PDA

Επιστροφή στο Forum : ασύρματη σύνδεση της Tv



anonymos1982
31-10-08, 00:48
Αναρωτιόμουν επειδή λόγω διαρρύθμισης του διαμερίσματος αναγκάζομαι να συνδέω καλώδιο από το ένα δωμάτιο στο άλλο για να δω τηλεόραση αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνεται αυτό ασύρματα. Έχει κανείς κάνει κάτι τέτοιο?

oncts
31-10-08, 00:52
Η ΟΝ εχει τεσταρει και προτεινει ενα εγκεκριμενο sagem PLC.To παρεχει με 79€ και προκειται για κατι πολυ στη χρηση του.Εαν ενδιαφερεσαι να μαθεις πως δουλευουν τα PLC και τι ειναι χτυπα το απλα στο google.Αν ενδιαφερεσαι να βαλεις κανε ενα τηλ στο 13802.

stef128
31-10-08, 03:09
Nαι ετσι ειναι , εγω το περιμενω !!!αντιο καλωδια μεσα στο σπιτι !!

Webrider
31-10-08, 03:48
Υπαρχουν scart adapters ασυρματοι οπου μπορεις να συνδεσει τον αποκωδικοποιητη της οn ασυρματα με την τηλεοραση που βρισκεται σε αλλο δωματιο αλλα την αλλαγη των καναλιων γινεται μονο απο τον αποκωδικοποιητη

eveonline1
31-10-08, 10:48
Υπάρχουν 2 τρόποι.
α)με ένα access point
b)με adaptores που πλαγκάρουν στις πρίζες του σπιτιού (μέσω ρεύματος δηλ) υπάρχει ΚΙΤ που πουλιέται στα μαγαζιά από 80ε.

Η ΟΝ απλά προσπαθεί να προωθήσει τα δικά της προϊόντα για το όφελος της τσέπης της μην ψαρώνετε με "τεσταρισμένα" δήθεν προϊόντα από ΟΝ ;)

giakoub
31-10-08, 10:55
Αδερφέ, δεν ξέρω ποια εμπειρία εχεις από access point αλλά δεν παίζουν στην ON...το δοκίμασα αλλά μάταια. Αντιθέτως adaptores για μπρίζα παίζουν μια χαρά.

H On υποστηρίζει τα δικά της προιόντα γιατί μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα παίξουν και τουλάχιστον θα έχεις support από αυτούς.

Εγώ από την άλλη έχω 40 μέτρα UTP καλώδιο :oneup:

Good luck

oncts
31-10-08, 16:19
Υπάρχουν 2 τρόποι.
α)με ένα access point
b)με adaptores που πλαγκάρουν στις πρίζες του σπιτιού (μέσω ρεύματος δηλ) υπάρχει ΚΙΤ που πουλιέται στα μαγαζιά από 80ε.

Η ΟΝ απλά προσπαθεί να προωθήσει τα δικά της προϊόντα για το όφελος της τσέπης της μην ψαρώνετε με "τεσταρισμένα" δήθεν προϊόντα από ΟΝ ;)

Φιλε μου δεν ψαρωνω κανεναν και δεν ειμαι τσιρακι της ΟΝ,ουτε κανω διαφημιση,απλα γνωριζω πραγματα που εσυ δεν γνωριζεις.Το συγκεκριμενο PLC που προτεινει,ειναι οντως τεσταρισμενο και δουλευει αψογα.Ο καθενας ειναι ελευθερος να βαλει οτι θελει στο χωρο του,απλα το συγκεκριμενο PLC δουλευει εγγυημενα.

cnp5
31-10-08, 18:44
Φιλε μου δεν ψαρωνω κανεναν και δεν ειμαι τσιρακι της ΟΝ,ουτε κανω διαφημιση,απλα γνωριζω πραγματα που εσυ δεν γνωριζεις.Το συγκεκριμενο PLC που προτεινει,ειναι οντως τεσταρισμενο και δουλευει αψογα.Ο καθενας ειναι ελευθερος να βαλει οτι θελει στο χωρο του,απλα το συγκεκριμενο PLC δουλευει εγγυημενα.

Να προσθέσω ότι το PLC είναι της sagem, της ίδιας εταιρίας που φτιάχνει το tvbox. Στις πρώτες δοκιμές της On για PLC είχαν κάποιο μοντέλο της Pirelli (το είχα δοκιμάσει προσωπικά και έπαιζε άψογα και εκείνο, είχε όμως μερικά προβληματάκια σε ιδιαίτερες συνθήκες).

Το νέο PLC που δίνει η On με 79€ το ζευγάρι (η τιμή αντίστοιχων στην αγορά είναι περίπου στα 100-120€ για αντίστοιχες ταχύτητες), δουλεύει ακόμα καλύτερα.

Σημαντικό είναι να πούμε ότι η On έχει δώσει (τουλάχιστον αυτό μας είπε) εντολή στην εταιρία currier που παραδίδει τον εξοπλισμό και παίρνει τα χρήματα για λογαριασμό της On, πριν το παραδώσει στο πελάτη να ελέγχει τη λειτουργία του στο χώρο παράδοσης. Αν για κάποιο λόγο αυτό δε παίζει σωστά... ο currier θα πρέπει να το πάρει πίσω και φυσικά να μη χρεώσει τίποτα τον πελάτη.

noname85
07-11-08, 13:59
αντε να δουμε.με βαζετε να το αγορασω απο περιεργια γιατι ακουγετε πολυ καλο!

geomix72
07-11-08, 16:10
Γεια σε ολους .Φιλε μου εχω δοκιμασει το ζευγαρακι POWERLINE τις netgear στα 80mbs και δουλευει τελεια.Αγορα 95 ευρω απο κεντρικο και γνωστοτατο μαγαζι με ειδη για υπολογιστες. Ουτε καλωδια ουτε τιποτα και πανω απο ολα χωρις διακοπες.Τωρα θα δοκιμασω και αυτο της belkin.Παιζει και σε πιο χαμηλη τιμη και στις δυο μαρκες αλλα στα 15mbs .

cnp5
07-11-08, 16:17
Γεια σε ολους .Φιλε μου εχω δοκιμασει το ζευγαρακι POWERLINE τις netgear στα 80mbs και δουλευει τελεια.Αγορα 95 ευρω απο κεντρικο και γνωστοτατο μαγαζι με ειδη για υπολογιστες. Ουτε καλωδια ουτε τιποτα και πανω απο ολα χωρις διακοπες.Τωρα θα δοκιμασω και αυτο της belkin.Παιζει και σε πιο χαμηλη τιμη και στις δυο μαρκες αλλα στα 15mbs .

15mbps για IPTV δε θα το διάλεγα. Τα 15,40, 80 κτλ Mbps σε powerline συσκευές είναι λίγο πλασματικά... και ποτέ δε φτάνουν σε αυτές τις ταχύτητες σταθερά. Όσο γρηγορότερο τόσο καλύτερο.

Η τιμή των 79€ για ένα ζευγάρι τέτοιο, είναι πολύ καλές (αν κοιτάξεις αντίστοιχες τιμές, είναι 85άρια νομίζω της sagem... θα το επιβεβαιώβω και θα επανέλθω)

geomix72
07-11-08, 16:28
Και εγω με αυτο το σκεπτικο πηρα το 80αρι.Οσο πιο πολλα .......τοσο πιο καλα!!!!

noname85
07-11-08, 18:28
ποιο μοντελο της sagem ειναι αυτο???

@ ADSLgr.com All rights reserved.