PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ κόννεξ σε HOL



KonK
28-10-08, 00:20
Καλησπέρα.

Όπως λέει και ο τίτλος το σκέφτομαι να πάω από ΟΤΕ 2 Mbps σε HOL 6Mbps.
Για πέστε καμμία άποψη και σείς ρε παλλικάρια.Αξίζει ή θα έχω προβλήματα;Disconnects κλπ. κλπ.


Thnks.

potoula
28-10-08, 00:24
να πας στη HOL ΚΑΝΕΝΑ προβλημα δεν υπαρχει και ειναι και πιο φθηνα

miis_gr
28-10-08, 00:32
Εγώ σκέφτομαι το αντίστροφο.... τι λόγους έχεις να φύγεις;

Ρίξε μια ματιά και θα δεις διάφορα προβλήματα....

Gus5000
28-10-08, 00:36
Νομίζω τα περισσοτερα προβλήμτατα οπως και σε εμενα ειναι στο 2play...αν πας σε απλο adsl θα εισαι οκ. Εχω 6mb απλο τώρα, τον πρωτο μήνα ειχα προβληματακια με reboot του router κλπ, αλλα τωρα μια χαρα...σταθερο. Μακρια απο 2play γιατι παιζει να εισαι και χωρις adsl και σταθερο...για απλο adsl ολα οκ.

KonK
28-10-08, 00:39
Εγώ σκέφτομαι το αντίστροφο.... τι λόγους έχεις να φύγεις;

Ρίξε μια ματιά και θα δεις διάφορα προβλήματα....


Είναι λίγο πιό φθηνά για την τριπλάσια θεωρητικά ταχύτητα


Για προβλήματα που να κοιτάξω;

aa144
28-10-08, 00:42
Στα στοιχεία που δίνει το ρούτερ σου.

KonK
28-10-08, 00:44
Νομίζω τα περισσοτερα προβλήμτατα οπως και σε εμενα ειναι στο 2play...αν πας σε απλο adsl θα εισαι οκ. Εχω 6mb απλο τώρα, τον πρωτο μήνα ειχα προβληματακια με reboot του router κλπ, αλλα τωρα μια χαρα...σταθερο. Μακρια απο 2play γιατι παιζει να εισαι και χωρις adsl και σταθερο...για απλο adsl ολα οκ.




Μόνο για adsl ενδιαφέρομαι και εγώ.
Για τα reboot τι έφταιγε;

aa144
28-10-08, 00:47
Τα στοιχεία της γραμμής του.

KonK
28-10-08, 00:47
Στα στοιχεία που δίνει το ρούτερ σου.



Link Information

Uptime: 0 days, 13:18:23
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 2.046
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 74,71 / 447,19
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,0 / 25,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 32,5 / 26,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 78 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 4.217 / 129
HEC Errors (Up/Down): 5.268 / 23

Αυτά εννοείς;

aa144
28-10-08, 00:51
Ναι, με παραπλήσια στοιχεία έχω σε 2play με VOIP μέχρι το CPE και ρούτερ ΦΡΙΤΣ που δίνει Attainable data rate 18000 - 19000, είμαι σε πακέτο 6/1 για σταθερότητα και γιατί δεν χρειάζομαι παραπάνω, αποσύνδεση ποτέ, γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Αν πας σε 2play lite 6/1 εφόσον δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο ιδιαίτερα θα είσαι μια χαρά, οικονομικά όμως σε συμφέρει πολύ περισσότερο να πας σε αντίστοιχο πακέτο Full LLU από Vivodi αν υπάρχει στην περιοχή σου.

KonK
28-10-08, 00:56
Ναι, με παραπλήσια στοιχεία έχω σε 2play με VOIP μέχρι το CPE και ρούτερ ΦΡΙΤΣ που δίνει Attainable data rate 18000 - 19000, είμαι σε πακέτο 6/1 για σταθερότητα και γιατί δεν χρειάζομαι παραπάνω, αποσύνδεση ποτέ, γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Αν πας σε 2play lite 6/1 εφόσον δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο ιδιαίτερα θα είσαι μια χαρά, οικονομικά όμως σε συμφέρει πολύ περισσότερο να πας σε αντίστοιχο πακέτο Full LLU από Vivodi αν υπάρχει στην περιοχή σου.

Στο site της vivodi βάζοντας το τηλέφωνό μου μου έβγαλε αυτά:

DSL Κάλυψη
Κάλυψη πρόσβασης DSL από τη Vivodi Telecom

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL2+ πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

Μπορείτε να επιλέξετε μέσω ADSL2+ τύπου πρόσβαση τις υπηρεσίες:

* MaXx, Business Internet (ADSL2+)
* DSLphone
* ΔΙΟΔΟΣ
* Telefonet, Telefonet+, Telefonet SOHO, Telefonet Business
* cableTV
* DSLcube (Shared - 8 Mbps)




Η VIVODI Τηλεπικοινωνίες Α.Ε. δεν εγγυάται ότι τα ανωτέρω αποτελέσματα διαθεσιμότητας της υπηρεσίας ανά τύπο πρόσβασης (LLU, Α.ΡΥ.Σ) ισχύουν και κατά την εκ μέρους της εταιρείας παραλαβή της σχετικής αίτησης ενεργοποίησης.

aa144
28-10-08, 01:02
Το telefonet+ είναι αυτό που θέλεις.

KonK
28-10-08, 01:13
Το telefonet+ είναι αυτό που θέλεις.



Ξέρω και γω;Θεωρώ την HOL μεγαλύτερη και καλύτερη από την Vivo.
Τώρα αν είναι και για τηλέφωνο να πήγαινα double play;

aa144
28-10-08, 01:17
Με τη γραμμή που έχεις, και για οικονομία, στη θέση σου θα πήγαινα σίγουρα σε Full LLU. Ναι, το καταλαβαίνω για τη Vivodi, αλλά είναι τζάμπα πράμα.

Αν πας σε HOL μπορεί να έχεις τηλεφωνία POTS και άρα μόνο μια γραμμή, ενώ η Vivodi δίνει δυο και με απεριόριστες κλήσεις κτλ. Αν δεν σου χρειάζεται το τηλέφωνο και θέλεις (ας πούμε) πιο "σοβαρή" εταιρία, πάρε HOL.

KonK
28-10-08, 01:27
Τώρα είδα τον τιμοκατάλογο για το telefonet στο site της vivo και κατάλαβα αυτό που μου λες για το τζάμπα πράμα.
Βέβαια γράφει Η προσφορά ισχύει για αιτήσεις που θα κατατεθούν στην Vivodi από 3/5/2008 έως και 31/10/2008. Οι προνομιακές τιμές της προσφοράς ισχύουν μόνο για το 1ο έτος και μόνο εντός του ιδιόκτητου δικτύου Vivodi και μπορούν να επωφεληθούν νέοι και υφιστάμενοι* συνδρομητές. Με το πέρας του 1ου έτους, η τιμή θα προσαρμοστεί σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.

Sorry η τηλεφωνία POTS τι είναι;

aa144
28-10-08, 11:17
POTS είναι μορφή τηλεφωνίας που μοιάζει με το TDM του ΟΤΕ αλλά που στην πράξη είναι VOIP από το DSLAM και μετά. Έχει όλα τα μειονεκτήματα του VOIP και κανένα πλεονέκτημα απέναντι στο TDM (εκτός από την τιμή). Σε σχέση με το VOIP μέχρι το CPE, έχει το πλεονέκτημα ότι λειτουργεί και χωρίς ρεύμα στο ρούτερ, αφού ο ήχος ξεκινάει από το DSLAM. Μειονέκτημα (για κάποιους) το ότι δεν έχεις δυο γραμμές αλλά μόνο μία, και άλλα πιο τεχνικά θέματα που είναι μάλλον λεπτομέρειες (για τους περισσότερους) και δεν χρειάζεται να αναφερθούν (ξανά) εδώ.

Γενικά, ενώ θα θέλαμε TDM (ειδικά σε IDSN), χρησιμοποιούμε και ανεχόμαστε το VOIP γιατί είναι φθηνό (αλλά όχι τόσο φθηνό όσο θα έπρεπε).

Περί Vivodi, η προσφορά ήταν από την άνοιξη και ανανεώνεται κάθε μήνα, προσπαθούν να μαζέψουν πελάτες, και δεν υπάρχει (για τη Vivodi) άλλος τρόπος. Μετά τον πρώτο χρόνο, η τιμή θα είναι μάλλον στα επίπεδα των υπολοίπων παρόχων, περί τα 35 Ευρώ. Όμως μετά τον ένα χρόνο μπορείς και να φύγεις, ή να πάρεις την προσφορά που θα ισχύει τότε, κάτι που γίνεται και τώρα με τους παλιούς συνδρομητές της υπηρεσίας.

KonK
28-10-08, 13:26
POTS είναι μορφή τηλεφωνίας που μοιάζει με το TDM του ΟΤΕ αλλά που στην πράξη είναι VOIP από το DSLAM και μετά. Έχει όλα τα μειονεκτήματα του VOIP και κανένα πλεονέκτημα απέναντι στο TDM (εκτός από την τιμή). Σε σχέση με το VOIP μέχρι το CPE, έχει το πλεονέκτημα ότι λειτουργεί και χωρίς ρεύμα στο ρούτερ, αφού ο ήχος ξεκινάει από το DSLAM. Μειονέκτημα (για κάποιους) το ότι δεν έχεις δυο γραμμές αλλά μόνο μία, και άλλα πιο τεχνικά θέματα που είναι μάλλον λεπτομέρειες (για τους περισσότερους) και δεν χρειάζεται να αναφερθούν (ξανά) εδώ.

Γενικά, ενώ θα θέλαμε TDM (ειδικά σε IDSN), χρησιμοποιούμε και ανεχόμαστε το VOIP γιατί είναι φθηνό (αλλά όχι τόσο φθηνό όσο θα έπρεπε).

Περί Vivodi, η προσφορά ήταν από την άνοιξη και ανανεώνεται κάθε μήνα, προσπαθούν να μαζέψουν πελάτες, και δεν υπάρχει (για τη Vivodi) άλλος τρόπος. Μετά τον πρώτο χρόνο, η τιμή θα είναι μάλλον στα επίπεδα των υπολοίπων παρόχων, περί τα 35 Ευρώ. Όμως μετά τον ένα χρόνο μπορείς και να φύγεις, ή να πάρεις την προσφορά που θα ισχύει τότε, κάτι που γίνεται και τώρα με τους παλιούς συνδρομητές της υπηρεσίας.




Ήσουν κατατοπιστικότατος,και σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, τις συμβουλές ,καθώς και τις προτάσεις σου.:oneup:

Gus5000
28-10-08, 14:25
Τα reboot ηταν γιατι σε κατι φασεις αλλαζε μονο του το Noise margin...ανεβοκατεβαινε..στιγμιαια μεν αλλα το reboot γινοταν (καλα μην φανταστεις τπτ τραγικο, απλα επαιζα wow εκεινη την περιοδο και καταλαβαινα ποτε γινοταν το παραμικρο).

Τωρα για 2play αν σου βάλουν pots εισαι μια χαρα, μειώνονται οι πιθανοτητες πολυ για προβληματα.
Ειμαι αρνητικος για 2play γιατι παιζουν εκει τα περισσοτερα προβληματα...αλλα αν ηθελα να βαλω θα έβαζα ειτε ξανα HOL (με pots αυτη τη φορα) ειτε 4νετ ειτε on....οι αλλες νομιζω παραειναι μικρές και δεν τους εμπιστευομαι (προσωπική μου άποψη).

@ ADSLgr.com All rights reserved.