PDA

Επιστροφή στο Forum : λιγη ελευθερη μνημη στον task manager



haerdallis
28-10-08, 07:08
χαιρετω και ευχαριστω προκαταβολικα.προσφατα αγορασα τον παρακατω υπολογιστη:
cpu intel core 2 quad 9550 box s775/2.83
ram ddr3 corsair 2gb kit 1333c9 x2
hdd sata 640gb western 16mb 7200 rpm
svga pci express sapphire 1gb ddr5
m/b foxconn blackops (s775,ddr3,x48)

χτες διαπιστωσα οτι στον task manager στον τομεα φυσικη μνημη η ελευθερη μνημη ειναι ελασχιστη δλδ αυτη τη στιγμη με μονο 3-4 προγραμματα να τρεχουν στον υπολογιστη:
(Windows live messenger, zone alaram, avg8, ati catalyst control center) διαωαζω τα ακολουθα
φυσικη μνημη : 3325
στην cashe: 1933
ελευθερη: 2(????????)
ειμαι ασχετος αλλα σε προηγουμενους υπολογιστες θυμαμαι οτι η ελευθερη μνημη ειχε μεγαλυτερες τιμες.ξερει κανεις γιατι ελευθερη μνημη μου λεει 2. και αλλη μια ερωτηση οταν ξεκιναω τον υπολογιστη μου λεει οτι εχει 4 gb μνημης ενω στο dxdiag δειχνει 3326 επισης στην καρτα γραφικων δειχνει 2426 μνημη.και μια αλλη ερωτηση στην καρτα ati 4870 που εχω ειναι λογικο με τον ανεμιστηρα στο αυτοματα χωρις εχω αλλαξει καμια ρυθμιση να πιανει 73C iddle, και αν πρεπει να εχει λιγοτερους στο ποσο % να βαλω το ανεμιστιρακι της καρτας?(οκ αυτο εψαξα και βρηκα)
ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

ownagE_
28-10-08, 11:13
Vista?
Κάτω δεξιά στον task manager λέει την πραγματική χρήση της RAM % ;)

Επίσης, για να χρησιμοποιεί το PC σου και τα 4GB RAM ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις Vista 64bit ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό θέλεις 64bit.

mevan
28-10-08, 11:26
Φυσιολογικό είναι και οφείλεται σε μια λειτουργία των Vista που λεγεται Superfetch (http://en.wikipedia.org/wiki/Superfetch#SuperFetch) και χρησιμοποιεί την ελεύθερη μνήμη του συστήματος για να επιταχύνει την εκτέλεση των συχνότερα χρησιμοποιούμενων προγραμμάτων του χρήστη.

Αυτή η ποσότητα μνήμης μπορεί να είναι κατειλλημένη, μόλις όμως ένα πρόγραμμα που δεν επωφελείται απο το Superfetch τη χρειαστεί, απελευθερώνεται και γίνεται διαθέσιμη άμεσα. Μόλις το πρόγραμμα σταματήσει να εκτελείται το superfetch ξαναδεσμέυει τη μνήμη (αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις στον task manager - τρέξε κάτι βαρύ και τερμάτισέ το με το παράθυρο των επιδόσεων ανοικτό, θα δείς στιγμιαία την ελεύθερη μνήμη να αυξάνεται καθώς απελευθερώθηκε απο το βαρύ πρόγραμμα και σιγά σιγά να δεσμεύεται απο το superfetch)

A_gamer
28-10-08, 11:47
στην καρτα ati 4870 που εχω ειναι λογικο με τον ανεμιστηρα στο αυτοματα χωρις εχω αλλαξει καμια ρυθμιση να πιανει 73C iddle, και αν πρεπει να εχει λιγοτερους στο ποσο % να βαλω το ανεμιστιρακι της καρτας?

Βάλε τους πιο πρόσφατους Catalyst και ρύθμισε τον ανεμιστήρα μέσα από το Control Center κάπου στο 40% (γιατί αν θυμάμαι καλά οι τελευταίοι Catalyst δίνουν αυτή τη δυνατότητα).

........Auto merged post: A_gamer πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


χτες διαπιστωσα οτι στον task manager στον τομεα φυσικη μνημη η ελευθερη μνημη ειναι ελασχιστη δλδ αυτη τη στιγμη με μονο 3-4 προγραμματα να τρεχουν στον υπολογιστη:

Για σιγουρέψου για την ποσοστιαία χρήση εκεί που λέει ο Theos. Αν λέει ότι η χρήση είναι 80% ή παραπάνω τότε να ανησυχήσεις.

Mighty Mouse
28-10-08, 11:48
Vista?
Κάτω δεξιά στον task manager λέει την πραγματική χρήση της RAM % ;)

Επίσης, για να χρησιμοποιεί το PC σου και τα 4GB RAM ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις Vista 64bit ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό θέλεις 64bit.

Συμφωνω.

haerdallis
28-10-08, 16:47
παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σας καλυφθηκα!για την ιστορια σε iddle κατασταση το ποσο της μνημης που χρησιμοποιειται ειναι 32%!ευχαριστω πολυ κ παλι!

vagsta
29-10-08, 02:15
Μια σημειωση: zonealarm & avg8 δεν πανε παρεα, εκτος αν ειναι το zonealarm μονο firewall και το avg antivirus.

haerdallis
01-11-08, 08:54
vagsta ευχαριστω πιο free συνδυασμο θα μου προτεινες απο firewall antivirus?

vagsta
01-11-08, 11:02
vagsta ευχαριστω πιο free συνδυασμο θα μου προτεινες απο firewall antivirus?

Βασικα για free δεν εχω αποψη τωρα αν θες να το πληρωσεις θα σου προτεινα το Kaspersky internet security, ολοκληρωμενη και σιγουρη λυση.

haerdallis
01-11-08, 11:15
και firewall k antivirus ετσι?ωραια φιλε ευχαριστω!θα το κοιταξω το χω ξανακουσει απο φιλους για τα free.δεν νομιζω οτι κανουν τιποτα για να βγαλουμε την υποχρεωση τα βαζουμε! :P

vagsta
01-11-08, 11:28
Ειναι μια εφαρμογη που τα καλυπτει ολα, firewall, antivirus, ελεγχει οτι εφαρμογη εγκαθιστας προτου την αφησει να εγκατασταθει, δεν επιτρεπει να γραφτει κατι που κατεβαζεις στον δισκο σου πριν το τσεκαρει, δεν επιτρεπει την προσβαση σε σελιδες με ιους phising κλπ, εχει antispam, parental control, σε ενημερωνει για εφαρμογες που εχουν κενα ασφαλειας και αλλα πολλα, γενικα ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα. Εφοσον επενδυσες σε ενα καλο μηχανημα πρεπει να βαλεις και μια καλη σουιτα ασφαλειας,

crypter
01-11-08, 12:05
και firewall k antivirus ετσι?ωραια φιλε ευχαριστω!θα το κοιταξω το χω ξανακουσει απο φιλους για τα free.δεν νομιζω οτι κανουν τιποτα για να βγαλουμε την υποχρεωση τα βαζουμε! :P

για free μπορεις να κοιταξεις και το avira anivirus και firewall το comodo, αν και επαρκει και αυτο του μοντεμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.