PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

suffocater
22-04-15, 13:47
Καλησπέρα σας.
Θα ηθελα την εμπειρη γνωμη σας για αγορα ενος νεου μοντεμ/ρουτερ.
Υπαρχει η ιδιαιτεροτητα οτι απεχω πολυ απ τον κομβο,με αποτελεσμα να εχω γενικα υψηλο θορυβο στην γραμμη/χαμηλο συγχρονισμο.(κλειδωνω κοντα στα 4-5 mbps).
Αν καταλαβα καλα,απ το διαβασμα που εκανα πριν ποσταρω,θα πρεπει να προτιμησω με broadcom?(για λογους σταθεροτητας?παλιοτερα,και με αλλα modem που μου ειχαν δωσει παροχοι,ειχα απειρα dc.)
Τωρα χρησιμοποιω ενα linksys wag200g.Δεν εχει καποιο προβλημα,απλα αναρωτιεμαι αν ισως θα μπορουσα να συγχρονιζω λιγο πιο ψηλα αν δοκιμασω με καποιο πιο καινουριο μηχανημα.
Επισης,καλο θα ηταν να εχει δυνατοτητες διαχειρισης ευρους γραμμης(γιατι ειμαστε πολλα ατομα στο σπιτι και πρεπει να κανουμε τα κουμαντα μας)
οπως και δυνατη κεραια ,γιατι περναει απο 2 οροφους.

Ευχαριστω προκαταβολικα :):worthy:

babis3g
22-04-15, 16:44
Καλησπέρα σας.
Θα ηθελα την εμπειρη γνωμη σας για αγορα ενος νεου μοντεμ/ρουτερ.
Υπαρχει η ιδιαιτεροτητα οτι απεχω πολυ απ τον κομβο,με αποτελεσμα να εχω γενικα υψηλο θορυβο στην γραμμη/χαμηλο συγχρονισμο.(κλειδωνω κοντα στα 4-5 mbps).
Αν καταλαβα καλα,απ το διαβασμα που εκανα πριν ποσταρω,θα πρεπει να προτιμησω με broadcom?(για λογους σταθεροτητας?παλιοτερα,και με αλλα modem που μου ειχαν δωσει παροχοι,ειχα απειρα dc.)
Τωρα χρησιμοποιω ενα linksys wag200g.Δεν εχει καποιο προβλημα,απλα αναρωτιεμαι αν ισως θα μπορουσα να συγχρονιζω λιγο πιο ψηλα αν δοκιμασω με καποιο πιο καινουριο μηχανημα.
Επισης,καλο θα ηταν να εχει δυνατοτητες διαχειρισης ευρους γραμμης(γιατι ειμαστε πολλα ατομα στο σπιτι και πρεπει να κανουμε τα κουμαντα μας)
οπως και δυνατη κεραια ,γιατι περναει απο 2 οροφους.

Ευχαριστω προκαταβολικα :):worthy:

Αφου δεν εχεις προβλημα και η γραμμη ειναι οκ, τοτε δεν χρειαζεται αλλο μοντεμ ... απλα παρε ενα access point για τον πανω οροφο για το wifi αν θελεις να επενδυσεις
http://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html?keyphrase=access+point

για το ΑΝ θελεις να δοκιμασεις καποιο αλλο μοντεμ ... το tp link 8960 ειναι απο τα πιο φτηνα και απο τα καλυτερα με οτε σε σταθεροτητα στην γραμμη & υπαρχει περιπτωση να σου δωσει και 1 mbps πιο πανω
Υπαρχει θεμα εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF
το linksys που εχεις ειναι texas instrument ετσι πληροφοριακα μιας και το εχεις ... αλλα αφου δεν σου κανει θεμα αυτο ειναι καλο (και για την γνωση μου)

Οποτε για το αν θα παρεις αλλο μοντεμ απο εσενα εξαρτατε ...αν θελεις υπαρχουν broadcom και πιο ακριβα να συστησω αν επιμενεις
οσο για το wifi αν και το τπ λινκ εχει δυνατες κεραιες, κοιτα παλι και την επιλογη του access point

για το δυνατοτητες διαχειρισης ευρους γραμμης φανατζομαι εννοεις QoS ... το tp link εχει αλλα δεν το εχω δοκιμασει ... ρωτα στο tp link topic που εβαλα να δεις

suffocater
23-04-15, 08:30
Σε ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση μπαμπη.
Αν και γενικα ειμαι της αποψης "αν δουλευει,μην το αλλαζεις",ηλπιζα μηπως κερδιζα λιγο σε ταχυτητα με κατι πιο καινουριο.
Επισης,μου φαινεται πολυ φτηνο και με υποψιαζει( μαλλον απλα ημουν προετοιμασμενος για να δωσω περισσοτερα χρηματα).
Αν ανεβω σε χρηματα,θα κερδισω κατι?υπαρχει λογος να το κανω?
Και αν ναι,καποια προταση?
*ενταξει,για την ισχυ του ασυρματου ειναι δευτερευων,γιατι εχω και powerline περασμενο,αν τυχον Δεν πιανει.

babis3g
23-04-15, 09:21
Σε ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση μπαμπη.
Αν και γενικα ειμαι της αποψης "αν δουλευει,μην το αλλαζεις",ηλπιζα μηπως κερδιζα λιγο σε ταχυτητα με κατι πιο καινουριο.
Επισης,μου φαινεται πολυ φτηνο και με υποψιαζει( μαλλον απλα ημουν προετοιμασμενος για να δωσω περισσοτερα χρηματα).
Αν ανεβω σε χρηματα,θα κερδισω κατι?υπαρχει λογος να το κανω?
Και αν ναι,καποια προταση?
*ενταξει,για την ισχυ του ασυρματου ειναι δευτερευων,γιατι εχω και powerline περασμενο,αν τυχον Δεν πιανει.

Οχι δεν θα κερδισεις τιποτα παραπανω απο θεμα ταχυτητας (ειπα ΑΝ, γυρω στο 1 mbps για την αποσταση σου επειδη ταιριαζει το τσιπακι με το κντρο οτε) οσα χρηματα και αν χαλασεις γιατι τα ακριβα broadcom εχουν τα ιδια dsl drivers σχεδον ολα
πχ δες εδω στα 2 τελευταια λινκς to zyxel (100 ευρο +)με το speedport ote
http://www.adslgr.com/forum/threads/767471-ZyXEL-VMG1312-B10A-Review?p=5656818#post5656818

Επισης αν διαβασες το λινκ του tp link για φτηνο κανει τα ιδια "μαγικα κολπα" για ταχυτητα σαν τα ακριβα broadcom, τιποτα παραπανω
Για απλη οικιακη χρηση τα εχει σχεδον ολα
Το μονο που εχουν τα πιο ακριβα broadcom ειναι παραπανω ρυθμισεις (πχ πιο πολλες στατικες η πιο πολλα φιλτα στο block ip κλπ), ισως πιο δυνατο wifi και με AC & usb (το τπ λινκ δεν εχει usb... αλλα το τπ λινκ πιστεψε με τοσα χρηματα εχει ηδη αρκετα καλες και κοφτη ταχυτητας για wifi και καλο σημα

suffocater
23-04-15, 10:08
Σε ευχαριστω παρα πολυ,θα τα κοιταξω :respekt:

gsalone
26-04-15, 12:53
Μόλις είδα το παρακάτω μόντεμ/ρούτερ σε προσφορά 130 ευρώ:
Netgear WiFi Modem/Router AC1200 D6100

Είναι πράγματι τόσο καλό στο wifi του;
Αξίζει να αντικαταστήσω DGND3300v2;

Υπάρχει και το Netgear Wireless Router AC1600 R6250 αλλά είναι πάρα πολυ ακριβό.

jimacid
07-05-15, 20:47
παιδια μπορειτε να μου υποδειξετε ενα αξιοπιστο μοντεμ ρουτερ το οποιο να μην κολλαει και κανει επανεκιννησεις και τετοια χαζα οταν συνδεεται μια συσκευη με wifi?
δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις, το μονο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι αξιοπιστο και να μην τρωει κολληματα κατα την λειτουργια του.
κατα βαση θα χρησημοποιηθει για απλο browsing στο ιντερνετ και torrents.
το badget ειναι βαρια βαρια μεχρι τα 100ευρω, αν γινεται καπου στα 60-80 θα ειναι μια χαρα.

Vtester
07-05-15, 21:41
Ποιο router έχεις τώρα ακριβώς ; Ποια έκδοση firmware φοράει, είναι η τελευταία ; Πόσες συσκευές συνδέονται στο wifi ; Έχεις ρυθμίσει το wifi , δηλαδή να είναι η ασφάλεια wpa2-personal με Encryption aes και σωστό κανάλι (μπορεί να σε βοηθήσει το analyzer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el) αν έχεις κινητό android) καθώς και Channel Width στα 20MHz ; Για τι απόσταση wifi μιλάμε και τι παρεμβάλλεται ; Ποιο πάροχο έχεις και αν μπορείς να δώσεις στατιστικά από το υπάρχον router καθώς και να ρωτήσεις αν δικαιούσαι κάποιο router αντικατάσταση . Χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο σαν λειτούργια πχ voip ή κάτι άλλο ; Λογικά Annex Α σωστά ή έχεις ISDN Annex B ; Σαν πρώτη απάντηση ίσως θα μπορούσες να δεις TD-W8970 (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17478) αλλά θα τους πεις να είναι η έκδοση V3 με τις 2 κεραίες που είναι αρκετά καλό και σίγουρα καλύτερο από το V2 με τις τρεις κεραίες. Μετά αν και ξεφεύγει σε τιμή αλλά αν υπάρχει η πιθανότητα να βάλεις ποτέ VDSL θα μπορούσες να δεις το Zyxel VMG1312-B10A (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17054) , Review και σχόλια εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/767471-ZyXEL-VMG1312-B10A-Review

deniSun
07-05-15, 22:18
παιδια μπορειτε να μου υποδειξετε ενα αξιοπιστο μοντεμ ρουτερ το οποιο να μην κολλαει και κανει επανεκιννησεις και τετοια χαζα οταν συνδεεται μια συσκευη με wifi?
δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις, το μονο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι αξιοπιστο και να μην τρωει κολληματα κατα την λειτουργια του.
κατα βαση θα χρησημοποιηθει για απλο browsing στο ιντερνετ και torrents.
το badget ειναι βαρια βαρια μεχρι τα 100ευρω, αν γινεται καπου στα 60-80 θα ειναι μια χαρα.

Εγώ θα σου πρότεινα ένα ρούτερ και ένα modem χωριστά.
Έχει περισσότερη φασαρία στο στήσιμο αλλά το βάζεις και το ξεχνάς.
Απλά δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με τίποτε εφόσον το στήσεις σωστά.

jimacid
07-05-15, 23:26
Ποιο router έχεις τώρα ακριβώς ; Ποια έκδοση firmware φοράει, είναι η τελευταία ; Πόσες συσκευές συνδέονται στο wifi ; Έχεις ρυθμίσει το wifi , δηλαδή να είναι η ασφάλεια wpa2-personal με Encryption aes και σωστό κανάλι (μπορεί να σε βοηθήσει το analyzer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el) αν έχεις κινητό android) καθώς και Channel Width στα 20MHz ; Για τι απόσταση wifi μιλάμε και τι παρεμβάλλεται ; Ποιο πάροχο έχεις και αν μπορείς να δώσεις στατιστικά από το υπάρχον router καθώς και να ρωτήσεις αν δικαιούσαι κάποιο router αντικατάσταση . Χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο σαν λειτούργια πχ voip ή κάτι άλλο ; Λογικά Annex Α σωστά ή έχεις ISDN Annex B ; Σαν πρώτη απάντηση ίσως θα μπορούσες να δεις TD-W8970 (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17478) αλλά θα τους πεις να είναι η έκδοση V3 με τις 2 κεραίες που είναι αρκετά καλό και σίγουρα καλύτερο από το V2 με τις τρεις κεραίες. Μετά αν και ξεφεύγει σε τιμή αλλά αν υπάρχει η πιθανότητα να βάλεις ποτέ VDSL θα μπορούσες να δεις το Zyxel VMG1312-B10A (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17054) , Review και σχόλια εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/767471-ZyXEL-VMG1312-B10A-Review



φιλε μου το πηγες πολυ μακρια το θεμα, το ρουτερακι προοριζεται για τον θειο μου ο οποιος δεν εχει καμια απολυτος γνωση απο υπολογιστες και κατα συνεπεια καμια ιδιαιτερη απαιτηση απο το ρουτερ, το μονο που κανει ειναι να κατεβαζει τορρεντ αντε και ενα youtube. το ρουτερ που εχει τωρα ειναι μανισιο απο καποιον παροχο δεν θυμαμαι πιον κανα thomson η κατι τετοιο θα ειναι. annex A ειναι η γραμμη οπως ειπες και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με το θεμα, οταν του ειχε ερθει του ειχα κανει καποιες ρυθμισεις δηλαδη πχ wpa2 με aes εχω βαλει σιγουρα αλλα καναλια δεν νομιζω να καθισα να ψαξω, τα προβληματα που αντιμετοπιζει δεν ειναι χαμηλης ποιοτητας σηματος ειναι προβληματα σταθεροτητας.
δηλαδη πχ, ο ενας υπολογιστης πλεον δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ μεσω wifi, μπορει να μην περνει dns μπορει να κανει επανεκινηση το ρουτερ, γενικα κανει οτι ναναι.
μπορει να συνδεεται μια συσκευη και ξαφνικα να χανει το ιντερνετ μια αλλη... κλασικα ψευτο κινεζικα ρουτερ.
του ειχα κανει αναβαθμιση τοτε αλλα ποτε μηπως δουλεψαν σωστα εστω και με αναβαθμιση αυτα τα ρουτερ του πεταματου που δινουν οι εταιριες? οποτε δεν προκειτε να ασχοληθω και να χασω τον χρονο μου.
μου ζητησε πολυ σωστα καινουριο ρουτερ ο ανθρωπος εγω προσωπικα συμφωνω απολυτα με την επιλογη αυτη αλλα δεν εχω καθολου προσωπικη εμπειρια με τα φθηνα ρουτερ που κυκλοφορουνε οποτε θεωρησα σωστο να σας ρωτησω.

σχετικα με την tplink και με την αξιοπιστια που ζητησα δεν θα επρεπε να ειναι ακριβως η εταιρια που θα επρεπε να αποφυγω?
η tplink βγαζει φθηνες συσκευες και απο την μικρη μου εμπειρια με 2 συσκευες τις ειναι εντελος αναξιοπιστες...
μηπως να προτιμουσα κανα linksys κανα netgear κανα dlink?


Εγώ θα σου πρότεινα ένα ρούτερ και ένα modem χωριστά.
Έχει περισσότερη φασαρία στο στήσιμο αλλά το βάζεις και το ξεχνάς.
Απλά δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με τίποτε εφόσον το στήσεις σωστά.

φιλε μου δυστηχως δεν το δεχετε αυτο η θεια, πεφτει παντοφλα οποτε ανγκαστηκα πρεπει να καταλειξω σε μια συσκευη που να κανει και τις δυο δουλειες

babis3g
07-05-15, 23:30
με τι παροχο ειναι ο συγγενης σου?

sweet dreams
07-05-15, 23:39
φιλε μου το πηγες πολυ μακρια το θεμα, το ρουτερακι προοριζεται για τον θειο μου ο οποιος δεν εχει καμια απολυτος γνωση απο υπολογιστες και κατα συνεπεια καμια ιδιαιτερη απαιτηση απο το ρουτερ, το μονο που κανει ειναι να κατεβαζει τορρεντ αντε και ενα youtube. το ρουτερ που εχει τωρα ειναι μανισιο απο καποιον παροχο δεν θυμαμαι πιον κανα thomson η κατι τετοιο θα ειναι. annex A ειναι η γραμμη οπως ειπες και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με το θεμα, οταν του ειχε ερθει του ειχα κανει καποιες ρυθμισεις δηλαδη πχ wpa2 με aes εχω βαλει σιγουρα αλλα καναλια δεν νομιζω να καθισα να ψαξω, τα προβληματα που αντιμετοπιζει δεν ειναι χαμηλης ποιοτητας σηματος ειναι προβληματα σταθεροτητας.
δηλαδη πχ, ο ενας υπολογιστης πλεον δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ μεσω wifi, μπορει να μην περνει dns μπορει να κανει επανεκινηση το ρουτερ, γενικα κανει οτι ναναι.
μπορει να συνδεεται μια συσκευη και ξαφνικα να χανει το ιντερνετ μια αλλη... κλασικα ψευτο κινεζικα ρουτερ.
του ειχα κανει αναβαθμιση τοτε αλλα ποτε μηπως δουλεψαν σωστα εστω και με αναβαθμιση αυτα τα ρουτερ του πεταματου που δινουν οι εταιριες? οποτε δεν προκειτε να ασχοληθω και να χασω τον χρονο μου.
μου ζητησε πολυ σωστα καινουριο ρουτερ ο ανθρωπος εγω προσωπικα συμφωνω απολυτα με την επιλογη αυτη αλλα δεν εχω καθολου προσωπικη εμπειρια με τα φθηνα ρουτερ που κυκλοφορουνε οποτε θεωρησα σωστο να σας ρωτησω.

σχετικα με την tplink και με την αξιοπιστια που ζητησα δεν θα επρεπε να ειναι ακριβως η εταιρια που θα επρεπε να αποφυγω?
η tplink βγαζει φθηνες συσκευες και απο την μικρη μου εμπειρια με 2 συσκευες τις ειναι εντελος αναξιοπιστες...
μηπως να προτιμουσα κανα linksys κανα netgear κανα dlink?


Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει το ρουτερ αν δεν έχεις ψαξει τίποτε άλλο, ειδικά αν είναι Τhomson και δεν έχει βλάβη, είναι από τα ποιο σταθερά

και αξιόπιστα ρούτερ που έχουν δώσει οι πάροχοι. Για το WI-FI ειδικά θα πρέπει να το ψάξεις και με τα κανάλια (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021)και γενικά με την γραμμή, πριν

βάλεις σε έξοδα τον άνθρωπο και δεν φταίει αυτό.

Για έναν υπολογιστή όπως λες και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και τα άλλα, αν είναι ρυθμισμένα σωστά και σε καλή κατάσταση η εσωτερική σου

εγκατάσταση (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825), μια χαρά δουλεύουν.

jimacid
08-05-15, 00:06
λοιπον τον πηρα ενα τηλ και εμαθα, ο παροχος ειναι wind και το ρουτερ ειναι το TP-Link TD-W8951ND
ο υπολογιστης δεν ειναι μονο ενας, νταξει εγω ανεφερα τον θειο μου μονο αλλα ζει με την γυναικα του και τα 2 παιδια του μαζι, απλα κανεις δεν εχει γνωσεις-απαιτησεις και δεν επεκταθηκα.
οι συσκευες ειναι πολλες, ειναι 2 υπολογιστες με wifi 3 μονιμα κινητα ενα ταμπλετ και ενας ασυρματος εκτυπωτης, + τυχων κινητα φιλων των παιδιων που ερχονται στο σπιτι.

επειδη βλεπω ομως οτι συνεχιζετε να με στρεφετε σε κατευθυνση ελεγχου γραμμης-καναλιου κλπ να ξανα αναφερω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα χαμηλης ταχυτητας η χαμηλου σηματος κλπ.
ωστε να ψαξω καναλια και ποιοτητα γραμμης κλπ. αυτα ειναι αψογα, τα προβληματα ειναι αλλου ειδους.
οτι μπορει ενας απο τους 2 υπολογιστες να μην μπορει να παρει ip με dhcp ενω ο αλλος κυριλε
η μπορει οταν συνδεθει ενα κινητο να κανει επανεκινηση επιτοπου το ρουτερ
η μολις συνδεθει αλλο κινητο να κοπει το ιντερνετ σε εναν η σε ολους τους αλλους υπολογιστες (ομως το κινητο θα εχει ιντερνετ κανονικα)
κανει τετοιου ειδους χαζα και δεν μπορω να φανταστω κανεναν λογω που αυτα θα μπορουσαν να οφειλονται σε φορτωμενο καναλι wifi η κακη ποιοτητα γραμμης.

πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα χαμηλης ποιοτητας του ρουτερ το οποιο δεν αντεχει ολο αυτο τον φορτο συσκευων η τα εχει φτησει.
οπως ειπα ειχε γινει και update σε καποια φαση το ειχανε ετσι για μηνες μεχρι που τους εβγαλε την πιστη και αποφασησανε να το αλλαξουνε.

οποτε εχετε να προτινετε κανα ρουτερ βραχο? που να μην κολλαει και δημιουργεί προβληματα απο το πουθενα?
και επαναλαμβανω την προηγουμενη ερωτηση, εφοσον προσωπικα δουλεψα μονο 3 συσκευες tp-link απο τις οποιες και οι 3 ηταν να μην το σχολιασω,
μηπως να την ακυρωνα σαν μαρκα μιας και ζηταω σταθεροτητα και ποιοτητα κατασκευης και να κοιτουσα καμια πιο σοβαρη μαρκα συσκευων δικτυων?

sweet dreams
08-05-15, 00:34
λοιπον τον πηρα ενα τηλ και εμαθα, ο παροχος ειναι wind και το ρουτερ ειναι το TP-Link TD-W8951ND
ο υπολογιστης δεν ειναι μονο ενας, νταξει εγω ανεφερα τον θειο μου μονο αλλα ζει με την γυναικα του και τα 2 παιδια του μαζι, απλα κανεις δεν εχει γνωσεις-απαιτησεις και δεν επεκταθηκα.
οι συσκευες ειναι πολλες, ειναι 2 υπολογιστες με wifi 3 μονιμα κινητα ενα ταμπλετ και ενας ασυρματος εκτυπωτης, + τυχων κινητα φιλων των παιδιων που ερχονται στο σπιτι.

επειδη βλεπω ομως οτι συνεχιζετε να με στρεφετε σε κατευθυνση ελεγχου γραμμης-καναλιου κλπ να ξανα αναφερω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα χαμηλης ταχυτητας η χαμηλου σηματος κλπ.
ωστε να ψαξω καναλια και ποιοτητα γραμμης κλπ. αυτα ειναι αψογα, τα προβληματα ειναι αλλου ειδους.
οτι μπορει ενας απο τους 2 υπολογιστες να μην μπορει να παρει ip με dhcp ενω ο αλλος κυριλε
η μπορει οταν συνδεθει ενα κινητο να κανει επανεκινηση επιτοπου το ρουτερ
η μολις συνδεθει αλλο κινητο να κοπει το ιντερνετ σε εναν η σε ολους τους αλλους υπολογιστες (ομως το κινητο θα εχει ιντερνετ κανονικα)
κανει τετοιου ειδους χαζα και δεν μπορω να φανταστω κανεναν λογω που αυτα θα μπορουσαν να οφειλονται σε φορτωμενο καναλι wifi η κακη ποιοτητα γραμμης.

πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα χαμηλης ποιοτητας του ρουτερ το οποιο δεν αντεχει ολο αυτο τον φορτο συσκευων η τα εχει φτησει.
οπως ειπα ειχε γινει και update σε καποια φαση το ειχανε ετσι για μηνες μεχρι που τους εβγαλε την πιστη και αποφασησανε να το αλλαξουνε.

οποτε εχετε να προτινετε κανα ρουτερ βραχο? που να μην κολλαει και δημιουργεί προβληματα απο το πουθενα?
και επαναλαμβανω την προηγουμενη ερωτηση, εφοσον προσωπικα δουλεψα μονο 3 συσκευες tp-link απο τις οποιες και οι 3 ηταν να μην το σχολιασω,
μηπως να την ακυρωνα σαν μαρκα μιας και ζηταω σταθεροτητα και ποιοτητα κατασκευης και να κοιτουσα καμια πιο σοβαρη μαρκα συσκευων δικτυων?

Για την TP-Link κάνεις λάθος, εκτός αν έτυχε και πέσανε σε σένα όλες οι προβληματικές από κατασκευής συσκευές, που βέβαια υπάρχει και η

δυνατότητα αντικατάστασης. Ακόμη και στα ρούτερ των παρόχων δεν υπάρχουν προβλήματα σε απλό σερφάρισμα(και μέχρι 20 χρήστες) εκτός

αν κάποιος κατεβάζει, οπότε μετά χρειάζεται να κάνεις bandwidth management. Mέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις;;;;

babis3g
08-05-15, 00:43
ta ip στα pc / laptop ειναι ολα στο αυτοματο? (dns/ip range?)
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/change-tcp-ip-settings#1TC=windows-7

κοιτα στην ετικετα του μοντεμ ποιο μοντελο εχεις (ν1, ν2 κλπ) και αναβαθμησε απο εδω
http://www.tp-link.com/en/download/TD-W8951ND_V1.html

Vtester
08-05-15, 01:32
Κοίτα και εγώ για αρχή θα σου πρότεινα να πας από εκεί μια μέρα να δεις ποιο hardware revision είναι V1 , V2 ... V6 http://www.tp-link.com/gr/products/details/?model=TD-W8951ND#down να κατεβάσεις το τελευταίο firmware να του το περάσεις , να κάνεις reset και να του το ξαναρυθμίσεις , ίσως γλυτώσει και τα χρήματα.

Αυτό που ρώτησες για την Tp-link ισχύει όπως ισχύει και για όλες τις εταιρείες , βγάζουν και καλά αλλά βγάζουν και μάπα μοντέλα όλες τους. Στην tp-link βγάζουν και στο ίδιο μοντέλο μάπα hardware revision με τελείως διαφορετικά specs , δλδ πχ το v1 με ralink και το v3 broadcom . Αφού δεν έχει ιδιέτερες απαιτήσεις εγώ μάλλον θα προτείνω το TD-W8970 (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17478) V3 συγκεκριμένα. Υπάρχει και μια εναλλακτική που σε εμένα με wind παίζει απροβληματιστα https://www.skroutz.gr/s/3486592/D-Link-DSL-2770L.html αλλά θα χρειαστείς πολύ συγκεκριμένα firmware 1.03eu και 1.04eu από dlink Ιταλίας , να του βάλεις για να παίξει σωστά τα οποία τα αναφέρω και στα σχόλια του router αλλά και πάλι θέλει αρκετές ρυθμίσεις

maddoctor
12-05-15, 11:22
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω πάαααρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με adsl κτλ και επειδή είχα βάλει στο μάτι ένα router της Xiaomi ( Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz (http://www.coolicool.com/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351) ), το παράγγειλα :) . Απ' όσο θυμάμαι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο στον ρούτερ και ούτε θέλει πια username/pass. Σύνδεση έχω HOL double play...λογικά δεν θα έχω πρόβλημα...σωστά!?

Σε συνέχεια αυτού, επειδή τότε ήμουν ο πρώτος στην Ελλάδα που το πήρε από Κίνα και το δοκίμασε, ενώ τώρα βλέπω και στο avclub και στο φόρουμ της MIUI, και εδώ, ότι πολύς κόσμος ακολούθησε το παράδειγμά μου γιατί είναι ένας πολύ καλός ρούτερ και φθηνός, έχω φτιάξει ένα αναλυτικό οδηγό με ότι μπορεί να χρειαστεί κάποιος στο ελληνικό φόρουμ της MIUI (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6801-Xiaomi-Router-MINI-AC-Mi-Intelligent-Dual-band-2-4GHz-5GHz/?postID=20127#post20127), με links στα πιο απαραίτητα σημεία.

Ορίστε και 2 φωτό πως φαίνεται πια ο ρούτερ με το τελευταίο firmware.

155093155094

babis3g
12-05-15, 11:58
Θα ελεγα να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα και να βαλεις μεσα και τα λινκ που εγραψες εδω

εγω κανω καινουρια review τοπικ οταν πεσουν στα χερια μου καινουρια μηχανηματα

maddoctor
12-05-15, 12:08
Θα ελεγα να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα και να βαλεις μεσα και τα λινκ που εγραψες εδω

εγω κανω καινουρια review τοπικ οταν πεσουν στα χερια μου καινουρια μηχανηματα

Οκ, θα το φτιάξω.... ;)

Έτοιμος !!! :oneup:
http://www.adslgr.com/forum/threads/876791-Xiaomi-Router-MINI-AC-Mi-Intelligent-Dual-band-2-4GHz-5GHz

Αστέριος
13-05-15, 10:29
Γεια σας παιδιά.
Θα ήθελα τα φώτα σας.
Έχω ένα μικρό ξενοδοχείο .Βρίσκομαι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ.Η γραμμή είναι isdn , 24αρα και έχω το ΖΤΕ.
Από αυτό δίνω με καλώδιο σε 4 acces point.Έχω αρκετά κολλήματα σε αυτά (το zte δεν έχει κολλήματα).
Τα acess point είναι LinkSys WRT54G.
Τι νομίζετε ότι χρειάζεται;Αν αλλάξω το zte δεν μου χρειάζεται ασύρματο.

teodor_ch
13-05-15, 12:33
Γεια σας παιδιά.
Θα ήθελα τα φώτα σας.
Έχω ένα μικρό ξενοδοχείο .Βρίσκομαι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ.Η γραμμή είναι isdn , 24αρα και έχω το ΖΤΕ.
Από αυτό δίνω με καλώδιο σε 4 acces point.Έχω αρκετά κολλήματα σε αυτά (το zte δεν έχει κολλήματα).
Τα acess point είναι LinkSys WRT54G.
Τι νομίζετε ότι χρειάζεται;Αν αλλάξω το zte δεν μου χρειάζεται ασύρματο.

Άρα σε λάθος θέμα είσαι!
Απο εδώ θα έψαχνες συμβουλές μόνο για τη θέση του ZTE.

Vtester
13-05-15, 13:35
ισχύει αυτό που λέει ο teodor_ch αλλά για να σου προτείνω κάτι μπορείς αν έχεις όρεξη για διάβασμα να σκαλίσεις για αρχή το ένα από τα WRT54G για να δεις αν θα φτιάξει και να συνεχίσεις με τα επόμενα αλλάζοντας το firmware σε tomato (αν είναι v1 έως v4) ή dd-wrt (με κάποιες εκδόσεις να μην υποστηρίζοντε πρέπει να διαβάσεις το wiki τους) . Όπως και να χει είναι μια διαδικασία που αν δεν το χεις απλά ξέχνα πως την ανέφερα καθώς δεν λες και πολλά για το πρόβλημα και μπορεί να μην φταίνε καν και τα linksys

marimo
05-06-15, 19:08
Καλησπέρα,
Θα ήθελα τα φώτα σας.
Πιθανότατα κάνω μεταφορά σε HOL και κοιτάζω για router.
Υπάρχει καλωδίωση gbit σε όλο σχεδόν το διαμέρισμα και οι ασύρματες συσκευές είναι .n.
Με ένα budget έως 100€, to TPlink v3 μου φάνηκε για αρχή ως καλή λύση.
Έχει αλλάξει το ΚΑΦΑΟ αλλά ακόμη VDSL δεν παίζει. Αν το ενεργοποιήσουν, το κρατάω το ρουτεράκι ή το πετάω;

elina_77
05-06-15, 19:11
Δες αυτό (http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9980-n600-wireless-dual-band-gigabit-vdsl2-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612731).
Σταθερότατο και με μέλλον (vdsl)

babis3g
05-06-15, 20:05
Για adsl μονο βρισκεις διαφορα και με 50αρα πλεον ετοιμο σε gigabit και με εξωτερικες δυνατες wifi κεραιες
http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html

Αν θελεις κατι και με vdsl μεχρι περιπου 100 ευρω στην Ελληνικη αγορα σε gigabit & n ... Δυο απο οσο γνωριζω
το πιο πανω που ειπε ο φιλος (και καλο wifi dual band)
TP-LINK TD-W9980
Νομιζω η καλυτερη επιλογη

Επισης μολις βγηκε και το asus dsl N17U (στο εξωτερικο μπορει να βρεθει σε προσφορα μιση τιμη αν ψαχτει πολυ καλα)
http://www.adslgr.com/forum/threads/869778-ASUS-DSL-N17U-adsl-vdsl
Δεν εχει dual band και οι κεραιες ειναι εσωτερικες, αλλα εχει για "παιξιμο" γραμμης
Αλλα για εμενα ειναι ακριβο απο εδω, επρεπε να ειναι στην 90αρα

τωρα ασχετα απο το ερωτημα σου για giga ... Αν κοιταξετε προς εξωρικο (περιπου στην 100αρα για vdsl) μπορειτε αν δειτε τα
zyxel vgm1312
tp link td w9970 (εχεται στην αγορα συντομα)
TeleWell TW-EAV510 v2
Netis DL4422
και ενα AirTies (Δεν το θυμαμαι)

συν τα 2 πιο πανω tp link 9980 / asus dsl n17u

Υποψην ΔΕΝ ειναι ολα gigabit

marimo
05-06-15, 21:12
Σας ευχαριστώ πολύ όλους,
Από όσα είδα το TP-Link φαίνεται πολύ τίμια πρόταση.

Αυτό;
http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-modem-router-p-PER.617472

Vtester
05-06-15, 21:34
o babis3g θα ξέρει σίγουρα να σου πει. διάβασε εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/869778-ASUS-DSL-N17U-adsl-vdsl

επίσης μπορείς να δεις αυτό αλλά είναι πιο ακριβό. http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=17054
http://www.adslgr.com/forum/threads/767471-ZyXEL-VMG1312-B10A-Review
http://www.insomnia.gr/review/_/hardware/various/zyxel-vmg1312-b10a-vdsl2-wireless-n-modem-review-r487 (διάβασε τα σχόλια)

το asus νομίζω είναι ralink και το zyxel broadcom. Τώρα ποιο θα παίζει καλύτερα στην hol παίζεται. Το asus νομίζω παίζει και σαν annex a και b , όχι ότι θα σου χρειαστεί στην hol. Τώρα και το tplink ίσως σου βγει μια χαρά.

babis3g
05-06-15, 22:48
το ασος n17 ειναι λιγο ακριβο κατα εμενα εδω στην Ελληνικη αγορα
σε adsl μου κανει αποσυνδεσουλες οχι λογο γραμμης (οτε - εχω 4αρι κλειδωμενο με σνρ 25) αλλα μαλλον λειπει καποιο script που εχει να κανει με το authentication του μοντεμ ... ερευνατε (δεν λεω οτι φταιει το μοντεμ ακομα)
καθηστερησε το γιατι ειναι καινουριο και δεν υπαρχουν πολλες κριτικες απο χρηστες
ΑΝ βιασεσαι καλυτερα το τπ λινκ 9980

Βεβαια θα μου πει καποιος γιατι το συστησα ... απλα μολις βγηκε και ειναι απο τα λιγα vdsl στην 100αρα, παει καλα / καλο wifi για εσωτερικες κεραιαες ... να το εχουμε υποψην ... αλλα με οτε εχω αυτο το θεμα
Σε vdsl που βλεπω, ειναι οκ

κοιτα και εδω για hol σε απλα adsl ...
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC

NoDsl
08-06-15, 17:08
Καλησπέρα σε όλους. Ζητείται:

Router να αντικαταστήσει το H108NS

1) σε γραμμή ΟΤΕ, broadcom dslam
2) SNR tweak Enabled < Όπως και δήποτε
3) Να παίζει το ίδιο ή και καλύτερα απο το ZTE που μου έχει δώσει τον καλύτερο συχρονισμό μεταξύ bautec, thomson 585v6-v7-v8, Huawei EchoLife κτλ.
4) να παίζει το internet σαν το 585v8 που, και να κατεβάζει κάποιος κάτι, να μπορούν οι άλλοι να αλλάξουν μια σελίδα.


Καλοκοιτάω τα Draytek 2760n και Zyxel VMG1312-B10A . Τα έχει δοκιμάσει κανείς vs ZTE σε γραμμή οτε με broadcom?

Ευχαριστώ.

babis3g
08-06-15, 17:55
Καλησπέρα σε όλους. Ζητείται:

Router να αντικαταστήσει το H108NS

1) σε γραμμή ΟΤΕ, broadcom dslam
2) SNR tweak Enabled < Όπως και δήποτε
3) Να παίζει το ίδιο ή και καλύτερα απο το ZTE που μου έχει δώσει τον καλύτερο συχρονισμό μεταξύ bautec, thomson 585v6-v7-v8, Huawei EchoLife κτλ.
4) να παίζει το internet σαν το 585v8 που, και να κατεβάζει κάποιος κάτι, να μπορούν οι άλλοι να αλλάξουν μια σελίδα.


Καλοκοιτάω το Draytek 2760n. Το έχει δοκιμάσει κανείς vs ZTE σε γραμμή οτε με broadcom?

Ευχαριστώ.

1) για την συμβατοτητα με οτε κεντρα (λιγοτερα λαθη/πιο σταθερη γραμμη) θα κοιταξεις καποιο απο εδω που ειναι ολα broadcom
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95
Εναλλακτικα το tp link 8960 ειναι το πιο φτηνο και με καλο wifi (5dbi κεραιες) πολυ καλες κριτικες απο ολα τα παιδια
http://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF
Δεν εχει ομως usb, το χρειαζεσαι τοτε κοιτα το tp link 8970 v3 με τις 2 κεραιες

2) και τα 2 που ειπα αλλαζουν snr με τον ιδιο τροπο αλλα μονο μεσω τελνετ (οδηγος στο λινκ)

3) το να συνχρονιζει το ιδιο μπορει, αλλα για καλυτερα δυσκολα
Πρεπει να βρεις μοντεμ με tendchip σαν το ΖΤΕ ... μερικα asus εχουν trend πχ asus dsl n10 η αλλο ενα tp link (νομιζω το 8961 οχι σιγουρα)
Τα trend / mediatek (san to ZTE) εχουν το ιδιωμα που συνχρονιζουν ψηλα αλλα σε μακρυνες γραμμες μπορει να εχουν θεμα (τα κολληματα που λεμε απλα , δηλαδη δημιουργουν χαμηλο σνρ η και λαθη που επριρεαζουν την γραμμη - δεν συμβαινει παντα αλλα υπαρχει πιθανοτητα γιατι ο αλγορυθμος ειναι διαφορετικος απο αυτα των κεντρων οτε)

4) αυτο μπορει να οφειλεται σε διαφορους παραγοντες , αν συνβαινει με wifi τοτε δεν υπαρχει δυνατο σημα ... επισης μπορει να οφειλεται σε χαμηλο cpu του μοντεμ ... θεμα γραμμης, browser , qos κλπ
τα 2 τπ λινκ που ανεφερα δεν εχω δει τα παιδια στο λινκ που εβαλα να κανουν παραπονα

Το draytek 2760 ειναι lantiq, ναι το εχω και το δοκιμασα οταν ειχα 24αρα adsl
Μονο 2,4 wifi αλλα ειναι παρα πολυ δυνατο, ανταγωνιζεται αλλα μοντεμ που εχουν ενισχυτες στο wifi

καλο και αυτο αλλα μετα απο 15-20 μερες μου εριχνε το σνρ απο 9 στο 6 (με oτε) και ειχε (οπως ειπα) πιο πολλα λαθη που το καταλαβαινα πιο πολυ οταν εβρεχε δυνατα
Βεβαια αυτο δεν ηταν προβλημα αλλα τα broadcom με οτε κραταγαν το σνρ στο 9 για μηνα + οποτε καταλαβαινεις η γραμμη ηταν πιο ανθεκτικη στον θορυβο
συνχρονιζε περιπου το ιδιο με 1-2 mbps λιγοτερο (αναλογα το reboot & αν ηταν πρωι/βραδυ εκανε διαφορα σε εμενα) απο τα broadcom αλλα απο τοτε μεχρι τωρα του εχουν βγαλει πολλα modem code/λογισμικα οποτε μπορει να ειναι διαφορετικα
Ρωτα εδω αλλους χρηστες να σου πουν γνωμη με οτε
(αλλαζει και αυτο το σνρ με τελνετ αν περασεις το vector λογισμικο (οχι το SDT) αλλα εχω πολυ καιρο να το δοκιμασω - τελευταια φορα καποιος φιλος μου εστειλε pm και μου ειπε δεν δουλευε ενω η ρυθμιση υπαρχει)
http://www.adslgr.com/forum/threads/816601-Draytek-2760-Delight-Series

εχει ομως κατι πολυ φοβερες ρυθμισεις / κοφτες ταχυτητων και αν σου βρουν το wifi key η το δωσεις και δεν θελεις μετα να εχουν ιντερνετ προσβαση κλπ τους κοβεις
(δες bind ip to mac)
και απρα πολλες αλλες

NoDsl
08-06-15, 18:22
"Λάμπεις μπάμπη μου, λάμπεις." :p

Καταρχάς σε ευχαριστώ για το σεντόνι που ασχολήθηκες και έγραψες.

Όπως βλέπεις και στα στατιστικά μου, δεν έχω και την καλύτερη γραμμή. Παρόλα αυτά το ZTE με έχει "αφήσει" από θέμα σταθερότητας και συγχρονισμού(ας είναι καλά το SNR tweak) αλλά έχω θέμα με το browsing, το αδύναμο WiFi(δευτερευούσης σημασίας) και το ουσιαστικά άχρηστο, για δίσκο, USB (επιθυμητό).

To ΖΤΕ λοιπόν έχει θέμα με το Download. Ακόμα και στο ίδιο pc με ethernet αν βάλω torrent ή οτιδήποτε να κατεβάσω, θα μου δώσει όλη τη γραμμή τέρμα και δεν περνάει DNS requests οπότε δεν φορτώνει τίποτα στον browser. Τι qos τι ρυθμίσεις έχω κάνει, τίποτα το ρημάδι. Ενώ είμαι κατά μέσο όρο κάνα mbit πάνω από τα υπόλοιπα router που ανέφερα (στα default, χωρίς να πειράξω SNR) καταλήγει να είναι πιο αργό στο browsing από το 585v8 ας πούμε.

Γι' αυτό και το θέμα.

Αν το προτεινόμενο router συχρονίζει στα ίδια με το ZTE είναι μια χαρά. Το θέμα είναι μην χάσω τη βάση γιατί και το tweak δεν θα μου δίνει τα ίδια με το ZTE. Αν ας πούμε το ZTE πιάνει χωρίς πείραγμα 9 όπως πιάνει, με SNR μου δίνει 10500-10700. Αν το "νέο" router πιάνει 8000 χωρίς πείραγμα, δεν θα πιάσει ποτέ τα 10500 που μου δίνει το ZTE. Αυτό έχω σαν κύριο ζητούμενο. Δευτερο είναι η USB. Μακάρι να μπορούσα να αντικαταστήσω το μικρό NAS που έχω με έναν απλό εξωτερικό σε USΒ, και τέλος το WiFi που ντάξει, αυτό φτιάχνεται με AP.

Ευχαριστώ.

jkoukos
08-06-15, 18:51
Αν είσαι ευχαριστημένος με το ΖΤΕ (ως modem), γιατί δεν κοιτάς τη λύση κάποιου ασύρματου router με τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς;
Αφήνεις το ZTE σε bridge mode (μόνο modem) και όλα τα υπόλοιπα (κλήση PPP, NAT, Firewall, DHCP, WiFi κλπ) τ' αναλαμβάνει η άλλη συσκευή.

Έχω το TL-WDR3600 (http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WDR3600.html) και είναι πολύ καλό για το κόστος (http://www.skroutz.gr/s/2185131/TP-LINK-TL-WDR3600.html) που ζητά.
Παίρνει και εναλλακτικό firmware (DD-WRT, OpenWRT κλπ) και απογειώνεται όσον αφορά δυνατότητες.

NoDsl
08-06-15, 19:20
Για το ζήτημα που αναφέρω παραπάνω.


To ΖΤΕ λοιπόν έχει θέμα με το Download. Ακόμα και στο ίδιο pc με ethernet* αν βάλω torrent ή οτιδήποτε να κατεβάσω, θα μου δώσει όλη τη γραμμή τέρμα και δεν περνάει DNS requests οπότε δεν φορτώνει τίποτα στον browser. Τι qos τι ρυθμίσεις έχω κάνει, τίποτα το ρημάδι. Ενώ είμαι κατά μέσο όρο κάνα mbit πάνω από τα υπόλοιπα router που ανέφερα (στα default, χωρίς να πειράξω SNR) καταλήγει να είναι πιο αργό στο browsing από το 585v8 ας πούμε.

*με ένα pc απλά δεν τίθεται θέμα switching που να ανεβάζει cpu αλλά αδυναμία του επεξεργαστή να χειριστεί τα connections? Και ούτε αυτό ισχύει αφού και σε ftp το ίδιο γίνεται. Αν βάλω στον torrent client, για παράδειγμα, download cap στα 950KB/s απο το 1mb/s που είναι το μέγιστο, όλα παίζουν ρολόι. Αν αφήσω τον torrent client να πάρει το 100% τίποτε άλλο δεν παίρνει data. Οι browsers κάνουν DNS Timeout και τα λοιπά πισι δεν κατεβάζουν τπτ. Αυτό γίνεται σε οποιοδήποτε pc του δικτύου(έχει γίνει δοκιμή και με τα πισι πάνω σε 3COM 4200G με καμία αλλαγή.).


Δεν ξέρω, μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό; Και rtfd να κάνω πάλι τα ίδια γίνονται.

jkoukos
08-06-15, 20:21
Αυτές οι λειτουργίες που αναφέρεις ανήκουν και εκτελούνται από το κομμάτι του router.
To ZTE (και όλα τα αντίστοιχα modem/router) όταν δουλεύουν ως bridge mode δεν αναλαμβάνουν τις παραπάνω λειτουργίες.
Το modem φαντάσου το ως έναν διερμηνέα που κάνει μετάφραση των δεδομένων του δικτύου μας με τον έξω κόσμο (DSLAM) και τίποτα άλλο.
Γι' αυτό σου λέω για κανονικό ασύρματο router, που δεν έχει καμία σχέση με τις συσκευές των παρόχων.

NoDsl
08-06-15, 21:01
Κατανοητός. Θα δοκιμάσω με ένα Tp-link που μπορώ να δανειστώ, πριν κάνω κίνηση για άλλο modem/router. Σε ευχαριστώ πολύ.

babis3g
08-06-15, 21:07
αν εισαι ευχαριστημενος απο το ΖΤΕ του οτε κανε αυτο που ειπε ο jkoukos γιατι τα αλλα μπορει να κλειδωσουν πολυ πιο λιγο απο το ZTE

ferongr
15-06-15, 06:09
Για Forthnet ποιά chipset/router συστήνονται?

deniSun
15-06-15, 08:50
Για Forthnet ποιά chipset/router συστήνονται?

Τα ίδια με του ΟΤΕ.
Broadcom για σιγουριά.

babis3g
15-06-15, 11:48
Για Forthnet ποιά chipset/router συστήνονται?

Infineon / Lantiq
ξεκινας απο το πιο φτηνο
http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299
(αυτο εχει το παλιο καλο infineon amazon
τομσον 589 ν8
και μετα τπ λινκ 8970 ν1 με τις 3 κεραιες (οχι τις 2) , 9980 με vdsl, με ac wifi to archer D2 και φτανεις σε μερικα (οχι ολα) fritz klp

gpl83
18-06-15, 22:20
καλησπέρα, το dgn2200 έγινε ψητό από κεραυνό, υπάρχει καμία πρόταση για καλύτερο ή να πάρω το ίδιο πάλι?broadcom οπωσδήποτε.

babis3g
18-06-15, 22:29
καλησπέρα, το dgn2200 έγινε ψητό από κεραυνό, υπάρχει καμία πρόταση για καλύτερο ή να πάρω το ίδιο πάλι?broadcom οπωσδήποτε.

ενα θελεις να εχεις την καλυτερη σταθεροτητα απο σνρ, λαθη κλπ παλι broadcom (με οτε)
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95
κοιτα και τις αλλες σελιδες εχουν προστεθει μερικα

gpl83
19-06-15, 17:21
το dgn2200 δεν ήταν μόνο απίστευτα σταθερό αλλά κλείδωνε και 6mbps ποιο πάνω από οποιοδήποτε άλλο που είχα δοκιμάσει.

- - - Updated - - -

sorry για το διπλό πόστ. καταλήγω στο TP-LINK TD-W8970, ποια είναι η άποψη σας για αυτό?Κάπου διάβασα πως μπορώ να πειράξω το snr σε αυτό, ισχύει?Είναι καλύτερο από το dgn2200?

για να καταλάβετε θέλω κάτι στα ίδια με το dgn2200 και πάνω.εκείνο έπαιζε τρένο με 7-8 συσκευές πάνω.

Vtester
19-06-15, 17:26
αφού σου κάνει γιατί δεν παίρνεις το ίδιο ; αν πάρεις το 8970 μόνο το v3 που είναι broadcom και είναι καλό αλλά στην γραμμή σου δεν μπορώ να ξέρω πως θα παίξει.

babis3g
19-06-15, 17:29
το dgn2200 δεν ήταν μόνο απίστευτα σταθερό αλλά κλείδωνε και 6mbps ποιο πάνω από οποιοδήποτε άλλο που είχα δοκιμάσει.

- - - Updated - - -

sorry για το διπλό πόστ. καταλήγω στο TP-LINK TD-W8970, ποια είναι η άποψη σας για αυτό?Κάπου διάβασα πως μπορώ να πειράξω το snr σε αυτό, ισχύει?Είναι καλύτερο από το dgn2200?

για να καταλάβετε θέλω κάτι στα ίδια με το dgn2200 και πάνω.εκείνο έπαιζε τρένο με 7-8 συσκευές πάνω.

εαν μιλας για το v3 αυτο με τις 2 κεραιες και το 1 usb πιστευω θσ ειναι στα ιδια επιπεδα απο θεμα γραμμης
το ν1 ειναι lantiq (με 3 κεραιες & 2 usb)
Τωρα δεν θυμαμαι τι μνημη εχει το dgn2200 και ποιο version απο τα 3, αλλα το τπ λινκ εχει εξωτερικες wifi κεραιες των 5 db αρα λογικα δυνατο καλο σημα
και o processor ειναι στα 400mhz αρκετα καλος οποτε και εκει πρεπει να σηκωνει αρκετα
το σνρ αλλαζει μονο απο τελνετ (νομιζω το τελνετ ειναι ξεκλειδωμενο)
Υποσχομενο αλλα δεν το εχω για να κανω κριτικη με σιγουρια

gpl83
19-06-15, 18:00
αφού σου κάνει γιατί δεν παίρνεις το ίδιο ; αν πάρεις το 8970 μόνο το v3 που είναι broadcom και είναι καλό αλλά στην γραμμή σου δεν μπορώ να ξέρω πως θα παίξει.

η γραμμή μου με οτιδήποτε άλλο έχει θέματα, ενώ παίζω ψηλά (22+ με 9snr) είχα πολλά σφάλματα και disconect.με broadcom ρουτερς αυτά δεν υπήρχαν.έπαιζε 22.500 καμπάνα για βδομάδες.το ίδιο σκέφτομουν να πάρω σε v4, είχα v3, αλλά λέω μήπως το tp link είναι καλύτερο επειδή είναι ποιο καινούριο.


εαν μιλας για το v3 αυτο με τις 2 κεραιες και το 1 usb πιστευω θσ ειναι στα ιδια επιπεδα απο θεμα γραμμης
το ν1 ειναι lantiq (με 3 κεραιες & 2 usb)
Τωρα δεν θυμαμαι τι μνημη εχει το dgn2200 και ποιο version απο τα 3, αλλα το τπ λινκ εχει εξωτερικες wifi κεραιες των 5 db αρα λογικα δυνατο καλο σημα
και o processor ειναι στα 400mhz αρκετα καλος οποτε και εκει πρεπει να σηκωνει αρκετα
το σνρ αλλαζει μονο απο τελνετ (νομιζω το τελνετ ειναι ξεκλειδωμενο)
Υποσχομενο αλλα δεν το εχω για να κανω κριτικη με σιγουρια

για το v3 λέω, θέλω broadcom οπωσδήποτε.Δεν με ενδιαφέρει μέχρι που θα πιάνει το wifi αρκεί να είναι αξιοπρεπές.το μόνο που με νοιάζει είναι αν θα είναι στα ίδια όσο αναφορά που θα κλειδώνει, στην σταθερότητα και να αλλάζει το σνρ.

το dgn2200 είχε 3 χρόνια σερί στην πρίζα και δεν χρειάστηκε ποτέ να του κάνω ούτε ρισταρτ ούτε τίποτα και σήκωνε για πλάκα 10 συσκευές

babis3g
19-06-15, 18:43
η γραμμή μου με οτιδήποτε άλλο έχει θέματα, ενώ παίζω ψηλά (22+ με 9snr) είχα πολλά σφάλματα και disconect.με broadcom ρουτερς αυτά δεν υπήρχαν.έπαιζε 22.500 καμπάνα για βδομάδες.το ίδιο σκέφτομουν να πάρω σε v4, είχα v3, αλλά λέω μήπως το tp link είναι καλύτερο επειδή είναι ποιο καινούριο.



για το v3 λέω, θέλω broadcom οπωσδήποτε.Δεν με ενδιαφέρει μέχρι που θα πιάνει το wifi αρκεί να είναι αξιοπρεπές.το μόνο που με νοιάζει είναι αν θα είναι στα ίδια όσο αναφορά που θα κλειδώνει, στην σταθερότητα και να αλλάζει το σνρ.

το dgn2200 είχε 3 χρόνια σερί στην πρίζα και δεν χρειάστηκε ποτέ να του κάνω ούτε ρισταρτ ούτε τίποτα και σήκωνε για πλάκα 10 συσκευές

δεν ξερω γιατι δεν το εχω δοκιμασει ... απο εταιρια σε εταιρια αλλαζει το λογισμικο οποτε προβληματα πανω σε αυτο μπορει να υπαρχουν (να μην παιζουν τα usb, καποια αλλη ρυθμιση να μην παιζει σωστα ... να κλειδωνουν λογισμικα , τελνετ , ρυθμισεις σνρ κλπ, εξισου και η αξιοπιστια ολων των κατασκευαστων

ΑΛΛΑ απο θεμα γραμμης ομως εχουν ολα τα broadcom ιδια dsl drivers (οι κατασκευαστες τα παιρνουν απο την broadcom & δεν γινεται ο κατασκευαστης μοντεμ να τα αλλαξει παρα μονο να αφερεσει μερικες ρυθμσιες η να κλειδωσε - απο τα driver) οποτε λογικα θα πρεπει να ειναι σταθερα σαν τα νετγκιαρ

το τπ λινκ απο οσο εχω ψαξει εχει μερικες πολυ βασικες ρυθμισεις μεσα στο μενου (bit swap & αλλαγη ανεξ & modulation μονο) οποτε να θελεις να παιξεις με την γραμμη (snr, phyr κλπ) θα κοιταξεις αν εχει κλειδωμενο τελνετ , αν δεν σε πειραζουν αυτα ολα τα broadcom εχουν ιδια dsl driver και πρεπει να συνχρονισει το ιδιο
Τωρα αν εχει η τπ λινκ κακογραμμενο λογισμικο, ναι μπορει να ειναι λιγο χειροτερα και ας ειναι broadcom (εχει τυχη και αυτο) και για αυτο ειπα προσωπικα δεν εχω δοκιαμσει το συγκεκριμενο

αλλα σε γενικες γραμμες ολα τα broadcom πρεπει να εχουν ιδια αποδοση απο θεμα γραμμης αλλα και η μνημη του μοντεμ παιζει ρολο
Στα 400 mhz που ειναι το τπ λινκ φαινεται υποσχομενο, τωρα αν πασχει απο κακο λογισμικο δεν το ξερω

gpl83
19-06-15, 19:11
το θέμα είναι ότι με του οτε πήγα στα 16.300 ενώ μέχρι χτες (2200) έπαιζα 22.500, είναι λογική τέτοια διαφορά?επίσης το 2200 άλλαζε το σνρ και ας με είχαν κλειδωμένο στο 10κατι.τσεκαρισμένο ότι άλλαζε

μάλλον για 2200 με κόβω, σίγουρη λύση

babis3g
19-06-15, 20:51
το θέμα είναι ότι με του οτε πήγα στα 16.300 ενώ μέχρι χτες (2200) έπαιζα 22.500, είναι λογική τέτοια διαφορά?επίσης το 2200 άλλαζε το σνρ και ας με είχαν κλειδωμένο στο 10κατι.τσεκαρισμένο ότι άλλαζε

μάλλον για 2200 με κόβω, σίγουρη λύση

Ναι αυτο που ειπε και ο φιλος πιο πανω, προσπαθησε να βρεις το ιδιο αφου νεισαι ευχαριστημενος
Αν δεν πειραξες το σνρ μαλλον κατι κανει ο οτε με τοση διαφορα (ισως φιλτρο?)

gpl83
19-06-15, 20:54
θα το πάρω πάλι δεν ρισκάρω για άλλο.θυμάμαι από παλιά ότι τα broadcom είχαν διαφορά με τα άλλα, αλλά δεν θυμάμαι τόσο.τεσπα θα δω όταν έρθει αν ισχύει η τόση διαφορά.ευχαριστώ πάντως

marimo
23-06-15, 10:35
Αυτός που βγήκε σε προσφορά αξίζει;

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n66u-dual-band-wireless-n900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.616245

@ ADSLgr.com All rights reserved.