PDA

Επιστροφή στο Forum : H Forthnet παρηγγειλε Speedtouch



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

maximosmax
28-10-08, 22:31
H Forthnet εκανε παραγγελια στην Alcatel 1.500.000 ευρο για modems Τhomson Speedtouch, οπου θα διατηθονται στους νεους συνδρομητες.. μην με ρωτησετε απο ποτε...γιατι δεν ξερω..

Mouse Potato
28-10-08, 22:37
Γνωρίζεις κι αν θα τα πουλάει ξεχωριστά;

maximosmax
28-10-08, 23:15
δεν γνωριζω κατι τετοιο..

Mighty Mouse
28-10-08, 23:29
Απο που το μαθες;

maximosmax
28-10-08, 23:46
Απο την Alcatel

Georgevtr
28-10-08, 23:53
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=242684


Forthnet

Η Forthnet με «όπλο» τη ρευστότητα του μεγαλομετόχου της Emirates Telecommunications προετοιμάζει να ρίξει στην αγορά προγράμματα triple play από κοινού με τη Nova. Το πρώτο πακέτο αναμένεται την περίοδο των Χριστουγέννων, ενώ ακόμη πιο εμπλουτισμένα συνδυαστικά προγράμματα θα κυκλοφορήσουν την άνοιξη. Η διοικητική ομάδα της Forthnet αναζητά τις «φόρμες» για τη διάθεση των συνδυαστικών προγραμμάτων τόσο στους υπάρχοντες πελάτες της Nova όσο και στους πελάτες της Forthnet (π.χ., αν θα πρέπει κάποιος να είναι και συνδρομητής Nova, τι υπηρεσίες θα έχει ο ήδη πελάτης της ψηφιακής πλατφόρμας, η αντικατάσταση των αποκωδικοποιητών με high definition κ.λπ.). Επίσης, χαράσσεται η ανάλογη τιμολογιακή πολιτική ώστε οι χρεώσεις να γίνουν ιδιαίτερα ελκυστικές.

kanenas3
29-10-08, 00:03
Απο που το μαθες;

Το ξέρουμε ότι ήδη ότι δίνει Thompson από τη δεύτερη Voip γραμμή που σου δίνουν το 780WL.

NexusGS
29-10-08, 01:55
Άντε να δούμε κάτι να κινείται...

Spanos
29-10-08, 02:21
Το ξέρουμε ότι ήδη ότι δίνει Thompson από τη δεύτερη Voip γραμμή που σου δίνουν το 780WL.

+1:oneup:

eleven
01-11-08, 18:56
Έκανα αίτηση για double play και δεν έχω παραλάβει ακόμη εξοπλισμό. Μπορώ να ζητήσω το 780WL?

hel
01-11-08, 19:14
Έκανα αίτηση για double play και δεν έχω παραλάβει ακόμη εξοπλισμό. Μπορώ να ζητήσω το 780WL?

Αν έκανες αίτηση για 2η γραμμή.

Frontier
01-11-08, 22:15
Υπόψιν ότι το 780WL έρχεται με κλειδωμένο το admin mode, μόνο σαν user mode έχει πρόσβαση κανείς.

Mouse Potato
01-11-08, 22:37
Υπόψιν ότι το 780WL έρχεται με κλειδωμένο το admin mode, μόνο σαν user mode έχει πρόσβαση κανείς.

Είσαι σίγουρος;

Για δες δυο παρόμοια σχετικά θέματα... (1) (2)

asfalis
01-11-08, 22:49
H Forthnet εκανε παραγγελια στην Alcatel 1.500.000 ευρο για modems Τhomson Speedtouch, οπου θα διατηθονται στους νεους συνδρομητες.. μην με ρωτησετε απο ποτε...γιατι δεν ξερω..

Θα προτιμούσα ένα καθρεφτάκι ή μια γυάλινη χάντρα και μια καλύτερη "γραμμή" χωρίς τα γνωστά προβλήματα. Βλέπε και... Μαζική διαμαρτυρία χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=241998)

kadronarxis
01-11-08, 23:02
τελικά αυτά τα speedtouch, εγγύηση παίδες.
πάει τελείωσε.

Mouse Potato
01-11-08, 23:03
τελικά αυτά τα speedtouch, εγγύηση παίδες.
πάει τελείωσε.

"Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε" :lol::lol:

kadronarxis
01-11-08, 23:08
έτσι!
αν και στα τελευταία μοντέλα, χάθηκε η μπάλα με τα firmwares.
Ακόμα και το 530 είναι αξιόπιστο. Μετά από 4 (!!!) χρόνια παίζει ακόμα!

Frontier
03-11-08, 17:27
Είσαι σίγουρος;

Για δες δυο παρόμοια σχετικά θέματα... (1) (2)

Απόλυτα.
Μου το είπε ο ένας απ'τους δύο ιδιοκτήτες του καταστήματος Forthnet στη Χίο.

Mouse Potato
03-11-08, 18:53
Απόλυτα.
Μου το είπε ο ένας απ'τους δύο ιδιοκτήτες του καταστήματος Forthnet στη Χίο.

Και στην vivodi τα ίδια λέγανε :lol:

kanenas3
03-11-08, 19:01
Και στην vivodi τα ίδια λέγανε :lol:

Παρόλα αυτά υπάρχει ένας τρόπος κλειδώματος που δεν ξεπερνιέται με κλασσικές μεθόδους...

Mouse Potato
03-11-08, 19:02
Παρόλα αυτά υπάρχει ένας τρόπος κλειδώματος που δεν ξεπερνιέται με κλασσικές μεθόδους...

:hmm::hmm::hmm:

vonglower
03-11-08, 19:42
Έχω σιχαθεί την εμμονή με τα Speedtouch... :p

DSLaManiaC
03-11-08, 19:44
Παρόλα αυτά υπάρχει ένας τρόπος κλειδώματος που δεν ξεπερνιέται με κλασσικές μεθόδους...

Εννοείς το MLP?

kanenas3
03-11-08, 19:49
Εννοείς το MLP?

Εννοώ ότι ζητάει κωδικό Administrator για να μπορέσεις να κατεβάσεις το user.ini. Είναι κρυφό το μενού μεν αλλά το ξεπερνάς με το απευθείας link. Εκεί όμως κολλάς...Το μόνο ρούτερ που το έχει αυτό είναι της O2 αλλά εκεί έχει διαρρεύσει ο κωδικός οπότε είναι σχετικά απλά τα πράγματα.

Anyway, μέχρι να δούμε live ένα 780 by Forthnet δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Mouse Potato
03-11-08, 19:56
Εννοώ ότι ζητάει κωδικό Administrator για να μπορέσεις να κατεβάσεις το user.ini. Είναι κρυφό το μενού μεν αλλά το ξεπερνάς με το απευθείας link. Εκεί όμως κολλάς...Το μόνο ρούτερ που το έχει αυτό είναι της O2 αλλά εκεί έχει διαρρεύσει ο κωδικός οπότε είναι σχετικά απλά τα πράγματα.

Anyway, μέχρι να δούμε live ένα 780 by Forthnet δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Ακριβώς ;)

Ότι μπορώ θα κάνω βέβαια αν μου ζητηθεί :rolleyes:

theopan
04-11-08, 01:06
Έχω σιχαθεί την εμμονή με τα Speedtouch... :p

Χαχαχαχαχα. Εμμονή με τα Speedtouch; Κυνοτροφείο το έχετε κάνει το forum με τα "σκυλιά" τα siemens και τους διθυράμβους για το πόσο "σταθερά" είναι! Ποιό; To cl110! Που με 10 συνδέσεις παθαίνει blackout! :rofl:

DSLaManiaC
04-11-08, 01:52
Εννοώ ότι ζητάει κωδικό Administrator για να μπορέσεις να κατεβάσεις το user.ini. Είναι κρυφό το μενού μεν αλλά το ξεπερνάς με το απευθείας link. Εκεί όμως κολλάς...Το μόνο ρούτερ που το έχει αυτό είναι της O2 αλλά εκεί έχει διαρρεύσει ο κωδικός οπότε είναι σχετικά απλά τα πράγματα.

Anyway, μέχρι να δούμε live ένα 780 by Forthnet δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Άνοιξε telnet και γράψε mlp στο ST για να δείς πόσο επικίνδυνη εντολή είναι σε συνδυασμό με το disable reset button που μπορεί να μπει στο user.ini . :p

kanenas3
04-11-08, 01:59
Άνοιξε telnet και γράψε mlp στο ST για να δείς πόσο επικίνδυνη εντολή είναι σε συνδυασμό με το disable reset button που μπορεί να μπει στο user.ini . :p

Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί είτε που έχω χάσει συνέχειες, είτε μιλάμε για κάτι που δεν γίνεται...

Σε πρώτη φάση πάντως δεν υπάρχει πρόσβαση σε CLI & telnet.

DSLaManiaC
04-11-08, 02:22
Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί είτε που έχω χάσει συνέχειες, είτε μιλάμε για κάτι που δεν γίνεται...

Σε πρώτη φάση πάντως δεν υπάρχει πρόσβαση σε CLI & telnet.

Αυτό που λέω είναι ότι πολύ, πάρα πολύ απλά, με σωστές ρυθμίσεις μπορούν να σε κλειδώσουν απ έξω χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα γι αυτό.

globalnoise
04-11-08, 03:11
Χαχαχαχαχα. Εμμονή με τα Speedtouch; Κυνοτροφείο το έχετε κάνει το forum με τα "σκυλιά" τα siemens και τους διθυράμβους για το πόσο "σταθερά" είναι! Ποιό; To cl110! Που με 10 συνδέσεις παθαίνει blackout!
Καλά σε αυτό το θέμα άστα να πάνε. Λέγαμε λέγαμε για τα CL-110 τα καλύτερα λόγια και όλα στον χρόνο μας δώσανε τα τελευταία χαιρετίσματα.

Τα SpeedTouch που έκαναν παραγγελία μπορούμε να μάθουμε αν σίγουρα σχετίζονται με 3play;

DSLaManiaC
04-11-08, 03:16
Καλά σε αυτό το θέμα άστα να πάνε. Λέγαμε λέγαμε για τα CL-110 τα καλύτερα λόγια και όλα στον χρόνο μας δώσανε τα τελευταία χαιρετίσματα.

Τα SpeedTouch που έκαναν παραγγελία μπορούμε να μάθουμε αν σίγουρα σχετίζονται με 3play;

Ε λογικά.. Είχαν πει ότι μέσα στο χειμώνα θα δούμε 3play οπότε για εκεί θα είναι..

john84
04-11-08, 11:55
Αν κανω τωρα φοτηνετ δλδ θα μου δωσουν το speedtouch και αν οχι ποτε θα τα δινουν? ειναι στο να φυγω απο vodafone και θελω να παω την γραμμη σε οτε για αριθμοδοτηση και καπακι forthnet.Ευχαριστω.

theopan
04-11-08, 23:12
Καλά σε αυτό το θέμα άστα να πάνε. Λέγαμε λέγαμε για τα CL-110 τα καλύτερα λόγια και όλα στον χρόνο μας δώσανε τα τελευταία χαιρετίσματα.



Αναφερόμουν σε "ζόρια" που δε σηκώνουν τα siemens από άνοιγμα πολλών συνδέσεων. Όποιος έχει δοκιμάσει σοβαρή χρήση καταλαβαίνει. Δουλεύαμε 2 μαζί πάνω σε αυτό ένα διάστημα με τον αδερφό μου και δεν τολμούσα να ανοίξω p2p (σεταρισμένο με ευλάβεια μάλιστα) γιατί απλά δε θα μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο αυτός. Η "σταθερότητα" στους αποσυγχρονισμούς είναι μάλλον αδιάφορη για πολλούς. Ίσως καλύπτει τα κουσούρια της forthnet αλλά δεν έχει να πει τίποτα αυτό. Σε σοβαρούς παρόχους, και σε αξιοπρεπείς γραμμές δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.

eleven
05-11-08, 02:11
Λέτε τελικά να προμηθευτούν Thomson TG585 v7; Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

DSLaManiaC
05-11-08, 02:14
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι χθες που έκανα αίτηση ΔΕΝ μου έδωσαν εξοπλισμό γιατί -όπως μου είπαν- υπάρχει έλλειψη και να τους πάρω τηλέφωνο μετά τις 10 του μήνα.

Λες να έχουν SpeedTouch τότε? :p

eleven
05-11-08, 02:21
Χλωμό το βλέπω αλλά η ελπίδα πεθαίνει προτελευταία! Τελευταίο πεθαίνει οτ μεράκι! :p

hel
05-11-08, 10:54
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι χθες που έκανα αίτηση ΔΕΝ μου έδωσαν εξοπλισμό γιατί -όπως μου είπαν- υπάρχει έλλειψη και να τους πάρω τηλέφωνο μετά τις 10 του μήνα.

Λες να έχουν SpeedTouch τότε? :p

Πολλές ελλείψεις ακούγονται τελευταία στους εξοπλισμούς. Σε ΟΤΕ δεν ενεργοποιούν τις φοιτητικές επειδή δεν έχουν router...

eleven
05-11-08, 19:36
Μπορούμε τελικά να ρωτήσουμε κάποιον για το αν και ποιά speedtouch παρήγγειλε η Forthnet; Λέτε στο τμήμα ΤΥ να γνωρίζουν κάτι;

kanenas3
05-11-08, 19:44
Μπορούμε τελικά να ρωτήσουμε κάποιον για το αν και ποιά speedtouch παρήγγειλε η Forthnet; Λέτε στο τμήμα ΤΥ να γνωρίζουν κάτι;

Ξέρουμε σίγουρα για το 780.

cyberten
05-11-08, 20:56
Αυτό περί ανυπαρξίας εξοπλισμού μου θυμήζει λίγο την περίπτωσή μου. Ενεργοποιήθηκα και ο εξοπλισμός έφτασε μετά από 2 εβδομάδες....:down:

cyberten
07-11-08, 11:55
Κανένα νεότερο για τον εξοπλισμό;

special
07-11-08, 13:18
Παιδια εμεις που ειμαστε εταιρικοι πελατες στην forthnet και συζηταγα με τον πωλητη τα speedtouch θα τα δωσουν μονο στα πακετα iptv γιατι θα ελενχονται και remote οπως κανουν και οι αλλοι παροχοι για να ελενχουν βλαβες κιαλλα αλλα και γιατι ειναι καλα μοντεμ για να σηκωσουν triple play.

eleven
08-11-08, 00:14
Μάλιστα, για να πάρεις 585 από τη Forthnet θα πρέπει να γίνεις συνδρομητής 3play. Αντί να δώσουν ένα σωστό μηχανάκι από την αρχή για να μην έχουν τόσους δυσαρεστημένους πελάτες και τόσα προβλήματα στο helpdesk... :hmm:

DSLaManiaC
08-11-08, 00:16
Μάλιστα, για να πάρεις 585 από τη Forthnet θα πρέπει να γίνεις συνδρομητής 3play. Αντί να δώσουν ένα σωστό μηχανάκι από την αρχή για να μην έχουν τόσους δυσαρεστημένους πελάτες και τόσα προβλήματα στο helpdesk... :hmm:

Το SL2-141 σε χαλάει ?

eleven
08-11-08, 00:31
Δεν με χαλάει αλλά δεν με φτιάχνει κιόλας. Δεν είναι δοκιμασμένο μηχανάκι. Ας περάσει ένας χρόνος χωρίς να κάψει φλάτζες και το ξανασυζητάμε. Από ότι έμαθα γίνεται κόλαση στο helpdesk με τα προβληματικά cl-110...Το θέμα μας πάντως είναι Forthnet + Speedtouch.

DSLaManiaC
08-11-08, 00:32
Δεν με χαλάει αλλά δεν με φτιάχνει κιόλας. Δεν είναι δοκιμασμένο μηχανάκι. Ας περάσει ένας χρόνος χωρίς να κάψει φλάτζες και το ξανασυζητάμε. Από ότι έμαθα γίνεται κόλαση στο helpdesk με τα προβληματικά cl-110...Το θέμα μας πάντως είναι Forthnet + Speedtouch.

Έγραψα εγώ CL-100?

Το θέμα σου είναι "Γιατί η φορθνετ δεν δίνει καλά μηχανάκια". Και απάντησα για να μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

eleven
08-11-08, 00:41
To router то οποίο ανέφερες δεν είναι δοκιμασμένο. Μπορεί να αποδειχθεί αξιόπιστο μπορεί και όχι όμως. Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα ακόμη. Όλα τα προηγουμενα routers που έχει δώσει κατα καιρούς η Forthnet είναι στην καλύτερη μέτρια και στη χειρότερη πολύ κάτω του μετρίου. Αυτά για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα....

kanenas3
08-11-08, 02:51
Μάλιστα, για να πάρεις 585 από τη Forthnet θα πρέπει να γίνεις συνδρομητής 3play. Αντί να δώσουν ένα σωστό μηχανάκι από την αρχή για να μην έχουν τόσους δυσαρεστημένους πελάτες και τόσα προβλήματα στο helpdesk... :hmm:

Το καλό ρούτερ κοστίζει πολύ και συνήθως δεν το εκτιμάνε οι περισσότεροι. Οπότε λογικά επιλέγουν οι πάροχοι το φθηνό και σχετικά αξιόπιστο από κάτι που θα έπρεπε να το χρεώνουν έξτρα και θα περνούσε απαρατήρητο από τους περισσότερους.

Στις υπηρεσίες που θα έχουν μεγαλύτερο πάγιο έχουν περιθώριο να δώσουν το κάτι παραπάνω.

VasiliosA
18-11-08, 00:29
Προς μεγαλη μου εκπληξη σημερα μου στειλαν απο τη forth ενα Thompson TG585 v7.
Γνωριζει κανεις αν ειναι καλυτερο απο το Siemens SL2-141 που εχω ?

ariadgr
18-11-08, 00:36
Προς μεγαλη μου εκπληξη σημερα μου στειλαν απο τη forth ενα Thompson TG585 v7.
Γνωριζει κανεις αν ειναι καλυτερο απο το Siemens SL2-141 που εχω ?

Αυτό θα μας το πεις εσύ αν δεις ότι στη γραμμή σου συγχρονίζει ψηλότερα / είναι πιο σταθερό κλπ.

Υ.Γ. Καλή κίνηση από τη Forthnet. :oneup:
Μένει να μάθουμε αν διατίθεται και στα καταστήματά της, και σε ποιά τιμή (για αγορά σκέτου εξοπλισμού).

@ ADSLgr.com All rights reserved.