PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλό attenuation, χαμηλή ταχύτητα!!!



vamp
29-10-08, 22:03
Εδώ και ένα μήνα έχει ενεργοποιηθεί το triple play (ο θεός να το κάνει....).

Η ταχύτητα μου είναι η υπερηχητική των 2.5Mb.

Αυτό που είναι πολύ περίεργο είναι ότι δεν έχω και κανένα φοβερά μεγάλο att. Είναι 20 dB που πιστεύω ότι θα με άφηνε να παίξω άνετα τουλάχιστο μέχρι 16 Mb. Το noise margin είναι 7 dB, που δεν είναι και πολύ καλό.

Ήρθε τεχνικός και μέτρησε από τον κατανεμητή του σπιτιού μέχρι το διαμέρισμα και είναι όλα ΟΚ. Άρα το πρόβλημα είναι πιο πίσω.

Αφού τσακώθηκα-σκοτώθηκα μαζί τους αρκετές φορές, καθώς μου έδιναν πάντα κάτι ούφο απαντήσεις, είπαν ότι θα δηλώσουν τη βλάβη στον ΟΤΕ.

Μετά από μια εβδομάδα ο ΟΤΕ υποτίθεται ότι ήρθε και βρήκε τον κατανεμητή της πολυκατοικίας κλειδωμένο. :lol: :lol: :lol: γελάμε, δεν έχει κλειδί ο κατανεμητής. Ποιος δουλεύει ποιόν? Η ΟΝ εμένα, ο ΟΤΕ την ΟΝ ή όλοι μαζί εμένα (το πιο πιθανό σενάριο). Σκότωμα ξανά στα τηλέφωνα και ξανά δήλωση στον ΟΤΕ. Για να δούμε ....... πέρασε άλλη μια εβδομάδα!

Και το κερασάκι στην τούρτα, κατά διαστήματα συνακρόαση! :oneup:

Οι τύποι είναι πραγματικά απαράδεκτοι. Εκτός από δύο-τρία παιδία που πραγματικά τα ξέραν καλά τα πράγματα και κάναν προσπάθειες όλοι οι άλλοι είναι για κλοτσιές!!! Τι να την κάνω την απάντηση κονσέρβα «θα το κοιτάξει το τεχνικό τμήμα και θα επικοινωνήσει μαζί σας»? Να επικοινωνούσε κιόλας καλά θα ήταν.

Πραγματικά έχει αρχίσει να εξαντλείται η υπομονή μου! Και όπου να είναι θα έρθει και λογαριασμός! Τι πρέπει να πληρώσω για 2.5Mb και ένα Set-top-box που το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δείχνει την ώρα?

Περιμένω τις πεπειραμένες σας συμβουλές. Τι λέτε? Έχω ελπίδες? Θα φτιάξει ποτέ? Πρέπει να κάνω καμία συγκεκριμένη ενέργεια?

Please help!

nosf1234
29-10-08, 22:26
Απ την πλευρα σου τα εχεις κοιταξει ολα? Πχ εχεις φιλτρα σε ολα τα τηλεφωνα κτλπ. Δοκιμασες διαφορετικες πριζες? Με τετοια γραμμη δε γινεται να συχγρονιζεις ετσι χαμηλα. Κανε και μια καταγγελια ( περιεγραψε ολα τα προβληματα σου , πες οτι σου ειχαν υποσχεθει μεγαλες ταχυτητες κτλπ. , περιεγραψε την κατασταση της τεχνικης βοηθειας ) στειλε την στην ΕΕΤΤ και κοινοποιησε την σε On .

Περιμενε και κανενα που ξερει περισσοτερα απο εμενα να απαντησει :)

stef128
29-10-08, 23:24
Αρα καπου βραχυκυκλωνει και σου δινει τετοιο θορυβο στην γραμμη , για μενα πηγαινε απο το μαρουσι να κανουνε ενα τεστ απο κει ( απο τα κεντρικα ) , ζητα τους και ενα ωραιο χαρτακι αν μπορουνε και πηγαινε στον οτε της περιοχης σου και .......!!!!!!!!
Αλλιως κανε αιτηση υπαναχωρησης, δεν ειπε κανεις οτι σε ολους παιζει το 2play!!!!!!!!

spiros315
30-10-08, 00:11
Εγώ με 20 attenuation και 7 margin κλειδώνω χωρίς προβλήματα στα 12.Δοκίμασε να αλλάξεις τις ρυθμίσεις γραμμής από το myon μήπως και δεις κάποια διαφορά αλλιώς ζήτησε να σου κάνουν ολικό έλεγχο στη γραμμή σου να δουν που οφείλεται τόσος θόρυβος.

oncts
30-10-08, 01:59
Φιλε αν εχεις συνακροαση μη το ψαχνεις και πολυ,υπαρχει επαφη και φθορα.Καλα εκανες και το ξαναδηλωσες.Οσο για το κλειδι που λες πως δεν υπαρχει,καποιος ΟΤΕτζης βαρεθηκε να ερθει να το δει. ;)

kle500
18-11-08, 00:35
Φιλε αν εχεις συνακροαση μη το ψαχνεις και πολυ,υπαρχει επαφη και φθορα.Καλα εκανες και το ξαναδηλωσες.Οσο για το κλειδι που λες πως δεν υπαρχει,καποιος ΟΤΕτζης βαρεθηκε να ερθει να το δει. ;)
Το πρόβλημα είναι καθαρά στο δίκτυο του ΟΤΕ, καθώς με τέτοια στατιστικά γραμμής δεν νοούνται λογικά τέτοια στατιστικά.
Και εφόσον μετρήθηκε η γραμμη από την εισαγωγή (κατανεμιτής) με τα ίδια στατιστικά, δεν τίθεται θέμα εσωτερικής καλωδίωσης.
Να σε ρωτήσω, την συνακρόαση την απέκτησες μετά την απάντηση του ΟΤΕ ότι βρήκε κλειδωμένο τον Κεντρικό Κατανεμιτή? (γνωστή δικαιολογία το κλειδωμένο BOX)
Εαν Ναι, έχουν σκαλίσει στο Καφαό τα καλώδια.
Μετά βεβαιότητος πρέπει να ξαναδωθεί βλάβη στον ΟΤΕ.
Στην δήλωση της βλάβης δίδεται και το τηλ. επικοινωνίας του πελάτη, οπότε λογικά θα πρέπει να σε καλέσει ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν θα κάνει τον έλεγχο.
Επέμεινε για νέα βλάβη και ανέφερε όπωσδήποτε και την συνακρόαση, αλλά ενημέρωσε τους εαν αυτό συνέβη μετά την απάντηση της πρώτης βλάβης ΟΤΕ.

Φιλικά.

sotiro
18-11-08, 01:26
Μια γραμμή με 20att δεν νοείται να κλειδώνει στα 2.5 Μbit.
¨Εχω δεί τη γραμμή μου που κλειδώνει στα 16 Mbit -περίπου- να πέφτει στα 2,3 Mbit την ημέρα που έβαφα το σπίτι μου!!!Ο λόγος; Είχε στάξει μπογιά μέσα στην κεντρική και μοναδική πρίζα του σπιτιοϋ:)))
Το attenuation όμως είχε εκτοξευθεί στα 50!!
Απο την άλλη το snr σου παραείναι χαμηλό στο κλείδωμα των 2.5 Mbit.
Συμφωνώ κι εγώ με τους φίλους συμforumίτες οτι πρόκειται για επαφή στο δίκτυο, και ευελπιστώ οτι ο ΟΤΕ θα δώσει λύση... αρκεί να έχει δηλωθεί η βλάβη σωστά (ΕΠΑΦΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ).

kle500
18-11-08, 01:52
αρκεί να έχει δηλωθεί η βλάβη σωστά (ΕΠΑΦΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ).
ΟΡΘΟΤΑΤΟ
Αν δεν δωθεί σωστά, θα έχουμε την γνωστή απάντηση !!!!!!!! Ευθύνη ???? ;)

Φιλικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.