PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεφωνα με αναγνωριση κλησεων σε forthnet



Σελίδες : [1] 2

PanosChios
28-10-08, 10:30
παιδια καλημερα,
εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.
εχω 2 ασυρματα κι ενα ενσυρματο τηλεφωνο με αναγνωριση κλησεων.
απο τα 3 αυτα μονο ενα δουλευει χωρις κανενα προβλημα.

PANASONIC KX-TG1100GR δουλευει αψογα
PHILIPS CD 140 οποιος και να με καλει βγαζει σαν αναγνωριση τον αριθμο μου :down:
και ενα ενσυρματο απο τον οτε που λογικο μου ακουγεται μου βγαζει σφαλμα γραμμης στην αναγνωριση κλησεων.


εσεις ειχατε προβλημα με καποιο τηλεφωνο; ποια εχετε εσεις και λειτουργουν;
καλο θα ηταν να τα εχουμε μαζεμενα καπου ετσι ωστε να ξερουμε κι αν θελουμε να αγορασουμε να αποφυγουμε καποια μοντελα. :oneup:

janisxt
28-10-08, 11:24
Ενσύρματα :Panasonic KX-TSC11
Turbo-X Γόνδολα 1002(αναγνώριση ναι αλλά κακή ποιότητα ήχου ακουστικού)
Νομίζω ότι έχει υποστήριξη FSK έχει αναγνώριση σε όλους τους παρόχους.

themistoklism
28-10-08, 12:20
3 συσκευές με αναγνώριση: ένα ασύρματο general electric και 2 πολύ παλιά φτηνά τηλέφωνα (telco και κάποιο άλλο)
Σε καμία δε λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων. Σε επικοινωνία με τη Forthnet μου είπαν ότι κάποια στιγμή θα το φτιάξουν αλλά δεν ξέρουν πότε. Οι αναβαθμίσεις των κέντρων γίνονται συνεχώς μου είπαν. Να σημειωθεί εδώ, ότι το πρόβλημα προέκυψε την άνοιξη του 08 μετά από αναβάθμιση πάλι, πριν όλα δούλευαν κανονικά.

pao132003
28-10-08, 15:15
από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, μάλλον είναι θέμα τύχης αν θα σου δουλέψει η αναγνώριση...

Για την ιστορία έχω ένα brondi που δούλεψε από τα τέλη μαΐου και μετά

eliascm21
28-10-08, 16:11
Έχω ένα PHILIPS CD 440...
Ξέρει κανείς αν θα μου δουλέψει η αναγνώρηση??? Ή είναι θέμα τύχης? (οmg)

Υπάρχει περίπτωση το ίδιο τηλέφωνο να λειτουργεί κανονικά στον έναν και όχι στον άλλον?

george.pamak
28-10-08, 18:23
Εγω εχω 2 ενσυρματα τηλεφωνα ενα panasonic και ενα general electric.Οταν συνδεω το ενα στην μπριζα του τηλεφωνου εξαφανιζεται η αναγνωριση κλησεων απο το αλλο.Το router ειναι συνδεδεμενο σε αλλη τηλεφωνικη μπριζα μονο του.Και στα 2 τηλεφωνα εχω βαλει adsl filter.

bathan
28-10-08, 18:25
Εχω ένα ασύρματο Panasonic KX-TGA807GR και δουλεύει μια χαρά

geopro64
28-10-08, 20:02
Αισιως βρισκομαστε στο 2008. Τα παντα οριζονται απο νορμες και συμμορφωσεις προδιαγραφων.
ΔΕΝ επρεπε καν να μιλαμε για "συμβατες" ή μη συσκευες !
Αν υπαρχει καποιος τεχνικος της forthnet σε αυτο το forum , θα ηθελα να τον ρωτησω πως αισθανεται οταν μιλαει σε πελατη για "συμβατες" ή μη συσκευες ;:hmm:

Lagman
29-10-08, 00:02
Αισιως βρισκομαστε στο 2008. Τα παντα οριζονται απο νορμες και συμμορφωσεις προδιαγραφων.
ΔΕΝ επρεπε καν να μιλαμε για "συμβατες" ή μη συσκευες !
Αν υπαρχει καποιος τεχνικος της forthnet σε αυτο το forum , θα ηθελα να τον ρωτησω πως αισθανεται οταν μιλαει σε πελατη για "συμβατες" ή μη συσκευες ;:hmm:

αν ψάξεις παλιότερα post μας έχει απαντήσει τεχνικός της FORTHnet ... δυστιχώς αυτή είναι η FORTHnet αν μας αρεσεί έχει καλως άν δεν μας αρέσει πρέπει να φύγουμε.

Ενσύρματες τηλεφωνικές συσκευές με αναγνώριση δημιουργούν "βραχκύκλωμα" στο δίκτυο της FORTHnet ενω στον ΟΤΕ λειτουργουν χωρις κανενα πρόβλημα.

Αυτη είναι η πολιτκή της FORTHnet και ΔΕΝ αλλάζει όπως επίσεις έχει την ίδια πολιτική και με το FAST PATH η εταιρία δεν δίνει fast path είτε μας αρεσει ειτε δεν μας αρέσει αυτη είναι η πολιτική της.

hel
29-10-08, 10:29
αν ψάξεις παλιότερα post μας έχει απαντήσει τεχνικός της FORTHnet ... δυστιχώς αυτή είναι η FORTHnet αν μας αρεσεί έχει καλως άν δεν μας αρέσει πρέπει να φύγουμε.

Ενσύρματες τηλεφωνικές συσκευές με αναγνώριση δημιουργούν "βραχκύκλωμα" στο δίκτυο της FORTHnet ενω στον ΟΤΕ λειτουργουν χωρις κανενα πρόβλημα.

Αυτη είναι η πολιτκή της FORTHnet και ΔΕΝ αλλάζει όπως επίσεις έχει την ίδια πολιτική και με το FAST PATH η εταιρία δεν δίνει fast path είτε μας αρεσει ειτε δεν μας αρέσει αυτη είναι η πολιτική της.

Lagman δεν είναι θέμα πολιτικής. Αν θυμάσαι καλά υπήρχε θέμα χώρου στην συνεγκατάσταση των dslam και κλιματισμού των μηχανημάτων που έχουν να κάνουν με τη συμβατότητα των τηλεφώνων. Απλά σε μερικά κέντρα (ελάχιστα σε σχέση με το σύνολο) δεν δουλεύουν όλες οι συσκευές.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 16 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αισιως βρισκομαστε στο 2008. Τα παντα οριζονται απο νορμες και συμμορφωσεις προδιαγραφων.
ΔΕΝ επρεπε καν να μιλαμε για "συμβατες" ή μη συσκευες !
Αν υπαρχει καποιος τεχνικος της forthnet σε αυτο το forum , θα ηθελα να τον ρωτησω πως αισθανεται οταν μιλαει σε πελατη για "συμβατες" ή μη συσκευες ;:hmm:

Αυτό το θέμα ίσως σου λύσει τις απορίες σου.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=204665&page=4

geopro64
29-10-08, 10:57
Ωραια λοιπον !
Αφου ξερουμε το προβλημα δεν μενει παρα να δοθει λυση αμεσα απο την forthnet.
Τεχνογνωσια σιγουρα υπαρχει, ΣΕΒΑΣΜΟΣ υπαρχει ;

Stelios GR
29-10-08, 11:14
Εχω ενα Philips Onis Vox 380 και η αναγνωριση δεν λειτουργει, οταν ημουν στον ΟΤΕ ηταν ΟΚ.
Μου ειπαν να βαλω πριζα RJ-11 χωρις πυκνωτη ξερει κανεις τιποτα;

geopro64
29-10-08, 11:20
Εχω ενα Philips Onis Vox 380 και η αναγνωριση δεν λειτουργει, οταν ημουν στον ΟΤΕ ηταν ΟΚ.
Μου ειπαν να βαλω πριζα RJ-11 χωρις πυκνωτη ξερει κανεις τιποτα;

Σε περιπτωση που εχεις πριζα με το σημα οτε πιθανον ο πυκνωτης να δημιουργει προβλημα.
Αντικατεστησε την πριζα με μια κοινη .

Stelios GR
29-10-08, 11:45
Σε περιπτωση που εχεις πριζα με το σημα οτε πιθανον ο πυκνωτης να δημιουργει προβλημα.
Αντικατεστησε την πριζα με μια κοινη .

Ωραια, δλδ οταν παω στο μαγαζι να ζητησω απλα μια RJ-11 χωρις πυκνωτη ε; :)

geopro64
29-10-08, 12:38
Ωραια, δλδ οταν παω στο μαγαζι να ζητησω απλα μια RJ-11 χωρις πυκνωτη ε; :)

Ακριβως !
Καλη τυχη!

powerthunder
31-10-08, 18:08
Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα (ή περισσότερα), ενσύρματο τηλέφωνο με αναγνώριση που να παίζει σίγουρα και να μην δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμή;

Lagman
31-10-08, 21:23
Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα (ή περισσότερα), ενσύρματο τηλέφωνο με αναγνώριση που να παίζει σίγουρα και να μην δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμή;


δεν νομίζω να υπάρχει κανενα , εαν θές ενσύρματο τηλέφωνο με αναγνώριση και να μην δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμη μάλλον θα πρεπει να αλλαξεις πάροχο . Μπορείς να βάλεις ενσυρματο τηλέφωνο χωρις αναγνωριση και μπαταρίες.

bezoss
31-10-08, 21:33
Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα (ή περισσότερα), ενσύρματο τηλέφωνο με αναγνώριση που να παίζει σίγουρα και να μην δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμή;

έχω αυτό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=736317&Manufacturer=Panasonic&category=69978080&catalog=22

Lagman
31-10-08, 21:47
έχω αυτό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=736317&Manufacturer=Panasonic&category=69978080&catalog=22


παρε τηλεφωνο στην ΤΥ και ζητα να ελεγξουν την γραμμη σου για τυχον βραχυκύκλωμα.

powerthunder
31-10-08, 21:53
έχω αυτό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=736317&Manufacturer=Panasonic&category=69978080&catalog=22

Αυτό είναι ελεγμένο ότι δεν δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμή;

Είχα ένα General Electric με μπαταρίες ενσύρματο και αναγνώριση κλήσης και μου είπαν ότι δημιουργεί βραχυκύκλωμα, οπότε το έβγαλα, τώρα ψάχνω αντικαταστάτη του.

Υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε εμείς αν μια συσκευή δημιουργεί βραχυκύκλωμα ή πρέπει κάθε φορά να παίρνουμε την ΤΥ για έλεγχο από εκεί;

bezoss
31-10-08, 21:57
παρε τηλεφωνο στην ΤΥ και ζητα να ελεγξουν την γραμμη σου για τυχον βραχυκύκλωμα.

για ποιό λόγο? ούτε παράσιτα έχω, ούτε αποσυνδέσεις!


Αυτό είναι ελεγμένο ότι δεν δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμή;

Είχα ένα General Electric με μπαταρίες ενσύρματο και αναγνώριση κλήσης και μου είπαν ότι δημιουργεί βραχυκύκλωμα, οπότε το έβγαλα, τώρα ψάχνω αντικαταστάτη του.

Υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε εμείς αν μια συσκευή δημιουργεί βραχυκύκλωμα ή πρέπει κάθε φορά να παίρνουμε την ΤΥ για έλεγχο από εκεί;

για ποιό λόγο πήρες να ρωτήσεις για το βραχυκύκλωμα? είχες πρόβλημα? ή απλά σε έτρωγε? οτιδήποτε δουλεύει καλά δεν το πειράζουμε.

powerthunder
31-10-08, 23:24
για ποιό λόγο πήρες να ρωτήσεις για το βραχυκύκλωμα? είχες πρόβλημα? ή απλά σε έτρωγε? οτιδήποτε δουλεύει καλά δεν το πειράζουμε.

Είχε πρόβλημα η γραμμή πριν.

Δεν υπάρχουν τηλέφωνα ενσύρματα με αναγνώριση που να δουλεύουν σίγουρα;

Από ασύρματα μόνο Siemens;



έχω αυτό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...080&catalog=22 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=736317&Manufacturer=Panasonic&category=69978080&catalog=22)


Ευχαριστώ bezoss για αυτό που πρότεινες.

Sofos
01-11-08, 00:17
Εγώ έχω ένα Uniden PowerMAx που έχει πρόβλημα με αναγνώριση! Όταν με καλούν βγάζει το δικό μου νούμερο, όταν συνδέω πάνω από κάποιο αριθμό τηλεφώνων τότε δεν χτυπά (παίρνει όμως κανονικά) και τέλος η αναγνώριση κλήσεων δουλεύει μόνο στην αναμονή (όταν μιλάω και κάποιος με καλεί. Panasonic, cocoon kai General Electric δουλεύουν κανονικά!

Lagman
01-11-08, 00:38
για ποιό λόγο? ούτε παράσιτα έχω, ούτε αποσυνδέσεις!



για ποιό λόγο πήρες να ρωτήσεις για το βραχυκύκλωμα? είχες πρόβλημα? ή απλά σε έτρωγε? οτιδήποτε δουλεύει καλά δεν το πειράζουμε.

ρε παιδία κάντε μια αναζήτηση στο forum να δείτε ,

δεν πρέπει να έχεις κάποιο λόγο πάρε τηλέφωνο και ρώτα είμαι σίγουρος οτι δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή σου , δεν το βγαζω απο το μυαλό μου τεχνικός στην FORTHnet μου το είπε .
Η σου δημιουργει πρόβλημα στην γραμμη και δεν το εχεις καταλαβει η θα σου δημιουργίσει σε τυχαία στιγμη και θα ψάχνεσε , μπορω να σου βρω ενα σωρο post που λένε : μα την ιδια συσκευη ειχα εδω και μήνες και δεν είχα κανενα προβλημα και ξαφνικα εχει προβλημα και του λενε οτι δημιουργεί βραχυκύκλωμα.

Η FORTHnet έχει ασυμβατοτητα με τηλεφωνικές συσκευες και το ΔΕΧΕΤΑΙ αλλα δεν βγαζει μια λίστα με το ποιες συσκευες ειναι συμβατές ... γιατι φυσικα δεν θέλει να χανει κόσμο για αυτο τον λόγο.

x_treme
01-11-08, 01:16
Εγώ παίδες έχω ένα Siemens AL140 και ένα general electric γόνδολα (το κλασικό - γ@μ@το των 10€) πάνω σε ένα fritz!box fon και όλα είναι μια χαρά.

Στο πατρικό μου έχουμε ένα siemens ενσύρματο με οθονούλα (ψιλοκλασσικό) που κάνει τρελό βραχυκύκλωμα (βέβαια έχει το παλιό το κλασσικό το πριζάκι), ένα philips ασύρματο που αντί για αναγνώριση δείχνει τον δικό μας το αριθμό (είναι πάνω σε πρίζα του ΟΤΕ με πυκνωτάκι), ένα TELCO μάπα που κι αυτό παίζει να βραχυκυκλώνει λίγο (έχει το παλιό πριζάκι)... Κοινώς, κάνουμε ό,τι μπορούμε για να καταστρέψουμε τη γραμμή...

dimitris_athens
01-11-08, 03:30
Καλησπέρα,
Οι τηλεφωνικές συσκευές που προτείνει οι Forthnet είναι οι siemens,
Αυτές προωθούν και στα forthnet shop,
το πρόβλημα με την αναγνώριση όπως λένε και οι ίδιοι το γνωρίζουν αλλά είναι θέμα αναβαθμισεων στον εξοπλισμό των Α/Κ.

powerthunder
01-11-08, 03:35
ρε παιδία κάντε μια αναζήτηση στο forum να δείτε ,

δεν πρέπει να έχεις κάποιο λόγο πάρε τηλέφωνο και ρώτα είμαι σίγουρος οτι δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή σου , δεν το βγαζω απο το μυαλό μου τεχνικός στην FORTHnet μου το είπε .
Η σου δημιουργει πρόβλημα στην γραμμη και δεν το εχεις καταλαβει η θα σου δημιουργίσει σε τυχαία στιγμη και θα ψάχνεσε , μπορω να σου βρω ενα σωρο post που λένε : μα την ιδια συσκευη ειχα εδω και μήνες και δεν είχα κανενα προβλημα και ξαφνικα εχει προβλημα και του λενε οτι δημιουργεί βραχυκύκλωμα.

Η FORTHnet έχει ασυμβατοτητα με τηλεφωνικές συσκευες και το ΔΕΧΕΤΑΙ αλλα δεν βγαζει μια λίστα με το ποιες συσκευες ειναι συμβατές ... γιατι φυσικα δεν θέλει να χανει κόσμο για αυτο τον λόγο.

Πράγματι και μια χαρά να ναι η γραμμή σου, αν έχεις συνδεδεμένη συσκευή επάνω που την βραχυκυκλώνει μπορεί να παρουσιάσει ξαφνικά πρόβλημα.

Επίσης προβλήματα όπως μη λειτουργίας αναγνώρισης ή αναμονής μπορεί να οφείλονται σε βραχυκύκλωμα.

Πάντως 2 συσκευές που δουλεύουν καλά μέχρι τώρα είναι μια blue sky ασύρματη και μια telemax γόνδολα.

Πάντως από ότι λέγετε σε άλλα posts αλλά και από την ΤΥ οι ενσύρματες GE με μπαταρία και αναγνώριση φαίνεται να δημιουργούν βραχυκύκλωμα.

Όποιος ξέρει άλλες συσκευές που δουλεύουν σωστά ας τις γράψει εδώ για να ξέρουμε τι να αγοράζουμε.

geopro64
01-11-08, 04:38
Το θεμα με τις "συμβατες" τηλεφωνικες συσκευες ,εξελισσεται σε κυνηγι μαγισσων!
Ο καθε κατασκευαστης τηλεφωνων (απο την Panasonic εως την Telco), συμμορφωνεται με ενα πακετο προδιαγραφων ,το οποιο και ακολουθει.
Αντι να ανταλλασετε μεταξυ σας πληροφοριες για την ταδε ή την δεινα συσκευη, μηπως θα πρεπει να αναρωτηθητε αν η forthnet αναζητει "συμβατους" πελατες !
Αφορμη για αυτο το post ειναι η "ανακοινωση" απο τεχνικους της forthnet,οτι ενσυρματες συσκευες με μπαταριες δημιουργουν προβλημα !!!!!!!!!
Αναρωτιεμαι αν η επομενη ανακοινωση θα ειναι του τυπου " ενσυρματες συσκευες με ακουστικο δημιουργουν προβλημα"
Μηπως-Λεω μηπως ;- ηρθε η ωρα να σοβαρευτουμε ολοι μας ; (forthnet-τεχνικοι-πελατες)

geobest99
01-11-08, 05:12
δεν νομίζω να υπάρχει κανενα , εαν θές ενσύρματο τηλέφωνο με αναγνώριση και να μην δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμη μάλλον θα πρεπει να αλλαξεις πάροχο . Μπορείς να βάλεις ενσυρματο τηλέφωνο χωρις αναγνωριση και μπαταρίες.

Φιλε μου διαφωνώ μαζί σου,

Εχω ενσύρματο τηλέφωνο η αναγνώριση κλήσεων παίζει μια χαρά από την πρώτη στιγμή, όπως και στο ασύρματο που έχω.

Βραχυκύκλωμα δεν υπάρχει σίγουρα στη γραμμή μου.
Λόγω άλλου προβλήματος έχουν γίνει ατελείωτοι έλεγχοι στη γραμμή μου και πότε δεν βρέθηκε βραχυκύκλωμα.

Επίσης ο πατέρας μου FORTHnet και αυτός το ενσύρματο μια χαρα αναγνώριση έχει, το ασύρματο το ίδιο και τέλος και στο Fax επίσης παίζει η αναγνώριση.

και από ελέγχους και στη δικιά του γραμμή πάλι δεν υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα.

hel
01-11-08, 11:57
δεν νομίζω να υπάρχει κανενα , εαν θές ενσύρματο τηλέφωνο με αναγνώριση και να μην δημιουργεί βραχυκύκλωμα στην γραμμη μάλλον θα πρεπει να αλλαξεις πάροχο . Μπορείς να βάλεις ενσυρματο τηλέφωνο χωρις αναγνωριση και μπαταρίες.

Πλάκα μας κάνεις;
2 χρόνια δουλεύω την GE με αναγνώριση.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ έχω ένα Uniden PowerMAx που έχει πρόβλημα με αναγνώριση! Όταν με καλούν βγάζει το δικό μου νούμερο, όταν συνδέω πάνω από κάποιο αριθμό τηλεφώνων τότε δεν χτυπά (παίρνει όμως κανονικά) και τέλος η αναγνώριση κλήσεων δουλεύει μόνο στην αναμονή (όταν μιλάω και κάποιος με καλεί. Panasonic, cocoon kai General Electric δουλεύουν κανονικά!

Δοκίμασες και χωρίς φίλτρο ή σπλίτερ;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το θεμα με τις "συμβατες" τηλεφωνικες συσκευες ,εξελισσεται σε κυνηγι μαγισσων!
Ο καθε κατασκευαστης τηλεφωνων (απο την Panasonic εως την Telco), συμμορφωνεται με ενα πακετο προδιαγραφων ,το οποιο και ακολουθει.
Αντι να ανταλλασετε μεταξυ σας πληροφοριες για την ταδε ή την δεινα συσκευη, μηπως θα πρεπει να αναρωτηθητε αν η forthnet αναζητει "συμβατους" πελατες !
Αφορμη για αυτο το post ειναι η "ανακοινωση" απο τεχνικους της forthnet,οτι ενσυρματες συσκευες με μπαταριες δημιουργουν προβλημα !!!!!!!!!
Αναρωτιεμαι αν η επομενη ανακοινωση θα ειναι του τυπου " ενσυρματες συσκευες με ακουστικο δημιουργουν προβλημα"
Μηπως-Λεω μηπως ;- ηρθε η ωρα να σοβαρευτουμε ολοι μας ; (forthnet-τεχνικοι-πελατες)

Εξηγήσαμε ότι είναι θέμα κέντρου.
Εγώ ξέρω άτομα που δουλεύουν με panasonic χωρίς κανένα πρόβλημα.

Lagman
01-11-08, 12:13
Πλάκα μας κάνεις;
2 χρόνια δουλεύω την GE με αναγνώριση.



ωραία πές μου μοντέλο που χρησιμοποιείς , και εγω είχα ολοκαίνουργιο GE δούλευε με αναγνώριση μια χαρά για κάτι μήνες και ξαφνικά μια μέρα μου λένε απο την ΤΥ ξέρετε η GE δημιουργεί πρόβλημα.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλε μου διαφωνώ μαζί σου,

Εχω ενσύρματο τηλέφωνο η αναγνώριση κλήσεων παίζει μια χαρά από την πρώτη στιγμή, όπως και στο ασύρματο που έχω.

Βραχυκύκλωμα δεν υπάρχει σίγουρα στη γραμμή μου.
Λόγω άλλου προβλήματος έχουν γίνει ατελείωτοι έλεγχοι στη γραμμή μου και πότε δεν βρέθηκε βραχυκύκλωμα.

Επίσης ο πατέρας μου FORTHnet και αυτός το ενσύρματο μια χαρα αναγνώριση έχει, το ασύρματο το ίδιο και τέλος και στο Fax επίσης παίζει η αναγνώριση.

και από ελέγχους και στη δικιά του γραμμή πάλι δεν υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα.


Πες μας ποιο μοντέλο χρησιμοποιείς , εγω σας λεω τι μου ειπαν απο την ΤΥ οτι οποιαδήποτε ενσύρματη συσκευή με μπαταρίες και αναγνώριση δημιουργεί βραχυκύκλωμα.

Θα τις αγοράσω και τις 2 ενσύρματες τηλεφωνικές συσκευές και αυτή που έχεις εσύ geobest99 και αυτή που έχει ο Hel.

powerthunder
01-11-08, 14:12
Φιλε μου διαφωνώ μαζί σου,

Εχω ενσύρματο τηλέφωνο η αναγνώριση κλήσεων παίζει μια χαρά από την πρώτη στιγμή, όπως και στο ασύρματο που έχω.

Βραχυκύκλωμα δεν υπάρχει σίγουρα στη γραμμή μου.
Λόγω άλλου προβλήματος έχουν γίνει ατελείωτοι έλεγχοι στη γραμμή μου και πότε δεν βρέθηκε βραχυκύκλωμα.

Επίσης ο πατέρας μου FORTHnet και αυτός το ενσύρματο μια χαρα αναγνώριση έχει, το ασύρματο το ίδιο και τέλος και στο Fax επίσης παίζει η αναγνώριση.

και από ελέγχους και στη δικιά του γραμμή πάλι δεν υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα.

Μπορείς να μας πεις τις συσκευές που έχεις και δεν δημιουργούν πρόβλημα; Ενδιαφέρομαι κυρίως για το ενσύρματο.

Ευχαριστώ.

geobest99
01-11-08, 15:27
Δικά μου
Ενσύρματο Siemens Euroset 5020
Ασύρματο Siemens SL 260

Του πατέρα μου
Ένα general electric Ενσύρματο
Το άλλο ενσύρματο είναι αρχαίο αλλα η αναγνώριση παίζει μια χαρα
Το fax είναι Philips
Τωρα το ασύρμα το δεν μπορώ να θυμηθώ τι είναι.

Σε κανένα από τα δικά μου και του πατέρα μου δεν παρουσιάστηκε ποτέ προβλημα αναγνώρισης.

Επίσεις και οι δύο γραμμές είναι ελεγμένες και δεν παρουσιάζουν βραχυκύκλωμα.

powerthunder
01-11-08, 18:11
Δικά μου
Ενσύρματο Siemens Euroset 5020
Ασύρματο Siemens SL 260

Του πατέρα μου
Ένα general electric Ενσύρματο
Το άλλο ενσύρματο είναι αρχαίο αλλα η αναγνώριση παίζει μια χαρα
Το fax είναι Philips
Τωρα το ασύρμα το δεν μπορώ να θυμηθώ τι είναι.

Σε κανένα από τα δικά μου και του πατέρα μου δεν παρουσιάστηκε ποτέ προβλημα αναγνώρισης.

Επίσεις και οι δύο γραμμές είναι ελεγμένες και δεν παρουσιάζουν βραχυκύκλωμα.

Ωραία, ευχαριστώ, εμένα πάντως ένα General Electric(2-9375) ενσύρματο μου είπαν ότι βραχυκυκλώνει την γραμμή, μάλιστα μου το είπαν ότι την βραχυκυκλώνει χωρίς να ξέρουν ότι είναι General Electric. Μήπως παίζει ρόλο και το φίλτρο;

Lagman
01-11-08, 18:52
Δικά μου
Ενσύρματο Siemens Euroset 5020
Ασύρματο Siemens SL 260

Του πατέρα μου
Ένα general electric Ενσύρματο
Το άλλο ενσύρματο είναι αρχαίο αλλα η αναγνώριση παίζει μια χαρα
Το fax είναι Philips
Τωρα το ασύρμα το δεν μπορώ να θυμηθώ τι είναι.

Σε κανένα από τα δικά μου και του πατέρα μου δεν παρουσιάστηκε ποτέ προβλημα αναγνώρισης.

Επίσεις και οι δύο γραμμές είναι ελεγμένες και δεν παρουσιάζουν βραχυκύκλωμα.


θα πάρω Ενσύρματο Siemens Euroset 5020 νομίζω βγαίνει και σε 5030 η διάφορα είναι Μνήμη: Κατάλογος 50 καταχωρήσεων.
Υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν ξέρει τι ενσύρματη συσκευή να βάλει ... να το λέμε να παίρνουν όλοι την Euroset 5020 η την 5030 .

Mizens ftw

hel
01-11-08, 19:28
ωραία πές μου μοντέλο που χρησιμοποιείς , και εγω είχα ολοκαίνουργιο GE δούλευε με αναγνώριση μια χαρά για κάτι μήνες και ξαφνικά μια μέρα μου λένε απο την ΤΥ ξέρετε η GE δημιουργεί πρόβλημα.


29391GE1-A (http://www.amazon.com/GE-29391GE1-Deluxe-Speakerphone-Caller/dp/B000051SEE) , είναι General Electric και λέει Thomson Electronics από πίσω εκεί που λέει το S/n.
Έχει caller id με 4 μπαταρίες ΑΑ, ανοιχτή ακρόαση και κουμπιά για ρύθμιση ήχου.
Ένας φίλος έχει στο σπίτι 2 από αυτά τα GE 2-9267 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=621560&catalog=22&category=69978080&page=1) .
Ένας άλλος έχει το panasonic KX-TSC11 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=736104&page=2&category=69978080&catalog=22)

Ότι λένε μπαρούφες στην ΤΥ, το ξέρουμε εδώ και καιρό.

Πάντως σε έναν άλλο φίλο του είπαν ότι δημιουργούσε βραχυκύκλωμα μία συσκευή που ήταν κινέζικη και δεν είχε μπαταρία για caller id. Και μάλιστα με αυτή ακούγεται στο βάθος.

powerthunder
01-11-08, 23:11
Ωραία υπάρχουν αρκετές επιλογές τώρα, για αγορά. :) Ελπίζω μόνο να μην υπάρχουν και διαφορές από κέντρο σε κέντρο και ενώ σε κάποιους δουλεύουν σωστά κάποιες συσκευές σε άλλους να παρουσιάζεται πρόβλημα.



29391GE1-A (http://www.amazon.com/GE-29391GE1-Deluxe-Speakerphone-Caller/dp/B000051SEE) , είναι General Electric και λέει Thomson Electronics από πίσω εκεί που λέει το S/n.
Έχει caller id με 4 μπαταρίες ΑΑ, ανοιχτή ακρόαση και κουμπιά για ρύθμιση ήχου.
Ένας φίλος έχει στο σπίτι 2 από αυτά τα GE 2-9267 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=621560&catalog=22&category=69978080&page=1) .
Ένας άλλος έχει το panasonic KX-TSC11 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=736104&page=2&category=69978080&catalog=22)

Ότι λένε μπαρούφες στην ΤΥ, το ξέρουμε εδώ και καιρό.

Πάντως σε έναν άλλο φίλο του είπαν ότι δημιουργούσε βραχυκύκλωμα μία συσκευή που ήταν κινέζικη και δεν είχε μπαταρία για caller id. Και μάλιστα με αυτή ακούγεται στο βάθος.

Hel οι γραμμές που έχουν αυτά τα τηλέφωνα έχουν τσεκαριστεί, αν υπάρχει βραχυκύκλωμα (υπερφόρτωση REN κτλ) ή δεν το έχετε ψάξει;

Ευχαριστώ.

geobest99
02-11-08, 01:23
Ωραία, ευχαριστώ, εμένα πάντως ένα General Electric(2-9375) ενσύρματο μου είπαν ότι βραχυκυκλώνει την γραμμή, μάλιστα μου το είπαν ότι την βραχυκυκλώνει χωρίς να ξέρουν ότι είναι General Electric. Μήπως παίζει ρόλο και το φίλτρο;

όπα μαγκες εδώ υπάρχει μια τεράστια διαφορά,

σε καμια από τις δύο γραμμές δεν παίζουν φίλτρα, έρχεται η γραμμή πάει σε Splitter και από εκεί σε aDSL Router και τηλέφωνα.

Lagman
02-11-08, 12:03
όπα μαγκες εδώ υπάρχει μια τεράστια διαφορά,

σε καμια από τις δύο γραμμές δεν παίζουν φίλτρα, έρχεται η γραμμή πάει σε Splitter και από εκεί σε aDSL Router και τηλέφωνα.

Δηλαδή έχεις 1 splitter για κάθε τηλεφωνο αντι για φίλτρο .
ε το πολύ πολύ οποίος αγοράζει Siemens Euroset 5020 η 5030 να βάζει ενα splitter speedtouch από FORTHnet shop.

η 5020 εχει περίπου 40 ευρω και η 5030 50 ευρω αλλά στο saturn εχω την εντύπωση οτι είναι ακομα ποιο φθηνα .
General electric γονδολα με μπαταριεσ δημιουργουσε βραχυκύκλωμα χωρις μπαταρίες δεν δημιουργόυσε κανενα βραχυκύκλωμα το ειχα δοκιμάσει με ενα τεχνικο.

geobest99
02-11-08, 13:15
Δηλαδή έχεις 1 splitter για κάθε τηλεφωνο αντι για φίλτρο .
ε το πολύ πολύ οποίος αγοράζει Siemens Euroset 5020 η 5030 να βάζει ενα splitter speedtouch από FORTHnet shop.

η 5020 εχει περίπου 40 ευρω και η 5030 50 ευρω αλλά στο saturn εχω την εντύπωση οτι είναι ακομα ποιο φθηνα .
General electric γονδολα με μπαταριεσ δημιουργουσε βραχυκύκλωμα χωρις μπαταρίες δεν δημιουργόυσε κανενα βραχυκύκλωμα το ειχα δοκιμάσει με ενα τεχνικο.

Δεν εχω 1 Splitter για καθε τηλέφωνο.

1 Splitter έχω μόνο.

Από το Splitter δίνω στο Router και στα τηλέφωνα.

powerthunder
02-11-08, 13:38
Εντάξει θα βάλουμε και splitter άμα χρειαστεί.

hel
02-11-08, 13:45
Ωραία υπάρχουν αρκετές επιλογές τώρα, για αγορά. :) Ελπίζω μόνο να μην υπάρχουν και διαφορές από κέντρο σε κέντρο και ενώ σε κάποιους δουλεύουν σωστά κάποιες συσκευές σε άλλους να παρουσιάζεται πρόβλημα.




Hel οι γραμμές που έχουν αυτά τα τηλέφωνα έχουν τσεκαριστεί, αν υπάρχει βραχυκύκλωμα (υπερφόρτωση REN κτλ) ή δεν το έχετε ψάξει;

Ευχαριστώ.

Aυτή με το panasonic είναι τσεκαρισμένη . Οι άλλες όχι αλλά δεν έχουν προβλήματα με τον ήχο.

bezoss
02-11-08, 13:57
Aυτή με το panasonic είναι τσεκαρισμένη . Οι άλλες όχι αλλά δεν έχουν προβλήματα με τον ήχο.

κατά την ταπεινή μου άποψη η Panasonic είναι τρελά αξιόπιστη! 2 ασύρματα, ποτέ κανένα πρόβλημα με αναγνώριση και βραχυκυκλώματα. Επίσης και το σταθερό το panasonic που λέει ο φίλος, πάλι όλα καλά...

από δώ και πέρα δεν ξανααγοράζω καμία άλλη μάρκα.

Billmg81
02-11-08, 14:10
Γεια σε όλους! Λοιπόν εγώ αντιμετώπισα το εξής κουφό---> Όταν είχα ΟΤΕ δεν μου έδειχνε αναγνώριση το ενσύρματο SIEMENS Euroset 2020 που είχα ,ενώ με FORTHnet δουλεύει η αναγνώριση μια χαρά!!! Έχω επίσης & 2 ασύρματα SIEMENS Gigaset AL145! Το ενσύρματο το χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα στο δίκτυο της FORTHnet & τα 2 ασύρματα τα χρησιμοποιώ 3-4 μήνες περίπου, επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα! Πιστεύω να βοήθησα -έστω & λίγο- κάποιους που ενδιαφέρονται να πάρουν συσκευή... :oneup:

powerthunder
02-11-08, 15:58
Γεια σε όλους! Λοιπόν εγώ αντιμετώπισα το εξής κουφό---> Όταν είχα ΟΤΕ δεν μου έδειχνε αναγνώριση το ενσύρματο SIEMENS Euroset 2020 που είχα ,ενώ με FORTHnet δουλεύει η αναγνώριση μια χαρά!!! Έχω επίσης & 2 ασύρματα SIEMENS Gigaset AL145! Το ενσύρματο το χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα στο δίκτυο της FORTHnet & τα 2 ασύρματα τα χρησιμοποιώ 3-4 μήνες περίπου, επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα! Πιστεύω να βοήθησα -έστω & λίγο- κάποιους που ενδιαφέρονται να πάρουν συσκευή... :oneup:

Βοήθησες :oneup:

........Auto merged post: powerthunder πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Aυτή με το panasonic είναι τσεκαρισμένη . Οι άλλες όχι αλλά δεν έχουν προβλήματα με τον ήχο.

Πολύ ωραία. :oneup:

spsomas
02-11-08, 18:13
Εγώ πάντως μια Panasonic ασύρματο και ένα ενσύρματο αγνώστου ταυτότητας με εξωτερικό call-id δουλεύει από την μέρα. Στον Χολαργό που είναι ο αδερφός μου το ίδιο. Panasonic ασύρματο όλα καλά. Το πιο πιθανό είναι θέμα κέντρου.

hel
02-11-08, 20:46
Γεια σε όλους! Λοιπόν εγώ αντιμετώπισα το εξής κουφό---> Όταν είχα ΟΤΕ δεν μου έδειχνε αναγνώριση το ενσύρματο SIEMENS Euroset 2020 που είχα ,ενώ με FORTHnet δουλεύει η αναγνώριση μια χαρά!!! Έχω επίσης & 2 ασύρματα SIEMENS Gigaset AL145! Το ενσύρματο το χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα στο δίκτυο της FORTHnet & τα 2 ασύρματα τα χρησιμοποιώ 3-4 μήνες περίπου, επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα! Πιστεύω να βοήθησα -έστω & λίγο- κάποιους που ενδιαφέρονται να πάρουν συσκευή... :oneup:

Αυτό είναι απάντηση σε όσους λένε ότι μόνο στους εναλλακτικούς υπάρχουν προβλήματα με την αναγνώριση. Απλά είναι δύσκολο να υποστηρίζονται όλες οι συσκευές της αγοράς από όλα τα κέντρα.

sdikr
03-11-08, 02:36
Αυτό είναι απάντηση σε όσους λένε ότι μόνο στους εναλλακτικούς υπάρχουν προβλήματα με την αναγνώριση. Απλά είναι δύσκολο να υποστηρίζονται όλες οι συσκευές της αγοράς από όλα τα κέντρα.

Ναι στον ΟΤΕ για να έχεις αναγνώριση πρέπει να κάνεις πρώτα αίτηση για την υπηρεσία

TearDrop
03-11-08, 02:43
Εγώ είχα εδώ και 1 χρόνο πρόβλημα με την αναγνώριση. Τελευταίο μήνα έφτιαξε και πλέον παίζει κανονικά με όλα τα ασύρματα που έχω δοκιμάσει (Panasonic, Siemens, General Electric)

Billmg81
03-11-08, 02:57
Ναι στον ΟΤΕ για να έχεις αναγνώριση πρέπει να κάνεις πρώτα αίτηση για την υπηρεσία

Εννοείται φίλτατε ότι είχα ενεργοποιημένη την υπηρεσία αναγνώρισης κλήσεων απλά στη συγκεκριμένη συσκευή δεν δούλευε η αναγνώριση μέσω ΟΤΕ ενώ με FORTHnet απο την πρώτη ημέρα που συνδέθηκα στο δίκτυο της λειτουργεί κανονικότατα! :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.