PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική πτώση ταχύτητας συγχρονισμού & attenuation 39/39



naupigos
31-10-08, 01:09
Παιδια καλως σας βρηκα και θα ηθελα τη βοηθεια και την πολυτιμη γνωμη σας για ενα προβλημα που εχω με την ADSL Vodafone.

Πριν μερικες μερες πραγματοποιηθηκε η συνδεση και ο τεχνικος μου ειπε οτι πιανει στην εισοδο της πολυκατοικιας περιπου 9800. Κατα τη μετα συνδεση μου εβλεπα στο fritzbox να πιανει περιπου 9500 και γενικα το θεμα πηγαινε καλα.

πριν μερικες μερες η ταχυτητα επεσε πολυ και σερνοταν το σερφαρισμα. τοτε παρατηρησα οτι ο συγχρονισμος ειχε πεσει στα 1500 περιπου..... Μαλιστα χθες μετα απο restart το ρουτερ δεν ελεγε να συγχρονιστει και το λαμπακι αναβοσβηνε συνεχεια.

σημερα τα ιδια, μια δοση συνδεθηκε με 2200 και μετα απο ρεσταρτ καθολου συνδεση και τωρα που γραφω εχει 1009...:down:

εχω την εντυπωση οτι χαλασε το ρουτερ, εσεις τι λετε πανω σε αυτο. τι στο $@$%$ φταει τελωσπαντων...??

μερικα στοιχεια που ισως βοηθησουν

FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.57
1009/88 kbit/s Signal/Noise ratio dB 11 12
Line attenuation dB 39 39
Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal ATP dBm 20.4 12.5

ariadgr
31-10-08, 02:09
FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.57
1009/88 kbit/s Signal/Noise ratio dB 11 12
Line attenuation dB 39 39

Βραχυκύκλωμα...

naupigos
31-10-08, 02:21
Βραχυκύκλωμα...

Μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος?Δλδ τι φταει ακριβως και τι μπορω να διορθωσω στον εξοπλισμο ή στο πριζακι κτλ?? Ευχαριστω

ariadgr
31-10-08, 02:35
Μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος?Δλδ τι φταει ακριβως και τι μπορω να διορθωσω στον εξοπλισμο ή στο πριζακι κτλ?? Ευχαριστω

Υπαρχει βραχυκύκλωμα σε κάποιο σημείο της καλωδίωσης, ίσως στο κομμάτι από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα, ή στην καλωδίωση του διαμερίσματος.
Δήλωσέ το βλάβη και ζήτα να έρθει τεχνικός να το ελέγξει στον κατανεμητή.

Aias
01-11-08, 10:03
Υπαρχει βραχυκύκλωμα σε κάποιο σημείο της καλωδίωσης, ίσως στο κομμάτι από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα, ή στην καλωδίωση του διαμερίσματος.
Δήλωσέ το βλάβη και ζήτα να έρθει τεχνικός να το ελέγξει στον κατανεμητή.


Αν ομως μετρησει με το analyser στην εισαγωγη και βρει κανονικη ταχυτητα τοτε θα πρεπει να πληρωσεις 89 ευρω.

Δες πρωτα αν ειναι κατι απο σενα (πειραξες κατι εσυ απο τις καλωδιωσεις,αλλαξες τοποθεσια στο router,το εβαλες σε αλλο μπριζακι?)και δανισου ενα router απο φιλο να δεις αν φταιει το router.

sportguy
10-11-08, 00:50
χωρις να αλλαξω τιποτα.. εχω παθει το ιδιο? και δεν ξερω τι να κανω! απο 7900 σε 3400... ημαρτον δηλαδη! θελουν δηλαδη να φυγουμε απο αυτους?

christo
13-11-08, 00:42
Σε ποιες περιοχες ειστε ???
Ακουσα οτι επειδη η ΔΕΗ σκαβει ολη την αθηνα εχει κανει προβληματα ...
Αμπελοκηπους που ειμαι τα ιδια συνεβησαν μεσα σε μια μερα....

Κοινως ... Την κατσαμε ....

Απο ftp κατεβαζω με 10 kbps Super ....

Εποχες dial up me modem 56kbps

Τι ωραιες εποχες ε???

tassos1978
16-11-08, 18:47
χωρις να αλλαξω τιποτα.. εχω παθει το ιδιο? και δεν ξερω τι να κανω! απο 7900 σε 3400... ημαρτον δηλαδη! θελουν δηλαδη να φυγουμε απο αυτους?

Λάμπες φθορίου στο σπίτι σου ή σε γειτονικό, νέες adsl συνδέσεις σε διαμερίσματα του ίδιο κτιρίου, υγρασία στους τοίχους, συσκευές κοντά στις καλωδιώσεις, μπορεί να συμβαίνουν πάρα πολλά πράγματα. Δε νομίζω ο κάθε πάροχος να θέλει να χάνει τους πελάτες του ε. Ας μην είμαστε παράλογοι. Δε φταίνε σε όλα οι πάροχοι. Έλεγχος από πλευρά μας με κάποιον ηλεκτρολόγο που να ξέρει πρώτα, και μετά τα πυρά προς τα εκεί :oneup:

ATG
19-11-08, 04:28
χωρις να αλλαξω τιποτα.. εχω παθει το ιδιο? και δεν ξερω τι να κανω! απο 7900 σε 3400... ημαρτον δηλαδη! θελουν δηλαδη να φυγουμε απο αυτους?

Δοκιμασε update το fw αν εχεις το fritz.
Σε φιλο μου δουλεψε.

zeta
19-11-08, 04:35
Λάμπες φθορίου στο σπίτι σου ή σε γειτονικό, νέες adsl συνδέσεις σε διαμερίσματα του ίδιο κτιρίου, υγρασία στους τοίχους, συσκευές κοντά στις καλωδιώσεις, μπορεί να συμβαίνουν πάρα πολλά πράγματα. Δε νομίζω ο κάθε πάροχος να θέλει να χάνει τους πελάτες του ε. Ας μην είμαστε παράλογοι. Δε φταίνε σε όλα οι πάροχοι. Έλεγχος από πλευρά μας με κάποιον ηλεκτρολόγο που να ξέρει πρώτα, και μετά τα πυρά προς τα εκεί :oneup:

καλά όλα τα άλλα, αλλά οι λάμπες φθορίου τί ρόλο βαράνε?
επηρεάζουν την adsl γραμμή? είναι δυνατόν?:what::confused::eek::shock:
(καλά δε σοκαρίστηκα τόσο πολύ, πλάκα κάνω, απλά μου κάνει εντύπωση)

aa144
19-11-08, 09:28
Οι λάμπες φθορισμού από μόνες τους όχι, η ταλάντωση στο κύκλωμα L-C αυτό δηλαδή που ονομάζουμε ballast μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να δώσει αρμονικές σε ψηλές συχνότητες. Επίσης τυχόν ηλεκτρονικά ballast για λάμπες φθορισμού (και όχι μόνο) μπορούν να μεταδώσουν, υπό προϋποθέσεις, την εσωτερική ταλάντωση του switching κυκλωματος που περιέχουν και στο εξωτερικό δίκτυο ηλεκτρισμού. Ο επηρεασμός της λειτουργίας της γραμμής γίνεται επαγωγικά και όχι μέσω εισόδου των παρασίτων στο ρούτερ από την πλευρά του τροφοδοτικού του.

Το θέμα είναι τεκμηριωμένο και έχει αναλυθεί και αλλού, υπάρχουν και σχετικά γραφήματα της ζημιάς, επίσης υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης (όχι εφικτός για τον μη-ειδικό).

zeta
19-11-08, 17:00
κατάλαβα, κοιτα να δεις τι μαθαίνει κανείς.

drfear
18-12-08, 21:38
αναρωτιεμαι αν σε αυτες τις περιπτωσεις τα φιλτρα φερριτη θα ειχαν αποτελεσμα... :hmm:

aries9
04-03-09, 02:17
Ν Ψυχικο απο 14000 στα 5500 σε μια μερα!! με download att 34 db kai noise margin 9 se jetspeed iad
Εδωσα βάβη και μου ειπαν οτι ειναι το μπριζακι λεει το ειδε ο οτε απο εκει
το μπριζακι το κοταξα ειναι μια χαρα
Εμενα μου φαινεται οτι πηραξαν το προφιλ του dslam
Επισης σε φιλο στη Νεα σμυρνη απο 12 στα 8!! λετε να ειναι τυχαιο?

aa144
04-03-09, 02:28
Καλωδιακή βλάβη λέγεται αυτό. Στείλε κανένα γράφημα αν έχεις ΦΡΙΤΣ.

Αναφέρομαι στο δικό σου, δεν ξέρω για τον φίλο σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.