PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρώνεις 24 παίρνεις 2Μbps



miis_gr
27-10-08, 22:44
Δεν θέλω να κάνω παράπονα αλλά μας λένε ότι έχουμε 24Mbps και έχουμε 2 το πολύ!

Τι κι αν ο router δείχνει 15 πριν λίγο κατάβασα με 170.

Βάζω και τα σχετικά γραφήματα....

Πλέον δεν με ενδιαφέρει ούτε πόσοι είναι στο DSLAM ούτε πόσα μέτρα καλώδια ούτε τίποτα!

Έχουν ή δεν έχουν τις υποδομές για να υποστηρίξουν αυτό που πουλάνε και τελικά ποιος προστατεύει εμάς;

aa144
27-10-08, 23:03
Καλύτερα αγόρασε μισθωμένη γραμμή που είναι και οικονομική, το ADSL δεν βλέπω να σε καλύπτει.

orck
27-10-08, 23:06
επισης σημαντικο ειναι να μας πεις απο που κατεβαζεις

Tecate
27-10-08, 23:42
οι μισοι που γρινιαζουν οτι ολα εχουν καταστραφει και δεν εχουν καλο DSL οριζουν το κατεβαζω ως καποιο τυχαιο torrent με 4 seeders και 6500 leechers ... κανε τεστ με γρηγορους host ... apple / ntua / nvidia / ati klp

miis_gr
28-10-08, 00:18
Tecate βλέπω ότι είμαστε και στην ίδια περιοχή, πες μας εσύ τι πιάνεις.
Δεν ξέρω τι μηνύματα έχετε δεί εδώ αλλά το 170 δεν περίμενα να το δω κατεβάζοντας torrent...
Για το 170 κατέβασα από NVIDIA που θεωρείται καλό για test

Όποιος μπορεί να δώσει σοβαρή απάντηση ας το κάνει, οι υπόλοιποι ας διαβάζουν να μαθαίνουν.

aa144 στο παρελθόν έχεις δώσει σοβαρές απαντήσεις και με έχεις βοηθήσει, δεν περίμενα ειρωνία απο σένα

jog
28-10-08, 00:20
Για το 170 κατέβασα από NVIDIA που θεωρείται καλό για test!

Κατέβασμα με browser ή με κάποιον download manager? :whistle:

aa144
28-10-08, 00:59
Επειδή με παρεξήγησες να το επαναδιατυπώσω.

Αυτοί που παίρνουν μισθωμένες γραμμές είναι άσχετοι, βλάκες, έχουν λεφτά για πέταμα κτλ, ή μήπως ξέρουν τι αγοράζουν;

Αυτοί που (ενώ χρειάζονται μισθωμένη γραμμή) παίρνουν ADSL με 20 Ευρώ (ή και λιγότερα) το μήνα είναι οι μάγκες, οι έξυπνοι που βρήκαν το κελεπούρι ή μήπως δεν ξέρουν τι αγόρασαν;

Σε πιό εκλαϊκευμένη εκδοχή: Δεν με ενδιαφέρει πόση κίνηση έχει τη Δευτέρα το πρωί, εμένα το αμάξι μου πιάνει 200 και θέλω να πάω στη δουλειά μου σε ένα λεπτό, αφού τόσος χρόνος χρειάζεται αν πηγαίνω με 200 που πιάνει το αμάξι μου. Και δεν με ενδιαφέρει ούτε ο δρόμος, ούτε η κίνηση ούτε τίποτε, θέλω να πηγαίνω με 200.

nosf1234
28-10-08, 01:03
Ναι αλλα οταν βλεπεις τον αλλον στην Ολυμπιακη λωριδα να τρεχει με οσο πιανει το ιδιο αμαξι τι κανεις? :p:p

aa144
28-10-08, 01:09
Πάνε αυτά, πέρασαν μαζί με τους Ολυμπιακούς (όπως και η εποχή με τα αραιοκατοικημένα DSLAM).

Τώρα είμαστε κυκλοφοριακά και ιντερνετικά πηγμένοι αφού και η κουτσή Μαρία, και η κυρά Κατίνα, και ο κάθε πικραμένος κατεβάζουν όλη μέρα και νύχτα από τόρρεντ κτλ. Δυστυχώς στο τεχνολογικά αναλφάβητο Ελλαδιστάν, οι ευρυζωνικές υπηρεσίες θεωρούνται από τους περισσότερους ως υποκατάστατο του Βίντεο Κλάμπ.

Με τη μικρή διαφοροποίηση ότι οι δρόμοι πήζουν τις εργάσιμες, ενώ το ιντερνετ πήζει τις αργίες.

nosf1234
28-10-08, 01:17
Καλα κανουν και κατεβαζουν ολη μερα και ολη τη νυχτα. Απεριοριστο ιντερνετ εχουμε οσο θελουμε κατεβαζουμε. Ειδαμε και στους πολιτισμενους με τα ορια στο download...
Αμα δεν μπορουν να ικανοποιησουν τη ζητηση/αναγκη σε bandwidth οι παροχοι , ειναι στο χερι του καθε πελατη να σηκωθει να παει σε καλυτερη παραλια :):)

aa144
28-10-08, 01:21
Μισθωμένη Γραμμή λέγεται. Δεν είναι μόνο θέμα τι θέλεις, είναι και θέμα τι αγόρασες. Αν βρεις αλλού καλύτερα, φυσικά να πας εκεί που ξέρεις ότι είναι καλύτερα. Όμως το πράγμα δεν έχει καμία εγγύηση και το λέει καθαρά στη σύμβαση που υπογράφεις.

Το άλλο, που έχει εγγύηση λέγεται Μισθωμένη Γραμμή.

miis_gr
28-10-08, 03:19
OK, παιδιά ας μη μαλώνουμε.

Δεν ξεχνώ τις εποχές των 56Κ ή τις ακόμα πιο παλιές. Τρομακτικές βελτιώσεις υπάρχουν!
αλλά aa144 τελικά σε σχέση με τις υπηρεσίες που παρέχουν πολλά παίρνουν.
Η μισθωμένη γραμμή ξέρω πολύ καλά τι είναι, για το σπίτι δεν μου χρειάζεται και το κόστος της είναι τρελό.
Άλλο εγγύηση και άλλο αυτό το χάλι.
- Έκαναν 2 μήνες για να με συνδέσουν.
- Όταν αναβάθμισα σε 24 μια συγχρόνιζε, μια δεν συγχρόνιζε.
- Μετά για καιρό συγχρόνιζε στα 4
- Μετά χάλασε ο router
-Τώρα το download δεν είναι καλό.

Κατεβάζω σπάνια ταινίες αλλά όπως και να έχει τι στιγμή που θέλω να κατεβάσω κάτι ας έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες.
Στο κάτω κάτω αν είναι απλά να σερφάρω μου φτάνει και το 1Μbps

Και επειδή παρομοιάζεται τις γραμμές με λεωφόρους συμφωνώ ότι είναι ακριβώς το ίδιο όπως εδώ δίνω 18 και σέρνομαι δίνω 6€ διόδια για Πάτρα και πάω σε καρόδρομο. Αυτή είναι η Ελλάδα και όσο τα κορόιδα πληρώνουμε αυτά θα παίρνουμε.

aa144
28-10-08, 11:45
Πράγματι, η αναλογία με το κυκλοφοριακό των δρόμων είναι σχεδόν απόλυτη. Δυστυχώς, όπως δεν μπορείς να πεις "δεν το κυκλοφορώ πολύ το αμάξι, αλλά όταν θέλω να πάω κάπου, ότι ώρα και να είναι, δεν θέλω να βρω κίνηση πουθενά", με τον ίδιο τρόπο δεν μπορείς να πεις "κατεβάζω σπάνια, αλλά άμα θέλω να κατεβάσω κάτι, θέλω να πάει γρήγορα ότι ώρα και να είναι".

Βέβαια στο θέμα της κυκλοφορίας των δρόμων, έχουμε (πλέον) την εμπειρία να μην ζητάμε πράγματα που είναι αδύνατον να συμβούν (να μην έχει κυκλοφορία, όποτε μας βολεύει εμάς) και έχουμε αναπτύξει τακτικές ώστε να πηγαίνουμε από άλλους δρόμους, αποφεύγουμε να πάμε με το αμάξι όταν ξέρουμε ότι εκείνη την ώρα έχει μποτιλιάρισμα κτλ.

Ακριβώς η ίδια τακτική χρειάζεται και στη χρήση στο internet, όταν μια δραστηριότητα απαιτεί μεγάλο εύρος, τότε κοιτάμε και το ρολόι, και το ημερολόγιο (να μην είναι απόγευμα - βράδυ, να μην είναι αργία) ώστε το αποτέλεσμα που θα έχουμε να είναι ερμηνεύσιμο, για να διατηρήσουμε και την ηρεμία που χρειάζεται αυτές τις δύσκολες εποχές.

Βέβαια κάθε μέρα το πράγμα χειροτερεύει, αφού μπαίνουν νέοι συνδρομητές, αφού όλοι μαθαίνουν να κατεβάζουν συνεχώς, και μαθαίνουν και όλους τους φίλους τους να κατεβάζουν και αυτοί. Σε κάποια μέρη στην Αθήνα, σε ώρες αιχμής, το πράγμα δεν πάει καλά, μιλάω από προσωπική εμπειρία. Το άσχημο είναι ότι δεν φταίει ο πάροχος, αλλά οι λεγόμενοι "βαριοί" χρήστες για αυτά τα χάλια. Το θέμα είναι διεθνές και αντιμετωπίζεται από τους παρόχους με traffic shaping, με φιλτράρισμα πακέτων, με όρια στον διακινούμενο όγκο κτλ, γιατί υπάρχει ένα μεγάλο ποστοστό "ελαφρών" χρηστών που έχουν κακές υπηρεσίας χωρίς να φταίνε και δικαίως διαμαρτύρονται, ενώ οι πάροχοι θέλουν να έχουν ευχαριστημένους πελάτες στη γενική χρήση internet για την οποία προορίζονται τα οικιακά πακέτα.

Επίσης μεγάλη επιβάρυνση προκαλεί (κατά τις ώρες αιχμής, βράδυα, αργίες, γιορτές) η τηλεφωνία που σαν VOIP καταλαμβάνει εύρος, τα πακέτα της τηλεφωνίας έχουν απόλυτη προτεραιότητα στους διακομιστές του δικτύου, οπότε την πληρώνει το εύρος που διατίθεται στο Internet. Μας φάγαν τα 2play με τις απεριόριστες κλήσεις...

Advanced
28-10-08, 12:45
Παιδιά άδικα "μαλώνετε",

τα δίκτυο της Ελλάδας δεν μπορεί να δώσει περισσότερο απο 11-12 Mbps πρακτικά (εκτός απο μερικές εξαιρέσεις). Το ζήτημα είναι ότι ούτε κι αυτές τις ταχύτητες στην πραγματικότητα δεν μπορείς να πιάσεις λόγω υπερφορτωμένου κυκλώματος. Ουσιαστικά δεν φταίει ο κοσμάκης που κατεβάζει συνεχώς ή που του έδωσαν VoIP αλλά οι ίδιοι οι μεγαλομέτοχοι του κάθε παροχέα οι οποίοι με μηδέν κόστος και με μηδέν επενδύσεις σε αναβαθμίσεις υποδομών θέλουν να κερδίζουν όσα πιο πολλα γίνονται και φυσικά να φαίνονται και πιο ανταγωνιστικοί απο τους υπόλοιπους παροχείς. Οι τεχνικοί οδείρονται ότι το κύκλωμα καταρέει και οι μέτοχοι .. πέρα βρέχει (σκοπίμως).

Το μόνο όπλο μας είναι οι ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ... ας οργανωθούμε λοιπόν !

aa144
28-10-08, 12:53
Δηλαδή για το "υπερφορτωμένο κύκλωμα" δεν φταίει "ο κοσμάκης που κατεβάζει" ούτε το VOIP αλλά φταίει ότι η Ελλάδα δεν σηκώνει "πάνω από 11-12 Mbps πρακτικά";

Επειδή δεν το καταλαβαίνω καλά, τι άλλο υπάρχει μέσα στο υπερφορτωμένο κύκλωμα εκός από πακέτα VOIP (τηλεφωνίας) και πακέτα internet (σε πολύ μεγάλο ποσοστό από αυτούς που κατεβάζουν); Το 11-12 πώς το μέτρησες και από πού προκύπτει ότι στην Ελλάδα έχουμε αυτό το όριο;

Στην καταγγελία που προτείνεις, θα βάλεις αυτή την ανάλυση που αναφέρεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.