PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112

babis3g
27-12-17, 15:35
εγω εχω τα Asus επανω 3 χρονια σε broadcom dslam και προβληματικη γραμμη ...οταν μαζευονται αποτομα ES errors...

τα καινουρια broadcom adsl/vdsl ολα σε ενα, εχουν θεμα στη γραμμη μου, κανουν random αποσυνδεσεις (πριν γινουν εκατομμυρια τα λαθη)
(εδω πιστευω η broadcom δινει πιο μεγαλη προσοχη στο vdsl μερος και εχουν ξεχασει το adsl)
Μονο τα παλια adsl broadcom δεν εχουν τετοιο θεμα και δεν πεφτει η γραμμη, χωρις να πειραξω το snr
Oποτε στα broadcom adsl/vdsl ολα σε ενα .. ανεβασμα snr κατα 2 db (χασιμο ταχυτηταs 1-2 mbps) φτιαχνει η συνδση αλλα παλι καποιες φορες κανει αποσυνδεση, απλα πιο αραια

Ta asus καποιες φορες οταν εμφανιζεται το προβλημα, μπορουν να μαζεψουν εκατομμυρια errors (γιατι δεν κανουν αποσυνδεση) και αναλογα το λογισμικο μπουκωνει τη γραμμη, δηλαδη δεν γινεται browsing (μερικα λογισμικα δεν μπουκωνουν τη γραμμη, αλλα καταλαβαινω το αργο internet)
Ανεβασμα snr κατα 2 db το προβλημα μπουκωματος φτιαχνει και φυσικα δεν κανει αποσυνδεση
Αν ειναι τοσο ασχημα το βαζω εγω καθε πρωι (μεσω ρυθμισης) να κανει και μια επανακινηση το modem και ετσι εχω παλι καθαρη γραμμη μεχρι την αλλη μερα
Στη περιπτωση μου τα προτιμω, γιατι εχουν καλυτερες ρυθμισεις στο θεμα γραμμης που ειναι το κριτηριο μου, παρα πιο γρηγορο ασυρματο

Θα μου πειτε δηλωσε βλαβη ... ναι ο τεχνικος αλλαξε 30 μετρα καλωδιο απο την κολωνα στο σπιτι, αλλαξε φιλτρα στο dslam, αλλαξε ζευγος τιποτα (μαλλον εχω θεμα REIN) μου λεει οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο

wardenangel
27-12-17, 16:45
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ψάχνω να αγοράσω modem router για το σπίτι μου για Forthnet vdsl γραμμή. Αυτήν τη στιγμή χρησιμοποιώ το ZTE H168n σε bridge mode και το Tp link 8970v1 σαν router και nat. Τα στατιστικά της γραμμης μου τα παραθέτω σε εικόνα . Budget το μέγιστο 100 ευρώ. Συνδέονται 5 ασύρματες συσκευες στο σπίτι και οπωσδήποτε να έχει gigabit. Τι προτείνετε ;
189762

Vtester
27-12-17, 17:12
Δες πιο πάνω τα asus και tplink που είναι σε προσφορά

sweet dreams
27-12-17, 17:57
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ψάχνω να αγοράσω modem router για το σπίτι μου για Forthnet vdsl γραμμή. Αυτήν τη στιγμή χρησιμοποιώ το ZTE H168n σε bridge mode και το Tp link 8970v1 σαν router και nat. Τα στατιστικά της γραμμης μου τα παραθέτω σε εικόνα . Budget το μέγιστο 100 ευρώ. Συνδέονται 5 ασύρματες συσκευες στο σπίτι και οπωσδήποτε να έχει gigabit. Τι προτείνετε ;
189762

To συνημμένο δεν ανοίγει.
Έχει κάποιο πρόβλημα το TP LINK και θέλεις να το αλλάξεις;;

wardenangel
27-12-17, 18:42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έχει κανένα πρόβλημα το tp link απλά δεν είναι vdsl και έχω δύο συσκευές.
Ξαναπαραθέτω την εικόνα με τα στατιστικά της γραμμής. Να πώ την αλήθεια κλείνω πιο πολύ προς το Tp link VR 600 σε σχέση με το Asus . Εϊναι και τα 2 future proof σε θέμα δυνατοτήτων;
189772

sweet dreams
27-12-17, 18:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έχει κανένα πρόβλημα το tp link απλά δεν είναι vdsl και έχω δύο συσκευές.
Ξαναπαραθέτω την εικόνα με τα στατιστικά της γραμμής. Να πώ την αλήθεια κλείνω πιο πολύ προς το Tp link VR 600 σε σχέση με το Asus . Εϊναι και τα 2 future proof σε θέμα δυνατοτήτων;
189772

Κάποια στιγμή όλοι οι πάροχοι θα γυρίσουν σε VoIP, οπότε πάλι 2 συσκευές θα έχεις, εκτός αν πάρεις ρούτερ με δυνατότητα VoIP.

wardenangel
27-12-17, 19:01
Κάποια στιγμή όλοι οι πάροχοι θα γυρίσουν σε VoIP, οπότε πάλι 2 συσκευές θα έχεις, εκτός αν πάρεις ρούτερ με δυνατότητα VoIP.

Καλή σκέψη για αυτό και κοιτάω και το TP link VR200v και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.

sweet dreams
27-12-17, 19:12
Καλή σκέψη για αυτό και κοιτάω και το TP link VR200v και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.

Δεν ξέρω αν έχεις δει το σχετικό νήμα (https://www.adslgr.com/forum/threads/976988-Voip-Modems-ολα-σε-μια-συσκευη), μήπως θέλεις να ρωτήσεις κάτι εκεί.

babis3g
27-12-17, 19:57
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έχει κανένα πρόβλημα το tp link απλά δεν είναι vdsl και έχω δύο συσκευές.
Ξαναπαραθέτω την εικόνα με τα στατιστικά της γραμμής. Να πώ την αλήθεια κλείνω πιο πολύ προς το Tp link VR 600 σε σχέση με το Asus . Εϊναι και τα 2 future proof σε θέμα δυνατοτήτων;
189772

με αυτα τα στατιστικα οποιο παρεις θα ειναι ενταξει (απο θεμα γραμμης) και το snr tweak του asus δεν θα σε οφελησει, οποτε παιρνεις οτι σε βολευει, ισως το tp link που εχει και καλυτερη ταχυτητα σε ασυρματο

Hellraiser76
28-12-17, 18:31
Καλή σκέψη για αυτό και κοιτάω και το TP link VR200v και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.

Το ειχα εγω το vr200v μεχρι που το εκαψε ο κεραυνος και τωρα ψαχνω για αντικαταστατη....πολυ καλο ειναι ειδικα στα λεφτα του αρκει να μην ενδιαφερεσαι για να παιζεις με τη γραμμη σου και επισης αναβαθμισεις απλα ξεχασε τις.

darkmoon
29-12-17, 16:10
Δεν είναι καλύτερα να αγοράσει κάποιος μόνο router και να αφήσει το μανίσιο modem του εκάστοτε ISP;

babis3g
29-12-17, 16:35
Δεν είναι καλύτερα να αγοράσει κάποιος μόνο router και να αφήσει το μανίσιο modem του εκάστοτε ISP;

Ναι το λεμε και πολυ πιο πισω, γιατι το σκετο router μπορουμε να περασουμε και τριτο λογισμικο (αν εχει προβλημα το γνησιο και πιο πολλες ρυθμισεις, ασυρματο, κλπ ... γεκικα τα σκετα συνηθως ειναι και πιο φτηνα) και με οτι modem δωσει ο παροχος vectorin, adsl, 35b, ftth κλπ θα παιξει αν αλλαξουν μελλοντικα
Ομως μερικες φορες αν υπαρχουν πολλες ρυθμισεις πχ με port forward κλπ καποιες φορες ειναι πιο δυσκολο στο σεταρισμα και ειδικα αν το modem παροχου δεν εχει bridge mode
Kαι οι ειδικοι με τα διαδικτυακα αυτη τη λυση προτιμουν με τα σκετα

Αλλα πολλοι προτιμουν τα ολα σε ενα λογω πιο ευκολιας, πιο λιγες συσκευες (πχ αυτο που με ενδιαφερει τελευταια) πιο λιγα καλωδια, θεμα χωρου, τυχον snr tweak ή ρυθμιση γραμμης (οσα εχουν τετοια δυνατοτητα) κλπ
Και τα ολα σε ενα εχουν τη δικη τους ομορφια

deniSun
29-12-17, 18:34
Δεν είναι καλύτερα να αγοράσει κάποιος μόνο router και να αφήσει το μανίσιο modem του εκάστοτε ISP;

Σαφώς.

iokastis
29-12-17, 18:47
25/12 το βραδυ κανω την παραγγελια της προσφορας για το assus του e-shop.26/12 δεν εχω καμια εξελιξη,λογικο γιατι είναι γιορτη.27/12 λαμβανω sms που μου λενε ότι διαλεγουν τη μεταφορα με δικο τους οδηγο γιατι κοστιζει 6 ευρω εναντι 11 της κουριερ.28/12 το βραδυ άλλο sms ότι το δεμα είναι στο κατάστημα της πρωτεύουσας του νομου.εκτοτε απολυτως τιποτα.29/12 το πρωι,μετα τις 9 καλω δυο φορες το κατάστημα και δεν το σηκωνουν.29/12 το απόγευμα μετα τις 5 καλω παλι δυο φορες και παλι δεν το σηκωνουν.σημερα το κατάστημα είναι ανοιχτο ετσι λεει η σελιδα τους.29/12 πριν λιγο καλεσα τα κεντρικα και ακουω το κουφο ότι ζητησα παραδωση από το κατάστημα ενώ εγω ζητησα με κουριερ με συγκεκριμενη διευθυνση και τ.κ. πραγμα που πιστοποιείται και από το πρωτο sms που ελαβα.ενοειται ότι ακυρωσα την παραγγελια.γραφω το ιστορικο γιατι υποσχεθηκα να σας πω τις εντυπώσεις μου..πρωτη φορα αντιμετωπίζω τετοιο ζητημα..δυστυχως.

babis3g
29-12-17, 19:48
25/12 το βραδυ κανω την παραγγελια της προσφορας για το assus του e-shop.26/12 δεν εχω καμια εξελιξη,λογικο γιατι είναι γιορτη.27/12 λαμβανω sms που μου λενε ότι διαλεγουν τη μεταφορα με δικο τους οδηγο γιατι κοστιζει 6 ευρω εναντι 11 της κουριερ.28/12 το βραδυ άλλο sms ότι το δεμα είναι στο κατάστημα της πρωτεύουσας του νομου.εκτοτε απολυτως τιποτα.29/12 το πρωι,μετα τις 9 καλω δυο φορες το κατάστημα και δεν το σηκωνουν.29/12 το απόγευμα μετα τις 5 καλω παλι δυο φορες και παλι δεν το σηκωνουν.σημερα το κατάστημα είναι ανοιχτο ετσι λεει η σελιδα τους.29/12 πριν λιγο καλεσα τα κεντρικα και ακουω το κουφο ότι ζητησα παραδωση από το κατάστημα ενώ εγω ζητησα με κουριερ με συγκεκριμενη διευθυνση και τ.κ. πραγμα που πιστοποιείται και από το πρωτο sms που ελαβα.ενοειται ότι ακυρωσα την παραγγελια.γραφω το ιστορικο γιατι υποσχεθηκα να σας πω τις εντυπώσεις μου..πρωτη φορα αντιμετωπίζω τετοιο ζητημα..δυστυχως.
Δεν μπορεις να πας να το παρεις ο ιδιος απο το καταστημα καποια στιγμη που να εισαι κοντα? το κρατανε μεχρι 5 εργασιμες μερες

iokastis
29-12-17, 22:59
Δεν μπορεις να πας να το παρεις ο ιδιος απο το καταστημα καποια στιγμη που να εισαι κοντα? το κρατανε μεχρι 5 εργασιμες μερες χρονια πολλα φιλε μου.για να το παρω από το κατάστημα πρεπει να ταξιδεψω 54+54=108 χιλιόμετρα,γι'αυτο ξεκαθαρισα την παραγγελια με κουριερ..τες πα ας σταματήσω να γραφω γιατι το ζητημα είναι και εκτος θεματος.δεν θα εγραφα τιποτα αν δεν ειχα υποσχεθεί πως θα γραψω τις εντυπώσεις μου από τη χρηση του..δεν πειραζει.

stavpal
30-12-17, 09:29
και σε μένα ενώ τους έκανα αλλαγή στην διεύθυνση γιατί δεν μπορούσα να παραλάβω σπίτι χρειάστηκαν μερικά τηλεφωνήματα για να αλλάξει η διεύθυνση αλλά τελικά παρέλαβα μετά μια εβδομάδα στη σωστή διεύθυνση.
Είναι λίγο έως πολύ ανοργάνωτοι αλλά στο τέλος συνήθως συνεννοείσαι.

iokastis
30-12-17, 19:06
συμφωνω ανοργάνωτοι αλλα στο τελος υπαρχει συννενοηση.σημερα καλεσα στο κατάστημα και εκει ως δια μαγειας ηταν όλα όπως τα ειχα κανει εγω δηλαδή αποστολή με κουριερ στο σπιτι μου.ακυρωσα την ακυρωση και θα μου το ξαναστειλουν.βεβαια μετα την πρωτοχρονιά αλλα ας είναι.ειναι πολύ καλη η προσφορα στο assus είναι και το δικο μου κολλημα με τις δοκιμες που με εκαναν να αλλαξω γνωμη.οποτε μετα την πρωτοχρονιά θα σας πω τις εντυπώσεις μου ;)


up: τα παιδια από το εδώ κατάστημα τελικα καταφεραν αυτό που από τα κεντρικα των Αθηνων ηταν απιστευτο.θα το εχω το απόγευμα σημερα.:)

- - - Updated - - -
up2:

λοιπον οι εντυπώσεις μου από το asus dsl-ac55u είναι κατ'αρχην πολύ καλες.το μηχανακι είναι πολύ για τις δικες μου απαιτησεις.σε ότι αφορα το κλειδωμα στην asdl24 συνδεση μου είναι πιο καλο(1 mbps πιο πανω) από αυτό του παροχου (entry 2i) και εφαμιλο με το td-w8960.παρατηρω στα speedtest μια πτωση(-4) στα ping σε συγκεκριμένους servers που μετραω που είναι σιγουρα θετικο πραγμα.απο εκει και περα στη δικη μου γραμμη τα παιχνίδια με το snr είναι σαφως ευκολοτερα με το td-w8960n παρα με το asus dsl-ac55u ισως γιατι στο δευτερο μοντεμ ρουτερ βλεπω τα λαθη που μαζευει η γραμμη μου όταν κατεβαζω υπερβολικα το snr.να προσθεσω ότι εκανα update το firmware μεσα από το μενου.εχω να μαθω πολλα ακομη για το dsl-ac55u το οποιο πιστευω ότι θα εχει αψογες επιδοσεις όταν με το καλο 'ερθει' το vdsl η ότι άλλο στην περιοχη μου.:)

darkmoon
30-12-17, 19:14
Ξέρει κανείς αν το μανίσιο modem του OTE κάνει logging τους clients (μιας και πάω ΟΤΕ το 2018);
Εχω κάποια θέματα με τα powerlines και θέλω να κάνω log κάθε πότε γίνεται disconnect και για πόση ώρα το macbook pro από το modem.
Η διεύθυνση local ip του macbook pro είναι σταθερή.

babis3g
30-12-17, 19:56
λοιπον οι εντυπώσεις μου από το asus dsl-ac55u είναι κατ'αρχην πολύ καλες.το μηχανακι είναι πολύ για τις δικες μου απαιτησεις.σε ότι αφορα το κλειδωμα στην asdl24 συνδεση μου είναι πιο καλο(1 mbps πιο πανω) από αυτό του παροχου (entry 2i) και εφαμιλο με το td-w8960.παρατηρω στα speedtest μια πτωση(-4) στα ping σε συγκεκριμένους servers που μετραω που είναι σιγουρα θετικο πραγμα.απο εκει και περα στη δικη μου γραμμη τα παιχνίδια με το snr είναι σαφως ευκολοτερα με το td-w8960n παρα με το asus dsl-ac55u ισως γιατι στο δευτερο μοντεμ ρουτερ βλεπω τα λαθη που μαζευει η γραμμη μου όταν κατεβαζω υπερβολικα το snr.να προσθεσω ότι εκανα update το firmware μεσα από το μενου.εχω να μαθω πολλα ακομη για το dsl-ac55u το οποιο πιστευω ότι θα εχει αψογες επιδοσεις όταν με το καλο 'ερθει' το vdsl η ότι άλλο στην περιοχη μου.:)
Yπαρχει μια ρυθμιση που λεγεται ESNP (administration>dsl settings) κανε το enable, με το tp link θα εχει λιγο πραπανω λαθη γιατι το dsl ac55 ειναι mediatek σε σχεση με το tp link broadcom σε αναλογ dslam, αλλα αν δεν σου κανουν προβλημα τα λαθη ασε το ετσι ... και εχει πιο πολλες ρυθμισεις γραμμης

iokastis
30-12-17, 22:39
Yπαρχει μια ρυθμιση που λεγεται ESNP (administration>dsl settings) κανε το enable, με το tp link θα εχει λιγο πραπανω λαθη γιατι το dsl ac55 ειναι mediatek σε σχεση με το tp link broadcom σε αναλογ dslam, αλλα αν δεν σου κανουν προβλημα τα λαθη ασε το ετσι ... και εχει πιο πολλες ρυθμισεις γραμμης το βρηκα αυτό που λες αλλα οι επιλογες είναι default και stable.το εχω αφησει default να το γυρισω σε stable?

babis3g
31-12-17, 12:18
ναι βαλε το στο stable (τα μπερδεψα) εκει βοηθαει σε τυχον ξαφνικο θορυβο γραμμης, αρα και στα λαθη

iokastis
31-12-17, 12:32
ναι βαλε το στο stable (τα μπερδεψα) εκει βοηθαει σε τυχον ξαφνικο θορυβο γραμμης, αρα και στα λαθη καλημέρα.το εβαλα σε stable χθες.δεν ξερω πως να το εκφρασω αλλα νομιζω ότι με το asus φανηκαν όλα οσα αφορουν τη γραμμη μου,ειτε καλα ειτε κακα.θα τυχει σε άλλο νημα να σε ρωτησω και θα σου δειξω στατιστικα.ζοριζω τη γραμμη,μαζευει λαθη αλλα δεν αποσυνδέεται και κυριως κατεβαζει σταθερα ενώ το tp link μου εκανε νερα και δεν μου εδειχνε την πραγματικοτητα της γραμμης μου.στο θεμα κατεβασμα από ftp,http server,torrent κτλ. είναι βραχος,θα περιμενω να κλεισει 24 ωρες update για να δω και το άλλο ζητημα που μου εκανε το tp link και ενοω την αποσυνδεση.σ'ευχαριστω για όλα.σου ευχομαι καλη χρονια με υγεια και πολλα χαμογελα:):oneup:

babis3g
31-12-17, 12:43
Επισης, εχουμε topic εδω
https://www.adslgr.com/forum/threads/706180-ASUS-DSL-N55U-modem-router
αν και ειναι του παλιο n55u εχουν πosταρει και για το ac55u
η ανοιξε καινουριο topic asus dsl ac55u

manospcistas
01-01-18, 14:13
Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά στο forum!

Ψάχνω για κάποιο σχετικά φθηνό ADSL modem (παλιο, μεταχειρισμένο, καινούριο, δεν έχει σημασία) που να παίζει με DMT/DSLStats ώστε να μπορέσω να πειραματιστώ λίγο με την γραμμή μου και να έχω και κάποια γραφήματα. Μόνο ως modem σε bridge θα δουλέψει οπότε δεν με νοιάζει το performance στις άλλες λειτουργίες του.
Ξέρω για τα TG585 και USR9108, υπάρχουν άλλα εξίσου καλά στο DSL κομμάτι, που να έχετε δουλέψει;

babis3g
01-01-18, 14:48
Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά στο forum!

Ψάχνω για κάποιο σχετικά φθηνό ADSL modem (παλιο, μεταχειρισμένο, καινούριο, δεν έχει σημασία) που να παίζει με DMT/DSLStats ώστε να μπορέσω να πειραματιστώ λίγο με την γραμμή μου και να έχω και κάποια γραφήματα. Μόνο ως modem σε bridge θα δουλέψει οπότε δεν με νοιάζει το performance στις άλλες λειτουργίες του.
Ξέρω για τα TG585 και USR9108, υπάρχουν άλλα εξίσου καλά στο DSL κομμάτι, που να έχετε δουλέψει;
τα παρακατω δεν θα παιξουν με dmt γιατι ο προγραματιστης του δεν το εχει ανανεωσει χρονια και εχουν σχετικα πιο καινουρια dsl chipset
netgear dgn 2200 v3 & v4 (με amod εχει ετιμες ρυθμισεις γραμμης στο menu)
netgear dgn 3500 (το ιδιο)
απο τα καινουρια tp link 8960 (δεν παιζει dmt - προβλημα με dslstats & telnet)
θα παιξουν με dsl stats αλλα το tp link εχει προβλημα και με το dsl stats & και στο telnet, αλλα θα κανεις την δουλεια σου, καποτε σε αφηνει να μπεις στο telnet να κανεις τις αλλαγες
Και τα 3 εφοσον ξερεις (δες στα αναλογα topics που εχουμε) μπορεις να μπεις και με telnet να πειραξεις την γραμμη

Αλλο στα πιο φτηνα (καμια 35αρια ευρω αν βρεθει) αν πας απο μαγαζι wind, για το asus N14 που το φλασαρεις με το generic λογισμικο και εχεις καινουριες ρυθμισεις ... δεν παιζει με dslstats & dmt λογω αλλου chipset, αλλα εχει ολες τις dsl ρυθμισεις μεσα στο menu ετοιμες και εχει δικο του graph με τονους γραμμης κλπ

Το asus μπαινει σε ειδος γεφυρας με αυτο τον τροπο
https://www.asus.com/support/FAQ/1015722
το 8960 εχει καθαρη γεφυρα που θελεις
τα netgear Νομιζω θελουν πατεντα
https://community.netgear.com/t5/DSL-Modems-Routers/DGN2200-Bridge-Mode/td-p/354076
ή με amod τους εχει προσθεση καθαρη γεφυρα

Αν εισαι με οτε να προτιμησεις το 2200 (v3/v4) & το 8960 λογω που ταιριαζουν καλυτερα τα chipsets, αρα πιο σταθερα
Ειναι και αλλα, μονο αυτα θυμαμαι για τωρα
Καλα πειραματα

Hellraiser76
01-01-18, 16:10
Μπαμπη καλη χρονια να σε ρωτησω αν γνωριζεις για VDSL με Wind καμπινες ποια ρουτερ ειναι πιο συμβατα...

manospcistas
01-01-18, 18:07
Σ ευχαριστώ πολύ Μπάμπη για τις πληροφορίες!

babis3g
01-01-18, 20:04
Μπαμπη καλη χρονια να σε ρωτησω αν γνωριζεις για VDSL με Wind καμπινες ποια ρουτερ ειναι πιο συμβατα...

Η wind / voda / hol μπορει να παιζουν με 2-3 διαφορετικα chipset dslam ... αυτα που εχουν lantiq, infineon, conexant, realtek προσωπικα πιστευω ειναι καλυτερα ση περιπτωση αυτη
(τωρα πλεον υπαρχουν σε καινουρια μονο τα lantiq και τα realtek)
Δες εδω δοκιμες απο αλλο φιλο
https://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC?p=5920486#post5920486

Hellraiser76
01-01-18, 22:50
Ευχαριστω φιλε μου...

stelioss_1
09-01-18, 22:53
μια βοήθεια τι είναι καλύτερο ?

να αγοράσεις ένα modem-router ή μόνο router με modem bridge mode του παροχέα ?

θα μου πείτε ανάλογος με το chipset που εχει το dslan ? και απο ποιο modem-router ? σε γενικές γραμμές τη είναι καλύτερο καποιος να κάνει ?

sdikr
09-01-18, 22:58
ενα σκέτο router, θα έχει παραπάνω δυνατότητες στο ίδιο επίπεδο τιμής απο ένα Modem/router και θα έχεις να κάνεις και με την ασυμβατότητα chipset. ακόμα ενα router αργότερα μπορεί να συνδεθεί και σε άλλου τύπου σύνδεση, φτάνει να υπάρχει ethernet.
Το κακό είναι οτι έχεις 2 συσκευές

babis3g
09-01-18, 23:16
συνηθως των παροχων πανε καλα γιατι τα εχουν δοκιμασει στις γραμμες τους ... για να βρεις τη συμβατοτητα αν παρεις δικο σου, πρεπει να βρεις εσυ με τι dslam παιζει η περιοχη, αυτο το βλεπεις απο τα στατιστικα αν το λεει, 'η μεσω telnet εφοσον ξερεις τις εντολες και το telnet ειναι ξεκλειδωμενο

Τα σκετα μπορεις να τα βαλεις με οποια γραμμη οποια συνδεση (adsl, vectoring, cable, fiber) οι πιο εμπειροι παινρπυν σκετα
Αλλα και τα ολα σε ενα εχουν πιο λιγα καλωδια, πιο λιγο χωρο, πιο ευκολα στο στησιμο (πχ αυτο που θελω ταλαυταια οσο πιο λιγες συσκευες)
Απο εσενα εξαρταται

Kostas741
11-01-18, 11:04
Καλημερα παιδια.
Ποιο οικονομικο modem θα προτεινατε ν αγορασω ωστε να εχω την καλυτερη δυνατη προσβασιμοτητα στη γραμμη μου, αλλα και να μπορω να την πειραξω (πχ telnet για μειωση snr κτλ);

babis3g
11-01-18, 12:26
Καλημερα παιδια.
Ποιο οικονομικο modem θα προτεινατε ν αγορασω ωστε να εχω την καλυτερη δυνατη προσβασιμοτητα στη γραμμη μου, αλλα και να μπορω να την πειραξω (πχ telnet για μειωση snr κτλ);

για την καλυτερη γραμμη και σταθεροτητα θα παρεις modem αναλογο με οποιο dsl chipset παιζει το dslam σου

sedret
18-01-18, 12:57
Καλησπέρα σε όλους και τις ευχαριστίες μου στους γνώστες του νήματος με τις συμβουλές τους.

Είμαι ήδη σε Wind VDSL και μπορώ να πω πως κλειδώνω ικανοποιητικά με ένα TP-LINK 9977 που αγόρασα.
Το συγκεκριμένο όμως μου κάνει διάφορα νερά (ΟΚ είναι entry level modem/router) τα οποία με κάνουν να σκέφτομαι πιθανή αντικατάσταση του.

Είμαι μεταξύ 2 μοντέλων, κυρίως λόγω της συμμετοχής του babis3g, στα ανάλογα νήματα:

ASUS DSL-AC55U
ASUS DSL-AC56U

Τώρα, αυτό που με μπέρδεψε διαβάζοντας όλες τις προηγούμενες απαντήσεις εδώ, είναι ποιο και πως ένα μοντεμ είναι και future use proof.

Δηλαδή, σε περίπτωση που θέλω να αναβαθμίσω σε 100αρα ή 200αρα στο μέλλον, βάσει των προφίλ που οι πάροχοι χρησιμοποιούν, είναι τα παραπάνω συμβατά;

Παρατήρησα περί profile 30a που τα παραπάνω υποστηρίζουν αλλά σε προηγούμενες απαντήσεις αναφέρετε για το 35b.

Τελικά, εάν αγοράσω κάποιο από τα παραπάνω, θα είμαι οκ σε περίπτωση αναβάθμισης της γραμμής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ferongr
18-01-18, 13:21
Χρειάζεσαι router 35b και VoIP, και πάροχο που σου δίνει τις ρυθμίσεις για το VoIP, αν θές να τα έχεις όλα σε ένα. Διαφορετικά είτε θα βολευτείς με το router του πάροχου, είτε θα έχεις 2 συσκευές, το router του πάροχου πρώτα για να δουλεύει η τηλεφωνία, και μετά το δικό σου με Ethernet WAN. Ιδανικά πρέπει να έχει το modem του πάροχου PPPoE passthrough αλλιώς θα έχεις προβλήματα port forwarding λόγω διπλού NAT.

sedret
18-01-18, 13:58
Σε ευχαριστώ ferongr για την απάντηση.

Οπότε αναζήτηση σε συσκευές που ικανοποιούν τα παραπάνω....

Vtester
18-01-18, 18:16
Τα νερά που λες ότι σου κάνει το tplink που είναι; Αν είναι πχ στο wifi μπορείς να πάρεις ένα access point καλό και να κάνεις την δουλειά σου και να σου μείνει και αργότερα αν παρεις κάποιου παρόχου για αλλού τύπου σύνδεση. Αν είναι αλλού τα προβλήματα οκ.

sedret
18-01-18, 22:15
Βασικά είναι συμπεριφορά που αποδέχεσαι κατά την αγορά ενός entry level Modem/router.

Είτε με το μη σταθερό WiFi, ακόμα και με χρήση διαφορετικών καναλιών, είτε με το να "μπουκώνει" σε περίπτωση πολλών ταυτόχρονων συνδέσεων.

Αλλά, από τα τόσα μόντεμ (με ADSL) που έχουν περάσει, τα παραπάνω είναι ΟΚ για την τιμή του.

Απλά ήθελα κάτι πιο robust και πιο παραμετροποιήσιμο :)

Τη λύση του access point τη γυρίζω όσο πάει και περισσότερο στο μυαλό μου!

Vtester
18-01-18, 22:38
Αν το δουλεύεις με torrent στο wifi δεν σημαίνει ότι θα έχει την ίδια συμπεριφορά στα torrent πίσω από το ap.

https://youtu.be/o-g2P3R84dw εδώ πχ ο άλλος έβαλε modem -> router -> ap για να λύσει το bb με το sqm . Μπορείς να κάνεις και εσύ το τεστ στο dslreports. Βέβαια εσύ μπορεί να μην παίζεις αλλα λέμε τώρα.

sedret
19-01-18, 00:05
Torrent δουλεύω μέσω ενός NAS σε ethernet.

Συγκεκριμένα έχω 4 συσκευές σε ethernet και 5 συνδεδεμένες μέσω WiFi.

Είναι κυρίως η εντύπωση που μου δίνει του "μπουκώματος" που οκ, δεν είναι περίεργο για τα λεφτά του ούτε για τα specs.
Βέβαια η TP-Link δεν αρέσκεται στο να δίνει συγκεκριμένες πληροφορίες για το hardware αλλά η αναζήτηση μου λέει πως έχει BCM63381 chipset και 64MB RAM.

s.s
15-02-18, 13:31
Ψάχνω έναν router για να μπει πάνω σε switch, ο οποίος να έχει τη δυνατότητα για guest wifi και να δίνει ip σε διαφορετικό range στο guest wifi από τον υπάρχων router. Δηλαδή αν ο υπάρχων router δίνει 10.1.1.χ, το guest wifi να δίνει 192.168.1.χ. Θα ήθελα να υπάρχουν 2 wifi, το ένα να βλέπει κανονικά το υπόλοιπο δίκτυο και να παίρνει ip από τον υπάρχων DHCP server και το guest να παίρνει ip από τον νέο router. Οι χρήστες του guest πρέπει να βλέπονται μεταξύ τους και να μην γίνεται isolation αλλά να μην βλέπουν το υπόλοιπο δίκτυο. Πιο συγκεκριμένα, υπάρχει ένας router και μερικά switches τα οποία δίνουν το ένα στο άλλο. Τα switches είναι unmanaged άρα η λύση του AP με vlan ids δεν μου κάνει. Ο νέος router θα μπει π.χ. στο 3ο switch και θα κάνει τα παραπάνω. Ταχύτητα ή κάποιο άλλο feature δεν με ενδιαφέρει. Υπάρχει τίποτα στα ~50 ευρω;

Vtester
15-02-18, 14:15
Νομίζω σου κάνει αυτό https://www.skroutz.gr/s/3746032/MikroTik-RB951Ui-2HnD.html απλά αυτή τη στιγμή δεν έχω καθόλου χρόνο να σου απαντήσω με 100% σιγουρια

s.s
15-02-18, 14:30
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Φαίνεται πολύ καλό αυτό. Παλαιότερα είχα βρει και μερικά TP-Link πιο απλά και πιο φθηνά αλλά δεν θυμάμαι ποια. Αν έχει και κάποιος άλλος πρόταση. Το wifi θα χρησιμοποιείται μόνο για browsing και θα πάει τζάμπα το mikrotik :p.

leasedline
17-02-18, 11:54
βασικά θες αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/11725563/MikroTik-hAP-mini.html

εκτός εάν θέλεις να αντικαταστήσεις και το ρουτεράκι σου για καλύτερη επίδοση συνολικά οπότε κοιτάς την προηγούμενη πρόταση.

darkmoon
09-03-18, 21:53
Παιδιά αυτό εδώ καλό είναι;

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/networking/modems-routers/175484-tp-link-tl-wr940n

jkoukos
09-03-18, 22:10
Αυτό είναι σκέτο ασύρματο router και όχι modem/router (ή DSL Router), οπότε δεν μπορεί να συνδεθεί στην τηλεφωνική γραμμή και να συγχρονίσει.

oempclt
09-03-18, 23:37
Και εγώ θέλω την άποψή σας. Θέλω να αντικαταστήσω το netfaster IAD 2 που έχω από το 2009 !!!! με άλλο ασφαλέστερο και καλύτερο αλλά αν εξαιρέσεις το fritz 7940 το οποίο εκτός των πολλών καλών χαρακτηριστικών έχει και δυο PORTS για τηλέφωνα - που το χρειάζομαι, δεν έχω βρεί στα γνωστά μεγάλα καταστήματα παρόμοια πρόταση.Εσείς έχετε να προτείνετε κάτι ισάξιο χωρίς να είναι το κόστος της αγοράς τόσο μεγάλο ????

deniSun
10-03-18, 00:37
Και εγώ θέλω την άποψή σας. Θέλω να αντικαταστήσω το netfaster IAD 2 που έχω από το 2009 !!!! με άλλο ασφαλέστερο και καλύτερο αλλά αν εξαιρέσεις το fritz 7940 το οποίο εκτός των πολλών καλών χαρακτηριστικών έχει και δυο PORTS για τηλέφωνα - που το χρειάζομαι, δεν έχω βρεί στα γνωστά μεγάλα καταστήματα παρόμοια πρόταση.Εσείς έχετε να προτείνετε κάτι ισάξιο χωρίς να είναι το κόστος της αγοράς τόσο μεγάλο ????

Με voip υποστήριξη δεν θα έπαιρνα τίποτε άλλο πλην fritz.

@ ADSLgr.com All rights reserved.