PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ADSL μόνο το βράδυ



mpe13
30-10-08, 01:17
Καλησπέρα και απο εμένα

Εχω βάλει 24mbps adsl εδώ και περίπου 10 μήνες και μέχρι πριν 2 εβδομάδες δεν είχα κάπια ιδιαίτερα προβλήματα, εαν εξερέσουμε 1-2 disconnect την ώρα. Τον τελευτέο καιρό όμως κάθε βράδυ, όχι συγκερκριμένη ώρα έχω το εξής πρόβλημα. Εχω internet για περίπου 30 δευτερόλεπτα και μετά μου κάνει disconnect. Περιμένω γύρω στα 2 λεπτά ωστε να επανέλθει και μολις είμε πάλι online παλι μετά απο 30 δευτερόλεπτα κόβετε. Αυτό συμβένει συνέχεια και διαρκεί όλο το βράδυ. Δεν ξέρω μεχρι τι ώρα ακριβώς, αλλα το πρωί που ανοίγω τον υπολογιστή είναι όλα εντάξει. Στο σπίτι γενικά τον τελευτέο καιρο δεν έχω κανει καπια αλλαγή ωστε να δικαιολογήσει το πρόβλημα, εκτος απο μια εγκατάσταση φυσικού αερίου που δεν νομίζω να το επιρεάζει. Επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και αφου τους εξήγησα το πρόβλημα και τους έδωσα τα στατιστικά της γραμμής (margin d:10,5 u:9,9 και Line attenuation d:17, u:12.1) μου είπανε οτι δεν είναι πρόβλημα της γραμμής αλλα οτι φτέει μια φωτινή επιγραφή neon που βρίσκετε στιν είσοδο της πολυκατοικίας και αυτη προκαλεί πρόβλημα στο synchronization. Η πινακίδα υπάρχει εκεί απο πάντα και τοσο καιρό δεν είχα πρόβλημα. Βρήκα τον ιδιοκτήτη και τον έπισα να την κλισει για λίγη όρα ώστε να δοκιμάσω μήπως και φτιάξει αλλά δεν έγινε τίποτα. Η μόνη λύση που μου είπανε απο τον ΟΤΕ είνε να ρίξω την ταχύτητα της σύνδεσης στα 8mbs οπου με διαβεβεώσανε οτι δεν θα έχω προβλήματα. Μήπως κάπιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και ξέρει τι φτέει? θα ήμουν ευγνώμων :)

Συνχωρέστεμε για τα άθλια ελληνικά αλλα είχα 6-7 χρόνια να τα χρησιμοποιήσω :p

CAMEL_LIGHTS
30-10-08, 01:58
Πες τους να πανε να @#$%$#@$ που θα κατεβασεις την ταχυτητα σου επειδη υπαρχει προβλημα στη γραμμη

αντε μη :rant: τωρα..............

πες τους να κοψουν το λαιμο τους να βρουν λυση (αφου βεβαια εχεις ελεγξει την καλωδιωση απο το "κουτι" του οτε και "μεσα"

Φερε και ενα αδειουχο ηλεκτρολογο (κατα προτιμηση νεο σε ηλικια , ετσι θα εχει μια καλλυτερη τεχνογνωσια στο αντικειμενο) να σου φτιαξει ενα χαρτι οτι εχει ελεγξει την καλωδιωση και πηγενε να τους το τριψεις στη μουρη.

Οποτε τους λεει καποιος οτι εχει προβλημα με τη γραμμη , αντι να πανε να ελεγξουν κανενα ΚΑΦΑΟ υποβαθμιζουν τη γραμμη σαν κλασικοι Δημοσιοι Υπαλληλοι

Ποναει χερι...κοψει χερι δηλαδη

Tecate
30-10-08, 02:03
κατ αρχας "δεν είχα κάπια ιδιαίτερα προβλήματα, εαν εξερέσουμε 1-2 disconnect την ώρα" ειναι ιδιαιτερο προβλημα το οποιο απο οσο λες εγινε χειροτερο τωρα τελευταια τα βραδυα.

σιγουρα ουτε τα 1-2 disconnect την ώρα ειναι φυσιολογικα ουτε το μισο λεπτο προσβαση καθε βραδυ. Τι μοντεμ εχεις? Εχεις την δινατοτητα να δανειστεις ενα αλλο μοντεμ που σιγουρα δουλευει απο καποιον φιλο να το δοκιμασεις ενα βραδυ?

Αν με αλλο μοντεμ εχεις τα ιδια προβληματα τοτε ναι μαλλον απο καπου εχεις παρεμβολες, και αν δεν μπορεις να τις εντοπισεις και να τις απομονοσεις τοτε δυστιχως η υποβαθμιση ειναι μαλλον μονοδρομος γιατι απο πλευρας στατιστικων γραμμης εισαι στο 5% των καλιτερων γραμμων που παιζουν :)

mpe13
30-10-08, 12:53
Τα disconnect που ανέφερα κατα την διάρκεια της ημέρας δεν με πειράζουν, απο τι στιγμή που δεν ασχολούμε με online gaming ωστε να θέλω να βάλω φωτιά στον ΟΤΕ. Το πρόβλημα εινε το βράδυ.

Το modem που μου δώσανε είνε το wireless router της Baudtec tw263r4 και είναι το μοναδικό που έχω δοκιμάσει. Θα προσπαθήσω να δανιστώ ενα linksys ωστε να δοκιμάσω αυτό που λες.

Tecate
30-10-08, 13:33
Μπορει να μην σε ενοχλουν οι 1-2 αποσυνδεσεις την ωρα αλλα ειναι προβλημα που πρεπει να λυσεις γιατι μπορει πολυ ευκολα αυτο το προβλημα να γινετε χειροτερο το βραδυ για χψ λογους και γιαυτο να μην εχεις καθολου συνδεση .

Δες το σαν να εχεις ενα αυτοκινητο με χαλασμενους υαλοκαθαστηρες. Μπορει να μην σ ενοχλει γιατι δε βρεχει αλλα πρεπει να το φτιαξεις γιατι αν βρεξει την εκατσες :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.