PDA

Επιστροφή στο Forum : 4km καλωδιο ειναι πολυ???



showishere
27-10-08, 22:49
καλησπερα!
Εχω εδω και μια βδομαδα connx και τα ιστορικα προβλματα εξακολουθουν να υπαρχουν.
πρωτα. οι ανθρωποι στον οτε ειναι απαραδεχτοι, δεν ξερουν τι ειναι το dslam!!!:)
δευτερον, το νετ δεν εχει καταφερει να κρατηθει πανω απο 20 λεπτα. το attenuation στα 55 και το snr στα 20. σημερα πηγα στον οτε της Νεας Ιωνιας οπου και ανοικω και το μονο που μου ειπαν ηταν πως εχω 4κμ καλωδιο, σαπια απο τα χρονια γραμμη και γι αυτο δεν κανουν τιποτα αλλα θα πιανω λεει τις μισες ταχυτητες!!
μετα απο αυτο ή θα γεμισω δυναμιτη το σωμα μου και θα μπω μεσα ή θα παω μεταναστης σε αλλη χωρα.

και η ερωτηση ειναι: γιατι τοσο πολυ attenuation(ειμαι καταραμενος;)για μολις 4 κμ. ο γειτονας μου πχ εχει 24μβ και ειναι μια χαρα. εγω ο γκαντεμης βρηκα να εχω καλωδια απο το 1950!

spartacus
27-10-08, 22:52
καλα με 4 χιλιόμετρα απόσταση και atteunation 55 (φυσιολογικό για τοση μεγάλη απόσταση) πιάνεις 12288/1024 και κανεις παράπονα;

showishere
27-10-08, 22:54
μολις τωρα αλλαξα τα στοιχεια της συνδεσης! αυτα ηταν τα παλια. απλα ειχα καιρο να μπω και τωρα το ανανεωσα.

aa144
27-10-08, 23:01
Και αυτός ο γείτονας με τα 24 πόσα ακριβώς πιάνει από τα 24 και σε ποιά εταιρία; Το έχεις δει ο ίδιος ή στο είπε αυτός;

showishere
27-10-08, 23:05
ναι το εχω δει. πιανει 20μβ και ειναι στην ontelecoms . αλλα εγω γιατι να εχω τοσο πολυ εξασθενηση; και μαλιστα εχω δοκιμαστει 4 routers και το καθε ενα μου δινει αλλη τιμη. μεχρι και 35db το χαμηλοτερο. αλλα συνεχεια πεφτει!

orck
27-10-08, 23:08
μηπως εσυ εχεις ISDN ενω ο γειτονας PSTN; (δεν ξερω τι δινει η ON)
παντως 4 χιλιομετρα και 55dB attenuation ειναι φυσιολογικα

ασε τι σου λενε στον ΟΤΕ δωσε βλαβη στον ΟΤΕ να ερθει τεχνικος σπιτι σου να μετρησει στον πινακα της πολυκατοικιας σου, με 20dB margin λογικα δεν θα επρεπε να εχεις ιδιαιτερα προβληματα, ο τεχνικος λογικα ισως βρει προβλημα και αλλαξει ζευγαρι καλωδιο

Tecate
27-10-08, 23:15
Η θεωρια ειναι 1χλμ = 13,81db .. 4x13,81 =55,24 αρα που το προβλημα? φυσιολογικη ειναι η τιμη που εχεις. Ψαξε βρες σε ποιο DSLAM πευτεις κι αν οντως η αποσταση ειναι 4χλμ (υπολογιζε οτι το καλωδιο δε παει ευθεια απο το σπιτι σου στο DSLAM)

Τωρα αν τα 4χλμ ειναι σωστα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις απο τον οτε αλλαγη ζευγους αν το ζευγος που εισαι τωρα ειναι οπως λες "σαπιο"

showishere
27-10-08, 23:16
αχ. αυτοι οι τεχνικοι. ποτε δεν ερχονται σπιτι μου!!μα ποτε ομως. απο τα πολλα τηλεφωνα στις βλαβες θα παθει το μυαλο μου! δεν νιαζονται! με τιποτα! εχουν το θρασσος και μου λενε πως η γραμμη μου ειναι χαλια λες και πρεπει να παρω εγω ενα γκασμα και να ανοιγω λακους! λες και ειναι δικη μου δουλεια.
βασικα σε μονοκατοικια κατοικω και τα καλωδια ειναι καινουρια. και καλα η εξασθενηση αλλα γιατι ειναι τοσο πολυ ασταθης η γραμμη;

aa144
27-10-08, 23:24
Μήπως μπορείς να στείλεις όλα τα στοιχεία από τον γείτονα που πιάνει τα 20, όπως τα δίνει το ρούτερ του, γιατί αν είναι τόσο μακρυά από το DSLAM και πιάνει 20, τότε μιλάμε για μεγάλο τεχνολογικό επίτευγμα. Και επίσης στείλε μαζί και τα δικά σου. Σε πόση απόσταση είστε μεταξύ σας; Στο ίδιο DSLAM, 4 χιλιόμετρα μακρυά και οι δυό; Και αυτός πιάνει 20;


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-inode0-500.jpg

Mighty Mouse
27-10-08, 23:28
αχ. αυτοι οι τεχνικοι. ποτε δεν ερχονται σπιτι μου!!μα ποτε ομως. απο τα πολλα τηλεφωνα στις βλαβες θα παθει το μυαλο μου! δεν νιαζονται! με τιποτα! εχουν το θρασσος και μου λενε πως η γραμμη μου ειναι χαλια λες και πρεπει να παρω εγω ενα γκασμα και να ανοιγω λακους! λες και ειναι δικη μου δουλεια.
βασικα σε μονοκατοικια κατοικω και τα καλωδια ειναι καινουρια. και καλα η εξασθενηση αλλα γιατι ειναι τοσο πολυ ασταθης η γραμμη;

Ο ΟΤΕ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ελεγξει τη γραμμη σου. Αν τους το πεις, και αυτοι σε αγνοησουν, κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.


ναι το εχω δει. πιανει 20μβ και ειναι στην ontelecoms . αλλα εγω γιατι να εχω τοσο πολυ εξασθενηση; και μαλιστα εχω δοκιμαστει 4 routers και το καθε ενα μου δινει αλλη τιμη. μεχρι και 35db το χαμηλοτερο. αλλα συνεχεια πεφτει!

Αυτο που λες απλα αποκλειεται. Η ΟΝ δεν δινει ακομα πακετα 20-24mbit, εκτος αν και ο φιλος σου εχει το Home Office.

showishere
27-10-08, 23:32
θα προσπαθησω να παρω τιμες απο το router του. τωρα δυστιχος δεν μπορω να εχς τις δικες μου γιατι δεν ειμαι σπιτι.Η αποσταση μεταξυ μας ειναι μια αυλη. εχω ζητησει και αλλαγη ζευγους και τεχνικος να ερθει στο σπιτι μου και τιποτα. γιατι ομως ...τι τους εχω φταιξει και δεν ενδιαφερονται καθολου. δεν μπορει πια να ειναι τοσο μα τοσο...! αυτη η δουλεια με την ασταθεια της γραμμης κραταει εδω και 2 χρονια που εχω νετ σε πολλες ετερειες. αλλα και κατι ακομη που ξεχασα. αυτο που συμβαινει συνεχεια ειναι πως το ρουτερ χανει την ip του.
αυτο εχει να κανει με το ρουτερ η ειναι απο τον οτε...?

........Auto merged post: showishere πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

sorry.vivodi εχει το παλικαρι. 24αρα

Mighty Mouse
27-10-08, 23:33
Και για πες μου και κατι ακομα. Ποιο πακετο του Conn-X εχεις παρει; Του 1 ή 2 ή 4 ή 6 ή 8 ή 12 ή 16 ή 24mbit;

showishere
27-10-08, 23:34
εχω βαλει connx 4mb.

Tecate
27-10-08, 23:37
κοιτα ... τα λες λιγο ως πολυ μπερδεμενα. Εισαι 100% βεβαιος οτι τα πραγματα στη δικη σου πλευρα ειναι 100% σωστα? εχεις φερει τεχνικο να ελεγξει τι ερχετε στον κατανεμιτη σου και τι ερχετε στη πριζα του modem? Ο οτε λιγα μπορει να κανει ... αν εχεις 4χλμ αποσταση μπορει να σου δυναμωσει το σημα για να μη εχεις αποσυνδεσεις (πραγμα που μαλλον εχει κανει αφου εχεις SNR 20) και να δει αν το καλωδιο που ερχετε στον κατανεμιτη σου ειναι ΟΚ. Αν δεν ειναι πρεπει να σου αλλαξει ειτε ζευγος ειτε καλωδιο απ το καφαο μεχρι το σπιτι σου και αυτα ειναι, δε μπορεις να απαιτησεις ουτε να σκαψει ολη την περιοχη σου να περασει καινουργιο χαλκο ουτε να φερει DSLAM στον κηπο σου.

Βεβαιωσου πρωτα οτι το προβλημα ειναι ο οτε και οχι εσυ ... γιατι αν λες οτι διπλα σπιτι εχει 20μβ και συ ουτε 4 μαλλον το προβλημα ειναι στο σπιτι σου.

showishere
27-10-08, 23:44
κοιτα. ενας τεχνικος που ηρθε πριν απο κανα χρονο αλλαξε ενα καλωδιο στο πεζοδρομιο επειδη ειπε πως ειχε υγρασια. στο σπιτι μου τα καλωδια ειναι καινουρια. δεν ζητησα ουτε να σκαψουν αλλα ουτε και το dslam στον κηπο μου. το μονο που θελω ειναι να καθαρισει ο οτε την γραμμη μου. δεν με νιαζουν τα mb. πραγματικα δεν παω να εχω και 768. πραγματικα δεν με νιαζει. αλλα τρελενομαι οταν κανω μια δουλεια ή κατεβαζω κατι και ξαφνικα πεφτει η γραμμη ή χανει την ip. εχω παρακαλεσει απειρες φορες τον οτε και στο 121 και το μονο που ακουω ειναι θα το δηλωσω ως βλαβη ή το καινουιριο που ακουσα χτες πως λεει ηρθε ο τεχνικος απο το σπιτι μου και δεν με βρηκε!!! καλα ρε με δουλευουν?ολη μερα σπιτι ημουν.

Mighty Mouse
27-10-08, 23:52
εχω βαλει connx 4mb.

Με το πακετο Conn-X 4mbit ειναι ακρως λογικο να εχεις 4mbit. Παραπανω μπορει να παει αν βαλεις πχ. 8mbit, αλλα να σημειωσουμε οτι εχεις πολυ μεγαλο ... att.:oops:

Tecate
27-10-08, 23:58
το τα καλωδια στο σπιτι μου ειναι καινουργια πραγματικα δε μου λεει τπτ. Η κοπελλα μου ειχε συνεχεις αποσυνδεσεις σε σπιτι που ειχε χτιστει πριν 1 χρονο, επερνε καθε λιγο τον οτε μπλα μπλα και τελικα το προβλημα ηταν οτι ο τυπος που ειχε βαψει το σπιτι της ειχε καταφερει να ριξει μπογια μεσα στην πριζα ... συνεπεια οι μισες επαφες ηταν βαμμενες αρα τπτ δε δουλευε.

Το ο γειτονας μου εχει 20μβ με κανει να πιστευω οτι η εξασθενηση που εχεις εσυ οφειλετε σε σενα, αλλιως δεν εξηγητε. Καπου καποιο καλωδιο ειναι διαλυμενο, δεν υπαρχει αλλος τροπος το σπιτι Α να χει 20μβ που σημαινει οτι γεωγραφικα ειναι κοντα στο dslam και το σπιτι Β διπλα να εχει εξασθενηση 55db ... καπου χανετε το σημα, η υπαρχει προβλημα στην καλωδιοση αλλα οπως λες καλωδιο ο οτε σου εχει ειδη αλλαξει η υπαρχουν παρεμβολες απο καπου η τα δικα σου καλωδια/συνδεσεις ειναι διαλυμενα. Πριξε τον οτε οκ, δε σου λεει κανεις οχι, απλα σου λεω βεβαιωσου παραλληλα οτι το προβλημα δεν ειναι δικο σου γιατι παρα πολυ συχνα το προβλημα καταλιγει να ειναι κατι ηληθιο οπως οξειδωμενα καλωδια στον κατανεμιτη κλπ κλπ για τα οποια ο οτε δεν εχει καμια ευθυνη.

showishere
27-10-08, 23:58
βασικα δεν ζηταω κατι παραπανω..απο τις μετρισεις ειδα πως λογο της χιλιομετρικης αποστασης δεν γινεται να εχω παραπανω. αλλα και απο τα 4mb συγχρονιζομαι στα 2.6mb στην καλυτερη των περιπτωσεων. απλα δεν αντεχω τις συνεχεις αποσυνδεσεις και να χανει συνεχεια την ip. αυτο με την ip γιατι μπορει να συμβαινει? γνωριζει κανεις?

Mighty Mouse
28-10-08, 00:07
Κοιτα να δεις. Η ταχυτητα που κλειδωνεις εξαρταται απο την γραμμη απο την πριζα σου μεχρι τον κατανεμητη, απο βραχυκυκλωματα, και απο την γραμμη, απο την κατανεμητη στο DSLAM. Αν εχεις γινει καποιο βραχυκυκλωμα, ευκολα το εντοπιζεις, πηγαινοντας στην κεντρικη πριζα (συνηθως στο χολ) και συνδεοντας τα καλωδια που ερχονται απο τον κατανεμητη, σε ενα καλωδιο (τηλεφωνικο), το οποιο εχεις γυμνωσει πρωτα, και ετσι το συνδεεις πανω στο modem. Αν δεν δεις διαφορα, σημαινει οτι δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα. Αν δεις διαφορα, ΥΠΑΡΧΕΙ βραχυκυκλωμα, και καλεσε εναν ηλεκτρολογο. Τωρα αν ειναι απο τον κατανεμητη στην πριζα η πατατα, πρεπει να σκαβεις και ν' ανοιγεις τοιχους (μεγαλη ιστορια). Αν τωρα η πατατα ειναι απο τον κατανεμητη στο DSLAM πρεπει να σκαψεις το δρομο (οχι εσυ ντε:p) και να βρεις που ειναι η "πατατα". Ουφ!:p Αυτα ηταν!

showishere
28-10-08, 00:10
σας ευχαριστω ολους για τον χρονο που διαθεσατε να απαντησε!!! αυριο κιολας θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες
mighty mouse. θα παω στην πρωτη μπριζα του σπιτιου, θα βαλω το router και επειτα θα κοιταξω για διαφορες. παντος, δεν θα σταματησω την μαχη με τον οτε μεχρις οτου να πιασω και τα 4mb.

Tecate
28-10-08, 00:13
μη ξεχασεις να βγαλεις απο τη πριζα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες πριν κανεις το οποιο τεστ
αν και βασικα το σωστο τεστ ειναι να συνδεσεις το μοντεμ κατευθειαν πανω στον κατανεμητη του σπιτιου σου γιατι βραχυκυκλωμα μπορει να υπαρχει οπουδηποτε

showishere
28-10-08, 20:00
πραγματικα δοκιμασα τα παντα. πηγα στην πρωτη μπριζα του σπιτιου και εβαλα το router. συγχρονιστηκε στα 2.8 με attenuation 51 αντι για 55 και 2.2 στα αλλα δωματια. ισως αυτο το σημαινει κατι!!!???
στην συνεχεια, το συνδεσα εκει που παντα το ειχα, στο δωματιο μου και για πρωτη φορα εμεινε το νετ 2 ωρες ανοιχτο!!! στην συνεχεια εχασε ξανα την ip! αυτο το κακο με την ip εχει να κανει με ρυθμησεις απο το router η ειναι προβλημα απο τον οτε?

blugosi
28-10-08, 23:28
Έχεις κανένα άλλο μόντεμ να δοκιμάσεις;

Mighty Mouse
28-10-08, 23:32
πραγματικα δοκιμασα τα παντα. πηγα στην πρωτη μπριζα του σπιτιου και εβαλα το router. συγχρονιστηκε στα 2.8 με attenuation 51 αντι για 55 και 2.2 στα αλλα δωματια. ισως αυτο το σημαινει κατι!!!???
στην συνεχεια, το συνδεσα εκει που παντα το ειχα, στο δωματιο μου και για πρωτη φορα εμεινε το νετ 2 ωρες ανοιχτο!!! στην συνεχεια εχασε ξανα την ip! αυτο το κακο με την ip εχει να κανει με ρυθμησεις απο το router η ειναι προβλημα απο τον οτε?

Φιλε μου, καλεσε ηλεκτρολογο. Υπαρχει ΣΙΓΟΥΡΑ βραχυκυκλωμα στην γραμμη. Κατι τετοιο μπορει να σου φερνει χαμηλη ταχυτητα, να σου ριχνει το SNR και να σου ανεβαζει το attenuation.

NUTSIS
29-10-08, 10:47
Βρε συντροφοι, ειναι 4+ χλμ μακρια απο το dslam, εχει Conn-X 4mbit, και ειναι περιεργο που εχει 52-55 att;
Δεν υπαρχει ελπιδα, ΤΕΛΟΣ.
Αυτα τα στατιστικα εχω και εγω. με 2mbit Conn-x, 55 att & 10-12 snr.
Απλα ειμαστε στο ανω οριο, ισα ισα που αντεχει η γραμμη.
Θα ελεγα οτι για να υπαρχει σωστη λειτουργεια στην κατασταση μας μεχρι 1 mbit σηκωνει.
Φιλε, αν οντως εισαι 4 χλμ μακρια, κατεβασε τη συνδρομη σου στα 2 mbit. Λυπαμαι αλλα αυτα εχει η ζωη.

Tecate
29-10-08, 11:44
Βρε συντροφοι, ειναι 4+ χλμ μακρια απο το dslam, εχει Conn-X 4mbit, και ειναι περιεργο που εχει 52-55 att;
Δεν υπαρχει ελπιδα, ΤΕΛΟΣ.
Αυτα τα στατιστικα εχω και εγω. με 2mbit Conn-x, 55 att & 10-12 snr.
Απλα ειμαστε στο ανω οριο, ισα ισα που αντεχει η γραμμη.
Θα ελεγα οτι για να υπαρχει σωστη λειτουργεια στην κατασταση μας μεχρι 1 mbit σηκωνει.
Φιλε, αν οντως εισαι 4 χλμ μακρια, κατεβασε τη συνδρομη σου στα 2 mbit. Λυπαμαι αλλα αυτα εχει η ζωη.

Το θεμα ειναι ... ειναι 4 χλμ μακρυα απο το dslam? Οταν λεει οτι το διπλα σπιτι εχει 20μβ συνδεση τοτε πως γινετε αυτος να ειναι 4χλμ κι ο διπλα 500 μετρα? 4 χλμ κηπο εχει? :)
Με βαση αυτο του λεμε να ελεγξει τη γραμμη του ...

21706
29-10-08, 20:53
πηγα στον οτε της Νεας Ιωνιας οπου και ανοικω και το μονο που μου ειπαν ηταν πως εχω 4κμ καλωδιο, ....

Η απόσταση σε ευθεία γραμμή από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο Ν. Ιωνίας
όπου ανήκεις πόση είναι;
Μπορείς να την βρεις εύκολα με το google ή με ένα χάρτη.

showishere
30-10-08, 11:39
το σπιτι μου απο τον οτε, οτι εδηξε το google earth, λεει πως ειναι 2.42km σε ευθεια γραμμη!
αυτο τι μπορει να σημαινει για την γραμμη μου? και κατι καινουριο...1000 συγνωμη αν σας πριζω!
βλεπω συνεχεια πως το λαμπακι ip του router οταν κοιταω μια σελιδα ή κατεβαζω καποιο αρχειο, τρεμοπαιζει σαν τρελο! αυτο ειναι λογικο? αν και τωρα πια, οπως διαβασα σε forum, εβαλα το WL600g_1028A_NARS firmware και δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι....

21706
30-10-08, 14:58
το σπιτι μου απο τον οτε, οτι εδηξε το google earth, λεει πως ειναι 2.42km σε ευθεια γραμμη!
αυτο τι μπορει να σημαινει για την γραμμη μου? και κατι καινουριο...1000 συγνωμη αν σας πριζω!
βλεπω συνεχεια πως το λαμπακι ip του router οταν κοιταω μια σελιδα ή κατεβαζω καποιο αρχειο, τρεμοπαιζει σαν τρελο! αυτο ειναι λογικο? αν και τωρα πια, οπως διαβασα σε forum, εβαλα το WL600g_1028A_NARS firmware και δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι....

Πρώτα-πρώτα δεν πρήζεις κανέναν! Αν μπορούμε βοηθάμε.
Τα 2,42 χλμ είναι μία ένδειξη ότι το μήκος του καλωδίου είναι μικρότερο
από 4 χλμ και η εξασθένιση που αντιστοιχεί στο πραγματικό μήκος είναι
μικρότερη των 55dB. Η επιπλέον εξασθένιση μέχρι τα 55dB πρέπει να
οφείλεται σε σφάλματα της γραμμής ή της εσωτερικής καλωδίωσης.

........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 102 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα είδα ότι έχεις δοκιμάσει 4 ρούτερ που δίνουν διαφορετική τιμή
για την εξασθένιση. Αυτό σημαίνει ότι η ένδειξη του Asus είναι λάθος
και καλό θα ήταν να το αντικαταστήσεις.

NUTSIS
30-10-08, 17:45
Μα, και σε μενα απο το google 2,5 χλμ αποσταση ειναι απο το αρχοντικο του ΟΤΕ.
Αλλα σε μενα, οπως και σε ολους στην περιοχη, εκει παιζει το att-ιμο:
50 στα 1 mbit, 55-58 στα 2mbit.
Εδω ομως ο φιλος λεει οτι εχει 20 snr.
Κατι που ειναι λογικο και ταιριαζει στα 2,5 χλμ που λεει.
Αλλά λογικο ειναι και το 55 στο att με τα 4,5 χλμ που του λενε απο τον ΟΤΕ.
ΕΚΤΟΣ KAI AN απο τον ΟΤΕ δεν ξερουν πραγματικα την αποσταση, αλλα την υπολογιζουν και αυτοι απο το attenuation !!!!!
Εγτω θα πηγαινα με το ρουτερ στο χερι, σε ολα τα γυρω σπιτια που εχουν dsl, και τους εχω θαρρος, και θα επαιρνα μετρησεις.
Αυτο εκανα παντως για μενα, και το πηρα αποφαση οτι πανω απο 1 mbit δεν θα δω ποτε.
Και ηρεμησα.........

Tecate
30-10-08, 17:57
ειπε πιο πανω την αποσταση των 4χλμ την συμπερανε απο το atten δε του ειπε κανεις οτι ειναι 4χλμ

xmperop1
30-10-08, 18:19
το σπιτι μου απο τον οτε, οτι εδηξε το google earth, λεει πως ειναι 2.42km σε ευθεια γραμμη!
αυτο τι μπορει να σημαινει για την γραμμη μου? και κατι καινουριο...1000 συγνωμη αν σας πριζω!
βλεπω συνεχεια πως το λαμπακι ip του router οταν κοιταω μια σελιδα ή κατεβαζω καποιο αρχειο, τρεμοπαιζει σαν τρελο! αυτο ειναι λογικο? αν και τωρα πια, οπως διαβασα σε forum, εβαλα το WL600g_1028A_NARS firmware και δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι....

Ζήτα σε πρώτη φάση να γίνει ρεσετ η πόρτα σου στο dslam από το 1242 και να είσαι εκεί να παρακολουθήσεις την συμπεριφορά του μόντεμ.

21706
30-10-08, 18:31
ειπε πιο πανω την αποσταση των 4χλμ την συμπερανε απο το atten δε του ειπε κανεις οτι ειναι 4χλμ

Του το είπε ο ΟΤΕ. Διάβασε το πρώτο μήνυμά του.

maik
30-10-08, 19:55
Η αποσταση απο το dslam δεν ειναι η ευθεια που μπορουμε να παρουμε απο τον χαρτη.
Ειναι η διαδρομη που κανει το καλωδιο μεχρι να ερθει στο σπιτι μας. Μηκος καλωδιου δηλαδη.
Φυσικα οπως καταλαβαινει ο καθενας το καλωδιο παει δρομο δρομο . Επισης δεν παει απο τον δρομο που κανουμε εμεις για να παμε απο δω εκει αλλα μπορει να ειναι διαφορετικος.

21706
30-10-08, 20:31
Η αποσταση απο το dslam δεν ειναι η ευθεια που μπορουμε να παρουμε απο τον χαρτη.
Ειναι η διαδρομη που κανει το καλωδιο μεχρι να ερθει στο σπιτι μας. Μηκος καλωδιου δηλαδη.
Φυσικα οπως καταλαβαινει ο καθενας το καλωδιο παει δρομο δρομο . Επισης δεν παει απο τον δρομο που κανουμε εμεις για να παμε απο δω εκει αλλα μπορει να ειναι διαφορετικος.

Δικαιολογείται τέτοια διαφορά από 2,4 χλμ σε 4 χλμ;

showishere
31-10-08, 15:55
λοιπον...πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο μια κοπελα απο τον οτε. αρχικα, κατεβασε την γραμμη μου σε 2mb οπου και ειδα πως το snr margin ηταν στα 6.4 και το attenuation στα 49db. σημειωνω πως στα 2mb δεν επερνα ip με τιποτα. Στην συνεχεια, επεστρεψε την γραμμη στα 4mb οπου και εδωσε snr margin 6 και attenuation 54. Η κοπελα λοιπον μου ειπε πως το προβλημμα ειναι στον κατανεμιτη και πως σε 3 εργασημες θα περασουν τεχνικοι να το δουν(δεν μου ειπε ομως αν θα το φτιαξουν κιολας!) και επιπλεον θα κοιταξουν και το καφαο στο σπιτι μου. παντος στον οτε διχνει πως εχω πραγματικα 4mb και ολα καλα.
ελπιζω να γινει για πραγματικη δουλεια με την γραμμη μου απο βδομαδα.
Υ.Π . συνδεσα το modem του connx και εδωσε συγχρονισμο στα 3.2bmb με attenuation 49 και smr margin 6.5. τα εχω χασει τελειως με τοσους αριθμους!!!¨)

Tecate
31-10-08, 16:28
η ευθυνη του οτε σταματει στον κατανεμιτη σου. Δηλαδη αν δεν βρει βλαβη μεχρι εκει ειναι δικο σου το σφαλμα

Tiven
31-10-08, 16:47
η ευθυνη του οτε σταματει στον κατανεμιτη σου. Δηλαδη αν δεν βρει βλαβη μεχρι εκει ειναι δικο σου το σφαλμα

Και πως μπορείς να τους κάνεις να έρθουν για έλεγχο γραμμής έως τον κατανεμητή ? Γιατί όσες φορές προσπάθησα εγώ, μου ήταν όλο ανοησίες του στυλ "φίλε είσαι μακριά από το lam, πάνω από 4 δεν πρόκειται να πιάσεις όσους ελέγχους και να σου κάνω εγώ" και τελικά αποδείχθηκε πως το ζεύγος ήταν προβληματικό (έτσι μου είπε τουλάχιστον...).

Tecate
31-10-08, 16:51
κοιτα αν σου κλεισουν ραντεβου να ερθουν απο εκει αυτο μετρανε, τι ερχετε σπιτι, τι ερχετε στο καφαο κλπ. Αμα δουν μεγαλες διαφορες απο το καφαο μεχρι το σπιτι σου κοιτανε κατανεμιτη/υπογειο αν οχι σου λενε ολα καλα αντε γεια.

Το πραγματικα δυσκολο ειναι να τους κανεις να τσεκαρουν το ζευγος απο ΑΚ->καφαο. Εκει βαριουντε ... πρεπει να πετυχεις καποιον ιδιαιτερα μερακλη για να το κανει :)

Tiven
31-10-08, 16:55
κοιτα αν σου κλεισουν ραντεβου να ερθουν απο εκει αυτο μετρανε, τι ερχετε σπιτι, τι ερχετε στο καφαο κλπ. Αμα δουν μεγαλες διαφορες απο το καφαο μεχρι το σπιτι σου κοιτανε κατανεμιτη/υπογειο αν οχι σου λενε ολα καλα αντε γεια.

Το πραγματικα δυσκολο ειναι να τους κανεις να τσεκαρουν το ζευγος απο ΑΚ->καφαο. Εκει βαριουντε ... πρεπει να πετυχεις καποιον ιδιαιτερα μερακλη για να το κανει :)

Καλά κατάλαβα... αν κερδίσω ποτέ το τζόκερ, θα ρίξω και μία δήλωση βλάβης την ίδια μέρα. :rofl:

hel
02-11-08, 21:25
λοιπον...πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο μια κοπελα απο τον οτε. αρχικα, κατεβασε την γραμμη μου σε 2mb οπου και ειδα πως το snr margin ηταν στα 6.4 και το attenuation στα 49db. σημειωνω πως στα 2mb δεν επερνα ip με τιποτα. Στην συνεχεια, επεστρεψε την γραμμη στα 4mb οπου και εδωσε snr margin 6 και attenuation 54. Η κοπελα λοιπον μου ειπε πως το προβλημμα ειναι στον κατανεμιτη και πως σε 3 εργασημες θα περασουν τεχνικοι να το δουν(δεν μου ειπε ομως αν θα το φτιαξουν κιολας!) και επιπλεον θα κοιταξουν και το καφαο στο σπιτι μου. παντος στον οτε διχνει πως εχω πραγματικα 4mb και ολα καλα.
ελπιζω να γινει για πραγματικη δουλεια με την γραμμη μου απο βδομαδα.
Υ.Π . συνδεσα το modem του connx και εδωσε συγχρονισμο στα 3.2bmb με attenuation 49 και smr margin 6.5. τα εχω χασει τελειως με τοσους αριθμους!!!¨)

Λίγο απίθανο να εντόπισε βλάβη στον κατανεμητή εξ αποστάσεως , αλλά θα δούμε την εξέλιξη.

showishere
04-11-08, 23:43
τελικα φιλοι μου ενας τεχνικος με πηρε τηλεφωνο χτες και μου ειπε πως καλο ειναι να κατεβασω την γραμμη μου στα 2mb γιατι λεει πως το καλωδιο που περναει μπροστα απο το σπιτι μου ειναι παλιο και δεν αντεχει 4αρα. και ειναι λεει και η αποσταση του καλωδιου που ειναι 5χμ.
τι να πει κανεις...
αυτο που με ενδιαφερει ή καλυτερα με καιει ειναι να μην πεφτει το νετ καθε 20 λεπτα. κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα αμα θα αργω να κατεβασω κατι.
αρα ειμαι καταδικασμενος στο αργο και βασανιστικο νετ !

orck
05-11-08, 00:07
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με 2mbps θα ειναι αργο το internet;
θυμασαι μηπως τα θρυλικα 56kbps;
ποσο θα κατεβασεις πια; και τι θα κατεβασεις;
οκ εαν βγει μια ταινια στην Αμερικη σημερα κανε υπομονη να την κατεβασεις αυριο-μεθαυριο μην περιμενεις να την δεις...χθες

DSLaManiaC
05-11-08, 00:37
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με 2mbps θα ειναι αργο το internet;
θυμασαι μηπως τα θρυλικα 56kbps;
ποσο θα κατεβασεις πια; και τι θα κατεβασεις;
οκ εαν βγει μια ταινια στην Αμερικη σημερα κανε υπομονη να την κατεβασεις αυριο-μεθαυριο μην περιμενεις να την δεις...χθες

Άσχετο.

21706
05-11-08, 00:58
τελικα φιλοι μου ενας τεχνικος με πηρε τηλεφωνο χτες και μου ειπε πως καλο ειναι να κατεβασω την γραμμη μου στα 2mb γιατι λεει πως το καλωδιο που περναει μπροστα απο το σπιτι μου ειναι παλιο και δεν αντεχει 4αρα. και ειναι λεει και η αποσταση του καλωδιου που ειναι 5χμ.


5 χλμ καλώδιο για απόσταση 2,4 χλμ δικαιολογείται; Πολύ δεν είναι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.