PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

vasilisk
12-04-16, 19:09
ολα τα broadcom παιρνουν snr tweak αλλα μερικα θελουν tool και μερικα θελουν ξεκλειδωμα τελνετ (εφοσον ξερουμε τις συγκεκριμενες εντολες και τον τροπο) ... υποψην σε μερικα τροπος δεν εχει βρεθει ακομα (τουλαχιστον δεν εχουν αναφερθει)
σε vdsl snr tweak δεν το εχουν καταφερει ακομα
δες εδω οσα θυμαμαι
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95
τωρα το πιο ευκολο για snr tweak ειναι το 2200 ν4 (adsl) αν περαστει το αμοντ λογισμικο, και απο τα πιο φτηνα
για το vpn νομιζω κανει αλλα ρωτα εδω για σιγουρα
http://www.adslgr.com/forum/threads/751439-Netgear-DGN2200v4


καποιο με ρυθμιση snr μεσα απο το μενου και οχι μεσω τελνετ? Βασικα αυτο που θελω (σαν χαρακτηριστικα) ειναι το tplink w9980. αλλα δεν ξερω αν θα παιζει καλα με broadcom dslam

babis3g
12-04-16, 19:25
Θέλω να πάρω adsl μοντεμ/ρούτερ το οποίο θα μπει σε γραμμή Hol/vodafone με infineon chipset. Αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι να έχει όσο το δυνατόν ποιο ισχυρό σήμα wi-fi. Με ένα παμπάλαιο zte χωρίς εξωτερική κεραία που το έχω στον 1ο όροφο, πιάνω οριακά στο ισόγειο και μερικές φορές χάνεται και το σήμα. Ίσως θα ήταν καλό να έχει εξωτερικές κεραίες οι οποίες να είναι και αποσπώμενες ώστε αν θέλω μελλοντικά να βάλω ακόμη δυνατότερες. Έχετε να προτείνετε κάτι;Τιμή 50-80 ευρώ αλλά μπορεί να πάει και παραπάνω αν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Κατάστημα ας δούμε από e-shop αλλά πάμε και αλλού αν δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Αν τελικά δεν με καλύψει το σήμα, τι πολιτική παίζει με τις επιστροφές; Εννοείται ότι δεν θα καταστρέψω την συσκευασία και θα το επιστρέψω σε εύλογο χρονικό κατάστημα. Αν το πάρω από το e-shop η παραγγελία θα γίνει μέσω net αλλά θα το παραλάβω από το τοπικό κατάστημα.
τα infineon εχουν αντικατασταθει απο τα lantiq που εχει καλη γκαμα η τπ λινκ

τπ λινκ 8970 ν1 (με τις 3 κεραιες και δεν υπαρχει στο eshop πλεον) και ...

archer D2 με εξωτερικες

vr200 εχουν εσωτερικες κεραιες και τα 2 ειναι infineon, βγαινει στα 85 αν διαστημαta (οχι μονιμα) προσφορα στο eshop, αν μπορεις να περιμενεις

Επειδη δεν τα εχω να καnω συγκριση, θα ψαξεις πληροφoριες για την αποδοση του wifi τους αλλα με εξωτερικες δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια, ειδικα με το vr200
το επομενο με το παλιο καλο ινφινεον (αλλα πολυ πιο παλιο μοντεμ) το νετγεαρ d1000, αλλα δεν το κοβω για καλο wifi
http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299

goku
12-04-16, 19:38
τα infineon εχουν αντικατασταθει απο τα lantiq που εχει καλη γκαμα η τπ λινκ

τπ λινκ 8970 ν1 (με τις 3 κεραιες και δεν υπαρχει στο eshop πλεον) και ...

archer D2 με εξωτερικες

vr200 εχουν εσωτερικες κεραιες και τα 2 ειναι infineon, βγαινει στα 85 αν διαστημαta (οχι μονιμα) προσφορα στο eshop, αν μπορεις να περιμενεις

Επειδη δεν τα εχω να καnω συγκριση, θα ψαξεις πληροφoριες για την αποδοση του wifi τους αλλα με εξωτερικες δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια, ειδικα με το vr200
το επομενο με το παλιο καλο ινφινεον (αλλα πολυ πιο παλιο μοντεμ) το νετγεαρ d1000, αλλα δεν το κοβω για καλο wifi
http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299

Αυτή την στιγμή έχω ένα linksys wag200g με custom firmware και δηλώνει ότι το κέντρο είναι infineon. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά μένω σε χωριό (ίσως ακολουθούν άλλη τακτική για τα κέντρα σε αυτές τις περιπτώσεις). Η γραμμή είναι σταθερή σε γενικές γραμμές, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το σήμα του wi-fi. Θα κοιτάξω στα 3 πρώτα που ανέφερες (δεν θέλουμε παλιό μοντέλο), αλλά που μπορώ να βρω την απόδοση του wifi; Δεν έχω ιδέα.

babis3g
12-04-16, 19:40
το τπ λινκ 9980 το εχουν πολλοι με διαφορους παροχους (και παει καλα) και εχουμε 2 μεγαλα θεμα με το συγκεκριμενο εδω στο φορυμ
Αν δεν εισαι σε προβληματικη γραμμη, η πολυ μακρυα, οποιο μοντεμ βαλεις θα ειναι το ιδιο, δεν νομιζω να σου κανει προβλημα
Δεν εχει ομως αλλαγη snr

Για broadcom τα μονα που ξερω που παιρνουν αλλαγη snr μεσα στο μενου ετοιμη ειναι το netgear 2200 v4 (εχουμε μεγαλο τοπικ στο φορουμ και θα εμφανιστει η αλλαγη snr μεσα στο μενου ετοιμη μονο με το αμοντ λογισμικο - οχι το γνησιο)
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=128687&d=1379192156
Το επομενο που ξερω ειναι το billion 7800n & billion 7800nxl billion 8900 με το γνησιο λογισμικο, αλλα αυτα δεν τα φερνουν Ελλαδα
http://www.increasebroadbandspeed.co.uk/wp-content/uploads/2012/01/snr-adjustment-billion-7800N.png

δεν ξερω σιgουρα αν αυτα τα 4 εχουν ipsec vpn

οτιδηποτε αλλο broadcom για αλλαγη σνρ θα παρεις ρισκο, αν βρεις τον τροπο να ξελκειδωσουν

goku
12-04-16, 19:43
Βασικά από ότι βλέπω το 8970 έχει κεραίες 5dbi, τα άλλα 2 έχουν 2dbi και 3dbi, παίζει κάποιο ρόλο;

babis3g
12-04-16, 19:45
Αυτή την στιγμή έχω ένα linksys wag200g με custom firmware και δηλώνει ότι το κέντρο είναι infineon. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά μένω σε χωριό (ίσως ακολουθούν άλλη τακτική για τα κέντρα σε αυτές τις περιπτώσεις). Η γραμμή είναι σταθερή σε γενικές γραμμές, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το σήμα του wi-fi. Θα κοιτάξω στα 3 πρώτα που ανέφερες (δεν θέλουμε παλιό μοντέλο), αλλά που μπορώ να βρω την απόδοση του wifi; Δεν έχω ιδέα.

κανε search
tp link vr200 any good wifi
&
tp link d2 any good wifi?
η κατι παρομοιο με το αναλογο μοντελο

επισης εχουμε και θεμα (εστω και μικρο τοπικ) εδω στο φορουμ αν θυμαμαι καλα, να ρωτησεις

- - - Updated - - -


Βασικά από ότι βλέπω το 8970 έχει κεραίες 5dbi, τα άλλα 2 έχουν 2dbi και 3dbi, παίζει κάποιο ρόλο;

ναι οσο πιο πολλα db πχ 5 ... τοσο καλυτερη καλυψη σε σημα (πιο μακρυα) κατα εμενα οχι σε throughput

goku
12-04-16, 19:49
κανε search
tp link vr200 any good wifi
&
tp link d2 any good wifi?
η κατι παρομοιο με το αναλογο μοντελο

επισης εχουμε και θεμα (εστω και μικρο τοπικ) εδω στο φορουμ αν θυμαμαι καλα, να ρωτησεις

- - - Updated - - -



ναι οσο πιο πολλα db πχ 5 ... τοσο καλυτερη καλυψη σε σημα (πιο μακρυα) κατα εμενα οχι σε throughput

Τι πρέπει να γνωρίζω για το throughput; Να σημειώσω ότι ο χρήστης παίζει online games και κάνει απλό σερφάρισμα. Ίσως να κατεβάζει και τόρρεντς αλλά όχι ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα.

sweet dreams
12-04-16, 19:58
Τι πρέπει να γνωρίζω για το throughput; Να σημειώσω ότι ο χρήστης παίζει online games και κάνει απλό σερφάρισμα. Ίσως να κατεβάζει και τόρρεντς αλλά όχι ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα.

Online games ασύρματα, μόνο αν το ρούτερ είναι στον ίδιο χώρο και πάλι υπό προυποθέσεις, αν είναι όπως λες σε άλλον όροφο..... το ξεχνάς. Βέβαια και το κατέβασμα μεγάλων αρχείων δεν συνιστάται να γίνεται ασύρματα, αλλά εκεί τουλάχιστον δεν σε επηρεάζει άμεσα όπως στο παιχνίδι.
Κοίταξε μήπως συνδέσεις τους δύο ορόφους ενσύρματα.

vasilisk
12-04-16, 20:00
το τπ λινκ 9980 το εχουν πολλοι με διαφορους παροχους (και παει καλα) και εχουμε 2 μεγαλα θεμα με το συγκεκριμενο εδω στο φορυμ
Αν δεν εισαι σε προβληματικη γραμμη, η πολυ μακρυα, οποιο μοντεμ βαλεις θα ειναι το ιδιο, δεν νομιζω να σου κανει προβλημα
Δεν εχει ομως αλλαγη snr

Για broadcom τα μονα που ξερω που παιρνουν αλλαγη snr μεσα στο μενου ετοιμη ειναι το netgear 2200 v4 (εχουμε μεγαλο τοπικ στο φορουμ και θα εμφανιστει η αλλαγη snr μεσα στο μενου ετοιμη μονο με το αμοντ λογισμικο - οχι το γνησιο)
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=128687&d=1379192156
Το επομενο που ξερω ειναι το billion 7800n & billion 7800nxl billion 8900 με το γνησιο λογισμικο, αλλα αυτα δεν τα φερνουν Ελλαδα
http://www.increasebroadbandspeed.co.uk/wp-content/uploads/2012/01/snr-adjustment-billion-7800N.png

δεν ξερω σιgουρα αν αυτα τα 4 εχουν ipsec vpn

οτιδηποτε αλλο broadcom για αλλαγη σνρ θα παρεις ρισκο, αν βρεις τον τροπο να ξελκειδωσουν


Ευχαριστω. Εχω σχετικα καλη γραμμη. Επισης ειδα απο το site της tplink οτι τοσο το 8970 οσο και το 9980 εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα οσον αφορα το ipsec vpn. Ελπιζω να ισχυει και να μην ειναι καποιο "λαθος". Επισης το w8970 v3 σε διπλανο φορουμ διαβασα οτι εχει broadcom chip. Και τελος, μιας και το θελω για isdn ειδα οτι υπαρχει και το W8970B.

169486

goku
12-04-16, 20:09
Online games ασύρματα, μόνο αν το ρούτερ είναι στον ίδιο χώρο και πάλι υπό προυποθέσεις, αν είναι όπως λες σε άλλον όροφο..... το ξεχνάς. Βέβαια και το κατέβασμα μεγάλων αρχείων δεν συνιστάται να γίνεται ασύρματα, αλλά εκεί τουλάχιστον δεν σε επηρεάζει άμεσα όπως στο παιχνίδι.
Κοίταξε μήπως συνδέσεις τους δύο ορόφους ενσύρματα.

Βασικά ο χρήστης που παίζει τα παιχνίδια δεν μου έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα με το ping, απλώς περιστασιακά μπορεί να παίξει καμιά αποσύνδεση και να χάσει το παιχνίδι. Εκεί που είναι τώρα (στο δωμάτιο αλλά και σε όλο το εισόγειο) δεν υπάρχει τηλεφωνική εγκατάσταση αλλά το έχει στα υπόψη για να βάλει και να μεταφέρει εκεί το ρούτερ.

babis3g
12-04-16, 20:14
Ευχαριστω. Εχω σχετικα καλη γραμμη. Επισης ειδα απο το site της tplink οτι τοσο το 8970 οσο και το 9980 εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα οσον αφορα το ipsec vpn. Ελπιζω να ισχυει και να μην ειναι καποιο "λαθος". Επισης το w8970 v3 σε διπλανο φορουμ διαβασα οτι εχει broadcom chip. Και τελος, μιας και το θελω για isdn ειδα οτι υπαρχει και το W8970B.

169486
ολα σωστα :oneup:

δεν πιστευω να γραφουν λαθος πληροφοριες, παντως γραψε στο αναλογο τοπικ (αν δεν σου απαντησουν εδω) να βεβαιωθεις οτι δεν εχει προβλημα το ipsec

ναι το tp link 8970 v3 ειναι broadcom και το εχω στη λιστα προφανως πολυ πιο πριν το δεις γραμμενο στο αλλο τοπικ :) αλλα δεν το ανεφερα γιατι ψαχνεις μονο broadcom που να εχουν αλλαγη snr μεσα στο μενου, που μονο 4 ξερω (τα ανεφερα)

- - - Updated - - -


Βασικά ο χρήστης που παίζει τα παιχνίδια δεν μου έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα με το ping, απλώς περιστασιακά μπορεί να παίξει καμιά αποσύνδεση και να χάσει το παιχνίδι. Εκεί που είναι τώρα (στο δωμάτιο αλλά και σε όλο το εισόγειο) δεν υπάρχει τηλεφωνική εγκατάσταση αλλά το έχει στα υπόψη για να βάλει και να μεταφέρει εκεί το ρούτερ.

μην περιμενεις σε πανω κατω οροφο απο σχεδον κανενα μοντεμ να εχεις καλη καλυψη και καλες ταχυτητες ασυρματου ταυτοχρονα
Πας σε λυση με καλωδιο και βαζεις 1-2 Access Points
Oσο πιο μακρυα το σημα σε ασυρματο τοσο πιο πολυ πινκ και μειωση ταχυτητας (throughput)

εκτος αν πας για κανα νετγκιαρ 7000 η κανα asus dsl 68u, αλλα αυτα εχουν 150+ ευρω
http://www.adslgr.com/forum/threads/902080-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%8D%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Netgear-Nighthawk-D7000-AC1900?p=5804732#post5804732

sweet dreams
12-04-16, 20:15
Βασικά ο χρήστης που παίζει τα παιχνίδια δεν μου έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα με το ping, απλώς περιστασιακά μπορεί να παίξει καμιά αποσύνδεση και να χάσει το παιχνίδι. Εκεί που είναι τώρα (στο δωμάτιο αλλά και σε όλο το εισόγειο) δεν υπάρχει τηλεφωνική εγκατάσταση αλλά το έχει στα υπόψη για να βάλει και να μεταφέρει εκεί το ρούτερ.

Tότε μάλλον δεν θα είναι φανατικός gamer, οι λοξοί δεν αγγίζουν μηχάνημα που συνδέεται ασύρματα. :p

goku
12-04-16, 20:26
ολα σωστα :oneup:

δεν πιστευω να γραφουν λαθος πληροφοριες, παντως γραψε στο αναλογο τοπικ (αν δεν σου απαντησουν εδω) να βεβαιωθεις οτι δεν εχει προβλημα το ipsec

ναι το tp link 8970 v3 ειναι broadcom και το εχω στη λιστα προφανως πολυ πιο πριν το δεις γραμμενο στο αλλο τοπικ :) αλλα δεν το ανεφερα γιατι ψαχνεις μονο broadcom που να εχουν αλλαγη snr μεσα στο μενου, που μονο 4 ξερω (τα ανεφερα)

- - - Updated - - -



μην περιμενεις σε πανω κατω οροφο απο σχεδον κανενα μοντεμ να εχεις καλη καλυψη και καλες ταχυτητες ασυρματου ταυτοχρονα
Πας σε λυση με καλωδιο και βαζεις 1-2 Access Points
Oσο πιο μακρυα το σημα σε ασυρματο τοσο πιο πολυ πινκ και μειωση ταχυτητας (throughput)

εκτος αν πας για κανα νετγκιαρ 7000 η κανα asus dsl 68u, αλλα αυτα εχουν 150+ ευρω
http://www.adslgr.com/forum/threads/902080-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%8D%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Netgear-Nighthawk-D7000-AC1900?p=5804732#post5804732

Εντάξει, αν πάμε σε access points και πανάκριβα ρούτερ ξεφεύγουμε λιγάκι. Α, δηλαδη το throughput είναι η μείωση της ταχύτητας του wi-fi; Δηλαδή από τα 56mpbs να πάει 48, 36, 24, 12, κλπ; Ε εντάξει, παλεύεται κάπως αυτό προς το παρόν. Αλλά όπως ανέφερα υπάρχει πρόβλεψη να μεταφερθεί το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής και στο ισόγειο (δεν ξέρουμε πότε αλλά θα γίνει προσεχώς), οπότε δεν θέλουμε να ξεφύγουμε σε άσκοπες κινήσεις.

Μάλλον θα καταλήξω στο 8970, έχεις να προτείνεις κάτι άλλο να έχω υπόψη για το wifi αλλά και γενικότερα; Από το επίσημο site βλέπω ότι υπάρχουν εκδόσεις V1 και V3, τι διαφορές έχουν; Όσον αφορά αποκλειστικά το wi-fi πρέπει να με απασχολεί η έκδοση; Ρωτάω μήπως δεν μπορέσω να βρω κάποια από τις 2.


Tότε μάλλον δεν θα είναι φανατικός gamer, οι λοξοί δεν αγγίζουν μηχάνημα που συνδέεται ασύρματα. :p

Βασικά είναι gamer αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο, κάνει τα δυνατά του όμως. Καταλαβαίνω τι εννοείς.....

babis3g
12-04-16, 21:08
Α, δηλαδη το throughput είναι η μείωση της ταχύτητας του wi-fi; Δηλαδή από τα 56mpbs να πάει 48, 36, 24, 12, κλπ; Ε εντάξει, παλεύεται κάπως αυτό προς το παρόν.

Μάλλον θα καταλήξω στο 8970, έχεις να προτείνεις κάτι άλλο να έχω υπόψη για το wifi αλλά και γενικότερα; Από το επίσημο site βλέπω ότι υπάρχουν εκδόσεις V1 και V3, τι διαφορές έχουν; Όσον αφορά αποκλειστικά το wi-fi πρέπει να με απασχολεί η έκδοση; Ρωτάω μήπως δεν μπορέσω να βρω κάποια από τις 2.
Nαι σωστα η ταχυτητα πεφτει (και πιο πολυ πινκ επιραζει τα παιχνιαδια) οσο πιο μακρυα αλλα μερικα πλεον εχουν ac 750 mbps (πχ archer vr200, 450 στο 5G & 300 στο 2,4G & οχι μονο 54mbps )

οχι δεν εχω αλλα υποψην σε infineon μετα πας σε draytek/ fritzbox αλλα δεν θελεις τετοιες τιμες

το 8970 v1 ειναι lantiq (ex infineon)
το 8970 v3 ειναι broadcom για αυτο δεν το ανεφερα

αλλη πληροφιρια ειναι να κοιταξεις και εσυ κριτικες ασυρματου απο τα μοντελα που σε ενδιαφερει

μπορει το τπ λινκ 8970 να εχει κεραιες 5 db (λογικα πιο καλυτερο σημα) αλλα καποιο αλλο με 3 db κεραιες να εχει πιο δυνατο σημα γιατι να εχει τεχνολογια beamforming η αν εχει ενισχυτη για καλυτερο σημα

πχ το asus dsl ac68u εχει 3 κεραιεμε 3 db αλλα εχει ενισχυτη (airadar & beamforming) και παει αρκετα μακρυα απο αλλ που εχω δοκιμασει με 5 db απλες κεραιες

goku
21-04-16, 22:16
τα infineon εχουν αντικατασταθει απο τα lantiq που εχει καλη γκαμα η τπ λινκ

τπ λινκ 8970 ν1 (με τις 3 κεραιες και δεν υπαρχει στο eshop πλεον) και ...

archer D2 με εξωτερικες

vr200 εχουν εσωτερικες κεραιες και τα 2 ειναι infineon, βγαινει στα 85 αν διαστημαta (οχι μονιμα) προσφορα στο eshop, αν μπορεις να περιμενεις

Επειδη δεν τα εχω να καnω συγκριση, θα ψαξεις πληροφoριες για την αποδοση του wifi τους αλλα με εξωτερικες δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια, ειδικα με το vr200
το επομενο με το παλιο καλο ινφινεον (αλλα πολυ πιο παλιο μοντεμ) το νετγεαρ d1000, αλλα δεν το κοβω για καλο wifi
http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299

Τελικά πήραμε το TP-Link 8970 V3 (http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html#overview), προς το παρόν είμαστε ικανοποιημένοι αλλά μήπως έχετε να προτείνετε κάποια καλή κεραία με περισσότερα dbi για να του βάλουμε; Θα αλλάξουμε μόνο την μία από τις 2. Τι είδους βύσμα πρέπει να έχει η κεραία για να μην κάνω κάποιο λάθος και δεν ταιριάζει με το βύσμα του ρούτερ;

babis3g
21-04-16, 23:12
Τελικά πήραμε το TP-Link 8970 V3 (http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html#overview), προς το παρόν είμαστε ικανοποιημένοι αλλά μήπως έχετε να προτείνετε κάποια καλή κεραία με περισσότερα dbi για να του βάλουμε; Θα αλλάξουμε μόνο την μία από τις 2. Τι είδους βύσμα πρέπει να έχει η κεραία για να μην κάνω κάποιο λάθος και δεν ταιριάζει με το βύσμα του ρούτερ;

ωραια, μεγεια, απο οτι λεει η σελιδα του κατασκευαστη για το ν3
http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html#specifications

Antenna Type Omni directional, Detachable, Reverse SMA
Antenna Gain 2 x 5dBi
παιρνει SMA
https://www.google.gr/search?q=Reverse+SMA&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj8h4O7xKDMAhUBCCwKHV6wCNQQ_AUIBygB&biw=1208&bih=609

και οι κεραιες ηδη ειναι δυνατες 5 dbi ... οποτε κοιτας απο 8-9 dbi και πανω νομιζω ειναι οι επομενες

goku
21-04-16, 23:18
ωραια, μεγεια, απο οτι λεει η σελιδα του κατασκευαστη για το ν3
http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html#specifications

παιρνει SMA
https://www.google.gr/search?q=Reverse+SMA&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj8h4O7xKDMAhUBCCwKHV6wCNQQ_AUIBygB&biw=1208&bih=609

και οι κεραιες ηδη ειναι δυνατες 5 dbi ... οποτε κοιτας απο 8-9 dbi και πανω νομιζω ειναι οι επομενες

Κοιτάω στο e-shop.gr (τυχαίο μαγαζί, μπορεί να μην αγοράσουμε από αυτό, αλλά μπορεί και να αγοράσουμε), και μερικές κεραίες τις λέει RP-SMA, αυτό είναι άλλο; Μήπως μπορείς να μου υποδείξεις μερικά μοντέλα από οποιοδήποτε κατάστημα που να είναι reverse sma; όλο rp-sma βρίσκω. Εκτός φυσικά αν παίζει κανένας αντάπτορας. Γύρω στα 8-9 dbi που προτείνεις.

babis3g
21-04-16, 23:28
το ιδιο νομιζω ειναι
http://i2.wp.com/droneinsider.org/wp-content/uploads/2016/02/sma-rpsma.jpg?w=500
απλα προσεξε αν το βισμα ειναι αρσενικο η θηλυκο, ξεβιδωσε αυτες του τπ λινκ και δες το αναλογο

sweet dreams
22-04-16, 09:09
Κοιτάω στο e-shop.gr (τυχαίο μαγαζί, μπορεί να μην αγοράσουμε από αυτό, αλλά μπορεί και να αγοράσουμε), και μερικές κεραίες τις λέει RP-SMA, αυτό είναι άλλο; Μήπως μπορείς να μου υποδείξεις μερικά μοντέλα από οποιοδήποτε κατάστημα που να είναι reverse sma; όλο rp-sma βρίσκω. Εκτός φυσικά αν παίζει κανένας αντάπτορας. Γύρω στα 8-9 dbi που προτείνεις.

Antenna Type Omni directional, Detachable, Reverse SMA Antenna Gain 2 x 5dBi

Εσύ rp-sma θέλεις.

https://en.wikipedia.org/wiki/SMA_connector

jkoukos
22-04-16, 11:09
Λάθος αναφορά έχει η TP-Link. Κανονικά έπρεπε να αναφέρει Reverse Polarity SMA (RP-SMA).
Όλες οι συσκευές της, που δέχονται αλλαγή κεραίας, θέλουν τέτοιο βύσμα. Το θηλυκό (female) είναι στην βάση της συσκευής και το αρσενικό (male) στην κεραία.
169860

Η διαφορές SMA και RP-SMA δείχνονται στην εικόνα που έβαλε ο Μπάμπης. Ουσιαστικά αλλάζει το "γένος", δηλαδή ο εσωτερικός ακροδέκτης.

Και κάτι τελευταίο. Δεν ενδείκνυται η αλλαγή μόνο μίας κεραίας. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στο να δουλεύει σωστά το ασύρματο.

goku
22-04-16, 11:14
Λάθος αναφορά έχει η TP-Link. Κανονικά έπρεπε να αναφέρει Reverse Polarity SMA (RP-SMA).
Όλες οι συσκευές της, που δέχονται αλλαγή κεραίας, θέλουν τέτοιο βύσμα. Το θηλυκό (female) είναι στην βάση της συσκευής και το αρσενικό (male) στην κεραία.
169860

Η διαφορές SMA και RP-SMA δείχνονται στην εικόνα που έβαλε ο Μπάμπης. Ουσιαστικά αλλάζει το "γένος", δηλαδή ο εσωτερικός ακροδέκτης.

Και κάτι τελευταίο. Δεν ενδείκνυται η αλλαγή μόνο μίας κεραίας. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στο να δουλεύει σωστά το ασύρματο.

Δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν έχω πρόσβαση στο ρούτερ, αλλά τώρα που το σκέφτομαι ίσως να έχεις κάποιο δίκιο, δεν πρέπει να είναι reverse sma η κεραία. Εννοείται όμως πως πριν πάω να αγοράσω, θα πάω στο ρούτερ και θα την βγάλω για να σιγουρευτώ τι βύσμα έχει. Ενδεχομένως να βάλω κατευθυντική και όχι omni-directional, παίζει κάποιο ρόλο στο ότι θα αλλάξω μόνο μία κεραία;

jkoukos
22-04-16, 11:44
Μα δεν υπάρχει Reverse SMA είδος βύσματος. Υπάρχουν είτε SMA, είτε Reverse Polarity SMA. Είναι λάθος η αναφορά που έχει.

Παίζει ρόλο αλλαγή μόνο μίας κεραίας. Εκπέμπουν-λαμβάνουν ταυτόχρονα και οι 2, σε spatial streams δουλεύοντας ως MiMo. Επίσης έχουν συγκεκριμένη σύνθετη αντίσταση που λαμβάνεται υπόψιν στους υπολογισμούς του firmware για την σωστή λειτουργία. Τέλος και οι 2 μαζί χρησιμοποιούνται για την λήψη ανακλώμενων σημάτων διαφορετικής φάσης ώστε μέσω της επεξεργασίας να γίνεται καλύτερη λήψη ασθενών σημάτων.

Φαντάσου να άλλαζες στο αυτοκίνητο την μία λάμπα με Xeon ή τον έναν προβολέα με άλλον διαφορετικής εστίασης. Φως πάλι θα είχες, αλλά το αποτέλεσμα μάλλον θα ήταν χειρότερο.
Είτε αλλάζεις και τις 2, είτε δεν τις αλλάζεις. Αν τις αλλάξεις, θα πρέπει οι νέες να είναι ίδιες μεταξύ τους και όχι διαφορετικές.

Vtester
22-04-16, 12:15
δες αυτές http://www.skroutz.gr/s/398396/TP-LINK-TL-ANT2408C.html αλλά μην περιμένεις τις τρελές διαφορές

sweet dreams
22-04-16, 16:42
Δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν έχω πρόσβαση στο ρούτερ, αλλά τώρα που το σκέφτομαι ίσως να έχεις κάποιο δίκιο, δεν πρέπει να είναι reverse sma η κεραία. Εννοείται όμως πως πριν πάω να αγοράσω, θα πάω στο ρούτερ και θα την βγάλω για να σιγουρευτώ τι βύσμα έχει. Ενδεχομένως να βάλω κατευθυντική και όχι omni-directional, παίζει κάποιο ρόλο στο ότι θα αλλάξω μόνο μία κεραία;


Μα δεν υπάρχει Reverse SMA είδος βύσματος. Υπάρχουν είτε SMA, είτε Reverse Polarity SMA. Είναι λάθος η αναφορά που έχει.

Παίζει ρόλο αλλαγή μόνο μίας κεραίας. Εκπέμπουν-λαμβάνουν ταυτόχρονα και οι 2, σε spatial streams δουλεύοντας ως MiMo. Επίσης έχουν συγκεκριμένη σύνθετη αντίσταση που λαμβάνεται υπόψιν στους υπολογισμούς του firmware για την σωστή λειτουργία. Τέλος και οι 2 μαζί χρησιμοποιούνται για την λήψη ανακλώμενων σημάτων διαφορετικής φάσης ώστε μέσω της επεξεργασίας να γίνεται καλύτερη λήψη ασθενών σημάτων.

Φαντάσου να άλλαζες στο αυτοκίνητο την μία λάμπα με Xeon ή τον έναν προβολέα με άλλον διαφορετικής εστίασης. Φως πάλι θα είχες, αλλά το αποτέλεσμα μάλλον θα ήταν χειρότερο.
Είτε αλλάζεις και τις 2, είτε δεν τις αλλάζεις. Αν τις αλλάξεις, θα πρέπει οι νέες να είναι ίδιες μεταξύ τους και όχι διαφορετικές.

Βρε παιδιά προφανώς παραλείψανε το polarity. Reverse SMA, Reverse (Polarity) SMA, δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί κάποιος γιατί δεν υπάρχει σχέτο Reverse SMA βύσμα.

babis3g
22-04-16, 19:34
οταν το παρει θα δει πως ειναι η κεραια, παντως απο το 8960 (ν5) που εχω και βγαινουν οι κεραιες, δεν εχει ακιδα στη μεση
ισως να εχει διαφορα με το 8970 γιατι ειναι μαυρες οι κεραιες
(το αρμανι ειναι για στερεωθει η κεραια :p αλλα παρτε τα δαχτυλικα αποτυπωματα)
169878

jkoukos
22-04-16, 19:46
Αυτή είναι η RP-SMA male, όπως έγραψα κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/24283-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-ADSL-router-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%89?p=5923635#post5923635).

Αν είχε ακίδα στη μέση, θα ήταν SMA male.

babis3g
22-04-16, 19:48
ναι ...

μολις κοιταξα ... και σε drayTek (στρογγυλες) και σε Asus (μαυρες τετραγωνες) ολες ιδιες ειναι, στη μεση χωρις ακιδα (σαν το τπ λινκ) ... αρα οποια και να παρει του εμποριου θα εχουν ιδια βαση και γενικα ολες κανουν απο οτι φαινεται
Τις δοκιμασα και μπαινουν ανετα η μια κεραια στο μοντεμ της αλλης εταιριας

jkoukos
22-04-16, 20:06
Όχι, "όποια κι αν πάρει", εκτός αν εννοείς από αυτές που έχουν RP-SMA.

Π.χ. υπάρχει η TL-ANT2409B (http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-ant2409b-9dbi-24ghz-outdoor-directional-antenna-p-PER.612392) με N βύσμα, αλλά και η TL-ANT2409A (http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-ant2409a-24ghz-9dbi-directional-outdoor-antenna-p-PER.612335) με RP-SMA βύσμα και πολλές άλλες.

babis3g
22-04-16, 20:09
τοτε εκανα λαθος, δεν ειναι οποια και αν παρει :oops:

jkoukos
22-04-16, 20:21
Ισχύει όμως ότι οι περισσότερες εσωτερικές συσκευές δέxονται αποσπώμενες κεραίες με RP-SMA βύσμα.
Το πράγμα αλλάζει στα εξωτερικά ΑΡ που εκεί τα πράγματα είναι μοιρασμένα και χρησιμοποιούνται διάφορα βύσματα (κυρίως Ν, SMA και λιγότερο RP-SMA).

karajim80
25-04-16, 13:01
Καλημέρα σας.Ειμαι κι εγώ σε αναζήτησή νέου Μοντεμ-Ρουτερ γιατί έχω το Στόκ που δίνουν οι εταιρίες.
Ήμουν στην wind και έχω κάνει αλλαγη σε voda και έχω ακομη το μικρό zte της wind.Επειδη δεν υπαρχει χρόνος για πολλα πειράγματα και δοκιμές θα ήθελα μια πρόταση που να ειναι όσο το δυνατόν set and forget.Υπαρχει ένας σταθερός υπολογιστής που συνδέεται με καλώδιο και χρησιμεύει περισσοτερο σαν κατεβαστηρι και τέσσερις συσκευές τηλέφωνα - ταμπλετ με ασύρματο για σερφάρισμα.Ειδα οτι τα asus θέλουν δουλειά αλλα έχουν μαγικες ικανοτητες.Με το υπάρχων Μοντεμ-Ρουτερ έχω πολλές αποσυνδέσεις στο ασύρματο δίκτυο.Δηλαδη πολλές φορες για να συνδεθεί μια συσκευή πρεπει να ανοίξω κλείσω το wifi της συσκευής 4-5 φορες.Συνηθως το πρόβλημα εξαφανίζεται για λίγο με reboot tou router.Με εχει κουράσει λίγο αυτο το άνοιξε κλεισε και θα ήθελα να μου προτείνεται κατι που να εχει καλή εμβέλεια και όσο το δυνατόν πιο σταθερό σήμα.Το σπίτι ειναι γύρω στα 80-85 τμ και ανάμεσα στην θέση του Ρουτερ και του σαλονιού που γίνεται η μεγαλύτερη χρήση του ασυρμάτου υπαρχει μονο ένας τοίχος.Αλλαγες σε κανάλια έχουν γίνει με την χρήση του προγράμματος inssider οπότε δοκιμές έχουν γίνει αρκετές και δεν ειδα καμία βελτίωση. Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

babis3g
25-04-16, 13:30
τι τιμη μπορεις να δωσεις? επισης εδω στο ιδιο τοπικ μιας και θα χαλασεις καποια χρηματα καλο να δεις τουλαχιστον τις τελευταιες 10-15 σελιδες ισως παροτι δεν εχεις χρονο
Γενικα αφου το κριτιριο σου ειναι το καλο ασυρματο τοτε κοιτας οτιδηποτε με εξωτερικες κεραιες κατα την γνωμη μου

Vtester
25-04-16, 13:33
στα 47.90 http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494 είναι μια τίμια επιλογή.

babis3g
25-04-16, 13:47
πραγματι :) και φοβερες ρυθμισεις μεσα στο μενου που θα βρεθουν σε ποιο ακριβα μοντεμ σαν τα draytek

karajim80
25-04-16, 16:28
τι τιμη μπορεις να δωσεις? επισης εδω στο ιδιο τοπικ μιας και θα χαλασεις καποια χρηματα καλο να δεις τουλαχιστον τις τελευταιες 10-15 σελιδες ισως παροτι δεν εχεις χρονο
Γενικα αφου το κριτιριο σου ειναι το καλο ασυρματο τοτε κοιτας οτιδηποτε με εξωτερικες κεραιες κατα την γνωμη μου
Τις έχω διαβάσει τις τελευταίες σελίδες..Για το w9980 έλεγα αλλα επειδή ακούω οτι τα ασους κανουν παπάδες έλεγα να πάω προς τα εκεί.Εχω μιλήσει με βρόνταφον και μου έριξαν το snr στα έξι και εκεί που το Ρουτερ κλείδωνε στα 16 και κατι τώρα ειναι σχεδόν 19. Για την τιμη σίγουρα δεν θέλω να ξεφύγω πολυ..

babis3g
25-04-16, 18:05
Τις έχω διαβάσει τις τελευταίες σελίδες..Για το w9980 έλεγα αλλα επειδή ακούω οτι τα ασους κανουν παπάδες έλεγα να πάω προς τα εκεί.Εχω μιλήσει με βρόνταφον και μου έριξαν το snr στα έξι και εκεί που το Ρουτερ κλείδωνε στα 16 και κατι τώρα ειναι σχεδόν 19. Για την τιμη σίγουρα δεν θέλω να ξεφύγω πολυ..

Βεβαια αν πας για ασος καλα ειναι απλα το λεω γιατι οι πιο πολλοι τα προτιμουν για να παιξουν με την γραμμη
Ομως αφου ο παροχος σε εβαλε με σνρ 6 τοτε το ασος δεν θα βοηθησει πολυ που εχει το πλεονεκτημα να αλλαζει την γραμμη
Ηδη στο 6 το σνρ αρχιζει να ειναι χαμηλα και αν το βαλεις πιο κατω αντε αν παρεις 1-2 mbps το πολυ
Αν δεις στο τοπικ του Ν14 δεν κερδιζουν πολλα οσοι φιλοι ειναι με σνρ 6 απο τον παροχο

κοιτα και την σειρα D των tp link (και αυτα βγαινουν προσφορα να διαστηματα)...
αν μπορεις να περιμενεις προσφορα απο το eshop το τπ λινκ βγαινει καποτε προσφορα στα 85 παρομοια τιμη με τπ 9980 και νομιζω καλυτερο wifi (δεν τα εχω) και νομιζω καλυτερη μνημη απο το 9980
http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr200-ac750-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612804

η το αλλο τπ λινκ που εβαλε ο φιλος πιο πανω στα 47 αυτη τη βδομαδα, αλλα ειναι μονο adsl
ολα τα αλλα μοντεμ ειναι γραμμενα πιο πισω αλλα νομιζω αυτα τα 2 ειναι οτι πρεπει, αλλα καλυτερα να δωσεις τπ 85αρι και να εχεις κατι πιο καλο

μπορεις να δεις και το ασος Ν17 που βγαινει στα 65 (παλι αν περιμενεις) αλλα εχει μονο 2,4 και εσωτερικες κεραιες δεν νομιζω να εχει τοσο καλο σημα οσο αυτα με τις εξωτερικες κεραιες και δεν θα σε βοηθησει πολυ η αλλαγη σνρ που προσφερει σε σχεση με τα 2 τπ λινκ, οποτε το απορριπτεις στην περιπτωση σου

karajim80
25-04-16, 21:00
Για αρχή ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις προτάσεις σου.
Δηλαδή καλυτερα να πάω σε τπ λινκ απο οτι κατάλαβα.Αυτο μου προτείνεις.
Δεν θέλω να χρειάζεται να παίζω μαζί του όλη την ώρα γι αυτο είπα set and forget.Ειναι πιο σταθερά σαν μηχανάκια απο τα ασους?

babis3g
25-04-16, 21:36
set & forgot απο μια αποψη εννοεις? για ξεκαθαρησε αν γινεται γιατι εδω ανοιγει καινουριο ζητημα αν παμε στην γραμμη ... γιατι εgω νομιζα με την εννοια οτι μπαινουν οι ρυθμισεις ευκολα και με ευκολο μενου για προσβαση και ταιριαζει με τους Ελληνικους παροχους και οσο πιο γινεται λιγοτερα προβληματα στο λογισμικο του που δεν θα χρειασεται να μπαινεις καθε λιγο να δεις τι γινεται
Οποτε το set & forgot εχει πολλες εννοιες

Αν εννοεις απο θεμα σταθεροτητας γραμμης, καλυτερα ειναι να βρεις τι chipset παιζει το κεντρο παροχου και να παρεις αναλογο μοντεμ οποτε ολα τα πιο πανω μπορει να ειναι ακυρα .. .πχ αν εισαι σε κανα conexant το βρισκω δυσκολο να βρεις αναλογο μοντεμ

Η wind παιζει με 2-3 διαφορετικα ΑΚ οποτε για σιγουρια θα πρεπει βρεις το συγκεκριμενο κεντρο η τουλαχιστον η να αναφερεις το μοντεμ που σου εχει δωσει ο παροχος να παρεις παρομοιο chipset αφου λες ΔΕΝ εχεις αποσυνδεσεις και εισαι Σιγουρος 100%
Ανεβασε στατιστικα με το snr, attenuation, errors απο το τωρινο μοντεμ να δω αν εισαι σε μεκρυνη αποσταση και αν καλη η γραμμη

Αν εννοεις απο θεμα προβλημα στις ρυθμισεις τοτε αυτο θα το ψαξεις γιατι δεν τα εχω να σου πω εχουν το ταδε θεμα στην ταδε ρυθμιση, αλλα σε γενικες γραμμες ολα οσα αναφερες δεν εχω δει ιδιαιτερα προβληματα ... ειναι οκ και απο ασυρματο και απο ρυθμισεις

Τα ασος εχουν το ιδιωμα καθως και αλλα μοντεμ που δεν εχουν ιδιο chipset με το κεντρο παροχου, αν ειναι μακρυνη γραμμη η ειναι στα ορια με προβληματικη γραμμη να μην ειναι παντα σταθερα οποτε θα πρεπει να κοιτας συνεχεια την γραμμη αν κανει προβλημα ... οποτε δεν ειναι connect & go να προκειται να παρακολουθεις την γραμμη

Το C7 ειναι σκετο ραουτερ και δεν σου κανει εκτος αν βαλεις το μοντεμ του παροχου σε γεφυρα και το C7 πισω του για ασυρματο και ραουτινγκ, αλλα θα εχεις 2 συσκευες

karajim80
25-04-16, 22:05
http://i68.tinypic.com/24gskdh.jpg



Ξέθαψα ενα νετφαστερ απο την αποθήκη και επιβεβαίωσα τουλάχιστον οτι φταίει το Ρουτερ.
Συνδέεται το κινητό αμέσως και δεν έχω αποσυνδεσεις στο ασύρματο δίκτυο.
Μετα απο την ρύθμιση του παρόχου αυτά βλεπω.
Και όσον αφορά το set and forget εννοώ το σεταρω μια φορα και δεν ασχολούμαι κάθε τρεις και λίγο μαζί του.

babis3g
25-04-16, 23:08
οκ τοτε οποιο μοντεμ παρεις θα εισαι οκ με αυτα τα στοιχεια, αν ειναι οκ το wifi με αυτο που τωρα δοκιμασες σιγουρα στα αλλα θα ειναι πολυ καλυτερα, αλοιμονο τους δηλαδη αν εχουν θεμα, το γυρνας πισω ... αλλιως οποιο απο τα 4 θελεις η βρεις προσφορα, αφοβα, και τα ασος ειναι οκ σε αυτη την αποσταση
Αν θελεις να γλυτωσεις χρηματα πηγαινε για το τπ λινκ vr200 φτηνο, καλο ασυρματο απο οτι διαβαζω, και οι ρυθμισεις που εχει, θα βρεις σε μοντεμ απο 200 ευρω και με vdsl αν στο μελλον αναβαθμηστει η περιοχη σου
μπορει να περιμενεις να βγει αργοτερα (δεν ξερω ποτε) προσφορα ξανα στα 85

κοιτα το τπ λινκ 8970 που ειπε ο φιλος πιο πανω ειναι φτηνο στα 47 για το πιο φτηνο και ιδιες πλουσιες ρυθμισεις σαν το vr200, αλλα το vr200 ειναι πιο μελλοντικο λογω του vdsl & ac

ολα αυτα θα παιδευτεις την πρωτη φορα αν θελεις κατι πιο εξeιδικευμενο να σεταρεις μαις και εχουν παρα πολλες ρυθμισεις ... αλλα και ετσι ως εχει να το αφησεις απο το εργοστασιο ειναι οκ
το μονο που θα κανεις ειναι να βαλεις τις σωστες παραμετρους του παροχου vpi/vci/username pass, pppoe, mtu κλπ

θα τα κανεις μια φορα και τελος

PS
την πρωτη φωτο κατεβασε την που εχει διευθυνσεις κλπ

karajim80
26-04-16, 12:41
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Και αν μπορεις να μου πεις πως θα δω τι τσιπακι εχει το dslam..
Γινεται μεσα απο το μοντεμ?Κατεβασα το orbmt αλλα δεν συνδεεται μου γραφει επειδη το αρνειται το μοντεμ.

babis3g
26-04-16, 14:17
μερικα μοντεμ το γραφουν στα στατιστικα, αν οχι τοτε με τελνετ (εφοσον ξερουμε τις εντολες γιατι καθε μοντεμ ειναι διαφορετικο), αν ειναι κλειδωμενο το τελνετ πχ παροχου τοτε πρεπει να γινει hαck ... μερικα tool μπορει να το λενε αλλα πρεπει να βρεις το αναλογο tool/version αν ταιριαζει καποιο
Το orbit ειναι παλιο προγραμμα και αν δεν κανω λαθος πρεπει ο προγραμματιστης του να βγαλει καινουρια εκδοση που να υποστηριζει τα καινουρια γενειας dsl chipset ...το ιδιο ισχυει και για μερικα dmt tool versions

για το νετφαστερ που εχεις απο οτι λενε εδω δεν υποστηριζεται απο το dmt tool
http://www.adslgr.com/forum/threads/789712-Netfaster-IAD-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-DMT-Tool
και με το orbit δοκιμασε το ifx infineon amazon αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο

Snoo
03-05-16, 21:04
Καλησπερα, θα ήθελα την πρόταση σας για αγορά ασύρματου modem router το οποιο προορίζεται για χρήση σε ταβέρνα , ή γραμμή είναι adsl ότε 22mbps annex a, γενικά μας ενδιαφέρει να μπορεί να σηκώσει το πολύ 100 συσκευες, να έχει καλό wifi σήμα και να μπορεί ο χρήστης μέσω ρυθμίσεων να δίνει συγκεκριμένη ταχύτητα σε ένα pc και οι υπόλοιπες συσκευές να μοιράζονται ότι μένει από ταχυτητα τι έχετε να προτείνεται γενικά σε καλή τιμή ;; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

babis3g
03-05-16, 21:27
σε μοντεμ/ραοuτερ μαζι κοιτα τα draytek 2860n/ac ... σηκωνει μεχρι 64 χρηστες ταυτοχρονα σε ασυρματο (αλλα ειναι αναλογα τι χρηση κανουν) και μπορεις να ορισεις παρα πολλα rules σε διαφορους χρηστες και με vlan tag μπορεις να βαλεις και 300 συσκευες
Επισης εχε υποψην με τοσους χρηστες θα χρειαστεις qos και αλλους περιορισμους το οποιο πλουσια προσφερει γιατι 22 mbps δεν θα σου φτασουν ουτε για αστειο αν ειναι σχεδον 100 χρηστες ταυτοχρονα (γαμος, βαφτισια κλπ)
http://eu.draytek.com:12860/

Αν ειναι ασυρματα οι 100 χρηστες θα ελεγα να κοιταξεις τα Rokus
πχ Ruckus Zoneflex
https://www.ruckuswireless.com/products/access-points/zoneflex-indoor
Σηκωνουν μεχρι 500 συσκευες ασυρματα

η τα XIRRUS
https://www.xirrus.com/products/wireless-lan/access-points/
https://www.xirrus.com/products/wireless-lan/high-density-access-points/

επισης κοιτα και τα Cisco 2600 series access points

και τα Aruba
http://www.arubanetworks.com/products/networking/access-points/

Δεν υπαρχουν καλυτερα στην αγορα απο αυτα ... τα αλλα ειναι για οικιακες χρησεις

Αν οι 100 χρηστες δεν ειναι ταυτοχρονα κοιτα και τα ubiquity access points ειναι τα πιο φτηνα με πολυ καλο σημα απο κριτικες και εχουν το λιγοτερο κοστος
Μπορει με 2-3 ubiquiti να σε καλυψουν σαν πιο φτηνη επιλογη

Livas
06-05-16, 09:05
TP-LINK TD-W9980

Για το παραπανω μοντεμ τι εχετε να πειτε?
Ειναι για εναν φιλο σε οτε παροχο ειναι ! Απλη χρηση εντελως θέλει!
Απλα να ειναι σταθερό και να συγχρονίζει καλα!

Εχετε και κάποιο αλλο πιο οικονομικο?
?
Εχει μερικες συσκευες ταμπλετ/τηλεόραση/κινητο/ ps4 που ειναξ ασυρματα συνδεμενα! Οποτε τον νοιαζει πολύ η εμεβελεια και σταθερότητα και καλος συγχρονισμος!

Ειχε το ζτε του ΟΤΕ που δινουν αλλα τον κάνει παρα πολλα αποσυνδεσεις. Απο τον ΟΤΕ δεν βλεπουν κανα θεμα.οποτε οφείλεται το μοντεμακι!!

Ρώτησε και για το
ASUS DSL-N12E
TP-LINK TD-W9980
NETGEAR D6000 AC750 ( ισως?)

Tplink kai netgear εχουν broadcom τσιπάκια?

Τι προτείνετε εσεις;

babis3g
06-05-16, 12:01
δυσκολα να σου πω καποιο απο θεμα ασυρματου αλλα για πληροφοριες

το Asus N12 ειναι λιγο παλιο και δεν εχει usb

to 9980 εχει εσωτερικες κεραιες στο 2,4 (οι εξωτερικες ειναι για την 5G μπαντα που εχει πιο μικρη εμβελεια) αλλα εχουμε 2 μεγαλα θεματα να κοιταξεις αν βοηθησουν
http://www.adslgr.com/forum/threads/863821-TP-LINK-TD-W9980
http://www.adslgr.com/forum/threads/842340-TP-LINK-TD-W9980-VDSL-OTE
το εχουν αρκετοι με διαφορους παροχους και στο συνολο δεν βλεπω παραπονα ουτε απο ασυρματο ουτε απο θεμα γραμμης
Αν το ΖΤΕ δεν του κανει θεμα απο γραμμη (οπως του λεει ο παροχος) τοτε και το 9980 θα ειναι οκ

Το D6000 καλο ακουγεται απο θεμα ασυρματου με εξωτερικες κεραιες

Οχι τα συγκεκριμενα που αναφερες δεν εχει κανενα broadcom dsl chipset
9980 Lantiq
Asus N12 mediatek
D6000 mediatek
για λιστα με broadcom δες εδω (υπαρχουν πολλα και στις πισω σελιδες και στα τελευταια επειδη υπαρχει συζητησει τα εχω με bold)
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95

gatopardosgr
23-05-16, 19:47
Σκετο μοντεμ δεν υπαρχει κανα καλο για ΟΤΕ? Επειδη μονο για μοντεμ/ρουτερ γραφετε.

deniSun
23-05-16, 19:53
Για adsl υπάρχουν.
Για vdsl πολύ λίγα μοντέλα.

babis3g
23-05-16, 20:19
Σκετο μοντεμ δεν υπαρχει κανα καλο για ΟΤΕ? Επειδη μονο για μοντεμ/ρουτερ γραφετε.

οχι δεν βγαινουν πλεον σκετα modem παρα πολλα πλεον ... το μονο σε adsl καλο (φανταζομαι εννοεις για καλη σταθεροτητα γραμμης) για οτε ειναι το
D-LINK DSL-320B
και αυτο
Asus DSL-X11

σε vdsl οχι δεν ξερω καποιο σκετο

η καλυτερη σου απο καλα με οτε και απο τα πιο φτηνα, ειναι να παρεις το tp link 8960 μονο adsl ... η το tp link 9970 και με vdsl ... και τα 2 εχουν καθαρη γεφυρα (bridge mode) που μπορεις να τα βαλεις πισω απο το οποιο router (κλεινεις οτι δεν χρειαζεσαι πχ wifi, dhcp κλπ θα ειναι σαν σκετο modem και θα εχεις το πλεονεκτημα να τραβηξεις στατιστικα γραμμης απο αλλη θυρα lan περιστασιακα βαζοντας ενα αλλο laptop αν νομιζεις οτι η γραμμη εχει προβλημα)

gatopardosgr
23-05-16, 21:30
οχι δεν βγαινουν πλεον σκετα modem παρα πολλα πλεον ... το μονο σε adsl καλο (φανταζομαι εννοεις για καλη σταθεροτητα γραμμης) για οτε ειναι το
D-LINK DSL-320B
και αυτο
Asus DSL-X11

σε vdsl οχι δεν ξερω καποιο σκετο

η καλυτερη σου απο καλα με οτε και απο τα πιο φτηνα, ειναι να παρεις το tp link 8960 μονο adsl ... η το tp link 9970 και με vdsl ... και τα 2 εχουν καθαρη γεφυρα (bridge mode) που μπορεις να τα βαλεις πισω απο το οποιο router (κλεινεις οτι δεν χρειαζεσαι πχ wifi, dhcp κλπ θα ειναι σαν σκετο modem και θα εχεις το πλεονεκτημα να τραβηξεις στατιστικα γραμμης απο αλλη θυρα lan περιστασιακα βαζοντας ενα αλλο laptop αν νομιζεις οτι η γραμμη εχει προβλημα)

Επειδη σκεφτομαι να κανω ανανεωση στο συμβολαιο ειτε στον ΟΤΕ ειτε στην WIND ξερετε ποιο μοντεμ/ρουτερ να ζητησω? Για ρουτερ θα βαλω ενα ασους σε γεφυρα. Παλια για να παρω το speedtouch 585 που ηθελα απο τον ΟΤΕ με ειχε στειλει στα κεντρικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.