PDA

Επιστροφή στο Forum : Σβήσιμο Vista - Επανεγκατάσταση Linux



mpakaliaros
30-10-08, 16:15
Πιστεύω πως ήρθε ο καιρός για το μεγάλο βήμα:)
;Eχω στο λάπτοπ 4 διαμερίσματα:
1:Vista (ασχολίαστο :()
2:Sidux
3:Swap
4: Data(Ntfs).

Μιας και μέσω wine/crossover office πλέον μπορώ και τρέχω προγράμματα που χρειαζόμουν και παιχνίδια δεν προλαβαίνω να παίξω,δεν βλέπω καποιον λόγο για τον οποίον ο bill πρέπει να στρογγυλοκάθεται στον σκληρό.(Ελπίζω να μην μου δώσουν κανένα πρόγραμμα στη σχολή που να θέλει windows κανονικά και όχι σε virtual*)

Να μην μακρηγορώ όμως,το θέμα είναι επειδή δεν θέλω να ξαναστήσω το Sidux από την αρχή(λόγω χρόνου-γιατί αλλιώς το έχω το βίτσιο μου) σκέφτηκα το εξής:

σβήσιμο των vista,boot με live cd sidux,αντιγραφή του partition 2 στο 1,επαναδημιουργία swap και resize το Data ώστε αν πιάσει τον κενό χώρο(αν και σκέφτομαι να το διαγράψω και αυτό και να το κάνω ext3).

Τι λετε,θα παίξει?Ή πάω να κάνω πατάτα?
*κανένας τελειόφοιτος από Πληροφορική Τει Αθήνας που να ξέρει κάτι ανάλογο,ας προειδοποιήσει πριν είναι πολύ αργά

Caret
30-10-08, 20:25
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα backup το data σου για να είσαι σίγουρος και μετά κάνεις τον δίσκο σου όπως εσύ θες. (Ειδικά για laptop πολύ καλή διανομή είναι το ubuntu. Αν το λάπτοπ δεν είναι υπερβολικά καινούριο θα σου βρεί αυτόματα ότι modules χρειάζεσαι και θα σου δουλεύουν όλα. Το μόνο κακό είναι ότι η έκδοση που βγήκε τώρα είναι πολύ καινούρια - αν δεν κάνω λάθος σήμερα έγινε το release - και μπορεί στην αρχή να αντιμετωπίσεις μερικά μικροπροβληματάκια αλλά σε λίγο καιρό θα λυθούν. Sidux δεν έχω δοκιμάσει ποτε)

mpakaliaros
30-10-08, 21:43
χμμ..Οπότε θα κάνω backup οτι σημαντικό έχω και θα το δοκιμάσω.Όσο για το Ubuntu,γιατί είναι καλύτερο για λαπτοπ από τα υπόλοιπα?Μην το πάρεις αρνητικά,δεν το αποδοκιμάζω,απλά ρωτάω(έχει φοβηθεί το μάτι μου τα flames:P) Eπειδή και το sidux debian based είναι(για την ακρίβεια debian sid + κάποια patch) όποτε δεν πιστεύω ότι διαφέρουν και πολύ.
thanx για την βοήθεια!

GoofyX
30-10-08, 22:32
Είναι trendy μου φαίνεται, ο κάθε νέος (to be) χρήστης Linux, με το που μπαίνει και γράφει στο Unix-Linux τμήμα του adslgr, να βρίζει και τα Windows λες και θα πάρει έτσι πιο ποιοτικές απαντήσεις.


Windows (ασχολίαστο....)

sdikr
30-10-08, 22:44
το σβήσιμο και η αντιγραφή θα παίξουν (εφόσον αλλάξεις ανάλογα τον boot loader)
το ntfs με τα data παρτό backup,
Αν δεν παίξει τότε μπορείς πάντα να τα ξαναστείσεις

Μια αλλή λύση σβήνεις τα vista, τα κάνεις ext (or any other linux filesystem) τα κάνεις Mount σε κάποια περιόχη, αλλάζεις τον bootmanager, κάνεις αντίγραφή τα data απο το Ntfs και μετά το κάνεις ότι θέλεις

mpakaliaros
30-10-08, 22:53
Είναι trendy μου φαίνεται, ο κάθε νέος (to be) χρήστης Linux, με το που μπαίνει και γράφει στο Unix-Linux τμήμα του adslgr, να βρίζει και τα Windows λες και θα πάρει έτσι πιο ποιοτικές απαντήσεις.




Χωρίς παρεξήγηση έχω linux εδώ και 1+ χρόνο.Βέβαια και εγώ με θεωρώ νέο χρήστη λόγω γνώσεων.Όσο για το "ασχολίαστο" ήταν σχόλιο για τα Vista,και όχι για τα Windows γενικά.Καλώς ή κακώς αν δεν υπήρχαν τα Windows το linux θα έιχε άλλη μορφή σήμερα,καλύτερη ή χειρότερη.

Caret
31-10-08, 01:08
χμμ..Οπότε θα κάνω backup οτι σημαντικό έχω και θα το δοκιμάσω.Όσο για το Ubuntu,γιατί είναι καλύτερο για λαπτοπ από τα υπόλοιπα?Μην το πάρεις αρνητικά,δεν το αποδοκιμάζω,απλά ρωτάω(έχει φοβηθεί το μάτι μου τα flames:P) Eπειδή και το sidux debian based είναι(για την ακρίβεια debian sid + κάποια patch) όποτε δεν πιστεύω ότι διαφέρουν και πολύ.
thanx για την βοήθεια!

Δεν έχω καμία εμπειρία από sidux. Απλά καλές εντυπώσεις από το ubuntu σε λάπτοπ γενικότερα.

bigscarecrow
31-10-08, 02:47
Το Sidux δεν είναι Ubuntu. Είναι απλά Debian Sid με custom kernel, και σκριπτάκια για όλες τις δουλειές, ακόμη και για τα updates (η χρήση synaptic και aptitude αντενδείκνυται, όπως και dist-upgrade).
Κατά τη γνώμη μου, ότι καλύτερο μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιος ενδιαφέρεται για Debian, και δεν τον πειράζει να βραχεί, η να γίνει μούσκεμα. ΚΑΜΙΑ σχέση με Ubuntu.

@ ADSLgr.com All rights reserved.