PDA

Επιστροφή στο Forum : FR!TZ ή NetFaster?



kasi
29-10-08, 19:16
o τεχνικός της hol μέτρjσε στο κουτι του ΟΤΕ έξω απο το σπιτι μου 17mbps , με το FR!TZ ειμαι στα 12mbps :evil:

το recor μου σε download speed είναι 1220kb/sec , δηλαδη 1220χ7,5 = 9150.... για να καταλάβω..... απο τα 24mbps ειμαι στα 12 και οφέλιμα τα 9 ? :hmm:

το NetFaster κλειδώνει σε καλύτερες ταχύτητες ? έχω το FR!TZ γιατι λενε ειναι καλύτερο σε "διαχειριση" της γραμμης , πχ ειναι καλύτερο αν ΑΝΕΒΆΖΕΙΣ , ΚΑΤΕΒΆΖΕΙΣ , ΣΕΡΦΆΡΕΙΣ ταυτοχρονα :whistle:

υ.γ.
VoIp
αιγάλεω
Signal/Noise ratio 7 εώς 12
Line attenuation 27 εώς 29

aa144
29-10-08, 19:19
Ποιός τεχνικός μέτρησε; Με τι μηχάνημα; Έβαλες το ρούτερ εκεί που μέτρησε ο τεχνικός να δεις πόσο πιάνει; Αποσυνδέσεις έχεις; Κάθε πότε;

Το NetFaster είναι πιο σταθερό, μπορεί να πιάσεις παραπάνω, αυτά όμως είναι τα μόνα πλεονεκτήματα που έχει. Δηλαδή σε όλα τα υπόλοιπα...

kasi
29-10-08, 19:47
είχε ερθει όταν ήμουν στην δουλειά , απο την HOL.
Η μανα μου είπε "κατι για 17 μου είπε το παλικάρι" :whistle:

είχε φέρει "αναλαιζερ" κατι τετjο....

δεν το έχω βάλει πάνω στον κατανεμιτη , αλλα σκεύτομαι αργότερα να βάλω καινούριο εξωτερικό καλόδιο....

δηλαδη σε τί είναι κακο το NetFaster ?

aa144
29-10-08, 19:55
Στα πάντα (συγκριτικά με τον ΦΡΙΤΣ) εκτός από αυτά στα οποία υπερέχει, και που τα αναφέρω συγκεκριμένα.

dikal
30-10-08, 10:33
Στα πάντα (συγκριτικά με τον ΦΡΙΤΣ) εκτός από αυτά στα οποία υπερέχει, και που τα αναφέρω συγκεκριμένα.

Ναι, αλλά το να είναι σταθερό και να συγχρονίζει πιο ψηλά νομίζω ότι μετράει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.
Βέβαια το fritz διαθέτει το εργαλείο που λέγεται spectrum, που είναι πολύ καλό γι αυτόν που ξέρει να το διαβάζει...
Αυτά που μου λείπουν από το Netfaster είναι κατά σειρά:
- Η θύρα usb
- H λίστα κλήσεων (στο netfaster εξαφανίζεται μετά από reset, ενώ δεν είναι ταξινομημένη ως προς την ώρα, αλλά ως προς το είδος της κλήσης)
- Το event log (στο netfaster βγάζει συνέχεια μηνύματα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να δεις πολλά πράγματα, και μετά από καμιά 10ρια ώρες έχει γεμίσει οπότε δε μπορείς να δεις πιο πίσω).
- Η αφύπνιση :p
- Το spectrum

Έχω όμως βρει την ησυχία μου :whistle:

CRC
30-10-08, 12:55
Τελικά γιατί επιλέγεις τον έναν ή τον άλλον ISP ? Επειδή σου δίνει Fritz ή επειδή σου παρέχει αξιόπιστες και σταθερές υπηρεσίες με την βοήθεια ενός -θεωρητικά- υποδιαίστερου εξοπλισμού ? Αλήθεια...πόσοι πιστεύετε πως χρησιμοποιούν τις επιπλέον ευκολίες που παρέχει το Fritz ? Είναι σαν τα κινητά τηλέφωνα που αγοράζουμε. Έχουν φτάσει σε επεξεργαστική ισχύ και δυνατότητες τα PC και όμως...τα έχουμε απλά για να μας καλούν και να καλούμε. Αν αυτό δεν το έκαναν σωστά, θα είχαμε λόγο να τα αγοράζουμε ?

Γνωρίζει κανείς σας μήπως πόσο κοστίζει το Fritz στην HOL και αν τελικά επιστρέφει μέρος αυτού του κόστους σε αξιοπιστία και απροβλημάτιστη λειτουργία ?

Ωραία τα γραφήματα και το spectrum για μένα και μερικούς ακόμα 10άδες που ξέρουν να τα διαβάζουν αλλά και πάλι, σε τι θα μας φανεί χρήσιμο όταν θα πρέπει να κρεμόμαστε από τα @@ του ΟΤΕ και της κάθε HOL για το εκάστοτε καλωδιακό ή άλλο παρεμφερές πρόβλημα έστω και αν σε εμάς είναι γνωστή η αιτία ?

Το ζητούμενο για τον κάθε εξοπλισμό είναι να κάνει αυτά που υπόσχεται. Χωρίς φρουρού και αρώματα και χωρίς αδικαιολόγητα μεγάλο κόστος.

Torch21
30-10-08, 14:10
Netfaster δαγκωτό! :)
Ούτε conf files θέλει ούτε firmware updates! Του κάνεις ένα ρεσετάκι και ξεκολλάει...!

aa144
30-10-08, 21:19
Ότι θέλει ο πελάτης, και ότι λειτουργεί καλύτερα είναι το προτιμώμενο. Για εμένα προσωπικά ο ΦΡΙΤΣ είναι καλό και ακριβό εργαλείο, και κίνητρο για να είμαι στη HOL, αλλά σίγουρα αυτό είναι δευτερεύον μπροστά σε μια γραμμή που δεν είναι σταθερή, εκεί το NetFaster δίνει λύση μια και καλή, και με τα λίγα στοιχεία που δίνει δεν σε αφήνει να την ψάχνεις και να ανησυχείς γιατί αυτό και γιατί το άλλο. Απλά λειτουργεί και όλα εντάξει, δεν χρειάζεται καν να ξέρεις ούτε το Attainable της γραμμής σου, τι να το κάνεις να το ξέρεις, για να μπαίνεις σε σκέψεις;

Αν τώρα έχεις μια καλή και σταθερή γραμμή και είσαι σε 2play με VOIP μέχρι το CPE, τότε ο ΦΡΙΤΣ δεν έχει αντίπαλο, δεν υφίσταται καν σύγκριση με αυτά που κάνει, καλύτερα και περισσότερα από τηλεφωνικό κέντρο, να πω μόνο ένα εξεζητημένο που όμως το κάνει, και προσωπκά το χρησιμοποιώ. Κάνει (μεταξύ πολλών άλλων) και επιλεκτική εκτροπή σε όποιον αριθμό (συγκεκριμένο) θέλεις και μέσω της δεύτερης γραμμής σου τον στέλνει όπου του πεις. Εκτροπή εντός του ρούτερ, όχι από τον πάροχο, και όχι για όλους, αλλά για κάποιους ή κάποιο αριθμό μόνο. Και αυτό το κάνεις πολύ εύκολα απομακρυσμένα, μέσω https και με dyndns για να μην χρειάζεται να ξέρεις καν IP, βλέπεις εκεί που είσαι, οπουδήποτε, στις κλήσεις σου (με πλήρες όνομα καλούντος, αν χρησιμοποιείς ενημερωμένο τηλεφωνικό κατάλογο στον ΦΡΙΤΣ) ότι κάποιος π.χ. σε καλεί στο σπίτι και βάζεις επί τόπου μια εκτροπή για αυτόν τον αριθμό μόνο, για να έρθει η κλήση εκεί που είσαι εκείνη τη στιγμή. Οπότε αν κάνει τέτοια κόλπα για εμένα που τα χρειάζομαι, αξίζει, και ας είναι ακριβός, αφού κατασκευάζεται σε ακριβή χώρα, και όλα αυτά έχουν κόστος. Δεν αναφέρομαι σε γραφήματα κτλ, αυτά είναι πράγματι για πολύ λίγους, αλλά για τα άλλα που σου κάνουν τη ζωή λίγο πιο εύκολη και ανήκουν σε ευκολίες γενικής χρήσης που μπορεί να φανούν χρήσιμες στον καθένα. Ας πούμε τα ξυπνητήρια, οι ολικές ή επιλεκτικές φραγές, οι φραγές σε αριθμούς με απόκρυψη, οι αριθμοί προτεραιότητας που ξεπερνούν τις φραγές και τις ώρες κοινής ησυχίας (!) και άλλα διάφορα που δεν τα θυμάμαι καν.

Αν τώρα δεν μιλάμε για 2play, ή μιλάμε για 2play POTS, ή μιλάμε για ασταθείς γραμμές, τότε δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να πληρώσει κάποιος τον ΦΡΙΤΣ, είτε είναι η HOL, είτε κάποιος που θα τον αγοράσει απέξω.

dikal
31-10-08, 11:28
Ακριβώς αυτό. Τίποτα άλλο.

kasi
01-11-08, 00:13
έχω το

FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.47


θέλει update? :hmm: απο την επιλογή update Firmware ή όχι ?

- - EDIT - -

υπάρχει αυτο ! FRITZ!Box Fon WLAN 7140 (Annex A) Firmware Version 39.04.57


http://www.avm.de/en/frame/frame.php?destination=http%3A%2F%2Fwww.avm.de%2Fen%2Fpart-download.php%3Fname%3Dfritz.box%2Ffritzbox.fon_wlan_7140%2Ffirmware%2Fenglish%2Fannex_a%26lang%3Den

TYRONAGA
06-11-08, 10:00
Ναι εντάξει προχώρα.

Theodorgr
14-11-08, 15:49
Ποιο από τα δύο δίνουν τώρα?

sba
14-11-08, 19:42
Εγω χθες που ελαβα τον εξοπλισμο ήταν NetFaster.

prokopino
15-11-08, 10:44
Έπεσε στα χέρια μου προσφάτως ένα ολοκαίνουργιο Fritz7140, από σύνδεση του αδελφού μου στη voda.
ΔΕΝ χρειαζόταν ασύρματο και το πήρα εγώ.

Διαβάζοντας τόσα και τόσα για το εν λόγω router, είπα να το βάλω στη γραμμή μου (έχω double play 24/1)

Μίλησα με την ΤΥ, μου στείλανε το αρχείο ρυθμίσεων, έκανα το update στο firmware, όλα καλά, απλά έπρεπε να περιμένω έως 18 ώρες για να έχω και τηλεφωνία.

Πράγματι, μετά από περίπου τόσο, είχα και τηλέφωνο (internet είχα αμέσως)

Ασχολήθηκα με το Fritz7140 για 2 περίπου μέρες και πριν από λίγο το έβγαλα πανηγυρικά!!!

Γιατί;

1. Η γραμμή μου είναι καλή, με όλους τους παρόχους που είχα στο παρελθόν (forthnet - tellas - otenet και τώρα στη hol) έπιανα καλές ταχύτητες.

Τώρα στη hol στα 24/1 συγχρονίζω στα 17,5 - 18,5 και κατεβάζω από rapidshare με ΜΟ 1,7

Με το Fritz7140 συγχρόνιζα το πολύ στα 16,4 και ΜΟ είχα 1,5 έως 1,6

2. Η cpu του είναι ασθενέστατη!!!

Χωρίς να κάνω ούτε καν browsing, έφτανε να κάνει χρήση της cpu στο 62% (ενσύρματη σύνδεση σε έναν ΗΥ)

Με ενσύρματη σύνδεση και στα τρία PC του σπιτιού και browsing μόνο, έφτανε στο 85%!!

Με download στο 92%!

Ανοίγοντας το ασύρματο, τερμάτιζε!!!
Επίσης σχεδόν τερμάτιζε με χρήση torrents

Η αλήθεια είναι πως, στο NetFaster ΔΕΝ έχουμε αντίστοιχη ένδειξη για να συγκρίνουμε, δεν έχει αντίστοιχο sensor για το χρήστη, αυτό όμως που εισπράττω από το NetFaster σε αντίστοιχες περιπτώσεις είναι πιο ομαλή ανταπόκριση.

3. Όλα όσα μου δίνει το Fritz7140 (ή για να είμαι πιο ακριβής σχεδόν όλα), τα παίρνω με εφαρμογές, με software, που σε τελική είναι και πιο δυνατό!

Εφαρμογή για έλεγχο του internet στα παιδιά έχω εγκατεστημένη και πάρα πολύ δυνατή, το ιστορικό των κλήσεων το βλέπω από την τηλεφωνική συσκευή, στατιστικά down και up από software.

(Όλα αυτά σε software που χρησιμοποιώ, δεν επιβαρύνουν την cpu του υπολογιστήρα μου ούτε 2%)

4. Ενώ δίνει επίσης περισσότερες πληροφορίες για τη γραμμή, ΔΕΝ δίνει επιλογές ρυθμίσεων για τη γραμμή!

Ενώ στο NetFaster πχ μπορείς να επιλέξεις τον τύπο της σύνδεσης, στο Fritz7140 όπως συνδεθεί!!!

Τι μου άρεσε πολύ;

Τα μενού του φυσικά!!!
Πέραν αυτού όμως, της καλαισθησίας της συσκευής και του μενού της, δεν βρήκα κάτι που να με κάνει να την κρατήσω....

Αντίθετα, όπως ανέφερα και παραπάνω, είχα χειρότερες επιδώσεις και σε καλή γραμμή, όχι σε ασταθή που από ότι έχω διαβάσει το NetFaster είναι η μόνη επιλογή (δεν το λέω εγώ, έχω δει να το αναφέρουν άτομα που ξέρουν πολύ - πολύ περισσότερα από μένα...)

Σαν τελικό προσωπικό μου συμπέρασμα, το NetFaster, έχω την αίσθηση πως είναι ανώτερο του Fritz7140.

Το μόνο της μειονέκτημα είναι πως είναι συσκευή που φέρνει στην Ελλάδα ο θείος Σωκράτης... (αυτό το λέω σαν ΑΕΚτζής…)



Αυτά είναι απλά η απόψή μου και τίποτα περισσότερο...

gcf
15-11-08, 12:16
Κάτι δεν πάει καλά με το fritzbox που μετρούσες γιατί σε μένα με:

- ασύρματες και ενσύρματες συνδέσεις
- p2p να τρέχουν
- και κυρίως asterisk φορτωμένο στο οποίο εγγράφονται δύο spa3102

δεν ξεπερνάει ποτέ το 70% και δεν δείχνει αργή απόκριση...

jkoukos
15-11-08, 15:06
Και στα 2 δεν έχω παρατηρήσει ουσιώδεις διαφορές στα στατιστικά της γραμμής και την αποκρισιμότητα.

Το μόνο που μ' ενοχλεί στο NetFaster είναι ότι με το ασύρματο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο πάνω του, ενώ δέχομαι κλήσεις από 2 ρυθμισμένους λογαριασμούς (PSTN & Voip) δεν μπορώ να έχω επιλεκτική εξερχόμενη κλήση (π.χ με #0 ή οτιδήποτε άλλο όπως στο Fritz) παρά μόνο με αυτόν που είναι πρώτος επιλεγμένος.

CRC
17-11-08, 10:37
Έχω ξαναγράψει και σε κάποιο άλλο Post πως Fritz και NetFasteR βασίζονται ακριβώς στο ίδιο (παλιό) processor (AR 7200 Texas Instrument και τώρα πια Infineon). Το "πρόβλημα" με το Fritz είναι τα πολλά applications που έχουν "χτίσει" πάνω του οι Γερμανοί και επίσης ότι τρέχει σε μια πιο "βαριά" Linux πλατφόρμα ενώ το NetFasteR χρησιμοποιεί κάποιο γνωστό RTOS και φυσικά δεν έχει τον φόρτο όλων αυτών των fancy γραφικών και εφαρμογών + το IP PBX.

prokopino
17-11-08, 11:22
Το μόνο που μ' ενοχλεί στο NetFaster είναι ότι με το ασύρματο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο πάνω του, ενώ δέχομαι κλήσεις από 2 ρυθμισμένους λογαριασμούς (PSTN & Voip) δεν μπορώ να έχω επιλεκτική εξερχόμενη κλήση (π.χ με #0 ή οτιδήποτε άλλο όπως στο Fritz) παρά μόνο με αυτόν που είναι πρώτος επιλεγμένος.


Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=248384), αυτό που χρειάζεσαι είναι Dial Plan

jkoukos
17-11-08, 14:09
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=248384), αυτό που χρειάζεσαι είναι Dial Plan

Αυτό το γνωρίζω, αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι.

Θέλω οπιοδήποτε τηλεφωνικό αριθμό, ανά πάσα στιγμή (για δικούς μου λόγους), να μπορώ να τον καλέσω είτε από το line1 είτε από το line2. Αυτό στο Fritz γινόταν πατώντας π.χ #9 και σου άνοιγε το line2 (καθώς και στα 2 router το line1 είναι η προεπιλογή για εξερχόμενες κλήσεις).

dikal
17-11-08, 15:56
Αυτό το γνωρίζω, αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι.

Θέλω οπιοδήποτε τηλεφωνικό αριθμό, ανά πάσα στιγμή (για δικούς μου λόγους), να μπορώ να τον καλέσω είτε από το line1 είτε από το line2. Αυτό στο Fritz γινόταν πατώντας π.χ #9 και σου άνοιγε το line2 (καθώς και στα 2 router το line1 είναι η προεπιλογή για εξερχόμενες κλήσεις).

Αν βάλεις σαν προεπιλογή στο Phone 2 το line2 θα κάνεις αυτό που θέλεις.

jkoukos
17-11-08, 21:11
Αν βάλεις σαν προεπιλογή στο Phone 2 το line2 θα κάνεις αυτό που θέλεις.

Μα δεν έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες αντίστοιχα στις 2 γραμμές. Έχω μόνο μία συσκευή, συνδεδεμένη στο line1 που είναι ρυθμισμένη έτσι ώστε να απαντά και στις 2 γραμμές.

Αυτό που θέλω είναι επιλογή εξερχόμενης κλήσης, από την ίδια συσκευή, είτε μέσω της γραμμής1 είτε μέσω της γραμμής2 για οποιονδήποτε τηλεφωνικό αριθμό, τη στιγμή που το θέλω και όχι μόνιμα.

Αυτό με το Fritz γίνεται αλλά όχι από το Netfaster, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι.

dikal
17-11-08, 22:39
Με 1 μόνο συσκευή κι εγώ νομίζω ότι δε γίνεται.

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 10 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ή μάλλον δοκίμασε το εξής:

Πήγαινε στα dialing plans και φτιάξε ένα όπου στο Phone Number να έχει το 30 και στο Connection type το line2.

Όταν θέλεις να καλέσεις κάποιον από line2 πληκτρολόγησε μπροστά από τον αριθμό που θέλεις το 30.

Δοκίμασε και πες μας. :hmm:

jkoukos
17-11-08, 23:41
Πήγαινε στα dialing plans και φτιάξε ένα όπου στο Phone Number να έχει το 30 και στο Connection type το line2.

Όταν θέλεις να καλέσεις κάποιον από line2 πληκτρολόγησε μπροστά από τον αριθμό που θέλεις το 30.

Δοκίμασε και πες μας. :hmm:

Λοιπόν το δοκίμασα και δείχνει να δουλεύει, με έναν περιορισμό. Στο dial plan δεν μπορείς να επιλέξεις γραμμή με PSTN τηλεφωνία, παρά μόνο Voip.

Αυτό βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα, καθώς μπορεί να επιλεγεί η PSTN στη γραμμή1 και αντίστοιχα η Voip στη γραμμή2. Με αυτό τον τρόπο κανονικά όλες οι κλήσεις φεύγουν από την προεπιλεγμένη γραμμή1 (στην περίπτωσή μας η PSTΝ) και όταν πληκτρολογήσουμε 30+αριθμό τηλεφώνου, η κλήση να γίνει μέσω της γραμμής2. :oneup:

Όμως στη δικά μου περίπτωση, θέλω όλες οι κλήσεις να δρομολογούνται μέσω κάποιου sip παρόχου (προφανώς για οικονομικούς λόγους) και αν ποτέ το θελήσω (για διάφορους λόγους), η επικοινωνία να εκτελεστεί μέσω της δεύτερης γραμμής (PSTN). Σε αυτή όμως την περίπτωση δεν μπορώ να δημιουργήσω κατάλληλο dial plan στο Netfaster. :sorry:

Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορία, καθώς θεωρούσα ότι στο πεδίο αυτό έβαζα είτε ολόκληρο τον αριθμό είτε τα πρώτα του ψηφία και για να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί με τον τρόπο που υπέδειξες.

dikal
18-11-08, 08:47
Όντως στο πεδίο αυτό βάζεις τα πρώτα ψηφία ενός αριθμού.
Απλά το 30 αναφέρεται στους αριθμούς Ελλάδος. Πχ. ο αριθμός 210 1234567 μπορεί να κληθεί και ως 30 210 1234567.

coolaris2002
18-11-08, 15:37
Fritz for ever!!!

dikal
18-11-08, 15:40
Έχεις πολύ καλή γραμμή, γι αυτό το λες. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.