PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα πρόβλημα απίστευτης δυσκολίας



Lunacy
25-10-03, 02:02
Έστω ένα DSLAM το οποίο έχει 500 πόρτες και οι 250 από αυτές είναι ήδη σε χρήση.
Έστω, ακόμα, οτι με μια πρόχειρη "στατιστική μελέτη", βρίσκω πως γίνονται 7 νέες αιτήσεις κατά μέσο όρο κάθε μέρα για το συγκεκριμένο DSLAM.
Πότε πρέπει να παραγγείλω την αναβάθμιση/επέκταση του, για να μη δυσαρεστηθούν οι πελάτες μου; (ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!)

Ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος, μπορεί να δεί οτι το DSLAM σε περίπου 35 μέρες θα έχει γεμίσει τελείως, οπότε θα κάνει την παραγγελία το συντομότερο δυνατο, μήπως και προλάβει.

Όμως, ένα (ανώτερο) πΟΤΕζώο/πΟΤΕτούβλο θα περιμένει να γίνει η αίτηση για την πόρτα 501 και μέτα θα πάρει τον κώλο του να κάνει την παραγγελία, η οποία θα υλοποιηθεί 2 μήνες μετά.
Η ανικανότητα σε όλο της το μεγαλείο (και πριν αρχίσουν οι παρεξηγήσεις με τίποτα τεχνικούς/τηλεφωνητές/τριες κλπ, δεν κατηγορώ αυτούς. Μιλάω -αυτή τη στιγμή- για τα "ανώτερα" πΟΤΕζώα που είναι υπεύθυνα για αυτά τα πράγματα.


Και να δώσω και το background γι'αυτό που έγραψα παραπάνω:
Έκανα άιτηση στις 21/10 και στις 22 μου είπαν οτι δε βρίσκουν την αίτηση μου γιατί έχει γεμίσει το DSLAM και δεν έχει προωθηθεί. Πήρα τηλέφωνο στον πΟΤΕ της περιοχής να δώ τί γίνεται. Η υπεύθυνη (όπως φάνηκε οτι ήταν) μου είπε οτι όντως έχει γεμίσει και οτι το ξέρει από χθες (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και έχει ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία αναβάθμισης (η πόρτα 501 που έλεγα)

Bla1r
25-10-03, 02:28
1) που μένεις;
2) σου είπε πόσο καιρό θα κάνει να γίνει η αναβάθμιση;
3) έχω ξενερώσει τόσο πολύ με το θέμα dsl και τις περιβόητες πόρτες που πραγματικά αρχίζει να μην με νοιάζει αν η αίτηση που έκανα στις 27/9(DSLAM Τερψιθέας) ισχύει ακόμα. Δεν συνουσιάζεται! δεν βάζω dsl και τελειώνει η υπόθεση. Σιγά μην τους παρακαλάω κιόλας :evil:

Lunacy
25-10-03, 02:42
1) Lunacy
Frequent Member
Εγγραφή: Aug 26, 2003
Μηνύματα: 143
Τόπος: Άγιος Δημήτριος - Νέα Σμύρνη

2) Όχι... αλλά εγώ υπολογίζω 1-2 τέρμινα (μήνες/χρόνια κλπ) μια και το DSLAM είναι Siemens. Αυτό από τη μία είναι πολύ καλό, αλλά κάπου εδω μέσα διάβασα οτι οι αναβαθμίσεις αργούν πολύ... ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ λοιπον... :cry:

3) Κοίτα, και εγώ έχω ξενερώσει, αλλά τα 40KB στο σπίτι είναι πολύ δελεαστικά για να τα παρατήσω από τώρα.

Θα πάρω πάλι τη Δευτέρα να μάθω ό,τι μπορώ για την αναβάθμιση. Σιγά μη μάθω τίποτα...

Πάντος εσυ, κάνε ενα τηλέφωνο. Δε χάνεις τίποτα (πολύ πολύ να συγχυστείς λίγο) και μπορεί να πάρεις και καλά νέα. Στο πOTEshop.gr πάντος, δείχνει οτι οι περισσότερες περιοχές της αττικής για ISDN είναι γεμάτες.

Gothic
25-10-03, 04:38
Είσαι εγκάθετος και υπερβολικός, αυτό έχω να πω εγώ! Ο πΟΤΕ κάνει ότι μπορεί για να εξυπηρετήσει τους αγαπημένους του πελάτες που τους έχει τόσο ανάγκη!
Σε λίγο θα πείς οτι είναι και δημόσια υπηρεσία... τσκ τσκ τσκ...
(Καλό κουράγιο, κάτι μου λέει πως οι περισσότεροι που θα θελήσουμε να βάλουμε dsl απο εδώ και πέρα θα έχουμε την ίδια τύχη... :roll: )

vagelis
25-10-03, 12:16
1) Lunacy
Frequent Member
Εγγραφή: Aug 26, 2003
Μηνύματα: 143
Τόπος: Άγιος Δημήτριος - Νέα Σμύρνη

2) Όχι... αλλά εγώ υπολογίζω 1-2 τέρμινα (μήνες/χρόνια κλπ) μια και το DSLAM είναι Siemens. Αυτό από τη μία είναι πολύ καλό, αλλά κάπου εδω μέσα διάβασα οτι οι αναβαθμίσεις αργούν πολύ... ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ λοιπον... :cry:

3) Κοίτα, και εγώ έχω ξενερώσει, αλλά τα 40KB στο σπίτι είναι πολύ δελεαστικά για να τα παρατήσω από τώρα.

Θα πάρω πάλι τη Δευτέρα να μάθω ό,τι μπορώ για την αναβάθμιση. Σιγά μη μάθω τίποτα...

Πάντος εσυ, κάνε ενα τηλέφωνο. Δε χάνεις τίποτα (πολύ πολύ να συγχυστείς λίγο) και μπορεί να πάρεις και καλά νέα. Στο πOTEshop.gr πάντος, δείχνει οτι οι περισσότερες περιοχές της αττικής για ISDN είναι γεμάτες.
lunacy,
το έχουμε ξαναπεί . Τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα σε όσα κέντρα έχουν dslam siemens. Τώρα πως βρέθηκαν μερικά κέντρα να έχουν siemens ενώ η συντριπτική πλειοψηφία έχει intracom , αυτό είναι άλλο ένα θαύμα του ΠΟΤΕ . Βέβαια ακούγεται ότι τα siemens δεν είναι και ό,τι πιο πρωτοποριακό σε τεχνολογία (κοινώς κάπου θα είχαν ξεμείνει ) . Εν πάση περιπτώσει , ας ελπίσουμε ότι θα γίνει καμιά συμπληρωματική παραγγελία , για αναβαθμίσεις.
Από την άλλη , θα μου πεις , συμφέρει στον ΠΟΤΕ να γίνουν αναβαθμίσεις . Σε αυτό υπάρχουν διάφορες απόψεις .

Lunacy
26-10-03, 00:57
Μπα... από τη μία χαίρομαι που κάαααααποια στιγμή θα κρεμαστώ σε Siemens και όχι σε Intracom... Από την άλλη, θα αργήσει πολύ αυτή η στιγμή.

Nik0s
28-10-03, 19:00
Και στη Ξάνθη που έχουμε Alcatel, το ίδιο πράγμα...Μετά από 10 τηλέφωνα τελικά μου είπαν ότι γεμισε...Πήγα από εκεί, και μετα από από ακετή πίεση και αρκετά "δεν ξέρω" μου είπαν να υπολογίζω αναβάθμιση να γίνει κατά τον Ιανουάριο...

Κι απορώ...Μήπως τα DSLAM πρέπει να οριμάζουν σαν το Jack Daniels, ή απλά οι ανώτεροι υπάλληλοι του ΟΤΕ παίζουν με ....τις τάπες

Lunacy
28-10-03, 23:03
Και στη Ξάνθη που έχουμε Alcatel, το ίδιο πράγμα...Μετά από 10 τηλέφωνα τελικά μου είπαν ότι γεμισε...Πήγα από εκεί, και μετα από από ακετή πίεση και αρκετά "δεν ξέρω" μου είπαν να υπολογίζω αναβάθμιση να γίνει κατά τον Ιανουάριο...

Ωχχχ ωχ ωχ!!! Γιατί το είπες αυτό ρε Νικολάκη;;; Εμάς δε μας σκέφτεσαι;;; Ακου εκεί τον Ιανουάριο... Με βλέπω να ξεπέφτω σε καμια Telepassport μέχρι τότε...
Αύριο θα πάρω κανένα τηλέφωνο να βριστώ λιγο να δω τι παίζει και στην Αθήνα (ε, όσο νά'ναι, η ζήτηση είναι μεγαλύτερη και μπορεί να το έχουμε πιο νωρίς... τέλος Δεκεμβρίου ας πουμε :evil: )


Κι απορώ...Μήπως τα DSLAM πρέπει να οριμάζουν σαν το Jack Daniels, ή απλά οι ανώτεροι υπάλληλοι του ΟΤΕ παίζουν με ....τις τάπες

Δεν παίζουν με τις τάπες, τα ρεμάλια... ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΖΟΥΝ!!!!! :evil: (που, γενικά, είναι μια υγειέστατη πράξη, αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να τιμωρούνταν με δημόσιο λιθοβολισμό και κρέμασμα στο κακόγουστο, σιδερένιο "πράγμα" στην Ομόνοια προς παραδειγματισμό!! (να αποκτήσει και αυτό το "αριστούργημα" ένα λόγο ύπαρξης))

Axilleass
29-10-03, 01:29
Lunacy
Σωστος.. και.. υπομονη ! (ειμαστε και γειτονες και αρα σε κοινη μοιρα..)

yiapap
29-10-03, 03:13
Να κάνω μια κακοπροάιρετη ερώτηση:

Πως (τι εννοούνε) αναβαθμίζουν τα DSLAM όταν αυτά γεμίσουν;

Παίρνουν νέο DSLAM και το βάζουν δίπλα; Κάνουν split τις πόρτες του DSLAM σε περισσότερους του ενός χρήστες ("α-λα" hub?);

Και αφού κάνουν ότι κάνουν... μετά αναβαθμίζουν την ταχύτητα σύνδεσης με τον BBRAS;
Αν δλδ στην Ξάνθη έχουν 500 πόρτες που δρομολογούνται (π.χ.) με 2Mbps στο BBRAS της Θεσσαλονίκης, όταν το "αναβαθμίσουν" και αποκτήσουν 1000 πόρτες, μετά διπλασιάζουν και την ταχύτητα της ΟΚΣΥΑ;

Ξέρεις κανείς;

(και πριν με κατηγορίσει κανένας Γοτθικός ιππότης, δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν είμαι εγκάθετος, ούτε βάζω μπρίζες... Μια ερωτησούλα έκανα :twisted: )

Axilleass
29-10-03, 11:27
yiapap ΔΕν ξερω... Αλλα ελπιζω να μαθω συντομα, μιας και το ADSLAM της περιοχης μου εχει τινγκαρει !! :) Οπως βεβαια προσευχομεθα ολοι να αναβαθμιστουν παραλληλα και οι συχνοτητες επικοινωνιας του... :) :)

(και η δε ελπις ουκ καταισχην !!! :) :) )

hippie
29-10-03, 17:23
Να κάνω μια κακοπροάιρετη ερώτηση:

Πως (τι εννοούνε) αναβαθμίζουν τα DSLAM όταν αυτά γεμίσουν;

Παίρνουν νέο DSLAM και το βάζουν δίπλα; Κάνουν split τις πόρτες του DSLAM σε περισσότερους του ενός χρήστες ("α-λα" hub?);

Και αφού κάνουν ότι κάνουν... μετά αναβαθμίζουν την ταχύτητα σύνδεσης με τον BBRAS;


kai egw exw thn idia erwthsh: mipos eimai kai egw kakos :evil:

mikta kentra mporoun na paiksoun :?:

(dhladh ekei pou uparxoun Siemens na egkatastathoun kai Intracom/Alcatel :?: )

p.s. to split stis portes (an ginetai) den mou polyaresei :evil:

UGF_GreekMind
29-10-03, 17:30
kai egw exw thn idia erwthsh: mipos eimai kai egw kakos :evil:

Κάκιστος, εγκάθετος, κακόβουλος, ποταπός... (να συνεχίσω ; )

EDIT Πλάκα κάνω...

chatasos
29-10-03, 21:08
Να κάνω μια κακοπροάιρετη ερώτηση:
Πως (τι εννοούνε) αναβαθμίζουν τα DSLAM όταν αυτά γεμίσουν;


Αν γεμίσουν οι πόρτες του dslam:
1. Προσθέτουν καινούργιες πόρτες εφόσον υπάρχει χώρος στο dslam
2. Προσθέτουν καινούργιο dslam (μπορεί να συνδεθεί αλυσιδωτά με το παλιό ή να πέσει και αυτό κατευθείαν στο ATM δίκτυο)
3. Αλλάζουν το dslam με ένα μεγαλύτερο μοντέλο

Αν γεμίσει η σύνδεση του dslam με το ATM δίκτυο, αναβαθμίζουν την χωρητικότητά της.

ΥΓ: Μη με ρωτήσετε ποιο από όλα κάνουν, γιατί δεν έχω ιδέα :twisted:

Axilleass
30-10-03, 01:49
Αχα ! εε..ας κανουν κατι τελος παντων απ'ολα αυτα..προκειμενου να μας..συνδεσουν και εμας καπου !! (οχι παντως εκει που μας εχουν ηδη ! :) )

@ ADSLgr.com All rights reserved.