PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112

Vtester
29-03-20, 17:35
Δεν γνωρίζω πως κάνει την επιλογή voip ή pots η nova. Αυτό το γνωρίζουν μόνο οι ίδιοι.

Αλλά αν είναι να βάλεις vdsl , ούτως ή άλλως θα σου δώσουν (δεν ξέρω αν δίνουν δωρεάν όμως) άλλο router καθώς αυτό που έχεις τώρα δεν κάνει. Άρα μπορεί με το καινούργιο να μην έχει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αυτήν την στιγμή. Επομένως δεν βλέπω τον λόγο να αγοράσεις καινούργιο τώρα πριν δοκιμάσεις το vdsl router.

konenas
29-03-20, 20:33
Μίλησα και μου είπαν ότι δεν φαίνεται να είναι στη γραμμή.. μου άλλαξε το WiFi κανάλι στο 6 από το 1 που το είχα, σύμφωνα με τις οδηγίες που μου είχες δώσει.. ...
Ρωτάω για να πάρω κανά καλύτερο modem απλα δεν θελω να αχρηστευτεί αν παω καποια στιγμή σε VDSL με VoIP

splitter άλλαξες;
3 ευρώ έχει

billy14
29-03-20, 20:38
Ναι, σωστή η λογική σου.. απλά νομίζω ότι το χρεώνουν το ρουτερ 20 ευρώ, οπότε σκέφτομαι να έβαζα κατι παραπάνω και να επαιρνα ένα καλύτερο. Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

Vtester
29-03-20, 22:35
Ναι, σωστή η λογική σου.. απλά νομίζω ότι το χρεώνουν το ρουτερ 20 ευρώ, οπότε σκέφτομαι να έβαζα κατι παραπάνω και να επαιρνα ένα καλύτερο. Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

Κοίτα με 20ευρώ vdsl ρουτερ δεν βρίσκεις στο εμπόριο και γενικά είναι καλό να έχεις του παρόχου για να έχεις μια εναλλακτική και είναι και σχετικά φθηνό. Εγώ θα το έπαιρνα και αν δεν μου έκανε μετά θα αγόραζα άλλο και θα το κρατούσα για backup.

Αν αποφασίσεις να πας σε vdsl ίσως είναι καλύτερα να ζητήσεις να έχεις κανονική pots γραμμή και όχι voip για να μην περιοριστείς στην αγορά εξοπλισμού.

Για τώρα αν αυτό που σου είπαν από την υποστήριξη ισχύει , ότι δλδ δεν φαίνεται να έχεις αποσυνδέσεις γραμμής , το splitter ίσως να μην σε βοηθήσει κάπου. Αλλά ο konenas καλά έκανε και στο πρότεινε καθώς είναι πολύ οικονομικό. Το θέμα είναι όταν το wifi χάνεται , έχεις την δυνατότητα να δεις μέσω lan αν έχεις ιντερνετ ;

Για να τα πάρουμε όμως από την αρχή. Σε ποια συσκευή διαπιστώνεις ότι χάνεται το wifi ; Την στιγμή που χάνει το wifi αυτή η συσκευή , έχεις άλλη συσκευή να ελέγξεις αν το wifi δουλεύει ; Πχ αν χάνεται σε ένα λάπτοπ αλλά στο κινήτο δουλεύει κανονικά , τότε το πρόβλημα λογικά ίσως είναι στο λάπτοπ.
Επίσης θέλω να πιστεύω πως η διακοπή αυτή γίνεται όταν είσαι σε μια κοντινή απόσταση από το ρουτερ και όχι πχ να χαροπαλεύει το σήμα στη μια γραμμή λόγω απόστασης από το ρουτερ.

Μέχρι να δεις τι θα κάνεις θα πρότεινα κάποιες αλλαγές. Όπως σου είπα 20Mhz width , άλλαξε το mode ακόμα και σε σκέτο N (εκτός αν έχεις κάποια πολύ παλιά συσκευή ) ή αν δεν έχει βάλε g+n , και άλλαξε το channel αλλά μην το πας στα τυφλά (Βάλε στο κινητό σου μια δωρεάν εφαρμογή , wifi analyzer και βρες πιο κανάλι είναι το καλύτερο , να χει την λιγότερη κίνηση). Επίσης πήγαινε στο wireless security , και βάλε αν έχει σκέτο wpa2-psk (αν δεν έχει άσε και το απλό wpa/wpa2-psk) , στο encryption βάλε σκέτο Aes και για σιγουριά άλλαξε και password (ειδικά αν έχεις ακόμα τον αρχικό που είχε το ρουτερ) . Φυσικά αφού θα αλλάξεις κωδικό θα πρέπει περάσεις τον καινούργιο και στις συσκευές σου.

billy14
30-03-20, 15:29
Τέλεια! Σε ευχαριστώ θερμά για την αναλυτική καθοδήγηση! Τα άλλαξα όλα σύμφωνα με τις υποδείξεις!

Όσον αφορά την διακοπή του WiFI ειναι σε άλλο δωμάτιο το laptop αλλά σε κοντινή απόσταση από του ρούτερ και η ισχύς του σήματος είναι στο ανώτερο επίπεδο στον δέκτη του laptop. Ο λόγος που ανησυχώ τόσο πολύ είναι ότι αυτή την περίοδο λόγω δουλείας από το σπίτι κανω πολλά video calls και με την διακοπή του WiFI αποσυνδέομαι από τη συνάντηση, το οποίο είναι εκνευριστικό.

- - - Updated - - -

Όχι ακόμα, αλλά θα παραγγείλω. Ευχαριστώ πολύ

billy14
10-04-20, 12:58
Ύστερα από περίπου 10 ημέρες με αυτές τις ρυθμίσεις στο ZXHN H108N V2.5, το πρόβλημα λύθηκε σε απόλυτο βαθμό. Δεν έχω παρατηρήσει καμία αποσύνδεση. Ευχαριστώ ξανά.
ΤΟ αναφέρω και για άλλους που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ, εχω κάνει αίτηση για VDSL αλλά ήταν σημαντικό να διασφαλίσω πρωτίστως ότι αυτή την περίοδο στα video calls που κάνω συνεχώς λόγω δουλειάς δεν θα αποσυνδέομαι συνεχώς.





Μέχρι να δεις τι θα κάνεις θα πρότεινα κάποιες αλλαγές. Όπως σου είπα 20Mhz width , άλλαξε το mode ακόμα και σε σκέτο N (εκτός αν έχεις κάποια πολύ παλιά συσκευή ) ή αν δεν έχει βάλε g+n , και άλλαξε το channel αλλά μην το πας στα τυφλά (Βάλε στο κινητό σου μια δωρεάν εφαρμογή , wifi analyzer και βρες πιο κανάλι είναι το καλύτερο , να χει την λιγότερη κίνηση). Επίσης πήγαινε στο wireless security , και βάλε αν έχει σκέτο wpa2-psk (αν δεν έχει άσε και το απλό wpa/wpa2-psk) , στο encryption βάλε σκέτο Aes και για σιγουριά άλλαξε και password (ειδικά αν έχεις ακόμα τον αρχικό που είχε το ρουτερ) . Φυσικά αφού θα αλλάξεις κωδικό θα πρέπει περάσεις τον καινούργιο και στις συσκευές σου.

nti_na
16-04-20, 14:12
Καλησπέρα, έκανα νέα σύνδεση σε vodafone (adsl 24, λόγω απόστασης πιάνω 5-7) και χρησιμοποιώ ένα παλιό router της vodafone (πάνω από 5 χρόνια) το οποίο είναι προβληματικό. Ο τεχνικός που ήρθε για την σύνδεση μου είπε να πάρω της vodafone με 20€. Αξίζει αυτό που δίνει η vodafone ή να αγοράσω κάποιο άλλο στα 20€-25€

deniSun
16-04-20, 14:21
Καλησπέρα, έκανα νέα σύνδεση σε vodafone (adsl 24, λόγω απόστασης πιάνω 5-7) και χρησιμοποιώ ένα παλιό router της vodafone (πάνω από 5 χρόνια) το οποίο είναι προβληματικό. Ο τεχνικός που ήρθε για την σύνδεση μου είπε να πάρω της vodafone με 20€. Αξίζει αυτό που δίνει η vodafone ή να αγοράσω κάποιο άλλο στα 20€-25€

Σε αυτή την τιμή που αναφέρεις μην περιμένεις "ποιότητα".

sweet dreams
16-04-20, 18:19
Καλησπέρα, έκανα νέα σύνδεση σε vodafone (adsl 24, λόγω απόστασης πιάνω 5-7) και χρησιμοποιώ ένα παλιό router της vodafone (πάνω από 5 χρόνια) το οποίο είναι προβληματικό. Ο τεχνικός που ήρθε για την σύνδεση μου είπε να πάρω της vodafone με 20€. Αξίζει αυτό που δίνει η vodafone ή να αγοράσω κάποιο άλλο στα 20€-25€

Βάλε κάτι παραπάνω να πας τουλάχιστον σε κάποιο σαν το παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/20721073/TP-LINK-TD-W9970-v3.html

lazarosbo
20-04-20, 13:35
Καλημέρα,

Είμαι στη Vodafone εδω και αρκετά χρόνια (adsl, 24, vodafone Tv) και έχω το ΖΧΗΝ Η108Ν V2.3 modem/router που μου έδωσε η εταιρία.
Επειδή τους τελευταίους μήνες μου δημιουργεί πρβλήματα με αποσυντονισμούς και γενικότερα δεν είναι και απο τα πιο αξιόπιστα της αγοράς, θέλω να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο έτσι ώστε

1. να καλύπτει το χώρο (150 τ.μ, το εφεδρικό που έχω Draytek 2710n είχε εξαιρετική κάλυψη αλλά δυστυχώς στο vodafone tv έκανε σπασίματα, οπότε το έβαλα στο ράφι)
2. να μη μου δημιουργεί πρόβλημα στο vodafone Tv
3. επίσης επειδή κάποια στιγμή θα κάνω αναβάθμιση της γραμμής σε vdsl θα πρέπει να είναι VDSL2/ADSL2+
4. Wireless LAN: 2.4G, 5G
5. δεν θα με ενοχλούσε εαν έχει και VoIP (για αργότερα..ίσως)

μπορείται να μου προτείνεται κάποιο modem/router για αγορά με 150-260 ευρώ που να καλύπτει τα παραπάνω;;

Ευχαριστώ

sweet dreams
20-04-20, 13:48
Ζήτησε αντικατάσταση του Η108Ν και βάλε αν θέλεις κάποιο AP αν θέλεις καλύτερη κάλυψη για το WI-FI. Τα πράγματα δεν έχουν ξεμπλέξει στην Voda με το VoIP, οπότε αν πας σε VDSL από καμπίνα θα έχεις πρόβλημα με άλλο ρούτερ και ούτε ξέρεις αν κι' εκείνο δεν θα έχει προβλήματα με το Voda TV.

lazarosbo
20-04-20, 14:51
Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως κάποια στιγμή είχα ζητήσει αντικατάσταση και μου είχαν στείλει το ZTE 108L το οποίο ήταν χειρότερο σε θέμα κάλυψης του χώρου .. οπότε το άφησα στην άκρη.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω κάποιο απο τα ZTE (Η108Ν V2.3 και ZTE 108L) που έχω bridge με το Draytek ώστε και να έχω Vodafone Tv και κάλυψη του χώρου χωρίς προβλήματα αποσυντονισμού....

Ευχαριστώ

sweet dreams
20-04-20, 15:36
Θα πρέπει να ασχοληθείς με ξεκλειδώματα και διάφορες ρυθμίσεις.
Αν είναι θέμα του WI-FI σου είπα την λύση, αλλιώς περιμένεις μήπως έχει κάνει κάτι ανάλογο κάποιος άλλος.

Elpenor
22-04-20, 00:46
Καλησπέρα, θέλω να αντικαταστήσω το Speedport Entry 2i με την ελπίδα να αυξήσω λίγο το download speed και θα ήθελα την βοήθεια σας να διαλέξω το καλύτερο.

To router που θα πάρω θα λειτουργεί σε bridge mode και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα του modem του. Τηλεφωνία δεν χρησιμοποιώ.

Η σύνδεση μου είναι στον OTE 50/5 και πιάνω 24/5 στην πρίζα του πάνω ορόφου που έχω το router και 26/5 αν το βάλω στον κάτω όροφο (πράγμα περίεργο γιατί η καλωδίωση είναι UTP, σχετικά καινούργια και φαίνεται καλής ποιότητας).

Θα εκτιμούσα κάποιες προτάσεις για router με καλά modem (ανεξαρτήτως κόστους) όπως και κάποια συμβουλή αν υπάρχει για να λύσω το πρόβλημα της μειωμένης ταχύτητας στον πάνω όροφο.

214252

Vtester
22-04-20, 00:49
Elpenor όταν ήρθε ο τεχνικός για να συνδέσει την 50αρα ήσουν εκεί ; Πόσο μέτρησε εκτός σου είπε ; Έχεις πολλά crc και fec errors

Elpenor
22-04-20, 00:52
@Vtester Θυμάμαι ότι είχε μετρήσει κοντά στα 29 όταν η σύνδεση ήταν ακόμα 30/3. Τα errors και εμένα μου έκαναν εντύπωση τώρα που έκανα το screenshot αλλά σκέφτηκα ότι οφείλονται στα άπειρα gb που έχω κατεβάσει και στο μεγάλο διάστημα που έχω να κάνω restart το modem.

Vtester
22-04-20, 00:58
Το ότι έχεις μεγάλο διάστημα να κάνεις restart παίζει ρόλο , αν και αυτό δεν είναι σίγουρο καθώς δεν βλέπω uptime. Δλδ μπορεί η γραμμή να έκανε disconnect reconect την ώρα που ήσουν εκτός/κοιμόσουν κλπ. 29 στα 30/3 και τώρα στα 50 να έχεις πέσει και να έχεις και τόσα error , μυρίζει πρόβλημα. Πρόβλημα που δεν λύνεις λογικά με αλλαγή ρουτερ. Γιατί δεν ξεκινάς αρχικά με το να μιλήσεις με το support της cosmote και βλέπεις. Εκτός αν έχεις φίλο ηλεκτρολόγο που μπορεί να το ψάξει.

Elpenor
22-04-20, 01:01
@Vtester Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω αν μπορούν να κάνουν κάτι. Πάντως το 29 το είχε μετρήσει ο τεχνικός στην είσοδο του κτιρίου όταν έκανε την σύνδεση, εγώ από την πρώτη μέρα με την 30/3 μέχρι σήμερα έχω ακριβώς την ίδια ταχύτητα.
Στα CRC errors μετά από 54 λεπτά που κατεβάζω/ανεβάζω με full ταχύτητα έχουν προστεθεί 119.
214253

sweet dreams
22-04-20, 01:05
Καλησπέρα, θέλω να αντικαταστήσω το Speedport Entry 2i με την ελπίδα να αυξήσω λίγο το download speed και θα ήθελα την βοήθεια σας να διαλέξω το καλύτερο.

To router που θα πάρω θα λειτουργεί σε bridge mode και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα του modem του. Τηλεφωνία δεν χρησιμοποιώ.

Η σύνδεση μου είναι στον OTE 50/5 και πιάνω 24/5 στην πρίζα του πάνω ορόφου που έχω το router και 26/5 αν το βάλω στον κάτω όροφο (πράγμα περίεργο γιατί η καλωδίωση είναι UTP, σχετικά καινούργια και φαίνεται καλής ποιότητας).

Θα εκτιμούσα κάποιες προτάσεις για router με καλά modem (ανεξαρτήτως κόστους) όπως και κάποια συμβουλή αν υπάρχει για να λύσω το πρόβλημα της μειωμένης ταχύτητας στον πάνω όροφο.

214252

Επειγόντως έλεγχο καλωδίωσης και συνδεσμολογίας πριζών (https://www.adslgr.com/forum/threads/1076583-ZXHN-H108N?p=6477992#post6477992), θα έπρεπε να τερματίσεις το 50αρι.

Οι δύο όροφοι έχουν κοινή καλωδίωση;;

Elpenor
22-04-20, 01:08
@sweet dreams Δεν νομίζω ότι έχουν κοινή καλωδίωση γιατί κάθε πρίζα που ανοίγω δεν έχει καλώδια να "προχωράνε" στην επόμενη. Αλήθεια έπρεπε να τερματίζω το 50άρι; Αν υπολογίζω σωστά πρέπει να είμαι 500 μέτρα από το κουτί.

Με βλέπω να σκάβω τους τοίχους και να με κυνηγάει η γυναίκα μου.. έχω προσπαθήσει να βρω που υπάρχει το κουτί που γίνεται η διακλάδωση αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Vtester
22-04-20, 01:12
Και εγώ νομίζω ότι πρέπει να ελέγξεις την καλωδίωση. Αν μιλήσεις με cosmote και ξαναμετρησει ο τεχνικός εκτός θα σου πει ταχύτητα καλή πιστεύω που λογικά την χάνεις λόγω εσωτερικής καλωδίωσης.

Elpenor
22-04-20, 01:14
Θα κατέβω αύριο να βάλω το router στον κατανεμητή στην είσοδο να δω πόσο θα πιάσει και θα παρακαλέσω και ένα τεχνικό του OTE που είναι γείτονας να το τσεκάρει και αυτός και θα σας πω τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

deniSun
22-04-20, 09:02
@Vtester Θυμάμαι ότι είχε μετρήσει κοντά στα 29 όταν η σύνδεση ήταν ακόμα 30/3. Τα errors και εμένα μου έκαναν εντύπωση τώρα που έκανα το screenshot αλλά σκέφτηκα ότι οφείλονται στα άπειρα gb που έχω κατεβάσει και στο μεγάλο διάστημα που έχω να κάνω restart το modem.

Τα crc που έχεις είναι αρκετά για 1ώρα.
Λογικά παίρνεις από κέντρο και όχι από καμπίνα.
Με την αλλαγή ρούτερ δεν θα κερδίσεις τίποτε.

sweet dreams
22-04-20, 11:06
@sweet dreams Δεν νομίζω ότι έχουν κοινή καλωδίωση γιατί κάθε πρίζα που ανοίγω δεν έχει καλώδια να "προχωράνε" στην επόμενη. Αλήθεια έπρεπε να τερματίζω το 50άρι; Αν υπολογίζω σωστά πρέπει να είμαι 500 μέτρα από το κουτί.

Με βλέπω να σκάβω τους τοίχους και να με κυνηγάει η γυναίκα μου.. έχω προσπαθήσει να βρω που υπάρχει το κουτί που γίνεται η διακλάδωση αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Λες ότι οι όροφοι έχουν διαφορετικό συγχρονισμό, δηλαδή και οι δύο όροφοι είναι συνδεδεμένοι με την γραμμή του ΟΤΕ ή το σπίτι είναι μεζονέτα;;

Αν στις πρίζες καταλήγει μόνο ένα καλώδιο ψάξε που καταλήγουν όλα μαζί γιατί θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις, ελπίζω να μην καταλήγουν μέσα σε κουτί διακλάδωσης.

Elpenor
22-04-20, 17:10
Λες ότι οι όροφοι έχουν διαφορετικό συγχρονισμό, δηλαδή και οι δύο όροφοι είναι συνδεδεμένοι με την γραμμή του ΟΤΕ ή το σπίτι είναι μεζονέτα;;

Αν στις πρίζες καταλήγει μόνο ένα καλώδιο ψάξε που καταλήγουν όλα μαζί γιατί θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις, ελπίζω να μην καταλήγουν μέσα σε κουτί διακλάδωσης.

Το σπίτι είναι μεζονέτα και έχει 2 πρίζες σε κάθε όροφο. Η μία πρίζα του κάτω ορόφου πιάνει 28 (το δοκίμασα ξανά σήμερα), η δεύτερη του κάτω ορόφου 27 και οι δύο πάνω από 24. Σε κάθε πρίζα καταλήγει μόνο ένα καλώδιο. Έχω προσπαθήσει να βρω που καταλήγουν αλλά δεν τα έχω καταφέρει, υπάρχει κάποια μέθοδος που μπορεί να με βοηθήσει να το βρω;

Μέτρησα από το χάρτη και τις αποστάσεις, είμαι περίπου 500 μέτρα από το κέντρο και 600 από το πιο κοντινό κουτί. Υποθέτω βέβαια ότι 500 μέτρα απόσταση σε ευθεία μπορεί να σημαίνει και 1000 μέτρα καλωδίου, σωστά;

Κατέβηκα και στον κατανεμητή αλλά είχα υποτιμήσει την δυσκολία, τώρα που το είδα προσεχτικά φοβάμαι ότι θα κάνω ζημιά οπότε αποφάσισα να περιμένω να το τσεκάρει τεχνικός.

sweet dreams
22-04-20, 21:41
Ο εγκαταστάτης είναι άγνωστος;; δεν μπορεί να βοηθήσει;;
Τα καλώδια μπορεί να καταλήγουν μέσα σε κουτί διακλάδωσης που βρίσκεται μέσα στο σπίτι και πάνω από κάποια πρίζα ή σε κάποιο σημείο υπογείου, ντουλάπας, κ.λ.π.
Το σπίτι είναι μονοκατοικία;;

Elpenor
22-04-20, 22:55
Δυστυχώς ο εγκαταστάτης δεν ζει πλέον. Το σπίτι είναι μεζονέτα στον 2ο και 3ο όροφο του κτιρίου. Υποθέτω ότι κουτί διακλάδωσης θα υπάρχει απλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά.

Vtester
22-04-20, 22:59
Από το να πληρώσεις ένα modem router και να μην καταφέρεις τπτ καλύτερα να πληρώσεις έναν ηλεκτρολόγο καλό να στα φτιάξει. Έκανε μέτρηση ο γείτονας σου ο οτετζής εκτός σπιτιού να δειτε τι γίνεται ;

sweet dreams
22-04-20, 23:03
Δυστυχώς ο εγκαταστάτης δεν ζει πλέον. Το σπίτι είναι μεζονέτα στον 2ο και 3ο όροφο του κτιρίου. Υποθέτω ότι κουτί διακλάδωσης θα υπάρχει απλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά.

Τα κουτιά διακλάδωσης(αν καταλήγουν σε κάποιο από αυτά) είναι πάνω από τις πρίζες και στα 2 μέτρα περίπου ύψος, μπορεί να φαίνονται τα καπάκια αν δεν τα έχει κρύψει ο μπογιατζής.

- - - Updated - - -

Θα πρότεινα να κοιτάξεις πρώτα και σχολαστικά σε πατάρια, αποθήκες, ντουλάπες, κ.λ.π.

Elpenor
22-04-20, 23:18
Τα κουτιά διακλάδωσης(αν καταλήγουν σε κάποιο από αυτά) είναι πάνω από τις πρίζες και στα 2 μέτρα περίπου ύψος, μπορεί να φαίνονται τα καπάκια αν δεν τα έχει κρύψει ο μπογιατζής.

- - - Updated - - -

Θα πρότεινα να κοιτάξεις πρώτα και σχολαστικά σε πατάρια, αποθήκες, ντουλάπες, κ.λ.π.

Πατάρι δεν υπάρχει, όταν έγινε η εγκατάσταση δεν υπήρχαν ντουλάπες και η αποθήκη είναι στο υπόγειο. Καπάκι πέρα από αυτά του ρεύματος δεν έχω καταφέρει να δω ποτέ, θα συνεχίσω την προσπάθεια αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Θα ψάξω πρώτα 2m πάνω από τις δύο πρίζες τηλεφώνου του κάτω ορόφου.

sweet dreams
22-04-20, 23:35
Πατάρι δεν υπάρχει, όταν έγινε η εγκατάσταση δεν υπήρχαν ντουλάπες και η αποθήκη είναι στο υπόγειο. Καπάκι πέρα από αυτά του ρεύματος δεν έχω καταφέρει να δω ποτέ, θα συνεχίσω την προσπάθεια αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Θα ψάξω πρώτα 2m πάνω από τις δύο πρίζες τηλεφώνου του κάτω ορόφου.

Είσαι ο ιδιοκτήτης;; θυμάσαι τον χώρο άδειο;;
Για την ιστορία
Πολλές φορές αν πρόκειται να μπει συναγερμός πάμε τα καλώδια από τις πρίζες σ' εκείνο το σημείο ώστε να δίνει η γραμμή πρώτα στον συναγερμό και μετά ο συναγερμός να δίνει στις πρίζες τηλέφωνο.
Το σημείο αυτό μπορεί να είναι μέσα σε ντουλάπα(έγινε η εγκατάσταση και τα καλώδια έμειναν μέσα στην ντουλάπα όταν τοποθετήθηκε) αποθήκη, κ.λ.π.
Υ.Γ. Τώρα με το VoIP διαφοροποιείται η διαδρομή και προσαρμόζεται αναλόγως.

Elpenor
22-04-20, 23:50
@Sweet Dreams Ναι ο ιδιοκτήτης είμαι και θυμάμαι αρκετά καλά τον χώρο άδειο όμως δυστυχώς δεν θυμάμαι κάτι σχετικό με κουτί διακλάδωσης για τηλέφωνο.

Συνεχίζω το ψάξιμο με βάση τις συμβουλές σου αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάτι (έψαξα πάνω από τις πρίζες και πάνω από την πόρτα που σκέφτηκα ότι θα το έβαζα εγώ αν είχα πρόβλεψη για συναγερμό).

Συγκεκριμένη θέση για ντουλάπες δεν υπήρχε στον κάτω όροφο και ο τοίχος που τελικά τις βάλαμε είναι εξωτερικός και μακριά από τις πρίζες κλπ οπότε θεωρώ απίθανο να είναι από πίσω τους.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα συνεχίσω την προσπάθεια.

sweet dreams
22-04-20, 23:59
Αφού είσαι ο ιδιοκτήτης και δεν είχες πει ο ίδιος στον εγκαταστάτη για συναγερμό δεν θα το έκανε μόνος του.
Δεν έχει σημασία που είναι οι πρίζες, τα καλώδια τους μπορεί να πηγαίνουν στην άλλη άκρη.
Ξεκίνα από την πρίζα που είναι πιο κοντά στην εξώπορτα και ψάξε για το κουτί διακλάδωσης ψηλά πάνω από αυτήν.

mechpanos
23-04-20, 10:09
Καλημέρα σε όλους! Στο σπίτι έχω εδώ και 10 χρόνια Forthnet/Nova με το 585 router, το οποίο εδώ και καιρό μου έκανε αποσυνδέσεις, με πέταγε κλπ αλλά δεν έδινα σημασία γιατί ήταν ελάχιστη η χρήση που γινόταν. Από θέμα ταχύτητας κλειδώνει καλά δεν μπορώ να πω (14-15 γεμάτα) αλλά κάθε τόσο κάνει restart μόνο του, σε πετάει από το WiFi και τέτοιες ανοησίες.
Πήρα την απόφαση να το αλλάξω, αλλά κάποια TP-Link που είδα στο Skroutz, διαβάζω στις κριτικές για αποσυνδέσεις και δυσλειτουργίες, ασυμβατότητες του chipset με DSLAM, και τέτοια!
(πχ 9970v2...για το v3 δεν έχει καμία κριτική...8961Nv3 τα ίδια και χειρότερα...)
Για πείτε καμία πρόταση!

sweet dreams
23-04-20, 10:56
Συσκευή να πάρει 100% θετικά σχόλια δεν υπάρχει, υπάρχουν διαφορετικές γραμμές, διαφορετικές απαιτήσεις, κ.λ.π., άσε που υπάρχουν και οι περιπτώσεις χρηστών που παίρνουν ένα ρουτεράκι των 30~50 ευρώ και περιμένουν να τους φτιάχνει και καφέ.
Πρόκειται να μείνεις για πάντα με ADSL και για πάντα στην ΝΟVA;; κατά πάσα πιθανότητα όχι, οπότε αφού δεν έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις πάρε ένα ρουτεράκι φτηνό να κάνεις την δουλειά σου γιατί μετά έχουμε VoIP, κ.λ.π. και δυσκολεύουν τα πράγματα, μπορεί το ακριβό να σου μείνει και στο ράφι ή να προσπαθείς να κάνεις πατέντες να δουλέψει.

mechpanos
23-04-20, 12:41
Συσκευή να πάρει 100% θετικά σχόλια δεν υπάρχει, υπάρχουν διαφορετικές γραμμές, διαφορετικές απαιτήσεις, κ.λ.π., άσε που υπάρχουν και οι περιπτώσεις χρηστών που παίρνουν ένα ρουτεράκι των 30~50 ευρώ και περιμένουν να τους φτιάχνει και καφέ.
Πρόκειται να μείνεις για πάντα με ADSL και για πάντα στην ΝΟVA;; κατά πάσα πιθανότητα όχι, οπότε αφού δεν έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις πάρε ένα ρουτεράκι φτηνό να κάνεις την δουλειά σου γιατί μετά έχουμε VoIP, κ.λ.π. και δυσκολεύουν τα πράγματα, μπορεί το ακριβό να σου μείνει και στο ράφι ή να προσπαθείς να κάνεις πατέντες να δουλέψει.

Τα θετικά σχόλια δεν τα κοιτάζω σχεδόν ποτέ. Κοιτάζω τα αρνητικά, και σταθμίζω το γιατί είναι τα αρνητικά σχόλια.
Το ζήτημα είναι να γίνει η επιλογή, με τα λιγότερα ή λιγότερο σημαντικά, αρνητικά.

Σίγουρα κάποιο οικονομικό θα πάρω, 100-150 δεν δίνω! Αλλά ποιο;

sweet dreams
23-04-20, 13:17
Γράφουν και βλακείες στα αρνητικά για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω, γράφουν π.χ. για αδύναμο WI-FI και το έχουν βάλει σε χώρο με 50 ασύρματα δίκτυα γύρω του και κάτι τέτοιες ασυναρτησίες, προσωπικά ποτέ δεν πίστεψα το παραμικρό από σχόλια χρηστών >>> άσχετων.
Δες αν υπάρχει test από κάποιο σχετικό περιοδικό/site.

Tα TP-LINK μια χαρά κάνουν την δουλειά τους, τίμια για τα λεφτά τους και χωρίς σοβαρά προβλήματα που έχουν άλλα.

goku
23-04-20, 13:38
Γράφουν και βλακείες στα αρνητικά για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω, γράφουν π.χ. για αδύναμο WI-FI και το έχουν βάλει σε χώρο με 50 ασύρματα δίκτυα γύρω του και κάτι τέτοιες ασυναρτησίες, προσωπικά ποτέ δεν πίστεψα το παραμικρό από σχόλια χρηστών >>> άσχετων.
Δες αν υπάρχει test από κάποιο σχετικό περιοδικό/site.

Tα TP-LINK μια χαρά κάνουν την δουλειά τους, τίμια για τα λεφτά τους και χωρίς σοβαρά προβλήματα που έχουν άλλα.

Ακριβώς αυτό. Εμένα μου είχε τύχει περίπτωση με ασύρματο ρούτερ που είχε επιλογή για low-medium-high στην εκπομπή, και ο χρήστης-άσχετος το είχε βάλει στο low για να μην τον χτυπάνε τα ραδιοκύματα (είναι από αυτούς που νομίζουν ότι ο κορονωιός προέρχεται από τις κεραίες 5G). Και έκανε παράπονα γιατί δεν είναι καλό σήμα σε όλα τα δωμάτια.

mechpanos
23-04-20, 14:31
Γράφουν και βλακείες στα αρνητικά για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω, γράφουν π.χ. για αδύναμο WI-FI και το έχουν βάλει σε χώρο με 50 ασύρματα δίκτυα γύρω του και κάτι τέτοιες ασυναρτησίες, προσωπικά ποτέ δεν πίστεψα το παραμικρό από σχόλια χρηστών >>> άσχετων.
Δες αν υπάρχει test από κάποιο σχετικό περιοδικό/site.

Tα TP-LINK μια χαρά κάνουν την δουλειά τους, τίμια για τα λεφτά τους και χωρίς σοβαρά προβλήματα που έχουν άλλα.

Το σίγουρο είναι ότι θα έχω λιγότερα προβλήματα από το τωρινό μου, ό,τι και να πάρω. Το θέμα είναι, μην πάρω κάτι μούφα, γιατί άμα είναι έτσι, χρησιμοποιώ και ένα παλιό ZTE που έχω από την δουλειά. Μην μου βγει καμία φόλα και είναι χειρότερο!
Θα χτυπήσω το 9970 από eshop που είναι άμεσα διαθέσιμο, και βλέποντας και κάνοντας!

sweet dreams
23-04-20, 14:35
Για τα λεφτά του μια χαρά είναι, το έχουν πάρει φίλοι και έχουν μείνει ευχαριστημένοι.

RpMz
24-04-20, 19:37
Παιδιά έχετε να προτείνεται κάποιο σχετικά οικονομικό vdsl Modem/ router με υποστήριξη super vectoring? Δεν με ενδιαφέρει να έχει WiFi κτλ, μιας και θα χρησιμοποιηθεί σε bridge mode.

deniSun
25-04-20, 08:29
Παιδιά έχετε να προτείνεται κάποιο σχετικά οικονομικό vdsl Modem/ router με υποστήριξη super vectoring? Δεν με ενδιαφέρει να έχει WiFi κτλ, μιας και θα χρησιμοποιηθεί σε bridge mode.

Υπάρχει ένα θέμα που είχαν προταθεί αρκετά μοντέλα.

jkoukos
25-04-20, 15:57
Το οικονομικότερο DSL Router με υποστήριξη 35b, που δεν έχει κλείδωμα και μπαίνει αμέσως σε Bridge Mode είναι το Speedport Plus στα 60€ ή αρκετά χαμηλότερα σε μεταχειρισμένο.
Από εκεί και πέρα το κόστος του εμπορίου είναι σε 3ψήφια νούμερα.

c23
26-04-20, 10:04
Καλησπέρα σας, θα μπει σύνδεση nova adsl 24mbps. Έχουμε την επιλογή να πάρουμε router με 20ε ή να βάλουμε δικό μας είπαν στην εξυπηρέτηση. Καθώς παλιά δεν είχαμε σύνδεση Internet, δεν παίζει άλλο router οπότε αναγκαστικά θα αγοραστεί κάποιο.

Συμφέρει να πάρω αυτό που θα δώσει η nova ή να αγοράσω κάποιο άλλο; Σημειωτέων θα είναι περίπου 2-4 κινητά με Wi-Fi και 2 λαπτοπ μάλλον ethernet. (Σπάνια όλα ταυτόχρονα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..).

Είχα δει το W896Nv3, έχει νόημα να πάρω άλλο εκτός της nova ή καλύτερα δικό τους που θα ξέρουν και λύνουν (υποθετικά) πιο εύκολα τυχόν προβλήματα;

sweet dreams
26-04-20, 11:07
Το μόνο θετικό με το δικό τους ρούτερ είναι ότι μπορεί να συγχρονίζει λίγο παραπάνω από το άλλο(χωρίς αυτό να είναι και σίγουρο), κατά τα άλλα ότι είναι να κάνουν με το δικό τους τα ίδια θα κάνουν και με το άλλο.

xaris2335
26-04-20, 13:16
Καλησπέρα σας, θα μπει σύνδεση nova adsl 24mbps. Έχουμε την επιλογή να πάρουμε router με 20ε ή να βάλουμε δικό μας είπαν στην εξυπηρέτηση. Καθώς παλιά δεν είχαμε σύνδεση Internet, δεν παίζει άλλο router οπότε αναγκαστικά θα αγοραστεί κάποιο.

Συμφέρει να πάρω αυτό που θα δώσει η nova ή να αγοράσω κάποιο άλλο; Σημειωτέων θα είναι περίπου 2-4 κινητά με Wi-Fi και 2 λαπτοπ μάλλον ethernet. (Σπάνια όλα ταυτόχρονα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..).

Είχα δει το W896Nv3, έχει νόημα να πάρω άλλο εκτός της nova ή καλύτερα δικό τους που θα ξέρουν και λύνουν (υποθετικά) πιο εύκολα τυχόν προβλήματα;

Με αυτά τα λεφτά κοίτα για TP-link τα ρούτερ που δίνουν οι ISP δεν είναι και τόσο καλά έχω της φόρθνετ και μου κάνει αποσυνδέσεις και είμαι 100% σίγουρος ότι η αιτία είναι το ρούτερ τους.
Πρόσεξε μόνο να είναι συμβατό με VoIP γιατί σταδιακά όλες οι εταιρείες θα πάνε προς τα εκεί λόγο κόστους φυσικά.
Άσε που τα ρούτερ τους είναι κλειδωμένα και έχουν περιορισμούς δεν αξίζει απλά να δώσεις λεφτά για το δικό τους ρούτερ θα τα κλαις.
Επίσης κοίτα να είναι συμβατό ή με open wrt ή ddwrt ;)

- - - Updated - - -


Το μόνο θετικό με το δικό τους ρούτερ είναι ότι μπορεί να συγχρονίζει λίγο παραπάνω από το άλλο(χωρίς αυτό να είναι και σίγουρο), κατά τα άλλα ότι είναι να κάνουν με το δικό τους τα ίδια θα κάνουν και με το άλλο.
Από ότι βλέπω έχεις και εσύ πρόβλημα με το snr margin (https://www.giantstride.gr/snr-margin-adsl/) είναι πολύ χαμηλό σαν το δικό μου :oneup:

sweet dreams
26-04-20, 13:30
Από ότι βλέπω έχεις και εσύ πρόβλημα με το snr margin (https://www.giantstride.gr/snr-margin-adsl/) είναι πολύ χαμηλό σαν το δικό μου :oneup:

Γιατί να έχω πρόβλημα με το SNR Margin;; εγώ ζήτησα να με πάνε στο 6.

Αν η γραμμή σου είναι σωστή και καθαρή και ο εξοπλισμός κατάλληλος μπορείς να έχεις μέχρι 1 ή και πιο κάτω SNR Margin.

Vtester
26-04-20, 13:39
@xaris2335 στα λεφτά που κοιτάει και voip δεν υπάρχει. Ακόμα και voip να υποστηρίζει δεν υποστηρίζουν όλοι οι πάροχοι να ρυθμισεις το voip σε ρούτερ εκτός παρόχου. Επίσης για dsl router και custom όπως openwrt dd κλπ τα ξεχνάς , εκεί θέλεις σκέτο ρούτερ.

Επίσης εσένα αν σου δημιουργεί πρόβλημα το snr margin , όπως λάθη στη γραμμή και αποσυνδέσεις μπορείς πολύ εύκολα με μια κλήση στην εξυπηρέτηση να ζητήσεις να το κλειδώσουν σε υψηλότερη τιμή.

c23
26-04-20, 13:44
OpenWrt δεν είδα να είναι συμβατό κάποιο της TP Link που κοιτάω, οι τιμές πάνε στα ~70ε για να είναι σύμβατα. Γενικά μέχρι 40 αν αξίζει θα τα έδινα, πρωτίστως θέλω σίγουρα σταθερότητα στο WiFi, κοιτάω αν αξίζει να βρω μόνος ή απλά να πάω σε ότι δίνει ο πάροχος..

Σε επικοινωνία με τη Nova με είπανε θα με δώσουν κωδικούς για σύνδεση σε δικό μου router, βέβαια δε μιλήσαμε καθολου για VoIP και δεν ξέρω αν η υπάλληλος έχει διαφορετική άποψη/γνώσεις σε σχέση με το Τεχνικό Τμήμα.

Vtester
26-04-20, 13:46
C23 η τηλεφωνία θα είναι ευρυζωνική δλδ voip ή κλασσική pots;

@ ADSLgr.com All rights reserved.