PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχυκύκλωμα στην γραμμή μου εντός σπιτιού



gthe
30-10-08, 20:54
Παιδία καλησπέρα,

Καταρχήν συγνώμη αν ποστάρω σε λάθος θέση.
Και ενώ ήμουν και εγώ ένας από του χιλιάδες που έσκουζα για την μπουκωμένη γραμμή κτλ σε βαθμό που δεν πήγαινε άλλο (dialup και χειρότερα), σήμερα που ξαναπήρα τηλέφωνο στην υποστήριξη για να δω τι γίνεται με την βλάβη που έχω δηλώσει μου είπε ότι βρήκαν βραχυκύλωμα και με ρώταγε λεπτομέρειες για τα πριζάκια μου και πόσα τηλέφωνα έχω κτλ και μου πε όιτ θα ρθει τεχνικός.

Στο μεταξύ εγώ αποσύνδεσα τα τηλέφωνα μου και κάνοντας ένα reboot στο ρουτερ, ΟΝΤΩΣ είδα διαφορά μεγάλη κιόλας. Άρχισα να πιάνω τα αγαπημένα μου 1000 kb/s κτλ από ελληνικά ftp και σχετικά καλά απέξω. Όχι ότι είναι το ιδανικό που έπρεπε να είναι, αλλά πάντως είναι όπως πριν.

ΑΡΑ λοιπόν κάτι γίνετε με τα τηλέφωνα μου ή τα φιλτράκια μου. Τι μπορεί λοιπόν να φταίει? Μήπως απλά κάποιο φιλτράκι τα παιξε και με ταλαιπωρεί? εγώ πως μπορώ να τα τσεκάρω? καλά προφανώς τα φιλτράκια μου τα πετάω όλα και με την μία, αλλά μπορεί να φταίει και συσκευή τηλεφώνου?

DSLaManiaC
30-10-08, 21:01
Αυτό μπορείς μόνο εσύ να το δεις.

Θα κάνεις δοκιμές αφαιρετικά μέχρι να βρεις το πρόβλημα.

gthe
30-10-08, 21:06
Αυτό μπορείς μόνο εσύ να το δεις.

Θα κάνεις δοκιμές αφαιρετικά μέχρι να βρεις το πρόβλημα.

Δηλδή παίζει να φταίει και συσκευή?
Γιατί κάπου διάβαζα ότι χαλασμένα φιλτράκια πέφτουν 1 στα 1000....

Anyway, ευχαριστώ για την άμμεση (σχεδόν στιγμιαία :) ) απάντηση, θα ξεκινήσω δοκιμές

hel
31-10-08, 01:43
Δώσε μας και στοιχεία γραμμής από το ρούτερ σου και ενημέρωσε το προφίλ σου αν θέλεις.

gthe
31-10-08, 20:47
Παιδία μάταια παιδεύομαι....
Όλα τα τηλέφωνα αποσυνδεμένα, router restart και hard reset στην πορεία μπας και μπούκωσε και πάλι τα ίδα τώρα....
Οι καλές στιγμές κρατάνε λίγο, δηλαδή 1-2 ωρίτσες χθές, μετά σαν να έγινε κάτι και πάλι τα ίδια! Φυσικά τεχνικός δεν πήρε ακόμη, αλλά από ότι είδα σε άλλο thread, 11 μέρες κάναν να πάρουν, άρα έχουμε καιρό :)

Ενημέρωα το προφιλ μου, δυστυχώς SNR και Attn δεν μπορώ να σας δώσω, για κα΄ποιο λόγο το WAG54GS δεν τα βγάζει καν με telnet

Lagman
31-10-08, 21:21
αν δεν βγάλεις άκρη και δεν έχεις πρόβλημα εγω θα σου πρότεινα κόψεις την FORTHnet αλλα να δηλώσεις βλαβη και αφου δεν εχει λυθει να απαιτήσεις να μην πληρώσεις τα 70 ευρω (αν δεν έχεις κλείσει χρόνο) .

Στον ΟΤΕ δεν θα έχεις κανένα βραχυκύκλωμα.

gthe
31-10-08, 21:48
αν δεν βγάλεις άκρη και δεν έχεις πρόβλημα εγω θα σου πρότεινα κόψεις την FORTHnet αλλα να δηλώσεις βλαβη και αφου δεν εχει λυθει να απαιτήσεις να μην πληρώσεις τα 70 ευρω (αν δεν έχεις κλείσει χρόνο) .

Στον ΟΤΕ δεν θα έχεις κανένα βραχυκύκλωμα.

Μετά από τόση ταλαιπωρία η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι τον ΟΤΕ (Παναγία μου... εγώ το είπα αυτό, βρε πως αλλάζουν οι καιροί.... :) ). Από την άλλη η αλήθεια είναι ότι αυτό που κάνει ο OTE, να δίνει στα φορτωμένα κέντρα το πολύ μέχρι 4, δεν είναι και ότι καλύτερο, και το δίνει και πανάκριβα. Για τα 70 ευ΄ρω σε μένα δεν παίζει θέμα, εκτός αν τα πληρώνεισ και στην τριετία :p .

Αλλά ρε γαμώτι, μετά από τόσο αγώνα κατά του μονοπωλείου, γανιάσαμε να ξεμπλέξουμε με τον ΠΟΤΕ, να πέσουμε έτσι αμαχητί...... (ΑΚΟΥΕΙ κανένας εκεί στην 4νετ, βοηθάτε ρε παιδιά, θα ξαναφύγουμε :rtfm:)

hel
01-11-08, 12:05
Έχεις δοκιμάσει άλλο ρούτερ;

gthe
02-11-08, 22:06
Έχεις δοκιμάσει άλλο ρούτερ;

Ρούτερ 2, πρίζες τηλεφώνου 4, συσκευές 3... βάλε όλους τους συνδυασμούς από τα παραπάνω για να δεις πόσες δοκιμές έχω κάνει....:p . το μόνο που παρατήρησα είναι ότι μία συσκευή τηλεφώνου μπορεί να προκαλούσε τις αποσυνδέσεις. Από εκεί και πέρα τα παντα οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα, dowload συνήθως 10-12 kbps και κάποιες ελάχιστες στιγμές βλέπουμε κάνα 100+ λες και ξεμπουκώνει.
και το browsing είναι προβληματικό πλέον...

Φυσικά τεχνικός της forthnet ούτε τηλεφώνησε, ούτε ήρθε ακόμα. Εγώ πάντως έπαψα να πιστεύω ότι έχω εδώ μέσα πρόβλημα....

Μέχρι 15 μέρες ακόμα αντέχω ακόμα, μετά βλέπω να πηγαίνω σε άλλο πάροχο να βρω την τύχη μου... (αν και από ότι διάβασα, πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλον είναι και αυτοί)

hel
03-11-08, 11:22
Έχεις siemens ή speedtouch για να μας δώσεις φάσμα συχνοτήτων;

Lagman
04-11-08, 10:01
Μετά από τόση ταλαιπωρία η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι τον ΟΤΕ (Παναγία μου... εγώ το είπα αυτό, βρε πως αλλάζουν οι καιροί.... :) ). Από την άλλη η αλήθεια είναι ότι αυτό που κάνει ο OTE, να δίνει στα φορτωμένα κέντρα το πολύ μέχρι 4, δεν είναι και ότι καλύτερο, και το δίνει και πανάκριβα. Για τα 70 ευ΄ρω σε μένα δεν παίζει θέμα, εκτός αν τα πληρώνεισ και στην τριετία :p .

Αλλά ρε γαμώτι, μετά από τόσο αγώνα κατά του μονοπωλείου, γανιάσαμε να ξεμπλέξουμε με τον ΠΟΤΕ, να πέσουμε έτσι αμαχητί...... (ΑΚΟΥΕΙ κανένας εκεί στην 4νετ, βοηθάτε ρε παιδιά, θα ξαναφύγουμε :rtfm:)


Η FORTHnet λόγου των σοβαρών προβλημάτων που έχει τελευταία κάνει μια καλή κίνηση . Όποιος θέλει να διακόψει και δεν έχει κλείσει χρόνο μπορεί χωρίς να πληρώσει τα 70 ευρώ .

DSLaManiaC
04-11-08, 12:40
Η FORTHnet λόγου των σοβαρών προβλημάτων που έχει τελευταία κάνει μια καλή κίνηση . Όποιος θέλει να διακόψει και δεν έχει κλείσει χρόνο μπορεί χωρίς να πληρώσει τα 70 ευρώ .

Και εμείς πρέπει να κάνουμε μια ακόμα καλύτερη κίνηση.

Και να μη φύγουμε και να ζητήσουμε κ πιστωτικό.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.