PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

sweet dreams
30-04-17, 16:42
οταν λες ελεγχο εννοεις να φωναξω τεχνικο του παροχου μου ή με δικια μου επιβαρυνση(μπηκα και στο thread αλλα δεν εβγαλα ακρη-λυση) αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εσωτερικως στην πριζα(σαλονι) εχω 3 ζευγαρια απο καλωδια (εχω και δευτερη πριζα τηλ στο υπνοδωματιο,αλλα μια λογικα γραμμη- δεν ξερω) και να πω πως οντως οταν το ξαναπερασα το technicolor εδωσε ιδιες τιμες περιπου με το μαμα μοντεμ)182826

απλα αυτες που παρεθεσα εδω αρχικως στο μνμ μου ειναι οι σημερινες..

τωρα περαν τουτο θεωρεις οτι με αλλαγη ενος νεου μοντεμ (εως 60-70ε και τα 2 εχουν ζορι στο output απο οτι λενε), οποτε θα δω κατι διαφορετικο ή να παραμεινω ως εχω.. ? ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

Οι τεχνικοί των παρόχων δεν αναλαμβάνουν τέτοιους ελέγχους, θα πρέπει να βρεις ηλεκτρολόγο που να ξέρει από δίκτυα ή αλλιώς ηλεκτρονικό/τεχνικό δικτύων.

Αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή κανένα ρούτερ δεν θα μπορέσει να το διορθώσει, πρώτα ξεκινάς με την εγκατάσταση και μετά πας στον εξοπλισμό.

pmike26
30-04-17, 16:54
ξερουμε κανεναν τεχνικο και ποσο κυμαινεται το κοστος? γτ θεωρητικα χανω 8 mbps, και εαν πραγματικα αυξηθει με το υπαρχοντα εξοπλισμο απο 12-13 στα 20 δεν θα πω οχι για ενα ποσο γυρω στο 20-30 ε..

sweet dreams
30-04-17, 17:08
ξερουμε κανεναν τεχνικο και ποσο κυμαινεται το κοστος? γτ θεωρητικα χανω 8 mbps, και εαν πραγματικα αυξηθει με το υπαρχοντα εξοπλισμο απο 12-13 στα 20 δεν θα πω οχι για ενα ποσο γυρω στο 20-30 ε..

Tεχνικό θα πρέπει να ψάξεις στην περιοχή σου, για το κόστος πάλι δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ ποσό, ο καθένας κοστολογεί διαφορετικά την δουλειά που θα κάνει.
Κάποιο γνωστό/φίλο/συγγενή που να ξέρει αυτός ή να έχει υπ' όψιν του κάποιο τεχνικό που να τον εμπιστεύεται δεν έχεις;;

koprodogis
09-05-17, 00:25
Να κάνω μία γενική ερώτηση μιας και ετοιμάζομαι για αγορά νέου ρούτερ,
Κάποτε τα Fritz!box θεωρούνταν ποιοτικά ρουτερ που "κλείδωναν" τη γραμμή αλλά δεν έπιανες τέρμα γκάζια όπως με κάποια άλλα.

Σήμερα αξίζουν ή και με ένα Tp Link των 50€ μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα; Αναφέρομαι σε adsl γραμμή αλλά το Vdsl κοντά είναι

deniSun
09-05-17, 08:27
Να κάνω μία γενική ερώτηση μιας και ετοιμάζομαι για αγορά νέου ρούτερ,
Κάποτε τα Fritz!box θεωρούνταν ποιοτικά ρουτερ που "κλείδωναν" τη γραμμή αλλά δεν έπιανες τέρμα γκάζια όπως με κάποια άλλα.

Σήμερα αξίζουν ή και με ένα Tp Link των 50€ μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα; Αναφέρομαι σε adsl γραμμή αλλά το Vdsl κοντά είναι

Συνεχίζουν να είναι από τα πολύ καλά ρούτερ.
Αυτό με την ταχύτητα που λες δεν το παρατήρησα ποτέ.
Υπάρχουν άλλα που μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα απ ότι με το fritz.
Κυρίως προτιμούν fritz όσοι θέλουν να εκμεταλλευτούν τις voip δυνατότητες που έχουν τα ανάλογα μοντέλα.

christosjr1
24-05-17, 07:39
Καλημέρα,
Όπως φαίνεται οι ανάγκες τρέχουν και το αγαπημένο μου Asus dsl-n55u δεν επαρκεί πια.
Δεδομένα: VDSL nova από καφαο 50/5
Ps4 pro για online gaming και Netflix
Kodi android box για streaming
3-4 ασύρματες συσκευές, κινητά tablet
Σταθερός Η/Υ για τα λοιπά

Το ασύρματο τώρα με καλύπτει οριακά οπότε μπαίνει στην εξίσωση ως ζητουμενο πιο δυνατό.

Χρήματα βάζω σαν άνω όριο τα 250€, για να ξεπεραστεί πρέπει να είναι πολυυυυυυυυ καλή περίπτωση.
Μελλοντική αναβάθμιση σε vector μιας και το καφαο είναι σχεδόν έτοιμο.

Τωρα παιζω με H168n γέφυρα με το Asus.
Μερικά που έχω δει εγώ είναι το αναμενόμενο dsl-ac88u και το tp-link vr2800 βέβαια ακόμα Ελλάδα δεν τα βλέπω.

Ευχαριστω

babis3g
24-05-17, 10:17
Απο θεμα σηματος, αν δεν σε καλυπτει το παλιο asus n55 μαλλον μην περιμενεις κατι καλυτερο με αλλα, οταν το ειχα επανω, ειχε απο τα καλυτερα σηματα, ισως με αυτα τα 2 που ανεφερες να δεις ενα ελαχιστο πιο πανω, αλλα και το n55 ηταν αρκετα δυνατο
Στο dsl ac88, αναμενετε να φτιαξουν λιγο ακομα το σημα (και εχω την πληροφορια οτι θα ερθει αλλα δεν ξερω ποτε) οποτε κοιτα στο αναλογο topic, θα ενημερωσω
Επισης και το netgear d7000 ειναι αρκετα καλο και δειχνει οτι εχει και αυτο καλο σημα απο αναφορες στο αναλογ topic

christosjr1
24-05-17, 10:35
Το netgear το φοβάμαι λίγο από θέμα υποστήριξης.
Το Asus για Ελλάδα δεν ξέρεις τίποτα ε?

babis3g
24-05-17, 11:55
Περιπου τελη Ιουλιου το υπολογιζουν για εδω, που ρωτησα για μια εκτιμηση

christosjr1
24-05-17, 18:07
Περιπου τελη Ιουλιου το υπολογιζουν για εδω, που ρωτησα για μια εκτιμηση

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!

guardianhelm
14-06-17, 20:27
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για νέο router. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:


Ποιος είναι ο μέγιστος ορίζοντας χρήσης ενός router; Θεωρώ πως είναι οκ τα 15€/έτος για ένα router. Με έναν router δηλαδή των ~150€ θα είμαι ευχαριστημένος αν έχει άριστη συμπεριφορά για τα επόμενα 10 χρόνια με αρκετά απαιτητική (για τα σημερινά δεδομένα) οικιακή χρήση. Δηλαδή να σηκώνει άνετα έως 4-5 clients ταυτόχρονα (1-2 desktop, κανα laptop, κινητά/τάμπλετ), 1 file server, 1-2 servers ακόμα και ένας (demo) web server.
Μετά από μια πρόχειρη έρευνα βρήκα διάφορα συγκριτικά που λένε καλά λόγια για το asus που γράφω παρακάτω και το αντίστοιχο synology, ενώ σε αυτό το άρθρο (http://thewirecutter.com/reviews/best-wi-fi-router/) που φαίνεται αξιόπιστο γενικά διάβασα καλά λόγια για το Archer C7 της TP-LINK. Ουσιαστικά για τα εξής τι έχετε να πείτε:

Asus RT AC68 (https://www.skroutz.gr/s/3950059/Asus-RT-AC68.html)
TP-LINK Archer C7 v2 (https://www.skroutz.gr/s/10774660/TP-LINK-Archer-C7-v2.html)
TP-LINK Archer C7 v3 (https://www.skroutz.gr/s/10774660/TP-LINK-Archer-C7-v3.html)
Synology RT1900ac (https://www.skroutz.gr/s/8107860/Synology-RT1900ac.html)

Διαβάζω ότι έχει νόημα να διαχωρίζεται το router από το modem. Τι προτείνετε σαν modem; Να χρησιμοποιήσω απλά το τωρινό μου router με απενεργοποιημένο το wi-fi και οτιδήποτε άλλο έξτρα υπάρχει ή έχει νόημα να αγοράσω ξεχωριστή συσκευή;


Ευχαριστώ!

deniSun
14-06-17, 21:16
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για νέο router. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:


Ποιος είναι ο μέγιστος ορίζοντας χρήσης ενός router; Θεωρώ πως είναι οκ τα 15€/έτος για ένα router. Με έναν router δηλαδή των ~150€ θα είμαι ευχαριστημένος αν έχει άριστη συμπεριφορά για τα επόμενα 10 χρόνια με αρκετά απαιτητική (για τα σημερινά δεδομένα) οικιακή χρήση. Δηλαδή να σηκώνει άνετα έως 4-5 clients ταυτόχρονα (1-2 desktop, κανα laptop, κινητά/τάμπλετ), 1 file server, 1-2 servers ακόμα και ένας (demo) web server.
Μετά από μια πρόχειρη έρευνα βρήκα διάφορα συγκριτικά που λένε καλά λόγια για το asus που γράφω παρακάτω και το αντίστοιχο synology, ενώ σε αυτό το άρθρο (http://thewirecutter.com/reviews/best-wi-fi-router/) που φαίνεται αξιόπιστο γενικά διάβασα καλά λόγια για το Archer C7 της TP-LINK. Ουσιαστικά για τα εξής τι έχετε να πείτε:

Asus RT AC68 (https://www.skroutz.gr/s/3950059/Asus-RT-AC68.html)
TP-LINK Archer C7 v2 (https://www.skroutz.gr/s/10774660/TP-LINK-Archer-C7-v2.html)
TP-LINK Archer C7 v3 (https://www.skroutz.gr/s/10774660/TP-LINK-Archer-C7-v3.html)
Synology RT1900ac (https://www.skroutz.gr/s/8107860/Synology-RT1900ac.html)

Διαβάζω ότι έχει νόημα να διαχωρίζεται το router από το modem. Τι προτείνετε σαν modem; Να χρησιμοποιήσω απλά το τωρινό μου router με απενεργοποιημένο το wi-fi και οτιδήποτε άλλο έξτρα υπάρχει ή έχει νόημα να αγοράσω ξεχωριστή συσκευή;


Ευχαριστώ!

1. 10 χρόνια για την τεχνολογία είναι τεράστιος χρόνος.
Για 5... το συζητάμε.
Εξαρτάται βέβαια και τις απαιτήσεις σου.
(υπάρχει ακόμα κόσμος με ΧΡ... μην ξεχνιόμαστε)

2. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.
Ο διαχωρισμός modem/router έγκειται στο ότι τα σκέτα ρούτερ έχουν, προφανώς, καλύτερα routing χαρακτηριστικά.
Επίσης... αλλάζεις το modem σου με το κάθε μπρίκι του παρόχου και αφήνεις όλο το υπόλοιπο στήσιμο ως έχει.
Προσοχή θέλει στο σημείο αυτό γιατί πολλοί πηγαίνοντας για ρούτερ αγοράζουν "ρούτερ".
Ακόμα... αν θέλεις να πάρεις ρούτερ θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι θα φας κάποιες ώρες σετάροντάς το.
Κοινώς... θα βρομίσεις τα χέρια σου.
Ξέχνα το "πατάω ένα κουμπί και τα κάνω όλα" που προσφέρουν οι δικτυάδες της γειτονιάς με τα σούπερ "ρούτερ".

babis3g
14-06-17, 21:21
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για νέο router. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:


Ποιος είναι ο μέγιστος ορίζοντας χρήσης ενός router; Θεωρώ πως είναι οκ τα 15€/έτος για ένα router. Με έναν router δηλαδή των ~150€ θα είμαι ευχαριστημένος αν έχει άριστη συμπεριφορά για τα επόμενα 10 χρόνια με αρκετά απαιτητική (για τα σημερινά δεδομένα) οικιακή χρήση. Δηλαδή να σηκώνει άνετα έως 4-5 clients ταυτόχρονα (1-2 desktop, κανα laptop, κινητά/τάμπλετ), 1 file server, 1-2 servers ακόμα και ένας (demo) web server.
Μετά από μια πρόχειρη έρευνα βρήκα διάφορα συγκριτικά που λένε καλά λόγια για το asus που γράφω παρακάτω και το αντίστοιχο synology, ενώ σε αυτό το άρθρο (http://thewirecutter.com/reviews/best-wi-fi-router/) που φαίνεται αξιόπιστο γενικά διάβασα καλά λόγια για το Archer C7 της TP-LINK. Ουσιαστικά για τα εξής τι έχετε να πείτε:

Asus RT AC68 (https://www.skroutz.gr/s/3950059/Asus-RT-AC68.html)
TP-LINK Archer C7 v2 (https://www.skroutz.gr/s/10774660/TP-LINK-Archer-C7-v2.html)
TP-LINK Archer C7 v2 (https://www.skroutz.gr/s/10774660/TP-LINK-Archer-C7-v3.html)
Synology RT1900ac (https://www.skroutz.gr/s/8107860/Synology-RT1900ac.html)

Διαβάζω ότι έχει νόημα να διαχωρίζεται το router από το modem. Τι προτείνετε σαν modem; Να χρησιμοποιήσω απλά το τωρινό μου router με απενεργοποιημένο το wi-fi και οτιδήποτε άλλο έξτρα υπάρχει ή έχει νόημα να αγοράσω ξεχωριστή συσκευή;


Ευχαριστώ!

1)
πολυ λιγα εχω δει να πηγαινουν μεχρι 6 χρονια, και οχι ολα, ασχετα τη τιμη, μερικα απο οσο υποψιαζομαι αρχιζουν να εχουν προβληματα εσωτερικα και το wifi χανεται ερχεται, διαληψεις στη συνδεση lan/wifi κλπ που μπορει να οφειλεται σε κακο λογισμικο ή προβλημα hardware με τον καιρο
Μπορει να σου βγει καποιο καλο και να κρατησει χρονια, μπορει και οχι
2)
Δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ασχολουμαι με τα σκετα router ... ειναι τοσα πολλα που εχασα την μπαλα ... αλλα τα παιδια εκει που ασχολουνται κατι ξερουν (στα link που εδωσες)
3)
ναι οι ειδικοι προτιμουν 2 διαφορετικες συσκευες λογο οτι τα σκετα router παιρνουν 3o λογισμικο (καποιες φορες λιγοτερα bugs και πιο πολλες ρυθμισεις) ή κανουν πιο πολους συνδιασμους και ειναι και πιο φτηνα σε σχεση με ενα alla in one
Oμως πολλοι για λιγοτερο χωρο, καλωδια, οικονομια κλπ μενουν στα ολα σε ενα, μια συσκευη και τερμα

guardianhelm
15-06-17, 01:50
Λάθος συσκευή έβαλα πριν, το Asus DSL AC68U εννοούσα αλλά πριν λίγο βρήκα και το σχετικό νήμα εδώ, οπότε θα ρίξω μια ματιά εκεί.


1. 10 χρόνια για την τεχνολογία είναι τεράστιος χρόνος.
Για 5... το συζητάμε.
Εξαρτάται βέβαια και τις απαιτήσεις σου.
(υπάρχει ακόμα κόσμος με ΧΡ... μην ξεχνιόμαστε)

Λίγο αδόκιμη δεν είναι η σύγκριση; Τα XP είναι νεκρό λειτουργικό. Αν το router δέχεται να του κάνεις flash το firmware με DD-WRT ή Tomato ή κάτι αντίστοιχο και δεν σου δημιουργεί πρόβλημα κατά τη χρήση γιατί να το αλλάξεις; Επιπλέον άλλο η αντικατάσταση λόγω εξέλιξης αναγκών και άλλο το να τα παίξει στην πορεία λόγω πχ κακής κατασκευής. Γι'αυτό μίλησα για σημερινά δεδομένα.


1)
πολυ λιγα εχω δει να πηγαινουν μεχρι 6 χρονια, και οχι ολα, ασχετα τη τιμη, μερικα απο οσο υποψιαζομαι αρχιζουν να εχουν προβληματα εσωτερικα και το wifi χανεται ερχεται, διαληψεις στη συνδεση lan/wifi κλπ που μπορει να οφειλεται σε κακο λογισμικο ή προβλημα hardware με τον καιρο
Μπορει να σου βγει καποιο καλο και να κρατησει χρονια, μπορει και οχι

Αυτό που αναφέρεις μπάμπη είναι σημαντικό. Δεν υπάρχουν όμως εταιρείες που έχουν ένα καλύτερο όνομα ως προς την αξιοπιστία (hardware);

Άρα λέτε να υπολογίζω έως 5-6 χρόνια; Πολύ κρίμα...



2. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.
Ο διαχωρισμός modem/router έγκειται στο ότι τα σκέτα ρούτερ έχουν, προφανώς, καλύτερα routing χαρακτηριστικά.
Επίσης... αλλάζεις το modem σου με το κάθε μπρίκι του παρόχου και αφήνεις όλο το υπόλοιπο στήσιμο ως έχει.
Προσοχή θέλει στο σημείο αυτό γιατί πολλοί πηγαίνοντας για ρούτερ αγοράζουν "ρούτερ".
Ακόμα... αν θέλεις να πάρεις ρούτερ θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι θα φας κάποιες ώρες σετάροντάς το.
Κοινώς... θα βρομίσεις τα χέρια σου.
Ξέχνα το "πατάω ένα κουμπί και τα κάνω όλα" που προσφέρουν οι δικτυάδες της γειτονιάς με τα σούπερ "ρούτερ".

Κάπου σε έχασα με τα "router" και τους δικτυάδες της γειτονιάς... Περισσότερες επιλογές πάντως θέλω κι εγώ γιατί αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα κάνω τυπική χρήση και το τωρινό μου μόντεμ/ρούτερ είναι για τ'ανάθεμα.


2)
Δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ασχολουμαι με τα σκετα router ... ειναι τοσα πολλα που εχασα την μπαλα ... αλλα τα παιδια εκει που ασχολουνται κατι ξερουν (στα link που εδωσες)

Οκ τότε, ποια modem/router προτείνετε εσείς;



3)
ναι οι ειδικοι προτιμουν 2 διαφορετικες συσκευες λογο οτι τα σκετα router παιρνουν 3o λογισμικο (καποιες φορες λιγοτερα bugs και πιο πολλες ρυθμισεις) ή κανουν πιο πολους συνδιασμους και ειναι και πιο φτηνα σε σχεση με ενα alla in one
Oμως πολλοι για λιγοτερο χωρο, καλωδια, οικονομια κλπ μενουν στα ολα σε ενα, μια συσκευη και τερμα

Ευχαριστώ, τις έχω υπόψη μου τις διαφορές. Αναρωτιέμαι περισσότερο στην περίπτωση που τελικά αποφασίσω να έχω διαφορετικές συσκευές, αν αξίζει να πάρω καινούριο modem ή αν είναι γενικά οκ να κρατήσω το τωρινό router αποκλειστικά ως modem.

Δεν χρειάστηκε να πάρω καλό router από το 2005 (είχα ένα US Robotics τότε μέχρι που κάποια στιγμή άρχισα να χρησιμοποιώ του παρόχου, τώρα όμως έχουν αυξηθεί οι ανάγκες μου) οπότε δεν έχω ιδέα πώς διαμορφώνεται πλέον η αγορά.

deniSun
15-06-17, 08:45
Αν νομίζεις ότι με ντομάτες και άλλες αηδίες θα κάνεις δουλειά... οκ.
Όπως είπα... εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου.

guardianhelm
15-06-17, 09:33
Γιατί είσαι τόσο αρνητικός; Μπορείς να πεις δύο λογια για να καταλάβω; Δεν το έχω ξανακάνει κι εσείς που ασχολείστε σίγουρα θα έχετε πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

babis3g
15-06-17, 11:18
Εννοει μαλλον οτι τα tomatousb, ddwrt και γενικα τα τριτα λογισμικα δεν ειναι ολα παντα καλυτερα

Αλλα απο την αλλη αν υπαρχει μονο το λογσισμικο του κατασκευαστη, και εχει προβλημα, δεν μπορουμε να δοκιμασουμε κατι αλλο, τουλαχιστον αν υπαρχει προβλημα σε μια συγκεκριμενη ρυθμιση, αν παιρνουν 2-3 αλλα λογισμικα ισως αυτη η ρυθμιση να μην εχει θεμα

- - - Updated - - -


Λάθος συσκευή έβαλα πριν, το Asus DSL AC68U εννοούσα αλλά πριν λίγο βρήκα και το σχετικό νήμα εδώ, οπότε θα ρίξω μια ματιά εκεί.



Λίγο αδόκιμη δεν είναι η σύγκριση; Τα XP είναι νεκρό λειτουργικό. Αν το router δέχεται να του κάνεις flash το firmware με DD-WRT ή Tomato ή κάτι αντίστοιχο και δεν σου δημιουργεί πρόβλημα κατά τη χρήση γιατί να το αλλάξεις; Επιπλέον άλλο η αντικατάσταση λόγω εξέλιξης αναγκών και άλλο το να τα παίξει στην πορεία λόγω πχ κακής κατασκευής. Γι'αυτό μίλησα για σημερινά δεδομένα.

Μαλλον μιλας για θεμα hardware ... δυστυχως δεν ασχολουμε με τα routers, αλλα διαβαζα μπορει να εχουν θεμα hardware ακομα και software μερικα
Το καλυτερο αυτη την εποχη ειναι τα λογισμικα του merlin

Α
υτό που αναφέρεις μπάμπη είναι σημαντικό. Δεν υπάρχουν όμως εταιρείες που έχουν ένα καλύτερο όνομα ως προς την αξιοπιστία (hardware);

Άρα λέτε να υπολογίζω έως 5-6 χρόνια; Πολύ κρίμα...

Δεν χρειάστηκε να πάρω καλό router από το 2005 (είχα ένα US Robotics τότε μέχρι που κάποια στιγμή άρχισα να χρησιμοποιώ του παρόχου, τώρα όμως έχουν αυξηθεί οι ανάγκες μου) οπότε δεν έχω ιδέα πώς διαμορφώνεται πλέον η αγορά.
Oλα τα γνωστα netgear, asus, tp link εχουν κανει καλο ονομα και απο hardware & software
το US robot οπως τα thomson 585 κλπ ηταν πιο απλα, ναι αυτα πηγαιναν χρονια ... τωρα τα καινουρια εχουν πολυ περισσοτερες ρυθμισεις, και επεξεργαστες, usb, ασυρματα με ενισχυτες κλπ
Kαταλαβαινεις οτι κανουν καποια πολυ πλοκη εργασια ταυτοχρονα και καπου κουραζονται ας το πω απλα
Αλλα εχω δει πολυ λιγα να πηγαινουν 5ετια απο τα καινουρια γενιας


Ευχαριστώ, τις έχω υπόψη μου τις διαφορές. Αναρωτιέμαι περισσότερο στην περίπτωση που τελικά αποφασίσω να έχω διαφορετικές συσκευές, αν αξίζει να πάρω καινούριο modem ή αν είναι γενικά οκ να κρατήσω το τωρινό router αποκλειστικά ως modem.
Συνηθως των παροχων στο συνολο πανε καλα απο γραμμη και κρατας αυτο (αν επιλεξεις σκετο router) αλλα αν θελεις να κανεις δοκιμες στο μελλον, ευκολα αγοραζεις αλλο και το συνδεεις με το καλο σου router
Δεν μπορω να σου πω τι να διαλεξεις, απο εσενα εξαρταται τι νομιζεις θα κανεις στο μελλον

ΑΝ και σου ειπα οτι οι ειδικοι ποτιμουν 2 συσκευες για τους συνδιασμους κλπ ... εγω προτιμω ολα σε ενα, λιγοτερος χωρος, καλωδια, πιο οικονομια, πιο απλα κλπ...αλλα εχω το μειονεκτημα αν τυχει προβλημα σε software πρεπει να περιμενω ποτε θα το φτιαξουν γιατι δεν παιρνει 3ο λογισμικο


Οκ τότε, ποια modem/router προτείνετε εσείς;


κοιτα τα tp link, netgear, asus, αναλογα την τσεπη σου
vr 600, vr 900, asus dsl ac52, asus dsl68, netgear d7000 μερικα fritzbox εξισου καλα και εχουν και voip αν ειναι με οτε που αλλαζει τις γραμμες του

guardianhelm
15-06-17, 12:52
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ. Ο μειωμένος χρόνος ζωής είναι σίγουρα ένας παράγοντας που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου. Μάλλον προς κάποιο Asus με βλέπω να πηγαίνω.

babis3g
15-06-17, 13:35
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ. Ο μειωμένος χρόνος ζωής είναι σίγουρα ένας παράγοντας που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου. Μάλλον προς κάποιο Asus με βλέπω να πηγαίνω.

Τιποτα, απλα την γνωμη μου λεω, δεν παει να πει οτι ειμαι παντα σωστος, σε αυτα τα θεματα υπαρχουν διαφορες αποψεις και ο καθενας κοιταμε το ζητημα απο διαφορετικη μερια ... Τι αποφασισες? Ολα σε ενα? σκετο?

deniSun
15-06-17, 14:58
Γιατί είσαι τόσο αρνητικός; Μπορείς να πεις δύο λογια για να καταλάβω; Δεν το έχω ξανακάνει κι εσείς που ασχολείστε σίγουρα θα έχετε πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Δεν μπορώ να σου τα εξηγήσω όλα μέσα σε λίγες γραμμές.
Για κάποιον που θέλει αν κάνει σωστά την δουλειά του, ένα καλό ρούτερ είναι απαραίτητο.
Τις περισσότερες φορές κάποιος αγοράζει κάποιο "ρούτερ" που του είπανε κάποιοι "γνώστες" ότι κάνει τα πάντα αλλά στην πράξη του βγαίνει άχρηστο γιατί δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του.
πχ μπορεί το μπρίκι του παρόχου να είναι οκ για τον Χ γιατί το μόνο που κάνει είναι να παίζει με έναν client για browsing κλπ
Μπορεί ο Υ να έχει καλύτερο "ρούτερ" και να μπορεί να παίζει με 2 χρήστες Online games και να βλέπει και video.
Ο Ζ όμως που θέλει και browsing Και torrent και dw Και live video... δεν του κάνει τίποτε από τα παραπάνω.
Κάποιος άλλος είναι περισσότερο μερακλής και σκέπτεται ότι μπορεί να μην τα χρειάζεται όλα αυτά σήμερα αλλά αύριο μπορεί να τα χρειαστεί, οπότε επενδύει σε κάτι καλύτερο.
Εξαρτάται λοιπόν από το τι θέλεις να κάνεις και σε τι βάθος χρόνου.
Σίγουρα όχι στα 10 χρόνια που αναφέρεις.

Σίγουρα δεν μπορείς να αναστήσεις ένα "ρούτερ" με ένα fw.
Το μόνο που του κάνεις είναι ηλεκτροσόκ και όσο αντέξει μέχρι να αποφασίσεις ότι αρκετό χρόνο ταλαιπωρήθηκες με αυτό και ότι πρέπει να πας σε κάτι καλύτερο.
Ναι μπορείς να βάλεις nitro σε φιατάκι αλλά δεν ξέρω μέχρι μπορεί να σου πάει μέχρι να αρχίσει να σου διαλύεται.

Ξέρεις υπάρχει και ένα παλιό τραγούδι:
"Δεν ζωντανεύουν οι νεκροί"
Στίχοι: Δημήτρης Γκούτης
Μουσική: Μπάμπης Μπακάλης
Πρώτη εκτέλεση: Στέλιος Καζαντζίδης (1958)
Δεύτερη εκτέλεση: Χαρούλα Λαμπράκη (1974)

babis3g
15-06-17, 15:10
οπως τα ειπε ο denisun ..

πχ εγω για οικνομια χωρου κλπ που ανεφερα, παω για ολα σε ενα, με μετριο με wifi AC 750 απλο (γιατι δεν εχω πολλες AC συσκευες και αν τυχει καποιος επισκεπτης βολευεται με το ac750), καλη μνημη, πειραμγα γραμμης γιατι θελω σταθεροτητα στη γραμμη κλπ

ΑΝ τωρα ειχα τηλεοραση 4K, το ac750 που εχω δεν κανει, θελω τουλαχιστον ac1600, αλλα επσιδη δεν ειναι στο προγραμμα για τωρα ειμαι οκ ... οποτε καλο ειναι να κοιταξουμε και τι απαιτησεις εχουμε μελλοντικα οταν επιλεξουμε κατι, ασχετα ποσο καιρο θα κρατησει, μπορει να σου χαλασει για ενα μηνα (για αυτο ειναι και η εγγυηση) μπορει να σου κρατησει και 5-7 χρονια, αν δεν ταλαιπορηθει απο πολλα πειραματα λογισμικων, κεραυνους, συχνες διακοπες ρευματος κλπ

guardianhelm
15-06-17, 15:16
@Babis3g δεν αποφάσισα ακομα, θα το σκεφτώ λίγο ακόμα.

@denisun το νόημα για μένα του custom firmware είναι ότι αναπτύσσεται συνέχεια και παίρνει καινούρια features. Αν το hardware του router λειτουργεί και απλά το έχει παρατήσει η εταιρεία, τι έχεις να χάσεις βάζοντας custom fw; Μάλλον τίποτα. Αντίθετα κερδίζεις σε ασφάλεια μιας και οι τρύπες θα εξακολουθούν να καλύπτονται και ενίοτε μπορεί να παίρνεις και νέα features. Προφανώς δεν θα σου προσφέρει γρηγορότερο wifi ούτε περισσότερες εξόδους ethernet αλλά είναι πολύ πιθανό να δεις καινούριες επιλογές στα μενού των ρυθμίσεων. Τόσος κόσμος γιατί βάζει; Επειδή τους είπε κάποιος "γνωστής";

Εν πάση περιπτώσει, έχω πει ήδη ποιες είναι οι ανάγκες μου. Εφοσον όσα έχουν ειπωθεί ήδη δεν σε καλύπτουν, θα μπορουσες να μου πεις τι επιπλέον πληροφορίες χρειάζεσαι για να μου κάνεις μία πρόταση σχετικά με το ποια συσκευή να αγοράσω;

Ιδανικά αντιλαμβάνομαι ότι θα έπρεπε να φτιάξω router με custom hardware, αλλά για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να μη φτάσω εκεί...

- - - Updated - - -

4Κ tv δεν έχω, μόνο ένα Chromecast παιζει περιεχόμενο εως 1080p

sdikr
15-06-17, 15:25
4Κ tv δεν έχεις σήμερα, σε 5 χρόνια;

Θα έλεγα πάρε ενα asus, είναι αρκετά καλά και τουλάχιστον για την ώρα έχουν καλή υποστήριξη απο την μαμα.
Μετά πας σε draytek και φυσικά υπάρχει και η λύση του Microtik

Που λες για dd-wrt κλπ, δεν αναπτύσσεται συνέχεια, ή καλύτερα δεν γίνεται για όλες τις συσκευές που το υποστηρίζουν όποτε κάποια στιγμή πάλι θα μείνεις χωρίς ενημερώσεις.

guardianhelm
15-06-17, 15:37
4Κ tv δεν έχεις σήμερα, σε 5 χρόνια;

Θα έλεγα πάρε ενα asus, είναι αρκετά καλά και τουλάχιστον για την ώρα έχουν καλή υποστήριξη απο την μαμα.
Μετά πας σε draytek και φυσικά υπάρχει και η λύση του Microtik

Που λες για dd-wrt κλπ, δεν αναπτύσσεται συνέχεια, ή καλύτερα δεν γίνεται για όλες τις συσκευές που το υποστηρίζουν όποτε κάποια στιγμή πάλι θα μείνεις χωρίς ενημερώσεις.

Ναι δίκιο έχεις, θέλω να έχω κάποιον αέρα γι'αυτό κοιτάω ac1900 αλλά αν είναι να το εκμεταλλευτώ σε 5 χρόνια και στον 6ο χρόνο να πρέπει να πάρω άλλο δεν ξέρω αν αξίζει...

Τα custom fw προφανώς δεν περιμένω να δίνουν για πάντα ενημερώσεις, απλά εννοούσα ότι λογικά θα παίρνουν για περισσότερο καιρό από τη μαμά, τουλάχιστον στις δημοφιλείς συσκευές. Ακόμα θυμάμαι το WRT54g. Μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα βέβαια...

Ευχαριστώ όπως και να έχει, δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει κάπου αλλά σε κάθε περίπτωση έχω μια καλύτερη εικόνα :)

sdikr
15-06-17, 15:46
Ναι δίκιο έχεις, θέλω να έχω κάποιον αέρα γι'αυτό κοιτάω ac1900 αλλά αν είναι να το εκμεταλλευτώ σε 5 χρόνια και στον 6ο χρόνο να πρέπει να πάρω άλλο δεν ξέρω αν αξίζει...

Τα custom fw προφανώς δεν περιμένω να δίνουν για πάντα ενημερώσεις, απλά εννοούσα ότι λογικά θα παίρνουν για περισσότερο καιρό από τη μαμά, τουλάχιστον στις δημοφιλείς συσκευές. Ακόμα θυμάμαι το WRT54g. Μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα βέβαια...

Ευχαριστώ όπως και να έχει, δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει κάπου αλλά σε κάθε περίπτωση έχω μια καλύτερη εικόνα :)

Οπότε παίρνεις κάτι φθηνό σήμερα, και σε μερικά χρόνια που θα θέλεις κάτι καλύτερο παίρνεις αυτό που θα υπάρχει εκείνη την εποχή.
Πχ τώρα με ac750 πχ asus ac52 μπορείς να πάρεις με 70 για 1900 θέλεις αρκετά παραπάνω σε asus πχ 160
Σε 4 με 5 χρόνια θα έχουν βγάλει το ax5000 :p στα 70


Αθάνατο wrt54g :worthy:
Το Asus RT-AC68 έχει κάποια υποστήριξη για dd-wrt

babis3g
15-06-17, 15:47
Η τεχνολογια προχωραει τοσο, που μπορει να βγαλουν κατι καινουριο πχ 8Κ, ac 5000 κλπ ειδη υπαρχει καινουριπ προτυπο wifi ποιο πανω απο το AC (δεν θυμαμαι το ονομα)

μεσα σε ενα χρονο, δυο, σε 5 χρονια μπορει να εχουν routers που να μας κανουν και αερα (που λεει ο λογος να πουμε και ενα αστειο) δεν θα βρεις ακρη με την τεχνολογια αν θα χασεις 1-2 χρονια λιγο το κακο
Οτι ειπε o MOD παιρνεις κατι που τωρα εχει υποστηριξη .. μπορει (χτυπα ξυλο) η Asus ως παραγειγμα να κλεισει σε 2-3 χρονια
Μην τα ψαχνεις και πολυ

Για αυτο ειπα πιο πανω αυτη την εποχη o merlin εχει καλη υποστηριξη στα σκετα routers, τωρα για ποσο καιρο και αυτος αγνωστο

guardianhelm
15-06-17, 15:48
Οπότε παίρνεις κάτι φθηνό σήμερα, και σε μερικά χρόνια που θα θέλεις κάτι καλύτερο παίρνεις αυτό που θα υπάρχει εκείνη την εποχή.
Πχ τώρα με ac750 πχ asus ac52 μπορείς να πάρεις με 70 για 1900 θέλεις αρκετά παραπάνω σε asus πχ 160
Σε 4 με 5 χρόνια θα έχουν βγάλει το ax5000 :p στα 70


Αθάνατο wrt54g :worthy:

Ακριβώς, εκεί θέλω να καταλήξω, μου φαίνεται θα πάω σε πιο φτηνή λύση, σαν αυτή που προτείνεις.

famous-walker
15-06-17, 19:38
Από την στιγμή το ac750 σηκωνει άνετα blu-ray rip streaming σε μέτριες αποστάσεις (όχι δύο τοίχοι προφανώς) δεν το βλέπω και τόσο αποτρεπτικό παράγοντα.

deniSun
15-06-17, 20:57
...

@denisun το νόημα για μένα του custom firmware είναι ότι αναπτύσσεται συνέχεια και παίρνει καινούρια features. Αν το hardware του router λειτουργεί και απλά το έχει παρατήσει η εταιρεία, τι έχεις να χάσεις βάζοντας custom fw; Μάλλον τίποτα. Αντίθετα κερδίζεις σε ασφάλεια μιας και οι τρύπες θα εξακολουθούν να καλύπτονται και ενίοτε μπορεί να παίρνεις και νέα features. Προφανώς δεν θα σου προσφέρει γρηγορότερο wifi ούτε περισσότερες εξόδους ethernet αλλά είναι πολύ πιθανό να δεις καινούριες επιλογές στα μενού των ρυθμίσεων. Τόσος κόσμος γιατί βάζει; Επειδή τους είπε κάποιος "γνωστής";
...

Το τι κάνει ο τόσος κόσμος... δεν με απασχόλησε ποτέ.

babis3g
15-06-17, 22:45
Με ποιο απλα λογια, αν δεν κανεις wifi transfers (για να θελεις κανα ac3100) αν δεν εχεις πολλες συσκευες επανω του 15-20 + ασυρματα, xbox, ps4, iptv, servers κλπ ταυτοχρονα ολα μαζι ... παρε ενα στο range των 100 -120 ευρω που εχουν καλη μνημη και οι ρυθμισεις (αν ειναι ac/ vectoring κλπ) θα ειναι μελλοντικες για ακομα αρκετο διαστημα ... και πολλα που ειναι τοσα χρηματα

guardianhelm
16-06-17, 01:04
Οκ σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα δω λίγο καλύτερα κι εγώ τι επιλογές έχω στα 70-120€ και θα σας ενημερώσω πριν την αγορά :)

studiokristo
27-06-17, 22:51
Παιδιά καλησπέρα, νέος εδώ, καλώς σας βρήκα! Είμαι λίγο άσχετος και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να αντικαταστήσω το παλιό αλλά τίμιο μόντεμ του ΟΤΕ connx ZTE ZXV10 W300 με router/modem ή σχέτο ρούτερ, εσείς ξέρετε καλύτερα. Η γραμμή μου είναι 24αρα ADSL, ίσως μετακομίσω σύντομα HOL ως φθηνότερη.

Με ενδιαφέρει για τη συσκευή

α) Να μπορώ να ρυθμίσω πόσο bandwidth θα καταναλώνουν οι συνδεόμενες συσκευές (guest network λέγεται αυτό; )

β) Να παίρνει openVPN

γ) Να έχει σχετικά καλή εμβέλεια
δ) Να έχει μια θύρα USB τουλάχιστον ώστε να παίρνω κανένα backup.

Τιμή, μέχρι 50-60 ευρώ θα ήταν ιδανικά, αν γίνεται και λιγότερα ακόμα καλύτερα. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα ο διαμοιρασμός δεδομένων μεταξύ των συσκευών. Θα το χρησιμοποιώ για κανα τόρρεντ και σερφάρισμα. Θα συνδέονται ταυτόχρονα 2-3 υπολογιστές και 2-3 κινητά. Τί προτείνετε; Σας ευχαριστώ πολύ!!!


Χρήστος

deniSun
27-06-17, 23:10
Παιδιά καλησπέρα, νέος εδώ, καλώς σας βρήκα! Είμαι λίγο άσχετος και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να αντικαταστήσω το παλιό αλλά τίμιο μόντεμ του ΟΤΕ connx ZTE ZXV10 W300 με router/modem ή σχέτο ρούτερ, εσείς ξέρετε καλύτερα. Η γραμμή μου είναι 24αρα ADSL, ίσως μετακομίσω σύντομα HOL ως φθηνότερη.

Με ενδιαφέρει για τη συσκευή

α) Να μπορώ να ρυθμίσω πόσο bandwidth θα καταναλώνουν οι συνδεόμενες συσκευές (guest network λέγεται αυτό; )

β) Να παίρνει openVPN

γ) Να έχει σχετικά καλή εμβέλεια
δ) Να έχει μια θύρα USB τουλάχιστον ώστε να παίρνω κανένα backup.

Τιμή, μέχρι 50-60 ευρώ θα ήταν ιδανικά, αν γίνεται και λιγότερα ακόμα καλύτερα. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα ο διαμοιρασμός δεδομένων μεταξύ των συσκευών. Θα το χρησιμοποιώ για κανα τόρρεντ και σερφάρισμα. Θα συνδέονται ταυτόχρονα 2-3 υπολογιστές και 2-3 κινητά. Τί προτείνετε; Σας ευχαριστώ πολύ!!!


Χρήστος

Αυτά που ζητάς δεν τα βρίσκεις στην τιμή που θέλεις.
Και αν τα βρεις μην περιμένεις να δουλεύουν.
Δες για ΜΤ αλλά θα πρέπει να ζοριστείς στο σετάρισμα.

sdikr
27-06-17, 23:35
Παιδιά καλησπέρα, νέος εδώ, καλώς σας βρήκα! Είμαι λίγο άσχετος και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να αντικαταστήσω το παλιό αλλά τίμιο μόντεμ του ΟΤΕ connx ZTE ZXV10 W300 με router/modem ή σχέτο ρούτερ, εσείς ξέρετε καλύτερα. Η γραμμή μου είναι 24αρα ADSL, ίσως μετακομίσω σύντομα HOL ως φθηνότερη.

Με ενδιαφέρει για τη συσκευή

α) Να μπορώ να ρυθμίσω πόσο bandwidth θα καταναλώνουν οι συνδεόμενες συσκευές (guest network λέγεται αυτό; )

β) Να παίρνει openVPN

γ) Να έχει σχετικά καλή εμβέλεια
δ) Να έχει μια θύρα USB τουλάχιστον ώστε να παίρνω κανένα backup.

Τιμή, μέχρι 50-60 ευρώ θα ήταν ιδανικά, αν γίνεται και λιγότερα ακόμα καλύτερα. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα ο διαμοιρασμός δεδομένων μεταξύ των συσκευών. Θα το χρησιμοποιώ για κανα τόρρεντ και σερφάρισμα. Θα συνδέονται ταυτόχρονα 2-3 υπολογιστές και 2-3 κινητά. Τί προτείνετε; Σας ευχαριστώ πολύ!!!


Χρήστος

Κοντα στα 70 παίζει που και που σε προσφορά στο eshop το asus n17u Που κάνει αυτά που θέλεις

studiokristo
28-06-17, 00:50
Αυτά που ζητάς δεν τα βρίσκεις στην τιμή που θέλεις.
Και αν τα βρεις μην περιμένεις να δουλεύουν.
Δες για ΜΤ αλλά θα πρέπει να ζοριστείς στο σετάρισμα.

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν δε βρίσκω αυτά που θέλω, μπορώ να ανεβάσω το κασέ και στα 70-80, μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάτι;

- - - Updated - - -


Κοντα στα 70 παίζει που και που σε προσφορά στο eshop το asus n17u Που κάνει αυτά που θέλεις

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι δυστυχώς εξαντλημένο. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο; Μπορώ να ανεβάσω και το budget 20-30 ευρώ αν είναι κάτι που αξίζει.

cranky
28-06-17, 01:05
Είναι δυστυχώς εξαντλημένο. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο;
Αν δεν βιάζεσαι πολύ, περίμενε λίγο, θα το ξαναφέρει.


Και, :welcome:

studiokristo
28-06-17, 01:07
Όχι, δε βιάζομαι άμεσα! Καλώς σας βρήκα!! :-)

deniSun
28-06-17, 09:17
Αυτά που ζητάς δεν τα βρίσκεις στην τιμή που θέλεις.
Και αν τα βρεις μην περιμένεις να δουλεύουν.
Δες για ΜΤ αλλά θα πρέπει να ζοριστείς στο σετάρισμα.


Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν δε βρίσκω αυτά που θέλω, μπορώ να ανεβάσω το κασέ και στα 70-80, μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάτι;

- - - Updated - - -



Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι δυστυχώς εξαντλημένο. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο; Μπορώ να ανεβάσω και το budget 20-30 ευρώ αν είναι κάτι που αξίζει.

Μα σε πρότεινα...

karajim80
29-06-17, 12:18
Εχω 24αρα σύνδεση με την βρόνταφον.Το παρακάτω Μοντεμ Ρουτερ θα κάνει δουλειά ή θα εχω προβλημα αν η γραμμή ειναι isdn ή pstn ? Πως τα ξεχωρίζουμε?

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr400-ac1200-wireless-vdsl-adsl-modem-router-p-PER.612829

deniSun
29-06-17, 22:44
Εχω 24αρα σύνδεση με την βρόνταφον.Το παρακάτω Μοντεμ Ρουτερ θα κάνει δουλειά ή θα εχω προβλημα αν η γραμμή ειναι isdn ή pstn ? Πως τα ξεχωρίζουμε?

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr400-ac1200-wireless-vdsl-adsl-modem-router-p-PER.612829

Σαν vdsl modem μπορεί να παίξει και σε pstn και σε isdn.

jkoukos
30-06-17, 00:07
Δεν ισχύει αυτό. Κάθε CPE δουλεύει στο Annex που υποστηρίζει το firmware.

To VR400 παίζει μόνο σε Α. Αλλά στα VR200/600/900 υπάρχουν από 2 μοντέλα, ένα για κάθε Annex.

Ισχύει επίσης ότι από καμπίνα παίζουν και τα 2 Annex. Δεν συμβαίνει όμως και από αστικό κέντρο.

karajim80
10-07-17, 14:37
Τελικά πήρα το vr200 γιατί δεν μπορούσα να πάω πιο ψηλά με τίποτα και με άφησε ξαφνικά
κι αυτό που είχα.Μου έριξε λίγο την ταχύτητα αλλά μου φαίνεται πολύ πιο σταθερό στο κατέβασμα
μεγάλων αρχείων.Δεν κάνει σκαμπανεβάσματα δηλαδή όπως πριν και μένει καρφωμένο στο 1.82.
Πριν έπαιζε από 1.65 έως 2.02.Αν έχετε καμιά πρόταση για ρυθμίσεις του θα ήταν ευπρόσδεκτη.

alelsor
17-07-17, 14:18
Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα τα φώτα σας για αγορα router.
Ψάχνω για κάποιο το οποίο να έχει support για VDSL όταν με το κάλο μπει στην περιοχή.

Επίσης να έχει δυνατό wifi γιατί τρέχει ένα pc για mining 3 τοίχους μακριά από το ρουτερ και αναγκάστηκα να χρησιμοποιησω το ZTE Η108Ν γιατί το DGN 3500 είχε θέμα και αποσυνδεόταν συχνά. Αν και λογικά δούλεψε το ZTE γιατί το έβαλα στο channel 13 που ήταν άδειο ενώ με το NetGear max channel επερνε μέχρι το 11.

Δευτερεύον χρήσεις είναι λίγο gaming (Cs), youtube, twitch κλπ.

Επίσης είναι για σύνδεση φορθνετ με Infineon DSLAM

Cap τιμή ας πούμε γύρω στα 120 ευρώ άλλα αν υπάρχει κάτι πολύ αξιόλογο παραπάνω από το budget το βλέπουμε.

Να΄στε καλα. :)

babis3g
17-07-17, 16:20
Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα τα φώτα σας για αγορα router.
Ψάχνω για κάποιο το οποίο να έχει support για VDSL όταν με το κάλο μπει στην περιοχή.

Επίσης να έχει δυνατό wifi γιατί τρέχει ένα pc για mining 3 τοίχους μακριά από το ρουτερ και αναγκάστηκα να χρησιμοποιησω το ZTE Η108Ν γιατί το DGN 3500 είχε θέμα και αποσυνδεόταν συχνά. Αν και λογικά δούλεψε το ZTE γιατί το έβαλα στο channel 13 που ήταν άδειο ενώ με το NetGear max channel επερνε μέχρι το 11.

Δευτερεύον χρήσεις είναι λίγο gaming (Cs), youtube, twitch κλπ.

Επίσης είναι για σύνδεση φορθνετ με Infineon DSLAM

Cap τιμή ας πούμε γύρω στα 120 ευρώ άλλα αν υπάρχει κάτι πολύ αξιόλογο παραπάνω από το budget το βλέπουμε.

Να΄στε καλα. :)
Νομιζω δυσκολα σε αυτα τα λεφτα για ολα σε ενα να φερνει καλο σημα σε 3 τοιχους αλλα εξαρταται και τον χωρο

μεχρι 120 vdsl infineon/lantiq κοιτας το tp link vr200, αλλα ρωτα στο αναλογο topic για το ασυρματο αν κανει καλη δουλεια, λογικα πρεπει να στελενει σημα σε 3 δωματια αλλα δεν ξερω τι δυναμη θα εχει, μπορεις να δεις και την επιλογη ενος φτηνου AP

μετα το επομενο infineon ειναι το draytek 2760 (στα 180 περιπου) πολλες ρυθμισεις οταν το μαθεις και αυτο κανει κολπο αλλαγης snr μεσω telnet μεχρι +/- 5db ... εχει πολυ καλο σημα αλλα ειναι μονο 2,4G, εχω δει που φερνει σημα σφαιρα σε κατω δωματια και εκαναn steaming και εγω που το ειχα εδινε σχεδον καρφωτο σημα σε 90 τετραγωνικα, πιστευω θα φερνει καλο σημα και 3 τοιχους, αλλα και σε αυτο ρωτα στο αναλογο topic

αλλο με vdsl σε infineon κοιτας μερικα fritbox λιγο πιο πανω απο τα 120, αλλα και σε αυτα ρωτας το για το σημα στο αναλογο topic αν καποιος το εχει δοκιμασει με 3 τοιχους

alelsor
19-07-17, 21:19
Νομιζω δυσκολα σε αυτα τα λεφτα για ολα σε ενα να φερνει καλο σημα σε 3 τοιχους αλλα εξαρταται και τον χωρο

μεχρι 120 vdsl infineon/lantiq κοιτας το tp link vr200, αλλα ρωτα στο αναλογο topic για το ασυρματο αν κανει καλη δουλεια, λογικα πρεπει να στελενει σημα σε 3 δωματια αλλα δεν ξερω τι δυναμη θα εχει, μπορεις να δεις και την επιλογη ενος φτηνου AP

μετα το επομενο infineon ειναι το draytek 2760 (στα 180 περιπου) πολλες ρυθμισεις οταν το μαθεις και αυτο κανει κολπο αλλαγης snr μεσω telnet μεχρι +/- 5db ... εχει πολυ καλο σημα αλλα ειναι μονο 2,4G, εχω δει που φερνει σημα σφαιρα σε κατω δωματια και εκαναn steaming και εγω που το ειχα εδινε σχεδον καρφωτο σημα σε 90 τετραγωνικα, πιστευω θα φερνει καλο σημα και 3 τοιχους, αλλα και σε αυτο ρωτα στο αναλογο topic

αλλο με vdsl σε infineon κοιτας μερικα fritbox λιγο πιο πανω απο τα 120, αλλα και σε αυτα ρωτας το για το σημα στο αναλογο topic αν καποιος το εχει δοκιμασει με 3 τοιχους
Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια. Για το wifi αγορασα ενα εxtender για να κανω δουλεια και για modem παραγγειλα τελικα την απλη λυση του tp link vr 200. :)

babis3g
19-07-17, 21:52
Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια. Για το wifi αγορασα ενα εxtender για να κανω δουλεια και για modem παραγγειλα τελικα την απλη λυση του tp link vr 200. :)

Mεγεια, νομιζω θα σε καλυψει το vr200 και σε μελλοντικο vdsl

psagmenos
21-07-17, 16:57
να σας ρωτησω,υπαρχει modem router με Broadcom τσιπ για adsl2 k vdsl που με εντολες telnet η dmt tool σε adsl συνδεση να κατεβαζει ακομη και σε αρνητικο (-db) το snr και αν ναι ποιο η ποια είναι αυτα? ευχαριστω :)

deniSun
21-07-17, 20:12
να σας ρωτησω,υπαρχει modem router με Broadcom τσιπ για adsl2 k vdsl που με εντολες telnet η dmt tool σε adsl συνδεση να κατεβαζει ακομη και σε αρνητικο (-db) το snr και αν ναι ποιο η ποια είναι αυτα? ευχαριστω :)

Το θέμα δεν είναι να το υποστηρίζει το ρούτερ αλλά και αν σου το επιτρέπει το dslam.

babis3g
21-07-17, 21:46
να σας ρωτησω,υπαρχει modem router με Broadcom τσιπ για adsl2 k vdsl που με εντολες telnet η dmt tool σε adsl συνδεση να κατεβαζει ακομη και σε αρνητικο (-db) το snr και αν ναι ποιο η ποια είναι αυτα? ευχαριστω :)

τα καινουρια broadcom vdsl δεν παιζουν με dmt tool γιατι ειναι παλιο προγραμμα, πρεπει ο κατασκευαστης του dmt να το ανανεωσει για τα καινουρια chipset vdsl

Aν σε ενδιαφερει η αλλαγη snr και σε vdsl, το θεμα γινεται πιο πολυπλοκο...
σε vdsl ...
Υπαρχουν μονο τα netgear vdsl (6400 / d7000) που παιρνουν προσβαση σε telnet, αλλα πρεπει να κανεις κολπο για να μπεις μεσα στο telnet
ενα παραδειγμα εδω
https://www.adslgr.com/forum/threads/902080-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%8D%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Netgear-Nighthawk-D7000-AC1900?p=5836558&highlight=snr#post5836558

Yποψην οτι παροτι μπορει να παρεις προσβαση σε telnet με αυτα, σε vdsl μπορει να μην αλλαξει το snr γιατι πιστευω η broadcom το εχει μπλοκαρει (νομιζω στο ιδιο link πολυ πιο κατω δινω παραδειγματα) και αναλογα τον παροχο, ειδικα οτε σε vdsl δεν νομιζω κανενα broadcom να αλλαξει το snr

Για snr tweak adsl μονο, οποιο broadcom παρεις θα εισαι οκ (netgear 6400/d700, tp link 8960, netgear 2200 κλπ) εφοσον εχουν προσβαση σε telnet (πχ τα καινουρια μοντελα tp link εχουν αντικαταστησει τις broadcom εντολες με δικες τους αρα δεν σου κανουν)

Μπορω να σου πω μερικα, αλλα το θελεις για adsl ή vdsl? και με ποιον παροχο, γιατι σε vdsl δεν ειναι οπως παλια το snr tweak

psagmenos
22-07-17, 00:01
τα καινουρια broadcom vdsl δεν παιζουν με dmt tool γιατι ειναι παλιο προγραμμα, πρεπει ο κατασκευαστης του dmt να το ανανεωσει για τα καινουρια chipset vdsl

Aν σε ενδιαφερει η αλλαγη snr και σε vdsl, το θεμα γινεται πιο πολυπλοκο...
σε vdsl ...
Υπαρχουν μονο τα netgear vdsl (6400 / d7000) που παιρνουν προσβαση σε telnet, αλλα πρεπει να κανεις κολπο για να μπεις μεσα στο telnet
ενα παραδειγμα εδω
https://www.adslgr.com/forum/threads/902080-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%8D%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Netgear-Nighthawk-D7000-AC1900?p=5836558&highlight=snr#post5836558

Yποψην οτι παροτι μπορει να παρεις προσβαση σε telnet με αυτα, σε vdsl μπορει να μην αλλαξει το snr γιατι πιστευω η broadcom το εχει μπλοκαρει (νομιζω στο ιδιο link πολυ πιο κατω δινω παραδειγματα) και αναλογα τον παροχο, ειδικα οτε σε vdsl δεν νομιζω κανενα broadcom να αλλαξει το snr

Για snr tweak adsl μονο, οποιο broadcom παρεις θα εισαι οκ (netgear 6400/d700, tp link 8960, netgear 2200 κλπ) εφοσον εχουν προσβαση σε telnet (πχ τα καινουρια μοντελα tp link εχουν αντικαταστησει τις broadcom εντολες με δικες τους αρα δεν σου κανουν)

Μπορω να σου πω μερικα, αλλα το θελεις για adsl ή vdsl? και με ποιον παροχο, γιατι σε vdsl δεν ειναι οπως παλια το snr tweak
βασικα για adsl2 αλλα να είναι συμβατο και για vdsl σε περιπτωση που ερθει αυτό στην περιοχη μου.σε ότι αφορα τον παροχο εγραψα να εχει τσιπ Broadcom(οτε) και το κυριωτερο να μπορω να κατεβασω το snr κατω από 0db ..εχω ένα bauteck αλλα δεν είναι με τσιπ Broadcom.αυτό που εχω τωρα ριχνει το snr 5-6 db το πολύ..θελω να τεσταρω το μαξ της γραμμης για να δω συμπεριφορά,λαθη,τυχον αποσυνδεσεις κτλ. γι'αυτο και ρωταω αν υπαρχει κατι σχετικο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.