PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση κλήσης



mariosk
30-10-08, 23:35
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω HOL 2play και η αναγνώριση κλησης σε modem USR 5633 που παλιά λειτουργούσε με ΟΤΕ, τώρα δεν λειτουργεί κανονικά.

Η ενεργοποίηση γίνεται με AT+VCID=1, η πρώτη κλήση μετά την ενεργοποίηση βγάζει RING και τα γνωστά

DATE
TIME
NMBR

αλλά μετά για τις επόμενες κλήσεις μόνο RING.

Καμιά ιδέα; Δεν είναι ισχυρό το σήμα από το κύκλωμα; Γιατι λειτουργεί μόνο την πρώτη φορά και αυτό όχι πάντα;

Έχω δοκιμάσει και με splitters και χωρίς!

kasi
31-10-08, 02:06
call 13844 :oneup:

k_77
31-10-08, 03:19
Δεν δίνουν στη hol δικά τους router? Για δοκίμασε με αυτά πρώτα...

kasi
31-10-08, 03:20
VoIp έχεις ???

mariosk
31-10-08, 09:10
Δεν δίνουν στη hol δικά τους router? Για δοκίμασε με αυτά πρώτα...

Ναι με το NetFaster IAD είμαι αλλά δε πρέπει να παίζει ρόλο...Δοκίμασα και αλλού που το σπίτι έχει OTE με DSL HOL μόνο και πάλι τα ίδια.

........Auto merged post: mariosk πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


VoIp έχεις ???

Ναι με VOIP. Απλή τηλεφωνική συσκευή στο πριζάκι του σπιτιού δε λειτουργεί. Πρέπει να περάσει απο το router της HOL.

Επίσης δοκίμασα και αλλού που δεν έχει DSL αλλά μονο PSTN OTE. Πάλι τα ίδια :(

kasi
31-10-08, 09:16
Ναι με VOIP. Απλή τηλεφωνική συσκευή στο πριζάκι του σπιτιού δε λειτουργεί. Πρέπει να περάσει απο το router της HOL.

Επίσης δοκίμασα και αλλού που δεν έχει DSL αλλά μονο PSTN OTE. Πάλι τα ίδια :(

sorry αλλα μονο με NetFaster και Fr!tZ "δουλεύει" το VoIp της HOL.....

εκτώς και αν είσαι <<καλος>> με τα της τεχνολογιας και μπορεις να περασεις τις I.P μονος σου σε άλλο VoIp router.....

δεν ξέρω τις I.P αλλα λένε ειναι γνωστες σε πολους.....

mariosk
31-10-08, 10:54
sorry αλλα μονο με NetFaster και Fr!tZ "δουλεύει" το VoIp της HOL.....

εκτώς και αν είσαι <<καλος>> με τα της τεχνολογιας και μπορεις να περασεις τις I.P μονος σου σε άλλο VoIp router.....

δεν ξέρω τις I.P αλλα λένε ειναι γνωστες σε πολους.....

Τι εννοείς να "περάσω τις I.P"?

mastrogas
31-10-08, 12:53
call 13844 :oneup:
΄
Τι λές ρε νικολας στον άνθρωπο ???
Λές να βγάλει άκρη :rofl: ???:rofl:

........Auto merged post: mastrogas πρόσθεσε 13 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι εννοείς να "περάσω τις I.P"?

Τις IP πρέπει να στις δώσουν από την HOL , πράγμα που δύσκολα θα γίνει ! Δεν τις δίνουν γενικά και για να δουλεύει η VOIP τηλεφωνία σου πρέπει να έχεις είτε Netfaster είτε Fritz .

mariosk
31-10-08, 13:13
Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατι οι συσκευες που κοτσάρω πάνω στο Netfaster κάνουν πάντα αναγνώριση ενω το modem όχι πάντα!

Έχει να κάνει με την ισχύ του σήματος για το Caller ID? Κάποιος ειδικός ρε παιδιά;

aa144
31-10-08, 16:19
Αν αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και σε γραμμή χωρίς DSL με τηλεφωνία ΟΤΕ, τότε είναι εντελώς άσχετο με τη HOL, αφορά τη λειτουργικότητα της αναγνώρισης στο modem που αναφέρεις.

mariosk
31-10-08, 21:41
Αν αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και σε γραμμή χωρίς DSL με τηλεφωνία ΟΤΕ, τότε είναι εντελώς άσχετο με τη HOL, αφορά τη λειτουργικότητα της αναγνώρισης στο modem που αναφέρεις.

Αυτό που αναφέρω συμβαίνει και σε σκέτο ΟΤΕ, και σε HOL DSL με OTE και σε HOL 2play. Αρα λες φταίει το modem? Έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά modem τα οποία πριν απο 1 χρόνο έπεζαν.

aa144
31-10-08, 21:51
Τι άλλαξε από τότε που έπαιζαν μέχρι τώρα που δεν παίζουν; Ο οδηγός της συσκευής; Το λειτουργικό σύστημα; Κάτι άλλο στο λογισμικό (ενημέρωση ασφαλείας κτλ); Η εφαρμογή που διαχειρίζεται και εμφανίζει τα στοιχεία της αναγνώρισης κλήσης;

Αφού συμβαίνει παντού, σίγουρα δεν είναι ούτε θέμα παρόχου, ούτε θέμα σήματος. Αφορά τη συσκευή που δεν λειτουργεί κανονικά, και το λογισμικό που τη διαχειρίζεται (σε επίπεδο firmware, OS, driver και application).

@ ADSLgr.com All rights reserved.