PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CONN-X ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΡΑΜΜΗΣ!!



eirini13
29-10-08, 14:58
Παιδιά καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα :
Έχω conn-x 1mbit και το αναβαθμίζω σε 4. Δεν αλλάζω το router (CGA5720N/TE) και περιμένω ην ενεργοποίηση.
Μια ωραία μέρα ανοίγω τον υπολογιστή και η τοπική συνδεση (Lan Ethernet) εμφανίζεται στην γραμμή εργασιών με ταχύτητα 100.0Mbit. Μετά απο λίγο όμως εμφανίζεται και άλλο εικονίδιο που γράφει Συνδεση INTERNET 4.0Mbit! Στον πίνακα ελέγχου στις συνδεσεις αυτή η 4αρα εμφανίζεται ως κοινόχρηστη σύνδεση και εαν απενεργοποιήσω την τοπική χάνεται και αυτή.
Στις ιδιότητες της 4αρας- Δραστηριότητες- INTERNET-----ΠΥΛΗ INTERNET- ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ.
Άλλο ένα κουλό είναι οτι η τοπική έχει διεύθυνση IP: 192.168.2.2 Subnet 255.255.255.0 Προεπιλεγμένη : 192,168,2,1,
Το βασικό θέμα είναι οτι η σύνδεση σέρνεται και δεν καταλαβαίνω τι ση΄μαίνουν τα 2 εικονίδια!
Οπως διαπιστώνεται είναι ασχετη με το σπορ!
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

CORDOBAN
29-10-08, 15:11
100mb ειναι η τοπικη σου συνδεση δηλαδη η συνδεση μεταξυ ρουτερ και υπολογιστη,τα 4 mb ειναι η συνδεση που εχει ο ρουτερ με τον εξω κόσμο(isp provider).Δεν πειραζεις τιποτα απο αυτά.
Απλά κανε ενα ρεσετ τον ρουτερ βγαζοντας τον απο την μπριζα και ξαναβαλτο μετά απο καν 3λεπτο ετσι ώστε να κανει ρεσετ.
Εαν το προβλημα επιμενει τοτε παρτους τηλ. να τσεκαρουν την γραμμη και την πορτα σου.
Το ρουτερ ανεβαινει στα 4 ή παει π.χ μεχρι 2?

eirini13
29-10-08, 15:14
Δεν έχω ιδέα αυτό το μοντέλο δεν υπάρχει στην philips και ειναι μαλλον απο αυτες τισ σαβούρες που δίνει ο οτε. Ελιναι adsl2 εαν παιζει ρόλο!
Ευχαριστω πάντως!

CORDOBAN
29-10-08, 15:26
Δες αυτο:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884
Λογικα ανεβαινει μεχρι 8 οποτε απο εκει πιστευω εισαι οκ.
κανε ρεσετ και ξαναδοκιμασε.
Ζητα και εναν καθαρισμο γραμμης καλου κακου.(το ζητάς στις βλαβες του οτε νομιζω)
Μηπως έχεις ανοιχτο το ασυρματο και μπαινουν και αλλοι μαζι σου?
Δες λιγο τον οδηγο που σου εγραψα παραπανω.;)

eirini13
29-10-08, 15:38
Οχι εχω κλειδωσει το ασυρματο, θα το δω και θα σου πω εαν δε βγαλω ακρη!Ευχαριστω πολυ!

CORDOBAN
29-10-08, 16:05
Παρακαλώ :)

utp
29-10-08, 20:21
Δες αυτο:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884
Λογικα ανεβαινει μεχρι 8 οποτε απο εκει πιστευω εισαι οκ.
κανε ρεσετ και ξαναδοκιμασε.
Ζητα και εναν καθαρισμο γραμμης καλου κακου.(το ζητάς στις βλαβες του οτε νομιζω)
Μηπως έχεις ανοιχτο το ασυρματο και μπαινουν και αλλοι μαζι σου?
Δες λιγο τον οδηγο που σου εγραψα παραπανω.;)

Σοβαρα??Ζητας καθαρισμο γραμμης και το κανουν?η απλα το ''γραφουν''?

CORDOBAN
29-10-08, 21:39
Σοβαρα??Ζητας καθαρισμο γραμμης και το κανουν?η απλα το ''γραφουν''?

Λογικά το κάνουν και εμενα πρωσοπικά μου είχαν βρει και προβλημα με καποια συσκευη.

CAMEL_LIGHTS
30-10-08, 02:06
Σοβαρα??Ζητας καθαρισμο γραμμης και το κανουν?η απλα το ''γραφουν''?

Το εχουμε ξανα πει..........ΟΤΕ ειναι αυτος.....ειναι που θα "πεσεις":(

Παντως απο εμπειρια με προβληματα πελλατων μου τις 99% φορες εχει δωθει λυση.:oneup:

FuS
30-10-08, 19:44
To ρουτερ που έχεις είναι συμβατό ως 24 Mbps.
Οπότε δεν τίθεται θέμα router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.