PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel 650H ενεργοποίηση



neosos
25-10-03, 02:42
Παιδιά τελικά πήρα το ZYXEL 650Η.
Έκανα τη σύνδεση και το λαμπάκι DSL παραμένει σβηστό.
Αν υποθέσουμε ότι ακόμα ο ΟΤΕ δεν έχει κάνει την ενεργοποίηση το λαμπάκι θα έπρεπε να αναβοσβήνει συνεχώς και να μείνει on μετά την ενεργοποίηση ή όπως συμβαίνει σε μένα;
Κάνω κάτι λάθος;
Και αυτό προτού αρχίσω τα τηλεφωνήματα...

Nick2k2
25-10-03, 06:41
Νομίζω οτι θα πρεπε να αναβοσβήνει κανονικά.Αυτο δείχνει οτι βλέπει το DSLAM απλά δεν έχει συγχρονιστεί.Για να είναι τελείως σβηστό σημαίνει οτι κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει και δεν το βλέπει καθόλου.Κοίταξε πάντως πρώτα μηπως έκανες τίποτα λάθος εσύ στην εγκατάσταση προτού αρχίσεις τα τηλεφωνήματα.

sdikr
25-10-03, 06:48
Το να ειναι σβηστο σημανει οτι δεν βλεπει dslam στην αλλη ακρη, δυο πραγματα τωρα εδω, ή δεν εχουν βαλει την γραμμη σου πανω σε dslam ή εχει γινει καποιο λαθος στην συνδεση του spliter/filter τσεκαρε τα ξανα για να εισαι σιγουρος, αν ολα δειχνουν ενταξει τοτε απλα θα πρεπει να περιμενεις μεχρι το λαμπακι να ειναι μονιμα πρασινο.
φιλικα

neosos
25-10-03, 12:58
Λοιπόν ας αρχίσουμε με τη σύνδεση που έχω κάνει.
Στη μπρίζα που έρχεται το σήμα του ΟΤΕ έχω συνδέσει το splitter με καλώδιο (τηλεφωνικό) περίπου δύο μέτρων. Στην μικρή έξοδο (RJ11 ;) έχω συνδέσει το netmod.Στην μεγάλη έξοδο (RJ45 ;) του splitter έχω συνδέσει με καλώδιο, λεπτό σαν το τηλεφωνικό αλλά με RJ45 ακροδέκτες) την είσοδο DSL στο ZYXEL.Το καλώδιο αυτό όμως έχει μήκος κοντά στα 7 μέτρα αφού το pc μου είναι μακριά από τη μπρίζα ( με ISDN δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή την απόσταση). Από την έξοδο #1 του ZYXEL με καλώδιο cat5 (χοντρό και κόκκινο που ήταν στη συσκευασία) στην είσοδο ethernet του pc μου.
Πού είναι το λάθος μου;
Help

neosos
25-10-03, 13:01
:x :x
Sorry γαι το διπλό post.
Το δάχτυλό μου πρέπει να τιμωρηθεί. :D :D

neosos
25-10-03, 14:45
Μήπως παίζει ρόλο το ότι έκανα χθές 24/10 την αιτησή μου ;
Αλλά απο την άλλη το oteshop μου βγάζει ότι στο ISDN τηλεφωνό μου υπάρχει DSL διαθεσιμότητα σε siemens DSLAM. Είναι δυνατό να βγάζει τέτοιο αποτέλεσμα και να μη είναι εγκατεστημένο το DSLAM ;
Μήπως μου δώσανε λάθος zyxel (650H-33) ;
Mου είπανε (στο 134) κιόλας ότι το αργότερο σε δώδεκα ημερολογιακές μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση.

sdikr
25-10-03, 18:33
@ neosos, η συνδεση διχνει να ειναι σωστη (Δεν βαζω χερι στην φωτια) απο εκει και περα θελει γυρω στις 2-5 μερες για να μπει η γραμμη σου σε dslam.
Οχι δεν σημαινει επειδη διχνει διαθεσιμοτητα οτι η γραμμη σου ειναι πανω σε dslam απλα οτι υπαρχει ελευθερη πορτα για να μπει η γραμμη σου εκει.
φιλικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.