PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλα Disconnect-Forthnet 24



zaxariass
28-10-08, 20:18
Λοιπον το προβλημα ειναι οτι εχω παρα πολλα disconnect, αυτο συμβαινει σχεδον ολη μερα εδω και 1 εβδομαδα..:(

Χρησιμοποιω το router που δινουν δλδ το siemens sl2-141..:whistle:

Τους πειρα τηλ και μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη..:oneup:

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει???:hmm:

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:05:58:46
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7795 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 6848 Kbps 1116 Kbps
Noise Margin 3.7 dB 8.0 dB
Line Attenuation 50.5 dB 27.3 dB
Output Power 0.0 dBm 12.8 dBm

nmavro73
28-10-08, 20:39
Προφανώς το noise margin σου που είναι πολύ χαμηλό.Δοκίμασε να το ανεβάσεις με DMT Πάνω από 6 και να δεις τι γίνεται.Αν σταθεροποιηθείς ζήτα να στο ανεβάσουν

zaxariass
28-10-08, 21:03
Και με μεγαλυτερο noise margin παλι εχω αποσυνδεσεις..απλα τωρα ετυχε και ειναι τοσο χαμηλο..

........Auto merged post: zaxariass πρόσθεσε 18 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μετα απο restart του router το noise margin αυξηθηκε(ετσι απλα) αυτο καταρχην ειναι φυσιολογικο? και δεν συμβαινει μονο τωρα αυτο..καθε φορα το noise μετα απο restart η επανασυνδεση η θα πεσει στο 2-3 ηθα γινει 6 η 7-8 :
Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:03:28
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7037 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 6764 Kbps 1112 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 7.7 dB
Line Attenuation 50.0 dB 27.3 dB
Output Power 0.0 dBm 12.8 dBm

εγω παιδια πιστευω φταιει το router..καποια αλλη γνωμη?

hel
29-10-08, 10:34
Η απόσταση από το dslam είναι τεράστια και γι αυτό πιστεύω ότι έχεις προβλήματα.
Βάλε το modulation σε gdmt μήπως δεις σταθερότητα.

zaxariass
29-10-08, 17:26
Κοιτα αλλοι εχουν Attenuation 44db χωρις κανενα προβλημα.. δλδ τοσο μεγαλη ειναι η διαφορα μεταξυ 44 και 50??..επισης ποτε αλλοτε δεν ειχα προβλημα με disconnects..αρα αν υποθεσουμε οτι φταιει το Attenuation θα επρεπε και παλοιοτερα να εχω προβληματα ενω κατι τετοιο δεν γινοταν..

Πύρρος
29-10-08, 18:00
Γύρνα το από adsl2+ σε g.dmt όπως λέει και ο hel.


Σε κακές γραμμές συχνά είναι σταθερότερο.

binary_dreamer
29-10-08, 18:05
θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
Επίσης προτείνω να δοκιμάσεις χωρίς το φιλτράκι. Τέλος να δοκιμάσεις να συνδέσεις τον εξοπλισμό στον κατανεμητλη της πολυκατοικίας σου και να μας πεις τα στατιστικά της γραμμής σου.

zaxariass
29-10-08, 20:29
θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
Επίσης προτείνω να δοκιμάσεις χωρίς το φιλτράκι. Τέλος να δοκιμάσεις να συνδέσεις τον εξοπλισμό στον κατανεμητλη της πολυκατοικίας σου και να μας πεις τα στατιστικά της γραμμής σου.

Εχω δοκιμασει χωρις το φιλτρο,,επισης συνδεση το router στην μπριζα με κοντιτερο καλωδιο μπας και εφταιγε αυτο,,ακομα αλλαξα και τη μπριζα της γραμμης..τιποτα απο αυτα δεν βοηθησε στο να σταθεροποιηθει ο θορυβος σε ενα ασφαλες επιπεδο..κοιταξτε το θεμα ειναι να βρεθει ο λογος που ο θορυβος πεφτει τοσο χαμηλα,,το να παω σε g.dmt μονο και μονο για να σκεπασω το προβλημα δεν ειναι και λυση..παντος ευχαριστω:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.