PDA

Επιστροφή στο Forum : Router WiFi για Forthnet;Προτάσεις!!



Nikos.B
28-10-08, 21:12
Παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ADSL ROUTER PSTN με WiFi της προκοπής που να βγάζει λίγα προβλήματα και να είναι κάπως σταθερό και δοκιμασμένο με την FORTHNET;;;

Λειτουργώ μόνο με WiFi οπότε με ενδιαφέρει η σταθερότητα στο WiFi...
Σκεφτόμουν για 3COM ή US ROBOTICS. Τι λέτε; Αξίζει το κόπο;

Οποιαδήποτε πρόταση ή εμπειρία δεκτή...

Ευχαριστώ

2048dsl
28-10-08, 22:32
παντως εγω που δουλευω με d-link 2640Β εχει μεγαλο προβλημα στο wifi.δεν εχει καλο σημα στα 10 μετρα,δηλαδη απο το σαλονι στο μεσα δςματιο χωρις παρεμβολες απο τοιχους τσιμεντα κτλπ.μια ευθεια ειναι.

Σε zyxel P660HW καλο σημα στο wifi αλλα μετα απο hard core χρηση περιπου 10 μηνες το wifi τα εφτησε και δεν επερνε κωδικο WEP-WPA ουτε με σφαιρες.Τι reboot και τι reset εφαγε μεχρι στο νεο κοσμο εφτασα απο μαρκοπουλο για να το δωσο για service στην αντιπροσωπεια.

Παντος εαν βρεις τιποτα καλο pm με ενδιαφερει και εμενα για καλο modem/router με παρα πολυ καλο wifi σημα.

Nikos.B
28-10-08, 22:57
To Dlink το έχω και εγώ. Και φυσικά έχω το ίδιο πρόβλημα.
Το WiFi τα φτύνει ... λόγω υπερθέρμανσης. Τσεκαρισμένο και με την Forthnet αυτό.
Κάτι μου είπε η Forthnet για εγγύηση αλλά ποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί με αυτούς.

Καμιά άλλη ιδέα παιδιά; Κανένα μοντέλο/κατασκευαστής;;;;;

blugosi
28-10-08, 23:16
USR 9113.... Πουλιέται και ένα μεταχειρισμένο στις προσφορές του ADSLGR μου φαίνεται...
Επίσης το σπιτάτς 587, αλλά ζεσταίνεται οπότε αν θέλεις να το χώσεις σε καμία γωνία ξέχνα τα.

Πάντως αν το μόνο θέμα σου είναι το wifi, κοίτα να πάρεις ένα ρούτερ που να έχει αποσπώμενη κεραία έτσι ώστε να μπορείς με 10-15 Ευρώ να βάλεις μία έξτρα κεραία και να μαμάει!!!

Nikos.B
28-10-08, 23:26
Αναφέρομαι για καινούριο και όχι μεταχειρισμένο. Επίσης αναφέρομαι για κάποιο που να είναι σταθερό στην FORTHNET ... και να διαθέτει WiFi που να αντέχει και να μην τα φτύνει μετά από 5-6 ώρες λειτουργίας...

eniac
29-10-08, 01:22
Εγώ με Linksys wag200g με 1.01.08 firmware είμαι
πολύ ικανοποιημένος.

ranger
29-10-08, 01:25
Εγώ με Linksys wag200g με 1.01.08 firmware είμαι
πολύ ικανοποιημένος.

Ομοίως.
Και με το σήμα ευχαριστημένος.
Το έχω στον πάνω όροφο και δουλεύω άνετα από κάτω.

Nikos.B
29-10-08, 10:57
Κάποιο άλλο εκτός από Linksys;

Εχω πάρει από φόβο τα Linksys ... Δύο έχω και τα δύο βγήκαν προβληματικά...

Τι άποψη έχετε για US ROBOTICS ή 3COΜ ή ΝΕΤGEAR; λένε τίποτα αυτά;

blugosi
29-10-08, 11:16
Αναφέρομαι για καινούριο και όχι μεταχειρισμένο. Επίσης αναφέρομαι για κάποιο που να είναι σταθερό στην FORTHNET ... και να διαθέτει WiFi που να αντέχει και να μην τα φτύνει μετά από 5-6 ώρες λειτουργίας...

ΟΚ όπως θες :oneup:

Πάντως, το δικό μου WIFI στο 9113 είναι ΟΝ 24 ώρες το 24άωρο εδώ και 6 μήνες, με δύο συνδέσεις μόνιμες και μία που την ανοιγοκλείνω (laptop). Οι συνδέσεις είναι ενεργές συνδέσεις (σαν κατεβαστήρια ένα πράγμα) , η μία στα 10 μέτρα με ένα τοίχο ανάμεσα και η άλλη στα 15 μέτρα με δύο τοίχους και ένα πάτωμα ανάμεσα (στον απο κάτω όροφο της πολυκατοικίας). Πρακτικά οι ταχύτητες είναι από 1.5-2.3 Mbyte/sec σε FTP..

Δεν έχει σπασίματα, ούτε χάνει τις άλλες συσκευές.

Με 4ΝΕΤ από ότι λένε άλλοι που το έχουνε, δεν υπάρχει πρόβλημα όπως με τα 9107 κλπ.

Μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλά εγώ δεν το γνωρίζω.

Με 3COM και NETGEAR, όταν τα δοκίμασα δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος και τα πήγα πίσω.

Nikos.B
29-10-08, 13:06
ΟΚ όπως θες :oneup:

Πάντως, το δικό μου WIFI στο 9113 είναι ΟΝ 24 ώρες το 24άωρο εδώ και 6 μήνες, με δύο συνδέσεις μόνιμες και μία που την ανοιγοκλείνω (laptop). Οι συνδέσεις είναι ενεργές συνδέσεις (σαν κατεβαστήρια ένα πράγμα) , η μία στα 10 μέτρα με ένα τοίχο ανάμεσα και η άλλη στα 15 μέτρα με δύο τοίχους και ένα πάτωμα ανάμεσα (στον απο κάτω όροφο της πολυκατοικίας). Πρακτικά οι ταχύτητες είναι από 1.5-2.3 Mbyte/sec σε FTP..

Δεν έχει σπασίματα, ούτε χάνει τις άλλες συσκευές.

Με 4ΝΕΤ από ότι λένε άλλοι που το έχουνε, δεν υπάρχει πρόβλημα όπως με τα 9107 κλπ.

Μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλά εγώ δεν το γνωρίζω.

Με 3COM και NETGEAR, όταν τα δοκίμασα δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος και τα πήγα πίσω.

Μπορείς να μου πεις το 9113 ποιος κατασκευαστής είναι;

........Auto merged post: Nikos.B πρόσθεσε 93 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Netgear Wireless Router Annex A N (DGN2000-100ISS)
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1142135&category=69980763&HYDIKTIAEIDOS=%ce%91%cf%83%cf%8d%cf%81%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%bf+Modem+Router+ADSL2%2b&x=30&catalog=20

Τι λέει αυτό; Αξίζει καθόλου;

manicx
29-10-08, 13:13
Με κλειστά μάτια Speedtouch 585v7.

Drlawgr
29-10-08, 13:41
Ειχα Zyxel... οτι πιο αχρηστο...

Ειχα Linksys... τα κερατα του!

Απο τοτε που πηρα Netgear, ησυχασε το κεφαλακι μου... εγινα πιστος της Netgear, και προβληματα τελος φιλε μου...

Τις προαλλες πηρα για ενα συγγενη μου (στο Μαρουσι παρεπιπτωντος) αυτο το Netgear (DGN2000), μια χαρα το μηχανημα! Ειναι σε πολυκατοικια, στον 4 οροφο, και ενωνεται με 9900Kbs!!!

Εγω να σκεφτεις ακομη μεχρι σημερα "πεταω" με το DG834GT... κανενα προβλημα με Vista που εκανα install πριν απο μερικες ημερες...

Πολυ ευκολο το update του firmware ολων των Netgear, ακομη και για τους πιο "ασχετους" του ειδους!

Netgear για μενα... πολυ απλα, δεν θα εχεις προβληματα!

Καλημερα

manual2100
29-10-08, 13:41
siemens sl2-141

Drlawgr
29-10-08, 13:54
Αυτο το ξεχασα! Ειχα και Siemens, και μου κολλησε τη γραμμη... μεχρι να απειλεισω με μυνησεις κτλ, ο ΟΤΕ εκανε 22 ημερες να ξεκολλησει τη γραμμη μου... βλεπεις ειχα κανει αλλαγη απο καποιο modem (δεν θυμαμαι πιο ειχα τοτε), σε Siemens, και κολλησανε ολα...

Μολις "πεταξα" επανω το Netgear (την 22η ημερα), μου ειπαν απο την Forthnet (τωρα εβαλες σωστο modem... το αλλο κολλουσε τη γραμμη σου με εντολες που δεν ειχαμε ξαναδει...)

Τι να πω...?

panosaoua
29-10-08, 14:16
Εγώ με Linksys wag200g με 1.01.08 firmware είμαι
πολύ ικανοποιημένος.


Αυτό πολύ καλό ασύρματο σήμα



Με κλειστά μάτια Speedtouch 585v7.

Ή αυτό πάρα πολύ σταθερό.

Nikos.B
29-10-08, 14:24
Ειχα Zyxel... οτι πιο αχρηστο...

Ειχα Linksys... τα κερατα του!

Απο τοτε που πηρα Netgear, ησυχασε το κεφαλακι μου... εγινα πιστος της Netgear, και προβληματα τελος φιλε μου...

Τις προαλλες πηρα για ενα συγγενη μου (στο Μαρουσι παρεπιπτωντος) αυτο το Netgear (DGN2000), μια χαρα το μηχανημα! Ειναι σε πολυκατοικια, στον 4 οροφο, και ενωνεται με 9900Kbs!!!

Εγω να σκεφτεις ακομη μεχρι σημερα "πεταω" με το DG834GT... κανενα προβλημα με Vista που εκανα install πριν απο μερικες ημερες...

Πολυ ευκολο το update του firmware ολων των Netgear, ακομη και για τους πιο "ασχετους" του ειδους!

Netgear για μενα... πολυ απλα, δεν θα εχεις προβληματα!

Καλημερα

Ευχαριστώ φίλε μου ...

Και όλους τους υπόλοιπους ... Ευχαριστώ

Το θέμα έκλεισε...

Παρήγγειλα το Netgear Wireless Router Annex A N (DGN2000-100ISS) ...

spsomas
29-10-08, 19:35
Να μας πεις εντυπώσεις όμως.

Nikos.B
29-10-08, 20:25
Εννοείται... Όχι μόνο εντυπώσεις αλλά και περιγραφή ...

Αύριο θα το πάρω ... οπότε σύντομα θα δω πως παίζει (ειδικά με την Forthnet)

ki8aras
29-10-08, 22:33
Asus WL-600G,φοβερό μηχάνημα και σκυλί στην γραμμή της φόρθνετ,απο όσα έχω δοκιμάσει (Crypto F360,Siemens Cl110,Fritzbox) κλειδώνει πιο ψηλά και ξεχνά να ξεκλειδώσει!Έχει πάνω και το USB Server οπότε για οικιακή χρήση πολύ καλό και αποσπώμενη κεραία όπως είπαν κ παραπάνω.Και φτηνό,το χα πάρει κάπου 60€.Στο συστήνω ανεπιφύλακτα

bathan
30-10-08, 12:52
siemens sl2-141
Και εγώ είμαι ευχαριστημένος απο αυτό, αλλά να το δούμε και σε βάθος χρόνου ;)

blugosi
02-11-08, 20:09
Εννοείται... Όχι μόνο εντυπώσεις αλλά και περιγραφή ...

Αύριο θα το πάρω ... οπότε σύντομα θα δω πως παίζει (ειδικά με την Forthnet)
Λοιπόν; Πως πάει το netgear;

Kamui
03-11-08, 02:18
Πάνε στο site www.routertech.org και μάθε ποιά ρούτερ υποστηρίζει αυτό το open source firmware. Το είχα στο Dlink G624t για λίγο καιρό (μετά τα έφτυσε το Dlink που ήδη έκανε κόλπα και έτσι αποφάσισα να αλλάξω firm μπας κ φτιάξει)

Με απλα λόγια ΠΕΤΑΕΙ! δεν είναι οτι συνδέθηκα με μεγαλύτερη ταχύτητα απο παλιά αλλά έχοντας ανοιχτό emule και utorrent. Σερφαρα και κατέβαζα απο ιντερνετ τα κερατά μου. Πάρα πολυ σταθερό, πάρα πολυ καλή διαχείρηση της γραμμής. Επίσης σταμάτησαν και τα προβλήματα με D/c που είχα στο MSN λόγω ανοιχτού emule και utorrent.

Nikos.B
03-11-08, 16:18
Λοιπόν; Πως πάει το netgear;


Δεν σας έχω ξεχάσει!...

Ακόμα το περιμένω...Αύριο μου είπαν θα το παραλάβω...



Πάνε στο site www.routertech.org ....

Ενδιαφέρον... :)

ikaros
03-11-08, 18:30
Πάνε στο site www.routertech.org (http://www.routertech.org) και μάθε ποιά ρούτερ υποστηρίζει αυτό το open source firmware. Το είχα στο Dlink G624t για λίγο καιρό (μετά τα έφτυσε το Dlink που ήδη έκανε κόλπα και έτσι αποφάσισα να αλλάξω firm μπας κ φτιάξει)

Με απλα λόγια ΠΕΤΑΕΙ! δεν είναι οτι συνδέθηκα με μεγαλύτερη ταχύτητα απο παλιά αλλά έχοντας ανοιχτό emule και utorrent. Σερφαρα και κατέβαζα απο ιντερνετ τα κερατά μου. Πάρα πολυ σταθερό, πάρα πολυ καλή διαχείρηση της γραμμής. Επίσης σταμάτησαν και τα προβλήματα με D/c που είχα στο MSN λόγω ανοιχτού emule και utorrent.

Δεν έχουν πρόβλημα αυτά τα firmwares με το switch του Dlink DSL-G624T? Ή μήπως συνδέεσαι μόνο ασύρματα και δεν το έχεις παρατηρήσει?

Kamui
06-11-08, 03:03
οχι κανένα προβλημα...παρόλο που το πρόγρμμα αναγνώρισης του router (RUC) είπε πως το switch μπορεί να μη λειτουργεί σωστα, δεν μου παρουσίασε πρόβλημα.

Nikos.B
06-11-08, 19:55
Πριν δύο ώρες λειτούργησα το NETGEAR DGN2000.

Mε την μία κλείδωσα στα 14243Mbps... Mέχρι στιγμής είναι σταθερό.
Το WiFi έπαιξε με την μία και αυτό...

Το menu του Netgear είναι εύκολο στη χρήση και περιέχει τα πάντα... Μέχρι και στατιστικά χρήσης...

Και βγάζει και στοιχεία γραμμής!

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 14243 kbps 1020 kbps
Line Attenuation 25.0 db 9.4 db
Noise Margin 8.0 db 15.4 db

Σύντομα με περισσότερες απόψεις ...!... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.