PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

babis3g
24-08-16, 12:31
μία ερώτηση σε ένα δίλημμα: tp link 8970 v3 με chipset broadcom ή asus n14u με chipset Ralink ? Έχω γραμμή wind με max 15mbs pstn κ σχετικά μέτρια απόσταση από το κέντρο.οπως βλέπετε κ στο προφίλ μου.


μεχρι 60ε
αυτα που ειπες (ηδη οι φιλοι σου ειπαν γνωμες και πιαθνον προβληματα) ... αν κανεις υπομονη (βγαινει προσφορα κατα διαστηματα στο eshop στα 65) προσθεσαμε το Ν17 με πολυ ανωτερη μνημη και μελλοντικο vdsl και αλλαγη snr αν βοηθησει (δεν ξερω σιγουρα γιατι βλεπω λαθη στη γραμμη σου)
Αλλιως αν ψαχνεις σταθεροτητα και μονο απο γραμμη, σε αυτα τα χρηματα κοιτα τα tp link 8970 V1 αυτο με τις 3 κεραιες (λενε οτι εχει θεμα με τα torrents σε ασυρματο και αυτο αλλα ειπες δεν σε πειραζει) και το tp link D20 που εχει και AC wifi (αν τα χρειαζεσαι) και τα 2 εχουν lantiq που θα ταιριαζει με το κεντρο σου και μπορει να δεις και κανα mbps πιο πανω ... δεν μπορεις ομως με αυτα να πειραξεις την γραμμη ... δεν τα εχω για να σου πω αν εχουν προβληματα, αλλα η tp link τα φτιαχνει συνεχεια, οποτε περνας τα τελευταια λογισμικα
Με αυτα τα 5 νομιζω ειναι η λυση σου μεχρι 60 ευρω

npil
24-08-16, 13:09
αυτα που ειπες (ηδη οι φιλοι σου ειπαν γνωμες και πιαθνον προβληματα) ... αν κανεις υπομονη (βγαινει προσφορα κατα διαστηματα στο eshop στα 65) προσθεσαμε το Ν17 με πολυ ανωτερη μνημη και μελλοντικο vdsl και αλλαγη snr αν βοηθησει (δεν ξερω σιγουρα γιατι βλεπω λαθη στη γραμμη σου)
Αλλιως αν ψαχνεις σταθεροτητα και μονο απο γραμμη, σε αυτα τα χρηματα κοιτα τα tp link 8970 V1 αυτο με τις 3 κεραιες (λενε οτι εχει θεμα με τα torrents σε ασυρματο και αυτο αλλα ειπες δεν σε πειραζει) και το tp link D20 που εχει και AC wifi (αν τα χρειαζεσαι) και τα 2 εχουν lantiq που θα ταιριαζει με το κεντρο σου και μπορει να δεις και κανα mbps πιο πανω ... δεν μπορεις ομως με αυτα να πειραξεις την γραμμη ... δεν τα εχω για να σου πω αν εχουν προβληματα, αλλα η tp link τα φτιαχνει συνεχεια, οποτε περνας τα τελευταια λογισμικα
Με αυτα τα 5 νομιζω ειναι η λυση σου μεχρι 60 ευρω

:respekt:
ακριβως , σταθεροτητα στη γραμμη , θελω, δεν με ενδιαφερει να πολυασχοληθω με snr κτλ.
Θελω σταθερο streaming(απο ethernet), κατεβασμα τορρεντ (απο ethernet), και καλο ping για online gaming (απο ethernet)
Οταν λες ac τι παραπανω εχει δηλαδη?

deniSun
24-08-16, 13:40
:respekt:
ακριβως , σταθεροτητα στη γραμμη , θελω, δεν με ενδιαφερει να πολυασχοληθω με snr κτλ.
Θελω σταθερο streaming(απο ethernet), κατεβασμα τορρεντ (απο ethernet), και καλο ping για online gaming (απο ethernet)
Οταν λες ac τι παραπανω εχει δηλαδη?

Μικρότερη εμβέλεια και μεγαλύτερη ταχύτητα στο ασύρματο.

babis3g
24-08-16, 13:40
:respekt:
ακριβως , σταθεροτητα στη γραμμη , θελω, δεν με ενδιαφερει να πολυασχοληθω με snr κτλ.
Θελω σταθερο streaming(απο ethernet), κατεβασμα τορρεντ (απο ethernet), και καλο ping για online gaming (απο ethernet)
Οταν λες ac τι παραπανω εχει δηλαδη?
οποτε κοιτας τα tp link, το D20 ειναι πιο καινουριο σε σε σχεση με το 8970 ν1
To AC εχει λιγο πιο μεγαλη ταχυτητα στο ασυρματο που δεν θα σου φανει χρησιμη αν δεν εχεις τετοιες συσκευες και αν δεν κανεις transfers
http://www.extremetech.com/computing/160837-what-is-802-11ac-and-how-much-faster-than-802-11n-is-it

Vtester
24-08-16, 14:19
και το d2 στον κοτσοβολο δεν ειναι κακή λυση αν μπορεις να δωσεις 5ευρω παραπανω http://www.kotsovolos.gr/site/computing/networking/modems-routers/149600-tp-link-archer-d2-ac750-wireless-dual-band-gigabit

babis3g
24-08-16, 14:30
Αρχικό μήνυμα από npil

ακριβως , σταθεροτητα στη γραμμη , θελω, δεν με ενδιαφερει να πολυασχοληθω με snr κτλ.
Θελω σταθερο streaming(απο ethernet), κατεβασμα τορρεντ (απο ethernet), και καλο ping για online gaming (απο ethernet)
Οταν λες ac τι παραπανω εχει δηλαδη?

Επανερχομαι, γιατι τωρα προσεξα καλυτερα, σταθεροτητα στην γραμμη, σταθερο streaming, νομιζω το D20 μεχρι 60 ευρω ... δεν ξερω ομως να επιβεβαιωσω 100% γιατι δεν το εχω, πανω σε αυτο ψαξε το στο google για κριτικες, το εχουν παρει μερικοι εδω στο forum αλλα δεν εχουν κανει review / κριτικη για τυχον προβληματα, οπως πχ με τα asus (N17, N14 κλπ) που τα εχουν παρα πολλοι και θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες στα αναλογα topic ... αλλα σε αυτη τη τιμη ειναι το μονο που ξερω για τα κριτιρια σου και ειναι σχετικα καινουριο ... και αλλοιμονο, αν με ethernet σου κανει προβληματα, να μας το πεις, να μην το ξανα συστησουμε

Tωρα για το ping σε on line games ζητας απο τον παροχο fast path (αν δεν εισαι ηδη) που εχει λιγοτερο ping κατα 10-40+ ms αναλογα την περιοχη/διαδρομη/ profile που ηταν το interleaved ... απο modem σε modem η διαφορα στο ping θα ειναι 1-3 ms, δηλαδη σχεδον τιποτα

- - - Updated - - -


και το d2 στον κοτσοβολο δεν ειναι κακή λυση αν μπορεις να δωσεις 5ευρω παραπανω http://www.kotsovolos.gr/site/computing/networking/modems-routers/149600-tp-link-archer-d2-ac750-wireless-dual-band-gigabit
ναι και το D2 ειναι lantiq αν τον ενδιαφερει και εχει giga lan αφου τον ενδιαφερει το lan

npil
24-08-16, 20:49
Επανερχομαι, γιατι τωρα προσεξα καλυτερα, σταθεροτητα στην γραμμη, σταθερο streaming, νομιζω το D20 μεχρι 60 ευρω ... δεν ξερω ομως να επιβεβαιωσω 100% γιατι δεν το εχω, πανω σε αυτο ψαξε το στο google για κριτικες, το εχουν παρει μερικοι εδω στο forum αλλα δεν εχουν κανει review / κριτικη για τυχον προβληματα, οπως πχ με τα asus (N17, N14 κλπ) που τα εχουν παρα πολλοι και θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες στα αναλογα topic ... αλλα σε αυτη τη τιμη ειναι το μονο που ξερω για τα κριτιρια σου και ειναι σχετικα καινουριο ... και αλλοιμονο, αν με ethernet σου κανει προβληματα, να μας το πεις, να μην το ξανα συστησουμε

Tωρα για το ping σε on line games ζητας απο τον παροχο fast path (αν δεν εισαι ηδη) που εχει λιγοτερο ping κατα 10-40+ ms αναλογα την περιοχη/διαδρομη/ profile που ηταν το interleaved ... απο modem σε modem η διαφορα στο ping θα ειναι 1-3 ms, δηλαδη σχεδον τιποτα

- - - Updated - - -


ναι και το D2 ειναι lantiq αν τον ενδιαφερει και εχει giga lan αφου τον ενδιαφερει το lan

Αρα απο οτι βλεπω , αυτο που με συμφερει ειναι αυτα τα τρια , σε μια μικρη ερευνα , παρατηρησα οτι το D2 και D20 ειναι διαθεσιμα , το 8970v1 δεν το πουλανε πλεον .
Ολα καλα θα το κοιταξω .................

RSX
24-08-16, 21:01
Αρα απο οτι βλεπω , αυτο που με συμφερει ειναι αυτα τα τρια , σε μια μικρη ερευνα , παρατηρησα οτι το D2 και D20 ειναι διαθεσιμα , το 8970v1 δεν το πουλανε πλεον .
Ολα καλα θα το κοιταξω .................
όποτε τα πάρεις,αν έχεις την διάθεση στείλε μου να σου πω τι να δοκιμάσεις ενσύρματα και ασύρματα να δουμε αν έχουν την παιδική ασθένεια του 8970

npil
24-08-16, 21:13
όποτε τα πάρεις,αν έχεις την διάθεση στείλε μου να σου πω τι να δοκιμάσεις ενσύρματα και ασύρματα να δουμε αν έχουν την παιδική ασθένεια του 8970

:oneup:

minasv
27-08-16, 19:47
Καλησπερα,
θελω να αλλαξω το router της vodafone (netfaster iad 2). τοσο καιρο ειχα και vodafone tv και δεν το σκεφτομουν καν! Εχω ομως voip τηλεφωνια.

Κατα ποσο ευκολο ειναι να ρυθμισεις το καινουριο router για να παιζει σωστα η τηλεφωνια;

Επισης ο κυριως λογος που αλλαζω ρουτερ γιατι οταν δουλευω πανω σε καποιο προτζεκτ και χρησιμοποιω το esp8266 (wifi module) το net faster ψηλο σταματα να λειτουργει (ειναι θεμα του router).

Οποτε θα ηθελα να μου πειτε κανενα καλο ρουτερ μεχρι τα 40-50 ευρω (θα ηθελα 2-3 επιλογες για να μπορεσω μετα να ψαξω αν συνεργαζεται σωστα με το esp).

H αγορα θα γινει μεσω ιντερνετ!

maddoctor
27-08-16, 21:03
Καλησπερα,
θελω να αλλαξω το router της vodafone (netfaster iad 2). τοσο καιρο ειχα και vodafone tv και δεν το σκεφτομουν καν! Εχω ομως voip τηλεφωνια.

Κατα ποσο ευκολο ειναι να ρυθμισεις το καινουριο router για να παιζει σωστα η τηλεφωνια;

Επισης ο κυριως λογος που αλλαζω ρουτερ γιατι οταν δουλευω πανω σε καποιο προτζεκτ και χρησιμοποιω το esp8266 (wifi module) το net faster ψηλο σταματα να λειτουργει (ειναι θεμα του router).

Οποτε θα ηθελα να μου πειτε κανενα καλο ρουτερ μεχρι τα 40-50 ευρω (θα ηθελα 2-3 επιλογες για να μπορεσω μετα να ψαξω αν συνεργαζεται σωστα με το esp).

H αγορα θα γινει μεσω ιντερνετ!

Εγώ σ'αυτό έχω βάλει ένα ρούτερ της Xiaomi. Όλη την δουλειά την κάνει αυτό και το netfaster δεν ζορίζεται πια και το δίκτυο δουλεύει άψογα. Παρουσίαση έχω κάνει στο φόρουμ. (Ψάχνεις το wifi 3).

minasv
27-08-16, 23:12
Εγώ σ'αυτό έχω βάλει ένα ρούτερ της Xiaomi. Όλη την δουλειά την κάνει αυτό και το netfaster δεν ζορίζεται πια και το δίκτυο δουλεύει άψογα. Παρουσίαση έχω κάνει στο φόρουμ. (Ψάχνεις το wifi 3).

Μα και παλι, θα εχω το ιδιο προβλημα! Σαν acces point δε το εχεις βαλει;

maddoctor
27-08-16, 23:26
Μα και παλι, θα εχω το ιδιο προβλημα! Σαν acces point δε το εχεις βαλει;

Γιατί θα έχεις το ίδιο πρόβλημα? Το wifi δίκτυο θα το διαχειρίζεται το xiaomi.
http://www.adslgr.com/forum/threads/943239-Xiaomi-Mi-WiFi-3-Xiaomi-Router-3-Smart-WiFi-Repeater-4-Antennas-1167Mbps-Dual-Band-128MB-Flash-ROM

minasv
27-08-16, 23:44
Μαλλον πρεπει να ανοιξω νεο θεμα, για να περιγραψω ακριβως το προβλημα που εχω, και τι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα!

deninho
29-08-16, 20:48
Καλησπέρα. Χρειάζομαι ένα adsl modem (οι δυνατότητές του ως router μου είναι παντελώς αδιάφορες) για pstn γραμμή. Όσο γίνεται πιο σταθερό, και μου αρκεί να βγάζει μία LAN, και κατά το δυνατόν φθηνό. Επειδή δε θα παρακαλάμε τη 4νετ για αντικατάσταση εξοπλισμού...

babis3g
29-08-16, 21:45
Καλησπέρα. Χρειάζομαι ένα adsl modem (οι δυνατότητές του ως router μου είναι παντελώς αδιάφορες) για pstn γραμμή. Όσο γίνεται πιο σταθερό, και μου αρκεί να βγάζει μία LAN, και κατά το δυνατόν φθηνό. Επειδή δε θα παρακαλάμε τη 4νετ για αντικατάσταση εξοπλισμού...

Για να παρεις οσο πιο σταθερο modem γινεται με την γραμμη σου, πρεπει να βρεις σε τι dslam chipset ειναι το κεντρο σου και να παρεις αναλογο σε modem (συνηθως η forthnet παιζει με infineon και σε μερικες περιπτωσεις με broadcom)
Αλλιως παιρνεις ενα φτηνο που σου αρεσει (αφου δεν σε ενδιαφερουν τα lan και τα router μερη του)
Πριν ρωτησεις μερικα modem λενε το dslam chipset μεσα στα στατιστικα γραμμης μαζι με το snr, errors κλπ, η , μεσω telnet εφοσον ξερουμε τις εντολες στο συγκεκριμενο, γιατι απο modem σε modem διαφερουν και εφοσον το telnet δεν ειναι κλειδωμενο πχ συνηθως σε αυτα των παροχων
Επισης για οσο πιο φτηνο, περιπου ποσα μπορεις να διαθεσεις?

Vtester
29-08-16, 21:54
Καλησπέρα. Χρειάζομαι ένα adsl modem (οι δυνατότητές του ως router μου είναι παντελώς αδιάφορες) για pstn γραμμή. Όσο γίνεται πιο σταθερό, και μου αρκεί να βγάζει μία LAN, και κατά το δυνατόν φθηνό. Επειδή δε θα παρακαλάμε τη 4νετ για αντικατάσταση εξοπλισμού...

8960n v7

deninho
30-08-16, 17:41
Για να παρεις οσο πιο σταθερο modem γινεται με την γραμμη σου, πρεπει να βρεις σε τι dslam chipset ειναι το κεντρο σου και να παρεις αναλογο σε modem (συνηθως η forthnet παιζει με infineon και σε μερικες περιπτωσεις με broadcom)
Αλλιως παιρνεις ενα φτηνο που σου αρεσει (αφου δεν σε ενδιαφερουν τα lan και τα router μερη του)
Πριν ρωτησεις μερικα modem λενε το dslam chipset μεσα στα στατιστικα γραμμης μαζι με το snr, errors κλπ, η , μεσω telnet εφοσον ξερουμε τις εντολες στο συγκεκριμενο, γιατι απο modem σε modem διαφερουν και εφοσον το telnet δεν ειναι κλειδωμενο πχ συνηθως σε αυτα των παροχων
Επισης για οσο πιο φτηνο, περιπου ποσα μπορεις να διαθεσεις?

Έχω ένα Technicolor TD5130 δανεικό αυτή τη στιγμή. Μπορώ με κάποιο τρόπο, μέσω αυτού, να δω ποιας εταιρείας είναι τα κυκλώματα στο dslam; Στα λεφτά, κάτι σαν το παρακάτω TP Link θα ήταν καλά, μιας και πρόκεται για προσωρινή λύση, μέχρι να δω τι θα κάνω με τη σύνδεσή μου (αλλαγή παρόχου ή/και μετατροπή σε vdsl), οπότε μη δώσω ένα σκασμό λεφτά και πάνε τσάμπα. Δεν είναι καιροί για τέτοια :p


8960n v7

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση :)

babis3g
30-08-16, 19:32
Έχω ένα Technicolor TD5130 δανεικό αυτή τη στιγμή. Μπορώ με κάποιο τρόπο, μέσω αυτού, να δω ποιας εταιρείας είναι τα κυκλώματα στο dslam; Στα λεφτά, κάτι σαν το παρακάτω TP Link θα ήταν καλά, μιας και πρόκεται για προσωρινή λύση, μέχρι να δω τι θα κάνω με τη σύνδεσή μου (αλλαγή παρόχου ή/και μετατροπή σε vdsl), οπότε μη δώσω ένα σκασμό λεφτά και πάνε τσάμπα. Δεν είναι καιροί για τέτοια :p

Οχι δεν ξερω καποιο τροπο με το td5130 και δεν εχω ασχοληθει με αυτα των παροχων αν γινεται μεσω telnet, αν ξεκλειδωνει
Παρε τηλεφωνο τον παροχο αν σου πει τουλαιστον το dslam, δεν θα σου πει chipset, αλλα μπορει να σου πει τον κατασκευαστη, αν ειναι alcatel συνηθως παιζουν με broadcom και ericsson με infineon (αλλα δεν ειναι 100% αυτο σιγουρο)

flyslayer
03-09-16, 14:01
Καλησπέρα παίδες!!Καταρχάς είμαι σε ote 24αρα (οχι voip).
Μετά απο μικροπροβλήματα που προβλέπω να μεγαλώνουν με τον καιρόΑρχισε να τα παίζει εδω και 5μερες (τυχαίνει να αργεί να φορτώσει σελίδα και in-game συμπεριφέρεται σαν να εχω lag spikes χωρις να ανεβάζει ms).Τέσταρα με άλλο χρέπι και δε το παρουσιαζει το πρόβλημα.Θα συνεχίσω πειραματισμούς για να το σιγουρέψω,αλλα οτι ειναι χρέπι είναι τι να λεμε., αποφάσισα να αντικαταστήσω το zte h108ns με κάτι καλύτερο.
Δεν είχα ποτέ κάτι ανώτερο απο αυτα που δίνανε οι πάροχοι οπότε θέλω τα φώτα σας!
Απο το νέο μηχάνημα τώρα :
Θέλω να έχω τη δυνατότητα να δώσω προτεραιότητα σε gaming όταν κάποια άλλη συσκευη βλέπει online video κτλ για να μην ανεβάζει ms(είτε με qos είτε στο wifi περιορίζοντας Mbps του SSID).
Να μην μπουκώνει στα torrents και γενικά :
Καλές θερμοκρασίες/σταθερότητα σύνδεσης/δοκιμασμένο με αντοχές/να σηκώνει 3-4 συσκευές στο wifi και οσο φθηνότερο γίνεται (ας πουμε για αρχη max 50ευρώ).
Το αν θα ειναι απλο στο setup η όχι αδιαφορο μου είναι, έχω διάθεση να ασχοληθώ και να το πειράξω αν βρέθει κάτι άξιο δηλαδή.
:bless:

Vtester
03-09-16, 17:36
Σαν ενναλακτική αντι να δώσεις να πάρεις modem router είναι να κρατήσεις το zte για το dsl αν συγχρονιζει καλα χωρίς λάθη και αποσυνδέσεις και να πάρεις ένα σκετο ρουτερ για να μοιράζει την σύνδεση , πχ http://www.skroutz.gr/s/378950/LinkSys-E1200.html

gravis
18-09-16, 17:50
Για τα netgear τι γνωμη έχετε?
οπως π.χ το netgear D7000

deniSun
18-09-16, 17:57
Για τα netgear τι γνωμη έχετε?
οπως π.χ το netgear D7000

Την έχω εγκαταλείψει την συγκεκριμένη εταιρεία λόγω support.
Δες για Asus ή TP-Link.

npil
11-10-16, 23:33
όποτε τα πάρεις,αν έχεις την διάθεση στείλε μου να σου πω τι να δοκιμάσεις ενσύρματα και ασύρματα να δουμε αν έχουν την παιδική ασθένεια του 8970



:oneup:
τελικα πηρα το tplink archer d20, πολυ ευκολο setαρισμα και αρκετα καλο wifi . Τα στατιστικα μου δεν αλλαξανε πολυ , πανω κατω τα ιδια , με μια μικρη ανοδο του snr στο upstream . Αλλα errors λιγοτερα , αλλα υπαρχουν .
DSL
Line Status:
Connected
DSL Modulation Type:
ADSL_2plus
Annex Type:
Annex A/L
Upstream Downstream
Current Rate(kbps) 1021 15960
Max Rate(kbps) 1184 16240
SNR Margin(dB) 11.2 5.5
Line Attenuation(dB) 11.1 23.4
Errors(pkts) 4800 33782

Τωρα τι μου ειχες πει να δοκιμασω , για να δουμε?

projectX
21-10-16, 15:55
παιδιά υπάρχει πρόταση για budget modem-router το πολύ μέχρι 20-30 ευρώ για surfαρισμα μόνο;
μόνη απαίτηση να έχει wifi και να είναι λίγο ποιο της προκοπής από του παρόχου.

Vtester
21-10-16, 16:05
παιδιά υπάρχει πρόταση για budget modem-router το πολύ μέχρι 20-30 ευρώ για surfαρισμα μόνο;
μόνη απαίτηση να έχει wifi και να είναι λίγο ποιο της προκοπής από του παρόχου.

http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html

απλά να σιγουρευτείς όταν θα το πάρεις ότι στο αυτόκολητο του γράφει ότι είναι η έκδοση v7 και όχι κάποια παλαιότερη , πχ v5 , v6 κλπ

babis3g
21-10-16, 18:59
παιδιά υπάρχει πρόταση για budget modem-router το πολύ μέχρι 20-30 ευρώ για surfαρισμα μόνο;
μόνη απαίτηση να έχει wifi και να είναι λίγο ποιο της προκοπής από του παρόχου.


http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html

απλά να σιγουρευτείς όταν θα το πάρεις ότι στο αυτόκολητο του γράφει ότι είναι η έκδοση v7 και όχι κάποια παλαιότερη , πχ v5 , v6 κλπ

:oneup:

αν δεις στο αναλογο topic του συγκεκριμενου, οι περισσοτεροι εχουν καλα σχολια, παιζει iptv (ote), αλλαγη snr για κοπλα γραμμης, καλο ασυρματο, και ρυθμισεις που θα εκπλαγεις για τα λεφτα του
http://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF

projectX
23-10-16, 22:03
:oneup:

αν δεις στο αναλογο topic του συγκεκριμενου, οι περισσοτεροι εχουν καλα σχολια, παιζει iptv (ote), αλλαγη snr για κοπλα γραμμης, καλο ασυρματο, και ρυθμισεις που θα εκπλαγεις για τα λεφτα του
http://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF

πως θα σιγουρευτώ οτι θα παραγείλω το v7? θέλω να το πάρω από το eshop αλλά δεν έχουν ιδέα ποιο hw version έχουν. Έχει πάρει κανείς πρόσφατα να μου πεί?
ευχαριστώ πολύ!!

sweet dreams
23-10-16, 22:06
πως θα σιγουρευτώ οτι θα παραγείλω το v7? θέλω να το πάρω από το eshop αλλά δεν έχουν ιδέα ποιο hw version έχουν. Έχει πάρει κανείς πρόσφατα να μου πεί?
ευχαριστώ πολύ!!

Στέλνουν ότι έχουν διαθέσιμο εκείνη την στιγμή, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το δεις στο κατάστημα παραλαβής, θα το γράφει στην συσκευασία και να το επιστρέψεις επιτόπου.

babis3g
24-10-16, 07:48
πως θα σιγουρευτώ οτι θα παραγείλω το v7? θέλω να το πάρω από το eshop αλλά δεν έχουν ιδέα ποιο hw version έχουν. Έχει πάρει κανείς πρόσφατα να μου πεί?
ευχαριστώ πολύ!!
οταν και απο οπου το παραλαβεις, γραφει το κουτι απο εξω ποιο version εχει μεσα
http://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF?p=6041383#post6041383
Αν δεν σου κανει δεν το παιρνεις

geonet11
26-10-16, 23:41
http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html


τι διαφορά έχει από αυτό? http://www.skroutz.gr/s/302009/TP-LINK-TL-WR841N.html

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να καταλάβω όλα αυτά που λέτε? π.χ εγώ χρειάζομαι ρούτερ ή μοντεμ, τι προσέχω κτλ?

sweet dreams
26-10-16, 23:49
τι διαφορά έχει από αυτό? http://www.skroutz.gr/s/302009/TP-LINK-TL-WR841N.html

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να καταλάβω όλα αυτά που λέτε? π.χ εγώ χρειάζομαι ρούτερ ή μοντεμ, τι προσέχω κτλ?

Το modem/router είναι δύο σε ένα, το modem κάνει τον συγχρονισμό της γραμμής και το ρούτερ την διαχείριση του τοπικού δικτύου. Το σχέτο ρούτερ δεν μπορεί να κάνει συγχρονισμό, οπότε χρειάζεται πριν από αυτό να υπάρχει και ένα modem.

geonet11
27-10-16, 13:40
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο πχ τι διαφορά υπάρχει; Ποιο προτίνεις;

http://www.skroutz.gr/s/302009/TP-LINK-TL-WR841N.html
http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-v7.html

sweet dreams
27-10-16, 14:47
To TD-W8960N είναι modem/router και το TL-WR841N σχέτο ρούτερ, αν θέλεις modem/router παίρνεις το TD-W8960N.

Vtester
27-10-16, 14:50
Αν θέλεις adsl αναγκαστικά το 8960n αφού το άλλο όπως σου είπε και ο sweet dreams είναι σκέτο ρουτερ.

geonet11
27-10-16, 15:09
Vtester & sweet dreams σας ευχαριστώ πολύ!.

Οπότε να πάω το 8960, είναι μια καλή αγορά θα λέγατε ή έχετε κάτι άλλο να προτίνετε?

Vtester
27-10-16, 17:18
για τα λεφτα του ειναι καλο. αν πας στο καταστημα να το παρεις να κοιταξεις να γραφει πανω v7

geonet11
29-10-16, 12:57
Οπότε να πάω το 8960, είναι μια καλή αγορά θα λέγατε ή έχετε κάτι άλλο να προτίνετε?

Είδα κι αυτά, για μια οικονομική λύση για το πατρικό, ( HOL, 80 τετραγωνικά) :
Asus RT N12E / ή Ν12+ (χωρίς να έχω καταλάβει τη διαφορά του +)

Ποιο παίρνω;;;;;; :hmm:

babis3g
29-10-16, 13:54
Είδα κι αυτά, για μια οικονομική λύση για το πατρικό, ( HOL, 80 τετραγωνικά) :
Asus RT N12E / ή Ν12+ (χωρίς να έχω καταλάβει τη διαφορά του +)

Ποιο παίρνω;;;;;; :hmm:

Δεν λεω παρτα (αν θελεις παιρνεις) απλα πληροφοριες δινω επειδη ρωτησες
χωρις ενσωματωμανο modem (θελεις του παροχου μαζι του = 2 συσκευες)
RT-N12E
https://www.asus.com/gr/Networking/RTN12E/
RT-N12+
https://www.asus.com/Networking/RT-N12-plus-B1/

Με ενσωματωμενο modem (μονο του κανει την γραμμη και ασυρματο)
DSL-N12U
https://www.asus.com/Networking/DSL-N12U-D1/

Στην Asus τα αρχικα με RT ειναι σκετα router, με τα αρχικα dsl με modem

RSX
29-10-16, 14:49
Είδα κι αυτά, για μια οικονομική λύση για το πατρικό, ( HOL, 80 τετραγωνικά) :
Asus RT N12E / ή Ν12+ (χωρίς να έχω καταλάβει τη διαφορά του +)

Ποιο παίρνω;;;;;; :hmm:
Το RT-Ν12Ε_Β1 έχω αγοράσει απ το καλοκαίρι για ρουτεράκι σκέτο,απο επιδόσεις πάει μια χαρά σε 5+συσκευές ασύρματα συνδεδεμένες(4 σμαρτφον+1 λαπτοπ)και ενίοτε κουμπώνουν και 2 Pc πάνω του)
Με συσκευή πάνω συνδεδεμένη να κατεβάζει τορρεντ με 1.6ΜΒ/s σταθερά βλέπω 10-15% φόρτο στον επεξεργαστή του.
Το μόνο αρνητικό είναι η μικρή ραμ(30ΜΒ)και τα 22 είναι πιασμένα με το καλημέρα.Συνεπώς φαντάζομαι δεν θα μπορεί να διατηρήσει ταυτόχρονα πολλά πράγματα μαζί,παρ όλα αυτά δεν με έχει πουλήσει για την τιμή του.

Το ασύρματό του αν σε απασχολεί είναι αρκετά παραπάνω απο μια τυπική συσκευή που δίνουν οι πάροχοι,μην περιμένεις όμως να κάνει παπάδες

babis3g
29-10-16, 15:15
για 80 τμ μαλλον ισα ισα θα ειναι, υπολογιζω στα τελευταια δωματια να ερχεται μια μοναδα αναλογα τον τοιχο, αν το router ειναι στην αλλη ακρη ... σε 70 τεραγωνικα καλυπτε καλα το Ν17 με εσωτερικες κεραιες (εκτος απο 2-3 σημεια μακρυνα που ερχονταν 1 μοναδα σε σημα, τα αλλα modem εφερναν 0) αλλα ηταν το modem περιπου στη μεση
Αν ψαχνεις σκετο router ειναι καλο για την τιμη του

EDIT
Αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος σε σκετα router δεν βλεπω καμια διαφορα, προφανως να ειναι κατασκευασμενο για διαφορετικα region (μαλλον το VP λογο καναλιων, δεν ειδα αναλυτικα ολα τα specs) και το RT-N12+ εχει fixed κεραιες (δεν βγαινουν) ενω το αλλο RT-N12E βγαινουν και βαζεις πιο δυνατες αν θελεις αργοτερα
Αυτες νομιζω ειναι οι διαφορες μονο

geonet11
29-10-16, 17:36
Πωπω παιδια σας ευχαριστώ! πάλι το ίδιο λάθος έκανα. Όχι, δε θελώ σκετο ρουτερ γιατι δεν έχω τπτ από τον πάροχο. Άρα τα Asus RT αποκλείονται. Ξαναγυρνάω λοιπόν στο TP 8960 για κάτι οικονομικό.

Για κάτι καλύτερο τώρα για το 2ο σπίτι (πάλι hol, χρήση torrents, browsing):
TP-LINK TD-W8970 ν1 ή v3
vs
TP-LINK Archer D20
αν ανέβω λίγο στα χρήματα για τη χρήση που θέλω κερδίζω τίποτα; Ανάμεσα στα: TP-LINK 9980 vs TP-LINK Archer D2

babis3g
29-10-16, 20:39
Πωπω παιδια σας ευχαριστώ! πάλι το ίδιο λάθος έκανα. Όχι, δε θελώ σκετο ρουτερ γιατι δεν έχω τπτ από τον πάροχο. Άρα τα Asus RT αποκλείονται. Ξαναγυρνάω λοιπόν στο TP 8960 για κάτι οικονομικό.

Για κάτι καλύτερο τώρα για το 2ο σπίτι (πάλι hol, χρήση torrents, browsing):
TP-LINK TD-W8970 ν1 ή v3
vs
TP-LINK Archer D20
αν ανέβω λίγο στα χρήματα για τη χρήση που θέλω κερδίζω τίποτα; Ανάμεσα στα: TP-LINK 9980 vs TP-LINK Archer D2
Για hol προσωπικα θα ελεγα το tp link d20 γιατι εχει πιο πολλες πιθανοτητες να ειναι λιγο καλυτερο με τα dslam (γραμμες) της hol σε σχεση με το 8970 V3 (ισως και ενα ελαχιστο πιο πανω κλειδωμα / σταθεροτητα)... το 8970 ν1 (με τις 3 κεραιες) ειναι λιγο πιο παλιο και μπορει να μην το βρεις, αλλα αν το βρεις και αυτο καλο σαν το D20 απο θεμα γραμμης

Στο 9980 κερδιζεις την επιπλεον 5G μπαντα ασυρματου (πρεπει να εχεις αναλογες συσκευες) και το μελλοντικο vdsl (αν αναβαθμηστει αργοτερα η γραμμη σου) και giga lan θυρες
Στο D2 κερδιζεις παλι την 5G με λιγο πιο πανω ταχυτητα στο wireless transfer (θεωρητικα) εφοσον εχεις αναλογες συσκευες & giga lan θυρες

RSX
29-10-16, 20:53
Πωπω παιδια σας ευχαριστώ! πάλι το ίδιο λάθος έκανα. Όχι, δε θελώ σκετο ρουτερ γιατι δεν έχω τπτ από τον πάροχο. Άρα τα Asus RT αποκλείονται. Ξαναγυρνάω λοιπόν στο TP 8960 για κάτι οικονομικό.

Για κάτι καλύτερο τώρα για το 2ο σπίτι (πάλι hol, χρήση torrents, browsing):
TP-LINK TD-W8970 ν1 ή v3
vs
TP-LINK Archer D20
αν ανέβω λίγο στα χρήματα για τη χρήση που θέλω κερδίζω τίποτα; Ανάμεσα στα: TP-LINK 9980 vs TP-LINK Archer D2

Σου έχω απαντήσει και στο Insomnia,μακριά απ το 8970 για χρήση torrents με wifi,απλά δεν.

Προσωπικά σε μόντεμ θα πήγαινα σε asus αναλόγως την κάρτα σου στο dslam.
Αν εισαι σε aclatel/broadcom θα χάσεις σε ταχύτητα με τα asus(λόγως Mediaket chipset των asus)
αν ειναι siemens/infineon θα εισαι οκ (νομίζω)

jkoukos
29-10-16, 20:54
Στην Asus τα αρχικα με RT ειναι σκετα router, με τα αρχικα dsl με modem
Πληροφοριακά σε TP-Link τα σκέτα router είναι "WR" ενώ τα DSL μόνο "W".
Στα νεώτερα μοντέλα Archer, η κωδικοποίηση είναι "C" και "D" (ή "V" για VDSL) αντίστοιχα.

babis3g
29-10-16, 21:03
Σου έχω απαντήσει και στο Insomnia,μακριά απ το 8970 για χρήση torrents με wifi,απλά δεν.

Προσωπικά σε μόντεμ θα πήγαινα σε asus αναλόγως την κάρτα σου στο dslam.
Αν εισαι σε aclatel/broadcom θα χάσεις σε ταχύτητα με τα asus(λόγως Mediaket chipset των asus)
αν ειναι siemens/infineon θα εισαι οκ (νομίζω)
ετσι νομιζω και εγω, αλλα αν ειναι σε globespan/conexant με τα asus επισης χανουν λιγο σε κλειδωμα απο οτι βλεπω (εχει το snr tweak που μπορει να ερθει στα ισια του) οποτε προσωπικα πιστευω με hol lantiq based πιο πολλες πιθανοτητες να ειναι καλυτερα
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC?p=5920486#post5920486

Πληροφοριακά σε TP-Link τα σκέτα router είναι "WR" ενώ τα DSL μόνο "W".
Στα νεώτερα μοντέλα Archer, η κωδικοποίηση είναι "C" και "D" (ή "V" για VDSL) αντίστοιχα.
Ευχαριστω, post bookmarked :)

RSX
29-10-16, 22:05
ετσι νομιζω και εγω, αλλα αν ειναι σε globespan/conexant με τα asus επισης χανουν λιγο σε κλειδωμα απο οτι βλεπω (εχει το snr tweak που μπορει να ερθει στα ισια του) οποτε προσωπικα πιστευω με hol lantiq based πιο πολλες πιθανοτητες να ειναι καλυτερα
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC?p=5920486#post5920486

Ευχαριστω, post bookmarked :)
Να κάνεις καμία διαμαρτυρία να βγάζουν με διαφορετικά chips,δεν γίνεται να μην μπορούμε να πάρουμε τέτοια εργαλεία γιατί θα χάσουμε σε ταχύτητα.
εχω σιχτηρίσει όσο δεν πάει :p

babis3g
30-10-16, 13:13
Να κάνεις καμία διαμαρτυρία να βγάζουν με διαφορετικά chips,δεν γίνεται να μην μπορούμε να πάρουμε τέτοια εργαλεία γιατί θα χάσουμε σε ταχύτητα.
εχω σιχτηρίσει όσο δεν πάει :p

ΑΝ εννοεις για τα Asus ναι τους το εχω πει / συζητησει, και τους εχω δειξει και posts (εξωτερικο) που μερικοι αναμενουν η προτιμουν συγκεκριμενο chipset
Ηδη εχει βγει broadcom με το dsl ac87vg εστω μονο για annex B γραμμες (ασχετα αν δεν προχωρησε το annex A) και θα βγει και αλλο broadcom κατα αρχες νεου χρονου και αργοτερα αλλο ενα με πιο χαμηλου κοστους
Η Αsus επιμενει στα mediatek κατα κυρια μηχανηματα γιατι οπως ξερετε αν τυχει θεμα σε ορισμενες περιπτωσεις πρεπει να τρεξουν στο κατασκευαστη chipset (wifi, dsl drivers, processor κλπ) και η mediatek τους εχει express support, σε σχεση με αλλους κατασκευαστες chipset που πρεπει να περιμενουν (πιθανον πιο ακριβη η πληρης και ταχεια υποστηριξη) ... επισης στο dsl εχει πολλες ρυθμισεις σε θεματα γραμμης που πολυ γνωστα chipset δεν εχουν καν (να μην τα ονομαζω δεν κανει) η και αν εχουν αυτη τη δυνατοτητα δεν τα βαζουν (για δικους λογους, χακαρισματος κλπ) ... και ειναι εμπειριας εταιρια μιας και παρα πολυ παροχοι (ανα τον κοσμο) εχουν στην κατοχη τους τα συγκεκριμενα (αλλο που καταφευγουν στις φτηνες λυσεις των mediatek)

Οποτε ναι εχουν σκοπο να επιλεξουν και μερικες αλλες εταιριες και ηδη ξεκινησαν με τα broadcom

RSX
30-10-16, 15:36
αν και βγαίνουμε μάλλον offtopic το είχα μυριστεί οτι μπορούν να κάνουν τέτοια πράγματα λόγω Mediatek,με την ίδια λογική θα δίναν και οι άλλοι κατασκευαστες(πχ tp link)με broadcom τα ίδια "κόλπα" για το DSL.
το RT-N12E_B1 που έχω με broadcom μια χαρά πάει πάντως και σφαιράτο είναι και παρα πολλές επιλογές έχει ανα κατηγορία.
Αν είχα vdsl δεν θα το σκεφτόμουν καν.

geonet11
30-10-16, 19:08
Προσωπικά σε μόντεμ θα πήγαινα σε asus αναλόγως την κάρτα σου στο dslam.

Και πάλι σε ευχαρισρτώ! Αυτή την κάρτα που τη βλέπω? :redface:

είναι κάτι μέσα στο ρουτερ που θα πρέπει να δω πριν αγοράσω το asus?

@ ADSLgr.com All rights reserved.