PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

babis3g
22-07-17, 12:19
βασικα για adsl2 αλλα να είναι συμβατο και για vdsl σε περιπτωση που ερθει αυτό στην περιοχη μου.σε ότι αφορα τον παροχο εγραψα να εχει τσιπ Broadcom(οτε) και το κυριωτερο να μπορω να κατεβασω το snr κατω από 0db ..εχω ένα bauteck αλλα δεν είναι με τσιπ Broadcom.αυτό που εχω τωρα ριχνει το snr 5-6 db το πολύ..θελω να τεσταρω το μαξ της γραμμης για να δω συμπεριφορά,λαθη,τυχον αποσυνδεσεις κτλ. γι'αυτο και ρωταω αν υπαρχει κατι σχετικο.
Συμβατο broadcom με γραμμη οτε δυστυχως δεν κανουν για αλλαγη snr, δεν νομιζω να αλλαξει το snr γιατι πιστευω η broadcom εχει μπλοκαρει το snr vdsl
Aν θελεις να προχωρισεις σε αγορα μελλοντικου vdsl (αλλα δεν νομιζω να αλλαξει το snr με vdsl οτε / adsl θα ειναι οκ)
asus dsl ac88u, netgear d7000, netgear d6400, zyxel 1312, αυατα εχουν προσβαση στο telnet (αν ξερουμε τα κοπλα τους)

Αυτα που θα αλλαξουν το snr με vdsl οτε ειναι τα Asus mediatek (dsl n17, adsl ac52, dsl ac68) και το draytek 2760 (lantiq) αλλα επειδη δεν ειναι συμβατα με την καμπινα (o οτε εχει συνηθως broadcom) μπορει να δεις ενα πιο μικρο κλειδωμα και μετα να προσπαθεις με την αλλαγη snr να το φερεις στα ισια του αν τυχει να εισαι σε μακρυνη γραμμη αντι να κερδισεις ταχυτητα χωρις προβληματα (κοντα στη καμπινα δεν νομιζω να σου κανουν θεμα)

ΑΝ θελεις για snr adsl (και βελεπεις αργοτερα για vdsl) με οτε ... κοιτα το tp link 8960, το πιο φτηνο, το εχουν πολλοι με καλα λογια και ολα τα κοπλα γραμμενα εδω
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF

jkoukos
22-07-17, 13:46
Ειδικά στο VDSL, αν η μέγιστη ταχύτητα είναι πάνω από τα 50Mbps (πράγμα που ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις σε πυκνοκατοικημένες περιοχές) λόγω μικρής απόστασης από την καμπίνα, τότε ο "κόφτης" γίνεται μέσω κλειδώματος του SNR σε μεγάλη τιμή ώστε να πιάνουμε την μικρότερη ταχύτητα του πακέτου που έχουμε συμφωνήσει. Οπότε ακόμη και να έχει δυνατότητα η συσκευή μας να ρυθμίσει το SNR, δεν γίνεται τίποτα αφού είναι κλειδωμένο το DSLAM.

babis3g
22-07-17, 14:02
Nαι ξεσασα να πω οτι η αλλαγη snr γινεται μονο αν δεν ειναι κλειδωμενο το profile (ειτε adsl / ειτε vdsl)
Μαλλον θα το ξερει ο φιλος, αλλα και για τους αλλους που διαβαζουν


Στη περιπτωση του φιλου λεει οτι αλλαζει το snr σε adsl οποτε θα ειναι οκ
Το tp link 8960 θα τον καλυψει ανετα, να εχει αλλο ενα modem (αφου κανει την δουλεια του με το bauteck) και ειναι πολυ φτηνο με καλο αυρματο και πολλες ρυθμισεις

Το vdsl σε αλλαγη snr ειναι πιο πολυπλοκο γιατι ακομα και να μην ειναι σε κλειδωμενο profile (που ισχυειε αυτο που ειπε ο jkoukos) ... δεν εχω δει ακομα broadcom modem > σε broadcom vdsl dslam να αλλαζει το snr, ακομα και στο εξωτερικο
Aκομα και με asus dsl ac88 (broadcom) που εχει την αλλαγη snr στο menu ετοιμη, φιλος μου εστειλε μηνυμα που δεν γινεται σε vdsl οτε και δινω link πιο πανω οποιος εχει υπομονη να διαβασει (στο netgear topic) που ουτε αυτο αλλαζει snr σε vdsl οτε (ουτε τα billion bipac ουτε τα zyxel)

psagmenos
22-07-17, 17:00
Συμβατο broadcom με γραμμη οτε δυστυχως δεν κανουν για αλλαγη snr, δεν νομιζω να αλλαξει το snr γιατι πιστευω η broadcom εχει μπλοκαρει το snr vdsl
Aν θελεις να προχωρισεις σε αγορα μελλοντικου vdsl (αλλα δεν νομιζω να αλλαξει το snr με vdsl οτε / adsl θα ειναι οκ)
asus dsl ac88u, netgear d7000, netgear d6400, zyxel 1312, αυατα εχουν προσβαση στο telnet (αν ξερουμε τα κοπλα τους)

Αυτα που θα αλλαξουν το snr με vdsl οτε ειναι τα Asus mediatek (dsl n17, adsl ac52, dsl ac68) και το draytek 2760 (lantiq) αλλα επειδη δεν ειναι συμβατα με την καμπινα (o οτε εχει συνηθως broadcom) μπορει να δεις ενα πιο μικρο κλειδωμα και μετα να προσπαθεις με την αλλαγη snr να το φερεις στα ισια του αν τυχει να εισαι σε μακρυνη γραμμη αντι να κερδισεις ταχυτητα χωρις προβληματα (κοντα στη καμπινα δεν νομιζω να σου κανουν θεμα)

ΑΝ θελεις για snr adsl (και βελεπεις αργοτερα για vdsl) με οτε ... κοιτα το tp link 8960, το πιο φτηνο, το εχουν πολλοι με καλα λογια και ολα τα κοπλα γραμμενα εδω
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF ευχαριστω πολύ ια τις πληροφοριες :) δεν εχω vdsl γιατι δεν εχει 'ερθει' ακομη στην περιοχη μου.ζητησα να μαθω αν υπαρχει μ/ρουτερ που να μπορω με telnet όχι απλα να χαμηλωσω το snr αλλα να το μηδενισω ακομη και να βαλω αρνητικη τιμη.ζητησα να εχει τσιπ Broadcom γιατι εχω οτε και αν είναι δυνατον να είναι συμβατο και για vdsl όχι για να πειραξω το snr σε μελλοντικη vdsl συνδεση αλλα για να μην χρειαστεί ξανα να αγορασω όταν με το καλο 'ερθει' στην περιοχη μου το vdsl.για το tp link ενοεις αυτό? http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300n-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412 και αν ναι μπορω μεσω telnet η dmt η dslstats να ριξω το snr σε αρνητικη τιμη? και παλι ευχαριστω :)

- - - Updated - - -


Ειδικά στο VDSL, αν η μέγιστη ταχύτητα είναι πάνω από τα 50Mbps (πράγμα που ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις σε πυκνοκατοικημένες περιοχές) λόγω μικρής απόστασης από την καμπίνα, τότε ο "κόφτης" γίνεται μέσω κλειδώματος του SNR σε μεγάλη τιμή ώστε να πιάνουμε την μικρότερη ταχύτητα του πακέτου που έχουμε συμφωνήσει. Οπότε ακόμη και να έχει δυνατότητα η συσκευή μας να ρυθμίσει το SNR, δεν γίνεται τίποτα αφού είναι κλειδωμένο το DSLAM. δεν εχω vdsl..εχω γραψει πιο πανω..επισης εχω γραψει και γιατι θελω να μαθω αν υπαρχει μ/ρουτερ συμβατο με adsl και vdsl και να εχει snr tweek ενοειται στο adsl με δυνατοτητα κατεβάσματος ακομη και σε αρνητικη τιμη όπως π.χ. γινεται με το bauteck το παλιο του οτε για adsl συνδεσεις.σ'ευχαριστω για την κουεντα και τη θεληση να με βοηθησεις :)

- - - Updated - - -


Το θέμα δεν είναι να το υποστηρίζει το ρούτερ αλλά και αν σου το επιτρέπει το dslam. το επιτρεπει :) πιο παλια με τις καταλληλες 'συνθηκες' δοκιμασα με 0,8 db..μεχρι εκει μπορουσε το μ/ρουτερ..το συμβατο..με το bauteck δεν..

deniSun
22-07-17, 17:42
το επιτρεπει :) πιο παλια με τις καταλληλες 'συνθηκες' δοκιμασα με 0,8 db..μεχρι εκει μπορουσε το μ/ρουτερ..το συμβατο..με το bauteck δεν..

Αν είσαι τόσο σίγουρος... οκ.
Πάντως να ξέρεις ότι σχεδόν όλα τα κλειδώνουν.

psagmenos
22-07-17, 17:48
Αν είσαι τόσο σίγουρος... οκ.
Πάντως να ξέρεις ότι σχεδόν όλα τα κλειδώνουν. σιγουρος όχι αλλα το συμπερανω από τα στοιχεια που βλεπω στο μ/ρ για παράδειγμα "Attainable Rate (Kbps): 26887 1089" σου θυμιζω ΔΕΝ εχουμε vdsl διαθεσιμο εδώ.δοκιμη της γραμμης μου θελω να κανω..

babis3g
22-07-17, 20:14
ευχαριστω πολύ ια τις πληροφοριες :) δεν εχω vdsl γιατι δεν εχει 'ερθει' ακομη στην περιοχη μου.ζητησα να μαθω αν υπαρχει μ/ρουτερ που να μπορω με telnet όχι απλα να χαμηλωσω το snr αλλα να το μηδενισω ακομη και να βαλω αρνητικη τιμη.ζητησα να εχει τσιπ Broadcom γιατι εχω οτε και αν είναι δυνατον να είναι συμβατο και για vdsl όχι για να πειραξω το snr σε μελλοντικη vdsl συνδεση αλλα για να μην χρειαστεί ξανα να αγορασω όταν με το καλο 'ερθει' στην περιοχη μου το vdsl.για το tp link ενοεις αυτό? http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300n-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412 και αν ναι μπορω μεσω telnet η dmt η dslstats να ριξω το snr σε αρνητικη τιμη? και παλι ευχαριστω :)

ναι αυτο εννοω, ειναι broadcom σαν τα περισσοτερα dslam οτε
Ναι μπορεις με αυτο να μηδενισεις το snr (αν δεν εισαι σε κλειδωμενο profile) ή να βαλεις ακομα και αρνητικο value μεσω telnet εφοσον ξερεις τις αναλογες εντολες
Ολα ειναι γραμμενα απο εδω και κατω
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF?p=5570693#post5570693
και δινονται και αλλα link πχ με broadcom snr value αλλα μαλλον θα τα ξερεις αυτα, αλλα και να μην τα ξερεις αν ρωτησεις στο αναλογο topic (οταν παρεις κατι) θα σου πουμε

Το dmt δεν νομιζω να παιξει γιατι ειναι παλιο προγραμμα και ο προγραματιστης του δεν εχει ανανεωσει με τα καινουρια broadcom chipset
Iσως να σε αφησει εστω για λιγο το dslstats (5 λεπτα να παιζει οκ, 20 να μην παιζει καθολου) ισα ισα να δεις τους τονους γραμμης σου για να παρεις μια ιδεα σε τι κατασταση ειναι η γραμμη
Αλλα και αυτο (dslstats) δεν παιζει καλα γιατι το 8960 εχει προβλημα login στο telnet με ολα τα version (αν δεν κανω λαθος)

Μπορεις να πας σε πιο παλια modem dgn2200v3, billion 7800, 7700 αλλα δεν νομιζω να τα βεις πλεον (αυτα επαιζαν ανετα με dmt)
To tp link που σου λεω ειναι οτι καλυτερο απο τα φτηνα, με καλο ασυρματο και πιο καλες μοντερνες ρυθμισεις

Τωρα για broadcom συμβατο και μελλοντικο (vdsl, ac, giga lan κλπ) ασχετα του snr tweak οποιο θελεις απο την λιστα εδω
(πολλα προστεθηκαν στις πισω σελιδες)
https://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95

psagmenos
23-07-17, 14:17
ναι αυτο εννοω, ειναι broadcom σαν τα περισσοτερα dslam οτε
Ναι μπορεις με αυτο να μηδενισεις το snr (αν δεν εισαι σε κλειδωμενο profile) ή να βαλεις ακομα και αρνητικο value μεσω telnet εφοσον ξερεις τις αναλογες εντολες
Ολα ειναι γραμμενα απο εδω και κατω
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF?p=5570693#post5570693
και δινονται και αλλα link πχ με broadcom snr value αλλα μαλλον θα τα ξερεις αυτα, αλλα και να μην τα ξερεις αν ρωτησεις στο αναλογο topic (οταν παρεις κατι) θα σου πουμε

Το dmt δεν νομιζω να παιξει γιατι ειναι παλιο προγραμμα και ο προγραματιστης του δεν εχει ανανεωσει με τα καινουρια broadcom chipset
Iσως να σε αφησει εστω για λιγο το dslstats (5 λεπτα να παιζει οκ, 20 να μην παιζει καθολου) ισα ισα να δεις τους τονους γραμμης σου για να παρεις μια ιδεα σε τι κατασταση ειναι η γραμμη
Αλλα και αυτο (dslstats) δεν παιζει καλα γιατι το 8960 εχει προβλημα login στο telnet με ολα τα version (αν δεν κανω λαθος)

Μπορεις να πας σε πιο παλια modem dgn2200v3, billion 7800, 7700 αλλα δεν νομιζω να τα βεις πλεον (αυτα επαιζαν ανετα με dmt)
To tp link που σου λεω ειναι οτι καλυτερο απο τα φτηνα, με καλο ασυρματο και πιο καλες μοντερνες ρυθμισεις

Τωρα για broadcom συμβατο και μελλοντικο (vdsl, ac, giga lan κλπ) ασχετα του snr tweak οποιο θελεις απο την λιστα εδω
(πολλα προστεθηκαν στις πισω σελιδες)
https://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95 μπραβο Μπαμπη εισαι κατατοπιστικοτατος και σ'ευχαριστω πολύ! :)

SpeTheof
04-08-17, 20:30
Προτάσεις για καινούργιο modem γιατί το παλιό κολλάει και κάνει disconnect? Στη Nova είμαι με 24αρα ταχύτητα (που πιάνει 12 στην περιοχή μου το πολύ) έχω ένα ZXHN H108N V2.5 και μου βγάζει προβλήματα τύπου βγαίνει από το ίντερνετ στο άκυρο. Δε θέλω να έχει σπεσιαλ λειτουργίες και εφαρμογές αρκεί να είναι καλό για ασύρματη σύνδεση

babis3g
04-08-17, 22:30
Προτάσεις για καινούργιο modem γιατί το παλιό κολλάει και κάνει disconnect? Στη Nova είμαι με 24αρα ταχύτητα (που πιάνει 12 στην περιοχή μου το πολύ) έχω ένα ZXHN H108N V2.5 και μου βγάζει προβλήματα τύπου βγαίνει από το ίντερνετ στο άκυρο. Δε θέλω να έχει σπεσιαλ λειτουργίες και εφαρμογές αρκεί να είναι καλό για ασύρματη σύνδεση
Αν τα προβληματα που βγαινει απο το internet ειναι απο τον παροχο (χασιμο ip) τοτε μπορει και το επομενο να εχει ιδιο προβλημα
Μπορει να χανει το internet λογο μη καλης γραμμης
(κοιτας τα στατιστικα αν υπαρχει συνδεση, ή αν υπαρχει ip, οταν εμφανιζεται το προβλημα)
Αν χανει το internet λογο ασυρματου τοτε ναι μαλλον θα βοηθησει αλλο modem, αλλα αυτο εξαρταται και τον χωρο σου (τοιχος, αποσταση κλπ)
(κοιτας στο pc αν υπαρχει ασυρματη συνδεση)
Υπαρχει μια περιπτωση αν εχεις παρα πολλες συσκευες να μην εχει δυναμη το modem να μην μπορει να αντεξει παρα πολλες συσκευες και να "κολλαει" και να φαινεται σαν να χανει το internet
Πρεπει να ακακαλυψεις ποιο απο τα 4 παιζεται γιατι σε μερικες περιπτωσεις μπορει να μην βοηθησει αλλο modem

Παντως μιας και εγαψες στο θεμα, ενα φτηνο απλο που θελεις, για να εχεις υποψην, στο πιο φτηνο με καλο ασυρματο για τα λεφτα του (λιγο καλυτερα απο αυτο των παροχων) ειναι το tp link 8960 με μολις 30 ευρω και καλες ρυθμισεις που θα εκπλαγεις
Εχουμε θεμα στο αναλογο topic και θα δεις οι πιο πολλοι ειναι ευχαριστημενοι

Morx
21-08-17, 23:11
Καλησπερα.

Επειδη το Wireless του TG 585v8 που εχω, δεν με καλυπτει πλεον ως προς την ταχυτητα του Wifi (πιανω 600kb/sec μεχρι και 1,2Mb/sec σε αντιγραφες αρχειων) και δεν δυναμαι να τραβηξω eth...
ειμαι σε αναζητηση αντικαταστατη του μεχρι 50€

1) Να εχει καλο wifi, οχι απαραιτητα καλυψη σηματος, αλλα ταχυτητες απο 3mb/sec και πανω
2) Να ειναι σταθερο, οσο τουλαχιστον το 585
3) Να συγχρονιζει με No-ip για το domain που εχω.
4) Να μπαινει με καρφακια, καθετα στον τοιχο.

Αυτα! :lol:

ferongr
21-08-17, 23:37
Το Asus DSL-AC52U έχει όλα τα χαρακτηριστικά αυτά (και εγώ τοίχο το έχω). Να έχεις υπόψη σου ότι σε αστική περιοχή, μόνο στη 5GHz μπάντα θα δεις καλές ταχύτητες (που υποστηρίζει το Asus), η 2.4GHz είναι πολύ συνωστισμένη και τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα. Βεβαιώσου ότι ο υπολογιστής σου την υποστηρίζει. Μόνο μείον, οι θύρες βλέπουν προς τα πάνω όταν είναι στον τοίχο και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι αμφίβολο.

babis3g
21-08-17, 23:39
Καλησπερα.

Επειδη το Wireless του TG 585v8 που εχω, δεν με καλυπτει πλεον ως προς την ταχυτητα του Wifi (πιανω 600kb/sec μεχρι και 1,2Mb/sec σε αντιγραφες αρχειων) και δεν δυναμαι να τραβηξω eth...
ειμαι σε αναζητηση αντικαταστατη του μεχρι 50€

1) Να εχει καλο wifi, οχι απαραιτητα καλυψη σηματος, αλλα ταχυτητες απο 3mb/sec και πανω
2) Να ειναι σταθερο, οσο τουλαχιστον το 585
3) Να συγχρονιζει με No-ip για το domain που εχω.
4) Να μπαινει με καρφακια, καθετα στον τοιχο.

Αυτα! :lol:

Aπο θεμα σταθεροτητας ...
δεν βγαινουν πλεον modems με το ιδιο dsl chipset (infineon) σαν το 585ν8
To επομενο bet σου ειναι τα lantiq based (αν το 858 ηταν πολυ καλο στη γραμμη σου) που ειναι η συνεχεια του infineon

Για περιπου 50 ευρω

tp link D20 (lantiq)
http://uk.tp-link.com/products/details/cat-15_Archer-D20.html#specifications
Εχει και 5G και το 2,4G ειναι μεχρι 300mbps (υπο προυποθεσεις) πιστευω εχει καλο σημα
Για το no-ip υποστηριζεται (οχι αλλες πολλες επιλογες στο συγκεκριμενο, dyndns & no-ip μονο)
Μονο για τις βιδες αν μπαινει καθετα στον τοιχο δεν ξερω αν εχει, δεν βρισκω με ενα γρηγορο ψαξιμο φωτο απο το internet, γιατι δεν το εχω

Morx
21-08-17, 23:56
Ευχαριστω και τους δυο!

Σκεφτομουν και εγω το D20 ... οποτε θα ριξω επιπλεον ψαξιμο και μαλλον σ'αυτο θα καταληξω.

Vtester
21-08-17, 23:58
αμα θες κρατάς το 585 που το έχεις ήδη σεταρισμένο , του κόβεις το wifi και κοτσάρεις ενα ρούτερ να αναλάβει το wifi. Έχει δουλέψει με καλά αποτελέσματα αυτό https://www.mgmanager.gr/modem-routers-wireless/55995-asus-wireless-n300-3-in-1-routeraprange-extender-rt-n12-d1.html αλλά αν αγοραζόταν σήμερα νομίζω αυτό https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/ensyrmata-diktyaka-proionta/routers/xiaomi-mi-router-3-white-eu είναι πολύ δυνατό για την δουλειά. Τώρα με τα χρήματα που δίνεις ίσως να υπάρχει και κάτι καλύτερο να προτείνει κάποιος άλλος αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα με το κομάτι του adsl από το 585 νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

stavpal
11-09-17, 20:39
θα ρωτήσω και γω...

Εδώ και κάποιες μέρες έχω vdsl 30 over isdn με το γνωστό speedport entry 2i. Από την καμπίνα απέχω κάπου 250 m. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι είτε router είτε modem router γιατί το speedport έχει αρκετές ελλείψεις εσωτερικά του δικτύου.

Δίλημμα) Παίρνω απλό ρούτερ και το βάζω πίσω από το speedport μέσω PPPoE passthrough ή το oxygen αν μου το δώσουν ότι μου βάλουν VOIP ή παίρνω modem router που το χω για όλα εκτός τηλεφωνίας και συνδέω το speedport από πίσω μόνο για τηλεφωνία ?

Σε περίπτωση που πάρω modem router θα ήθελα να υποστηρίζει και τα δυο annex, να έχει καλό WIFI (ιδίως όσον αφορά την εμβέλεια καθώς είναι χονδροί οι τοίχοι). Κατά τα άλλα θα έχω συνδεδεμένο μέσω usb εκτυπωτή & hard drive, μέσω wifi κινητά, λάπτοπ, τηλεόραση. Χρησιμοποιώ dynamic dns οπότε και έχω accounts no-ip. Θέλω καλό firewall , vpn και γενικά πραγματοποιήσιμο. Επίσης θα ήθελα να έχει σχετικά καλή ταχύτητα στην μεταφορά αρχείων μέσω δικτύου (WIFI). Καλό θα ήταν να κρεμιέται στον τοίχο γιατί δεν θέλω να έχω βάσεις να το στηρίζω...

Σκεφτόμουν για ASUS DSL-AC52U, DSL-AC56U (αλλά για αυτό διαβάζω ότι έχει μικρή εμβέλεια).

Ακούω προτάσεις.

edit: πρίν είχα το draytek 2710n οπότε έχω κακομάθει. Τα 180€ που κοστίζει όμως το 2760n μου έρχονται πολλά τώρα.

babis3g
11-09-17, 20:52
Να παιζει και τα 2 annex κοιτας Asus και νομιζω μερικα fritzbox στα πιο ακριβα (αλλα δεν ξερω τα fritz απο ασυρματο), τωρα αν νομιζεις οτι τα dsl56/52 δεν κανουν σε ασυρματο, τοτε κοιτας το dsl ac68 με καλυτερο wifi οτι πιο δυνατο υπαρχει για ολα σε ενα, αλλιως κοιτας κανα σκετο ραουτερ σαν και αυτα
https://www.google.gr/search?q=router+with+6+antennas&client=firefox-b&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiA8vSZ2Z3WAhWiDsAKHZvQCj0QsAQIJw&biw=1716&bih=867

famous-walker
14-09-17, 22:09
Εγώ θα περίμενα και τα νέα της Draytek που θα είναι multi annex και AC. Αλλά δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσουν.

tdm900dim
17-09-17, 11:51
Θα ήθελα βοήθεια σε επιλογή ενός νέου modem router για adsl 24 γραμμή οτε. Έχω βαρεθεί να ανοιγοκλείνω και να κάνω reset to TD8960 που έχω (κόβει μόνιμα τα δεδομένα σε wifi και άλλα διάφορα).
Θα συνδεθούν πάνω του ps4 μέσω utp (εδώ με ενδιαφέρει πολύ το ping), μέσω devolo δικτύου υπολογιστής, otetv και android box και μέσω wifi κινητά και τάμπλετ. Αν έχει και υποστήριξη για μελλοντική vdsl ακόμα καλύτερα. Δεν μπορώ να ξεφύγω στην τιμή οπότε βάζω όριο τα 80 ευρω. Ευχαριστώ.

babis3g
17-09-17, 12:25
Θα ήθελα βοήθεια σε επιλογή ενός νέου modem router για adsl 24 γραμμή οτε. Έχω βαρεθεί να ανοιγοκλείνω και να κάνω reset to TD8960 που έχω (κόβει μόνιμα τα δεδομένα σε wifi και άλλα διάφορα).
Θα συνδεθούν πάνω του ps4 μέσω utp (εδώ με ενδιαφέρει πολύ το ping), μέσω devolo δικτύου υπολογιστής, otetv και android box και μέσω wifi κινητά και τάμπλετ. Αν έχει και υποστήριξη για μελλοντική vdsl ακόμα καλύτερα. Δεν μπορώ να ξεφύγω στην τιμή οπότε βάζω όριο τα 80 ευρω. Ευχαριστώ.

το 8960 ισως εχει θεμα επειδη εχει χαμηλη μνημη ram, εσυ απο την μερια σου περνας το πιο τελευταιο λογισμικο και μετα κανεις reset πατωντας το κουμπακι πισω για 4 δευτερα και οι ρυθμισεις απο την αρχη, οχι back up file

Αυτο ειναι για καλη λειτουργικοτητα, Αν παλι κανει θεμα, εγω εχω 2 κυριες επιλογες γυρω στα 80 ευρω (αλλα εξαρταται τα κριτιρια σου στο θεμα γραμμης απο ταχυτητα)
το Ν17 (με αυτο να αναμενεις ενα πιο χαμηλο κλειδωμα, αλλα εχει αλλαγη snr (αν εισαι τυχερος το ΑΚ να ειναι κοντα σου) να το φερεις στα ισια του
Το Ν17 εχει 750mhz processor, 128 ddr3 ram και λογικα δεν θα εχει θεμα με τις συσκευες που αναφερες και ακομη πιο πολλες, εχει giga lans, 2 usb, snr teak, vdsl με μελλοντικο vectoring (που αρχιζει να δινει ο οτε)
Aλλα δεν εχει 5G

Το επομενο το vr400 πολυ καλο για γραμμες οτε, αλλα νομιζω εχει πολυ μικροτερο επεξεργαστη, δεν θυμαμαι ποσο, ομως δεν νομιζω να εχεις ιδιο θεμα (εκτος μη καλου λογισμικου, που δεν το εχω να σου πω πανω σε αυτο) εχει vdsl & giga lan

και μετα κοιτας το tp link 9970, αλλα με ακομα πιο χαμηλο απεξεργστη και απο το vr400, και αυτο ταιριαζει με την γραμμη οτε καλυτερα

Κοιταξες μηπως φταει η γραμμη και νομιζεις οτι εχει θεμα το modem? γιατι βλεπω καλες κριτικες στο 8960

tdm900dim
17-09-17, 16:26
Δε νομιζω να φταιει η γραμμη, πιο πολυ η διαχειριση του wifi εχει μονιμα προβλημα. Μια δε συνδεονται οι συσκευες, μια κρυβεται το δικτυο (που ειναι φανερο) μια συνδεεται και δε δινει δεδομενα. Οταν κανω restart ή reset τα προβληματα εξαφανιζονται για λιγο. (Με περασμενο το τελευταιο firmware που εχω βρει).

babis3g
17-09-17, 16:37
Δε νομιζω να φταιει η γραμμη, πιο πολυ η διαχειριση του wifi εχει μονιμα προβλημα. Μια δε συνδεονται οι συσκευες, μια κρυβεται το δικτυο (που ειναι φανερο) μια συνδεεται και δε δινει δεδομενα. Οταν κανω restart ή reset τα προβληματα εξαφανιζονται για λιγο. (Με περασμενο το τελευταιο firmware που εχω βρει).

Στη περιπτωση που δεν συνδεονται οι συσκευες, δοκιμασε να δωσεις στατικες ip (static ip) απο το modem
Oταν κρυβεται το δικτυο δοκιμασε αλλα καναλια, channel bandwidth, και βαλε το modem καπου ψηλα και καθαρα και οχι διπλα σε καποιο ασυρματο τηλεφωνο
Αν παλι τιποτα και του εχεις κανει και reset, ισως πραγματι να εχει θεμα

tdm900dim
17-09-17, 16:47
Ευχαριστω για τη βοηθεια, channel εχω αλλαξει στο wifi, θα ψαξω και τις static ip (κατι που δε γνωριζω αλλα φανταζομαι αναφερεσαι στις wifi συσκευες).

babis3g
17-09-17, 17:05
Ευχαριστω για τη βοηθεια, channel εχω αλλαξει στο wifi, θα ψαξω και τις static ip (κατι που δε γνωριζω αλλα φανταζομαι αναφερεσαι στις wifi συσκευες).

Στο modem:
Advance Setup > LAN > IPV4 Lan Config > Static IP Lease List: > add τις συσκευες
Σε αυτη τη περιπτωση το ip στις συσκευες καλυτερα να ειναι στο auto

Mπορεις να κανεις το ιδιο σε μια μια συσκευη χωρις να πειραξεις κατι στο modem .. αλλα εγω νομιζω οτι απο το modem ειναι καλυτερα γιατι εχεις control και σε συσκευες που δεν ειναι δικες σου

Τωρα αν παλι τιποτε εγω συστηνω το Ν17 και το vr400 ... ελπιζω καποιος αλλος φιλος με 80 ευρω και vdsl να σου συστησει κατι

Mortis19
27-09-17, 11:33
Καλημερα,
ψαχνω για ενα αξιοπρεπες wireless adsl router μεχρι 100 ευρω περιπου για να αντικαταστησω ενα baudtec του οτε. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε καλυψη wireless (ενα σπιτι 60 τ.μ. θελω να καλυψω αυτη τη στιγμη).
Ευχαριστω.

babis3g
27-09-17, 11:34
Καλημερα,
ψαχνω για ενα αξιοπρεπες wireless adsl router για να αντικαταστησω ενα baudtec του οτε. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε καλυψη wireless (ενα σπιτι 60 τ.μ. θελω να καλυψω αυτη τη στιγμη).
Ευχαριστω.

πανω κατω τιμη?

Mortis19
27-09-17, 11:43
πανω κατω τιμη?

Α ναι ξεχασα να το γραψω. Μεχρι 100 ευρω λεω αν δεν προκυψει κατι σημαντικα καλυτερο πανω απο αυτα τα λεφτα.

Για παραδειγμα καπου πηρε το ματι μου αυτο που εχεις και στην υπογραφη σου:
https://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html
Αξιζει αυτο ή να κινηθω σε κατι πιο ακριβο;

babis3g
27-09-17, 12:00
Α ναι ξεχασα να το γραψω. Μεχρι 100 ευρω λεω αν δεν προκυψει κατι σημαντικα καλυτερο πανω απο αυτα τα λεφτα.

Για παραδειγμα καπου πηρε το ματι μου αυτο που εχεις και στην υπογραφη σου:
https://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html
Αξιζει αυτο ή να κινηθω σε κατι πιο ακριβο;

πολυ καλο για την τιμη του και πιστευω εχει καλο ασυρματο, στο ν5 που εχω παει το σημα απο δωματιο>αυλη 10 μ>αλλο δωματιο, πολυ καλα το καλυπτει ολο, κανει κολπα γραμμης (ολα γραμμενα στο μεγαλο topic που το εχουν παρα πολλοι και ειναι ευχαριστημενοι, οι περισσοτεροι) και πολλες ρυθμισεις που εχουν πολυ πιο ακριβα modems
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF

Mortis19
27-09-17, 12:06
πολυ καλο για την τιμη του και πιστευω εχει καλο ασυρματο, στο ν5 που εχω παει το σημα απο δωματιο>αυλη 10 μ>αλλο δωματιο, πολυ καλα το καλυπτει ολο, κανει κολπα γραμμης (ολα γραμμενα στο μεγαλο topic που το εχουν παρα πολλοι και ειναι ευχαριστημενοι, οι περισσοτεροι) και πολλες ρυθμισεις που εχουν πολυ πιο ακριβα modems
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF

Ωραια ευχαριστω, θα το τσεκαρω. Γι αυτο θα παω μαλλον γιατι η τιμη του ειναι πολυ ελκυστικη.
Ενα αλλο που εβλεπα ειναι το ακριβοτερο TP-LINK Archer VR200v. Αν παρω αυτο για παραδειγμα τι θα κερδισω σε σχεση με το W960N περα απο μεγαλυτερο ευρος καλυψης για το wifi (που δεν με πολυνοιαζει αυτη τη στιγμη);

babis3g
27-09-17, 12:37
Ωραια ευχαριστω, θα το τσεκαρω. Γι αυτο θα παω μαλλον γιατι η τιμη του ειναι πολυ ελκυστικη.
Ενα αλλο που εβλεπα ειναι το ακριβοτερο TP-LINK Archer VR200v. Αν παρω αυτο για παραδειγμα τι θα κερδισω σε σχεση με το W960N περα απο μεγαλυτερο ευρος καλυψης για το wifi (που δεν με πολυνοιαζει αυτη τη στιγμη);

το vdsl, usb port (δεν εχει το 8960), 10/100/1000 giga lan (το 8960 εχει fat lan 10/100), και το 5G στο ασυρματο (2,4G μονο στο 8960) και καλυτερο επεξεργαστη που σηκωνει πιο πολλες συσκευες (μιλαω να εχεις 10-20 κλπ)

Mortis19
27-09-17, 12:55
το vdsl, usb port (δεν εχει το 8960), 10/100/1000 giga lan (το 8960 εχει fat lan 10/100), και το 5G στο ασυρματο (2,4G μονο στο 8960) και καλυτερο επεξεργαστη που σηκωνει πιο πολλες συσκευες (μιλαω να εχεις 10-20 κλπ)

Η usb port χρειαζεται καπου στα router;
Περα απο το vdsl που ενδεχομενως θα με ενδιεφερε αν ποτε αλλαξω απο adsl δεν βλεπω κατι αλλο που να μου χρειαζεται τοσο ωστε να δωσω τοσα λεφτα παραπανω. Υπαρχει κατι στα ιδια λεφτα με το W960N με δυνατοτητα και για vdsl; Αν οχι παω για W960N δαγκωτο.

babis3g
27-09-17, 13:04
στα ιδια λεφτα με vdsl οχι, με 20-30 ευρω παραπανω κοιτας το tp link 9970 (usb), 9977 (no usb) οι πιο φτηνες vdsl επιλογες
Τα usb ειναι χρησιμα αν εχεις σκληρο δισκο πχ να καταβαζεις ταινιες και να βλεπουν ολοι στο ιδιο δικτυο (χωρις να χρειαστει να ξανα κατεβασουν την ιδια ταινια στο pc τους) εφοσον τα σεταρεις σωστα

Mortis19
27-09-17, 13:18
στα ιδια λεφτα με vdsl οχι, με 20-30 ευρω παραπανω κοιτας το tp link 9970 (usb), 9977 (no usb) οι πιο φτηνες vdsl επιλογες
Τα usb ειναι χρησιμα αν εχεις σκληρο δισκο πχ να καταβαζεις ταινιες και να βλεπουν ολοι στο ιδιο δικτυο (χωρις να χρειαστει να ξανα κατεβασουν την ιδια ταινια στο pc τους) εφοσον τα σεταρεις σωστα

Οκ θα παρω καποιο απο αυτα.
Ευχαριστω πολυ.

babis3g
27-09-17, 13:25
Οκ θα παρω καποιο απο αυτα.
Ευχαριστω πολυ.

κανε και το δικο σου search, μπορει να βρεις κατι που να μη σου αρεσει, πχ μπορει να κανουν παραπονα στο ασυρματο αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο τα σκετα adsl των παροχων και καλυτερες ρυθμισεις, εξαλου θυμησου αν πας σε vdsl, ο παροχος θα σου δωσει αλλο modem, αλλα αν εχεις vdsl καλο ειναι να εχεις αλλο ενα σαν εναλλακτικο / back up
για το 9970 εχουμε topic εδω (ισως να μην αλλαζει το snr, δηλαδη να ειμαι λαθος πανω σε αυτο)
https://www.adslgr.com/forum/threads/877930-%CE%9D%CE%B5%CE%BF-adsl-vdsl-tp-link-9970
καπου αναφερουν και στο forum για το 9977 (νομιζω μεμονωμενα)

Mortis19
27-09-17, 14:02
κανε και το δικο σου search, μπορει να βρεις κατι που να μη σου αρεσει, πχ μπορει να κανουν παραπονα στο ασυρματο αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο τα σκετα adsl των παροχων και καλυτερες ρυθμισεις, εξαλου θυμησου αν πας σε vdsl, ο παροχος θα σου δωσει αλλο modem, αλλα αν εχεις vdsl καλο ειναι να εχεις αλλο ενα σαν εναλλακτικο / back up
για το 9970 εχουμε topic εδω (ισως να μην αλλαζει το snr, δηλαδη να ειμαι λαθος πανω σε αυτο)
https://www.adslgr.com/forum/threads/877930-%CE%9D%CE%B5%CE%BF-adsl-vdsl-tp-link-9970
καπου αναφερουν και στο forum για το 9977 (νομιζω μεμονωμενα)

Ευχαριστω.
Μια τελευταια ερωτηση. Στο νεο μοντεμ που θα βαλω θα πρεπει να σεταρω κατι για καλυτερη αποδοση; (μονο το mtu ξερω) Αν ναι, που μπορω να βρω τι σεταρω και πως.

babis3g
27-09-17, 15:25
Ευχαριστω.
Μια τελευταια ερωτηση. Στο νεο μοντεμ που θα βαλω θα πρεπει να σεταρω κατι για καλυτερη αποδοση; (μονο το mtu ξερω) Αν ναι, που μπορω να βρω τι σεταρω και πως.

εξαρταται τι modem θα παρεις, ΑΝ εχει αλλαγη snr τοτε μονο μπορεις να παιξεις με την γραμμη και να δεις αν εχει καλυτερη αποδοση σε σταθεροτητα (χασιμο ταχυτητας) ή αν μπορει η γραμμη σου να παει πιο πανω χωρις προβληματα
Αν αλλαξεις τα κλασσικα mtu, pppoa/ppoe, adsl2+ δεν νομιζω να δεις διαφορα
Απο αυτα που σου ανεφερα μονο το 8960 κανει τετοια κοπλα στη γραμμη

Mortis19
27-09-17, 15:37
εξαρταται τι modem θα παρεις, ΑΝ εχει αλλαγη snr τοτε μονο μπορεις να παιξεις με την γραμμη και να δεις αν εχει καλυτερη αποδοση σε σταθεροτητα (χασιμο ταχυτητας) ή αν μπορει η γραμμη σου να παει πιο πανω χωρις προβληματα
Αν αλλαξεις τα κλασσικα mtu, pppoa/ppoe, adsl2+ δεν νομιζω να δεις διαφορα
Απο αυτα που σου ανεφερα μονο το 8960 κανει τετοια κοπλα στη γραμμη

Ωραια, πριν λιγο παρειγγειλα το 8960. Ευχαριστω για την ενημερωση.
Με το SNR τι ακριβως θα κανω δηλαδη; Το αυξομειωνω και κοιταω το download rate για να δω αν βελτιωνεται ή οχι;

babis3g
27-09-17, 16:57
Ωραια, πριν λιγο παρειγγειλα το 8960. Ευχαριστω για την ενημερωση.
Με το SNR τι ακριβως θα κανω δηλαδη; Το αυξομειωνω και κοιταω το download rate για να δω αν βελτιωνεται ή οχι;

ναι χαμηλωνεις το snr target, ολα γραμμενα απο εδω και κατω
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF?p=5570843#post5570843
ειναι telnet 192.168.1.1

Mortis19
27-09-17, 17:06
ναι χαμηλωνεις το snr target, ολα γραμμενα απο εδω και κατω
https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF?p=5570843#post5570843
ειναι telnet 192.168.1.1

Τελεια. Συγγνωμη για την ενοχληση. Ευχαριστω πολυ.

argi13
10-10-17, 22:24
Καλησπέρα σας,

Θέλω ένα modem/router καλύτερο από το zte που δίνει η vodafone ώστε αυτό της vodafone να το χρησιμοποιήσω σε bridge mode μέσω homeplug. Επίσης υπολογίστε ότι πέφτουν πάνω 3 υπολογιστές 6 με 7 κινητά ένα ps4 και δυο τηλεοράσεις smart. Με ένα μπατζετ στα 120 ευρώ.

Vtester
11-10-17, 00:38
Καλησπέρα σας,

Θέλω ένα modem/router καλύτερο από το zte που δίνει η vodafone ώστε αυτό της vodafone να το χρησιμοποιήσω σε bridge mode μέσω homeplug. Επίσης υπολογίστε ότι πέφτουν πάνω 3 υπολογιστές 6 με 7 κινητά ένα ps4 και δυο τηλεοράσεις smart. Με ένα μπατζετ στα 120 ευρώ.

Τι απόσταση έχεις και τι dslam ; Πόσο μεγάλο σπίτι θέλεις να καλύψεις ;

Επιλογές αν δεν μπορείς να ανέβεις άλλο σε χρήματα είναι μάλλον αυτές οι δύο :
1. https://www.skroutz.gr/s/7826947/Asus-DSL-AC56U.html

και 2. https://www.skroutz.gr/s/12655595/TP-LINK-Archer-VR600-v2.html αν και θα προτιμούσα το πιο ακριβό vr900 v2

argi13
12-10-17, 20:18
Τι απόσταση έχεις και τι dslam ; Πόσο μεγάλο σπίτι θέλεις να καλύψεις ;

Line Attenuation (Up/Down) 11.7/19.3 dB και απόσταση γύρω στα 10 μτ ίσως και λιγότερο και θέλω να καλύψω μια μαζονέτα 120τμτ.

Vtester
13-10-17, 16:09
Αν δεν έχεις πρόβλημα πχ να αγοράσεις απ εξω γιατί στην Ελλάδα είναι ακριβό και να παίξεις περίπου στα 135ευρω δες το vr900 v2 . Αλλιώς δες αυτά τα δύο που σου πρότεινα ή περίμενε καλύτερα να πάρεις κι άλλες απαντήσεις.

geornirv
18-10-17, 01:03
Πειτε μου λίγο πως βλέπετε την γραμμή μου ???
Link Information

DSL Type: ADSL2+

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 870 / 8749

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1032 / 9896

Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 12690476 / 145642566

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.5 / 34.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.5 / 11.0

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

FEC (Up/Down): 589838 / 15253

CRC (Up/Down): 0 / 256

Αυτά είναι με ένα technicolor. Τώρα περιμένω και το vr900v να το δοκιμασω

Vtester
18-10-17, 08:12
Τα fec errors είναι αρκετά. Τα technicolor συνήθως είναι με broadcom , δεν νομίζω ότι με αλλαγή ρούτερ θα καταφέρεις πολλά. Έχεις δηλώσει βλάβη στον πάροχο; Έχεις ελενξει την καλωδίωση στο σπίτι σου;

sweet dreams
18-10-17, 20:52
Πειτε μου λίγο πως βλέπετε την γραμμή μου ???
Link Information

DSL Type: ADSL2+

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 870 / 8749

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1032 / 9896

Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 12690476 / 145642566

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.5 / 34.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.5 / 11.0

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

FEC (Up/Down): 589838 / 15253

CRC (Up/Down): 0 / 256

Αυτά είναι με ένα technicolor. Τώρα περιμένω και το vr900v να το δοκιμασω

Τα στοιχεία είναι μετά από επανεκκίνηση;; αν όχι, κάνε το παρακάτω


Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε πάλι τα στοιχεία της γραμμής.

geornirv
19-10-17, 00:40
DSL Connection

Link Information

DSL Type: ADSL2+

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 838 / 8451

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1000 / 9632

Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 101122 / 468470

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.5 / 34.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12.0 / 11.2

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

FEC (Up/Down): 0 / 7

CRC (Up/Down): 0 / 0

Τώρα ??

babis3g
19-10-17, 01:08
Σχετικα καλη ειναι η γραμμη ως εχει, λεω ως εχει, γιατι πιανεις λιγο πιο χαμηλη ταχυτητα (βαση της αποστασης σου) ισως να σου εχουν χαμηλο profile για σταθεροτητα (γιατι βλεπω snr target 11) Αν ναι τοτε και με αλλο modem δεν θα δεις μεγαλη διαφορα ... εκτος αν θελεις αλλο modem λογω καλυτερου ασυρματου, ρυθμισεων, αλλα απο γραμμη δεν νομιζω να σε βοηθησει πολυ

sweet dreams
19-10-17, 17:01
DSL Connection

Link Information

DSL Type: ADSL2+

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 838 / 8451

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1000 / 9632

Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 101122 / 468470

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.5 / 34.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12.0 / 11.2

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

FEC (Up/Down): 0 / 7

CRC (Up/Down): 0 / 0

Τώρα ??

Eίσαι σε κλειδωμένο προφίλ, είχες δηλώσει παλιά βλάβη;;; έχει διορθωθεί;; υπάρχουν προβλήματα σταθερότητας στην γραμμή;;
Αν η γραμμή σου είναι εντάξει, πάρε τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη να σου κατεβάσουν το SNR Margin στο 6.

geornirv
21-10-17, 00:21
Τι πετυχαίνω με το να ρίξω το snr? Το καινούργιο router το παίρνω μπας και δω καλύτερη ταχύτητα και για καλύτερο wifi αλλά και για καλύτερο δίκτυο με powerline για strreaming σε tvbox?? Τι λέτε θα δω διαφορές σε κάποια από τα 3????

@ ADSLgr.com All rights reserved.