PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη: πίτα το DSLAM Καλαμαριας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Just_Nikos
26-10-05, 00:12
Aμ τι νομιζεται μονο στις δυτικες συνοικιες ειναι το κακο?
Το κακο ξεκινάει στις 16:00 και τελιώνει στις 12:30 περιπου....

Κοιταξτε να δειτε και μονοι σας

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 87.61Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 249.37kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Ναι μεν η ταχυτητες δεν ειναι τοσο μα τοσο χαλια,αλλα στην πραγματικοτητα ναι ειναι γιατι οταν το DSLAM ειναι ελευθερο μου δεινει η forthnet 374Kb/s download,και πανω απο 1 χιλιομετρο δεν ειμαι απο το ρημαδοDSLAM.

Το τρελο το γελιο ερχεται οταν σε online παιχνιδι εχω ping 6700,και αλλες 8000,ενω ηοταν ειναι αδειο το dslam εχω περιπου 70

Τι θα γινει ρε γαμωτη μου?
Θα κανουν καμια αναβαθμιση οι χαραμοφαηδες?

Gordon`s
26-10-05, 00:18
Ποιο DSLAM είσαι?

Just_Nikos
26-10-05, 00:46
Intracom....:thumbdown :thumbdown

Just_Nikos
26-10-05, 06:57
Και κοιταξτε τι μου εδωσε μολις η forthnet

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 116.16Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 370.39kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

7 η ωρα το πρωι πρεπει να μπαινουμε μου φαινεται:mad: :mad:

Gordon`s
26-10-05, 08:13
Κοίτα, αν έχει πιτάρει δυστυχώς δεν νομίζω να ξεπιτάρει. Απλά το συνιθίζεις και προχωράς ή αλλάζεις κλάση, είναι μια λύση κι αυτή.
Όταν σε ρώτησα σε ποιο DSLAM, συγνώμη εννοούσα σε ποιο κέντρο. Αν είσαι και στο "Περικλέους" τα πράγματα δυσκολεύουν γιατί το μεγαλύτερο κομμάτι εκεί πέφτει.

Just_Nikos
26-10-05, 14:10
Nα σου πω δεν ξερω σε ποιο κεντρο ειμαι:shock: :shock:

Just_Nikos
13-12-05, 03:25
Τρελλο γελιο λεμε.....στο DSLAM που ειμαι δεμενος....απο τις 192 πορτες....χρησιμοποιουνται οι 190...

mrsaccess
13-12-05, 03:31
Τρελλο γελιο λεμε.....στο DSLAM που ειμαι δεμενος....απο τις 192 πορτες....χρησιμοποιουνται οι 190...
2 πόρτες άδειες; Μα τι σπατάλη είναι αυτή;
Και μετά διαμαρτυρόμαστε που είναι τα πάγια στα ύψη!
Ε βέβαια, αφού κάνουν κουβαρνταλίκια στον ΟΤΕ! Ακούς μονάχα 98.95% πληρότητα στο dslam. :evil:

blackmoon
13-12-05, 11:15
Φίλε Just_nikos, καλώς τα δέχτηκες κι εσύ. Ακριβώς τα ίδια ping και ώρες που αναφέρεις έχω κι εγώ ακριβώς, και λιγάκι χειρότερα στη περιοχή Νεαπολης. Η κοπελιά την ερχόμενη βδομάδα βάζει dsl στην περικλέους οπου μένει, όταν έχω νέα απο την σύνδεση της, θα σου πω τα χάλια και για την καλαμαριά... Πάντως βλέπω πλήρη αδιαφορία απο πλευρά του ποτέ... ουυυ ρε!

Just_Nikos
20-01-06, 19:16
Παιδια κατι γινεται...σαλονικα τουλαχιστον...απο το πρωι παει σφαιρα η 384...
Καλαμαρια ειμαι.Πειτε και απο αλλες περιοχες τι παιζει και εκει περα να δουμε αν μπορουμε να πανηγυρισουμε...

Απο αθηνα μερια τι γινεται??
Θα βαζαν και αλλους BBRAS λετε να ξελαμπικαραμε επιτελους???:D

Gila1899
20-01-06, 20:47
Πάντως από το 1242 , που μόλις κάλεσα , για να ρωτήσω τί γίνεται με την αίτηση μου από τις 10/01 , μου είπε o τεχνικός οτι έχουνε πάρα πολλές νέες συνδέσεις για Καλαμαριά γι αυτό αργούνε.Γι αυτό δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το dslam Καλαμαριάς :evil: :evil: :evil: :thumbdown

Just_Nikos
20-01-06, 22:49
Πάντως από το 1242 , που μόλις κάλεσα , για να ρωτήσω τί γίνεται με την αίτηση μου από τις 10/01 , μου είπε o τεχνικός οτι έχουνε πάρα πολλές νέες συνδέσεις για Καλαμαριά γι αυτό αργούνε.Γι αυτό δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το dslam Καλαμαριάς :evil: :evil: :evil: :thumbdown

Συμφωνω αλλα εγω παω μεχρι και τωρα δηλαδη αψογα...για του λογου το αληθες..ειχα να δω τετοιες ταχυτητες απο...ποτε!!!

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.02Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 361.49kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Μολις τωρα το εκανα το τεστ (http://speedtest.forthnet.gr/thessaloniki.html)

nikgr
21-01-06, 00:28
πάντως το dslam το δικό μας της Τούμπας αποκλείεται να το φτάσετε!
Ποιό μπουκωμένο δε νομίζω να υπάρχει σε όλη την Ελλάδα. Πόρτα pstn ούτε για δείγμα και αναμονές απ' ότι βλέπω στον πίνακα πάνω από 90 !

Μόνο οι Πατρινοί μας ανταγωνίζονται με το thread για συγκέντρωση υπογραφών! "OTE ΠΑΤΡΑΣ - Μάζεμα υπογραφών"
Μαζεύει και πιο πολλά "άστρα" και έγινε και υπόμνημα! lol

Just_Nikos
21-01-06, 00:39
πάντως το dslam το δικό μας της Τούμπας αποκλείεται να το φτάσετε!
Ποιό μπουκωμένο δε νομίζω να υπάρχει σε όλη την Ελλάδα. Πόρτα pstn ούτε για δείγμα και αναμονές απ' ότι βλέπω στον πίνακα πάνω από 90 !

Μόνο οι Πατρινοί μας ανταγωνίζονται με το thread για συγκέντρωση υπογραφών! "OTE ΠΑΤΡΑΣ - Μάζεμα υπογραφών"
Μαζεύει και πιο πολλά "άστρα" και έγινε και υπόμνημα! lol

Πιθανοτατα θα εχεις δικαιο....

Gila1899
21-01-06, 02:01
πάντως το dslam το δικό μας της Τούμπας αποκλείεται να το φτάσετε!
Ποιό μπουκωμένο δε νομίζω να υπάρχει σε όλη την Ελλάδα. Πόρτα pstn ούτε για δείγμα και αναμονές απ' ότι βλέπω στον πίνακα πάνω από 90 !

Μόνο οι Πατρινοί μας ανταγωνίζονται με το thread για συγκέντρωση υπογραφών! "OTE ΠΑΤΡΑΣ - Μάζεμα υπογραφών"
Μαζεύει και πιο πολλά "άστρα" και έγινε και υπόμνημα! lol
Το ελπίζω, αν και από το 1242 με ενημέρωσαν οτι αυτή τη στιγμή στο dslam Καλαμαριάς υπάρχουν μόλις 2 πόρτες διαθέσιμες για pstn. :what:

Οσο για τον Just_Nikos , μακάρι να συνεχιστεί αυτή η ευχάριστη κατάσταση για να μην κλαίμε όλοι μαζί τη μοίρα μας σε αυτό το forum.

Πάντως από πολλές πλευρές διαπιστώνω οτι γίνεται χαμός με νέες συνδέσεις adsl στην Καλαμαριά.Από τον πωλητή του telemarketing του ΟΤΕ που με πήρε τηλέφωνο να μου μιλήσει για το conn-x μία μέρα πρίν κάνω την αίτηση στο 134 , ενώ είχα ήδη αποφασίσει να βάλω adsl:haha ,το 1242 , και το γεγονός οτι 8 εργάσιμες μετά την κατάθεση της αίτησης από τον ΟΤΕ Καλαμαριάς δεν έχουν κάνει ακόμα τίποτα.:thumbdown

Just_Nikos
21-01-06, 11:52
Ναι ευτυχως εβαλα conn-x και εγω και τωρα...εχω περασει σε αλλη διασταση :haha

Gila1899
21-01-06, 17:50
Ελπίζω να εξακολουθείς να έχεις καλές ταχύτητες , και να μην είναι κάτι προσωρινό. Μια και με ενδιαφέρει το ζήτημα , ποιος isp είναι αξιόπιστος και δίνει καλές ταχύτητες Καλαμαριά;

Πάντως από τον πίνακα που υπάρχει στο forum βλέπω ότι μόνο στο alcatel dslam υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες για pstn στις 03/01.Σε όλα τα intracom dslam η πληρότητα ήταν 100% , εκτός από ένα που 2 πόρτες είχαν βλάβη. Από τη στιγμή που το τηλέφωνο μου αρχίζει από 45 και ανήκω σε dslam intracom πώς υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες;

Από τη στιγμή που ο τεχνικός του 1242 , μου είπε ότι στο dslam της Καλαμαριάς υπάρχουν μόλις 2 διαθέσιμες πόρτες , μάλλον ανήκουμε στο ίδιο dslam, INTRACOM IBAS-1.Μήπως καθυστερούν , για να επιδιορθώσουν τη βλάβη στις 2 πόρτες του dslam ;Γιατί να έκαναν αναβάθμιση μέσα σε 6 μέρες , δηλαδή στις 09/01 , που έλεγξα τη διαθεσιμότητα μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο η πληρότητα του dslam θα είναι σύντομα 100%:what: , όπως και στα άλλα 2 dslam intracom:thumbdown .

Just_Nikos
21-01-06, 20:12
ISP εχω οτενετ...
Εχω ακουσει και η forthnet ειναι καλη εδω θεσ/νικη...και δεν εχει και κανενας φιλος μου dsl γαμωτο για να συγκρίνω ταχυτητες..:(

nmavro73
22-01-06, 02:19
Κοντεύει μήνας που δεν δουλευει σωστα και μας δουλεύει ψιλό γαζί

mictsan
23-01-06, 17:30
παιδια κ εγω καλαμαρια μενω κ εχω 384 κ εχει 4-5 μερες τωρα που παει σφαιρα! 40-43 ολη μερα!κατι πρεπει να αναβαθμισε ο ποτε γιατι πριν μια εβδομαδα επιανα 25-30 το πολυ!

με isp otenet

Just_Nikos
10-02-06, 21:53
Επεστρεψα ξανα στις παλιες και προβληματικες ταχυτητες...ονειρο ηταν και τελιωσε γμτ...:cry:

Gila1899
12-02-06, 01:22
Επεστρεψα ξανα στις παλιες και προβληματικες ταχυτητες...ονειρο ηταν και τελιωσε γμτ...:cry:
Καλά και συ δεν γνώριζες οτι τα θαύματα κρατάν 3 μέρες,όπως λέει μια παροιμία?Υποθέτω οτι πίθανώς να προχώρησαν σε αναβάθμιση για να βάλουν και νέους χρήστες , αν κρίνω από την περίπτωση μου όταν μου έλεγαν οτι καθυστερεί η σύνδεση γιατί αυτή την εποχή στην Καλαμαριά εκκρεμούν πολλές νέες συνδέσεις.

Εγώ πάντως με demo forthnet κατέβαζα με 37-39kb/s από ftp.ntua.gr αν και οι σελίδες δεν άνοιγαν τόσο γρήγορα,ενώ τώρα με netcarta υπάρχει εμφανής διαφορά στο άνοιγμα των σελίδων προς το καλύτερο , αλλά κατεβάζω από τον ίδιο server με 33.Αντε να δούμε με το demo της vivodi ποιές θα είναι οι ταχύτητες , που το ζήτησα παρασκευή απόγευμα και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο μάλλον τη δευτέρα.

fatalus
23-05-06, 22:24
Τις τελευταιες μερες παρατηρησα μια τραγικη κατασταση στην 512 γραμμη μου..maximum ταχυτητες 20kb/sec απιστευτο συρσιμο ακομα και στο browsing και τεραστια ping..Ειναι δυνατον να τιγκαρε τοσο πολυ το DSLAM του ΟΤΕ?? Αν ειναι ετσι, οποιος ειναι υπευθυνος καλυτερα να αλλαξει επαγγελμα..... Εχει κανεις παρόμοιο προβλημα στην Καλαμαρια?

kornass
25-05-06, 10:24
Τις τελευταιες μερες παρατηρησα μια τραγικη κατασταση στην 512 γραμμη μου..maximum ταχυτητες 20kb/sec απιστευτο συρσιμο ακομα και στο browsing και τεραστια ping..Ειναι δυνατον να τιγκαρε τοσο πολυ το DSLAM του ΟΤΕ?? Αν ειναι ετσι, οποιος ειναι υπευθυνος καλυτερα να αλλαξει επαγγελμα..... Εχει κανεις παρόμοιο προβλημα στην Καλαμαρια?


ΕΓΩ!!!! Ρε φίλε σέρνεται με 512 και εγώ σε Καλαμαριά και πάνω από 20 δεν πιάνει. Δηλαδή έλεος πια. Ξεφτίλα επί ξεφτίλας.

Πήρα χτές στην Φόρθνετ και μου λένε πως το γνωρίζουν το πρόβλημα και πως θα το λύσουν (.....κάποτε).

Εγώ πάντως τώρα θα στείλω μαιλ στη Forthnet να ζητήσω εξηγήσεις. Ξέρω ξέρω τι θα πάρω.....

fatalus
25-05-06, 17:26
Και εγω Forthnet εχω..Λες να φταιει η Forthnet και οχι ο ΟΤΕ τελικα? Παραδεχτηκαν σε σενα οτι φταινε αυτοι???

aposthess
26-05-06, 21:45
Που να δειτε τι γινεται στο DSLAM Τουμπας :rofl:

Εγω με 1024 γραμμη κατεβάζω 19 κβ εδω και 3 βδομαδες
Μη σας φαινεται καθολου παραξενω εμεις καθε λιγω και λιγακη το
ιδιο προβλημα αντιμετωπιζουμε :twisted:

sdikr
26-05-06, 22:03
Που να δειτε τι γινεται στο DSLAM Τουμπας :rofl:

Εγω με 1024 γραμμη κατεβάζω 19 κβ εδω και 3 βδομαδες
Μη σας φαινεται καθολου παραξενω εμεις καθε λιγω και λιγακη το
ιδιο προβλημα αντιμετωπιζουμε :twisted:

Εγω δηλαδή γιατι κατεβάζω με 98;
Οχι εκεί ειναι το γραφείο και δεν είναι στο ονομα μου!

Με Hol

AddictedToChaos
26-05-06, 22:36
Παραξενο παντως. Εχω dsl 384 απο τον σεπτεμβριο, ειμαι στο dslam τουμπας (δεν ξερω βεβαια σε ποιο απ'ολα, 3 εχει αν δεν κανω λαθος), ποτε δεν ειχα προβλημα ταχυτητας. Παντα επιανα 42αρια. Πως το εξηγειτε αυτο;

kornass
31-05-06, 13:22
Και εγω Forthnet εχω..Λες να φταιει η Forthnet και οχι ο ΟΤΕ τελικα? Παραδεχτηκαν σε σενα οτι φταινε αυτοι???

Μου έστειλαν ένα mail να τους καταγράψω αναλυτικά τις ταχύτητες μου κατά τη διάρκεια της ημέρας για να το στείλουνε στον ΟΤΕ σαν αρχείο καταγραφής. Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς φταίει ο ΟΤΕ....

Εγώ πάντως πάνω από 30άρι δεν έχω δεί με 512 εδώ και 3 βδομάδες....

nxenos
31-05-06, 14:45
Εγω δηλαδή γιατι κατεβάζω με 98;
Οχι εκεί ειναι το γραφείο και δεν είναι στο ονομα μου!

Με Holγιατι?και με 98 πολλα ειναι??
κανονικα το σωστο θα ηταν να κατεβαζεις με 110!

spastis
05-06-06, 10:27
Να σας ρωτήσω μήπως και γνωρίζει κανείς, πότε θα υπάρξουν πόρτες στο dslam καλαμαριάς (περικλέους) για pstn γραμμές; - γιατί για isdn υπάρχουν- και ήδη κοντεύω τους 4 μήνες αναμονή...

dimitris_v
03-08-06, 10:54
Τις τελευταιες μερες παρατηρησα μια τραγικη κατασταση στην 512 γραμμη μου..maximum ταχυτητες 20kb/sec απιστευτο συρσιμο ακομα και στο browsing και τεραστια ping..Ειναι δυνατον να τιγκαρε τοσο πολυ το DSLAM του ΟΤΕ?? Αν ειναι ετσι, οποιος ειναι υπευθυνος καλυτερα να αλλαξει επαγγελμα..... Εχει κανεις παρόμοιο προβλημα στην Καλαμαρια?

Για τη συγκεκριμένη περίοδο που γράφεις η σύνδεσή μου (hol 384) πετούσε, κατέβαζα 24/7 με τη μέγιστη ταχύτητα 42kb είτε ftp είτε p2p και μπορούσα ταυτόχρονα να σερφάρω σε αποδεκτές ταχύτητες. ΄Ολα αυτά τέλος εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε την ημέρα που θα γινόταν η αναβάθμιση των γραμμών σε κάποια περιοχή της Θεσσαλονίκης (Θέρμη νομίζω). Από τότε πιάνω μέγιστες ταχύτητες μόνο μετά τα μεσάνυχτα ενώ από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ σέρνεται. Για σερφάρισμα αν έχω ανοιχτό p2p ούτε λόγος. Και αν σκεφτούμε ότι βρισκόματε στην καρδιά του καλοκαιριού με τόσο κόσμο να λείπει νομίζω ότι αν δεν αλλάξει κάτι, από το Σεπτέμβριο η κατάσταση θα γίνει τραγική. Θα περιμένουμε να μας αναβαθμίσουν τις γραμμές για να πλησιάσουμε λίγο τις ταχύτητες που είχαμε. :mad:

Παρατήρησε κάποιος άλλος από την Καλαμαριά ανάλογη πτώση ταχύτητας? Νομίζω ότι το DSLAM που ανήκω είναι της Περικλέους (έχω τηλ. 43....)

Gila1899
09-09-06, 16:54
Για τη συγκεκριμένη περίοδο που γράφεις η σύνδεσή μου (hol 384) πετούσε, κατέβαζα 24/7 με τη μέγιστη ταχύτητα 42kb είτε ftp είτε p2p και μπορούσα ταυτόχρονα να σερφάρω σε αποδεκτές ταχύτητες. ΄Ολα αυτά τέλος εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε την ημέρα που θα γινόταν η αναβάθμιση των γραμμών σε κάποια περιοχή της Θεσσαλονίκης (Θέρμη νομίζω). Από τότε πιάνω μέγιστες ταχύτητες μόνο μετά τα μεσάνυχτα ενώ από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ σέρνεται. Για σερφάρισμα αν έχω ανοιχτό p2p ούτε λόγος. Και αν σκεφτούμε ότι βρισκόματε στην καρδιά του καλοκαιριού με τόσο κόσμο να λείπει νομίζω ότι αν δεν αλλάξει κάτι, από το Σεπτέμβριο η κατάσταση θα γίνει τραγική. Θα περιμένουμε να μας αναβαθμίσουν τις γραμμές για να πλησιάσουμε λίγο τις ταχύτητες που είχαμε. :mad:

Παρατήρησε κάποιος άλλος από την Καλαμαριά ανάλογη πτώση ταχύτητας? Νομίζω ότι το DSLAM που ανήκω είναι της Περικλέους (έχω τηλ. 43....)
Μαύρο χάλι στην Καλαμαριά.Πρίν απο λίγο απο τον ftp.ntua.gr κατέβαζα με 39kb/s με σύνδεση 512.Σάββατο μεσημέρι και να κατεβάζεις απο ftp server με 39kb/s.Για p2p δεν το συζητάμε.Πάνω από 30kb/s έχουμε να δούμε μήνες και το σύνηθες είναι 20.Οπως ανέφερε και ο dimitris τα προβλήματα άρχισαν πρίν μερικούς μήνες.Μάλλον είναι θέμα dlsam και οχι otenet.

Υ.Γ Μην μπεί κανείς στον κόπο να μου επαναλάβει τα περί μη εγγυημένης ταχύτητας.Τα ξέρω!

philpi
09-09-06, 19:30
Μαύρο χάλι στην Καλαμαριά.Πρίν απο λίγο απο τον ftp.ntua.gr κατέβαζα με 39kb/s με σύνδεση 512.Σάββατο μεσημέρι και να κατεβάζεις απο ftp server με 39kb/s.Για p2p δεν το συζητάμε.Πάνω από 30kb/s έχουμε να δούμε μήνες και το σύνηθες είναι 20.Οπως ανέφερε και ο dimitris τα προβλήματα άρχισαν πρίν μερικούς μήνες.Μάλλον είναι θέμα dlsam και οχι otenet.

Υ.Γ Μην μπεί κανείς στον κόπο να μου επαναλάβει τα περί μη εγγυημένης ταχύτητας.Τα ξέρω!
Εγώ πάλι έχοντας συνδεση 384 της otenet ενώ μέχρι πριν από λίγο καιρό κατέβαζα σταθερά π.χ. από FTP με 41-42, από τη στιγμή που άρχισαν οι αναβαθμίσεις η μέγιστη ταχύτητα που πιάνω είναι 35-36 με μεγάλες διακυμάνσεις. Ελπίζω με το τέλος των αναβαθμίσεων να τελειώσουν και τα προβλήματα...

dimitris_v
10-09-06, 10:48
ΜΜάλλον είναι θέμα dlsam και οχι otenet

Είμαι σίγουρος πως είναι θέμα dslam γιατί παρατηρώ τις ημέρες τουλάχιστον που είμαι στο σπίτι όταν έχω ανοιχτό το μουλάρι και ενώ κατεβάζω τις πρωινές ώρες με τη μέγιστη ταχύτητα, ακριβώς στις 10 πμ. λες και κάποιος κλείνει τη βρύση (οτες ακούει?). Η ταχύτητα αρχίζει σταδιακά να μειώνεται και μετά τις 11 πμ. είναι αδύνατο να πιάσεις πάνω από 15-18kb σε p2p και 30kb ftp (hol 384). Επειδή γίνεται πολύ ξαφνικά και ανεξαρτήτως ημέρας και επηρεάζεται το p2p περισσότερο είμαι σίγουρος ότι τον περιορισμό τον κάνει ο οτε.

homer_k
10-09-06, 12:42
Είμαι σίγουρος πως είναι θέμα dslam γιατί παρατηρώ τις ημέρες τουλάχιστον που είμαι στο σπίτι όταν έχω ανοιχτό το μουλάρι και ενώ κατεβάζω τις πρωινές ώρες με τη μέγιστη ταχύτητα, ακριβώς στις 10 πμ. λες και κάποιος κλείνει τη βρύση (οτες ακούει?). Η ταχύτητα αρχίζει σταδιακά να μειώνεται και μετά τις 11 πμ. είναι αδύνατο να πιάσεις πάνω από 15-18kb σε p2p και 30kb ftp (hol 384). Επειδή γίνεται πολύ ξαφνικά και ανεξαρτήτως ημέρας και επηρεάζεται το p2p περισσότερο είμαι σίγουρος ότι τον περιορισμό τον κάνει ο οτε.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε! Και μένα η σύνδεση κατά τις 11 το πρωι αρχίζει και πέφτει. Ενώ τα ξημερώμετατα χτυπάει 90kb/sec το eMule με 150ms ping, το πρωί και μέχρι τα επόμενς ξημερώματα σέρνεται! Και το περίεργο είναι οτι στο eMule πάει σταθερά με 25 (άντε κάνα 30αρι). Είναι όπως λες σαν να κλείνουν τη βρύση.

Λέτε να βάλανε κάναν κόφτη;

Gila1899
11-09-06, 16:43
Λέτε να βάλανε κάναν κόφτη;
Αρχικά σκέφτηκα μήπως η Otenet άρχισε το traffic shaping.Αφού το έψαξα λίγο και δεν βρήκα τίποτα, καθώς σίγουρα κάποιος θα "ούρλιαζε" σε κανένα forum εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θυμήθηκα αυτό το θέμα, και το απέδωσα στο dslam.

Υποθέτω οτι επειδή μπαίνουν οι εταιρείες στο δίκτυο κατά τις δέκα τις εργάσιμες ημέρες υπάρχει το πρόβλημα, πάντως σε μένα και τις μη ώρες αιχμής η κατάσταση δεν είναι και πολύ καλύτερη.Ειδικά πάντως τις ώρες αιχμής τα πράγματα είναι χειρότερα.

Ramidakos
11-09-06, 18:43
Παίδες, μια ερώτηση αρχάριου, μιας και δεν βρήκα που να... βρω την απάντηση! Πώς εντοπίζεις το DSLAM που ανήκεις; Είμαι κι εγώ στην Καλαμαριά. Έχει να κάνει με την περιοχή ή με τον αριθμό του τηλεφώνου; :redface:

dimitris_v
11-09-06, 19:34
Όπως διαβάζω σε άλλα θέματα μπορείς να το μάθεις από το 1242. Προσωπικά δεν το έχω ψάξει. Υπάρχει βέβαια και ένα σχετικό υπόμνημα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904

Ρίξε μια ματιά και σ'αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=47151

Ramidakos
11-09-06, 20:29
Δημήτρη, σ' ευχαριστώ. Είμαι INTRACOM... Οπότε; Περιμένω ακόμα; :rolleyes:

dimitris_v
11-09-06, 22:32
Περιμένουμε ποιος ξέρει μέχρι πότε. Αλλά προσωπικά δεν ανυπομονώ ιδιαίτερα γιατί απ' ό,τι διαβάζω και αλλού οι δήθεν αναβαθμίσεις μόνο προβλήματα φέρνουν. Είναι προσωρινά ή όχι θα δείξει.:hmm:

homer_k
13-09-06, 18:32
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γραμμή μου. Το download απο ftp.ntua.gr δεν πάει πάνω απο 40kb/sec ενώ πριν λίγο ήταν στα 29kb/sec! Τα pings παίζουν απο 60ms μέχρι 80ms. Όλα αυτά σε γραμμή 1024 (αναβαθμισμένη απο Altec και ΟΤΕ).

Τηλεφώνησα στην Altec και το δήλωσαν βλάβη 4 φορές αλλά κάθε φορά υπήρχε άρση της βλάβης σε 24 ώρες. Κανένας στο ίδιο DSLAM με μένα που να έχει πρόβλημα; Θέλω να δω αν είναι πρόβλημα της πόρτας, αν είναι πίτα το DSLAM ή αν πρέπει να τελειώσει ο ΟΤΕ τους διπλασιασμούς.

Gordon`s
13-09-06, 20:20
Welcome to the Club..
Πάει και της Καλαμαριάς δλδ.. Εγώ είμαι στου Βυζαντίου κι εκεί είναι άστα να πάνε για τις 1mbit.

homer_k
14-09-06, 01:19
Πριν το διπλασιασμό δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είμουν με 512 και είχα 55kb/sec με καλά pings και χωρίς πρόβλημα με τα πακέτα. Για αυτό το λόγο αναρωτιέμαι μήπως φταίει τίποτα άλλο... Μην έγινε καμιά πατάτα...

homer_k
15-09-06, 03:55
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γραμμή μου. Το download απο ftp.ntua.gr δεν πάει πάνω απο 40kb/sec ενώ πριν λίγο ήταν στα 29kb/sec! Τα pings παίζουν απο 60ms μέχρι 80ms. Όλα αυτά σε γραμμή 1024 (αναβαθμισμένη απο Altec και ΟΤΕ).

Τηλεφώνησα στην Altec και το δήλωσαν βλάβη 4 φορές αλλά κάθε φορά υπήρχε άρση της βλάβης σε 24 ώρες. Κανένας στο ίδιο DSLAM με μένα που να έχει πρόβλημα; Θέλω να δω αν είναι πρόβλημα της πόρτας, αν είναι πίτα το DSLAM ή αν πρέπει να τελειώσει ο ΟΤΕ τους διπλασιασμούς.

Λοιπόν... Ας είναι καλά ο ΟΤΕ που μας κάνει να θυμόμαστε τις παλιές καλές μέρες... Αυτή τη στιγμή γράφω βλέποντας το site απο ISDN! Πριν 2 ώρες περίπου πήγα να αλλάξω username και password στο ZyXEL και χάθηκε η σύνδεση! Το router δεν συγχρονίζει! Να σημειώσω οτι όλη μέρα πάνω απο 25kb/sec δεν είδα απο το ftp.ntua.gr. Ελπίζω να φταίει η πόρτα μου και να με αλλάξουν. Πήρα βραδυάτικα και την Altec να ενημερώσω. Άντε να δούμε πόσες ώρες/μέρες θα μείνω εκτός...

EDIT: Μετά απο 8 ώρες το ρούτερ συγχρόνησε στις 11 το πρωι. Απο Altec μου λένε να περιμένω μέχρι 10 Οκτώβρη που θα έχουν ολοκληρωθεί οι διπλασιασμοί, καθώς πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα. 3 μήνες δεν έδωσε περιθώριο ο ΟΤΕ; Απο Altec γιατί μου λένε 2;

viron
16-09-06, 15:53
Σύνδεση με ΗΟL ενεργοποίηση γύρω στις 10 Σεπτεμβρίου ενώ στη HOL δείχνει οτι ακόμα το αίτημα εκκρεμεί.

Σήμερα ταχύτητα 384, αλλά πολύ χάλια. Μέχρι τέλος αυγούστου που διέκοψα την DSL που είχα εδώ και 2 χρόνια πήγαινε στο 100% της ταχύτητας.

Υπάρχει κάποιος στην καλαμαριά με πακέτο από εταιρεία εκτός ΟΤΕ που να πηγαίνει καλά? Συνδέσεις εκτός πακέτων πως πάνε?

Βύρων.

thama
19-09-06, 14:07
Βύρωνα, πακέτο HOL Καλαμαριά είμαι, και δεν παλεύται η κατάσταση, ειδικά το απόγευμα. max 25KB/s από FTΡ σου λέει κάτι για 384?

Αλήθεια, πως καταλαβαίνω σε ποιο DSLAM είμαι ?
Στο ένα thread, λέει ότι η Καλαμαριά έχει μόνο Intracom, αλλά σε ένα πιο πρόσφατο, φαίνεται ότι μπήκαν και Alcatel. Το Fritz! πάντως, λέει ότι το DSLAM είναι Broadcom. Αny ideas ? Telph: 231045xxxx.

homer_k
19-09-06, 14:32
Βύρωνα, πακέτο HOL Καλαμαριά είμαι, και δεν παλεύται η κατάσταση, ειδικά το απόγευμα. max 25KB/s από FTΡ σου λέει κάτι για 384?

Αλήθεια, πως καταλαβαίνω σε ποιο DSLAM είμαι ?
Στο ένα thread, λέει ότι η Καλαμαριά έχει μόνο Intracom, αλλά σε ένα πιο πρόσφατο, φαίνεται ότι μπήκαν και Alcatel. Το Fritz! πάντως, λέει ότι το DSLAM είναι Broadcom. Αny ideas ? Telph: 231045xxxx.

Τηλέφωνο στο 1242 πρωινές ώρες και τους ρωτάς ;)

dim_bexts
19-09-06, 19:01
Τρελλο γελιο λεμε.....στο DSLAM που ειμαι δεμενος....απο τις 192 πορτες....χρησιμοποιουνται οι 190...

Αποκλειεται ενα DSLAM όπως αυτο της καλαμαριας να εχει μονο 190 πορτες......

Gordon`s
19-09-06, 21:03
Έχει κι Alcatel η Καλαμαριά.. Στο Βυζάντιο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.