PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112

aleex
18-08-18, 14:41
ΑΝ εννοεις για αποσυνδεσεις γραμμης ... δεν θα βρεις ιδιο xdsl chipset (infineon) σε modem μαζι με το παλιο 585 v8... εχει κλεισει η εταιρια και δεν υπαρχουν τοσο σταθερα modem με forthnet ... μεινε ετσι οπως εισαι για τωρα, μην το ψαχνεις αν εισαι οκ ως εχει

Όταν το πρωτοπήρα (2007 νομίζω) αποσυνδεόταν. Έχω βάλει πάρα πολύ κοντό καλώδιο δικτύου, που πήρα μόνο τα (πόσα είναι, 4?) σύρματα που χρειάζονται για το adsl, και μεταλλικά κλιπς. Από τότε είχε στρώσει και δεν έκανε αποσυνδέσεις.


Aν επιμενεις να πας σε κατι καινουριο κοιτα σε lantiq chipset (συνεχεια των infineon) για tp link, ή και asus ... οτι βγει σε προσφορα ... και τα 2 εχουν καλες τιμες και σχετικα καλο ασυρματο ... πιστευω οτι θα εχουν και αυτα το λιγοτερο την ιδια αποδοση με AP που ηδη εχεις ... αλλα αν ειναι μεγαλος χωρος παλι θα κανεις χρηση του τωρινου AP, οποτε καινουριο modem μπορει να μην φανει χρησιμο και στο ασυρματο ... εκτος να πας σε καποιο πιο ακριβο που να εχει 4 κεραιες, ενισχυτες ασυρματου κλπ

Να χρησιμοποιώ το ap, αλλά να μην το έχω στο διάδρομο της πολυκατοικίας, λίγο range ακόμα θέλω, που πέφτει όμως πίσω και από άλλους τοίχους.


Yποψην αν η γραμμη σου ειναι κλειδωμενη (πιθανον παλια βλαβη) θα εισαι οκ με το οποιο modem γιατι θα σου εχουν κλειδωμενο snr και πιθανον σταθερη & μονιμη ιδια ταχυτητα ...
Αρα σε τετοια περιπτωση για θεμα γραμμης βρες αν εισαι σε κλειδωμενο profile που θα εισαι οκ με το οποιο modem
Αν δεν εισαι σε κλειδωμενο profile τοτε υπαρχει μεγαλη περιπτωση να δεις και πιο χαμηλη ταχυτητα, δεν βγαινουν πλεον τα καλα σταθερα modem σε adsl

Άμα κάνω επανεκκίνηση στο ρούτερ, αλλάζει το up down speed που δείχνει, δεν πρέπει να είναι κλειδωμένη η γραμμή


Aρα σκεψου να μεινεις ως εχει ... και κοιτα αλλη λυση μονο οταν παραδωσουν πνευμα ή αλλαξει η γραμμη σου σε vdsl

Για να έχω το ap στο διάδρομο, χάμω, αποκλείεται. Ή θα τρυπήσω όλους τους τοίχους να περάσω καλώδιο, ή θα πάρω άλλο ρούτερ. Το TP-LINK Archer VR400 v2 (https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?o=modem+router) που βγαίνει 3ο στα δημοφιλή στο σκρουτζ, θα το συνιστούσες;

skel
18-08-18, 14:53
Είμαι στη Νέα Μάκρη με forthnet adsl 24 που το speedtest.net μου τη μετράει στα 9 Mbps. Θέλω να πάρω ένα καινούργιο modem/router adsl που να έχει μεγάλο wifi range στα 2,4.

Επειδή διαβάζω για αποσυνδέσεις, αυτή τη στιγμή έχω ένα αρχαίο 54άρι, Vigor 2700VG που δεν αποσυνδέεται ποτέ, όμως θέλω πια κάτι καλύτερο.

Χρησιμοποιώ και ap tp-link TL-WA901ND σε bridge mode, που τελικά το έχω στο διάδρομο της πολυκατοικίας:rofl:, αλλιώς δεν πιάνει στο δωμάτιο και στο μπαλκόνι που θέλω.

την περίπτωση του powerline (https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc/f/553124/asyrmati.html?o=powerline) την σκέφτηκες ?

aleex
18-08-18, 14:58
Προτιμώ να τρυπήσω τους τοίχους τότε, δε θέλω τέτοιο πράγμα. Είναι δύο διαμερίσματα, που έχουν κοινό ρεύμα, συνδέοντας με καλώδιο τους δύο πίνακες. Δδλ το σήμα του powerline θα πρέπει να περάσει κ μέσα από κει. Τσάμπα κόπος και λεφτά θα είναι.

Αφού είναι τόσο καλό το modem, του vigor, να το κρατήσω, να απενεργοποιήσω το wifi του vigor, και να πάρω ένα σκέτο router (χωρίς μόντεμ) να το συδέσω με ethernet πάνω στο vigor. To Xiaomi Mi WiFi Router 3 (https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?o=router+modem&page=1) το βλέπω στο skroutz στα πολύ δημοφιλή?

babis3g
18-08-18, 21:42
Αν παιζει το up & down τοτε δεν νομιζω ουτε εγω να ειναι κλειδωμενη η γραμμη ... αν παρεις το vr400 παρε και 2-3 φτηνα φιλτρα για δοκιμη, απο δικη μου εμπειρια, αυτα τα broadcom κανουν διαφορα με τα adsl φιλτρα
Το λεει και ο φιλος στο πρωτο post του link vr400, αλλα εξαρταται και την γραμμη

Για το vr400 πιστευω περιπου ιδιο θα ειναι το σημα ασυρματου πανω κατω (το 5G ναι μεν ειναι πιο γρηγορα, αλλα εχει πολυ πιο μικρο range σε σχεση με το 2.4G) ισως και λιγο καλυτερο το σημα στο vr400
Μπορει να δεις ενα πιο μικρο κλειδωμα (κανα mbps) με αυτο σε σχεση με το 2700 που εχεις, αλλα νομιζω λεπτομερια σε σχεση με αυτα που εχει επανω του και ρυθμισεις

Καλη τιμη και εχει και μελλοντικο vdsl με vectoring και εξωτερικες κεραιες που προσωπικα νομιζω ειναι καλυτερα
Eπειδη δεν το εχω, ριξε μια ματια στο αναλογο topic, ισως διαβασεις κατι που δεν σου αρεσει, και επισης ρωτας εκει αν τυχει κατι
https://www.adslgr.com/forum/threads/979122-TP-LINK-AC-1200-(VR400)-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

aleex
18-08-18, 22:21
Από τα σχόλια που διαβάζω εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/943239-Xiaomi-Mi-WiFi-3-Xiaomi-Router-3-Smart-WiFi-Repeater-4-Antennas-1167Mbps-Dual-Band-128MB-Flash-ROM/page3?highlight=Xiaomi+Mi) και εδώ (https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3.html), μάλλον θα αγοράσω τον xiaοmi και θα κρατήσω τον vigor λειτουργώντας τον μόνο ως μόντεμ. Διαβάζοντας όλο το νήμα του vr400, απογοητεύτηκα εντελώς.

Διαφορετικά, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να δώσω 200 € σε κάποιο μοντέλο asus, που πράγματι δε βρίσκω το λόγο αυτή τη στιγμή.

babis3g
19-08-18, 14:42
Στο πρωτο link με εβγαλες εκει που λεει να χαμηλωσει snr, δεν γινεται ουτε με το 2700, ουτε με το vr400, ουτε με το xiaomi (ποσο με αυτο που δεν κανει καν χρεει γραμμης)
Mαλλον εννουσες ολο το topic
Σου λεω αν παει καλα to 2700 απο γραμμη μην ξεχνας αν κανει θεμα στη γραμμη εχει τα αλλα modem codes να το ταιριαξεις με την γραμμη σου) κρατα το και ναι ειναι καλη λυση το xiaomi (ενα router δηλαδη και αργοτερα του βαζεις μπροστα οποιο αλλο φτηνο modem θελεις) απλα θα εχεις παλι 2-3 συκευες
Το μονο πλεονεντημα (αν ειναι για ολους) οτι το vr400 (ή οποιο αλλο) θα ειναι μονο μια συσκευη για ολα και εχει το μελλοντικο vdsl

Δεν λεει αν εχεις ακομα adsl να πας για πανακριβα μηχανηματα και δεν ερθει συντομα vdsl, το vr400 ειναι καλη τιμη, αλλα αν ειδες κατι που εχει θεμα σε καποια ρυθμιση που το θελεις, ενα σκετο router παντα παει με την οποια περιπτωση, ακομα και αν πας σε vdsl βαζεις αυτο του παροχου για την γραμμη και το router θα ειναι παντα εκει για ολα τα αλλα

aleex
19-08-18, 15:53
Υπάρχει και ένα άλλο βασικό πλεονέκτημα με ξεχωριστό router και modem. Το modem πρέπει να έχει πολύ κοντό καλώδιο από την τηλεφωνική πρίζα για να μην κάνει τις αποσυνδέσεις που όλοι λένε, εκτός που όπως λες φταίνε και τα μόντεμ, ενώ το xiaomi rooter λέω να το βάλω με πολύ μακρύ καλώδιο ethernet πάνω στο παλιό vigor, για να τοποθετήσω το rooter σε πιο στρατηγικό σημείο κάλυψης του διαμερίσματος.

sokos
19-08-18, 15:59
Παιδιά μια ερώτηση..
σε περιπτωση που πάρουμε βάρβατο router (Π.χ WRT3200) και συνδέσω το modemaki (ZTE168) του παρόχου σαν bridge μόνο..
ποιο chipset χειρίζεται τις συνδέσεις με το Ιντερνετ? Το διπύρηνο του Linksys-router ή το ψόφιο chipset του ZTE που δουλεύει σαν bridge dummy?
Το ερώτημα αφορά καθότι εχουμε πολλούς χρηστες και το ΖΤΕ μπουκωνει τώρα τελευταία..(π.χ ενας διαμοιράζει Torrent με πολλά connections, άλλος βλέπει Netflix ktl..)

sweet dreams
19-08-18, 17:24
Παιδιά μια ερώτηση..
σε περιπτωση που πάρουμε βάρβατο router (Π.χ WRT3200) και συνδέσω το modemaki (ZTE168) του παρόχου σαν bridge μόνο..
ποιο chipset χειρίζεται τις συνδέσεις με το Ιντερνετ? Το διπύρηνο του Linksys-router ή το ψόφιο chipset του ZTE που δουλεύει σαν bridge dummy?
Το ερώτημα αφορά καθότι εχουμε πολλούς χρηστες και το ΖΤΕ μπουκωνει τώρα τελευταία..(π.χ ενας διαμοιράζει Torrent με πολλά connections, άλλος βλέπει Netflix ktl..)

To modem χρησιμοποιείται μόνο για την σύνδεση(ΜΟdulator/DEModulator) με τον εξοπλισμό του παρόχου, όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το ρούτερ που θα βάλεις.

babis3g
19-08-18, 18:17
Υπάρχει και ένα άλλο βασικό πλεονέκτημα με ξεχωριστό router και modem. Το modem πρέπει να έχει πολύ κοντό καλώδιο από την τηλεφωνική πρίζα για να μην κάνει τις αποσυνδέσεις που όλοι λένε, εκτός που όπως λες φταίνε και τα μόντεμ, ενώ το xiaomi rooter λέω να το βάλω με πολύ μακρύ καλώδιο ethernet πάνω στο παλιό vigor, για να τοποθετήσω το rooter σε πιο στρατηγικό σημείο κάλυψης του διαμερίσματος.

σωστα...

sdikr
19-08-18, 19:16
Υπάρχει και ένα άλλο βασικό πλεονέκτημα με ξεχωριστό router και modem. Το modem πρέπει να έχει πολύ κοντό καλώδιο από την τηλεφωνική πρίζα για να μην κάνει τις αποσυνδέσεις που όλοι λένε, εκτός που όπως λες φταίνε και τα μόντεμ, ενώ το xiaomi rooter λέω να το βάλω με πολύ μακρύ καλώδιο ethernet πάνω στο παλιό vigor, για να τοποθετήσω το rooter σε πιο στρατηγικό σημείο κάλυψης του διαμερίσματος.

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, το καλώδιο που σε συνδέει με το dslam είναι συνήθως κάτι 100δές μέτρα, λες να πειράξουν τα 5 μέτρα παραπάνω;

sokos
19-08-18, 21:51
To modem χρησιμοποιείται μόνο για την σύνδεση(ΜΟdulator/DEModulator) με τον εξοπλισμό του παρόχου, όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το ρούτερ που θα βάλεις.

Καλησπέρα SweetDreams,
Καταλαβαίνω τι κάνει το ZTE168 σε bridge mode στο WAN αφού το authentication to κάνεις μέσα απο το WAN του router.
Δηλαδή ποιος τρώει το μεγάλο ζόρι όταν μοιράζεις αρχείο Torrent με πολλά connections?
To chipset του ΜοDem ή η CPU του Router?

Και μετά πώς θα καταλάβω τι chipset έχει το κουτί του ΟΤΕ στην γειτονιά (εχω 50άρι VSDL απο Νοva/4thnet, απο καμπίνα του ΟΤΕ) για να κάνει καλύτερο "πάντρεμα" ;

sweet dreams
19-08-18, 22:06
Δηλαδή ποιος τρώει το μεγάλο ζόρι όταν μοιράζεις αρχείο Torrent με πολλά connections? To chipset του ΜοDem ή η CPU του Router?
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι κάνει το ZTE168 σε bridge mode στο WAN αφού το authentication to κάνεις μέσα απο το WAN του router.
π.χ πώς θα καταλάβω τι chipset έχει το κουτί του ΟΤΕ στην γειτονιά (εχω 50άρι VSDL απο Νοva/4thnet, απο καμπίνα του ΟΤΕ) για να κάνει καλύτερο "πάντρεμα" ;

Το "πάντρεμα" που λες γίνεται μεταξύ του modem και του DSLAM του παρόχου, αυτά συμμετέχουν στην όλη διαδικασία, το ρούτερ έχει να κάνει με την διαχείριση του τοπικού δικτύου, το ζόρι λοιπόν θα το φάει το modem για τα δεδομένα του Internet, το router θα φάει ζόρι με τους συνδεδεμένους χρήστες.

Mερικά modem/router έχουν πληροφορίες μέσα στο μενού τους για το chipset και σε άλλα νομίζω το βλέπεις μέσω telnet.

sokos
19-08-18, 22:24
οπότε ένα D7000 ή VR900v2 θα έχει καλύτερο/δυνατότερο chipset σε θέμα traffic με τους πολλούς χρήστες που έχω σπίτι?
(2 TV με 4κ Netflix, 1 PC με αρκετά connections σε Torrent, 4-5 tablet/κινητά + κανα Battlefield4 online που και που για να ξεδίνουμε..)

για fast path παίζει ρόλο το chipset του modem?

sweet dreams
19-08-18, 22:38
οπότε ένα D7000 ή VR900v2 θα έχει καλύτερο/δυνατότερο chipset σε θέμα traffic με τους πολλούς χρήστες που έχω σπίτι?
(2 TV με 4κ Netflix, 1 PC με αρκετά connections σε Torrent, 4-5 tablet/κινητά + κανα Battlefield4 online που και που για να ξεδίνουμε..)

για fast path παίζει ρόλο το chipset του modem?

Δεν είναι θέμα μόνο του καλύτερου/δυνατότερου αλλά και του "παντρέματος", το είπες και μόνος σου. Οι πάροχοι δίνουν modem/router που ταιριάζουν συνήθως με τα δικά τους μηχανήματα, όχι βέβαια ότι απαραίτητα θα δουλεύουν και καλύτερα από κάποιο του εμπορίου, αλλά έχουν αναφερθεί από συμφορουμίτες και τέτοια φαινόμενα.

Σε όλα παίζει ρόλο η σταθερότητα του modem, αλλά πρώτα απ' όλα η καλή γραμμή μέχρι το σπίτι, η σωστή εσωτερική εγκατάσταση και η σωστή συνδεσμολογία των πριζών, υπάρχουν περιπτώσεις που καλά μηχανήματα δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν σωστά γιατί ήταν λάθος κάποιο από την αλυσίδα.

sokos
19-08-18, 23:19
ευχαριστώ, οπότε ειναι λίγο στην τύχη :)
Θα ενημερώσω... γλυκοκοιτάζω το TpLink VR900 V2 αλλά βλέπω δεν έχει VPN dial-in, μήπως κάνω λάθος?
ευχαριστώ και πάλι και καλό βράδυ.

deniSun
20-08-18, 00:11
οπότε ένα D7000 ή VR900v2 θα έχει καλύτερο/δυνατότερο chipset σε θέμα traffic με τους πολλούς χρήστες που έχω σπίτι?
(2 TV με 4κ Netflix, 1 PC με αρκετά connections σε Torrent, 4-5 tablet/κινητά + κανα Battlefield4 online που και που για να ξεδίνουμε..)

για fast path παίζει ρόλο το chipset του modem?

Για να σου πετύχουν όλα αυτά θέλεις ρούτερ με πολύ καλό QoS.

nikpoth
21-08-18, 16:41
Ενδιαφέρομαι για αγορά ρούτερ dual b 5ghz(Έχω μόντεμ).θα χρησιμοποιηθεί μόνο για wifi,μέχρι 6 συσκευές ,σε χώρο 60 τετραγωνικά χωρίς πολλά εμπόδια. Θέλω σταθερό σήμα χωρίς αποσυνδεσεις. Υπάρχει κάτι μέχρι 50ευρώ?
Το σεταπ τώρα είναι,speedport entry 2i για voip, και tplink wr940n .

deniSun
21-08-18, 16:44
Ενδιαφέρομαι για αγορά ρούτερ dual b 5ghz(Έχω μόντεμ).θα χρησιμοποιηθεί μόνο για wifi,μέχρι 6 συσκευές ,σε χώρο 60 τετραγωνικά χωρίς πολλά εμπόδια. Θέλω σταθερό σήμα χωρίς αποσυνδεσεις. Υπάρχει κάτι μέχρι 50ευρώ?
Το σεταπ τώρα είναι,speedport entry 2i για voip, και tplink wr940n .

Στην ουσία θέλεις ΑΡ και όχι ρούτερ.
Δες σε ubiquity.

nikpoth
21-08-18, 16:54
Από ότι βλέπω, ανεβαίνει πολύ το κόστος. Το οικονομικό, πχ, aircube δεν έχει καλές κριτικές και μετά πάμε 80+.

sweet dreams
21-08-18, 20:14
Ενδιαφέρομαι για αγορά ρούτερ dual b 5ghz(Έχω μόντεμ).θα χρησιμοποιηθεί μόνο για wifi,μέχρι 6 συσκευές ,σε χώρο 60 τετραγωνικά χωρίς πολλά εμπόδια. Θέλω σταθερό σήμα χωρίς αποσυνδεσεις. Υπάρχει κάτι μέχρι 50ευρώ?
Το σεταπ τώρα είναι,speedport entry 2i για voip, και tplink wr940n .

Koίταξε για το Xiaomi Mi WiFi Router 3. (https://www.xiaomi-greece.gr/Mi-Router-3)

deniSun
21-08-18, 21:33
Από ότι βλέπω, ανεβαίνει πολύ το κόστος. Το οικονομικό, πχ, aircube δεν έχει καλές κριτικές και μετά πάμε 80+.

Μην διαβάζεις πάντα τις κριτικές.
Η ubiquity είναι η κορυφαία εταιρεία στα ασύρματα.
Δες αν θέλεις και σε ΜΤ.
Μετά πας σε τενεκέδες.

projectX
02-09-18, 01:46
Καλησπέρα παιδιά, στα 50 ευρώ ποια είναι η ποιό ολοκληρωμένη επιλογή για αγορά modem router ? Η γραμμή είναι Adsl αλλά αν υπάρχει κάτι στα λεφτά αυτά που να υποστηρίζει vdsl δεν με χαλάει. Αγορά μπορεί να γίνει από παντού

deniSun
02-09-18, 08:07
Για τιμές <70ε θα πρότεινα μόνο του παρόχου.
Εκτός αν βρεις καμιά ευκαιρία από ebay ή κάποιο μεταχειρισμένο από Ελλάδα.

billy14
16-09-18, 13:36
Καλησπέρα σας, επειδή έχω ένα ρουτερ 10ετίας (linksys wag 200) και βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να φορτώσει σελίδες οταν απομακρύνομαι από το δωμάτιο που βρίσκεται.

Νομίζω ότι είναι το σήμα που ειναι ασθενές και δημιουργεί το πρόβλημα, αν και η ένδειξη ισχύος του σήματος είναι στο φουλ στον υπολογιστή μου ενώ στο iPhone (που μάλλον δεν έχει τόσο ισχυρό δέκτη;) μια πιάνει μια γραμμή και πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου. Μιλάω για μια απόσταση 6-7 μέτρων και παρελβάλεται ένας τοίχος, αλλά υπάρχουν πόρτες ανοιχτές.

Πιστεύετε ότι αν αγοράσω κάποιο καινούργιο ρούτερ θα είναι καλύτερα τα πράγματα; εχω απλή συνδεση ιντερνετ και δεν έχω απαιτησεις downloading ή gaming αλλά μόνο σερφάρισμα.

Μπορείτε να προτείνετε καποιο μοντέλο καινούριας γενιάς με προτεραιοτητα να την εμβέλεια; δινω μέχρι 100 ευρώ

Ευχαριστώ πολύ

dimitri_ns
16-09-18, 13:53
Καλησπέρα σας, επειδή έχω ένα ρουτερ 10ετίας (linksys wag 200) και βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να φορτώσει σελίδες οταν απομακρύνομαι από το δωμάτιο που βρίσκεται.

Νομίζω ότι είναι το σήμα που ειναι ασθενές και δημιουργεί το πρόβλημα, αν και η ένδειξη ισχύος του σήματος είναι στο φουλ στον υπολογιστή μου ενώ στο iPhone (που μάλλον δεν έχει τόσο ισχυρό δέκτη;) μια πιάνει μια γραμμή και πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου. Μιλάω για μια απόσταση 6-7 μέτρων και παρελβάλεται ένας τοίχος, αλλά υπάρχουν πόρτες ανοιχτές.

Πιστεύετε ότι αν αγοράσω κάποιο καινούργιο ρούτερ θα είναι καλύτερα τα πράγματα; εχω απλή συνδεση ιντερνετ και δεν έχω απαιτησεις downloading ή gaming αλλά μόνο σερφάρισμα.

Μπορείτε να προτείνετε καποιο μοντέλο καινούριας γενιάς με προτεραιοτητα να την εμβέλεια; δινω μέχρι 100 ευρώ

Ευχαριστώ πολύ

Επειδή το ροθτερ σου δεν έχει πρόβλημα και το μόνο πρόβλημα είναι το wifi, αγόρασε με 30 - 35 € ένα access point (χιαομι ή tplink)
Aν έχεις κάποιον άλλο router μπορείς να τον κάνεις ΑΡ αν και μάλλον ν'εγοράσεις ένα καινούργιο, είναι πολύ πιό δυνατός και μπορεί να δουλεύει και στις δύο συχνότητες 2,4 και 5

babis3g
16-09-18, 15:34
ΑΝ θελεις ολα σε ενα ... τα tp link vr 400 & vr600 ειναι φτηνα και με μελλοντικο vdsl μεχρι 100 mbps πακετο, και σχετικα καλο και συνχρονο wifi & με 5G ... εχουμε αναλογα topics (tp link section) αν δεις κατι που δεν σου αρεσει ... αλλιως πας σε ενα AP οπως ειπε ο φιλος που θα ερθει πιο φτηνα

billy14
19-09-18, 00:17
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι με ένα σύγχρονο ρούτερ (όπως αυτά που αναφέρετε tp link vr 400 & vr600) θα δω αισθητή διαφορά στην λήψη wi-fi? αυτό βέβαια δύσκολο να το πει κανείς εκ των προτέρων, αλλά γενικά ένα νέο ρούτερ σε σχέση με ένα 10ετίας έχει διαφορά στην ισχυ του wi-fi σήματος;

deniSun
19-09-18, 09:06
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι με ένα σύγχρονο ρούτερ (όπως αυτά που αναφέρετε tp link vr 400 & vr600) θα δω αισθητή διαφορά στην λήψη wi-fi? αυτό βέβαια δύσκολο να το πει κανείς εκ των προτέρων, αλλά γενικά ένα νέο ρούτερ σε σχέση με ένα 10ετίας έχει διαφορά στην ισχυ του wi-fi σήματος;

Δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς αυτό.
Έχει σχέση με την αρχιτεκτονική του χώρου σου κατά πρώτον και μετά παίζει ρόλο η θέση του ρούτερ, η κατεύθυνση των κεραιών κλπ.

babis3g
20-09-18, 21:13
Μερικα εχουν ενισχυτη και εχουν καλυτερο σημα και καλυψη, αλλα μιλαμε για κατι μεγαλα των 200+ ευρω αυτα με τις 4+ κεραιες πχ σε modem ολα σε ενα netgear d7000 ... για τα vr400/vr600 οχι, εξαρταται τον χωρο σου, αλλα θα παρω το ρισκο να πω θα ειναι λιγο καλυτερα (δηλαδη ισως να μην αξιζει τοσο ακριβη αγορα) απο τα παλια modems

Για ασυρματο μονο, κοιτα και τα access points, βρισκεις με 10-30 ευρω να κανεις καλυτερη καλυψη (τα βαζεις πιο μακρυα να καλυψουν τον υπολοιπο χωρο)
Εχω καιρο να κοιταξω σε AP για να σου πω κατι συγκεκριμενο, αλλα και φτηνο να παρεις νομιζω θα κανουν δουλεια

skel
20-09-18, 21:28
Μερικα εχουν ενισχυτη και εχουν καλυτερο σημα και καλυψη, αλλα μιλαμε για κατι μεγαλα των 200+ ευρω αυτα με τις 4+ κεραιες πχ σε modem ολα σε ενα netgear d7000 ... για τα vr400/vr600 οχι, εξαρταται τον χωρο σου, αλλα θα παρω το ρισκο να πω θα ειναι λιγο καλυτερα (δηλαδη ισως να μην αξιζει τοσο ακριβη αγορα) απο τα παλια modems

Για ασυρματο μονο, κοιτα και τα access points, βρισκεις με 10-30 ευρω να κανεις καλυτερη καλυψη (τα βαζεις πιο μακρυα να καλυψουν τον υπολοιπο χωρο)
Εχω καιρο να κοιταξω σε AP για να σου πω κατι συγκεκριμενο, αλλα και φτηνο να παρεις νομιζω θα κανουν δουλεια

νομίζω πως ένα Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3 (https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3.html#sku-info) θα είναι εντάξει

babis3g
21-09-18, 00:42
πρεπει, βλεπω καλες κριτικες

Alexcxvtr
08-10-18, 14:38
Παιδιά, ψάχνω ένα modem-router που θέλω να μπει σε νεόχτιστο πάνω όροφο, αν και η κεντρική τηλεφωνική γραμμή είναι στον κάτω.
Ο πάροχος είναι forthnet και δεν θα αλλαχτεί μέχρι τέλη 2019, ενώ το ΚΑΦΑΟ βρίσκεται στα 2 χλμ.

Βρήκα αυτό AVM FRITZ! Box 4040 International Router Wireless AC 1300 (https://www.amazon.it/gp/product/B01MQUQTBR/ref=as_li_qf_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=lagonika0d-21&creative=21718&linkCode=as2&creativeASIN=B01MQUQTBR&linkId=93a70fddc6effaed0a057145edc8f8f4)

Τι λέτε;
Υπάρχει κάτι καλύτερο και φθηνότερο; Ήδη ξέφυγα από τα 55€ που σκόπευα να δώσω (κοιτούσα κάτι Xiaomi).

Για VDSL στην περιοχή που το θέλω, μάλλον δεν το βλέπω για δυο-τρία χρόνια ακόμα, οπότε προς το παρόν, δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ.

jkoukos
08-10-18, 14:44
Θέλεις η συσκευή να συνδεθεί στην τηλεφωνική γραμμή;
Αν ναι, τότε δεν σου κάνει το συγκεκριμένο Fritz ούτε το Xiaomi ούτε άλλο σκέτο route.
Θέλεις modem/router (ή αλλιώς DSM Router).

Alexcxvtr
08-10-18, 16:45
Πω πω, ναι.
Router πόσταρα, ενώ διευκρινίζω ότι θέλω modem/router.

Προτείνεται/ε κάτι συγκεκριμένο με τις πληροφορίες που έδωσα;

billy14
10-10-18, 00:43
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Αγόρασα τελικά το συγκεκριμένο και βλέπω ότι από θέμα wi-fi κάλυψης υπάρχει σίγουρα διαφορά. Ωστόσο, μου φαίνεται και πάλι κάπως αργό.

Ανεβάζω κάποια στατιστικά 197757197758

Μηπως έχω κάνει καμιά χαζομάρα;



νομίζω πως ένα Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3 (https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xiaomi-Mi-WiFi-Router-3.html#sku-info) θα είναι εντάξει

skel
10-10-18, 18:45
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Αγόρασα τελικά το συγκεκριμένο και βλέπω ότι από θέμα wi-fi κάλυψης υπάρχει σίγουρα διαφορά. Ωστόσο, μου φαίνεται και πάλι κάπως αργό.

Ανεβάζω κάποια στατιστικά

Μηπως έχω κάνει καμιά χαζομάρα;

δείξε στατιστικά γραμμής απο το status του βασικού ρουτερ

giorgiosgr
10-10-18, 18:58
δείξε στατιστικά γραμμής απο το status του βασικού ρουτερ
Επισης μηπως εχεις ανοιχτο κανενα torrent client?
Γιατι βλεπω total download 11gb total upload 19gb (και εισαι και σε adsl με χαμηλο upload)

billy14
11-10-18, 00:01
Όχι δεν έχω κάτι τέτοιο ανοιχτό, ούτε ασχολούμαι με torrent

Τα στατιστικά της γραμμής ειναι αυτά:
197806

Vtester
11-10-18, 00:07
Γνωρίζεις αν υπάρχει λόγος που είσαι σε g.dmt ; Το wag το έβαλες σε bridge mode only και το xiaomi access point ;

billy14
11-10-18, 01:16
Για το g.dmt δεν γνωρίζω, έχω την εντύπωση ότι αυτό προτείνει η Nova (Forthnet), τουλάχιστον παλαιότερα.

Δεν ξέρω τι εννούμε όταν λέμε bridge mode, απλά συνέδεσα το xiaomi με καλώδιο ethernet στο WAG 200 και έκλεισα από την εκπομπή wi fi από το WAG 200.

Έπρεπε να κάνω κάτι διαφορετικό; ;)

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Vtester
11-10-18, 01:45
Σε adsl2+ λογικα θα πας πιο πάνω. Κανονικά πρέπει να το βάλεις σε bridge mode το wag αλλιώς θα έχεις θεματάκια με double nat κλπ.

nikosnikolakis
13-10-18, 23:56
Καλησπέρα
DSLAM Ιπποδρόμου, Vodafone, συγχρονισμός στα 12Mbps
Η μόνη χρήση που κάνω, IPTV.
Σύνδεση ενσύρματη, από το ρούτερ των 20€ της HOL, στην τηλεόραση.

Τι προτείνετε για να αποφύγω το πολύ λαγκαρισμα;

Στην περιοχή μου, ΔΕΝ έχει VDSL

billy14
14-10-18, 01:14
Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το βάλω σε bridge mode γιατί με του που βάζω αυτην την επιλογή χάνεται η σύνδεση. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;197912

deniSun
14-10-18, 08:47
Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το βάλω σε bridge mode γιατί με του που βάζω αυτην την επιλογή χάνεται η σύνδεση. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;197912

Αν βάλεις έναν modem/router σε bridge mode, στην ουσία καταργείς τον ρούτερ.
Οπότε είναι φυσικό να διακόπτεται η σύνδεσή σου, αφού δεν υπάρχει πουθενά και κανένας για να σου κάνει ppp connection.
Στην ουσία μετατρέπεις τη συσκευή σου σε απλό modem.
Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι κάποιον να κάνει το ppp connection.
Συνήθως ένα επιπλέον ρούτερ.

Vtester
14-10-18, 10:58
@denisun έχει το xiaomi.
Εγώ δεν έχω ουτε το ενα ουτε το άλλο για να βοηθήσω.

billy14
14-10-18, 13:21
Τα κατάφερα (νομίζω). Πρώτα έβαλα το WAG200G σε bridge mode και όπως αναμενόταν έχασα τη συνδεση. Στη συνέχεια, αφού είχε κάνει reset το Xiaomi, έκανα τη διαδικασία από την αρχή και στον οδηγό που μου εμφανίστηκε σαν pop up (στην δεύτερη οθόνη του οδηγού, δεν μπήκα στις ρυθμίσεις του ρούτερ) επίλεξα το PPPoE (οι άλλες 2 επιλογές ήταν wired extender και wifi extender) και μου ζήτησε να κάνω import τα στοιχεία του ISP. Το περίεργο είναι ότι στον οδηγό όπου είχε σχηματικά το ρούτερ μου ζήτησε να συνδέσω και δεύτερο καλώδιο Ethernet στο ρούτερ, έδειχνε ότι το πρώτο έπρεπε να είναι ήδη συνδεδεμόνο στην μπλε θύρα του Xiaomi. Το έκανα έτσι και βλέπω ότι δουλεύει το wifi δίκτυο του xiaomi, αν και το WAG200 φαίνεται ότι δεν έχει σύνδεση, καθώς το κόκκινο λαμπάκι είναι αναμμένο. Επίσης, βλέπω το wifi σήμα από το WAG200 αλλά δεν έχει ιντερνετ και αν συνδεθώ σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να μπω στο μενού του μοντεμ-ρούτερ. Κανονικά αφού το έχω σε bridge mode δεν θα έπρεπε να μην εμφανίζει καθόλου το wifi σήμα του
WAG200? και το κακό ειναι το δεν μπορώ να μπω στο μενού του modem πια...

ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για την βοήθεια και ιδιαίτερα τον Vtester!

sdikr
15-10-18, 18:44
Καλησπέρα
DSLAM Ιπποδρόμου, Vodafone, συγχρονισμός στα 12Mbps
Η μόνη χρήση που κάνω, IPTV.
Σύνδεση ενσύρματη, από το ρούτερ των 20€ της HOL, στην τηλεόραση.

Τι προτείνετε για να αποφύγω το πολύ λαγκαρισμα;

Στην περιοχή μου, ΔΕΝ έχει VDSL

Να υποθέσω οτι δεν μιλάς για Iptv του παρόχου, ούτε για Netflix, αν μιλάς για τύπου Mag250 εκεί το πρόβλημα δεν είναι το router ή η σύνδεση σου, αλλά στην άλλη πλευρά συνήθως, δεν θα δεις διαφορά με κάποιο καλύτερο router.

nikosnikolakis
15-10-18, 22:26
Δεν έχω δέκτη, το δουλεύω με τη smart tv
Όλο και κάποια διαφορά πιστεύω θα δω. Επίσης είμαι σε κακό dslam

stelakis1914
10-12-18, 01:06
Ψάχνω για αγορά access point με AC Wi-Fi & 2-3 gigabit ethernet. Αυτό που μου έχει τραβήξει την προσοχή είναι το Ubiquiti airCube AC (https://www.skroutz.gr/s/13250905/Ubiquiti-airCube-AC.html?from=favorites_popup) αλλά η τιμή με κάνει να διστάζω λίγο. Σαν εναλλακτική εξετάζω και το MikroTik hAP ac² (https://www.skroutz.gr/s/13923347/MikroTik-hAP-ac.html?from=favorites_popup) που όμως το router OS που έχει με τρομάζει κάπως.

Η χρήση θα είναι για TV box, IP τηλέφωνο και 5-6 φορητές συσκευές για Wi-Fi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.