PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία από tablet pc



knikos
27-10-05, 17:03
Τα tablet pc είναι ίσως μια παραγνωρισμένη κατηγορία Notebooks. Παρόλα αυτά τα σύγχρονα μοντέλα έχουν αρκετή ισχύ και κυκλοφορούν συνήθως σε εκδόσεις 2 σε 1, δηλαδή διαθέτουν το κλασσικό Notebook case με πληκτρολόγιο κλπ κλπ αλλά μπορούν να περιστρέψουν και να διπλώσουν την οθόνη λειτουργώντας ως tablets.

Είμαι στα πρόθυρα της αγοράς notebook, όπως και πολύ στο φόρουμ από τι βλέπω, αλλά με το που συνάντησα τα tablets αρχίζω και το ξανασκέφτοαμι για το τι θέλω από ένα Notebook.

Έχει κανείς εμπειρία, έχει δουλέψει, σε ένα τέτοιο?

Κάθε πληροφορία, ακόμα και για το αν γνωρίζετε κανένα μαγαζί που να έχει κάποιο tablet pc σε προθήκη, στη Θεσσαλονίκη, θα με βοηθούσε..

PopManiac
27-10-05, 17:26
Να ξεκινήσουμε από μια βασικότατη διαφορά μεταξύ των δύο:

Τα tablets είναι πάρα πολύ ακριβότερα σε σχέση με τα φορητά, ιδιαίτερα από πλευράς επιδόσεων.

Το tablet έχει επίσης και ένα πολύ συγκεκριμένο target group.

Προφανώς στην τελική είναι ζήτημα προσωπικών αναγκών...

kubiak
27-10-05, 17:32
Το tablet έχει επίσης και ένα πολύ συγκεκριμένο target group.which is?

knikos
27-10-05, 17:35
To πάρα πολύ ακριβότερα μάλλον δεν είναι η βασικότατη διαφορά!!!!

Απλώς μια διαφορά είναι η ακριβότερη τιμή (αλλά λάβε υπόψη τις δυνατότητες που δίνουν και συνέκρινε με την κατηγορία των επαγγελματικών και ελαφρών-υπερελαφρών)

Δύο παραδείγματα για τα παραπάνω είναι τα εξής.

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=123854
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1638

Εγώ θα ήθελα να μεταφέρει κάποιος την εμπειρία του από το χειρισμό ενός τέτοιυ PC, πέρα από σύγκριση επιδόσεων, χαρακτηριστικών και τιμής, τα οποία τα βλέπεις έυκολα με λίγο ψάξιμο.

PopManiac
27-10-05, 17:51
which is?

Θα έλεγα κατά κύριο λόγο άτομα τα οποία χρειάζονται 24/7 ένα PC μαζί τους κυρίως διότι βρίσκονται τον περισσότερο χρόνο εκτός γραφείου και - παράλληλα - έχουν πάρα πολύ περιορισμένο χώρο (και corporate expense account!!!!! ;) ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.