PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο θέμα με Otenet



larous
28-10-08, 13:37
Καλημέρα,
ενώ εχθές όλα δούλευαν μια χαρά ξαφνικά πέφτει η ασφάλεια. Μόλις την σηκώνω ανάβουν κανονικά αλλά πλέον δεν συγχρονίζει η dsl.
Δοκίμασα 2 router αλλά δεν κάνει τίποτα.... Πήρα στον ΟΤΕ για βλάβη μου είπαν θα το κοιτάξουν σήμερα (εχθές δηλαδή) αλλά και πάλι τίποτα.
Μέχρι και τώρα δεν συγχρονίζει η dsl.
Τι μπορεί να φταίει? Να είναι τρελή σύμπτωση και μόλις έπεσε το ρεύμα να ξεκίνησε και ένα πρόβλημα στη γραμμή μου? Ή συμβαίνει κάτι άλλο?

dimfarma
28-10-08, 13:40
Το τηλέφωνο λειτουργεί;

tsoukase
28-10-08, 13:43
ΑΚΚΚΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα: χθες δεν συγχρονιζόταν τίποτα.
Η πτώση της τάσης αποσυνέδεσε την γραμμή που κρατιόταν μόνη της και ύστερα το DSLAM αρνιόταν να την επαναδημιουργήσει.
Τηλέφωνο εννοείται λειτουργεί πάντα.

Δοκίμασε σήμερα γιατί σε εμένα συγχρονίζεται.

Σε ποια πειροχή;
Ασχετο, και πως μπαίνεις internet;

dimfarma
28-10-08, 13:50
Ναι σε μια στηγμή εχθές δεν μπορούσε να πάρει IP

larous
28-10-08, 13:52
Το τηλέφωνο λειτουργεί.
Το συμβάν έγινε στο γραφείο μου. Τώρα είμαι στο σπίτι όπου έχω άλλο provider.
Μένω στον Πειραιά.

Hlektron
28-10-08, 15:28
Παιδιά παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ από τις 12 τα μεσάνυχτα περίπου και μετά (ξημερώματα 28ης), με διαρκείς αποσυνδέσεις και πλήρη αδυναμία του Router να συγχρονίσει απο ένα σημείο και μετά. Το πρωί (πριν φύγω για δουλειά - απ' όπου και ποστάρω) που το ξαναέλεγξα, παρέμενε ασυγχρόνιστο. Τι στην ευχή; Έχω USR 1113 που είναι τέρας σταθερότητας, δεν ήξερα τι σημαίνει αποσυγχρονισμός μέχρι σήμερα, έχοντας ανοιχτό μουλάρι με 1000 συνδέσεις, μtorrent και browsing απρόσκοπτο. Η γραμμή είναι 24άρα, DSLAM αμπελοκήπων (δέστε και στοιχεία μου). Όσες φορές κι αν έκανα restart μέσω browser, όσες κι να το έκλεισα και το ξανάνοιξα, το αποτέλεσμα το ίδιο. Μήπως κάνει τίποτα εργασίες ο ΟΤΕ; Δεν μπορώ να το αποδώσω σε λογική αιτία, επαναλαμβάνω δεν ήξερα τι σημαίνει αποσύνδεση με το US Robotics 1113.

utp
28-10-08, 15:43
Eμενα χθες μετα τις 2.30 τα ξημερωματα εχανε την ΙΡ ανα 3 λεπτα αλλα παρεμενε κανονικα συνχρονισμενο!
Το μεσημερι(τωρα) που το ανοιξα ολα οκ.

CAMEL_LIGHTS
28-10-08, 17:22
κατι ψιλοαποσυνδεσεις και προβληματα να παρω ip ειχα κι εγω σημερα ως το μεσημερι....ισως εχει καποιο προβλημα.........παντως να φτιαχνουν τιποτα σημερα αποκλειεται.....

Συνεταιράκος
28-10-08, 21:35
Μία από τα ίδια είχα και εγώ σήμερα το πρωί. Αργότερα έστρωσε το θέμα!!!

blugosi
28-10-08, 23:22
Και σε μένα προχθές δεν μπόραγε να πάρει IP με τίποτε... όλο authentication error έγραφε στο log...:evil:
Όταν πήρε όμως, βράχος όπως πάντα..
Κάτι θα σκαλίζανε πάλι....
Δεν τα αφήνουνε τα μηχανήματα στην ησυχία τους λέω γω; Τι τις θέλουν τις επεκτάσεις και τις αναβαθμίσεις;
Όσοι είμαστε κορόιδα και μπήκαμε ΟΤΕ να μείνουμε, και να αφήσουν τους άλλους τους πονηρούς στους εναλλακτικούς :twisted::lol::lol:

dennis2006
29-10-08, 02:08
πειραιας νεο φαληρο μετα της 12 σημερα συνεχεις αποσυνδεσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.