PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

DimiNos
11-11-14, 21:20
δηλαδή ?

Vtester
11-11-14, 21:27
δεν φοράει broadcom λέω αλλά trendchip

DimiNos
11-11-14, 21:33
Nαι κατάλαβα, εννοώ ότι δεν είναι τόσο συμβατό σε θέμα γραμμής δηλαδή .. ?

deniSun
11-11-14, 23:29
το dlink έχω , το γράφω στα στατιστικά απλά το εθεσα συγκριτικά , αν θεωρείς ότι δεν έχει υποστήριξη το 2200 το d-link τότε μάλλον έκλεισε η εταιρεία :p

Δεν το θεωρώ έτσι είναι.
Δες πότε βγήκε το 2200ν4 και πόσα fw έβγαλε η εταιρεία από τότε.
Δες επίσης πόσα bugs υπάρχουν ακόμα και δεν έχουν διορθωθεί.

babis3g
12-11-14, 00:26
δεν φοράει broadcom λέω αλλά trendchip


Nαι κατάλαβα, εννοώ ότι δεν είναι τόσο συμβατό σε θέμα γραμμής δηλαδή .. ?

το Ν 12 απο θεμα γραμμης στο dsl εχει Ralink WiSoC RT3052
Αν εισαι πολυ μακρυα απο το κεντρο η εχεις προβληματικη γραμμη δεν νομιζω να ειναι το καλυτερο, ομως εχει ρυθμιση για αλλαγη σνρ μεσα απο το μνεου (χωρις να ψαχνεις τελεντ εντολες και αλλα λογισμικα) και μπορεις να το φερεις στα ισια του ... αν εισαι κοντα στο κεντρο που δεν παιζει ρολο το μοντεμ πιστευω θα σου δωσει και παραπανω ταχυτητα αν σεταριστει το σνρ

Vtester
12-11-14, 01:09
αμα ψάχνεις για broadcom γιατί δεν κοιτάς και το tp link 8960N V5 ; μαξ με ενα 30αρι ευρω αρκετά τίμιο.

maddoctor
12-11-14, 01:28
τρελογιατρέ είχα δει την αναφορά σου στη συσκευή της Xiaomi κι ήταν η 1η που πρότεινα στο φίλο. τον είδα σκεφτικό κι άρχισα να δείχνω κι άλλες. ε κι όταν έπεσα στην Tenda που χα την εμπειρία από αυτές τη θεώρησα ευκαιρία, λόγω των κεραιών βασικά - τσίμπησα απ το κόλπο που ανέφερε ο iliteo :p . παίζουν κανένα ρόλο οι extra κεραίες όμως ή σκέτο εφέ;
πιο designάτο το Xiaomi και με καλό όνομα. λιγότερες ethernet αλλά για το wifi το παίρνεις. κι οι 2 φτάνουν. ίσως να πάρω 1+1 ανάλογα με το τι θέλει κι ο φίλος. από τιμή έρχονται στα ίδια άλλωστε.

το merrymobiles που χει το xiaomi στα 28€ είναι έμπιστο κατάστημα; η τιμή που δίνει είναι εξαιρετική και δέχεται και Paypal αλλά όταν πάω για ολοκλήρωση παραγγελίας ο firefox μου πετάει κίνδυνο πιστοποιητικού ασφαλείας. το site φταίει;


Το meri είχε στείλει προ καιρό σε ένα μέλος του myphone μεταχειρισμένα κινητά απ' ότι θυμάμαι και εμένα με είχε κοροϊδέψει, οπότε μακριά από το meri! Εγώ το είχα πάρει από το coolicool, που είναι έμπιστο μαγαζί. Μάλιστα το review το έκανα όταν το παρέλαβα από εκεί. Γενικώς από το ρούτερ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος, σε συνδυασμό με την apk εφαρμογή, έχω πρόσβαση στον ρούτερ από παντού. Επίσης ενσωματώνει και torrent client, οπότε δεν χρειάζεσαι και υπολογιστή να τρέχει ;)

NiKapa
12-11-14, 01:40
....σε συνδυασμό με την apk εφαρμογή, έχω πρόσβαση στον ρούτερ από παντού...

Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι το remote managment δεν είναι καθόλου ασφαλές ..

raspoutiv
12-11-14, 01:48
Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι το remote managment δεν είναι καθόλου ασφαλές ..

δε χρησιμοποιεί κάποιου τύπου vpn;

NiKapa
12-11-14, 01:55
δε χρησιμοποιεί κάποιου τύπου vpn;

Γενικά μίλησα ,
δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει ο φίλος αλλά αμφιβάλλω ότι το βλέπει με vpn χρησιμοποιώντας το apk του ρουτερ (Xiaomi?)

maddoctor
12-11-14, 01:56
Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι το remote managment δεν είναι καθόλου ασφαλές ..
Καλά σήμερα καλύτερα μην κοιτάμε το θέμα ασφάλεια. Εάν θέλει κάποιος να μπει, μπορεί εύκολα. Απλώς η εφαρμογή του ρούτερ καταγράφει με την MAC όποια συσκευή προσπαθήσει να συνδεθεί μαζί της και σου στέλνει ενημέρωση/ειδοποίηση στο κινητό, ανεξάρτητα εάν την τρέχεις ή όχι εκείνη την στιγμή, οπότε πιστεύω δεν θα μπει κάποιος. Επίσης επειδή ο ρούτερ δεν φαίνεται κατευθείαν έξω, αλλά πάει μέσω άλλου ρούτερ, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο για κάποιο να μπει. Επίσης η σύνδεση μεταξύ κινητού-ρούτερ δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά τον σκληρό τον έχω αντί για κατεβαστήρι

δε χρησιμοποιεί κάποιου τύπου vpn;
Όχι, δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει. Ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση που έχω κάνει στο φόρουμ της miui και δες.

babis3g
12-11-14, 02:11
αμα ψάχνεις για broadcom γιατί δεν κοιτάς και το tp link 8960N V5 ; μαξ με ενα 30αρι ευρω αρκετά τίμιο.

ναι το εχω και πραγματι εκτος του οτι δεν εχει usb με γραμμη οτε ειναι αχτυπητο για τα λεφτα του και οι ρυθμισεις για απλη χρηση ειναι πολυ καλες πχ εχει και κοφτη ταχυτητας σε wifi αν μπαινουν πολλοι, χωρις να μπλεκεσαι με qos


Καλά σήμερα καλύτερα μην κοιτάμε το θέμα ασφάλεια. Εάν θέλει κάποιος να μπει, μπορεί εύκολα. Απλώς η εφαρμογή του ρούτερ καταγράφει με την MAC όποια συσκευή προσπαθήσει να συνδεθεί μαζί της και σου στέλνει ενημέρωση/ειδοποίηση στο κινητό, ανεξάρτητα εάν την τρέχεις ή όχι εκείνη την στιγμή, οπότε πιστεύω δεν θα μπει κάποιος. Επίσης επειδή ο ρούτερ δεν φαίνεται κατευθείαν έξω, αλλά πάει μέσω άλλου ρούτερ, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο για κάποιο να μπει. Επίσης η σύνδεση μεταξύ κινητού-ρούτερ δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά τον σκληρό τον έχω αντί για κατεβαστήρι

Όχι, δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει. Ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση που έχω κάνει στο φόρουμ της miui και δες.

Συμφωνω ... υπαρχουν και αλλοι τρποι εκτος του remote (port forward, upnp, icmp pinging κλπ ... ως προσφατο παραδειγμα απο οτι μας λενε το openssl αν θυμαμαι η κατι παρομοιο κλπ ηταν χρονια που υπηρχε θεμα στην ασφαλεια και το πηραν χαμπαρι τωρα τελευταια

DimiNos
12-11-14, 14:19
ναι όντως φαίνεται καλή περίπτωση, μάλλον θα καταλήξω σε αυτό

goku
12-11-14, 14:33
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω άμεσα από το e-shop.gr modem/router για εγκατάσταση σε μικρό ξενοδοχείο. Η γραμμή είναι ΟΤΕ με broadcom dslam και ο ιδιοκτήτης αυτή την στιγμή έχει το στάνταρ εξοπλισμό που δίνει ο ΟΤΕ ο οποίος όμως θα καταργηθεί όταν τοποθετήσουμε το νέο modem/router. Μας ενδιαφέρει να παίρνει και αποσπώμενη κεραία ή κεραίες, καθώς να μας προτείνετε και μια αποσπώμενη κεραία αρκετών db για να τοποθετήσουμε. Έχουμε και ένα repeater το οποίο θα μείνει ως έχει αλλά θέλουμε και το modem/router να έχει ικανοποιητικό σήμα. Τιμή συνολικά γύρω στα 50 ευρώ, αλλά αν υπάρχει κάτι πολύ καλό μπορεί να ανεβούμε και λίγο παραπάνω. Μας ενδιαφέρει κυρίως το ασύρματο κομμάτι, να πιάνει μακριά και να μην ζορίζεται με πολλούς clients.

Περιμένω τα φώτα σας.

babis3g
12-11-14, 15:41
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω άμεσα από το e-shop.gr modem/router για εγκατάσταση σε μικρό ξενοδοχείο. Η γραμμή είναι ΟΤΕ με broadcom dslam και ο ιδιοκτήτης αυτή την στιγμή έχει το στάνταρ εξοπλισμό που δίνει ο ΟΤΕ ο οποίος όμως θα καταργηθεί όταν τοποθετήσουμε το νέο modem/router. Μας ενδιαφέρει να παίρνει και αποσπώμενη κεραία ή κεραίες, καθώς να μας προτείνετε και μια αποσπώμενη κεραία αρκετών db για να τοποθετήσουμε. Έχουμε και ένα repeater το οποίο θα μείνει ως έχει αλλά θέλουμε και το modem/router να έχει ικανοποιητικό σήμα. Τιμή συνολικά γύρω στα 50 ευρώ, αλλά αν υπάρχει κάτι πολύ καλό μπορεί να ανεβούμε και λίγο παραπάνω. Μας ενδιαφέρει κυρίως το ασύρματο κομμάτι, να πιάνει μακριά και να μην ζορίζεται με πολλούς clients.

Περιμένω τα φώτα σας.

δεν νομιζω να βρεις κατι στα 50 ευρο που να ειναι συμβατο, να εχει καλο wifi και αποσπομενες κεραιες ... εκτος απο το tp link 8960 το οποιο εχει broadcom και ειναι σταθερο απο γραμμη σαν του οτε και 5 db αποσπομενες κεραιες και το σημα ειναι σχετικα καλο, αλλα υστερει σε clients, περνει μεχρι 32 ip και περιορισμενους wifi clients (δεν θυμαμαι αν ειναι 16 -24 η 32) που αν μπουνε ολοι επανω μπορει και να κολλαει, δεν το εχω δοκιμασει με τοσους πολλους ..
Αν εχεις wifi extender μπορει να βοηθησει αν βαλεις 1-2 ακομα

... με αλλα λογια θελεις για πιο επαγγελαμτικο

μπορεις να κρατησεις το μοντεμ του παροχου για γραμμη μονο και να σεταρεις επανω σε αυτο του παροχου ενα σκετο ραουτερ
Μερικα Asos τα βρησκεις με τετοιες τιμες
http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-6332=1
tp link
http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-6351=1
netgear (απο 69 & ανω)
http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-6348=1

το D-LINK GO-DSL-AC750 ειναι ολα σε ενα και με AC wifi αλλα δεν εχει αποσπωμενες κεραιες και μπορεις να του κανεις συνδυασμο με το wifi extender, αλλα δεν το εχω για να ξερω ποσους clients παιρνει, απλος το ναεφερα γιατι ειναι το πιο φτηνο και συμβατο με οτε
http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671
... οπως ειπα δυσκολα να βρεθουν ολες οι απαιτησεις με 50 ευρο

goku
12-11-14, 15:54
δεν νομιζω να βρεις κατι στα 50 ευρο που να ειναι συμβατο, να εχει καλο wifi και αποσπομενες κεραιες ... εκτος απο το tp link 8960 το οποιο εχει broadcom και ειναι σταθερο απο γραμμη σαν του οτε και 5 db αποσπομενες κεραιες και το σημα ειναι σχετικα καλο, αλλα υστερει σε clients, περνει μεχρι 32 ip και περιορισμενους wifi clients (δεν θυμαμαι αν ειναι 16 -24 η 32) που αν μπουνε ολοι επανω μπορει και να κολλαει, δεν το εχω δοκιμασει με τοσους πολλους ..
Αν εχεις wifi extender μπορει να βοηθησει αν βαλεις 1-2 ακομα

... με αλλα λογια θελεις για πιο επαγγελαμτικο

μπορεις να κρατησεις το μοντεμ του παροχου για γραμμη μονο και να σεταρεις επανω σε αυτο του παροχου ενα σκετο ραουτερ
Μερικα Asos τα βρησκεις με τετοιες τιμες
http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-6332=1
tp link
http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-6351=1
netgear (απο 69 & ανω)
http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-6348=1

το D-LINK GO-DSL-AC750 ειναι ολα σε ενα και με AC wifi αλλα δεν εχει αποσπωμενες κεραιες και μπορεις να του κανεις συνδυασμο με το wifi extender, αλλα δεν το εχω για να ξερω ποσους clients παιρνει, απλος το ναεφερα γιατι ειναι το πιο φτηνο και συμβατο με οτε
http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671
... οπως ειπα δυσκολα να βρεθουν ολες οι απαιτησεις με 50 ευρο

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά το ρούτερ του παρόχου μας κάνει νούμερα οπότε θέλουμε να το βγάλουμε εντελώς και να βάλουμε κάτι ποιο σταθερό. Οπότε θέλω οπωσδήποτε modem/router. Το ξενοδοχείο είναι αρκετά μικρό και σε σπάνιες περιπτώσεις είναι γεμάτο, και αυτοί που έρχονται δεν έχουν πάντα ασύρματες συσκευές. Σε αυτά τα λεφτά προφανώς και δεν πάμε σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλά όσο νάναι θέλουμε κάτι καλύτερο από το modem/router του ΟΤΕ. Μας ενδιαφέρει κυρίως να μπαίνουν οι χρήστες στο ίντερνετ και να ελέγχουν τα email τους, να βλέπουν κανα βίντεο, απλά πράγματα, δεν μας ενδιαφέρει κάτι εξειδικευμένο ώστε να στήσουμε σούπερ δίκτυο.

babis3g
12-11-14, 17:00
Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά το ρούτερ του παρόχου μας κάνει νούμερα οπότε θέλουμε να το βγάλουμε εντελώς και να βάλουμε κάτι ποιο σταθερό. Οπότε θέλω οπωσδήποτε modem/router. Το ξενοδοχείο είναι αρκετά μικρό και σε σπάνιες περιπτώσεις είναι γεμάτο, και αυτοί που έρχονται δεν έχουν πάντα ασύρματες συσκευές. Σε αυτά τα λεφτά προφανώς και δεν πάμε σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλά όσο νάναι θέλουμε κάτι καλύτερο από το modem/router του ΟΤΕ. Μας ενδιαφέρει κυρίως να μπαίνουν οι χρήστες στο ίντερνετ και να ελέγχουν τα email τους, να βλέπουν κανα βίντεο, απλά πράγματα, δεν μας ενδιαφέρει κάτι εξειδικευμένο ώστε να στήσουμε σούπερ δίκτυο.

καταλαβαινω, μονο το τπ λινκ 8960 ξερω με αποσπωμενες κεραιες, σχετικα καλο wifi, συμβατο 100% (broadcom) και modem/router μαζι σε αυτην την τιμη
μετα πας σε αυτο στα χαρακτηριστικα που θελεις
http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d7-ac1750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612729

Ισως να μου διαφευγει καποια αλλη μαρκα οποτε καποιο αλλο μελος ασ βοηθησει

goku
12-11-14, 17:04
καταλαβαινω, μονο το τπ λινκ 8960 ξερω με αποσπωμενες κεραιες, σχετικα καλο wifi, συμβατο 100% (broadcom) και modem/router μαζι σε αυτην την τιμη
μετα πας σε αυτο στα χαρακτηριστικα που θελεις
http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d7-ac1750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612729

Ισως να μου διαφευγει καποια αλλη μαρκα οποτε καποιο αλλο μελος ασ βοηθησει

Εχμ... βασικά ξεφεύγει λιγάκι σε τιμή.

babis3g
12-11-14, 17:12
Εχμ... βασικά ξεφεύγει λιγάκι σε τιμή.

τοτε μενει μονο το τπ λινκ 8960 ... η αν πας για αλλο μοντεμ που δεν ειναι broadcom, και να εχει ολα τα αλλα χαρακτησιστικα ... αν δεν εισαι μακρυα απο το κεντρο η η γραμμη δεν εχει βλαβη δεν νομιζω να εχεις προβλημα ... αλλα ειχες θεμα με αυτ του παροχου μαλλον ακυρο και αυτο ... μονο το τπ λινκ

yan73
19-11-14, 21:47
Θα ηθελα τις προτασεις σας για modem/router που να ειναι σοβαρη αναβαθμιση σε σχεση με το υπαρχον Thompson TG782.

Εχω πλεον αρκετες συσκευες στο οικιακο δικτυο (smart phones, netbooks, pc, media players, sat receivers κλπ) ασυρματα και ενσυρματα συνδεδεμενες και ειδικα στο ασυρματο κομματι εχω συνεχεια αποσυνδεσεις των συσκευων.

Με ενδιαφερει δηλαδη α) απροσκοπτη και rock solid συνδεση ασυρματα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις σε ταχυτητα και β) απαιτησεις ταχυτητας και ταυτοχρονης εξυπηρετησης πολλων συσκευων για διαμοιρασμο video ενσυρματα.

Στο κομματι του modem δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις και δε με βλεπω συντομα για VDSL..

Μπατζετ 100 ευρω, κοιτουσα για καποιο μεταχειρισμενο Dual Band LINKSYS EA6400 ή το TP-Link W8980 ή καποιο απο τα δημοφιλη εδω μεσα Vigor.

raspoutiv
20-11-14, 00:46
καλύτερα κοίτα σκέτα router και για modem χρησιμοποίησε όποιο σου δωσε ο πάροχος. μειώνει πολύ το κόστος και παίρνεις max απόδοση

djuan1988
21-11-14, 15:28
Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση. Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο βέβαια το ασύρματο κομμάτι.

Έχω cyta και δεν μπορώ να αλλάξω modem λόγω του τηλεφώνου.

Κοιτούσα το Asus AC-56U από το γερμανικό Amazon στα 90€-10€ κουπόνι που έχω = 80€.

Υπάρχει κάτι καλύτερο;

Επίσης στα torrents κτλ το βάρος θα πέφτει στο router ή συνεχίζει να είναι στο modem του παρόχου που θα λειτουργεί ακόμη.

babis3g
21-11-14, 15:42
Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση. Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο βέβαια το ασύρματο κομμάτι.

Έχω cyta και δεν μπορώ να αλλάξω modem λόγω του τηλεφώνου.

Κοιτούσα το Asus AC-56U από το γερμανικό Amazon στα 90€-10€ κουπόνι που έχω = 80€.

Υπάρχει κάτι καλύτερο;

Επίσης στα torrents κτλ το βάρος θα πέφτει στο router ή συνεχίζει να είναι στο modem του παρόχου που θα λειτουργεί ακόμη.

Aπο Ασος? φυσικα υπαρχει
http://www.adslgr.com/forum/threads/839945-%CE%95%CE%B4%CF%89-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Asus-modem-router?p=5521435#post5521435

djuan1988
21-11-14, 20:55
Aπο Ασος? φυσικα υπαρχει
http://www.adslgr.com/forum/threads/839945-%CE%95%CE%B4%CF%89-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Asus-modem-router?p=5521435#post5521435

Ναι, αλλά είναι και λίγο ακριβότερο! Μιλούσα για το ίδιο εύρος τιμής, δηλαδή γύρω στα 100€.

Για τη δεύτερη ερώτηση (που ξέχασα να βάλω ερωτηματικό βέβαια) σχετικά με τη διαχείριση των συνδέσεων κτλ γνωρίζει κανείς;

raspoutiv
21-11-14, 21:02
αυτό το TP-Link (http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-router-p-PER.612726) από crazy sundays φαίνεται μια χαρά προσφορά. θα σε υπερκαλύψει πιστεύω
ας πουν κι οι πιο ειδικοί τη γνώμη τους

jkoukos
21-11-14, 21:17
Επίσης στα torrents κτλ το βάρος θα πέφτει στο router ή συνεχίζει να είναι στο modem του παρόχου που θα λειτουργεί ακόμη.
Όλο το φορτίο πέφτει στον router.
Το modem κάνει μόνο τον διερμηνέα, μεταφράζοντας απλά τα διακινούμενα πακέτα μεταξύ του εσωτερικού μας δικτύου και το δίκτυο του παρόχου.
Απλά όταν modem και router είναι σε μία συσκευή, αυξάνει ο φόρτος, μαζί και με την ασύρματη εκπομπή.

babis3g
21-11-14, 21:49
αυτό το TP-Link (http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-router-p-PER.612726) από crazy sundays φαίνεται μια χαρά προσφορά. θα σε υπερκαλύψει πιστεύω
ας πουν κι οι πιο ειδικοί τη γνώμη τους

καλο φαινεται και με ac, τωρα ας ψαξει και κριτικες για το συγκεκριμενο

υπαρχει και το ασος rt-n66u που πρεπει να ειναι φτηνο με καλο wifi

iliteo
21-11-14, 22:10
υπαρχει και το ασος ...

Άσος φίλτρο είναι, ή Άσσος Μπαστούνι..; :p

babis3g
21-11-14, 22:55
Άσος φίλτρο είναι, ή Άσσος Μπαστούνι..; :p

Asos στο μανικι κρυμμενο :p
για οποιον καταλαβει
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5541944#post5541944
(edit 2)
http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=27202270&postcount=384

iliteo
22-11-14, 00:11
ουάουυ..!!! τι βλέπουν τα ματάκια μου.. ;;;
βρέθηκε τρόπος να ξεπεράσουμε τα Caps του Dslam και να γίνουμε επιτέλους ....Ρουμανία;;;

babis3g
22-11-14, 00:32
ουάουυ..!!! τι βλέπουν τα ματάκια μου.. ;;;
βρέθηκε τρόπος να ξεπεράσουμε τα Caps του Dslam και να γίνουμε επιτέλους ....Ρουμανία;;;

Ρουμανια και πλεον & Αγγλια οπως ειδες ... δεν ξερω δεν το δοκιμασα αν μπου ξeκλειδωσει το 4αρι προφιλ σε 24 αλλα βαση του τυπου ναι ... τουλαχιστον σε vdsl που το δοκιμασε ... αλλα πρεπει, αφου κανει με επιτυχια σε vdsl πρεπει και σε adsl, εχω το tool για debugging απο την Asos αλλα κανει μονο του αυτοματα to debugging μολις το ανοιξω ... δεν καταλαβα ακομα πως παει, βρισκει τις εντολες απο το debug tool και τις περναει με telnet η γινεται reset το tool να μην κανει debug πλεον και περνανε απο εκει οι εντολες, το ψαχνω

iliteo
22-11-14, 01:31
Είπα Ρουμανία γιατί έχουν 100/100 όπως είδες στο γράφημα παραπάνω.
Άντε Μπάμπη, προχώρα το θέμα.. φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.

NiKapa
22-11-14, 15:37
Ναι, αλλά είναι και λίγο ακριβότερο! Μιλούσα για το ίδιο εύρος τιμής, δηλαδή γύρω στα 100€.

Για τη δεύτερη ερώτηση (που ξέχασα να βάλω ερωτηματικό βέβαια) σχετικά με τη διαχείριση των συνδέσεων κτλ γνωρίζει κανείς;

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-141118.html
http://www.e-shop.gr/netgear-r6300-ac1750-dual-band-gigabit-smart-wifi-router-p-PER.613573

Netgear R6300 V2 >119E
Έχω τo R6250 ,πάρα πολύ καλό ,το tp link που πόσταραν τα παιδιά πιο πάνω το είχα και το πούλησα ..κλασσικά tp link καλό hardware & firmware/software χάλια

djuan1988
22-11-14, 15:43
Όλο το φορτίο πέφτει στον router.
Το modem κάνει μόνο τον διερμηνέα, μεταφράζοντας απλά τα διακινούμενα πακέτα μεταξύ του εσωτερικού μας δικτύου και το δίκτυο του παρόχου.
Απλά όταν modem και router είναι σε μία συσκευή, αυξάνει ο φόρτος, μαζί και με την ασύρματη εκπομπή.

Ωραία! Βάζεις σε bridge Mode το modem router και λειτουργεί ως modem. Η voip τηλεφωνία συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά έτσι;

Με λίγο ψάξιμο εδώ στο forum βρήκα τους κωδικούς της Cyta για το voip, σε άλλο router θα λειτουργεί;


καλο φαινεται και με ac, τωρα ας ψαξει και κριτικες για το συγκεκριμενο

υπαρχει και το ασος rt-n66u που πρεπει να ειναι φτηνο με καλο wifi

Καλές οι κριτικές με λίγο ψάξιμο που έκανα, αλλά με τρώει να αγοράσω Asus.

Κοιτάω και την υπέρβαση για το ac68u. Βέβαια είναι στη διπλή τιμή.

jkoukos
22-11-14, 17:21
Ωραία! Βάζεις σε bridge Mode το modem router και λειτουργεί ως modem. Η voip τηλεφωνία συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά έτσι;
Δεν γνωρίζω, αλλά εκτιμώ ότι θα παίζει μιας και βγαίνει από άλλο VC ανεξάρτητο από το Bridged VC1 του ADSL.
Μπορείς να τους ρωτήσεις, κάπου είχα διαβάσει ότι το κάνει η Cyta μετά από αίτημα του πελάτη.


Με λίγο ψάξιμο εδώ στο forum βρήκα τους κωδικούς της Cyta για το voip, σε άλλο router θα λειτουργεί;
Όχι, μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί τρόπος. Ενώ κάνει register δεν δουλεύουν οι εισερχόμενες.
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/592777-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-Fritz!box-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-Cyta) περισσότερες πληροφορίες.

NiKapa
22-11-14, 17:47
To bridge στη Cyta σε μένα δεν δούλεψε και δεν έφταιγαν τα ρουτερ ,

Οκ σου στέλνουν/αλλάζουν εξοπλισμό που υποστηρίζει bridge ,αν δεν κάνει ο υπάρχοντας ,αλλά ..

στην αρχή θα συγχρονίσει το νέο ρουτερ σε bridge ,αλλά κάθε 2-3 μέρες χάνεται η επικοινωνία μεταξύ τους ,δεν μπορείς να μπεις καν στις ρυθμίσεις τους και φτιάχνει μόνο με διαδοχικά ρισετ ..βράσε όρυζα ,χαμένος χρόνος ..

Εκεί που έχω Cyta παίζω μόνο με access point (ac dual band etc..) να μοιράζω wifi στα ταμπλετοτηλεφωνα ...όλα τα ρέστα τα δρομολογεί το Cyta router (Adp Pirelli Black )

nicsid
22-11-14, 17:52
Ωραία! Βάζεις σε bridge Mode το modem router και λειτουργεί ως modem. Η voip τηλεφωνία συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά έτσι;

Με λίγο ψάξιμο εδώ στο forum βρήκα τους κωδικούς της Cyta για το voip, σε άλλο router θα λειτουργεί;



Καλές οι κριτικές με λίγο ψάξιμο που έκανα, αλλά με τρώει να αγοράσω Asus.

Κοιτάω και την υπέρβαση για το ac68u. Βέβαια είναι στη διπλή τιμή.

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/359792-asus-rt-ac68u-1900-gigabit-router/
Δέν είναι δικό μου αλλά το είδα και είπα να στο γράψω.

jkoukos
22-11-14, 18:27
To bridge στη Cyta σε μένα δεν δούλεψε και δεν έφταιγαν τα ρουτερ ,

Οκ σου στέλνουν/αλλάζουν εξοπλισμό που υποστηρίζει bridge ,αν δεν κάνει ο υπάρχοντας ,αλλά ..

στην αρχή θα συγχρονίσει το νέο ρουτερ σε bridge ,αλλά κάθε 2-3 μέρες χάνεται η επικοινωνία μεταξύ τους ,δεν μπορείς να μπεις καν στις ρυθμίσεις τους και φτιάχνει μόνο με διαδοχικά ρισετ ..βράσε όρυζα ,χαμένος χρόνος ..

Εκεί που έχω Cyta παίζω μόνο με access point (ac dual band etc..) να μοιράζω wifi στα ταμπλετοτηλεφωνα ...όλα τα ρέστα τα δρομολογεί το Cyta router (Adp Pirelli Black )
Δεν ξέρω ποια έχουν πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον το μαύρο Pirelli πρέπει να δουλεύει σωστά.
Έχω το Netfaster IAD της HOL (που είναι παρόμοιο) και δουλεύει απρόσκοπτα σε Bridge mode μπροστά από ένα Fritz.
Το μόνο θέμα είναι ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, πρέπει πρώτα να συνδεθεί το Netfaster και μετά να σηκωθεί η κλήση ΡΡΡ από το Fritz.

NiKapa
22-11-14, 18:48
Δεν ξέρω ποια έχουν πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον το μαύρο Pirelli πρέπει να δουλεύει σωστά.
Έχω το Netfaster IAD της HOL (που είναι παρόμοιο) και δουλεύει απρόσκοπτα σε Bridge mode μπροστά από ένα Fritz.
Το μόνο θέμα είναι ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, πρέπει πρώτα να συνδεθεί το Netfaster και μετά να σηκωθεί η κλήση ΡΡΡ από το Fritz.

Γιάννη έχω δοκιμάσει τα :

NETGEAR WNDR3700 συγχρόνιζε και δούλευε για 2-3 μέρες μετά τέλος και reset to reset ..εντέλει μόνο σαν access point ,σε γραμμή Hol δούλεψε τέλεια μέχρι προ ημερών που το πούλησα ..

TP-LINK ARCHER C2 AC750 ,αυτό δεν συγχρόνισε καθόλου ..μόνο σαν access point ,επωλήθη επίσης

LINKSYS EA6400 ,συγχρόνισε αλλά σερνότανε το συμπαν ..επίσης σαν access point δουλεύει σωστά ,το έχω ακόμη επάνω ..
Υπάρχουν ups εκατέρωθεν ,αλλά για να το λες θα το ξαναψαξω ..

babis3g
22-11-14, 20:23
cyta & hol νομιζω με fritzaki θα λυσεις το προβλημα & και κατα προτιμηση να εχει ikanos τσιπακι η ενα netgear 3500 αλλα δεν ξερω απο wifi αν αξιζει
κοιταξες αν η γραμμη σου εχει θεμα που δεν συνχρονιζουν? αλλο να μην εχουν καλες επιδοσεις με την γραμμη και αλλαο να μην συνχρονιζει, μπαινουν υποψειες

djuan1988
22-11-14, 22:26
Δεν γνωρίζω, αλλά εκτιμώ ότι θα παίζει μιας και βγαίνει από άλλο VC ανεξάρτητο από το Bridged VC1 του ADSL.
Μπορείς να τους ρωτήσεις, κάπου είχα διαβάσει ότι το κάνει η Cyta μετά από αίτημα του πελάτη.


Όχι, μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί τρόπος. Ενώ κάνει register δεν δουλεύουν οι εισερχόμενες.
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/592777-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-Fritz!box-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-Cyta) περισσότερες πληροφορίες.

Θα πάρω το πρωί ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσω.



To bridge στη Cyta σε μένα δεν δούλεψε και δεν έφταιγαν τα ρουτερ ,

Οκ σου στέλνουν/αλλάζουν εξοπλισμό που υποστηρίζει bridge ,αν δεν κάνει ο υπάρχοντας ,αλλά ..

στην αρχή θα συγχρονίσει το νέο ρουτερ σε bridge ,αλλά κάθε 2-3 μέρες χάνεται η επικοινωνία μεταξύ τους ,δεν μπορείς να μπεις καν στις ρυθμίσεις τους και φτιάχνει μόνο με διαδοχικά ρισετ ..βράσε όρυζα ,χαμένος χρόνος ..

Εκεί που έχω Cyta παίζω μόνο με access point (ac dual band etc..) να μοιράζω wifi στα ταμπλετοτηλεφωνα ...όλα τα ρέστα τα δρομολογεί το Cyta router (Adp Pirelli Black )

Εμένα μου έφεραν ένα tg782 μεταχειρισμένο με SSID στο ασύρματο "manolis" και με τις mac addresses των συσκευών του άλλου πελάτη στα logs, το οποίο έχει τραγική συμπεριφορά. Κάθε βράδυ χρειάζεται reset γιατί κατεβάζει με 100 kb/s. Επίσης συγχρονίζει χαμηλά σε σχέση με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου.

Θα έπαιρνα έτσι και αλλιώς τηλέφωνο να μου το αλλάξουν.

Από αυτά που δίνει ποιο θεωρείται το καλύτερο;



http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/359792-asus-rt-ac68u-1900-gigabit-router/
Δέν είναι δικό μου αλλά το είδα και είπα να στο γράψω.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση, είναι πράγματι καλή τιμή. Το θέμα είναι βέβαια να είναι λειτουργικό το όλο σχήμα που σκέφτομαι να φτιάξω.

djuan1988
24-11-14, 13:25
Καλημέρα σε όλους.

Πήρα τηλέφωνο στη Cyta πριν από λίγο. Η τηλεφωνία δουλεύει κανονικά και κάνουν bridge μόνο το ίντερνετ.

Τους παίρνεις τηλέφωνο και κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση, δεν μπορείς μόνος σου.

Για αυτό υπάρχει καμία γνώμη;


TP-LINK Archer C8 AC1750 WLAN Dualband Gigabit Router (802.11b/g/n/ac, 1750Mbit/s, 4x LAN, 1x WAN, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0)

https://www.amazon.de/dp/B00KPPCT0E/ref=cm_sw_r_awd_sAWCub1SNS71X

Θα το βγάλει σε προσφορά το γερμανικό Amazon. Τα reviews γράφουν θετικά πράγματα, εκτός από μερικά σχόλια που μιλούν για μη σταθερό wireless.

Tiven
24-11-14, 14:25
Για αυτό υπάρχει καμία γνώμη;


TP-LINK Archer C8 AC1750 WLAN Dualband Gigabit Router (802.11b/g/n/ac, 1750Mbit/s, 4x LAN, 1x WAN, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0)

https://www.amazon.de/dp/B00KPPCT0E/ref=cm_sw_r_awd_sAWCub1SNS71X

Θα το βγάλει σε προσφορά το γερμανικό Amazon. Τα reviews γράφουν θετικά πράγματα, εκτός από μερικά σχόλια που μιλούν για μη σταθερό wireless.

Πάντα είχα θέματα με το wireless όλων των tp-link αλλά με προγραμματισμένο reboot κάθε μέρα είναι μια χαρά.
Ακόμα και με dd-wrt δηλαδή είναι λες και κολλάει το wireless μετά από ώρες και το έχω παρατηρήσει σε πολλά tp-link.

Εκτός από αυτό που διορθώνεται είναι μια χαρά μηχανήματα και τα προτιμάω. Με άλλες μάρκες είχα πολύ πιο άσχημες εμπειρίες.

djuan1988
24-11-14, 15:47
Πάντα είχα θέματα με το wireless όλων των tp-link αλλά με προγραμματισμένο reboot κάθε μέρα είναι μια χαρά.
Ακόμα και με dd-wrt δηλαδή είναι λες και κολλάει το wireless μετά από ώρες και το έχω παρατηρήσει σε πολλά tp-link.

Εκτός από αυτό που διορθώνεται είναι μια χαρά μηχανήματα και τα προτιμάω. Με άλλες μάρκες είχα πολύ πιο άσχημες εμπειρίες.

Από το θέμα της υποστήριξης; Δίνει αναβαθμίσεις;

99€ το έχει, καλή τιμή νομίζω.

Tiven
25-11-14, 15:23
Από το θέμα της υποστήριξης; Δίνει αναβαθμίσεις;

99€ το έχει, καλή τιμή νομίζω.

Δεν γνωρίζω, χρησιμοποιώ dd-wrt. Μην περιμένεις και άπειρα πράγματα και επιλογές με το official firmware αλλά την δουλειά του την κάνει.

aveiler
01-12-14, 15:24
Καλησπερα ψαχνω modem router στα 50-60 ευρω! έχω HOL με πιθανη αλλαγή στο μελλον σε ΟΤΕ! Και τα δυο μοντεμς που μου εχει δωσει η εταιρεια συγχρονιζουν ψηλα στα 15mbps και στο 10λεπτο περιπου αποσυγχρονιζει και συγχρονιζει μετα γυρω στα 8mbps! εχουν ελεγξει και κατω την πολυκατοικια και το κουτι με της γραμμες στο πεζοδορμιο και ολα τα βρισκουν μια χαρα μου λενε! ειδα σε προηγουμενα μηνυματα οτι ακουγεται πολυ το netgear dgn2200v4 και το TP-LINK TD-W8970. δεν με ενδιαφερει τοσο το wifi γτ μενω σε μικρο διαμερισμα και συνδεεται μονο ενα λαπτοπ και ενα κινητο! εσεις ποιο μου προτεινετε ειτε απο τα δυο ειτε καποιο αλλο για να μου κραταει σταθερη την γραμμη και να μου δωσει και οσο το δυνατον παραπανω ταχυτητα?

sweet dreams
01-12-14, 19:30
Καλησπερα ψαχνω modem router στα 50-60 ευρω! έχω HOL με πιθανη αλλαγή στο μελλον σε ΟΤΕ! Και τα δυο μοντεμς που μου εχει δωσει η εταιρεια συγχρονιζουν ψηλα στα 15mbps και στο 10λεπτο περιπου αποσυγχρονιζει και συγχρονιζει μετα γυρω στα 8mbps! εχουν ελεγξει και κατω την πολυκατοικια και το κουτι με της γραμμες στο πεζοδορμιο και ολα τα βρισκουν μια χαρα μου λενε! ειδα σε προηγουμενα μηνυματα οτι ακουγεται πολυ το netgear dgn2200v4 και το TP-LINK TD-W8970. δεν με ενδιαφερει τοσο το wifi γτ μενω σε μικρο διαμερισμα και συνδεεται μονο ενα λαπτοπ και ενα κινητο! εσεις ποιο μου προτεινετε ειτε απο τα δυο ειτε καποιο αλλο για να μου κραταει σταθερη την γραμμη και να μου δωσει και οσο το δυνατον παραπανω ταχυτητα?

Tην εσωτερική σου εγκατάσταση την έχεις τσεκάρει;;; Aν και τα δύο ρούτερ κάνουν το ίδιο, το ποιο πιθανό είναι να υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή

και όχι στα ρούτερ. Αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή, κανένα ρούτερ δεν θα δουλεύει σωστά.

babis3g
01-12-14, 19:53
και να προσθεσω αν παρεις καποιο αναλογο μοντεμ πχ για χολ, μπορει να μην κανει για οτε αν γινει αλλαγη, δηλαδη θα δουλευουν αλλα δεν θα ειναι τελεια η μια με την αλλη γραμμη ... οποτε περνεις ενα φτηνο για τον ενα παροχο και αργοτερα αλλο φτηνο για τον αλλο

aveiler
02-12-14, 02:42
Tην εσωτερική σου εγκατάσταση την έχεις τσεκάρει;;; Aν και τα δύο ρούτερ κάνουν το ίδιο, το ποιο πιθανό είναι να υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή

και όχι στα ρούτερ. Αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή, κανένα ρούτερ δεν θα δουλεύει σωστά.

Ειχα παει και ειχα διαβασει το για τον ελεγχο της εσωτερικης εγκαταστασης εδω στο φορουμ και δυστυχως στην πολυκατοικια που μενω δεν εχω προσβαση στα καλωδια και επισης ειχαν ερθει 2 τεχνικοι απο την HOL πανω στο σπιτι και κανανε ελεγχους στην γραμμη μου και τα βρηκαν ολα μια χαρα! και μου φαινεται οτι δεν πρεπει να ειναι η εσωτερικη καλοδιωση γτ καθε βραδυ οταν το βαλω να συγχρονισει απο την αρχη το μοντεμ απο τις 12 μεχρι τις 7 περιπου κραταει σταθερα στα 15mbps χωρις αποσυγχρονισμους μολις περασει αυτη η ωρα αποσυγχρονιζει και πιανει στα 8!


και να προσθεσω αν παρεις καποιο αναλογο μοντεμ πχ για χολ, μπορει να μην κανει για οτε αν γινει αλλαγη, δηλαδη θα δουλευουν αλλα δεν θα ειναι τελεια η μια με την αλλη γραμμη ... οποτε περνεις ενα φτηνο για τον ενα παροχο και αργοτερα αλλο φτηνο για τον αλλο
βλακεια μου που ειπα για τον ΟΤΕ μην δινεις σημασια ενα καλο μοντεμακι θελω για την HOL! :)

babis3g
02-12-14, 04:24
η hol & wind ειναι μπερδεμα γιατι μπορει να παιζουν σε infineon, conexant κεντρα
Δεν ειναι σαν την φορθνετ η οτε που εχουν standard μια μαρκα κατασκευαστη
Αν δεν ξερεις ακριβως σε τι κεντρο παιζεται η περιοχη σου, μπορει να παρεις καποιο και να μην ταιριαζει τελεια

Παντως ενα που παει καλα πανω κατω με αυτους τους παροχους ειναι το dgn 3500
http://www.adslgr.com/forum/threads/401570-DGN3500-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%8D%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B7
και μερικα φτηνα φριτζακια που τα βρισκεις και εδω στο φορουμ (αγγελιες) πολυ φτηνα, κοιτα και στο section AVM να δεις με ΧΟΛ τι λενε αλλοι χρηστες
Μεικα ασος μπορει να ειναι οκ

Βεβαια ψαξε τα και εσυ γιατι αν δεν ξερουμε το κεντρο σε τι dslam εισαι ειναι ρισκο, απλος εβαλα μερικες πληροφοριες για να ψαξεις αλλους χρηστες με τον ιδιο παροχο

Παντως αν μετα καποια συγκεκριμενη ωρα αρχιζει το προβλημα (8πμ) θα ελεγα να κοιταξεις κανα ανσανσερ, η καποια αλλη ηλεκτρονικη/ηλεκτρικη συσκευη κοντα στα καλωδια τηλεφωνου στην πολυκατοικια ... πιστευω η ζημια ειναι απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες και απιρεαζουν το σνρ

@ ADSLgr.com All rights reserved.