PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

manoulamou
21-03-08, 15:58
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=34922
:oneup:

KoMM
22-03-08, 13:26
ευχαριστώ για το λινκ. Γενικά, έχω διαβάσει ότι μπορώ περί των 3 router που ενδιαφέρομαι και είμαι μεταξύ του 585 και του zyxel εντέλει...Απλά από zyxel δεν έχω εμπειρία, ενώ αντίστοιχα είχα το 530 από τη μακρινή -ευτυχώς-εποχή της 384 μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα, οπότε θέλω να έχω αντίστοιχη εμπειρία και με το καινούργιο routerάκι :)

Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι και τα 2 είναι 2 ετών ...

Ευχαριστώ και πάλι.

manoulamou
22-03-08, 13:32
Τα λιγο παλιοτερα υπερεχουν ως προς το οτι ειναι δοκιμασμενα
και βεβαια θα υπαρχει μεγαλυτερη υποστηριξη λογω πειρας
τοσο μεσα απο το Forum απο κατοχους τους, οσο και απο τεχνικους εκτος!
Γενικα στα τεχνολογικα καλουδια αμα παιρνεις το τελευταιο μοντελακι
δια-κινδυνευεις να μη βρισκεις ευκολα λυση στα προβληματα σου...

KoMM
22-03-08, 15:18
ε ναι λογικό απλά θα είναι "κακή" αγορά να δώσω 70 ευρώ για το 585ν6 και να βγει σε 1 μήνα το ν7 π.χ.
Τεσπα, πάω να δω αν θα το βρω τελικά το 585, και αν όχι πάω σε zyxel :)

hemlock
22-03-08, 15:24
ε ναι λογικό απλά θα είναι "κακή" αγορά να δώσω 70 ευρώ για το 585ν6 και να βγει σε 1 μήνα το ν7 π.χ.
Τεσπα, πάω να δω αν θα το βρω τελικά το 585, και αν όχι πάω σε zyxel :)
Το μονο καλο που εχω διαβασει εδω μεσα για το 585 ειναι το οτι ειναι απο δυσκολο εως ακατορθωτο να σου αποσυχρονιζει οτι χαλια γραμη και να εχεις και το οτι δεν θα βρεις και ευκολα καποιο κομματι για αγορα...;)
Απο 'κει και περα αν θες την γνωμη μου πανε παρε το Zyxel...Αυτα ,μονο στο δικτυο της forthnet δεν δουλευουν...Σε ολους τους αλλους ISPs πετανε.

KoMM
22-03-08, 16:44
Ο μόνος λόγος που θα τρέξω για το 585 είναι γιατί το 530 ήταν σκυλί.Μου θύμισε δλδ εποχές usr 33600 και τέτοια :D.

Σχετικά τώρα με τα καλά ή τα κακά, δε θέλω τίποτα φοβερό όπως έχω αναφέρει: ποιοτικό μοντεμ που να αντέχει connections, να μην μπουκώνει ,να έχει 2+ ethernet+wireless, να έχει καλό firewall -όχι σα το baudtec που έχω τώρα..-, αν μπορεί να μοιράζει και το bandwidth θα είναι τέλεια αλλά και να μην μπορεί δεν έγινε και τίποτα...

Πάντως δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για το wireless του zyxel.

Λογικά από Δευτέρα θα έχω ένα απ τα 2 στα χέρια μου, και από βδομάδα θα τα βάλω στη γραμμή.

Μερικά στοιχεία της γραμμής :

SNR Marging : down 11.9 up 10.1
Line Attenuation : down 9.7 up 8.5
data rate : down 20614 up 861

del_ahmettt
22-03-08, 17:37
το zyxel 660HW ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668 )
τι λέει σε σχέση με τα παραπάνω;

Θα την παλέψει με connections-καλό ping κτλ σε 24άρα ?

Αν σε ενδιαφερει να εχεις ADSL2/ADSL2+, αν θελεις να εχεις υποτυπώδες έστω aftersales support, τότε να μείνεις όσο το δυνατό πιο μακριά από Zyxel.

Αν επιμένεις ωστόσο, να προτιμήσεις την σειρα -D που μαλλον ειναι και στην πράξη συμβατή με ADSL2+ και όχι μόνο στα χαρτιά.

(Για αυτό που εχεις στο link από το e-shop, να τους ρωτήσεις προηγουμένως, μπορει να μην ειναι -D, αλλά -61)

KoMM
23-03-08, 17:46
Γιατί έτσι όμως; Δηλαδή, έχω ακούσει τα καλύτερα από αρκετούς για το συγκεκριμένο και έρχεσαι και τα ανατρέπεις όλα :P.

Παίζει πρόβλημα με adsl2+? Σχετικά με support τι εννοείς; Γενικά με τόσες πληροφορίες που κυκλοφορούν στο net το μόνο που μπορεί να κάνει το support είναι να σου πει πώς να κάνεις rma -φτου φτου μακριά...-

del_ahmettt
23-03-08, 21:32
Γιατί έτσι όμως; Δηλαδή, έχω ακούσει τα καλύτερα από αρκετούς για το συγκεκριμένο και έρχεσαι και τα ανατρέπεις όλα :P.
Τα Zyxel εχουν πράγματι πολύ καλες δυνατότητες firewall. Σ' αυτες οφείλεται κατα το μεγαλύτερο ποσοστό και το brandname που εχει καταφερει να φτιαξει η εταιρεία (βλ. Zywalls).
Κατα τα αλλα δεν προκειται για κατι το ιδιαιτερο και ειδικα στο modem κομματι ειναι απαραδεκτα.


Παίζει πρόβλημα με adsl2+?
Σε αυτο μάντεψες σωστά,με μια ματια στο εδώ subforum των Zyxel, αλλά και σε παγκόσμια forums, θα διαβασεις οτι ειτε απλώς δεν κλειδώνουν σε αλλο mode πλην G.dmt ή αλλα κουλά του στυλ 100% CPU κτλ... (εξαιρεση η -D σειρα, είπαμε)

Παρα πολλοί χρήστες (και εγώ ενας από αυτούς) εχουν αγοράσει modem/routers των 150-250 και βάλε €, που αν και με μεγαλα γραμματα γραφουν στα διαφημιστικά τους για συμμορφωση στα ADSL2/ADSL2+ specifications, κατι τετοιο δεν υπάρχει ούτε ως επιλογή στο firmware!


Σχετικά με support τι εννοείς; Γενικά με τόσες πληροφορίες που κυκλοφορούν στο net το μόνο που μπορεί να κάνει το support είναι να σου πει πώς να κάνεις rma -φτου φτου μακριά...-

Δυστυχώς δεν ειναι ακριβώς ετσι.

Επισημαίνω για τα Ζyxel CPE, ότι:

-Χρησιμοποιούν δικό τους OS (ZynOS) με ελλιπεστατο documentation και κάμποσες ιδιοτροπίες.
-Κλειστός κωδικας, δεν δινουν sources πουθενά, ουτε σε ISPs, έτσι ώστε να προσπαθήσει κανεις να βρει τη λύση.
-Δεν υπαρχει επισημη τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα, ουτε απαντάει ποτέ κανενας από την παγκόσμια "υποστήριξη".
-Ακόμα και αν αναγνωρίσουν ότι υπάρχει πρόβλημα (πχ όπως στην περίπτωση ADSL2+ (http://www.zyxel.ch/knowledgebase.cfm?action=detail&lang=d&id=2120)), πότε δεν βγάζουν firmware update.

Δεν συνηθίζω έτσι εύκολα να κανω δυσφημιστικά posts, απλώς επειδη την εχω πάθει και το έχω ψάξει πάρα πολύ χωρις να βρω ακόμα λύση, όφειλα να ενημερώσω:)

Υ.Γ. Τωρα πλέον με το ADSL2+ που οι απαιτήσεις σε μνήμη και CPU αυξανονται, προτείνω στους απαιτητικους χρήστες να εξετασουν και τη λυση αγορας ADSL2+ ethernet modem, με αξιόπιστο chipset + ενος broadband security router με >= 16MB RAM

KoMM
23-03-08, 22:26
Δγλαδή η σειρά -D δουλεύει κανονικά;
Πάντως λογικά -D θα είναι πλέον , αν σκεφτείς ότι έχει κάποια χρονάκια κ αυτό στην πλάτη του.

Εσύ τι προτείνεις δηλαδή;

del_ahmettt
24-03-08, 01:13
Δηλαδή η σειρά -D δουλεύει κανονικά;
Με βαση την ελβετική Zyxel στο link που παρέθεσα και πιο πάνω http://www.zyxel.ch/d/knowledgebase/2120.html με το τελευταιο firmware ειναι ΟΚ. Εδω στο forum εχω διαβασει καποιες αναφορες για προβληματα με FORTHnet, λόγω του χαμηλου SNR, δεν μπορω να το επιβεβαιώσω.


Πάντως λογικά -D θα είναι πλέον , αν σκεφτείς ότι έχει κάποια χρονάκια κ αυτό στην πλάτη του.

Λογικά ναι ετσι, αλλα παντως κυκλοφορουν ακόμη μοντελα απο τις προβληματικες σειρες 66*(W) και ειδικα στο eshop, που εδωσες link.


Εσύ τι προτείνεις δηλαδή;
Aπο τη στιγμή που οι περισσότεροι κατασκευαστες δε δινουν λεπτομερη τεχνικά χαρακτηριστικά για να γίνει μια αντικειμενικη συγκριση , ο καλυτερος συμβουλος ειναι να διαβασεις τις αναφορες των χρηστων στα αντίστοιχα subforums και να καταλήξεις σε οποιο φαινεται να εχει τα λιγοτερα προβλήματα, στα χρηματα που διαθετεις.

Εχω δοκιμασει λιγα ρουτερς, οποτε δεν εχω να σου προτείνω κατι με σιγουριά.
Ισως αξίζει να περιμένεις και το Speedtouch 585v7, αν δεν επειγει η αγορά.:)

KoMM
24-03-08, 01:36
Γενικά, και με το μουφομοντεμ που έχω δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.Απλά πιστεύω ότι μπορώ να συγχρονίσω ψηλότερα, αλλά αυτό που με καίει είναι αφενός το =ανυπαρκτο σχεδον= firewall, + ότι σε battlenet π.χ. παίζω με 130ping, ενώ με την 1μβιτ έπαιζα με 60-70....

Τώρα το αν απ τα 20800, πάω στα 23000 π.χ. δε με χαλάει αλλά δε τρελαίνομαι κιόλας.

Ο μόνος προβληματισμός σχετικά με το 585ν6 είναι ότι και αυτό έχει τα χρονάκια του, όπως και το 9108, όπως και το 660.

Γενικά θέλω σταθερότητα και να μην μπουκώνει...Το μάτι πήγε και λίγο προς 9113 αλλά η τιμή είναι πολύ υψηλή...

Τα dlink λένε τίποτα;

Ξέρεις μήπως πόση μνήμη έχει το 660 και το 585 ?Ή καποιο σιτε να τα ψάξω;

del_ahmettt
24-03-08, 01:58
Ξέρεις μήπως πόση μνήμη έχει το 660 και το 585 ?Ή καποιο σιτε να τα ψάξω;

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://wiki.openwrt.org/TableOfHardware, εχει πολλα μοντελα ;)

KoMM
24-03-08, 02:56
ευχαριστώ!

τελικά θα περιμένω το 585ν7 ή το 587n...έχουν κυκλοφορήσει 1-2 "reviews" οπότε περιμένω...:)

papasofs
24-03-08, 17:26
Χωρίς (!!!!!)να έχω αγοράσει ακόμα τίποτε(το έχω ξαναγράψει και εδω μέσα) ενώ κόμα φανταστείτε περιμένω να μου συνδέσουν για πρώτη φορα γραμμή ADSl, αλλά και επειδή θα βάλω ασύρματο wireless με τρείς ασύρματες,τείνω να καταλήξω σε zyxel...Τρεις ολόκληρους μήνες όμως ψάχνω(Χαράς την αποφασιστικότητά μου....)Όμως σήμερα είδα και αυτό SMC WBR14-N BARRICADE N PRO WIRELESS BROADBAND ROUTER στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.611054
Μήπως θα μπορούσε καποιος φίλος να πεί τη γνώμη του;Για να το δείτε και στην εταιρεία
http://www.smc.com/index.cfm?event=viewLargeImage&localeCode=EN_GRC&cid=5&scid=118&pid=1627
Υ.Γ Εγώ πάλι που θα βάλω πρώτη φορά adsl over pstn τι μηχανάκι πρέπει να ψάχνω και τελικά να βάλω; (ενημερωτικά σας λέω όλα ασύρματα γιατί θα συνδυάσω 3 desktop pc) δηλαδή ασύρματο modem και router μαζί ή σκέτο router. Η σύνδεση θάναι η 4άρα του ΟΤΕ.
Σας ευχαριστώ

papasofs
26-03-08, 17:19
Κατάλαβα εγώ ο ασχετος. Πάλι δύσκολα έβαλα; Ρε φιλαράκια any help;απαντώντας σε έναν λύνονται χιλιάδες απορίες (και σε άλλους)...

maik
26-03-08, 20:10
Κατάλαβα εγώ ο ασχετος. Πάλι δύσκολα έβαλα; Ρε φιλαράκια any help;απαντώντας σε έναν λύνονται χιλιάδες απορίες (και σε άλλους)...

Επειδη μιλησες για ασυρματα και desktop φυσικα να εχεις υποψιν σου οτι πρεπει και τα pc να εχουν ασυρματη καρτα. Αν εχουν τοτε προχωρας. Αν οχι θα πρεπει να αγορασεις ταυτοχρονα και usb adapter ενα για το καθενα.
Για τα ρουτερ δες εδω
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=130

Μην περιμενεις για οτι βγει στην αγορα να εχει καποιος γνωμη.

και μια φιλικη συμβουλη. μην το πολυψαχνεις ετισ και αλλιως κανα δυο χρονια ζωη εχουν ολα.

del_ahmettt
26-03-08, 20:50
Όμως σήμερα είδα και αυτό SMC WBR14-N BARRICADE N PRO WIRELESS BROADBAND ROUTER στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.611054
Μήπως θα μπορούσε καποιος φίλος να πεί τη γνώμη του;Για να το δείτε και στην εταιρεία
http://www.smc.com/index.cfm?event=viewLargeImage&localeCode=EN_GRC&cid=5&scid=118&pid=1627


To SMC που παραθετεις φαινεται να ειναι πολυ καλό, ειδικά για τα λεφτά του. Ειναι πλερέστατο ρουτερ (δεν εχει μόνο δυνατότητα VPN Tunnels, δυνατότητα που βρισκει κανεις μόνο στα πολύ ακριβά routers και που λογικά δε σου χρειάζεται).Μαλιστα αν εχει και 32ΜΒ RAM, όπως η γραφει εδώ (http://wiki.openwrt.org/TableOfHardware) θα είναι και ιδιαιτερα ανθεκτικο σε βαρια χρήση (P2Ps), δεν θα "μπουκωνει" ευκολα όπως εχουμε συνηθίσει να λέμε:)

Επισημαίνω όμως οτι πρόκειται αποκλειστικά για router και οχι για modem/router συσκευή, άρα θα χρειαστεί να αγορασεις (αν δεν εχεις ήδη) κάποιο ενσυρματο ADSL modem, με ethernet διεπαφή, να το συνδεσεις μαζί του.

papasofs
26-03-08, 23:49
Καλοί μου φίλοι maik49 και del_ahmettt έχετε απόλυτο δίκιο σε όλα..Αν σας πω τι έχω ψάξει...απλά το σωστό θα ήθελα για 3 desktops που θα συνδεθούν μετάξύτους ασύρματα...και όταν λέω το σωστό εννοώ για απλά πράγματα...χρειάζομαι λοιπόν ένα adsl router/modem και τρείς ασύρματες PCI σωστά;.Ωραία,Επειδή λοιπόν πρώτη φορα θα βάλω όπως είπα adsl σύνδεση 4άρα οτε,τιπρέπαι να προσέξω στο μηχανάκι; Νάναι wireless modem/router δηλαδή και τα δυό μαζί ή ναναι σκέτο wireless router? Ή τίποτε άλλο;;Αυτό εννοώ και ψάχνομαι; Ποια τελικά η διαφορά μεταξύτους ;

........Auto merged post: papasofs added 7 Minutes and 15 Seconds later........

Επισημαίνω όμως οτι πρόκειται αποκλειστικά για router και οχι για modem/router συσκευή, άρα θα χρειαστεί να αγορασεις (αν δεν εχεις ήδη) κάποιο ενσυρματο ADSL modem, με ethernet διεπαφή, να το συνδεσεις μαζί του.[/QUOTE]

Α, μην το ξεχάσω: Δηλαδή φίλε μου, δεν κάνει αυτό για μένα που τα θέλω όλα ασύρματα...Αν δεν κάνε,ι τι στα κομμάτια πρέπει νάχει ένα τέτοιο μηχανάκι για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου κατά το δυνατο;;

maik
27-03-08, 01:24
Καλοί μου φίλοι maik49 και del_ahmettt έχετε απόλυτο δίκιο σε όλα..Αν σας πω τι έχω ψάξει...απλά το σωστό θα ήθελα για 3 desktops που θα συνδεθούν μετάξύτους ασύρματα...και όταν λέω το σωστό εννοώ για απλά πράγματα...χρειάζομαι λοιπόν ένα adsl router/modem και τρείς ασύρματες PCI σωστά;.Ωραία,Επειδή λοιπόν πρώτη φορα θα βάλω όπως είπα adsl σύνδεση 4άρα οτε,τιπρέπαι να προσέξω στο μηχανάκι; Νάναι wireless modem/router δηλαδή και τα δυό μαζί ή ναναι σκέτο wireless router? Ή τίποτε άλλο;;Αυτό εννοώ και ψάχνομαι; Ποια τελικά η διαφορά μεταξύτους ;

........Auto merged post: papasofs added 7 Minutes and 15 Seconds later........

Επισημαίνω όμως οτι πρόκειται αποκλειστικά για router και οχι για modem/router συσκευή, άρα θα χρειαστεί να αγορασεις (αν δεν εχεις ήδη) κάποιο ενσυρματο ADSL modem, με ethernet διεπαφή, να το συνδεσεις μαζί του.

Α, μην το ξεχάσω: Δηλαδή φίλε μου, δεν κάνει αυτό για μένα που τα θέλω όλα ασύρματα...Αν δεν κάνε,ι τι στα κομμάτια πρέπει νάχει ένα τέτοιο μηχανάκι για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου κατά το δυνατο;;[/QUOTE]

Τα ασυρματα ρουτερ adsl ειναι και μοντεμ ταυτοχρονα. Γιατι μπερδευεσαι;
Θα πας και θα ζητησεις εινα ασυρματο μοντεμ/ρουτερ για adsl over pstn.
Τιποτε παραπανω τιποτε λιγοτερο. ΟΙ τιμες τους ειναι απο 85-130 € περιπου. διαλεγεις και παιρνεις.

del_ahmettt
27-03-08, 01:47
papasofs:
Το Conn-X 4 Mbit θα δίνει δωρεαν ενσυρματο τουλαχιστον modem/router. Για κοιταξε μήπως μπορεις να δωσεις κατι παραπάνω να πάρεις καποιο ασυρματο modem/router. Δεν ξερω καλα τα του ΟΤΕ (κοιτα στο αντιστοιχο subforum), αλλα πιο παλια γινόταν.

Α, μην το ξεχάσω: Δηλαδή φίλε μου, δεν κάνει αυτό για μένα που τα θέλω όλα ασύρματα...Αν δεν κάνε,ι τι στα κομμάτια πρέπει νάχει ένα τέτοιο μηχανάκι για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου κατά το δυνατο;;

Tο SMC που ανεφερες μπορει να χρησιμοποιηθει αλλα μονο σε συνδυασμό με κατι σαν αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613493.
Δυο ξεχωριστες συσκευες δηλαδή, χρειαζονται τοτε.

Εσυ δεν υπαρχει λογος (λογω πολυπλοκοτητς)να καταφυγεις σε τετοια λυση, αρα κοιτας για αυτο που σου εγραψε ο maik49. Eνδεικτικα αυτη ειναι η σωστη κατηγορια αν κοιτας στο e-shop http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DSL&category2=WIRELESS%20ROUTER

papasofs
28-03-08, 22:56
Σήμερα πήρα στα χέρια μου,όντως δώρο ένα ενσύρματο adsl 2/2+ modem/router της baudec δώρο απο τον Οτε.Βέβαια με μια θύρα.Δηλαδή και νάθελα να βάλω ενσύρματο τι να το κάνω αφού στο σπίτι υπάρχουν δυό υπολογιστές;Ας είναι...Το νεότερο ειναι οτι κάποιοι φίλοι μου ουρλιάζουν να μην βάλω ασύρματο..τώρα τι να πω....
Τα είδα φίλε del_ahmettt.Και ειλικρινα ευχαριστω,γιατί πίστεψε με όντως δεν είχα καταλάβει τη διαφορα.Σίγουρα θα καταλήξω κάπου, αν και απο το πολύ ψάξιμό ελπίζω να μην πέσω σε γκέλα.Πάντως μέσα μου, μεχρι στιγμής, έχει επικρατήσει το usr 9108Α.Το κακό είναι βέβαια ότι είναι ξεπερασμένο αν και πιστεύω διαχρονικό...Είδωμεν Θα σας πω που κατέληξα γιατί όπου ναναι μου ενεργοποιούν και την σύνδεση.Αλήθεια το παραπάνω ρουτεράκι λεέι τίποτα να το κρατήσω ή να το στείλω;;;...

Chris_Nik
28-03-08, 22:59
Μεχρι τωρα με τον usr9113 δεν εχω κανενα προβλημα....
Μια χαρουλα ειναι o router....:oneup:

KoMM
29-03-08, 20:56
Μεχρι τωρα με τον usr9113 δεν εχω κανενα προβλημα....
Μια χαρουλα ειναι o router....:oneup:

με τόσο που κοστίζει αυτό έλειπε :lol:
170 δεν είναι λίγα για ρουτερ...

για τα 585ν7 , 585n, 587n ξέρει κανείς πότε θα έρθουν; Κυκλοφόρησαν έξω σε καλές τιμές -585ν7 ~60€-.

Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορείς να αλλάξεις target snr σε speedtouch ?:P

sante1769
31-03-08, 13:55
Χρειάζομαι ένα router για 24άρα γραμμή Altectelecoms.
Η γραμμή θα χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον για p2p.
Επειδή τα νήματα εδώ μέσα είναι άπειρα...όπως και οι εταιρείες...παρακαλώ κάποιος έμπειρος να προτείνει 2-3 κομμάτια...
Ευχαριστώ.

KoMM
31-03-08, 14:35
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614700

αυτό εδώ λέει τίποτα; Καμια γνώμη;

tsol87
31-03-08, 14:50
Καλησπέρα, μετά από 6 μήνες ασταμάτητη χρήση 24/7 και μετά από αναβάθμιση από 4 στα 24 πιστεύω πως το φτωχό πλην τίμιο baudtec, επιτέλους τα' φτυσε. Ζητάω τα φώτα σας για την αγορά ενός router κυρίως για χρήση p2p που να αντέχει την 24αρα και τα πολλά connections και να είναι σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις. Από τιμές μέχρι 100-120 euro είναι καλά νομίζω. Από τις προηγούμενες σελίδες που διάβασα κατέληξα στα usr(9108), zyxel(660) και speedtouch(585). Είναι καλά τα συγκεκριμένα ή μήπως είναι λίγο παλιά πια? Ακούω προτάσεις:oneup:

KoMM
31-03-08, 15:00
Στο ίδιο καζάνι βράζουμε ;)
Εγώ διάβασα αρκετά παράπονα για το 660 σε adsl2+, το usr είναι 2 ετών κάπου, το speedtouch δεν μπορείς να το βρεις.
Εγώ ψάχνω απ έξω το 585ν7, αν δε το βρω μάλλον linksyswag200 με βλέπω.

Για το dlink που ανέφερα παραπάνω, γνωρίζει κανείς τίποτα;

Τέλος το usr 9113 φαίνεται πολύ καλή επιλογή, αλλά εκτός του ότι δεν υπάρχει πουθενά για pstn, κοστίζε....170 ζεστά....

Μια ζωη με τα baudtec θα μείνουμε :D

tsol87
31-03-08, 15:09
Μια ζωη με τα baudtec θα μείνουμε :D

:p:respekt::respekt::rofl:

Μην μασάς φίλε και για μας θα γυρίσει ο τροχός:cool:

sante1769
31-03-08, 15:13
Στο ίδιο καζάνι βράζουμε ;)
Εγώ διάβασα αρκετά παράπονα για το 660 σε adsl2+, το usr είναι 2 ετών κάπου, το speedtouch δεν μπορείς να το βρεις.
Εγώ ψάχνω απ έξω το 585ν7, αν δε το βρω μάλλον linksyswag200 με βλέπω.

Για το dlink που ανέφερα παραπάνω, γνωρίζει κανείς τίποτα;

Τέλος το usr 9113 φαίνεται πολύ καλή επιλογή, αλλά εκτός του ότι δεν υπάρχει πουθενά για pstn, κοστίζε....170 ζεστά....

Μια ζωη με τα baudtec θα μείνουμε :D

Τα speedtouch θεωρούνται καλά;;;

tsol87
31-03-08, 15:18
Για το dlink που ανέφερα παραπάνω, γνωρίζει κανείς τίποτα;

Τέλος το usr 9113 φαίνεται πολύ καλή επιλογή, αλλά εκτός του ότι δεν υπάρχει πουθενά για pstn, κοστίζε....170 ζεστά....

Πάντως και το dlink είναι ακριβό, κοντά 160ε...Γιατί να μην δώσεις 13ε παραπάνω για το usr που έχει και ένα όνομα στην κοινωνία βρε αδερφέ...Γενικότερα δεν ξέρω τι να πάρω αλλά πρέπει να βρω κάτι και μάλιστα σύντομα!!!

diabibas
31-03-08, 15:20
Έχω το 9108 εδώ και 2 χρόνια περίπου, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε.
Το ότι ΔΕΝ έχει πέσει η τιμή του
Ακόμη συζητιέται
Βγαίνουν νέα firmware
Ακόμη πουλιέται και
είναι δοκιμασμένο με έτοιμες πολλές λύσεις

ΚΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ!

Δε ξέρω τι ακριβώς θέλετε να έχετε παραπάνω από ένα router στην ίδια συνομοταξία χρημάτων.

Αν παρόλλα αυτά πρέπει να πάρετε κάποιο άλλο εγώ θα πρότεινα κάποιο Draytek, τα οποία τα θεωρώ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

tsol87
31-03-08, 15:25
Τα speedtouch θεωρούνται καλά;;;
Γενικότερα απ' όσα έχω διαβάσει θεωρούνται πολύ σταθερά και ίσως η καλύτερη value for money αγορά. Δυστηχώς δεν έχω δοκιμάσει κανένα για να σου πω παραπάνω. Το χειρότερο είναι πως και να θέλω τώρα πια είναι πολύ δύσκολο να τα βρω. Στο site της oteshop κάτι speedtouch που έχει τι είναι?
http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&cid=56&hop=h&bid=54&aid=611

sante1769
31-03-08, 15:31
Για πούλημα είναι,τι να είναι;lol...πάω να ψάξω για αγορά onine,ebay υπάρχει το μοντελο 585 αλλά used from uk...:p

KoMM
31-03-08, 15:36
χλωμό να υπάρχουν speedtouch στην αγορά...
Όσο για το 9113, δεν υπάρχει πουθενά για pstn οπότε τι να το κάνω;....

sante1769
31-03-08, 15:40
Καλά δε θα κάτσω 10 ώρες να ψάχνω!!!
Μάλλον για το Ζyxel 660 με βλέπω.

tsol87
31-03-08, 15:41
Γι αυτό το belkin τι λέτε? Αν και έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από τιμές...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978076&product=967106

bohemis09
01-04-08, 14:40
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε ποιο router θεωρειτε καλυτερο/αξιοπιστο για online gaming?(πχ.xbox live)
Ευχαριστω

netstorm
04-04-08, 18:31
και τα δυο ειναι για adsl2+ γραμμη.πιο θα προτιμουσατε???



αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102)

η


αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613495)

stefkon
04-04-08, 18:37
και τα δυο ειναι για adsl2+ γραμμη.πιο θα προτιμουσατε???



αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102)

η


αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613495)

Και τα 2 είναι καλά, ανάλογα τις ανάγκες σου παίρνεις αυτό που θέλεις.
Για το D-link, αν δεν κάνω λάθος, η εγγύηση είναι 5 χρόνια και όχι 2.
Επιβεβαίωσε το με την αντιπροσωπεία και όχι με το e-shop.

los1984
04-04-08, 18:52
Καλησπέρα παιδιά.

Πρόσφατα ο πατέρας μου αγόρασε laptop. Θέλω τώρα το εξής: Να πάρω ένα ασύρματο router που στο δικό μου pc να το έχω συνδεδεμένο ενσύρματα και όποτε χρειάζεται να του ενεργοποιώ την κεραία ώστε να δίνω ίντερνετ και στο laptop.

Kαταρχάς αυτό γίνεται έτσι?

Αφού λοιπόν η απάντηση στο από πάνω είναι ναι θα ήθελα να μου προτείνετε ένα router. Budget είναι στα 70. Θέλω όμως να είναι σταθερό χωρίς disconnects και το κυριότερο να μην μπουκώνει με την καμία σε p2p γιατί το utorrent δεν κλείνει ποτέ. Καλοδεχούμενη θα ήταν και μια δυνατή κεραία για να μην υπάρχουν προβλήματα σήματος.

ΥΓ: Είμαι στο ιδιόκτυτο δίκτυο της forthnet και το υπάρχων router (Αirties RT-111) κλειδώνει στα 21+ περίπου mbps. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

fits79
05-04-08, 18:07
Ποια μάρκα - μοντέλο προτείνετε εσείς σαν το κορυφαίο(Ποιο καλό με βάση τιμή - απόδοση) αξιόπιστο - καλύτερο και ποιο σταθερό wireless adsl/modem/router και γιατί?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

tsitsi
05-04-08, 22:40
καλησπερα παιδια.
προσφατα εκανα συνδεση στην forthnet και θελω να αγορασω ενα router που να δεχεται 4 θεσεισ και να ειναι για απειρο downloading για online games καιι για lan.

hel
07-04-08, 00:48
Εγώ ξέρω ότι το wag200g θεωρείται πολύ καλό για τα λεφτά του, 68 Ε.
Τώρα αν πας σε κάτι πιο ακριβό, καλά λόγια λέγονται για τα usr .
Mπορείς να ποστάρεις και στον τομέα της forthnet γιατί δεν παίζουν όλα τα ρουτερ το ίδιο καλά με τη forthnet.

dpa2006
07-04-08, 01:02
Καλησπέρα παιδιά.

Πρόσφατα ο πατέρας μου αγόρασε laptop. Θέλω τώρα το εξής: Να πάρω ένα ασύρματο router που στο δικό μου pc να το έχω συνδεδεμένο ενσύρματα και όποτε χρειάζεται να του ενεργοποιώ την κεραία ώστε να δίνω ίντερνετ και στο laptop.

Kαταρχάς αυτό γίνεται έτσι?

Αφού λοιπόν η απάντηση στο από πάνω είναι ναι θα ήθελα να μου προτείνετε ένα router. Budget είναι στα 70. Θέλω όμως να είναι σταθερό χωρίς disconnects και το κυριότερο να μην μπουκώνει με την καμία σε p2p γιατί το utorrent δεν κλείνει ποτέ. Καλοδεχούμενη θα ήταν και μια δυνατή κεραία για να μην υπάρχουν προβλήματα σήματος.

ΥΓ: Είμαι στο ιδιόκτυτο δίκτυο της forthnet και το υπάρχων router (Αirties RT-111) κλειδώνει στα 21+ περίπου mbps. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

καλησπερα,
Linksys WAG200G (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102) (το χρησιμοποιει και η forthnet στο δικτυό της,adsl in a box plus)

us robotics 9108 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=902063)(κορυφαιο,με πολλες ρυθμισεις,CLI,αποσπωμενη κεραια,κλπ)
Και ισως:
ZyXEL 660HW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668)
το τελευταιο δεν εχει αποσπωμενη κεραια,όπως και το Linksys(αν δεν κάνω λάθος)

los1984
07-04-08, 18:29
Tελικά αγόρασα το 9108. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :D

dpa2006
07-04-08, 19:27
Tελικά αγόρασα το 9108. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :D
πολύ καλη επιλογή!:oneup:
καλο σερφάρισμα(και όχι μόνο).

fits79
08-04-08, 11:00
Μπορεί κάποιος να μας ανεβάσει καμιά εικόνα με το web interface των ποιο γνωστών ρουτερ γιατί θέλω να ξέρω και τι μενού θα έχει το ρουτερ που θα αγοράσω εκτός φυσικά από το να έχει συνεχείς αναβαθμίσεις firmware.

manoulamou
08-04-08, 12:40
και τα δυο ειναι για adsl2+ γραμμη.πιο θα προτιμουσατε???



αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102)

η


αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613495)
αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533066) μηπως;:hmm:

diabibas
08-04-08, 12:52
Μπορεί κάποιος να μας ανεβάσει καμιά εικόνα με το web interface των ποιο γνωστών ρουτερ γιατί θέλω να ξέρω και τι μενού θα έχει το ρουτερ που θα αγοράσω εκτός φυσικά από το να έχει συνεχείς αναβαθμίσεις firmware.

Δηλαδή περιμένεις από κάποιον να έχει ταυτόχρονα στη κατοχή του 5-6 (ακριβούτσικα μοντελάκια) και να κάνει print screen?

Θα ήταν καλό αν δεν υπήρχαν ήδη πολύ εύκολα στο ίντερνετ.

Πας στον κύριο γούγλη βάζεις το μοντέλο που θέλεις ακολουθούμενο από τη λέξη Interface πατάς εικόνες και σου βγάζει πολλές πολλές εικόνες!

manoulamou--> Να ξαναβάλεις την πεταλούδα που είχες παλιά!! στο avatar, τώρα με μπερδεύεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.