PDA

Επιστροφή στο Forum : BiTorrent - Βαλανε κανενα Limit στα p2p?



MariosX
29-10-08, 20:34
Καλησπερα ρε παιδες
Τι γινετε? βαλανε κανενα limit στα torrents?
Κλειδωνα χαλαρα στα 1 MB/s και τωρα τιποτα... το πολυ 100 kb/s

Δοκιμασα Speedtest.forthnet.gr κλειδωνει χαλαρα στα 8-10 mbit
Δοκιμασα να κατεβασω flashget και κλειδωνει στα 1.2 MB/s

Κατεβαζω με uTorrent με υπερβολικα seeds οπως Fedora Core torrents και απολυτως πληρως ρυθμισμενο και μου πιανει το μεγιστο 100 kb/s λες και καποιος μου βαλε speedlimit
Να αναφερω επισης ακριβως με τα ιδια settings χωρις να χει πειραχτει τιποτα και με versions 1,8,1 και 1,6,1 κλειδωνε χαλαρα και αυτο στα 1,2 MB/s

Καμια λυση?

kostelo
29-10-08, 21:01
Αυτο παρατηρω και γω τωρα κανα δυο μερες. Ενω κατεβαζω με 2mb απο http και ftp, στα τορρεντ σερνεται (και σε τορρεντ με καργα seeders φυσικα απο πριβε). Περιμενω μηπως στρωσει, μηπως ειναι τπτ παροδικο...:hmm:

aa144
29-10-08, 21:43
Ναι, μπορεί να συμβαίνει. Εδώ που τα λέμε, δεν ήταν αναμενόμενο;

DSLaManiaC
29-10-08, 22:01
Ναι, μπορεί να συμβαίνει. Εδώ που τα λέμε, δεν ήταν αναμενόμενο;

Αν συμβαίνει να μας το πεί για να σπάσουμε τα συμβόλαια μας.
Είναι παράνομο έτσι και το ξέρεις.
Να σου θυμήσω τα του ΟΤΕ λίγο παλιότερα?

aa144
29-10-08, 22:15
Προκειμένου να πέσει η (VOIP) τηλεφωνία, πρώτα θα πέσουν όλα τα άλλα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει, αλλά μου φαίνεται εντελώς φυσιολογικό να γίνει. Σχετικά με τα συμβόλαια, δεν ξέρω πάνω σε τι βάση μπορεί κάποιος να ζητήσει διακοπή, ειδικά αν υπάρχουν διατυπώσεις περί "φυσιολογικής" χρήσης όπως υπάρχουν στην τηλεφωνία σχετικά με την "υπερβολική" και "μη οικιακή" χρήση.

Σχετικά με ΟΤΕ, τα δεδομένα είναι άλλα, ο ΟΤΕ επί δεκαετίες χρηματοδοτείτο (και) από το κράτος και τα όποια προβλήματα των χρηστών επιμερίζονται και στους πολιτικούς διαχειριστές του, στις κυβερνήσεις που διόριζαν τον κάθε κολλητό για Πρόεδρο εκεί, και επειδή γίνονται και εκλογές στη χώρα... το πράγμα ενέχει και πολιτική απόφαση, χωρίς να συνυπολογίσουμε ότι ο ΟΤΕ δεν διακινούσε στο δίκτυό του πακέτα VOIP. Σε μια αμιγώς ιδιωτική εταιρία τύπου FORTHNET όμως, οι μέτοχοι που είναι και οι μόνοι χρηματοδότες έχουν άλλα κριτήρια στις αποφάσεις που παίρνουν.

karavagos
29-10-08, 22:26
Ναι, μπορεί να συμβαίνει. Εδώ που τα λέμε, δεν ήταν αναμενόμενο;
Γιατί?

ownagE_
29-10-08, 22:30
Γιατί?




Μήπως συμμαζευτεί καθόλου η κατάσταση με τα links της. :twisted:
Πλάκα πλάκα, δε θα με χάλαγε.. :sneer:

:p

aa144
29-10-08, 22:31
Ρώτα όσους έχουν τα πακέτα με τα απεριόριστα τηλεφωνήματα, θα σου πούνε γιατί.

Spanos
29-10-08, 22:48
Μάγκες και γω έβαλα απο περιέργεια ένα torrent απο private tracker που συνήθως κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα και πάει μέχρι 150~200 kb/s. Λόγος χρηστών είναι 1364/563, θα το αφήσω να δω πως θα πάει. Χρησιμοποιώ RC4 οχι όμως υποχρεωτικά, αφήνω και non- encrypted :hmm:

DSLaManiaC
29-10-08, 23:06
Προκειμένου να πέσει η (VOIP) τηλεφωνία, πρώτα θα πέσουν όλα τα άλλα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει, αλλά μου φαίνεται εντελώς φυσιολογικό να γίνει. Σχετικά με τα συμβόλαια, δεν ξέρω πάνω σε τι βάση μπορεί κάποιος να ζητήσει διακοπή, ειδικά αν υπάρχουν διατυπώσεις περί "φυσιολογικής" χρήσης όπως υπάρχουν στην τηλεφωνία σχετικά με την "υπερβολική" και "μη οικιακή" χρήση.

Σχετικά με ΟΤΕ, τα δεδομένα είναι άλλα, ο ΟΤΕ επί δεκαετίες χρηματοδοτείτο (και) από το κράτος και τα όποια προβλήματα των χρηστών επιμερίζονται και στους πολιτικούς διαχειριστές του, στις κυβερνήσεις που διόριζαν τον κάθε κολλητό για Πρόεδρο εκεί, και επειδή γίνονται και εκλογές στη χώρα... το πράγμα ενέχει και πολιτική απόφαση, χωρίς να συνυπολογίσουμε ότι ο ΟΤΕ δεν διακινούσε στο δίκτυό του πακέτα VOIP. Σε μια αμιγώς ιδιωτική εταιρία τύπου FORTHNET όμως, οι μέτοχοι που είναι και οι μόνοι χρηματοδότες έχουν άλλα κριτήρια στις αποφάσεις που παίρνουν.

Όλα καλά οσα λες απλά υπάρχει ένα θέμα... Δε τα λέει στα συμβόλαια μας. :)

nnn
29-10-08, 23:08
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε 2 γραμμές ως τώρα.

lostos
29-10-08, 23:34
Ήμουν έτοιμος να κάνω topic πριν 2 μέρες, παρατήρησα και γω απότομα ότι στο ίδιο torrent που κατέβαζα με 800 κατεβάζω σήμερα/χθες/(προχθές) με 50 και ας είναι μεγαλύτερος ο λόγος seeds/leechers.

Λέτε να είναι αυτή η λύση της Forthnet για την κατανάλωση bandwith στο δίκτυο της? :down: :down: :mad:

dr Wankel
29-10-08, 23:43
Καλησπερα ρε παιδες
Τι γινετε? βαλανε κανενα limit στα torrents?
Κλειδωνα χαλαρα στα 1 MB/s και τωρα τιποτα... το πολυ 100 kb/s

Δοκιμασα Speedtest.forthnet.gr κλειδωνει χαλαρα στα 8-10 mbit
Δοκιμασα να κατεβασω flashget και κλειδωνει στα 1.2 MB/s

Κατεβαζω με uTorrent με υπερβολικα seeds οπως Fedora Core torrents και απολυτως πληρως ρυθμισμενο και μου πιανει το μεγιστο 100 kb/s λες και καποιος μου βαλε speedlimit
Να αναφερω επισης ακριβως με τα ιδια settings χωρις να χει πειραχτει τιποτα και με versions 1,8,1 και 1,6,1 κλειδωνε χαλαρα και αυτο στα 1,2 MB/s

Καμια λυση?

Χτες μετά τις 12 κατέβασα με 13mbits, αυτή τη στιγμή δεν ανεβαίνει πάνω από 60!
Θέλω να πιστεύω ότι είναι η ώρα και σε λίγο θα ξεμπλοκάρει...

Υ.Γ. Κατεβάζω από symmantec παράλληλα με το utorrent και πιάνει 2.2MB/s.

TearDrop
29-10-08, 23:56
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με private trackers. Ταχύτητες full.

Τώρα πχ κατεβάζω με 1,8mb/s.

dr Wankel
29-10-08, 23:59
Παιδιά άλλαξα ip και έπιασα 500αρια. Είχα 77χχχ και πήρα 79χχχ, για τσεκάρετέ το να δουμε αν είναι αυτό

rexdimos
30-10-08, 00:04
@dr Wankel μπα δεν ειναι 79 εχω και ψιλοσερνεται εως χοντροσερνεται

DSLaManiaC
30-10-08, 00:04
Έχετε υπογράψει όλοι τη διαμαρτυρία, έτσι? :p

rexdimos
30-10-08, 00:11
αυτο ενοειται

dr Wankel
30-10-08, 00:13
@dr Wankel μπα δεν ειναι 79 εχω και ψιλοσερνεται εως χοντροσερνεται

Κρίμα και χάρηκα. Είχε ξανασυμβεί πιο παλιά κάτι αντίστοιχο και έφτιαξε, ελπίζω να μην έχουμε πολιτικές ts, υπομονή και θα δούμε


Έχετε υπογράψει όλοι τη διαμαρτυρία, έτσι? :p

Φίλε μου ακόμα και αν δεν παίζω online games; Θέλω να πω ότι μόνο serfing και bittorrenting κάνω, μπορώ να μπω και'γω ή είναι μόνο όσοι ασχολούνται και έχουν πρόβλημα με τα pings;

DSLaManiaC
30-10-08, 00:19
H ForthNet αυτή τη στιγμή έχει μεγάλο μπούκωμα.
Ακόμα κι αν δεν ασχολείσαι και δε σε απασχολεί προσωπικά το θέμα των ping με κάθε όνομα παραπάνω ενισχύεται περισσότερο η ομαδική. :)

ΥΣ: Ούτε εμένα με απασχολέι το θέμα του ping συγκεκριμένα αλλά έδωσα όνομα ακριβώς γι αυτό που λέω εδώ.

dr Wankel
30-10-08, 00:28
H ForthNet αυτή τη στιγμή έχει μεγάλο μπούκωμα.
Ακόμα κι αν δεν ασχολείσαι και δε σε απασχολεί προσωπικά το θέμα των ping με κάθε όνομα παραπάνω ενισχύεται περισσότερο η ομαδική. :)

ΥΣ: Ούτε εμένα με απασχολέι το θέμα του ping συγκεκριμένα αλλά έδωσα όνομα ακριβώς γι αυτό που λέω εδώ.


Σου είναι εύκολο να μου πεις πως να βγάλω τα στατιστικά αυτά για να τα στείλω; Sorry είμαι πολύ άσχετος με αυτό το θέμα, μόνο ping και tracert ξέρω να κάνω μέσα από την command line:oops:

DSLaManiaC
30-10-08, 00:29
Επειδή έχουμε βγεί εκτός θέματος εδώ δες το link της υπογραφής μου.

Έχουν απαντηθεί αυτά :p

karavagos
30-10-08, 00:54
Ρώτα όσους έχουν τα πακέτα με τα απεριόριστα τηλεφωνήματα, θα σου πούνε γιατί.

ok, όποιος έχει το πακέτο με τα απεριόριστα τηλεφωνήματα, ας μου πει γιατί.

Spanos
30-10-08, 01:00
Δε νομίζω να είναι θέμα TS γιατί η ταχύτητα μου ανέβηκε τώρα οπότε ή κατι έχει μπουκώσει ή το torrent είναι μάπα.

nmavro73
30-10-08, 01:53
Κρίμα και χάρηκα. Είχε ξανασυμβεί πιο παλιά κάτι αντίστοιχο και έφτιαξε, ελπίζω να μην έχουμε πολιτικές ts, υπομονή και θα δούμε



Φίλε μου ακόμα και αν δεν παίζω online games; Θέλω να πω ότι μόνο serfing και bittorrenting κάνω, μπορώ να μπω και'γω ή είναι μόνο όσοι ασχολούνται και έχουν πρόβλημα με τα pings;

Το πρόβλημα ΔΕΝ ειναι μόνο στο παιχνίδι.Για δοκίμασε να κάνεις μια βιντεο κλήση από msn.Καρέ καρέ θα τα βλέπεις. Για δοκίμασε να δεις video στο you tube.Πάλι κολλάει.Οταν μια σελίδα κολλάει και αργεί να κατέβει ενώ γενικά είναι γρήγορη, έχεις χάσει πακέτο

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 10 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κρίμα και χάρηκα. Είχε ξανασυμβεί πιο παλιά κάτι αντίστοιχο και έφτιαξε, ελπίζω να μην έχουμε πολιτικές ts, υπομονή και θα δούμε



Φίλε μου ακόμα και αν δεν παίζω online games; Θέλω να πω ότι μόνο serfing και bittorrenting κάνω, μπορώ να μπω και'γω ή είναι μόνο όσοι ασχολούνται και έχουν πρόβλημα με τα pings;

Το πρόβλημα ΔΕΝ ειναι μόνο στο παιχνίδι.Για δοκίμασε να κάνεις μια βιντεο κλήση από msn.Καρέ καρέ θα τα βλέπεις. Για δοκίμασε να δεις video στο you tube.Πάλι κολλάει.Οταν μια σελίδα κολλάει και αργεί να κατέβει ενώ γενικά είναι γρήγορη, έχεις χάσει πακέτο

Raziel
30-10-08, 02:52
@dr Wankel :respekt: ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΠΟΙΑΣΕ
Η φαση σερνοτανε για ποση ωρα και δοκιμαζοντας ομως το εξης εφυγε προς τα πανω :lol: .Τωρα γιατι παιζει ετσι who knows... :hmm:

dr Wankel
30-10-08, 03:14
@dr Wankel :respekt: ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΠΟΙΑΣΕ
Η φαση σερνοτανε για ποση ωρα και δοκιμαζοντας ομως το εξης εφυγε προς τα πανω :lol: .Τωρα γιατι παιζει ετσι who knows... :hmm:

:oneup::oneup:
Κατά τη γνώμη μου οι πιο "καλές" ip της forthnet ειναι οι 194χχχ και δεν λέω τώρα με το πρόβλημα αλλά πιο παλιά που όλα ήταν οκ, όταν έπαιρνα τέτοια ip(πολύ σπάνια), αμέσως καταλάβαινα τη διαφορά και πήγαινα να την δω και πάντα ήταν 194χχχ.. Ελπίζω σύντομα σε αναβάθμιση γιατί βλέπω πολλοί έχουν τραγικά προβλήματα, εγώ πάλι είμαι σχετικά καλά και από ftp πιάνω τέρμα και γι'αυτό δεν είχα καταλάβει κάτι αλλά όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε τελικά...

Spanos
30-10-08, 03:36
Καλα με τόσα games που βγήκανε και ειδικά με Κόκκινο Συναγερμό 3, προβλέπω το μπούκωμα του αιώνα. Ένα μονο θα πώ George Takei as Emperor Yoshirohttp://sportakias.com/images/smilies/xarxar.gif

gthe
31-10-08, 22:13
Παίδες όλοι σερνόμαστε, σε games, σε torrents, σε rapidshare, σε msn βιντεοκλησειις, σε video streaming και σε ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς! Εμένα σέρνεται μέχρι και η σύνδεση με τον mail server του thunderbird καμια φορά :). Εγώ για φίλτρα και limitations και τέτοια δεν πιστεύω, γιατί όντως όπως είπε κάποιος πριν, απλά αν επιβεβαιωωθεί κάτι τέτοιο, μαζέυουμε όλοι τα κουβαδάκια μας (δηλ. δίσκους με συλλογές από άπειρα ΤΒ, online games, λογαριασμούς rapidshare κτλ :) ) και πάμε σε άλλη παράλία....., και αυτοί το ξέρουν πολύ καλά αυτό και απλά δεν θα το κάνουν!

Άμα είναι έτσι, να πλήρώσουμε όλοι κάνα 5 εύρω το μήνα να παρουμε μια 512 να κάνουμε μόνο brοwsing και να βλέπουμε και κάνα βιντεάκι στο youtube .... :D

chilli21
01-11-08, 13:55
Μήπως αναβαθμίσατε την έκδωση του μtorrent πρόσφατα. Στην τελευταία έκδωση άμα βάλεις limit στο upload πέφτει limit και στο download.

Georgios Tsakiris
03-11-08, 02:45
Οχι, δεν παίζει throttling στα P2P απο τη Forthnet, τουλάχιστον όχι στο bittorrent. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς κάνοντας το σχετικό τεστ στο : http://loki04.mpi-sws.mpg.de/bb/bt.php?ip=77.49.149.33&check=yes&port=6881&down=yes&up=yes&port2=4711&tcp=yes&duration=10 Το παραπάνω τεστ αναπτυχθηκε προ μηνών όταν ένας μεγάλος παροχέας στις Ηνωμένες Πολιτείες (η Comcast) άρχισε όντως να κάνει τέτοια παιχνίδια στην πλάτη των χρηστών της (αν και το αρνήθηκε :)

sdikr
03-11-08, 04:04
Οχι, δεν παίζει throttling στα P2P απο τη Forthnet, τουλάχιστον όχι στο bittorrent. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς κάνοντας το σχετικό τεστ στο : http://loki04.mpi-sws.mpg.de/bb/bt.php?ip=77.49.149.33&check=yes&port=6881&down=yes&up=yes&port2=4711&tcp=yes&duration=10 Το παραπάνω τεστ αναπτυχθηκε προ μηνών όταν ένας μεγάλος παροχέας στις Ηνωμένες Πολιτείες (η Comcast) άρχισε όντως να κάνει τέτοια παιχνίδια στην πλάτη των χρηστών της (αν και το αρνήθηκε :)

όπως λένε ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει, έτσι και ότι ψάχνει μπορεί να μην ψάχνει πλεόν ;)

ο μόνος σωστός τρόπος είναι δοκιμές με διαφορετικους Isp

Georgios Tsakiris
04-11-08, 00:04
Δεν νομίζω. Ούτε υπάρχει πρακτικός τρόπος να δοκιμάζει ο κάθε ένας χρήστης πως παίζει το P2P σε άλλους ISPs. Το εν λόγω site είναι τελείως άσχετο με οποιονδήποτε ISP και μια και πρόκειται για πανεπιστημιακό site σχολής σχετικού aντικειμένου και δη στη Γερμανία, θα υπέθετα εύλογα ότι ξέρουν τι τους γίνεται. Οπως και να'ναι, μιά δοκιμή στο λινκ που έδωσα δεν βλάφτει, ιδίως αν γίνει και απο χρήστες που είναι σε άλλους ISPs. Τέλη Αυγούστου το'στειλα σε φίλους που είχαν πρόσβαση απο άλλους ντόπιους ISPs και διαπιστώσαμε ότι όλοι οι τοπικοί ISPs ήταν "καθαροί". Ας ευχηθούμε να παραμείνουν έτσι.

curzondax
04-11-08, 00:09
δεν έχει caps.

το όλο σύστημα είναι ένα μπάχαλο.

500 ping με ευρώπη. 200 ping με aix. 1 mbit download στο speed test της ίδιας της forthnet.

πληρώνουμε 24 και πέρνουμε dialup.

@ ADSLgr.com All rights reserved.