PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα με Τ.Υ., χαμηλο συγχρονισμο, τηλεφωνικη συνδεση και μη αποδοση static ip



Advanced
31-10-08, 01:29
Ολοι στην HOL κοροιδεύουν τον κοσμάκη !!!
Μια εβδομάδα ενεργοποιημένος και:

1. Όγδοη ημέρα δίχως τηλέφωνο
2. Όγδοη ημέρα δίχως Static IP (την έχω ζητήσει απο την αίτηση)
3. Πολύ χαμηλός συγχρονισμός σε Downstream και Upstream σύμφωνα με το status της γραμμής μου
4. Μη υποστήριξη μείωσης SNR απο το σύστημα τους (όπως λένε)

Για όλα τα παραπάνω έχω πάρει περίπου 50 φορές τηλέφωνο στην Τ.Υ. ... 50 φορές μου έχουν πει "οτι το θέμα έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα" ... 50 φορές δεν έχει γίνει τίποτα.
Έχω δει τα σχετικά με τα παραπάνω προβλήματα μυνήματα να ανοίγουν στο ERP σύστημά τους και να κλείνουν απο τους υπεύθυνους μηχανικούς δίχως κανένα σχόλιο και καμία ενημέρωση.
Έχω ζητήσει να μιλήσω με τον προιστάμενο βάρδιας της Τ.Υ. επειδή η κατάσταση έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο ... αλλά είναι ΠΑΝΤΑ απασχολημένος.
Τους έστειλα μύνημα στο ERP τους ότι αν δεν διορθωθούν όλα τα παραπάνω .. έως αύριο 8α τους καταγγείλω σε αρμόδιους φορείς και θα ζητήσω διακοπή υπηρεσιών.

Οι άνθρωποι εκεί θέλουν μια ομαδική καταγγελία σαν αυτή που έφαγε η FORTHNET...μας κοροιδεύουν φανερά.

Αύριο πάω για αίτηση σε Conn-x γιατί τελικά μόνο ο ΟΤΕ φαίνεται να είναι καλύτερος (ήμουνα πριν Forthnet) και επίσης θα τους κάνω καταγγελία μόνος μου (αν δεν ακολουθήσει και κάποιος άλλος απο εδω μέσα) όπως επίσης θα μιλήσω και με τον δικηγόρο μου για την ζημία που έχω υποστεί απο όλο αυτό το θέμα.

Ευτυχώς που υπάρχει και το ADSLGR Forum και μπορούν όλοι να βλέπουν την ..κοροιδία με τους εναλλακτικούς παρόχους.

k_77
31-10-08, 03:28
Πάντως τα 10Mb δεν είναι και τόσο άσχημα....
Γιατί δεν έχεις τηλέφωνο; POTS είσαι ή sip; Γιατί δεν έχεις τηλέφωνο.

gmbix
31-10-08, 09:28
Χάλια ρε παιδιά τα πράγματα με την HOL και έλεγα οτι θα ήταν τουλαχιστον αποδεκτά:down:
και εγω 2 μήνες για ενεργοποίηση περιμένω...
και αυτός ο προιστάμενο ΠΟΤΕ δεν μπορείς να μιλήσεις.
"Καθυστερημενη" HOL - Forthnet = x :whistle:

kostasa01
31-10-08, 09:52
Προχωρήστε σε καταγγελία. Τί περιμένετε δηλαδή;
Και τον προϊστάμενο τί τον θελετε; Για να του πείτε το πρόβλημά σας; Στα xxxxxxxxx.. Ξέρετε πόσα τετοια προβλήματα ακούει;

Ειλικρινά απορώ τί περιμένετε απο τον κάθε προϊστάμενο να σας πει..

adim_77
31-10-08, 10:17
Διαβαστε παρακατω το μαυρο χαλι της HOL ................(ενα μερος καταγγελιας , χωρις ονοματα )


Είμαι συνδρομητής Double play της HOL από 14.2.2008 . Mε την πάροδο μιας εβδομάδας μετά την σύνδεση μου διαπίστωσα πρόβλημα με τον συναγερμό της οικίας μου , σε άμεση επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη , μου απάντησαν μετά από διαδοχικά τηλεφωνήματα ότι επειδή η τηλεφωνία είναι VOIP , υπάρχει πρόβλημα με συσκευές συναγερμού όπως τηλεφωνητές κλπ. Να σημειώσω ότι στην επικοινωνία με τον πωλητή της εταιρίας δεν μου αναφέρθηκε η συγκεκριμένη δυσλειτουργία. Μου ζητήθηκε να κάνω υπομονή μέχρι να μπορούν να μου γυρίσουν την VOIP σε Pots . Από το τέλος Φεβρουαρίου 2008 έως το τέλος Αύγουστου 2008 στο συγκεκριμένο πρόβλημα ,δηλαδή επί 5 μήνες , μου πρόβαλαν διαφορές δικαιολογίες ,μέχρι που φτάσανε σε σημείο να μου πουν να ξανάπαω στον ΟΤΕ και να ξαναγυρίσω έπειτα στην Hol για να μπορώ να έχω POTS . Στις 1/9/2008 σε τηλεφώνημα μου στις πωλήσεις μου έδωσαν μια λύση να κάνω αίτηση για νέα γραμμή HOL (POTS) ,έτσι ώστε να αντικαταστήσει την παλιά(VOIP) , και να μεταφερθεί το υπάρχον νούμερο τηλέφωνου και το USER NAME , χωρίς χρέωση . Στέλνω με email την νέα αίτηση 1/9/2008 και περιμένω μέχρι τις 29/9/2008 όποτε και στέλνω email στον ευγενή κατά τα αλλά υπάλληλο όπως μου είπε ο ίδιος. Μου απαντά αυθημερόν τηλεφωνικά και ζητώντας μου συγγνώμη μου λέει ότι η αίτηση χάθηκε και ότι μίλησε στον προϊστάμενο του και να κάνω υπομονή 2 εβδομάδες ακόμα και θα λυθεί το προβλημα . Σημειωτέον ότι την νέα αίτηση την έστειλα και στο sales@hol.gr . Στις 8/10/2008 μου στέλνουν την νέα αίτηση να υπογράψω ,επικοινωνώ με τον παραπάνω κύριο και μου λέει λάθος να την αγνοήσω. Στις 8/10 μου έρχεται sms και μου λέει πιθανή ενεργοποίηση 6/11/2008 . Στέλνω email και προσπαθώ τηλεφωνικά να επικοινωνήσω για την αργοπορία άλλου 1 μηνός στο θέμα μου αλλά δεν απαντά. Από τις 10/10/2008 έρχονται ανά 1-2 μέρες στην οικία μου συνέχεια Modem-Router με έγγραφα ενεργοποίησης Double Play . Συνολικά έχω λάβει 4 επιπλέον φόρες τον εξοπλισμό εγκατάστασης και την τελευταία 5η φορά αρνήθηκα να τον παραλάβω από την courier (Γενική ταχυδρομική). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά από τις 12/10/2008 δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ιντερνέτ . Μετά από τεράστια ταλαίπωρα στην τηλεφωνική αναμονή επιτέλους μίλαω με κάποιον υπεύθυνο, ο οποίος με διαβεβαιώνει ότι θα κάνει ότι είναι δυνατόν για το πρόβλημα μου και ότι ο εξοπλισμός μου έρχεται λόγω λάθους του τμήματος πωλήσεων. Περνά οι μέρες δεν γίνεται τίποτα και ο εν λογω κύριος επίσης δεν απαντά στα τηλεφωνικά μου μηνύματα. Έπειτα επικοινωνεί μαζί μου αλλος ο οποίος μου είπε ότι θα ασχοληθεί και αυτός με το θέμα και μου είπε ότι έλυσε το πρόβλημα από θέμα διαχείρισης user name και ότι θα πίεσε για το τεχνικό θέμα της υπόθεσης. Από τεχνικό της εταιρίας με ενημερώνει ότι από 16/10/2008 τρέχει το αίτημα μου για μεικτονομηση και το αργότερο σε 5 εργάσιμες θα έρθει το συνεργείο. Με την παρέλευση 5 εργάσιμων επικοινωνώ πάλι και μετά από 2 μέρες στο τηλέφωνο να εξηγώ για χιλιοστή φορά τον πρόβλημα μου , τεχνικό σας λέει ότι θα το δηλώσει επείγον. Σήμερα 30/10/2008 ακόμα δεν έχω τηλέφωνο ούτε Internet.
Παρεμπιπτόντως η ποιότητα των υπηρεσιών όσο λειτουργούσε η γραμμή ήταν άθλια με συνεχείς αποσυνδέσεις και διακοπές στην τηλεφωνία ,όπως παραδέχτηκε τηλεφωνικά και τεχνικός της εταιρίας σας.

αυτό ειναι το χαλι τους το μαυρο ........εχω πληρωσει στο κινητο ταααα λεφτα , εχω σπαταλησει ωρεσ απο την δουλεια μου να περιμενω στην αναμονη, εχει καει το αυτι μου στο κινητο να περιμενω..... μεχρι και 1 ωρα και αμα φυγω θα μου ζητησουν και 55 ευρο επειδη θα φυγω σε λιγοτερο απο ενα χρονο

Advanced
31-10-08, 10:49
Πάντως τα 10Mb δεν είναι και τόσο άσχημα....
Γιατί δεν έχεις τηλέφωνο; POTS είσαι ή sip; Γιατί δεν έχεις τηλέφωνο.

Φίλε μου,

τα 10 Mbps για την γραμμή μου και απο τους συγχρονισμούς που είχα δει με την Forthnet είναι επιεικώς ... Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Α !!!
Θα έπρεπε να συγχρονίζω στα 13-14 Mbps σύμφωνα με το status της γραμμής.
Και το Upstream έπαιζε πάνω απο 1000 Kbps.
Εσύ που έχεις 1024 Kbps σου φαίνονται καλά, αν όμως συγχρόνιζες σε άλλον πάροχο στα 15 Mbps ... θα σου φαίνοταν λίγα !

Το βασικό μέρος του θέματος του συγχρονισμού όμως είναι άλλο.
Έχουν στήσει ένα σύστημα οριοθετήσεως του SNR στα 12 db το οποίο μάλιστα (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) είναι αδιάβλητο. Για αυτο το λόγο έχουν όλοι χαμηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού απο τους άλλους παρόχους (αύξηση SNR = μείωση ταχύτητας).
Κι αυτό το έχουν κάνει για τεχνικούς λόγους, δηλ. αντι να τρέχουν κολόνες και στα καφάο για να βρίσκουν την τυχόν βλάβη (όπως κάνει π.χ. η forthnet και ο ΟΤΕ)... βαλτο σου λέει default στα 12 db, εκεί που δηλαδή και χάλια γραμμή να έχεις να μην συμβαίνουν αποσυγχρονισμοί και προβλήματα, για να μην τρέχουμε.

ΚΙ ΕΣΥ ΜΕΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 39,9 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 24 MBPS ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΙΣΗ (10 Mbps) TAXYTHTΕΣ.

Τώρα θα μου πείς λέει "ως 24 Mbps", αλλά για ποιο λόγο εγώ που συγχρονίζω στα 9 Mbps να πληρώνω τα ίδια με αυτόν που συγχρονίζει στα 15 Mbps και πάνω ??

........Auto merged post: Advanced πρόσθεσε 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προχωρήστε σε καταγγελία. Τί περιμένετε δηλαδή;
Και τον προϊστάμενο τί τον θελετε; Για να του πείτε το πρόβλημά σας; Στα π@π@ρια του.. Ξέρετε πόσα τετοια προβλήματα ακούει;

Ειλικρινά απορώ τί περιμένετε απο τον κάθε προϊστάμενο να σας πει..

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ !!!!

baskon
31-10-08, 10:52
Στη φορθνετ μηπως ησουν με siemens?Σιγουρα απο αυτο μονο θα κερδιζες 1-2 mbit...
Οσο για τα υπολοιπα..Πηγαινε σε conn-x..
Αλλα μη νομιζεις οτι εκει θα σου προσφερουν μειωση snr,απλα θα ειναι γυρω στο 9 οποτε θα συγχρονιζεις παραπανω..
Για την εξυπηρετηση πραγματι ειναι λιγο καλυτερα στον Οτε αλλα δεν ειναι και εκει ροδινα.Οπως ανεφερα και αλλου φιλος απο Αλτεκ εχει κανει 2 βδομαδες αιτηση για conn-x και ακομα περιμενει.Θα σε παρουμε τηλ αν υπαρχει προβλημα .Εννοειται πως δε παιρνουν.Η γραμμη ειναι ετοιμη ετσι και αλλιως και το μονο που θελει ειναι ενα Username.Αλλα τι να τους πεις?

Εγω γενικα πιστευω ότι η εξυπηρετηση παντου ειναι χαλια ,με τον Οτε να υπερεχει ελαφρως και να ειναι λιγο καλυτερος απο το απολυτο μπαχαλο που επικρατει στους αλλους..

semola
31-10-08, 10:52
3. Πολύ χαμηλός συγχρονισμός σε Downstream και Upstream σύμφωνα με το status της γραμμής μου
Ταχύτητα: 9938/856

Σίγουρα μας δουλεύεις!:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

sam32
31-10-08, 11:03
Είχα κάνει αίτηση στη HOL για Double Play από 23-72008.
Διεκόπη η σύνδεση ΟΤΕ 15-10-2008 και από τότε δεν έχω τηλέφωνο, διότι η σύνδεση της HOL έχει κάποιο πρόβλημα.
Έχω πάρει περίπου 20 φορές τηλέφωνο στην Τ.Υ. και μου έχουν πει "οτι το θέμα έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα", ενώ δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι τώρα.
Έχω ζητήσει να μιλήσω με τον προιστάμενο της Τ.Υ. επειδή έχω ήδη αγανακτήσει, αλλά ποτέ δεν είναι διαθέσιμος.
Τους ενημέρωσα ότι εάν σε δυο ημέρες δεν έχει αποκατασταθεί η τηλεφωνική σύνδεση θα ζητήσω διακοπή υπηρεσιών.
Συμφωνώ απόλυτα ότι τους χρειάζετε ομαδική καταγγελία.

mastrogas
31-10-08, 12:21
3. Πολύ χαμηλός συγχρονισμός σε Downstream και Upstream σύμφωνα με το status της γραμμής μου
Ταχύτητα: 9938/856

Σίγουρα μας δουλεύεις!:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Μάλλον μας δουλεύει !!!Εγώ συγχρονίζω γύρω στα 3500/760 !!!!:(...Τεσπά...Το έχω ξεπεράσει αυτό...:cool:
Από 12/09/08 :
Δεν δουλεύει ο συναγερμός .... Δεν μπορώ να μιλήσω στο τηλέφωνο πάνω απο 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα (χρονομετρημένα)!!! Αποσυνδέσεις κάθε μισή ώρα τουλάχιστον .
Κατά τα άλλα όλα καλά :rofl::rofl::rofl: !!!!!
Α και μια μέρα με πήραν να μου πούν να με γυρίσουν σε POTS γιατί τους είχα πρήξει με τα προβλήματα μου και μετά από 15 λεπτά πολιτισμένης συζήτησης μου λέει : μισό λεπτό να δώ αν υποστηρίζουμε την περιοχή σας ...παύση μερικών δευτερολέπτων...Αχ δεν σας υποστηρίζουμε ακόμη!!!!Καλέστε με σε 1 μήνα να σας ενημερώσω εγώ προσωπικά τι θα γίνει (τονίζω πως με κάλεσε μόνη της και μου είπε τι έπρεπε να πληρώσω για να μου κάνουν την VOIP σε POTS χωρίς καν να γνωρίζει οτι δεν με υποστηρίζουν σε POTS) !!!!
:respekt: στην HOL είναι πολύ μπροστά !!!!
Σε περίπτωση ομαδικής καταγγελίας είμαι μέσα !

P.S. : Λέτε αν βάλουμε όλη μας την θετική ενέργεια να φτιάξουν τα πράγματα ξαφνικά αυριο το πρωί ????;)

Advanced
31-10-08, 13:05
Μάλλον μας δουλεύει !!!Εγώ συγχρονίζω γύρω στα 3500/760 !!!!:(...Τεσπά...Το έχω ξεπεράσει αυτό...:cool:
Από 12/09/08 :
Δεν δουλεύει ο συναγερμός .... Δεν μπορώ να μιλήσω στο τηλέφωνο πάνω απο 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα (χρονομετρημένα)!!! Αποσυνδέσεις κάθε μισή ώρα τουλάχιστον .
Κατά τα άλλα όλα καλά :rofl::rofl::rofl: !!!!!
Α και μια μέρα με πήραν να μου πούν να με γυρίσουν σε POTS γιατί τους είχα πρήξει με τα προβλήματα μου και μετά από 15 λεπτά πολιτισμένης συζήτησης μου λέει : μισό λεπτό να δώ αν υποστηρίζουμε την περιοχή σας ...παύση μερικών δευτερολέπτων...Αχ δεν σας υποστηρίζουμε ακόμη!!!!Καλέστε με σε 1 μήνα να σας ενημερώσω εγώ προσωπικά τι θα γίνει (τονίζω πως με κάλεσε μόνη της και μου είπε τι έπρεπε να πληρώσω για να μου κάνουν την VOIP σε POTS χωρίς καν να γνωρίζει οτι δεν με υποστηρίζουν σε POTS) !!!!
:respekt: στην HOL είναι πολύ μπροστά !!!!
Σε περίπτωση ομαδικής καταγγελίας είμαι μέσα !

P.S. : Λέτε αν βάλουμε όλη μας την θετική ενέργεια να φτιάξουν τα πράγματα ξαφνικά αυριο το πρωί ????;)

Έλεος ρε παιδιά, λέτε να σας δουλεύω??
Ήμουνα με forthnet και με SIEMENS CL-110 και συγχρόνιζα στα 12-13 Mbps, μου έρχεται το Netfaster απο την HOL, το ρίχνω πάνω στην γραμμή της Forthnet και συγχρόνιζε στα 14-15 Mbps.
Με το που ενεργοποιείται η γραμμή της HOL το Netfaster συγχρονίζει περίπου στα 9,5 - 10 Mbps και το SIEMENS CL-110 στα 8,5 Mbps.
Φυσικά εννοείται ότι χρησιμοποιώ το Netfaster ... αλλά δεν χάνω 14-15 Mbps απο την γραμμή μου ?????

Και φυσικά αν η καταγγελία κοινοποιηθεί εκεί που πρέπει θα θορυβηθούν και ίσως πέσουν και πρόστιμα. Σε μένα με το που είδαν το μύνημα για καταγγελία απο το Sales τους που επικοινώνησα πριν λίγο για να ρωτήσω για την διαδικασία διακοπής, ο τύπος ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευγενικός και ούτε και ο ίδιος πίστευε αυτά που έβλεπε να συμβαίνουν στην εταιρία του.

9 db δίνει SNR το connex ... σίγουρα?

mastrogas
31-10-08, 13:16
Έλεος ρε παιδιά, λέτε να σας δουλεύω??
Ήμουνα με forthnet και με SIEMENS CL-110 και συγχρόνιζα στα 12-13 Mbps, μου έρχεται το Netfaster απο την HOL, το ρίχνω πάνω στην γραμμή της Forthnet και συγχρόνιζε στα 14-15 Mbps.
Με το που ενεργοποιείται η γραμμή της HOL το Netfaster συγχρονίζει περίπου στα 9,5 - 10 Mbps και το SIEMENS CL-110 στα 8,5 Mbps.
Φυσικά εννοείται ότι χρησιμοποιώ το Netfaster ... αλλά δεν χάνω 14-15 Mbps απο την γραμμή μου ?????

Και φυσικά αν η καταγγελία κοινοποιηθεί εκεί που πρέπει θα θορυβηθούν και ίσως πέσουν και πρόστιμα. Σε μένα με το που είδαν το μύνημα για καταγγελία απο το Sales τους που επικοινώνησα πριν λίγο για να ρωτήσω για την διαδικασία διακοπής, ο τύπος ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευγενικός και ούτε και ο ίδιος πίστευε αυτά που έβλεπε να συμβαίνουν στην εταιρία του.

9 db δίνει SNR το connex ... σίγουρα?

Το μας δουλεύεις το είπα έτσι στην πλάκα , προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό .
Όπως θα διάβασες και εγώ έχω όσα προβλήματα έχεις και εσύ !!!
Από το sales τι σου είπαν για την διακοπή ?Πληρώνεις κάτι ,θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ ? Εγώ αυτά σκέφτομαι και δεν έχω ξεκινήσει για αλλού !

MNP-10
31-10-08, 13:36
Φίλε μου,

τα 10 Mbps για την γραμμή μου και απο τους συγχρονισμούς που είχα δει με την Forthnet είναι επιεικώς ... Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Α !!!
Θα έπρεπε να συγχρονίζω στα 13-14 Mbps σύμφωνα με το status της γραμμής.
Και το Upstream έπαιζε πάνω απο 1000 Kbps.
Εσύ που έχεις 1024 Kbps σου φαίνονται καλά, αν όμως συγχρόνιζες σε άλλον πάροχο στα 15 Mbps ... θα σου φαίνοταν λίγα !

Το βασικό μέρος του θέματος του συγχρονισμού όμως είναι άλλο.
Έχουν στήσει ένα σύστημα οριοθετήσεως του SNR στα 12 db το οποίο μάλιστα (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) είναι αδιάβλητο. Για αυτο το λόγο έχουν όλοι χαμηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού απο τους άλλους παρόχους (αύξηση SNR = μείωση ταχύτητας).
Κι αυτό το έχουν κάνει για τεχνικούς λόγους, δηλ. αντι να τρέχουν κολόνες και στα καφάο για να βρίσκουν την τυχόν βλάβη (όπως κάνει π.χ. η forthnet και ο ΟΤΕ)... βαλτο σου λέει default στα 12 db, εκεί που δηλαδή και χάλια γραμμή να έχεις να μην συμβαίνουν αποσυγχρονισμοί και προβλήματα, για να μην τρέχουμε.

ΚΙ ΕΣΥ ΜΕΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 39,9 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 24 MBPS ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΙΣΗ (10 Mbps) TAXYTHTΕΣ.

Τώρα θα μου πείς λέει "ως 24 Mbps", αλλά για ποιο λόγο εγώ που συγχρονίζω στα 9 Mbps να πληρώνω τα ίδια με αυτόν που συγχρονίζει στα 15 Mbps και πάνω ??


Σημασια εχει ποσο κατεβαζεις πραγματικα - οχι η ταχυτητα κλειδωματος. Θα ηθελες να κλειδωνεις 16 και να κατεβαζεις πραγματικα με 3 λογω SNR 1 πχ? Γιατι οταν η γραμμη παει γρηγορα αλλα ο θορυβος ειναι παρα πολυς, τοτε τα δεδομενα ξαναμεταδιδονται πολλες φορες μεχρι να γινει χωρις σφαλματα η μεταδοση. Δλδ μια 16αρα, αν αναγκαζεται λογω θορυβου να στελνει τα δεδομενα 4 φορες, τοτε εχει γινει 4 mbps. Αν ομως τη κατεβασεις πχ στα 10 και ο θορυβος ειναι οκ, τοτε δε κανει επαναληψεις και αρα εχεις 10 (τα νουμερα υποθετικα).

Σε πραγματικο παραδειγμα, φιλο με forthnet του αλλαξα πρωτοκολο απ'το router (ADSL2+ σε ADSL μονο), οποτε κλειδωνε μεν λιγοτερο στα 8 mbps (ειχε 12-13 mbps σε ADSL2+ και κατεβαζε με 3-3.5 mbps πραγματικα) αλλα υπερδιπλασιασε το κανονικο download rate (6.5 mbps πραγματικο). Οποτε μη τρελενεσαι με το θεμα του κλειδωματος.

Το να μεινεις χωρις τηλεφωνο, η ΤΥ να ειναι προβληματικη ή να μη μπορουν να εκτελεσουν μια απλη παραγγελια για static ip ειναι ενα θεμα, το να κλειδωνεις ψηλα και να παιρνεις εν τελει λιγοτερα απο οτι θα επαιρνες αν κλειδωνες χαμηλοτερα, εεε.. αυτο ειναι ανεπιθυμητο.. απλα λιγοι καταλαβαινουν (τεχνικα) το συμβιβασμο μεταξυ επιτευξης ταχυτητας και θορυβου και τι επιπτωση εχει στη σταθεροτητα και τις επαναληπτικες μεταδοσεις λογω λαθων.





Ήμουνα με forthnet και με SIEMENS CL-110 και συγχρόνιζα στα 12-13 Mbps, μου έρχεται το Netfaster απο την HOL, το ρίχνω πάνω στην γραμμή της Forthnet και συγχρόνιζε στα 14-15 Mbps.
Με το που ενεργοποιείται η γραμμή της HOL το Netfaster συγχρονίζει περίπου στα 9,5 - 10 Mbps και το SIEMENS CL-110 στα 8,5 Mbps.
Φυσικά εννοείται ότι χρησιμοποιώ το Netfaster ... αλλά δεν χάνω 14-15 Mbps απο την γραμμή μου ?????


Οχι δε τα χανεις γιατι 24 πιανουν μονο σε ιδεατες καταστασεις - δλδ το 24 ειναι ενα νουμερο ιδεατο.. γι'αυτο λενε ολοι ΕΩΣ 24, οχι 24... Πιθανοτατα, αμα επιασες 14-15 στη forthnet, λογικα δε θα δεις μεγαλη διαφορα οπου και αν πας αλλου.. Το να κλειδωνει 10 στη HOL ειναι επειδη εχουν μεγαλη διαφορα στο SNR (6 vs 12) αλλα στη τελικη αυτο που μετραει ειναι ποσο κατεβαζεις στ'αληθεια. Και ο ΟΤΕ παρεπιπτοντως εχει υψηλοτερο SNR απ'τη forthnet, οπoτε μη περιμενεις να κερδισεις 10 mbps σε σχεση με τη forthnet.

Advanced
31-10-08, 14:17
Σημασια εχει ποσο κατεβαζεις πραγματικα - οχι η ταχυτητα κλειδωματος. Θα ηθελες να κλειδωνεις 16 και να κατεβαζεις πραγματικα με 3 λογω SNR 1 πχ? Γιατι οταν η γραμμη παει γρηγορα αλλα ο θορυβος ειναι παρα πολυς, τοτε τα δεδομενα ξαναμεταδιδονται πολλες φορες μεχρι να γινει χωρις σφαλματα η μεταδοση. Δλδ μια 16αρα, αν αναγκαζεται λογω θορυβου να στελνει τα δεδομενα 4 φορες, τοτε εχει γινει 4 mbps. Αν ομως τη κατεβασεις πχ στα 10 και ο θορυβος ειναι οκ, τοτε δε κανει επαναληψεις και αρα εχεις 10 (τα νουμερα υποθετικα).

Σε πραγματικο παραδειγμα, φιλο με forthnet του αλλαξα πρωτοκολο απ'το router (ADSL2+ σε ADSL μονο), οποτε κλειδωνε μεν λιγοτερο στα 8 mbps (ειχε 12-13 mbps σε ADSL2+ και κατεβαζε με 3-3.5 mbps πραγματικα) αλλα υπερδιπλασιασε το κανονικο download rate (6.5 mbps πραγματικο). Οποτε μη τρελενεσαι με το θεμα του κλειδωματος.

Το να μεινεις χωρις τηλεφωνο, η ΤΥ να ειναι προβληματικη ή να μη μπορουν να εκτελεσουν μια απλη παραγγελια για static ip ειναι ενα θεμα, το να κλειδωνεις ψηλα και να παιρνεις εν τελει λιγοτερα απο οτι θα επαιρνες αν κλειδωνες χαμηλοτερα, εεε.. αυτο ειναι ανεπιθυμητο.. απλα λιγοι καταλαβαινουν (τεχνικα) το συμβιβασμο μεταξυ επιτευξης ταχυτητας και θορυβου και τι επιπτωση εχει στη σταθεροτητα και τις επαναληπτικες μεταδοσεις λογω λαθων.




Οχι δε τα χανεις γιατι 24 πιανουν μονο σε ιδεατες καταστασεις - δλδ το 24 ειναι ενα νουμερο ιδεατο.. γι'αυτο λενε ολοι ΕΩΣ 24, οχι 24... Πιθανοτατα, αμα επιασες 14-15 στη forthnet, λογικα δε θα δεις μεγαλη διαφορα οπου και αν πας αλλου.. Το να κλειδωνει 10 στη HOL ειναι επειδη εχουν μεγαλη διαφορα στο SNR (6 vs 12) αλλα στη τελικη αυτο που μετραει ειναι ποσο κατεβαζεις στ'αληθεια. Και ο ΟΤΕ παρεπιπτοντως εχει υψηλοτερο SNR απ'τη forthnet, οπoτε μη περιμενεις να κερδισεις 10 mbps σε σχεση με τη forthnet.

Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο.
Αλλά πρέπει να τεστάρεις και σε ψηλά Mbps το κατέβασμα και σε χαμηλά Mbps για να έχεις άποψη για το τι ακριβώς γίνεται στην γραμμή σου. Όταν όμως αυτοί δεν σου δίνουν την δυνατότητα να συγχρονίσεις ψηλά, πως στο καλό να το τεστάρεις ???

BTW, μίλησα με κάποιον απο το τμήμα διακοπής υπηρεσιών και οταν είδε όλο αυτό το απαράδεκτο σκηνικό που μου συνέβει δεσμεύτηκε να το τσεκάρει μόνος του το θέμα (όταν φυσικά του είπα ότι θέλω να διακόψω), και ότι θα με έπαιρνε τεχνικός τηλέφωνο σε 1 ώρα.
Του λέω, "-Ανθρωπέ μου αυτα που μου λες τα ακούω επι 8 ημέρες..." .. όχι μου λέει θα σε πάρει σίγουρα.

Όντως, με παίρνει κάποιος τεχνικός (Admin πρέπει να ήταν απο τους servers) ο οποίος μέσα σε 5 λεπτά διόρθωσε το πρόβλημα του τηλεφώνου και σε 2 λεπτά κατέβασε το SNR της γραμμής μου στα 6 db (down stream+ up stream) και επίσης μου είπε ότι σε λίγη ώρα θα είναι έτοιμη και η static ip.
Η τηλεφωνική γραμμή έπεφτε σε λάθος port, δηλ. για υπόθεση 7 λεπτών έπρεπε να γίνει όλη αυτή η βαβούρα και έπρεπε να περιμένω 8 ημέρες. Έλεος !!

Με τα νέα δεδομένα λοιπόν έχω συγχρονίσει σταθερά στα 13,5 Mbps Down και 1004 Kbps Upload και έχω επιτέλους τηλέφωνο με πολύ καθαρό σήμα.
Αν δουλέψει και η Static IP σε λίγη ώρα .. θα είμαι πλήρως ικανοποιημένος.
Επίσης μην παραλείψω να αναφέρω ότι το ping σε Ελληνικούς game servers κυμαίνεται στα 30-40 ms (καμία σχέση με Forthnet -> 150 - 400 ms)

Ας είναι καλά ο άνθρωπος στο Τμήμα Διακοπής Υπηρεσιών ... τελικά και Ο ΑΓΙΟΣ ΦΟΒΕΡΑ ΘΕΛΕΙ.

MNP-10
31-10-08, 15:45
Ατσα η hol.. μας εξεπληξε :lol:

DaveMurray
31-10-08, 15:57
Και εγώ θέλω!!! :lol:

Αλλά ακούω: ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Άρα σιγά να μην μπώ στην ταλαιπωρία που είχε ο φίλος μας.


"Κάτσε εκεί που είσαι Κωστή και περίμενε οπτική :p"

@ ADSLgr.com All rights reserved.