PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

sweet dreams
09-04-17, 11:01
Ναι το ξέρω το άλλαξα έκανα επικόλληση λαθος λινκ! Το αντιστοιχο PSNT έβαλα τώρα.
Δεν έχω voip και ναι έχω ελέγξει την εγκατάσταση μου , με το πέφτει εννοώ πέφτει το ιντερνετ συνέχεια ειδικά όταν συνδέονται 2+ ασυρματες συσκευές και με απλό σερφαρισμα κολλάει!

Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου τα εξής:
Tα modem των παρόχων συγχρονίζουν συνήθως καλύτερα στις δικές τους γραμμές, στο κομμάτι του ρούτερ πάσχουν.
Κάποια στιγμή θα γυρίσουμε όλοι υποχρεωτικά σε VoIP, οπότε θα αναγκαστείς να βάλεις πάνω στην γραμμή και το speedport για την τηλεφωνία.
Αν θέλεις σωστή διαχείριση του δικτύου και σε αυτά τα χρήματα καλύτερα να πας σε σκέτο ρούτερ και όχι σε modem/router, εκτός αν ανέβεις στο ποσό.

Αν πάρεις σκέτο ρούτερ βάζεις προς το παρόν το speedport σε Bridge Mode για να παίζει το ρόλο του modem και αργότερα όταν θα σε γυρίσουν σε VoIP του αλλάζεις την ρύθμιση για να έχεις και τηλεφωνία ενώ εξακολουθείς να έχεις το ρούτερ σου χωρίς αλλαγές και ρυθμίσεις.

Invisus
09-04-17, 11:24
Χμμμ δες επαρχία που είμαι γω μάλλον θα αργήσει να έρθει το VoIP με την έννοια ότι θα αναβαθμισουν στην περιοχή προς το τέλος σε καμια περίπτωση την αρχή! Πέρα από αυτό , δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα που να τα κάνει όλα και να ναι και έτοιμο για VoIP κτλπα;

Έψαξα σκετα ρούτερ τώρα αλλα μου φαίνονται πιο ακριβά , εκτος εάν δεν ψάχνω στο σωστό μέρος ! Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να έχω πολλές συσκευές στον χώρο μου γι'αυτο ψάχνω για router/modem

babis3g
09-04-17, 11:29
Καλησπέρα! Από αυτά τα δυο http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494 (από best price )
http://www.skroutz.gr/s/10864924/TP-LINK-TD-W9977-v1.html
Τι προτείνετε είμαι σε 24αρα adsl απλα το speedport tou OTE έχει συνέχεια προβλήματα και πέφτει!

ποιο modem εχεις απο τον παροχο τωρα επανω?

Invisus
09-04-17, 11:32
ποιο modem εχεις απο τον παροχο τωρα επανω?
Επάνω αυτη την στιγμή παίζει το speedport που δίνει ο οτε

babis3g
09-04-17, 11:40
Επάνω αυτη την στιγμή παίζει το speedport που δίνει ο οτε

τοτε δεν νομιζω να σε βοηθησει αλλο modem, γιατι το 8970 δεν ειναι τοσο συμβατο και το 9977 ειναι ακριβως ιδιο απο dsl chipset σαν το speedport και δεν νομιζω να δεις διαφορα, το ιδιο θα ειναι και δεν υπαρχει καλυτερο modem απο θεμα γραμμης στην περιπτωση σου ... κατα εμενα θα το παρεις τσαμπα, εκτος αν θελεις το καλυτερο ασυρματο πηγαινε για το 9970
Κανε ενα reset του speedport απο το κουμπακι σε περιπτωση που εχει καποιο μικρο προβλημα
Αλλα Θα πρεπει να κοιταξεις την εσωτερικη σου εγκατασταση
https://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE?highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82+%CE%B3 %CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7%CF%82
Επισης κοιτα τις χαλκινες επαφες στη πριζα για τυχον σκουρια απο υγρασια
http://i1167.photobucket.com/albums/q631/babis3g/2012-07-27-466_zpsu2x1olvp.jpg

sweet dreams
09-04-17, 11:50
Χμμμ δες επαρχία που είμαι γω μάλλον θα αργήσει να έρθει το VoIP με την έννοια ότι θα αναβαθμισουν στην περιοχή προς το τέλος σε καμια περίπτωση την αρχή! Πέρα από αυτό , δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα που να τα κάνει όλα και να ναι και έτοιμο για VoIP κτλπα;

Έψαξα σκετα ρούτερ τώρα αλλα μου φαίνονται πιο ακριβά , εκτος εάν δεν ψάχνω στο σωστό μέρος ! Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να έχω πολλές συσκευές στον χώρο μου γι'αυτο ψάχνω για router/modem

Σ' αυτήν την κατηγορία τιμής βρίσκεις ρούτερ και Dual Band (http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c50-ac1200-wireless-dual-band-router-p-PER.612782), ψάξτο περισσότερο. Μπορεί να σε βοηθήσει και ο Mπάμπης με τα ASUS.

babis3g
09-04-17, 11:54
Σ' αυτήν την κατηγορία τιμής βρίσκεις ρούτερ και Dual Band (http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c50-ac1200-wireless-dual-band-router-p-PER.612782), ψάξτο περισσότερο. Μπορεί να σε βοηθήσει και ο Mπάμπης με τα ASUS.
Ευχαριστω, αλλα απο σκετα router εχω μεινει πισω, ακομα και με τα Asus ... ειναι τοσα πολλα (γενικα απο διαφορους κατασκευαστες) που δεν τα ψαχνω πλεον

sweet dreams
09-04-17, 12:03
Ευχαριστω, αλλα απο σκετα router εχω μεινει πισω, ακομα και με τα Asus ... ειναι τοσα πολλα (γενικα απο διαφορους κατασκευαστες) που δεν τα ψαχνω πλεον

Πάντως γενικά ότι και να διαλέξει από ΤP-LINK και ASUS σ' αυτήν την κατηγορία θα είναι ποιοτικό, αν ανέβει και λίγο για να έχει Gigabit LAN ακόμη καλύτερα.

Invisus
09-04-17, 12:26
@Μπαμπη τα έχω ελέγξει αυτά όλα είναι κομπλέ , δεν το διευκρίνισα από την αρχή και λάθος μου , ψάχνω να αλλάξω όχι για να βελτιώσω την γραμμή αλλα για να μην γίνεται ο κακός χαμός όταν συνδέονται πολλές συσκευές πάνω για παράδειγμα , εάν συνδεθεί ένα κινητό και κάνει browsing στα 5 μετρα κυριολεκτικά από το ρούτερ τότε θα κολλήσει το σύμπαν για δε streaming δεν το συζητώ.

@Sweet όπως σου είπα δεν θέλω να έχω πολλές συσκευές στον χώρο που έχω το pc , εκεί είναι και το speedport κάτω από το γραφείο, για αυτό τον λόγο δεν κοιτώ μόνο ρούτερ. Τώρα βέβαια δεν έχω και εικόνα για το πως θα είναι να έχω δυο το πορτ σαν μπριτζ και αυτό που θα επιλέξω ως ρούτερ

Εν πάση περιπτώση http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-router-p-PER.612726 αυτό εδώ έχει και gigabit

sweet dreams
09-04-17, 12:48
@Μπαμπη τα έχω ελέγξει αυτά όλα είναι κομπλέ , δεν το διευκρίνισα από την αρχή και λάθος μου , ψάχνω να αλλάξω όχι για να βελτιώσω την γραμμή αλλα για να μην γίνεται ο κακός χαμός όταν συνδέονται πολλές συσκευές πάνω για παράδειγμα , εάν συνδεθεί ένα κινητό και κάνει browsing στα 5 μετρα κυριολεκτικά από το ρούτερ τότε θα κολλήσει το σύμπαν για δε streaming δεν το συζητώ.

@Sweet όπως σου είπα δεν θέλω να έχω πολλές συσκευές στον χώρο που έχω το pc , εκεί είναι και το speedport κάτω από το γραφείο, για αυτό τον λόγο δεν κοιτώ μόνο ρούτερ. Τώρα βέβαια δεν έχω και εικόνα για το πως θα είναι να έχω δυο το πορτ σαν μπριτζ και αυτό που θα επιλέξω ως ρούτερ

To καλύτερο είναι χωριστά κομμάτια, το καθένα κάνει την δική του δουλειά και ειδικά σ' αυτήν την κατηγορία τιμής. Αν επίσης σ' ενδιαφέρει πολύ και το κομμάτι του WI-FI πας σε Dual Band, θα πρέπει βέβαια να το υποστηρίζουν και οι συσκευές σου αλλά για streaming ειδικά τα 5GHz είναι μονόδρομος. Η μπάντα των 2.4GHz έχει κορεστεί πλέον και δεν έχει και την ταχύτητα των 5GHz.
Το μόνο κακό στην υλοποίηση είναι οι δύο συσκευές αλλά κάποια στιγμή ούτως ή άλλως θα αναγκαστείς να το κάνεις λόγω VoIP. Yπάρχουν συσκευές όλα σε ένα αλλά αν θέλεις να έχεις την ποιότητα των χωριστών συσκευών θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη.
Είναι απλό, άλλο ο κατασκευαστής στα 50 ευρώ για παράδειγμα να βάλει modem και ρούτερ μαζί και άλλο στα ίδια λεφτά να έχει βάλει μόνο το ρούτερ, θα έχουν πέσει εκπτώσεις υλικών όταν αναγκάζεται να στριμώξει περισσότερες λειτουργίες στα ίδια λεφτά.

babis3g
09-04-17, 13:16
Nα πω αυτο το τελευτσιο ...
Οπως ειπε ο sweet dreams ειναι καλυτερα αν καποιος εχει 2 χωριστα, αλλα χωρις να θελω να επιρεασω την προσπαθεια του (που μπηκε στον κοπο και εγραψε αρκετα για να σου δωσει να καταλαβεις τι παιζεται) ΑΝ στο τελος πας για ολα σε ενα ... κοιτα το 9977 που ειπες, εχει giga lans, καλη τιμη & ρυθμισεις, και ειναι συμβατο σαν το speedport ote και πιστευω θα κραταει καλυτερα πιο πολλες συσκευες, αλλα κανε ενα reset στο speedport

επισης να θελεις πιο δυνατο κοιτα και το vr400 (ποιο πολλες συσκευες ταυτοχρονα χωρις προβλημα)
Αυτα ... αν πας για ολα σε ενα .. αλλα ξανα λεω μαλλον και αυτα μπορει να κανουν αποσυνδεσεις σαν το speedport αν ειναι απο την γραμμη

sweet dreams
09-04-17, 13:27
Το όλα σε ένα Μπάμπη για μένα πάει αναγκαστικά σε συσκευή που υποστηρίζει και VoIP, οπότε πάμε άλλου. Το να πάρει τώρα modem/router και να υποχρεωθεί κάποια στιγμή να βάλει και το speedport πάνω για την τηλεφωνία δεν κερδίζει τίποτα, αντίθετα έχασε από την ποιότητα του σκέτου ρούτερ στην ίδια τιμή.

Invisus
09-04-17, 13:37
Αυτό το VoIP αμάν!!!! Θα πω στον ΟΤΕ ότι δεν θέλω
Πέρα από το αποτυχημένο χιουμορακι , θα ακολουθήσω την πεπατημένη και θα πάρω σκέτο ρούτερ! Με πείσατε πάλι ατιμουτσικα!! Λοιπόν τώρα για gigabit ethernet να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι χρήσιμο γιατί δεν μεταφέρω αρχεία , αλλα αναμεσα σε αυτά http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-router-p-PER.612726 , http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c58-ac1350-wireless-dual-band-router-p-PER.612696 τι λετε;

- - - Updated - - -

Αυτό το VoIP αμάν!!!! Θα πω στον ΟΤΕ ότι δεν θέλω

deniSun
09-04-17, 13:39
Για όποιον θέλει μεγαλύτερες δυνατότητας και ευελιξία:
modem, router και sip εξοπλισμός χωριστά.
Κοστίζει ίσως κάτι περισσότερο, θέλει πολύ περισσότερη δουλειά αλλά έχεις την μέγιστη απόδοση και ευελιξία.

Για όλους τους υπόλοιπους:
Μία συσκευή modem/router/sip.
ή
modem/router και τον sip εξοπλισμό του παρόχου.

- - - Updated - - -

Για όποιον θέλει μεγαλύτερες δυνατότητας και ευελιξία:
modem, router και sip εξοπλισμός χωριστά.
Κοστίζει ίσως κάτι περισσότερο, θέλει πολύ περισσότερη δουλειά αλλά έχεις την μέγιστη απόδοση και ευελιξία.

Για όλους τους υπόλοιπους:
Μία συσκευή modem/router/sip.
ή
modem/router και τον sip εξοπλισμό του παρόχου.

Invisus
09-04-17, 13:42
Καλά εντάξει δεν κάνω και καμια βαριά δουλεια ούτως η άλλως κανα online game , hd streaming και σερφαρισμα αυτά!

sweet dreams
09-04-17, 13:52
Aφού δεν θέλεις Gigabit LAN το C58 έχει καλύτερο τμήμα WI-FI με 3 κεραίες και είναι και φτηνότερο, δεν το έχω δουλέψει βέβαια γι' αυτό περίμενε μήπως απαντήσει κάποιος που το έχει δουλέψει.

Invisus
09-04-17, 14:14
Yeap και εγώ σε αυτό καταλήγω γιατί νομίζω ότι το gigabit ethernet δεν θα μου προσφέρει κάτι άλλωστε ούτε και το speedport είχε και όπως προείπα δεν μεταφέρω αρχεία.

Σχετικά με την συνδεσμολογία τώρα , όταν το πάρω έχει σημασία τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσω για να τα συνδέσω μεταξύ τους;

sweet dreams
09-04-17, 14:18
Yeap και εγώ σε αυτό καταλήγω γιατί νομίζω ότι το gigabit ethernet δεν θα μου προσφέρει κάτι άλλωστε ούτε και το speedport είχε και όπως προείπα δεν μεταφέρω αρχεία.

Σχετικά με την συνδεσμολογία τώρα , όταν το πάρω έχει σημασία τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσω για να τα συνδέσω μεταξύ τους;

Ένα patch cord (https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou.html?keyphrase=patch+cord+utp+cat5e).

Invisus
09-04-17, 14:26
Αχα σαν αυτά που συνδέονται στο λαν δηλαδή , έχει σημασία τι category θα ναι; Γιατί έχω καποια cat7 που δεν τα χρησιμοποιώ

sweet dreams
09-04-17, 17:14
Αχα σαν αυτά που συνδέονται στο λαν δηλαδή , έχει σημασία τι category θα ναι; Γιατί έχω καποια cat7 που δεν τα χρησιμοποιώ

Όσο ανεβαίνεις κατηγορία ανεβαίνει και η ποιότητα του καλωδίου, αλλά βέβαια μην περιμένεις να δεις διαφορές στην ταχύτητα, απλά αφού υπάρχουν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Invisus
09-04-17, 18:46
Όσο ανεβαίνεις κατηγορία ανεβαίνει και η ποιότητα του καλωδίου, αλλά βέβαια μην περιμένεις να δεις διαφορές στην ταχύτητα, απλά αφού υπάρχουν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Για αυτό ακριβώς ρωτάω αφού υπάρχει να μην πάει τσάμπα είναι και μικρό το μέγεθος οποτε όλα κομπλέ! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδες! Εάν έχω κανένα πρόβλημα στην συνδεσμολογία μετά θα σας ενοχλήσω!

Invisus
11-04-17, 15:45
Παιδες δεν παρήγγειλα κάτι ακόμα καθώς κοιτάω και βρηκαα και αυτό δω asus rt ac1200 , λέει ή να πάρω το C60;

sweet dreams
11-04-17, 16:22
Παιδες δεν παρήγγειλα κάτι ακόμα καθώς κοιτάω και βρηκαα και αυτό δω asus rt ac1200 , λέει ή να πάρω το C60;

80+ ευρώ;;; ανεβαίνεις βλέπω κατηγορία τιμής, βάλτο και στο νήμα με τα ASUS μήπως το έχει δουλέψει κάποιος.

pikachukaki
24-04-17, 11:41
Παιδια μια βοηθεια και εδω ειμαι με το TD-W8980 εδω και 2 χρονια περιπου και επειδη δεν με καλυπτει πλεον γιατι ειμαστε περιπου 10 συσκευες με wifi και full hd iptv στο σαλονι κολλαμε ολοι και ολοι γκρινιαζουν καποιο modem σε λογικη τιμη που να υποστηρίζει πολλες συσκευες ταυτοχρονα??
Ευχαριστω!

sdikr
24-04-17, 11:46
Παιδια μια βοηθεια και εδω ειμαι με το TD-W8980 εδω και 2 χρονια περιπου και επειδη δεν με καλυπτει πλεον γιατι ειμαστε περιπου 10 συσκευες με wifi και full hd iptv στο σαλονι κολλαμε ολοι και ολοι γκρινιαζουν καποιο modem σε λογικη τιμη που να υποστηρίζει πολλες συσκευες ταυτοχρονα??
Ευχαριστω!

Μήπως το πρόβλημα σου δεν είναι το modem αλλά η ταχύτητα σύνδεσης;
Είναι πάντως απο τα καλά modem/router

christosjr1
24-04-17, 11:54
Είμαι στην αναμονή για ενεργοποίηση απο Nova απο καμπίνα. Θέλω να αλλάξω το πιστό μυ asus dsl-n55u με κάτι εξίσου σταθερό και δυνατό σε ασύρματο όπως και παραμετροποιησιμο.
Επανω θα συνδέονται περιπου 6-7 ασύρματες συσκευες . διαθετω περιπου 150€ .
Έχω δει το tp link vr2600 και το asus ac68 και το asus ac52

babis3g
24-04-17, 11:59
Είμαι στην αναμονή για ενεργοποίηση απο Nova απο καμπίνα. Θέλω να αλλάξω το πιστό μυ asus dsl-n55u με κάτι εξίσου σταθερό και δυνατό σε ασύρματο όπως και παραμετροποιησιμο.
Επανω θα συνδέονται περιπου 6-7 ασύρματες συσκευες . διαθετω περιπου 150€ .
Έχω δει το tp link vr2600 και το asus ac68 και το asus ac52
Πριν σου συστησω ( ή συστησουμε) αλλο και χαλας χρηματα (που ειναι λιγο ακριβα) ... οταν ερθει το vdsl κρατα αυτο του παροχου (για την γραμμη μονο) που θα σου δωσει και βαλε το dsl n55 να γινει σκετο router αφου εισαι ευχαριστημενος, δεν θα αλλαξεις τιποτα, μονο στο dual wan θα το αλλαξεις απο εκει να γινει σκετο router (ασυρματο και αλλες ρυθμισεις θα μεινουν ως εχει)

pikachukaki
24-04-17, 12:03
Μήπως το πρόβλημα σου δεν είναι το modem αλλά η ταχύτητα σύνδεσης;
Είναι πάντως απο τα καλά modem/router

Ειμαι με 17.000 καρφι δεν ξερω πλεον τι μπορει να φταιει αν οχι το ρουτερ εχω ρωτησει πολλες φορες εχω δοκιμασει πολλα πραγματα φαινεται οτι το ρουτερ δεν κανει σωστη κατανωμη της ταχυτητας κατι σαν οτι αρπαξει ο κωλος μας μου κανει οποτε οποιος θελει οσο περισσοτερο θελει παιρνει την ταχυτητα γιαυτο αφου δεν μπορω να κανω κατι παραπανω για την γραμμη μου λεω να δοκιμασω καποιο αλλο μοντεμ!

babis3g
24-04-17, 12:12
Ειμαι με 17.000 καρφι δεν ξερω πλεον τι μπορει να φταιει αν οχι το ρουτερ εχω ρωτησει πολλες φορες εχω δοκιμασει πολλα πραγματα φαινεται οτι το ρουτερ δεν κανει σωστη κατανωμη της ταχυτητας κατι σαν οτι αρπαξει ο κωλος μας μου κανει οποτε οποιος θελει οσο περισσοτερο θελει παιρνει την ταχυτητα γιαυτο αφου δεν μπορω να κανω κατι παραπανω για την γραμμη μου λεω να δοκιμασω καποιο αλλο μοντεμ!
Δωσε τα στατιστικα να δουμε snr & crc μηπως φταιει η γραμμη
https://i.ytimg.com/vi/vjSLGEkZd_E/maxresdefault.jpg
Παντως το 8980 στο 2,4G εχει εσωτερικες κεραιες, οι εξωτερικες κεραιες ειναι για τo 5G, δοκιμασε αυτο αν εχεις τετοιες συσκευες, αλλα το 5G δεν παει πολυ μακρυα το σημα (ειναι ομως ποιο γρηγορο σε ταχυτητα)

christosjr1
24-04-17, 12:12
Πριν σου συστησω ( ή συστησουμε) αλλο και χαλας χρηματα (που ειναι λιγο ακριβα) ... οταν ερθει το vdsl κρατα αυτο του παροχου (για την γραμμη μονο) που θα σου δωσει και βαλε το dsl n55 να γινει σκετο router αφου εισαι ευχαριστημενος, δεν θα αλλαξεις τιποτα, μονο στο dual wan θα το αλλαξεις απο εκει να γινει σκετο router (ασυρματο και αλλες ρυθμισεις θα μεινουν ως εχει)

Θα παίξει έτσι εύκολα; το dhcp θα το έχω ενεργό;

babis3g
24-04-17, 12:16
Θα παίξει έτσι εύκολα; το dhcp θα το έχω ενεργό;

Ναι πρεπει να παιξει, το dhcp εξαρταται αν το modem παροχου μπαινει σε καθαρη γεφυρα ή οχι, μην ανυσηχεις για το dhcp γιατι ειτε με ανοιχτο ειτε κλειστο νομιζω θα γινει δουλεια ... εγω θα ελεγα να περιμενεις μεχρι να ερθει το vdsl και να σου δωσει το καινουριο vdsl modem (που ειναι υποχρεωμενος) και μετα βλεπεις και κανεις
Επισης αν εισαι διπλα στην καμπινα δεν θα χρειαστεις snr tweak (stability adjustment κλπ) οποτε περιμενε την συνδεση να δουμε πως θα κλειδωσει

christosjr1
24-04-17, 12:19
Ναι πρεπει να παιξει, το dhcp εξαρταται αν το modem παροχου μπαινει σε καθαρη γεφυρα ή οχι, μην ανυσηχεις για το dhcp γιατι ειτε με ανοιχτο ειτε κλειστο νομιζω θα γινει δουλεια ... εγω θα ελεγα να περιμενεις μεχρι να ερθει το vdsl και να σου δωσει το καινουριο vdsl modem (που ειναι υποχρεωμενος) και μετα βλεπεις και κανεις
Επισης αν εισαι διπλα στην καμπινα δεν θα χρειαστεις snr tweak (stability adjustment κλπ) οποτε περιμενε την συνδεση να δουμε πως θα κλειδωσει

Ευχαριστώ θα περιμένω και αν χρειαστεί ξαναρωταω. Καλημερα

sdikr
24-04-17, 12:19
Ειμαι με 17.000 καρφι δεν ξερω πλεον τι μπορει να φταιει αν οχι το ρουτερ εχω ρωτησει πολλες φορες εχω δοκιμασει πολλα πραγματα φαινεται οτι το ρουτερ δεν κανει σωστη κατανωμη της ταχυτητας κατι σαν οτι αρπαξει ο κωλος μας μου κανει οποτε οποιος θελει οσο περισσοτερο θελει παιρνει την ταχυτητα γιαυτο αφου δεν μπορω να κανω κατι παραπανω για την γραμμη μου λεω να δοκιμασω καποιο αλλο μοντεμ!


Τι ακριβώς έχεις όμως; αν μου θες πχ να έχεις και p2p να κατεβάζουν και όλοι να βλέπουν βιντεάκια δεν γίνεται με τα 17
Το router δεν έχει κάποιο bandwidth managment ή qos;

babis3g
24-04-17, 12:19
Ευχαριστώ θα περιμένω και αν χρειαστεί ξαναρωταω. Καλημερα

Ετσι :oneup: σωστα

pikachukaki
24-04-17, 14:00
Δωσε τα στατιστικα να δουμε snr & crc μηπως φταιει η γραμμη
https://i.ytimg.com/vi/vjSLGEkZd_E/maxresdefault.jpg
Παντως το 8980 στο 2,4G εχει εσωτερικες κεραιες, οι εξωτερικες κεραιες ειναι για τo 5G, δοκιμασε αυτο αν εχεις τετοιες συσκευες, αλλα το 5G δεν παει πολυ μακρυα το σημα (ειναι ομως ποιο γρηγορο σε ταχυτητα)

182606
Αυτα ειναι τα στοιχεια της συνδεσης. Ολες οι συσκευες ειναι στα 2.4 μιας και για 5 ειναι μονο το παλιο μου nexus οποτε το εχω κλειστω.


Τι ακριβώς έχεις όμως; αν μου θες πχ να έχεις και p2p να κατεβάζουν και όλοι να βλέπουν βιντεάκια δεν γίνεται με τα 17
Το router δεν έχει κάποιο bandwidth managment ή qos;

Δεν μιλαω για ωρες που τυχαινει να ειμαι με φουλ ταχυτητα στο τορρεντ σε απλες ωρες που εγω ειμαι στο pc και χαζευω σαιτ και youtube η μανα μου βλεπει τουρκικα στο iptv και ολοι οι αλλοι χαζευουν.
Θεωρητικα αυτος που παιρνει πολυ ταχυτητα με διαφορα download και torrent ειμαι εγω στο PC και οσο παιρνει η IPTV
Bandwidth control εχει εχω δωσει σε μενα και στην IPTV φουλ ταχυτητα και στις υπολοιπες IP μεχρι 10mb/s αλλα παλι τιποτα, οπως ειπα και πριν καθαρα στο ματι φαινεται οτι δεν κανει σωστο διαμοιρασμο της ταχυτητας γιατι εκει που εισαι οκ και δεν κολλας αρχιζει να κολλαει για 2-3 λεπτα και μετα παλι το ιδιο και αυτο γινεται συχνα!

babis3g
24-04-17, 17:04
Κοιτα τα tp link vr600, γιατι μαλλον θα παιζει και το ipvt σαν το 8970 ... θα σου ελεγα και το asus dsl ac52, το δευτερο εχει μνημη ddr3 128mb (αρα πολλες συσκευες ταυτοχρονα) με 4 κεραιες και οταν βγαινει προσφορα εχει μολις 80 ευρω ... αλλα με iptv δεν ειμαι σιγουρος αν θα παιξει με hol/voda, θα πρεπει να το ψαξω αν σε ενδιαφερει

sdikr
24-04-17, 17:10
182606
Αυτα ειναι τα στοιχεια της συνδεσης. Ολες οι συσκευες ειναι στα 2.4 μιας και για 5 ειναι μονο το παλιο μου nexus οποτε το εχω κλειστω.



Δεν μιλαω για ωρες που τυχαινει να ειμαι με φουλ ταχυτητα στο τορρεντ σε απλες ωρες που εγω ειμαι στο pc και χαζευω σαιτ και youtube η μανα μου βλεπει τουρκικα στο iptv και ολοι οι αλλοι χαζευουν.
Θεωρητικα αυτος που παιρνει πολυ ταχυτητα με διαφορα download και torrent ειμαι εγω στο PC και οσο παιρνει η IPTV
Bandwidth control εχει εχω δωσει σε μενα και στην IPTV φουλ ταχυτητα και στις υπολοιπες IP μεχρι 10mb/s αλλα παλι τιποτα, οπως ειπα και πριν καθαρα στο ματι φαινεται οτι δεν κανει σωστο διαμοιρασμο της ταχυτητας γιατι εκει που εισαι οκ και δεν κολλας αρχιζει να κολλαει για 2-3 λεπτα και μετα παλι το ιδιο και αυτο γινεται συχνα!

έχεις 17mbit, δίνεις full σε δυο συσκευές, η μία με torrent και απο 10mbit * 10 συσκευές.....
Κάτι δεν πάει καλά στις πράξεις

Θα έλεγα για δοκιμή να δοκιμάσεις χωρίς torrent τι σου κάνει
Ακόμα αφού μιλάμε για ασύρματο δοκίμασε να του αλλάξεις κανάλι

babis3g
24-04-17, 17:15
Ξεχασα να πω οτι με το συγκεκριμενο (8960, 8970, 8980) εκαναν παραπονα οταν γινονταν χρηση torrent με ασυρματο ... οπως λεει ο MOD κανε δοκιμη χωρις torrent, Επισης μια λυση που ειχαν βρει ειναι να εχουν πολυ πιο λιγο downloads στο torrent, δεν θυμαμαι ποσα (ισως μεχρι 20-30) αλλα αυτο ελυσε το προβλημα σε μερικες περιπτωσεις

RSX
24-04-17, 18:14
Ξεχασα να πω οτι με το συγκεκριμενο (8960, 8970, 8980) εκαναν παραπονα οταν γινονταν χρηση torrent με ασυρματο ... οπως λεει ο MOD κανε δοκιμη χωρις torrent, Επισης μια λυση που ειχαν βρει ειναι να εχουν πολυ πιο λιγο downloads στο torrent, δεν θυμαμαι ποσα (ισως μεχρι 20-30) αλλα αυτο ελυσε το προβλημα σε μερικες περιπτωσεις

ποιος με φώναξε;:p
μέχρι και θέμα είχα ανοίξει για το 8970.
με το 8960N V7 ήταν κάαααπως καλύτερα τα πράγματα.

pikachukaki
24-04-17, 18:16
Κοιτα τα tp link vr600, γιατι μαλλον θα παιζει και το ipvt σαν το 8970 ... θα σου ελεγα και το asus dsl ac52, το δευτερο εχει μνημη ddr3 128mb (αρα πολλες συσκευες ταυτοχρονα) με 4 κεραιες και οταν βγαινει προσφορα εχει μολις 80 ευρω ... αλλα με iptv δεν ειμαι σιγουρος αν θα παιξει με hol/voda, θα πρεπει να το ψαξω αν σε ενδιαφερει

Ειμαι με Forthnet και καμια φορα σκεφτομαι μηπως παιζει τιποτα με την IPTV γιατι εχουν την Nova αυτοι αλλα δεν νομιζω να μου ριχνουν ταχυτητα γιαυτο.


έχεις 17mbit, δίνεις full σε δυο συσκευές, η μία με torrent και απο 10mbit * 10 συσκευές.....
Κάτι δεν πάει καλά στις πράξεις

Θα έλεγα για δοκιμή να δοκιμάσεις χωρίς torrent τι σου κάνει
Ακόμα αφού μιλάμε για ασύρματο δοκίμασε να του αλλάξεις κανάλι

Μπαινω με 17 και δινω σε εμενα και στην TV φουλ και τα 17 και στις υπολοιπες 10. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εγω και η TV παιρνουμε παντα 17 απλα το max μας οταν και αν χρειαστουμε να ειναι φουλ ταχυτητα και οχι τορρεντ δεν δινει το router ταχητυτα σε προγραμμα σε IP δινει.


Ξεχασα να πω οτι με το συγκεκριμενο (8960, 8970, 8980) εκαναν παραπονα οταν γινονταν χρηση torrent με ασυρματο ... οπως λεει ο MOD κανε δοκιμη χωρις torrent, Επισης μια λυση που ειχαν βρει ειναι να εχουν πολυ πιο λιγο downloads στο torrent, δεν θυμαμαι ποσα (ισως μεχρι 20-30) αλλα αυτο ελυσε το προβλημα σε μερικες περιπτωσεις

Ενα απο τα κακα ειναι οτι ολοι ειμαστε με wifi ακομα και ο σταθερος μου και εχει τυχει πολλες φορες να χρειαστει να κανω Diagnose το wifi pci μου για να ξεκολλησει οποτε σκεφτηκα ισως το συγκεκριμενο wifi που εχω στο PC να το σκαλωνει αλλα απο την αλλη παλι πολλες φορες η συνδεση φτιαχνει και με ενα restart του router γενικα ειναι παρα πολλες οι παραμετροι και δν ξερω τι απο ολα φταιει!

RSX
24-04-17, 21:40
έπεσε το μάτι μου στο w9977,το έχει δοκιμάσει κανεις (και βασικότερα το έχει κανεις να του πω να κάνει μερικές δοκιμες; )

tsakinik
26-04-17, 17:54
Καλησπέρα,μια ερώτηση γιατί τα έχω χαμένα :help: ' είμαι συνδρομητής της Hol-Vodafon με σύνδεση vdsl 50mbs, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο modem/router ''TP-LINK MODEM ROUTER VDSL/ADSL WIFI AC750 ARCHER VR200 V1'' πείτε μου ρε παιδιά θα δουλέψει ή τζάμπα λεφτά θα δώσω? :cry:

deniSun
26-04-17, 17:57
Καλησπέρα,μια ερώτηση γιατί τα έχω χαμένα :help: ' είμαι συνδρομητής της Hol-Vodafon με σύνδεση vdsl 50mbs, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο modem/router ''TP-LINK MODEM ROUTER VDSL/ADSL WIFI AC750 ARCHER VR200 V1'' πείτε μου ρε παιδιά θα δουλέψει ή τζάμπα λεφτά θα δώσω? :cry:

Σαν vdsl modem θα δουλέψει.
Αν θα κλειδώσει πιο πάνω ή πιο κάτω... αυτό είναι το θέμα.

jkoukos
26-04-17, 18:30
Και θα δουλέψει και θα κλειδώσει κανονικά, με ταχύτητα ανάλογη της απόστασης από το DSLAM (όπου κι αν είναι αυτό) και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου (εσωτερικού και εξωτερικού).
Το πόσο όμως θα είναι η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο, εδώ έχει να κάνει με τα κυκλώματα του εκάστοτε παρόχου.

tsakinik
26-04-17, 21:11
Τη εννοείς αν θα κλειδώσει?

babis3g
26-04-17, 21:59
συνχρονισει (απο ταχυτητα & internet) συνχρονισμος γραμμης με τον παροχο

tsakinik
28-04-17, 08:53
:oneup:

pmike26
30-04-17, 16:08
εχω παροχο hol-vodafone με αποσταση απο καφαο(παλιας τεχνολογιας adsl) 20-30 μετρα και αποσταση απο κεντρο οτε 2-3 χμλ, Αθηνα, Ν. Κοσμος. Ειναι φυσιολογικες οι τιμες ?

182824


σημ. χρησιμοποιω το μοντεμ του παλιοτερου παροχου μου cyta tecnhicolor tg703

εχω δοκιμασει και το μοντεμ της hol ZXHN H108N v2.3

182825

τι μου προτεινετε να κανω? υπαρχει σταθερη συνδεση αλλα αργει στα βιντεο
εχω συνδεσει πανω στο tecnhicolor 2 ethernet: pc/cosmote tv, wifi: 2 κινητα, εκτυπωτη και ps4 (συνδεεται με 12mbps/780mbps)

sweet dreams
30-04-17, 16:18
εχω παροχο hol-vodafone με αποσταση απο καφαο(παλιας τεχνολογιας adsl) 20-30 μετρα και αποσταση απο κεντρο οτε 2-3 χμλ, Αθηνα, Ν. Κοσμος. Ειναι φυσιολογικες οι τιμες ?

182824


σημ. χρησιμοποιω το μοντεμ του παλιοτερου παροχου μου cyta tecnhicolor tg703

εχω δοκιμασει και το μοντεμ της hol ZXHN H108N v2.3

182825

τι μου προτεινετε να κανω? υπαρχει σταθερη συνδεση αλλα αργει στα βιντεο
εχω συνδεσει πανω στο tecnhicolor 2 ethernet: pc/cosmote tv, wifi: 2 κινητα, εκτυπωτη και ps4 (συνδεεται με 12mbps/780mbps)

H απόσταση σου από το A/K είναι κάτω από χιλιόμετρο.

Έχεις μια πτώση συγχρονισμού λόγω FastPath, αλλά καλό είναι να κάνεις και έναν έλεγχο (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

Το ένα ρούτερ δείχνει μεγαλύτερο συγχρονισμό γιατί έχει πέσει το SNR Margin χαμηλότερα από το άλλο, αν κάνεις επανεκκίνηση και στα δύο λογικά θα δείξουν περίπου τον ίδιο συγχρονισμό.

pmike26
30-04-17, 16:37
H απόσταση σου από το A/K είναι κάτω από χιλιόμετρο.

Έχεις μια πτώση συγχρονισμού λόγω FastPath, αλλά καλό είναι να κάνεις και έναν έλεγχο (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

Το ένα ρούτερ δείχνει μεγαλύτερο συγχρονισμό γιατί έχει πέσει το SNR Margin χαμηλότερα από το άλλο, αν κάνεις επανεκκίνηση και στα δύο λογικά θα δείξουν περίπου τον ίδιο συγχρονισμό.

οταν λες ελεγχο εννοεις να φωναξω τεχνικο του παροχου μου ή με δικια μου επιβαρυνση(μπηκα και στο thread αλλα δεν εβγαλα ακρη-λυση) αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εσωτερικως στην πριζα(σαλονι) εχω 3 ζευγαρια απο καλωδια (εχω και δευτερη πριζα τηλ στο υπνοδωματιο,αλλα μια λογικα γραμμη- δεν ξερω) και να πω πως οντως οταν το ξαναπερασα το technicolor εδωσε ιδιες τιμες περιπου με το μαμα μοντεμ)182826

απλα αυτες που παρεθεσα εδω αρχικως στο μνμ μου ειναι οι σημερινες..

τωρα περαν τουτο θεωρεις οτι με αλλαγη ενος νεου μοντεμ (εως 60-70ε και τα 2 εχουν ζορι στο output απο οτι λενε), οποτε θα δω κατι διαφορετικο ή να παραμεινω ως εχω.. ? ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.