PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112

deniSun
10-12-18, 20:06
Ψάχνω για αγορά access point με AC Wi-Fi & 2-3 gigabit ethernet. Αυτό που μου έχει τραβήξει την προσοχή είναι το Ubiquiti airCube AC (https://www.skroutz.gr/s/13250905/Ubiquiti-airCube-AC.html?from=favorites_popup) αλλά η τιμή με κάνει να διστάζω λίγο. Σαν εναλλακτική εξετάζω και το MikroTik hAP ac² (https://www.skroutz.gr/s/13923347/MikroTik-hAP-ac.html?from=favorites_popup) που όμως το router OS που έχει με τρομάζει κάπως.

Η χρήση θα είναι για TV box, IP τηλέφωνο και 5-6 φορητές συσκευές για Wi-Fi.

Και το ΜΤ θα σε καλύψει αλλά το Ubi θα σου το συστήσω με κλειστά μάτια.

stelakis1914
10-12-18, 20:13
Κι εγώ προς τα εκεί γέρνω παρότι το κόστος μου φαίνεται υψηλό για ένα access point. Αν πάω σε κάτι άλλο μπορεί να το μετανιώνω για αρκετό καιρό.

deniSun
10-12-18, 20:20
Κι εγώ προς τα εκεί γέρνω παρότι το κόστος μου φαίνεται υψηλό για ένα access point. Αν πάω σε κάτι άλλο μπορεί να το μετανιώνω για αρκετό καιρό.

Αν φτάσεις σε σημείο να μετανιώσεις για ένα ubi
τότε σίγουρα θα κλαις για όλη σου την ζωή με όλα τα υπόλοιπα.

jimmmysil
13-12-18, 11:14
Καλημέρα στην ομάδα. Θέλω να αγοράσω ADSL modem/router και μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει στα Asus ac68u & το Netgear nighthawk d7000. Είδα και σχετικό τοπικ στο φόρουμ το οποίο είναι 3 χρόνια πριν. Έκανα και εκεί την ίδια ερώτηση αλλά λόγω παλαιότητας του θέματος ίσως δεν πάρω απάντηση. Αξίζει μετά από 3 χρόνια να πάρω κάποιο από τα δύο που αναφέρω παραπάνω ή υπάρχει πλέον κάτι καλύτερο; Δίνω μέχρι και 200-250€ φυσικά εάν υπάρχουν ποιοτικά οικονομικότερα δεν θα πω όχι. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Με ενδιαφέρει η διαχείριση πολλών συσκευών με προτεραιότητες, η σύνδεση μου είναι forthnet Θεσσαλονίκη περιοχή Γιαννιτσών, θέλω έχω δυνατότητα αναβάθμισης σε VDSL όταν με το καλό έχει κάλυψη η περιοχή και να έχει δυνατότητα παραμετροποίησης της γραμμής. Έχω κάμερες στο σπίτι, smartphome kit με συναγερμό, Υ/Η, Xbox & smartphones εάν παίζουν ρόλο και θέλω να μην κολλάει στα multiplayer

deniSun
13-12-18, 11:50
Καλημέρα στην ομάδα. Θέλω να αγοράσω ADSL modem/router και μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει στα Asus ac68u & το Netgear nighthawk d7000. Είδα και σχετικό τοπικ στο φόρουμ το οποίο είναι 3 χρόνια πριν. Έκανα και εκεί την ίδια ερώτηση αλλά λόγω παλαιότητας του θέματος ίσως δεν πάρω απάντηση. Αξίζει μετά από 3 χρόνια να πάρω κάποιο από τα δύο που αναφέρω παραπάνω ή υπάρχει πλέον κάτι καλύτερο; Δίνω μέχρι και 200-250€ φυσικά εάν υπάρχουν ποιοτικά οικονομικότερα δεν θα πω όχι. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Με ενδιαφέρει η διαχείριση πολλών συσκευών με προτεραιότητες, η σύνδεση μου είναι forthnet Θεσσαλονίκη περιοχή Γιαννιτσών, θέλω έχω δυνατότητα αναβάθμισης σε VDSL όταν με το καλό έχει κάλυψη η περιοχή και να έχει δυνατότητα παραμετροποίησης της γραμμής. Έχω κάμερες στο σπίτι, smartphome kit με συναγερμό, Υ/Η, Xbox & smartphones εάν παίζουν ρόλο και θέλω να μην κολλάει στα multiplayer

Οπότε θέλεις καλό qos.
Αν έχεις πολλούς χρήστες που κάνουν πολλά ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα, θα πρέπει να δεις για ξεχωριστή συσκευή.
Δηλαδή ένα πραγματικό ρούτερ.

jimmmysil
13-12-18, 12:47
Οπότε θέλεις καλό qos.
Αν έχεις πολλούς χρήστες που κάνουν πολλά ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα, θα πρέπει να δεις για ξεχωριστή συσκευή.
Δηλαδή ένα πραγματικό ρούτερ.

Ναι το έψαξα και αυτό αλλά μετά θα πρέπει να μείνω με το χρέπι που μου έχει δώσει ο πάροχος και θέλω να το αλλάξω και αυτό. Και το να πάρω ένα modem και ένα router ξεχωριστό καλής ποιότητας θα αυξήσει καλώδια, πρίζες, συσκευές στο σπίτι + θα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος. Για αυτό σκέφτηκα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα που να είναι modem/router και να έχει και QoS, διαχείριση κλπ. Τα modem router που αναφέρω παραπάνω λένε πλέον τίποτα ή είναι απαρχαιωμένα και βρίσκω καλύτερα;

deniSun
13-12-18, 13:05
Ναι το έψαξα και αυτό αλλά μετά θα πρέπει να μείνω με το χρέπι που μου έχει δώσει ο πάροχος και θέλω να το αλλάξω και αυτό. Και το να πάρω ένα modem και ένα router ξεχωριστό καλής ποιότητας θα αυξήσει καλώδια, πρίζες, συσκευές στο σπίτι + θα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος. Για αυτό σκέφτηκα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα που να είναι modem/router και να έχει και QoS, διαχείριση κλπ. Τα modem router που αναφέρω παραπάνω λένε πλέον τίποτα ή είναι απαρχαιωμένα και βρίσκω καλύτερα;

1. Τα qos σε οποιοδήποτε all-in-one συσκευή έχει περιορισμούς.
Με απλά λόγια δεν κάνει για την χρήση που προανέφερα.
2. Αν πάρεις ρούτερ, τότε το μπρίκι του παρόχου το βάζεις απλά σε bridge.
Με απλά λόγια... δεν επιτελεί καμία απολύτως λειτουργία.
3. Με την συνδεσμολογία του (2) το μόνο που χρειάζεσαι παραπάνω είναι μία επιπλέον θέση στο πολύμπριζο για το ρούτερ.
Επίσης ένα utp που θα συνδέει το ρούτερ με το modem.
Δεν νομίζω ότι αυξάνει την πλεξούδα των καλωδίων το παραπάνω σκηνικό.
4. Με ένα πραγματικό ρούτερ μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.
Αλλά έχει ένα αρνητικό.
Δεν πατάς ένα κουμπί και γίνονται όλα μαγικά όπως στα μπρίκια.
Θέλει ώρες πολλές ψάξιμο και διάβασμα (ανάλογα με το επίπεδό σου) για να το φέρεις στα μέτρα σου.

Από εκεί και πέρα... η απόφαση δική σου.

jimmmysil
13-12-18, 13:10
1. Τα qos σε οποιοδήποτε all-in-one συσκευή έχει περιορισμούς.
Με απλά λόγια δεν κάνει για την χρήση που προανέφερα.
2. Αν πάρεις ρούτερ, τότε το μπρίκι του παρόχου το βάζεις απλά σε bridge.
Με απλά λόγια... δεν επιτελεί καμία απολύτως λειτουργία.
3. Με την συνδεσμολογία του (2) το μόνο που χρειάζεσαι παραπάνω είναι μία επιπλέον θέση στο πολύμπριζο για το ρούτερ.
Επίσης ένα utp που θα συνδέει το ρούτερ με το modem.
Δεν νομίζω ότι αυξάνει την πλεξούδα των καλωδίων το παραπάνω σκηνικό.
4. Με ένα πραγματικό ρούτερ μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.
Αλλά έχει ένα αρνητικό.
Δεν πατάς ένα κουμπί και γίνονται όλα μαγικά όπως στα μπρίκια.
Θέλει ώρες πολλές ψάξιμο και διάβασμα (ανάλογα με το επίπεδό σου) για να το φέρεις στα μέτρα σου.

Από εκεί και πέρα... η απόφαση δική σου.

Η ποιότητα της γραμμής όμως θα συνεχίσει να εξαρτάται από το χρέπι έτσι; Δηλαδή δεν θα μπορώ να επέμβω σε ρυθμίσεις στην γραμμή. Οπότε εάν πήγαινα σε μια λύση καλού ρούτερ και κάποιου modem άλλου πέραν του παρόχου. Τι θα μπορούσα να πάρω και να είναι ποιοτικά; Γιατί και του παρόχου το χρέπι τρώει αποσυνδέσεις απ'την γραμμή και λογικά θέλει αλλαγή. Δίνουν ένα ZTE με 20€ εάν θέλω.

Και σε all in one τι θα πρότεινες;

Vtester
13-12-18, 13:11
+1 σκέτο ρουτερ για τετειες δουλειες

deniSun
13-12-18, 13:13
Η ποιότητα της γραμμής όμως θα συνεχίσει να εξαρτάται από το χρέπι έτσι; Δηλαδή δεν θα μπορώ να επέμβω σε ρυθμίσεις στην γραμμή. Οπότε εάν πήγαινα σε μια λύση καλού ρούτερ και κάποιου modem άλλου πέραν του παρόχου. Τι θα μπορούσα να πάρω και να είναι ποιοτικά;

Με καμία συσκευή δεν μπορείς να επέμβεις στην ποιότητα της γραμμής.
Η γραμμή σου είναι αυτή που είναι.
Αυτό που παίζει ρόλο είναι το chpiset της συσκευής και πόσα καλά συγχρονίζει με αυτό του dslam.
Γι αυτό είναι προτιμότερα αν δεν ξέρεις τι chipset χρησιμοποιεί το dslam σου να κρατήσεις το μπρίκι του παρόχου μόνο ως modem.
Που σημαίνει ότι το μόνο που θα κάνει είναι να συγχρονίζει την γραμμή.
Όλα τα υπόλοιπα θα εξαρτώνται από το ρούτερ.

jimmmysil
13-12-18, 13:15
Με καμία συσκευή δεν μπορείς να επέμβεις στην ποιότητα της γραμμής.
Η γραμμή σου είναι αυτή που είναι.
Αυτό που παίζει ρόλο είναι το chpiset της συσκευής και πόσα καλά συγχρονίζει με αυτό του dslam.
Γι αυτό είναι προτιμότερα αν δεν ξέρεις τι chipset χρησιμοποιεί το dslam σου να κρατήσεις το μπρίκι του παρόχου μόνο ως modem.
Που σημαίνει ότι το μόνο που θα κάνει είναι να συγχρονίζει την γραμμή.
Όλα τα υπόλοιπα θα εξαρτώνται από το ρούτερ.


Οκ, και το ρούτερ τρώει αποσυνδέσεις από την γραμμή και θέλει αλλαγή. Να πάρω δηλαδή ένα ZTE 20€ που δίνουν και ένα καλό ρούτερ; Ποιο ρούτερ θα μου προτείνατε;

deniSun
13-12-18, 13:49
Οκ, και το ρούτερ τρώει αποσυνδέσεις από την γραμμή και θέλει αλλαγή. Να πάρω δηλαδή ένα ZTE 20€ που δίνουν και ένα καλό ρούτερ; Ποιο ρούτερ θα μου προτείνατε;

Το ρούτερ για να κάνει αποσύνδεση θα πρέπει να ρίξεις το pppoe.
Δηλαδή να το κάνεις stop/disable ή να κάνεις επανεκκίνηση το ρούτερ.
Τις αποσυνδέσεις τις κάνεις το modem όταν δεν είναι καλής ποιότητα η γραμμή και σου ρίχνει τον συγχρονισμό.

Για ρούτερ δες σε ΜΤ.
Έχω οδηγούς για ότι θέλεις στο αντίστοιχο topic.
Ρίξε μια ματιά για να καταλάβεις.

Vtester
13-12-18, 13:49
το ρουτερ τρώει αποσυνδέσεις γιατί χάλασε σίγουρα ή έχει πρόβλημα η γραμμή;

jimmmysil
13-12-18, 13:57
Τρώει αποσυνδέσεις γιατί κλείνει ναι. Μίλησα και με την forthnet και μου είπαν ότι η γραμμή φαίνεται οκ. Αλλά ήταν οι παλιό technicolour 7 χρόνων. Τώρα έβαλα ένα ακόμα πιο παλιό του ΟΤΕ που είχα speed port αλλά δεν συγχρονίζει στα 19mbps όπως το προηγούμενο και το WiFi του μου ρίχνει συσκευές. Γιατί έχω αρκετές πάνω. Του κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει για λίγες ημέρες αλλά μετά πάλι θέλει επανεκκίνηση για να στρώσει

deniSun
13-12-18, 13:58
Τρώει αποσυνδέσεις γιατί κλείνει ναι. Μίλησα και με την forthnet και μου είπαν ότι η γραμμή φαίνεται οκ. Αλλά ήταν οι παλιό technicolour 7 χρόνων. Τώρα έβαλα ένα ακόμα πιο παλιό του ΟΤΕ που είχα speed port αλλά δεν συγχρονίζει στα 19mbps όπως το προηγούμενο και το WiFi του μου ρίχνει συσκευές. Γιατί έχω αρκετές πάνω. Του κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει για λίγες ημέρες αλλά μετά πάλι θέλει επανεκκίνηση για να στρώσει

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ρούτερ αλλά modem/router.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

jimmmysil
13-12-18, 14:22
Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ρούτερ αλλά modem/router.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Ναι, για αυτό λέω. Θέλω να το αλλάξω και αυτό. Οκ σε ρούτερ τι θα μου πρότεινες. Ναι δεν είμαι τρελός power user αλλά θα τα καταφέρω να το φέρω εκεί που θέλω

Vtester
13-12-18, 14:38
Ποιο είναι το tg585 ; αυτό ηταν broadcom. Αμα συγχρονιζεις καλυτερα με αυτό τοτε και το 8960n v8 να πάρεις με ενα 20αρικο περιπου και να το βάλεις σε bridge mode με ενα καλό ρουτερ θα σου είναι καλό. Αν είναι άλλο technicolor πες μας μοντελο.

jimmmysil
13-12-18, 14:50
Ποιο είναι το tg585 ; αυτό ηταν broadcom. Αμα συγχρονιζεις καλυτερα με αυτό τοτε και το 8960n v8 να πάρεις με ενα 20αρικο περιπου και να το βάλεις σε bridge mode με ενα καλό ρουτερ θα σου είναι καλό. Αν είναι άλλο technicolor πες μας μοντελο.

Ναι αυτό ήταν το μοντέλο. Ωραία και από ρούτερ τι να πάρω;

Vtester
13-12-18, 15:41
Ίσως να είναι συζήτηση για άλλο θέμα, αλλά πόσα χρήματα;

jimmmysil
13-12-18, 16:00
Ίσως να είναι συζήτηση για άλλο θέμα, αλλά πόσα χρήματα;

200-250€ αλλά εάν έχει κάτι ποιοτικό και φθηνότερα εννοείται ότι είναι οκ

Vtester
13-12-18, 18:28
δεν πρόσεξα ότι θέλεις μεταγενέστερα για vdsl. Ή παίρνεις τώρα το 8960n v8 για adsl και αργότερα είτε του παρόχου είτε ένα αλλο broadcom vdsl ή κοιτάς τώρα για vdsl modem . Ότι θέλεις. Για ρούτερ περίμενε να σου προτείνει κάποιος άλλος γιατί εγώ δεν ξέρω κάποιο με καλό qos που να μην είναι αφού περάστει custom firmware , τουλάχιστον όχι σιγουρα.

deniSun
13-12-18, 18:54
Ναι, για αυτό λέω. Θέλω να το αλλάξω και αυτό. Οκ σε ρούτερ τι θα μου πρότεινες. Ναι δεν είμαι τρελός power user αλλά θα τα καταφέρω να το φέρω εκεί που θέλω

Για ρούτερ σε πρότεινα στο προηγούμενο μήνυμα.
Τα Thomson είναι πάρα πολύ καλά στο να κρατάνε σταθερή τη γραμμή ακόμα και πολλά errors.
Το πρόβλημα με τα restart υπήρχε πάντα στα Thomson λόγω της μικρής μνήμης και του μικρού επεξεργαστή.
Έτσι αν τα ζόριζες με άχρηστα πράγματα... έκαναν restart.
Σαν modem είναι σκυλιά μιας και δεν κάνουν τίποτε άλλο.
Αν σου το κάνει και πάλι τότε... πέτατο.

Αν θέλεις οποσδήποτε να το αλλάξεις ή πρέπει... δες κάτι με broadcom.
Το zyxel που έχω παίζει άψογα.

jimmmysil
13-12-18, 19:28
Για ρούτερ σε πρότεινα στο προηγούμενο μήνυμα.
Τα Thomson είναι πάρα πολύ καλά στο να κρατάνε σταθερή τη γραμμή ακόμα και πολλά errors.
Το πρόβλημα με τα restart υπήρχε πάντα στα Thomson λόγω της μικρής μνήμης και του μικρού επεξεργαστή.
Έτσι αν τα ζόριζες με άχρηστα πράγματα... έκαναν restart.
Σαν modem είναι σκυλιά μιας και δεν κάνουν τίποτε άλλο.
Αν σου το κάνει και πάλι τότε... πέτατο.

Αν θέλεις οποσδήποτε να το αλλάξεις ή πρέπει... δες κάτι με broadcom.
Το zyxel που έχω παίζει άψογα.


Ευχαριστώ πολύ. ΜΤ εννοούσες ΜikroTik;

deniSun
13-12-18, 19:43
Ευχαριστώ πολύ. ΜΤ εννοούσες ΜikroTik;

Ναι...

stelakis1914
18-12-18, 14:12
Αφού ενίσχυσα το εσωτερικό μου δίκτυο μου με το Ubiquiti airCube AC σκέφτομαι και για αγορά ενός ενσύρματου router.

Έχω fiber σύνδεση από την HCN και το θέλω για να αναλάβει το routing που κάνει τώρα το router του παρόχου. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτό αφού θα μπει στη θέση ενός switch. Σταθερότητα, gigabit θύρες και ένα βασικό QoS που να δίνει προτεραιότητα στα VoIP πακέτα.

Μου αρέσει το Ubiquiti EdgeRouter X ER-X (https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubiquiti-EdgeRouter-X-ER-X.html) λόγω μεταλλικής compact κατασκευής αλλά και για καλύτερη συνεργασία με το access point της ίδιας εταιρείας που έχω. Εκτιμώ ότι παρότι είναι λίγο παλιό θα με καλύψει πλήρως σε αυτά που θέλω. Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη; :p

Vtester
18-12-18, 14:40
100αρα γραμμη νομίζω την αντέχει. Καλό είναι , τουλαχιστον για το gaming που το γνωρίζω.

stelakis1914
18-12-18, 14:52
Παιχνίδια δεν παίζω. Streaming υπηρεσίες το πιο βαρύ πράγμα που κάνω.

studiokristo
31-12-18, 20:16
Καλησπέρα παιδιά. Έχω Vodafone adsl σύνδεση (νοικιάζουν από ΟΤΕ). Είχα το Asus n17u το οποίο ήταν απίστευτα προβληματικό: Αποσυνδέσεις πολλές, το vpn με κάθε επανεκκίνηση δεν συνδεόταν, κάθε λίγο και λιγάκι νέο firmware και άντε πάλι reset τις ρυθμίσεις, δε διάβαζε τον εξωτερικό σκληρό κτλ. Ψάχνω για router ή modem router και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.
Η γραμμή μου είναι 24 αλλά με το ζόρι πιάνω 10. Κάποια στιγμή στιγμή λένε ότι θα γίνει voip, αλλά άγνωστο το πότε. Έχω τις παρακάτω απορίες:
Α) Έχω ένα παλιό modem/router του ΟΤΕ ZTE και ένα WAG120N. Αξίζει να χρησιμοποιήσω ένα από αυτά ως μόντεμ μόνο, και να αγοράσω ξεχωριστό router ή καλύτερα να πάω σε μόντεμ/router?
Β) Χρειάζομαι ωποσδηποτε υποστήριξη vpn, guest network, usb θύρα ενώ θα συνδέω πάνω και κάμερες και άλλες έξυπνες συσκευές. Τι συσκευές μου προτείνετε; Τιμή δεν είναι πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή χρόνια.

deniSun
31-12-18, 20:55
Η καλύτερη λύση πάντα είναι αυτή των χωριστών συσκευών.
Αλλά θα πρέπει να κάνεις αρκετές ρυθμίσεις.
Είναι επίσης θέμα επιπλέον καλωδιώσεων και θέσεων στο πολύμπριζο.
Από την άλλη κερδίζεις σε όλα τα κομμάτια που σου προσφέρει ένα ρούτερ: qos, fw κλπ.

manoulamou
03-01-19, 18:34
Η καλη χρονια απ την Πρωτοχρονια φανηκε... :p
Εχουμε προβλημα με το παλιο modem-router ZTE - ΟΤΕ CONN-X, κατι επαθε με τις συχνες διακοπες ρευματος εντος / εκτος σπιτιου, δεν ηταν ο,τι το καλυτερο απο πριν και σχεδον δυο μερες παρ ολο που αναβοσβηναν οσα λαμπακια επρεπε ή δεν συνδεοταν καθολου ή μετα απο reset και κουνημα σε καποια καλωδια εμπαινε μονο το desktop αλλά οχι το laptop!
Λεμε να το αλλαξουμε αλλά δεν εχουμε ιδεα, εαν αξιζει να παρουμε καποιο του παροχου ή να ψαξουμε εκτος! Οικιακη χρηση μετρια χωρις απαιτητικα παιχνιδια - εφαρμογες
Υπαρχει και διαθεσιμο Vdsl στη γειτονια μας πλεον μηπως να αναβαθμιστουμε παιρνοντας κατι σε προσφορα - πακετο, συμφερει τελικα ή αν δεν παμε τωρα σε Vdsl, υπαρχουν συσκευες συμβατες και με τις δυο τεχνολογιες;
:hmm:

ΥΓ
αοπως καταλαβατε μιλατε με ασχετη αλλά ρωτωντας φτανω και στην κοκκινη μηλια :lol:

Vtester
03-01-19, 18:54
Συσκευές που να υποστηρίζουν vdsl και adsl εννοείται πως υπάρχουν.

Αν δεν το έχετε πάρει απόφαση να πάτε σε vdsl (στην οποία θα σας δώσουν modem router , το οποίο φαντάζομαι θα σας καλυπτει όπως και το παλιό zte) , μια λύση οικονομική είναι να περάσεις από ένα κατάστημα wind (δεν κάνω διαφήμιση) και να αγοράσεις ένα 8960n v8 της tplink με 20ευρω. Ρουτερ σταθερό με μέτριο προς καλό wifi. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι τα στοιχεία της σύνδεσης σου από τον οτε.

Αν δεν το ξέρεις , αν πας στον οτε σε vdsl η τηλεφωνία σου κατα 99.99% θα μετατραπεί σε ευρυζωνική , δλδ voip , δλδ τηλεφωνία πάνω στο modem router .

deniSun
03-01-19, 19:39
Η καλη χρονια απ την Πρωτοχρονια φανηκε... :p
Εχουμε προβλημα με το παλιο modem-router ZTE - ΟΤΕ CONN-X, κατι επαθε με τις συχνες διακοπες ρευματος εντος / εκτος σπιτιου, δεν ηταν ο,τι το καλυτερο απο πριν και σχεδον δυο μερες παρ ολο που αναβοσβηναν οσα λαμπακια επρεπε ή δεν συνδεοταν καθολου ή μετα απο reset και κουνημα σε καποια καλωδια εμπαινε μονο το desktop αλλά οχι το laptop!
Λεμε να το αλλαξουμε αλλά δεν εχουμε ιδεα, εαν αξιζει να παρουμε καποιο του παροχου ή να ψαξουμε εκτος! Οικιακη χρηση μετρια χωρις απαιτητικα παιχνιδια - εφαρμογες
Υπαρχει και διαθεσιμο Vdsl στη γειτονια μας πλεον μηπως να αναβαθμιστουμε παιρνοντας κατι σε προσφορα - πακετο, συμφερει τελικα ή αν δεν παμε τωρα σε Vdsl, υπαρχουν συσκευες συμβατες και με τις δυο τεχνολογιες;
:hmm:

ΥΓ
αοπως καταλαβατε μιλατε με ασχετη αλλά ρωτωντας φτανω και στην κοκκινη μηλια :lol:

Από την στιγμή που μπορούσες να δουλεύεις χωρίς προβλήματα με το ΖΤΕ,
σίγουρα με το speedport δεν θα έχεις κάποιο θέμα.
Λογικά αφού έχεις vdsl κάποια στιγμή θα σε αλλάξουν σε voip και αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις το speedport Που δίνει ο ΟΤΕ
ή να αγοράσεις κάποιο νέο της επιλογής σου.

Προσωπική άποψη...
Αφού δεν είχες θέματα με το ΖΤΕ, μην αγοράζεις νέο.
Ζήτησε αλλαγή από τον ΟΤΕ.
Θα σου δώσουν κάποιο speedport.

manoulamou
03-01-19, 19:50
(1)Συσκευές που να υποστηρίζουν vdsl και adsl εννοείται πως υπάρχουν.
... (2) Αν δεν το ξέρεις , αν πας στον οτε σε vdsl η τηλεφωνία σου κατα 99.99% θα μετατραπεί σε ευρυζωνική , δλδ voip , δλδ τηλεφωνία πάνω στο modem router .
(1) Tελειο! (2) Δεν το ηξερα, ομως πρακτικα τι σημαινει αυτο, υπαρχουν καποιες... παρενεργειες, θα ειναι καλυτερο ή χειροτερο σε καποιες περιπτωσεις, πώς θα λειτουργει ολο αυτο;
Τωρα εχουμε σταθερη τηλεφωνια με ασυρματη συσκευη και adsl που εξυπηρετει το desktop και ενα laptop, συν ενα wi-fi πολυμηχανημα.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για συσκευες modem-router ειτε απο Cosmote ειτε απο την ελευθερη αγορα ;

deniSun
03-01-19, 19:56
(1) Tελειο! (2) Δεν το ηξερα, ομως πρακτικα τι σημαινει αυτο, υπαρχουν καποιες... παρενεργειες, θα ειναι καλυτερο ή χειροτερο σε καποιες περιπτωσεις, πώς θα λειτουργει ολο αυτο;
Τωρα εχουμε σταθερη τηλεφωνια με ασυρματη συσκευη και adsl που εξυπηρετει το desktop και ενα laptop, συν ενα wi-fi πολυμηχανημα.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για συσκευες modem-router ειτε απο Cosmote ειτε απο την ελευθερη αγορα ;

Σου απάντησα από πάνω.

Vtester
03-01-19, 20:45
Εγώ σου έδωσα πρόταση το tplink 8960n v8 με 20ευρω από κατάστημα wind.

Απο κει και πέρα εννοείται μίλα με την εξυπηρέτηση πελατων να σου αντικαταστήσουν το χαλασμενο modem router. αν μπορείς να περιμένεις την αντικατάσταση μπορείς να μην αγοράσεις και καθόλου αφου οπως λες σε καλύπτει.

το voip έχει καλή ποιότητα ήχου σε γενικές γραμμές. αρνητικό είναι ότι αν πέσει το ρεύμα δεν θα έχεις τηλέφωνο αν και μπορείς να ζητήσεις ενα mini ups που δίνουν για το modem αλλα και πάλι επειδη το ασύρματο θέλει ρευμα δεν έχει πολύ νόημα. Όπως και στην γραμμη που έχεις τώρα με διακοπή το ασύρματο και πάλι δεν δουλεύει. Και όταν χαλάσει το ιντερνετ πάλι δεν εχεις τηλέφωνο.

manoulamou
03-01-19, 23:17
Από την στιγμή που μπορούσες να δουλεύεις χωρίς προβλήματα με το ΖΤΕ,
σίγουρα με το speedport δεν θα έχεις κάποιο θέμα.
Λογικά αφού έχεις vdsl κάποια στιγμή θα σε αλλάξουν σε voip και αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις το speedport Που δίνει ο ΟΤΕ
ή να αγοράσεις κάποιο νέο της επιλογής σου.

Προσωπική άποψη...
Αφού δεν είχες θέματα με το ΖΤΕ, μην αγοράζεις νέο.
Ζήτησε αλλαγή από τον ΟΤΕ.
Θα σου δώσουν κάποιο speedport.
Το ειδα ετεροχρονισμενα, ευχαριστω! :)

Ειναι εκτος εγγυησης προ πολλου, δεν ξερω τι δινουν τωρα... και τι καλυπτει μια ανανεωμενη ή αναβαθμισμενη συνδεση, που σκεπτομαστε τωρα...


ΥΓ
μπαινω περιστασιακα απ το desktop του γιοκα, που ειναι σε αλλο χωρο :whistle:

paparen
04-01-19, 09:16
Καλημερα και καλη χρονια! Σκεφτομαι να αγορασω καινουριο modem/router και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω γραμμη vdsl 50/5 απο αστικο κεντρο (ειναι σημαντικο αυτο, θα εξηγησω στη συνεχεια) της cosmote και μεχρι στιγμης χρησιμοποιουσα ενα asus dsl n17 το οποιο ειχα αγορασει διαβαζοντας τα πολυ καλα λογια που ειχαν αναφερθει εδω και ειχα μεινει ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος.

Ο λογος της αλλαγης μοντεμ ειναι οτι ο οτε με "αναβαθμιζει" αναγκαστικα σε voip. H πρωτη μου σκεψη ειναι το fritz 7490, το οποιο γνωριζω οτι εχουν αρκετοι και προσφερει πολλα καλουδια τηλεφωνικου κεντρου, τα οποια με ενδιαφερουν. Το προβλημα μου με το fritz ειναι το εξης, η γραμμη μου επειδη ειναι απο ΑΚ θελει λιγο "πειραγμα" στις ρυθμισεις για να ανεβει η ταχυτητα της. Με το speedport του ΟΤΕ συγχρονιζω στα 30/5, αλλα οταν παιξω με το snr στο asus, μπορω και ανεβαινω εως τα 40-42. Προφανως ειναι επιλογη του speedport να εχει συγκεκριμενο snr για να ειναι σταθερη η γραμμη. Εχω την εντυπωση οτι τα fritz δεν εχουν τοση μεγαλη ευελιξια στις ρυθμισεις της γραμμης. Αν κανω λαθος διορθωστε με. Αν ημουν συνδεδεμενος πανω σε καμπινα και συγχρονιζα στα 50/5 δεν θα ειχα προβλημα, αλλα τωρα θα στενοχωρηθω αν δωσω 200 ευρω για το fritz και χασω το 25% του download bandwidth μου.

Η αλλη επιλογη που σκεφτομουν ειναι καποια απο τα 2 voip enabled modem/routers της asus. Το 17αρακι μου το εχω αγαπησει! Πολυ ωραιαο και βολικο μενου, εχει ολες τις ρυθμισεις που με ενδιαφερουν (ddns, vpn, qos) και κανει τη δουλεια του αψογα.

Δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλα modem/router σε αυτην την κατηγορια για αυτο και αναφερω μονο αυτα.

Συνοψιζοντας, θα ηθελα να εχω τα εξης στο νεο μου modem/router:

- βαση dect
- λειτουργιες τηλεφωνικου κεντρου (μου αρεσε πχ στο fritz οτι μπορεις με mobile app να χρησιμοποιεις το κινητο σου ως σταθερο)
- ρυθμιση της γραμμης vdsl (snr κτλπ)
- qos
- ddns/vpn (αυτα νομιζω τα εχουν σχεδον ολα)
- οσο γινεται καλη εμβελεια wifi

Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποια συσκευη που να συγκεντρωνει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα, αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας.

deniSun
04-01-19, 09:34
Το ειδα ετεροχρονισμενα, ευχαριστω! :)

Ειναι εκτος εγγυησης προ πολλου, δεν ξερω τι δινουν τωρα... και τι καλυπτει μια ανανεωμενη ή αναβαθμισμενη συνδεση, που σκεπτομαστε τωρα...


ΥΓ
μπαινω περιστασιακα απ το desktop του γιοκα, που ειναι σε αλλο χωρο :whistle:

Δεν τίθεται θέμα εγγύησης.
Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή εξοπλισμού λόγω παλαιότητας και προβλήματος.
Θα σου το δώσουν με χρησιδάνειο.
Δεν χρειάζεται να κάνεις ανανέωση συμβολαίου κλπ.
Είναι απλή διαδικασία.
Απλά θα πρέπει να το ζητήσεις πρώτα από το 13888 και μετά να επισκεφτείς ένα κατάστημα για να σου το αλλάξουν.

jkoukos
04-01-19, 13:38
Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποια συσκευη που να συγκεντρωνει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα, αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Οι επιλογές σου όσον αφορά συσκευή που τα έχει σχεδόν όλα (μαζί με τηλεφωνία), είναι 2 της Asus, 1-2 της Draytek, κάποια της TP-Link και τα Fritz. Από αυτά:
α. Μόνο στα Asus έχεις δυνατότητα ρύθμισης του SNR.
β. Μόνο Asus και Fritz έχουν παρόμοιες δυνατότητες ενός μικρού PBX. Στα Fritz εκτός του VoIP, επιπλέον δέχονται είσοδο και παραδοσιακής TDM τηλεφωνίας.
γ. Μόνο στα Fritz (όσα απ' αυτά παίρνουν το v7 firmware), παίζει αυτόματα η σύνδεση στο διαδίκτυο και η VoIP τηλεφωνία με Cosmote. Σε όλα τα άλλα πρέπει να βάλουμε χειροκίνητα τα απαραίτητα στοιχεία.

Άλλη επιλογή που έχεις είναι να κρατήσεις το υπάρχον Asus σε Bridge mode και να βάλεις πίσω του ένα Fritz για όλα τα υπόλοιπα. Έτσι πάλι έχεις ρύθμιση του SNR της γραμμής.

paparen
04-01-19, 14:15
Οι επιλογές σου όσον αφορά συσκευή που τα έχει σχεδόν όλα (μαζί με τηλεφωνία), είναι 2 της Asus, 1-2 της Draytek, κάποια της TP-Link και τα Fritz. Από αυτά:
α. Μόνο στα Asus έχεις δυνατότητα ρύθμισης του SNR.
β. Μόνο Asus και Fritz έχουν παρόμοιες δυνατότητες ενός μικρού PBX. Στα Fritz εκτός του VoIP, επιπλέον δέχονται είσοδο και παραδοσιακής TDM τηλεφωνίας.
γ. Μόνο στα Fritz (όσα απ' αυτά παίρνουν το v7 firmware), παίζει αυτόματα η σύνδεση στο διαδίκτυο και η VoIP τηλεφωνία με Cosmote. Σε όλα τα άλλα πρέπει να βάλουμε χειροκίνητα τα απαραίτητα στοιχεία.

Άλλη επιλογή που έχεις είναι να κρατήσεις το υπάρχον Asus σε Bridge mode και να βάλεις πίσω του ένα Fritz για όλα τα υπόλοιπα. Έτσι πάλι έχεις ρύθμιση του SNR της γραμμής.

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου!
Δεν σου κρυβω οτι δεν με χαροποιησε πολυ η απαντηση σου, μιας και εψαχνα κατι που τα συνδυαζε ολα. Δυστυχως λογω του ΑΚ χρειαζομαι οπωσδηποτε ρυθμιση snr. Θα κανω τη συνδεση μπροστα το asus και απο πισω το speedport για την τηλεφωνια και θα το σκεφτω καλυτερα το θεμα και τις αναγκες μου.

manoulamou
04-01-19, 16:52
Δεν τίθεται θέμα εγγύησης.
Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή εξοπλισμού λόγω παλαιότητας και προβλήματος.
Θα σου το δώσουν με χρησιδάνειο.
Δεν χρειάζεται να κάνεις ανανέωση συμβολαίου κλπ.
Είναι απλή διαδικασία.
Απλά θα πρέπει να το ζητήσεις πρώτα από το 13888 και μετά να επισκεφτείς ένα κατάστημα για να σου το αλλάξουν.
Μηπως εννοεις το 11888?
Η αντικατασταση θα γινει με εντελως νεα συσκευη δικης τους επιλογης ή μπορουμε να υποδειξουμε καποια εμεις;
Εινα βεβαιο οτι δεν το στελνουν με courier κατ' οικον, να παρουν και το παλιο, γιατι εχω μεγαλο προβλημα μετακινησης;
:hmm:

jkoukos
04-01-19, 17:55
Το 13888 είναι για εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote.
Το 11888 είναι πολυμεσική πληροφόρηση (με αυξημένο κόστος) που ανήκει στον ΟΤΕ.

Δεν το φέρνουν με courier εδώ και μερικά χρόνια. Παράδοση-παραλαβή σε κατάστημα Oteshop (μην μπλέξεις με Γερμανό).
Μόνο σε νέους πελάτες γίνεται παράδοση του εξοπλισμού στον χώρο τους. Εκτός κι αν αναβαθμίσεις την σύνδεσή σου, αλλά και πάλι δεν παίρνει πίσω τον παλιό router.

deniSun
04-01-19, 20:05
Μηπως εννοεις το 11888?
Η αντικατασταση θα γινει με εντελως νεα συσκευη δικης τους επιλογης ή μπορουμε να υποδειξουμε καποια εμεις;
Εινα βεβαιο οτι δεν το στελνουν με courier κατ' οικον, να παρουν και το παλιο, γιατι εχω μεγαλο προβλημα μετακινησης;
:hmm:

Ότι λέει ο @jkoukos από πάνω.

manospcistas
05-01-19, 11:35
Αν αναφέρεις ότι υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μπορείς να παραλάβεις από κατάστημα, θα στο στείλουν με κούριερ. Κάνε ένα τηλ στο 13888 κ στο τεχνικό τμήμα

manoulamou
05-01-19, 17:56
Δεν παω καθολου καλα παιδες... φταιει η ηλικια μαλλον :P
Θα ρωτησω εαν στελνουν κατ οικον ή αν μπορει αντ΄εμου να παραλαβει καποιος αλλος... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τη βοηθεια . :worthy:

karajim80
03-03-19, 15:41
Έκανα ερωτηση και στο θέμα του Ρουτερ που εχω αλλα επειδή ειναι ψιλονεκρο θα τα πω άλλη μια κι εδώ.Πιστευω να μην ειναι προβλημα.
Εδώ και δέκα μέρες εκανα αίτηση για vdsl στην wind και μου εχει έρθει το φανταστικό Ρουτερ Zte zxhn268n το οποίο σε σχεση με το tp link vr200 που εχω τωρα στην adsl γραμμή μου κάνει μαγικά.Βάζοντας το ζτε στην θέση του tp link χωρις καμία αλλαγη και σεταροντας τα Βασικα ( κανάλια ssid security κτλ) απο τα 18000 που ειμαι με παει με μαγικό τροπο στα 13100.Απο οτι ειδα δεν σε αφήνει το ζτε να κανεις απλα πραγματα στις ρυθμίσεις του.Επειδη εχω διαβάσει αρκετά πράγματα για την wind και το θέμα που εχει με το να μην δινει κωδικους για την τηλεφωνία ( άρα ξεχνάω την λύση της μιας συσκευής έστω κι αν σήμαινε οτι θα έπρεπε να αγοράσω fritz ή κατι αντίστοιχο ) Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται το ιντερνετ να το παίρνω με το vr200 και να το μοιράζω μέσα στο σπίτι και απο εκεί να συνδέσω μετα το ζτε μονο για το τηλεφωνο.Δεν εχω ιδέα απο δίκτυα οποτε αν ειναι χαζή η ερωτηση συγχωρατε με...Εχει κανεις καταφέρει να κάνει τα asus ή fritz που υποστηρίζουν VoIP να δουλέψουν σε γραμμή της wind?
Ευχαριστω εκ των προτέρων..

nutrialex
03-03-19, 16:46
Νομίζω ότι δε τα έχει καταφέρει κανένας στο φόρουμ διότι δε τους δίνει η Wind τις ρυθμίσεις VOIP που πρέπει να βάλουν. Όλοι κρατάμε το ρούτερ της wind για το VOIP και το κάνουμε γέφυρα με το δικό μας για όλες τις άλλες δουλειές.

Mind Deception
17-03-19, 20:39
Καλησπέρα, θα ήθελα τις γνώμες για το μόντεμ/ρούτερ Asus DSL-AC88U, απόψεις για την αξιοπιστία του προιόντος και πιθανά προβλήματα από άλλους τυχόν χρήστες θα εκτιμηθούν ιδιαιτέρως :)

deniSun
17-03-19, 22:26
Καλησπέρα, θα ήθελα τις γνώμες για το μόντεμ/ρούτερ Asus DSL-AC88U, απόψεις για την αξιοπιστία του προιόντος και πιθανά προβλήματα από άλλους τυχόν χρήστες θα εκτιμηθούν ιδιαιτέρως :)

Σχετικά με τι;
Ασύρματο, qos, λοιπές ρυθμίσεις;

Mind Deception
17-03-19, 22:44
Σχετικά με τι;
Ασύρματο, qos, λοιπές ρυθμίσεις;

Σχετικά με τα πάντα: αποσυνδέσεις, QoS, ταχύτητα, ασύρματη επίδοση (έχω διαβάσει ότι μερικές παρτίδες έχουν πρόβλημα με τα 2.4hzwifi και broadcomm chip set) κι εάν όντως συνεχίζουν να ισχύουν
τα προβλήματα υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο με παρόμοια χαρακτηριστικά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.