PDA

Επιστροφή στο Forum : line attenuation



skiouras
31-10-08, 05:34
Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό:

Κάποια στιγμή χτές παρατήρησα οτι το line attenuation από 36 που ήταν συνήθως εκτοξεύθηκε στο 45. Το snr έχει γίνει ασανσέρ πηγαινοντας από το 1 μέχρι το 9. Δεν άλλαξα κάτι ουτε σε συνδεσμολογία στις μπρίζες. Ανάβηκε επίσης το upstream attenuation και αυτό από τα 20 στα 29. Αποτέλεσμα όλων να κλειδώνω στα ~2mbps down, 0.9 up. Που μπορεί να οφειλεται αυτό;

Patha
31-10-08, 14:31
Κάτι με το splitter ή τα φίλτρα ίσως... ? δοκίμασες μόνο του το router πάνω στη γραμμή?

(πω πω σα τον hel ακούστηκα τώρα :p )

hostolis
31-10-08, 15:19
Και μένα ξαφνικά! Απο attenuation 35 πήγα στο 45 και η γραμμή απο 8192 συγχρονίζει τώρα στα 1984kbps (G.dmt το έχω)!!!

skiouras
01-11-08, 16:43
Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό:

Κάποια στιγμή χτές παρατήρησα οτι το line attenuation από 36 που ήταν συνήθως εκτοξεύθηκε στο 45. Το snr έχει γίνει ασανσέρ πηγαινοντας από το 1 μέχρι το 9. Δεν άλλαξα κάτι ουτε σε συνδεσμολογία στις μπρίζες. Ανάβηκε επίσης το upstream attenuation και αυτό από τα 20 στα 29. Αποτέλεσμα όλων να κλειδώνω στα ~2mbps down, 0.9 up. Που μπορεί να οφειλεται αυτό;
Μια ένοικος της πολυκατοικίας έβαλε τηλέφωνο Forthnet και κατά τη μεικτονόμηση των καλωδίων (ποιός την κάνει άραγε; οτε ή κάποιος άλλος) αποσύνδεσε το 1 από τα 2 καλώδια χαλκού τα δικά μου και τα 2 από έναν άλλο ένοικο!!!! :evil: :evil::evil::evil::evil::evil:Πάλι καλά που ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ να ελέγξει τη γραμμή. :mad::mad::mad:

eniac
01-11-08, 17:43
Πω πω.. αυτά είναι..!

Επειδή βλέπω οτι λύθηκε σε 1 μέρα, πως εντοπίστηκε το πρόβλημα?
Ήρθε κάποιος τεχνικός?

Μόλις το είδα...

Πάλι καλά που ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ να ελέγξει τη γραμμή.

hel
01-11-08, 19:35
Ένας ένοικος της πολυκατοικίας έβαλε τηλέφωνο Forthnet και κατά τη μεικτονόμηση των καλωδίων (ποιός την κάνει άραγε; οτε ή κάποιος άλλος) αποσύνδεσε το 1 από τα 2 καλώδια χαλκού τα δικά μου και τα 2 από έναν άλλο ένοικο!!!! :evil: :evil::evil::evil::evil::evil:Πάλι καλά που ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ να ελέγξει τη γραμμή. :mad::mad::mad:

Μόνο σε ανενεργό βρόχο βάζει χέρι τεχνικός της Forthnet.

skiouras
02-11-08, 12:58
Μόνο σε ανενεργό βρόχο βάζει χέρι τεχνικός της Forthnet.

Aυτό έγινε. Το διαπίστωσα και σε συνομιλία με την ένοικο (τηλ από Forthnet χωρίς πάγιο ΟΤΕ) αλλά και από το "σημείωμα πάνω στα καλώδια της γραμμής"!!! Περάσε το σημείωμα που γράφει "forthnet και κάποια νούμερα" μέσα από τα καλώδια του χαλκού!!! Έκοψε δλδ το χαλκό που έρχεται από την κεντρική ρεγκλέτα, πέρασε το χαρτάκι (σ.σ. είναι ένα κομμάτι χαρτόνι από χαρtοκιβώτιο της χλωρίνης klinex :lol:), και σύνδεσε ξανά τα καλώδια περνώντας τα με μονωτική ταινία!!! Κι εγώ τι φταίω τελικά να κάνει ο ^%$^%$ της forthnet τη μπακαλοδουλειά του και να διαλύει τα πάντα γύρω του??? :evil::evil::evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.