PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

maddoctor
01-03-15, 01:36
Ναι αυτη τη περιπτωση εννοουσα ευχαριστω, ας ριξει μια ματια, δεν χανει κατι
Να συμπληρώσω κάτι που ανακάλυψα σήμερα για το Xiaomi mini router, παίρνει OpenWRT rom

OpenWRT on mini miwifi router
http://en.miui.com/thread-64391-1-1.html

OrangeMike
01-03-15, 17:48
Τελική επιλογή μεταξύ των παρακάτω 2. Τι λέτε; Παρατηρώ ένα μείον του Asus ότι δε κάνει sharing HD, η version Β1.

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n12u-b1-wireless-n300-adsl-modem-router-annex-a-p-PER.616230


http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671

Στο σπίτι υπάρχει και XBOX που συνδέεται ασύρματα, 2 PC και 2 κινητά.

babis3g
01-03-15, 18:12
Τι να πω μπορει ... εγω δεν χρησιμοποιω σκληρο και δεν ξερω, επισης μπορει να μην παιρνει και iptv
ισως το d link να μην κανει καθολου sharing?
παντως απο wifi σημα τα ασος πιστευω θα εχει πιο δυνατο στη 2,4 μπαντα μονο που εχει σε σχεση με το d link

κοιτα και τα 12Ε και 14υ που ειναι λιγο πιο ακριβα και πιθανον πιο πολλες ρυθμισεις σε usb, πρεπει να εχουν παραπανω δυνατοτητες
http://www.e-shop.gr/dsl-routers-modems-filters-l?table=PER&category=DSL&filter-763=1
AN δεις οτι καποιο εχει σχεδον τις απαιτησεις σου κοιτα κια σε αλλα μαγαζια γιατι μπορει να τα βρεις πιο φτηνα


Τελική επιλογή μεταξύ των παρακάτω 2. Τι λέτε; Παρατηρώ ένα μείον του Asus ότι δε κάνει sharing HD, η version Β1.

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n12u-b1-wireless-n300-adsl-modem-router-annex-a-p-PER.616230


http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671

Στο σπίτι υπάρχει και XBOX που συνδέεται ασύρματα, 2 PC και 2 κινητά.

maddoctor
10-03-15, 15:01
Αυτό δεν είναι adsl modem\router, αλλά απλό router, θα χρειαστείς ενα adsl modem

Ανακάλυψα σήμερα ότι ο router υποστηρίζει PPPOe
152194
Όταν πατάς το λινκ που φαίνεται μέσα στο κόκκινο πλαίσιο, ζητάει username/password. Αυτό θα σήμαινε ότι θα μπορούσε να συνδεθεί κανονικά με την HOL!?

sdikr
10-03-15, 15:11
Ανακάλυψα σήμερα ότι ο router υποστηρίζει PPPOe
152194
Όταν πατάς το λινκ που φαίνεται μέσα στο κόκκινο πλαίσιο, ζητάει username/password. Αυτό θα σήμαινε ότι θα μπορούσε να συνδεθεί κανονικά με την HOL!?

Αν ρυθμίσεις το modem σου σε bridge τότε ναι θα μπόρουσε

maddoctor
10-03-15, 15:29
Αν ρυθμίσεις το modem σου σε bridge τότε ναι θα μπόρουσε
Αυτή την στιγμή παίρνει ip από το router της HOL και δίνει ενσύρματα και ασύρματα internet στα μηχανήματα σπίτι. Το ερώτημα, εάν ήξερε κάποιος, εάν εφόσον υποστηρίζει PPPoE, θα μπορούσε να συνδεθεί απευθείας με την HOL

sdikr
10-03-15, 15:32
Αυτή την στιγμή παίρνει ip από το router της HOL και δίνει ενσύρματα και ασύρματα internet στα μηχανήματα σπίτι. Το ερώτημα, εάν ήξερε κάποιος, εάν εφόσον υποστηρίζει PPPoE, θα μπορούσε να συνδεθεί απευθείας με την HOL

Μόνο του όχι δεν μπορεί.

teodor_ch
11-03-15, 20:17
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το κατάλληλο θέμα ή/και πρέπει να ανοίξω νέο δικό μου.

Μέχρι τώρα έχω ένα Vigor 2700 το κλασσικό του 25ευρου.
Έχω Otenet και νομίζω πιάνω μέχρι 4-7Mbit (δεν έχω μετακομίσει ακόμα).

Έχω περάσει ethernet παντού στο σπίτι και όλα θα καταλήγουν στο υπόγειο όπου και θα μπούν σε rack με Patch panel, switch κλπ.

Ψάχνω κάποιο modem ή modem/router αξιόπιστο και "δυνατό".
Στο rack θα μπεί και server με κατα προτίμηση windows για να τρέχει
1) το πρόγραμμα που θα γράφει τις κάμερες (εκτός αν βγάλω άκρη με ένα hikvision nvr που περιμένω να δοκιμάσω)
2) file server
3) θα κάνει rsync με το synology απομακρισμένα
4) torrent downloader
κλπ κλπ

Έχω μπερδευτεί σε δύο λύσεις...
α) Αγορά ενός καλού Modem/router και τέλος (επόμενη ερώτηση -> ποιό?)
β) Χρήση του vigor για modem και χρήση του windows server για router

Γνώμες?

Το router θα πρέπει να αντέχει πολλές συνδέσεις και να έχει QOS. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να ρίχνω τα torrents και rsync για voip/surfing.

deniSun
11-03-15, 21:44
Εγώ θα σου έλεγα για καθαρές λύσεις modem + router.
Αυτά που έχω εγώ μπορώ να σου εγγυηθώ ότι κάνουν τα πάντα.

teodor_ch
11-03-15, 21:51
Δηλαδή
Zyxel modem
mikrotik router

Modem μπορώ να κρατήσω το vigor για να μήν ανεβάσω το αρχικό κόστος.
Το στήσιμο του mikrotik επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά μου αρέσει το διάβασμα, πόσο δύσκολο είναι?
Υπάρχει κάποιος οδηγός να ρίξω μία ματιά?

Λογικά εκεί θα παίξει και το NAT/FIREWALL/QOS κλπ.
Θα μπορώ να μοιράσω και ανα IP το bandwidth με προτεραιότητες?

deniSun
12-03-15, 10:48
Δηλαδή
Zyxel modem
mikrotik router

Modem μπορώ να κρατήσω το vigor για να μήν ανεβάσω το αρχικό κόστος.
Το στήσιμο του mikrotik επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά μου αρέσει το διάβασμα, πόσο δύσκολο είναι?
Υπάρχει κάποιος οδηγός να ρίξω μία ματιά?

Λογικά εκεί θα παίξει και το NAT/FIREWALL/QOS κλπ.
Θα μπορώ να μοιράσω και ανα IP το bandwidth με προτεραιότητες?

Ότι θα χρειαστείς το έχω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forums/219-MikroTik-ADSL-modems-routers-routerBOARDs) σε οδηγούς.

teodor_ch
12-03-15, 11:38
Με ψήνεις!
Λογικά θα είναι υπερβολή για τις δικές μου απαιτήσεις αλλά μου αρέσει το διάβασμα και απο παλιά ήθελα να μάθω (τα βασικά!) το routeros.

2 ακόμα ερωτήσεις

1) Το modem σε bridge mode, μας περιορίζει πουθενά (πχ. συνδέσεις)? Ή μόνο το θέμα του συγχρονισμού αλλάζει? Δηλαδή είτε το vigor2700 είτε το δικό σου των 100+ ευρώ κάνουν την ίδια δουλειά σε bridge mode? Όλο το φορτίο πέφτει στο router?

2) Με ένα all-in-one modem/router των ~200 ευρώ όσον αφορά firewall/qos/συνδέσεις για torrents δε θα κάνω παρόμοια δουλειά για ΟΙΚΙΑΚΗ χρήση?

Δε συγκρίνω τις δυνατότητες του routerboard. Μόνο τις επιδόσεις για οικιακή χρήση.

maddoctor
12-03-15, 13:49
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το κατάλληλο θέμα ή/και πρέπει να ανοίξω νέο δικό μου.

Μέχρι τώρα έχω ένα Vigor 2700 το κλασσικό του 25ευρου.
Έχω Otenet και νομίζω πιάνω μέχρι 4-7Mbit (δεν έχω μετακομίσει ακόμα).

Έχω περάσει ethernet παντού στο σπίτι και όλα θα καταλήγουν στο υπόγειο όπου και θα μπούν σε rack με Patch panel, switch κλπ.

Ψάχνω κάποιο modem ή modem/router αξιόπιστο και "δυνατό".
Στο rack θα μπεί και server με κατα προτίμηση windows για να τρέχει
1) το πρόγραμμα που θα γράφει τις κάμερες (εκτός αν βγάλω άκρη με ένα hikvision nvr που περιμένω να δοκιμάσω)
2) file server
3) θα κάνει rsync με το synology απομακρισμένα
4) torrent downloader
κλπ κλπ

Έχω μπερδευτεί σε δύο λύσεις...
α) Αγορά ενός καλού Modem/router και τέλος (επόμενη ερώτηση -> ποιό?)
β) Χρήση του vigor για modem και χρήση του windows server για router

Γνώμες?

Το router θα πρέπει να αντέχει πολλές συνδέσεις και να έχει QOS. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να ρίχνω τα torrents και rsync για voip/surfing.
Δεν ξέρω εάν θα σε κάλυπτε o router που λέω πιο πάνω -> Original Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz Router (http://www.coolicool.com/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351)
Δεν είναι adsl router, έχει QoS, αντέχει σε βαρύ κατέβασμα από πολλές πηγές. Συγκεκριμένα, βλέπει ο μικρός youtube στην smart tv, ενώ το κατεβαστήρι κατεβάζει φουλ, σερφάρω εγώ στο FB και βλέπω βίντεο και σερφάρει και η σύζυγος στο FB αντιστοίχως, ταυτόχρονα. Μπορείς να δεις την αναλυτική παρουσίαση που του έχω κάνει εδώ (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6801-Xiaomi-Router-MINI-AC-Mi-Intelligent-Dual-band-2-4GHz-5GHz/).

deniSun
12-03-15, 15:04
Με ψήνεις!
Λογικά θα είναι υπερβολή για τις δικές μου απαιτήσεις αλλά μου αρέσει το διάβασμα και απο παλιά ήθελα να μάθω (τα βασικά!) το routeros.

2 ακόμα ερωτήσεις

1) Το modem σε bridge mode, μας περιορίζει πουθενά (πχ. συνδέσεις)? Ή μόνο το θέμα του συγχρονισμού αλλάζει? Δηλαδή είτε το vigor2700 είτε το δικό σου των 100+ ευρώ κάνουν την ίδια δουλειά σε bridge mode? Όλο το φορτίο πέφτει στο router?

2) Με ένα all-in-one modem/router των ~200 ευρώ όσον αφορά firewall/qos/συνδέσεις για torrents δε θα κάνω παρόμοια δουλειά για ΟΙΚΙΑΚΗ χρήση?

Δε συγκρίνω τις δυνατότητες του routerboard. Μόνο τις επιδόσεις για οικιακή χρήση.

1. Το θέμα του συγχρονισμού το αναλαμβάνει το modem.
Πλέον θα κάνει μόνο modulation/demodulation και τίποτε άλλο.
Όλα τα υπόλοιπα: pppoe client (dialup connection), fw, qos, wifi κλπ θα γίνονται από το ρούτερ.
Το bridge mode υλοποιείται εξίσου καλά σε όλες τις συσκευές που το υποστηρίζουν.
Οπότε δεν υπάρχει κάποιο modem που παίζει καλύτερα σε bridge mode έναντι κάποιου άλλου.
Με λίγα λόγια... ναι σε καλύπτει και αυτό που έχεις (αν υποστηρίζει bridge mode που φαντάζομαι ότι το υποστηρίζει).

2. Φυσικά και μπορείς να την κάνεις όπως και φθηνότερα μοντέλα.
Αν θέλεις όμως απόλυτο έλεγχο πας σε ξεχωριστό ρούτερ.
Τα modem/router όσο καλά και αν είναι έχουν κάποιους περιορισμούς.
Τα router έχουν και αυτά κάποιους περιορισμούς αλλά βρίσκονται σε θέματα που έχουν να κάνουν με advanced users και όχι με όλους τους υπόλοιπους.

teodor_ch
12-03-15, 20:59
Δεν ξέρω εάν θα σε κάλυπτε o router που λέω πιο πάνω -> Original Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz Router (http://www.coolicool.com/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351)
Δεν είναι adsl router, έχει QoS, αντέχει σε βαρύ κατέβασμα από πολλές πηγές. Συγκεκριμένα, βλέπει ο μικρός youtube στην smart tv, ενώ το κατεβαστήρι κατεβάζει φουλ, σερφάρω εγώ στο FB και βλέπω βίντεο και σερφάρει και η σύζυγος στο FB αντιστοίχως, ταυτόχρονα. Μπορείς να δεις την αναλυτική παρουσίαση που του έχω κάνει εδώ (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6801-Xiaomi-Router-MINI-AC-Mi-Intelligent-Dual-band-2-4GHz-5GHz/).

Σίγουρα θα με κάλυπτε αλλά με λίγα παραπάνω νομίζω ότι αγοράζω τον ορισμό του router και θα ήθελα λόγω περιέργειας να δοκιμάσω και άλλες λειτουργίες.
Σε ευχαριστώ για την πολύ καλή εναλλακτική.


1. Το θέμα του συγχρονισμού το αναλαμβάνει το modem.
Πλέον θα κάνει μόνο modulation/demodulation και τίποτε άλλο.
Όλα τα υπόλοιπα: pppoe client (dialup connection), fw, qos, wifi κλπ θα γίνονται από το ρούτερ.
Το bridge mode υλοποιείται εξίσου καλά σε όλες τις συσκευές που το υποστηρίζουν.
Οπότε δεν υπάρχει κάποιο modem που παίζει καλύτερα σε bridge mode έναντι κάποιου άλλου.
Με λίγα λόγια... ναι σε καλύπτει και αυτό που έχεις (αν υποστηρίζει bridge mode που φαντάζομαι ότι το υποστηρίζει).

2. Φυσικά και μπορείς να την κάνεις όπως και φθηνότερα μοντέλα.
Αν θέλεις όμως απόλυτο έλεγχο πας σε ξεχωριστό ρούτερ.
Τα modem/router όσο καλά και αν είναι έχουν κάποιους περιορισμούς.
Τα router έχουν και αυτά κάποιους περιορισμούς αλλά βρίσκονται σε θέματα που έχουν να κάνουν με advanced users και όχι με όλους τους υπόλοιπους.


Ρίχνω αγορά και σιγά σιγά ξεκινάω τα πειράματα λοιπόν.

Το licence lvl4 απο ότι είδα το έχει ήδη. Δεν έχει κάποιο άλλο κόστος έτσι? Ούτε για τις αναβαθμίσεις.

Επίσης κάτι που σκέφτηκα μόλις.
Μπορώ να βάλω το Vigor και σε bridge mode και να δουλέψει σαν access point?
Επίσης, έχει νόημα να το βάλω στον στύλο της ΔΕΗ όπου έρχεται και το καλώδιο του τηλεφώνου για μικρότερη απόσταση?
Το σπίτι απο τον στύλο απέχουν ~50 μέτρα καλώδιο και έχω περάσει 2 utp οπότε περνάει και το τηλέφωνο και το ethernet για να πάει στο mikrotik.
Πολύ απλά η ερώτηση είναι,
Τί είναι προτιμότερο? 50μ τηλεφωνικό σήμα ή ethernet μέσα απο το ίδιο καλώδιο?

babis3g
12-03-15, 21:30
Επίσης κάτι που σκέφτηκα μόλις.
Μπορώ να βάλω το Vigor και σε bridge mode και να δουλέψει σαν access point?

Δεν ειμαι σιγουρος αν μπαινει σε καθαρη γεφυρα
τελευταιο λογισμικο για καθε ενδεχομενο ειναι το 2.8.5.2
http://www.draytek.com/index.php?option=com_jumi&view=application&fileid=15&Itemid=583&lang=en
Internet access > pppoa/pppoe δες αν εχει bridge mode ρυθμιση να του κανεις τικ
αν δεν εχει δοκιμασε αυτες τις 2 μεθοδους αν δουλεψουν


1> Under the "Internet Access" menu, select the PPPoE/PPPoA settings page.

2> Disable the "PPPoE/PPPoA Client"

3> DO NOT enable "PPPoE Pass-Through".

4> CLICK "OK"

Select the "MPoA (RFC1483/2684)" settings page.

5> Enable the "MPoA (RFC1483/2684)" option.

6> Set "Multi-PVC Channel" 2

7> Chose the correct encapsulation, the default VPI/VCI , ip address, moddulation, mtu etc

8> Enable "Bridge Mode"

9> CLICK "OK"

10> POWER CYCLE the modem, don't just soft reboot it.


disable PPPoE/PPPoA
enable MPoA

in the MPoA config

enable bridge mode
set 1483 Bridged IP LLC
VPI/VCC 8/35

that should do it

Επισης δοκιμαζεις με στο internet access>pppoa/pppoe το PPPoE Passthrough

Τωρα για να το κανεις Access Point παλι δεν ειμαι σιγουρος γιατι πρεπει το αλλο raouter να εχει WDS (Wireless LAN >> WDS Settings)
Δοκιμασε με καλωδιο αλλα νομιζω δεν αξιζει γιατι εχει μονο g και οχι n

Alexcxvtr
12-03-15, 21:33
Καλησπέρα και από μένα.

Είχα ρωτήσει πριν κάνα χρόνο για αγορά ρούτερ αλλά για διάφορους λόγους δεν προχώρησε το θέμα.
Είχα συζητήσει με τον babis3g τότε και μου ανέλυσε ωραία τα πράγματα.
Ήθελα όμως να ξαναρωτήσω φέτος αφού ένας χρόνος είναι μεγάλο διάστημα.
Λοιπόν, είμαι σε Forthnet adsl, έχω το Thomson v8, βρίσκομαι 2χλμ περίπου μακριά από το ΚΑΦΑΟ και έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με την γραμμή μου ή το ρούτερ.
Δεν είμαι ειδικός, για την ακρίβεια δεν ασχολούμαι και πολύ μ'αυτά, γι'αυτό θέλω μια γνώμη.

Αρχικά, αν φταίει το ρούτερ θα ήθελα 3-4 προτάσεις, φθηνά και ακριβά, απλά να είναι οι ιδανικότερες επιλογές σύμφωνα με τα θέλω μου και την κρίση σας.
Φθηνά λέγοντας μέχρι 50€, ενώ ακριβά μέχρι 200€.
Τα θέλω μου είναι απλά. Δεν ασχολούμαι με σοβαρό ονλάιν gaming, μόνο downloading και streaming αβέρτα.
Vdsl δεν υποστηρίζει η περιοχή μου, οπότε δεν μου χρειάζεται προς το παρόν. Πάντως, αν η πρότασή σας περιέχει ένα ρούτερ που έχει και vdsl, κανένα πρόβλημα.
Κάτι future proof ποτέ δεν πείραξε κανένα.:)
Ό,τι άλλο θέλετε, ρωτήστε.

Η γραμμή μου:
152330

sweet dreams
12-03-15, 21:41
Καλησπέρα και από μένα.

Είχα ρωτήσει πριν κάνα χρόνο για αγορά ρούτερ αλλά για διάφορους λόγους δεν προχώρησε το θέμα.
Είχα συζητήσει με τον babis3g τότε και μου ανέλυσε ωραία τα πράγματα.
Ήθελα όμως να ξαναρωτήσω φέτος αφού ένας χρόνος είναι μεγάλο διάστημα.
Λοιπόν, είμαι σε Forthnet adsl, έχω το Thomson v8, βρίσκομαι 2χλμ περίπου μακριά από το ΚΑΦΑΟ και έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με την γραμμή μου ή το ρούτερ.
Δεν είμαι ειδικός, για την ακρίβεια δεν ασχολούμαι και πολύ μ'αυτά, γι'αυτό θέλω μια γνώμη.

Αρχικά, αν φταίει το ρούτερ θα ήθελα 3-4 προτάσεις, φθηνά και ακριβά, απλά να είναι οι ιδανικότερες επιλογές σύμφωνα με τα θέλω μου και την κρίση σας.
Φθηνά λέγοντας μέχρι 50€, ενώ ακριβά μέχρι 200€.
Τα θέλω μου είναι απλά. Δεν ασχολούμαι με σοβαρό ονλάιν gaming, μόνο downloading και streaming αβέρτα.
Vdsl δεν υποστηρίζει η περιοχή μου, οπότε δεν μου χρειάζεται προς το παρόν. Πάντως, αν η πρότασή σας περιέχει ένα ρούτερ που έχει και vdsl, κανένα πρόβλημα.
Κάτι future proof ποτέ δεν πείραξε κανένα.:)
Ό,τι άλλο θέλετε, ρωτήστε.

Η γραμμή μου:
152330

Kάνε επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά βάλτο πάλι και ανέβασε τα στοιχεία. Μην αφήνεις ποτέ τόσες μέρες

το ρούτερ χωρίς επανεκκίνηση.

babis3g
12-03-15, 21:47
Καλησπέρα και από μένα.

Είχα ρωτήσει πριν κάνα χρόνο για αγορά ρούτερ αλλά για διάφορους λόγους δεν προχώρησε το θέμα.
Ήθελα να ξαναρωτήσω φέτος αφού ένας χρόνος είναι μεγάλο διάστημα.
Λοιπόν, είμαι σε Forthnet adsl, έχω το Thomson v8, βρίσκομαι 2χλμ περίπου μακριά από το ΚΑΦΑΟ και έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με την γραμμή μου ή το ρούτερ.
Δεν είμαι ειδικός, για την ακρίβεια δεν ασχολούμαι και πολύ μ'αυτά, γι'αυτό θέλω μια γνώμη.

Αρχικά, αν φταίει το ρούτερ θα ήθελα 3-4 προτάσεις, φθηνά και ακριβά, απλά να είναι οι ιδανικότερες επιλογές σύμφωνα με τα θέλω μου και την κρίση σας.
Φθηνά λέγοντας μέχρι 50€, ενώ ακριβά μέχρι 200€.
Τα θέλω μου είναι απλά. Δεν ασχολούμαι με σοβαρό ονλάιν gaming, μόνο downloading και streaming αβέρτα.
Ό,τι άλλο θέλετε, ρωτήστε.

Η γραμμή μου:
152330

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=152330&d=1426185194

Το ν8 ειναι απο τα πιο συμβατα που υπαρχουν για φορθνετ
Εφοσον η εσωτερικη καλωδιωση σου ειναι οκ, σιγουρα ειναι ο παροχος και θα σου πω γιατι (ασε που εχεις και χαμηλη ταχυτητα)

... εχεις 4.201 CRC Errors για 22 Μερες, ΤΙΠΟΤΑ

Αλλαξε κανα adsl φιλτρακι (αν εχεις χρονια το ιδιο) αν κανει διαφορα και κουπμωσε το στην πρωτη πριζα, αν κανει διαφορα
εδω υπαρχει οδηγος (spoiler)
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825

Δεν νομιζω να βρεις ιδιο απο ποιοτητα γραμμης σαν αυτα τα παλια Ινφινεον .... αρα παιρνοντας αλλο μοντεμ δεν θα σε οφελησει ... εκτος αν το ν8 το εχεις πολλα χρονια και εχει φαει τα ψωμια του και αρχιζει να ψιλο-κολλαει (αλλα δεν νομιζω βαση των λιγων λαθων)

Αν εισαι με wifi και εχεις κολληματα αλλαξε καναλι (μηπως πεφτουν πολλοι επανω στο ιδιο) και φιλτρακι

deniSun
12-03-15, 22:31
Σίγουρα θα με κάλυπτε αλλά με λίγα παραπάνω νομίζω ότι αγοράζω τον ορισμό του router και θα ήθελα λόγω περιέργειας να δοκιμάσω και άλλες λειτουργίες.
Σε ευχαριστώ για την πολύ καλή εναλλακτική.




Ρίχνω αγορά και σιγά σιγά ξεκινάω τα πειράματα λοιπόν.

Το licence lvl4 απο ότι είδα το έχει ήδη. Δεν έχει κάποιο άλλο κόστος έτσι? Ούτε για τις αναβαθμίσεις.

Επίσης κάτι που σκέφτηκα μόλις.
Μπορώ να βάλω το Vigor και σε bridge mode και να δουλέψει σαν access point?
Επίσης, έχει νόημα να το βάλω στον στύλο της ΔΕΗ όπου έρχεται και το καλώδιο του τηλεφώνου για μικρότερη απόσταση?
Το σπίτι απο τον στύλο απέχουν ~50 μέτρα καλώδιο και έχω περάσει 2 utp οπότε περνάει και το τηλέφωνο και το ethernet για να πάει στο mikrotik.
Πολύ απλά η ερώτηση είναι,
Τί είναι προτιμότερο? 50μ τηλεφωνικό σήμα ή ethernet μέσα απο το ίδιο καλώδιο?

Όχι δεν έχει κάποιο άλλο κόστος πλην των μοντέλων που έχουν μόνο την πλακέτα οπότε θα πρέπει να βρεις τροφοδοτικό και κουτί.
Τα License έχουν περιορισμούς σε κάποια σημεία.
Με το 4άρι μπορείς να κάνεις όσα θέλεις και πολλά περισσότερα.
Τα license στα ΜΤ δεν αναβαθμίζονται παρά μόνο στην έκδοση του ROS για Χ86.

Για το άλλο που ρωτάς...
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει όπως το λες αλλά εννοείται ότι είναι προτιμότερο ένα ethernet από ένα τηλεφωνικό καλώδιο και από ένα ap.

Alexcxvtr
12-03-15, 22:37
Σύνδεσα και άνοιξα πάλι το ρούτερ sweet dreams.
Ορίστε:
152334


Δηλαδή Μπάμπη να μην αλλάξω ρούτερ; Δεν θα ωφελήσει;
Ναι, έχω το Thomson v8 καμιά 5ετία, άλλο τόσο και το σπλιτεράκι (αν εννοείς αυτό ως φιλτράκι).
Αν δεν δω βελτίωση αλλάζοντας το φιλτράκι, τι κάνω;
Βασικά έχει ο αδερφός μου ένα Thomson v7 ανέγγιχτο στο κουτί του, εδώ και 4 χρόνια. Να το βάλω;
Επίσης, αν το βάλω, να το αφήσω v7 ή να το αναβαθμίσω σε v8;

babis3g
12-03-15, 22:49
Σύνδεσα και άνοιξα πάλι το ρούτερ sweet dreams.
Ορίστε:
152334


Δηλαδή Μπάμπη να μην αλλάξω ρούτερ; Δεν θα ωφελήσει;
Ναι, έχω το Thomson v8 καμιά 5ετία, άλλο τόσο και το σπλιτεράκι (αν εννοείς αυτό ως φιλτράκι).
Αν δεν δω βελτίωση αλλάζοντας το φιλτράκι, τι κάνω;
Βασικά έχει ο αδερφός μου ένα Thomson v7 ανέγγιχτο στο κουτί του, εδώ και 4 χρόνια. Να το βάλω;
Επίσης, αν το βάλω, να το αφήσω v7 ή να το αναβαθμίσω σε v8;

Εξαρταται τι θελεις η τι προβλημα εχεις ... ειναι κολληματα? θελεις παραπανω ταχυτητα? δεν εχει καλο wifi? θελεις πραπανω ρυθμισεις?

Καλο ειναι να δοκιμασεις ενα αλλο αν εχεις (πχ παροχου / ν7) να δεις πως παει και αυτο απο ταχυτητα και αν κολλαει (πχ σελιδες αργο σερφαρισμα)
αν κανει τα ιδια το ν7 τοτε δεν φταιει το ν8

οποτε δοκιμασε ενα αλλο και βαλε να δουμε

και να το αναβαθμησεις σε ν8 δεν θα οφελεισει γιατι το ν7 εχει το αδσλ τσιπακι ειναι αλλο, καλυτερο για γραμμη οτε οποτε τυχον αναβαθμηση δεν θα ωφελησει

Alexcxvtr
12-03-15, 22:57
Θέλω παραπάνω ταχύτητα χωρίς πολλά κολλήματα. Τίποτα άλλο.
Επίσης, πόση ακριβώς είναι η ταχύτητα μου;
Και από πού το βλέπεις αυτό;
Από το Line Attenuation Up; 13.5mbps δηλαδή;

sweet dreams
12-03-15, 23:04
Σύνδεσα και άνοιξα πάλι το ρούτερ sweet dreams.
Ορίστε:
152334


Aνέβηκε λίγο η ταχύτητα και μηδενίστηκαν τα λάθη. Για το Downstream Attenuation που έχεις είσαι αρκετά χαμηλά, θα πρέπει να κάνεις πρώτα

έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)και μετά να τσεκάρεις αν είναι γενικά θέμα της περιοχής σου λόγω παλαιότητας του δικτύου.

Αν διαπιστώσεις ότι οι γύρω σου συγχρονίζουν ποιο ψηλά, θα πρέπει να στραφείς στον πάροχο σου για παράπονα.

babis3g
12-03-15, 23:13
Θέλω παραπάνω ταχύτητα χωρίς πολλά κολλήματα. Τίποτα άλλο.
Επίσης, πόση ακριβώς είναι η ταχύτητα μου;
Και από πού το βλέπεις αυτό;
Από το Line Attenuation Up; 13.5mbps δηλαδή;

η ταχυτητα σου ειναι 9000 κατι
για να δεις την ανεμενομενη ταχυτητα στην γραμμη βαζεις το line attenuation Down 26.5 εδω
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Τωρα που θελεις ταχυτητα απλα λεω οτι δεν νομιζω η γραμμη σου εχει θεμα γιατι 4000+ λαθη για 22 μερες δηλαδη ειναι σταγονες στον ωκαενο, απλα επειδη υπολογισα (και οπως επιβεβαιωσες) οτι μπορει το μοντεμ να ειναι πολλα χρονια επανω (μερα νυχτα) ... να εχει φαει το ψωμια του ... οποτε δοκιμαζεις με ενα αλλο
Αν και το αλλο που θα βαλεις επανω δεν παει πανω απο 10 mbps καταλαβαινεις οτι αν αγορασεις αλλο δεν θα οφελησει για τον σκοπο (ταχυτητα) που το θελεις ... και ειναι ο παροχος που σε κοβει απο θεμα ταχυτητας για καποιο λογο ... και πρεπει να μιλησεις μαζι του

Alexcxvtr
12-03-15, 23:17
Τι τιμή έπρεπε να έχει το Downstream Attenuation χοντρικά;

Ωραία Μπάμπη, ευχαριστώ.
Γενικά, θα κάνω ένα τηλέφωνο στην Forthnet αφού πρώτα ελέγξω την καλωδίωση και κάνω μια δοκιμή με ολοκαίνουριο Thomson.

babis3g
12-03-15, 23:22
Τι τιμή έπρεπε να έχει το Downstream Attenuation χοντρικά;

Ωραία Μπάμπη, ευχαριστώ.
Γενικά, θα κάνω ένα τηλέφωνο στην Forthnet αφού πρώτα ελέγξω την καλωδίωση και κάνω μια δοκιμή με ολοκαίνουριο Thomson.

:oneup: σωστα
βαλε το 26,5 στο λινκ να δεις, επρεπε να εχεις περιπου 15 mbps ταχυτητα και εχεις 9
οταν ερθει η ωρα να δοκιμασεις ενα αλλο μοντεμ απο αυτα που εχεις, ξαναδωσε τα νεα στοιχεια

Alexcxvtr
12-03-15, 23:25
Μου βγάζει 17.63 mbit/s στο ADSL2+ και 8 mbit/s στο ADSL.
Άρα, ακόμα χειρότερα τα πράγματα;

babis3g
12-03-15, 23:41
Μου βγάζει 17.63 mbit/s στο ADSL2+ και 8 mbit/s στο ADSL.
Άρα, ακόμα χειρότερα τα πράγματα;

ναι ειναι χειροτερα αλλα αυτος ο υπολογισμος στο λινκ ειναι στο περιπου γιατι στο λινκ εξηγει πως βγαινει ο υπολογισμος, πανω κατω επρεπε να εισαι στα 15 κατα εμε

Alexcxvtr
12-03-15, 23:43
Μάλιστα.
Άρα καταλήγουμε στο ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δω σημαντικές διαφορές αν αλλάξω ρούτερ. Δηλαδή, αν αλλάξω καλύτερα να βάλω το άλλο Thomson που έχω παρά να αγοράσω άλλο.
Ωραία.:oneup:

babis3g
13-03-15, 00:04
Μάλιστα.
Άρα καταλήγουμε στο ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δω σημαντικές διαφορές αν αλλάξω ρούτερ. Δηλαδή, αν αλλάξω καλύτερα να βάλω το άλλο Thomson που έχω παρά να αγοράσω άλλο.
Ωραία.:oneup:

βαλε το επανω και ανεβασε τα στατιστικα του να δουμε αν ειναι το ιδιο ... αν ειναι το ιδιο δεν θελεις αλλο

Alexcxvtr
13-03-15, 00:05
Οκ.
Αλλά το σ/κ Μπάμπη.
Τώρα δεν ευκαιρώ.

babis3g
13-03-15, 00:12
Οκ.
Αλλά το σ/κ Μπάμπη.
Τώρα δεν ευκαιρώ.

οταν μπορεις και κοιταξεις και τα αλλα (φιλτρο, καλωδιο στο σπιτι)

Alexcxvtr
13-03-15, 00:13
Οπωσδήποτε.
Σαν να είδα μια φθορά στο καλώδιο τώρα που του έριξα μια ματιά.
Για να δούμε...

babis3g
13-03-15, 00:18
Οπωσδήποτε.
Σαν να είδα μια φθορά στο καλώδιο τώρα που του έριξα μια ματιά.
Για να δούμε...

προσπαθησε να ακολουθησεις τον οδηγο που σου δωσαμε με τον ελενχο εσωτερικης εγκατασταης

Alexcxvtr
13-03-15, 00:28
:oneup:

teodor_ch
13-03-15, 11:01
Δεν ειμαι σιγουρος αν μπαινει σε καθαρη γεφυρα
τελευταιο λογισμικο για καθε ενδεχομενο ειναι το 2.8.5.2
http://www.draytek.com/index.php?option=com_jumi&view=application&fileid=15&Itemid=583&lang=en
Internet access > pppoa/pppoe δες αν εχει bridge mode ρυθμιση να του κανεις τικ
αν δεν εχει δοκιμασε αυτες τις 2 μεθοδους αν δουλεψουν





Επισης δοκιμαζεις με στο internet access>pppoa/pppoe το PPPoE Passthrough

Τωρα για να το κανεις Access Point παλι δεν ειμαι σιγουρος γιατι πρεπει το αλλο raouter να εχει WDS (Wireless LAN >> WDS Settings)
Δοκιμασε με καλωδιο αλλα νομιζω δεν αξιζει γιατι εχει μονο g και οχι n



Στο PPPoA/oE δεν υπάρχει πουθενά bridge.
Μόνο στην μενού απο κάτω όπως στη φωτογραφία.

https://www.dropbox.com/s/7xbpy0zo2s9vam4/vigor.jpg?dl=0

Και υπάρχει και αυτό


PPPoE Pass-through
For Wired LAN
For Wireless LAN
Note: If this box is checked while using the PPPoA protocol, the router will behave like a modem which only serves the PPPoE client on the LAN.

Και επειδή ψάχνω ένα φθηνό 22U RACK 45cm βάθος που χωράει ακριβώς εκεί που θα το βάλω,
γρήγορες γνώμες για αυτό?
http://www.ebw.gr/el/Product/30351/RACK-EPITOICHO-MONO-22U-P57-V45-Y108-SE5422-NSH

babis3g
13-03-15, 12:38
ok αν δεν εχει bridge δοκιμασε τις μεθοδους που ειπα πιο πανω

για rack δεν εχω ιδεα, συγνωμη, εχει και η draytek (αν σου κανει το 2700 σε γεφυρα, μην το παρεις τζαμπα)
http://www.draytek.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=5520&Itemid=3962&lang=en
(μολις προσεξα δεν κανει για το 2700)
αλλα αν θελεις να βαλεις και τα 2 μεσα δεν εχω ιδεα

Alexcxvtr
13-03-15, 16:40
Κάτι ξέχασα παιδιά.
Στο setup του ρούτερ έλεγε VCI/VPI 8.35.
Έπρεπε να το αλλάξω;

deniSun
13-03-15, 16:42
Κάτι ξέχασα παιδιά.
Στο setup του ρούτερ έλεγε VCI/VPI 8.35.
Έπρεπε να το αλλάξω;

Για ADSL αυτές τις τιμές πρέπει να έχεις.

Alexcxvtr
13-03-15, 16:43
Ωραία, ευχαριστώ.:oneup:

OrangeMike
18-03-15, 18:47
Επανέρχομαι μιας και ακόμα προβληματίζομαι. Η ερώτηση μου πλέον συγκεκριμένη.

Πάροχος μου ΟΤΕ, οπότε ποια εταιρία προτείνεται ώστε να έχω όσο τη δυνατόν μεγαλύτερη συμβατότητα με τα DSLAM που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ; Επίσης ο θόρυβος στη γραμμή μου είναι στο down 10.8db και στο up 11.2db. Είμαι λοιπόν θα έλεγα οριακά από άποψη θορύβου. Atenution 32,5.

Θέλω λοιπόν modem - router που στα παραπάνω χαρακτηριστικά να κλειδώνει στα 12mbps down (εκεί κλειδώνει και ZTE) και όσο το δυνατόν καλύτερο UP, τώρα είμαι με 0,5mbit. Αν έχει και καλό wifi είναι σημαντικό προτέρημα.

babis3g
18-03-15, 21:31
Επανέρχομαι μιας και ακόμα προβληματίζομαι. Η ερώτηση μου πλέον συγκεκριμένη.

Πάροχος μου ΟΤΕ, οπότε ποια εταιρία προτείνεται ώστε να έχω όσο τη δυνατόν μεγαλύτερη συμβατότητα με τα DSLAM που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ; Επίσης ο θόρυβος στη γραμμή μου είναι στο down 10.8db και στο up 11.2db. Είμαι λοιπόν θα έλεγα οριακά από άποψη θορύβου. Atenution 32,5.

Θέλω λοιπόν modem - router που στα παραπάνω χαρακτηριστικά να κλειδώνει στα 12mbps down (εκεί κλειδώνει και ZTE) και όσο το δυνατόν καλύτερο UP, τώρα είμαι με 0,5mbit. Αν έχει και καλό wifi είναι σημαντικό προτέρημα.

για να εχεις σνρ 10.8 (11) και 12 ταχυτητα μονιμη μαλλον σε κλειδωμενο προφιλ εισαι
Κανε μια επανακινηση στο μοντεμ και αμεσως δες με ποσο κλειδωνει το σνρ και ταχυτητα
Ανεβασε στατιστικα

Αν εισαι οντως σε κλειδωμενο μονιμο προφιλ οποιο μοντεμ και να παρεις σχεδον το ιδιο ειναι και δεν νομιζω να δεις μεγαλη διαφορα
Παντως τα πιο συμβατα (σταθεροτητα) με οτε ειναι εδω (πιο κατω & πισω σελιδες αναφερονται και μερικα adsl)
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95

OrangeMike
19-03-15, 01:35
για να εχεις σνρ 10.8 (11) και 12 ταχυτητα μονιμη μαλλον σε κλειδωμενο προφιλ εισαι
Κανε μια επανακινηση στο μοντεμ και αμεσως δες με ποσο κλειδωνει το σνρ και ταχυτητα
Ανεβασε στατιστικα

Αν εισαι οντως σε κλειδωμενο μονιμο προφιλ οποιο μοντεμ και να παρεις σχεδον το ιδιο ειναι και δεν νομιζω να δεις μεγαλη διαφορα
Παντως τα πιο συμβατα (σταθεροτητα) με οτε ειναι εδω (πιο κατω & πισω σελιδες αναφερονται και μερικα adsl)
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95


Τα στατιστικά και με reboot του modem παραμένουν ίδια.


Bandwide Down/Up(kbps) :12855 kbps / 590 kbps
SNR Margin Down/Up(db) :10.5 dB / 11.2 dB
FEC Down/Up :142 / 0
CRC Down/Up :2 / 0
HEC Down/Up :32 / 0


Κάπου εδώ να γράψω ότι στις ρεγκλέτες που έχω στο κτίριο μου από τη μια πλευρά που μπαίνει η γραμμή συνδέται σε ένα ζεύγος και από την άλλη το διακλαδώνω σε 3 ζεύγη για να δώσω πρόσβαση σε 3 σπιτάκια. Υπάρχει περίπτωση λέτε να αυξάνει αυτό το θόρυβο; Έχω την εντύπωση ότι μάλλον θα μπορούσε να επηρεάσει. Έχω κουμπώσει βέβαια τα καλώδια όσο πιο σωστά γίνεται στη ρεγκλέτα και δεν έχουν γυμνό κομμάτι στον αέρα.

Αν δεν ήταν κλειδωμένη τι πιστεύετε θα έβλεπα. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κλειδωμένη.

jkoukos
19-03-15, 15:27
Που το βλέπεται το κλείδωμα βρε παιδιά;
Με 32,5dB εξασθένιση και 11 SNR, τι περιμένετε να πιάσει η γραμμή;
Το πολύ πολύ να πάει στα 13-13,5Mbps αν έχει θέμα με τις επιπλέον διακλαδώσεις.

babis3g
19-03-15, 15:37
το κλειδωμα το βλεπω στο σνρ εχει 11 (εχει κανει επανακινηση που τοτε φαινεται το σνρ γραμμης) ... ο οτε δεινει 9 σε ελευθερο προφιλ (εκτος αν ο οτε αλλαξε η εχει πλεον τωρα καινουρια προφιλ)
σε 11 προφιλ με ειχαν βαλει και εμενα οταν ειχα δηλωσει βλαβη (κλειδωμενο στανταρτ προφιλ)

επισης λεει κλειδωνει παντα σε 12 ... αλλα οκ αυτο μπορει να συμβανει σε ελευθερο προφιλ

Αλλα οκ να μην βγαινω off topic απο τον τιτλο του θεματος εβαλα ενα λινκ πιο με τα πιο σταθερα μοντεμ για οτε αν θελει να διαλεξει καποιο

jkoukos
19-03-15, 16:47
Μπάμπη όταν λέμε ότι έχουμε κλειδωμένο προφίλ (για χ λόγους) εννοούμε ότι ο συγχρονισμός έχει περιορισμό σε μια μέγιστη τιμή, που είναι μικρότερη από την κανονική που θα έπιανε. Αυτό γίνεται μέσω διάφορων ρυθμίσεων στο DSLAM.
Στην περίπτωσή μας, αν ήταν κλειδωμένος θα έπιανε 12288kbps (πάντα πολλαπλάσιο του 1024), εφόσον μπορούσε να πιάσει παραπάνω. Όμως βλέπεις ότι ξεπερνά (12855kbps) αυτή την ταχύτητα.
Αυτό το βλέπουμε στον ΟΤΕ, στην On και στην Cyta, που έχουν διάφορα πακέτα ανάλογα της ταχύτητας, οπότε έχουν τέτοιους περιορισμούς.

Το SNR πάντα έχει μια κλειδωμένη τιμή, που είναι το ελάχιστη καθορισμένη από τον πάροχο. Ακόμη και το 9 που δίνει ο ΟΤΕ, είναι κλειδωμένη τιμή. Τώρα προφανώς εδώ έχει μείνει από παλιά στο 11 και ποτέ δεν άλλαξε, αλλά δεν πιστεύω ότι του το έχουν ανεβάσει διότι είχε πρόβλημα.

Επίσης βλέπω ότι η ίδια γραμμή πιάνει ακόμη παραπάνω (14242kbps (http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power?p=5639924&highlight=#post5639924)), οπότε σίγουρα δεν είναι κλειδωμένος. Μάλλον έχει θέμα με τις διακλαδώσεις.

chriszah
19-03-15, 17:55
Καλησπέρα σας,

Πώς σας φαίνεται αυτό; http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494

Vtester
19-03-15, 18:04
Καλό γιατί αυτό με τις δύο κεραίες είναι το V3 που είναι broadcom . Αν σιγουρέψεις πως είναι το V3 πάρε το , του κάνεις και update στο τελευταίο firmware (http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TD-W8970&version=V3#tbl_j) + reset defaults + ρύθμιση της σύνδεσης σου και είσαι μια χαρά.

babis3g
19-03-15, 18:59
Μπάμπη όταν λέμε ότι έχουμε κλειδωμένο προφίλ (για χ λόγους) εννοούμε ότι ο συγχρονισμός έχει περιορισμό σε μια μέγιστη τιμή, που είναι μικρότερη από την κανονική που θα έπιανε. Αυτό γίνεται μέσω διάφορων ρυθμίσεων στο DSLAM.
Στην περίπτωσή μας, αν ήταν κλειδωμένος θα έπιανε 12288kbps (πάντα πολλαπλάσιο του 1024), εφόσον μπορούσε να πιάσει παραπάνω. Όμως βλέπεις ότι ξεπερνά (12855kbps) αυτή την ταχύτητα.
Αυτό το βλέπουμε στον ΟΤΕ, στην On και στην Cyta, που έχουν διάφορα πακέτα ανάλογα της ταχύτητας, οπότε έχουν τέτοιους περιορισμούς.

Το SNR πάντα έχει μια κλειδωμένη τιμή, που είναι το ελάχιστη καθορισμένη από τον πάροχο. Ακόμη και το 9 που δίνει ο ΟΤΕ, είναι κλειδωμένη τιμή. Τώρα προφανώς εδώ έχει μείνει από παλιά στο 11 και ποτέ δεν άλλαξε, αλλά δεν πιστεύω ότι του το έχουν ανεβάσει διότι είχε πρόβλημα.

Επίσης βλέπω ότι η ίδια γραμμή πιάνει ακόμη παραπάνω (14242kbps (http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power?p=5639924&highlight=#post5639924)), οπότε σίγουρα δεν είναι κλειδωμένος. Μάλλον έχει θέμα με τις διακλαδώσεις.


αα οκ τοτε εχεις δικιο δεν ειχα δει το αλλο ποστ που παει πιο πανω

παντως αφου ειναι με οτε αν επιμενει για μοντεμ ας διαλεξει κατι απο εδω (και οι πισω σελιδες) για οτε, πιο σταθερα απο αυτα δεν νομιζω να γινεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.