PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Ιπποδρόμου



Vassilis7
28-10-05, 04:27
Μένω Μοσχάτο και άνηκω στο DSLAM του Ιπποδρόμου. Όλη την ημέρα η ταχύτητες έχουν αστάθεια, δεν ξεπερνώ τα 36 kb/s (με πολλά σκαμπανεβάσματα), ενώ μόνο το βράδυ (μετά τις 2) φτάνω σε καλά επίπεδα.

Δεν είναι ο ISP μου, γιατί δοκίμασα και demos από άλλες εταιρίες και τα αποτελέσματα είναι τα ίδια...

Τι τρέχει; Από Φεβρουάριο που έχω DSL δεν είχα κατέβει από τα 42kb/s. Είναι κανείς στο ίδιο DSLAM να μου πει αν αντιμετωπίζει τα ίδια;

GeorgeH
31-10-05, 20:48
Όλα καλά εδώ Vassilis7. Βασικά είμαι τώρα πια με 1 mbit γραμμή αλλά και μέχρι τις 10/10/05 με 384 και από 10/10 μέχρι 13/10 με 512 όλα καλά όλα ανθηρά. Εγώ έχω adsl από το 2003 και είμαι σε Siemens Ι. Απ' 'οτι είχα δεί στο dslam_ote_fasma στον Ιππόδρομο υπάρχουν και dslams Siemens II. Τώρα τι να σου πω ακριβώς για το τι συμβαίνει πέραν του ότι πιθανότατα γέμισαν οι 384 στο dslam σου ή ότι δεν κατεβάζεις από τις ίδιες πηγές που κατέβαζες και παλιότερα. Γιατί κακά τα ψέματα αλλά από τα p2p δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς συμβαίνει. Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο τον isp σου ή από το www.ntua.gr. Στην τελική τσέκαρε και με κάποιο demo εναλλακτικούς παροχείς. Για περαιτέρω πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου συντοπίτη! :P

wall
09-03-06, 17:48
καλησπερα! Ρε παιδια εχετε κανα νεοτερο απο το dslam εδω περα. Πριν μια βδομαδα που τους πηρα μου ειπαν οτι ειχαν αρχισει τις διαδικασιες για τοποθετηση νεων πορτων. Μπας κ με κοροιδευαν απλα να με βαλουν σε λιστα αναμονης? Εγω περιμενω παντως.....

isim
10-03-06, 16:50
Θα τους παρει και θα τους σηκωσει, και εγω Μοσχατο μενω και ακομα περιμενω(8η εργασιμη). Μου ειπαν οτι δεν εχουν διαθεσιμες PSTN. Αν μεχρι την Πεμπτη που ερχεται δεν μου εχουν ενεργοποιηση την γραμμη τοτε θα πεσει τηλ και θα τα ακουσουν τα καντηλια τους :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

vasper
10-03-06, 16:54
Και εγώ μένω Μοσχάτο και είχα αυτό το πρόβλημα από τον Δεκέμβριο του 2004 μέχρι και τον Απρίλιο του 2005 και ξαναεμφανίστηκε τον Σεπτέμβριο του 2005. Δεν το έχει ξανακάνει από τότε, αλλά τις τελευταίες μέρες δεν κατεβάζω και κάτι για δω. Θα βάλω να κατεβάσει ξανά για να δω αν ξαναυπάρχει το πρόβλημα.

wall
17-03-06, 21:07
Θα τους παρει και θα τους σηκωσει, και εγω Μοσχατο μενω και ακομα περιμενω(8η εργασιμη). Μου ειπαν οτι δεν εχουν διαθεσιμες PSTN. Αν μεχρι την Πεμπτη που ερχεται δεν μου εχουν ενεργοποιηση την γραμμη τοτε θα πεσει τηλ και θα τα ακουσουν τα καντηλια τους :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Τι εγινε σου ενεργοποιηθηκε η γραμμη? Εγω τους πηρα σημερα για να ακουσουν τα καντηλια τους και μου λενε οτι την αιτηση την ελαβαν 12/3 (Κυριακη!) αντι για 27/2 (που μου ειπε η αλτεκ οτι την ειχε στειλει). Ποιος κοροιδευει ποιον να παρει... (μαλλον ολοι τους εμενα). Με συνεπεια να χασω το τρενο με τις καινουργιες πορτες. Οποτε παλι στο περιμενε ειμαι. ΗΜΑΡΤΟΝ @#$$% την τρελα μου μεσα που πηγα και εμπλεξα. Θα παρω τωρα και την αλτεκ να τα ακουσει χοντρα. Μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απτο να φωναξω? :evil: :evil: :mad: :mad:

isim
20-03-06, 12:25
Παπαρια ακομα περιμενω, και απ'οτι μου ειπανε απο τον Απριλη παλι....

isim
21-03-06, 09:40
Διαβαστε αυτο και γελαστε, χτες που πηρα τον ΟΤΕ για να ρωτησω ποτε σκοπευουν να κανουν την αναβαθμιση στον ιπποδρομο, τι μου ειπαν.................Οτι δεν ειναι στα αμεσα σχεδια τους αυτη την στιγμη να γινει αναβαθμιση στον ιπποδρομο :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

wall
22-03-06, 12:28
και μενα ακριβως τα ιδια. Ρωτησα για την περιπτωση μου και μου ειπαν τελη Απριλιου και μου ειπαν να κανω υπομονη. Υπομονη 2 μηνες? Ελεος. και να αξιζε το περιμενε.... και παλι προβληματα θα υπαρχουν οταν βαλουν πορτες. Μηπως ξερει κανεις ποτε βαλαν πορτες τελευταια φορα εδω?
:mad: :mad: :mad:

lavelle111
06-04-06, 16:14
Κανένα νέο σχετικά με αυτό το καταραμενο dslam ?

αίτηση στις 28/02 για ενεργοποίηση γραμμής 512/128, ακόμη περιμένω.

Σημερα που κάλεσα στο 1242, ακόμα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν πόρτες, συν του ότι με προέτρεψε να μαζέψω κι άλλους και να πιέσουμε το τοπικό υποκατάστημα ΟΤΕ Καλλιθέας, γιατί αν δεν δουν έναν ικανό αριθμό αιτήσεων δεν πρόκειται να κινητοποιηθούν!!!

Σιγά μην κάνουμε και διαδήλωση δηλαδή .....:(

isim
07-04-06, 08:21
Ακουσα κατι για 15/4 α5 απριλη δηλαδη....Ειναι πολυ λαλακες στον ΟΤΕ τι αλλο να πω

isim
10-04-06, 11:43
Καλα νεα επιτελους για εμας τους Μοσχατιωτες επιτελους!!!!Μολις επικοινωνησα με τον πΟΤΕ και μου ειπαν οτι βαλανε πορτες στο κεντρο του ιπποδρομου το ΣΚ!!!!!!:up: :up: οποτε μεσα στην εβδομαδα πιστευω οτι θα εχω παρει πορτα και θα εχω ενεργοποιηθει.....ειδομεν :hmm: :hmm:

lavelle111
10-04-06, 13:05
Επιτέλους !!!

Αν συνδεθούμε, προτείνω να συναντηθούμε στην πλατεία και να κάψουμε τα PSTN modems!!:worthy:

isim
11-04-06, 08:20
Ρε κρατα το...πΟΤΕ δεν ξερεις τι γινεται.....:rolleyes:

djsolid
05-08-06, 23:27
Εχω κανει αίτηση για ενεργοποίηση DSL και περιμένω 1,5 μήνα χωρίς να υπάρχει καποιο προβλημα...
υπάρχει περιπτωση να μην υπαρχουν αρκετές αιτησεις και να μην πηγαινει καποιος εκει να ενεργοποιησει τις ηδη υπαρχουσες?
Υπαρχει καποιος που να εχει ενεργοποιηθεί τον τελευταιο μήνα ?
Και κατι τελευταιο...
Υπαρχει καποιος που να ξέρει που ακριβώς βρίσκεται ακριβως το DSLAM? Γεωγραφικά εννοω...
Ευχαριστώ Πολυ...:oneup:

geobest99
06-08-06, 18:50
Καλησπέρα ,

Σήμερα απο τις 5:00 το απογευμα περίπου ( τοτε το πήρα εγώ χαμπάρι ) μέχρι και πρίν 10 λεπτά ( 18:40 ) δεν εκανε σύδεση ο Router και η γραμμή ήταν νεκρή !!!!

Σε κανεναν άλλο από την ίδια περιοχή παρόμοιο συμβάν ???

Εχει κάποιος κάποια παραπάνω πληροφορία ???

Φιλικα
Γιώργος

geobest99
07-08-06, 09:56
καλημέρα ,

σας ενημερώνω ότι κατα τις 8 εχτες το απόγευμα έπεσε πάλι η γραμμή και μέχρι τις 8 και μισή σήμερα το πρωί παρέμενε κάτω , κατα τις 9 δηλωσα βλάβη στον ο.τ.ε. .

τώρα περιμένω ..........

φιλικα
γιώργος

GeorgeH
11-09-06, 00:23
Κάποιο πρόβλημα υπήρξε στην περιοχή μας προφανώς γιατί ήμουν out of sync (κόκκινο λαμπάκι) αρκετές ώρες τώρα το βράδυ. Γενικά δε μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει πολλά τέτοια disconnects κ μου έκανε εντύπωση. Δοκίμασα όλα τα γνωστά νούμερα βλαβών του ΟΤΕ αλλά δύσμοιρε που πας? Κυριακάτικα ξέχασα ότι μετά τις 2 το μεσημέρι δε συμβαίνουν ποτέ βλάβες στα υπερσύγχρονα συστήματα της πολυαγαπημένης μας telco. Εσείς είχατε παρόμοιο πρόβλημα; Αλήθεια πως είναι οι ταχύτητες μετά την περιβόητη αναβάθμιση του ΟΤΕ; Εδώ με altecnet provider βλέπω έως 1.8 Mbps αργά το βράδυ (ή νωρίς το πρωί!) κ γενικά τη μέρα ψιλοσέρνομαι.

Edit: Thnx a bunch 2 da mods!

geobest99
23-09-06, 22:07
Καλησπέρα ,

Από τα ξημερώματα ( Παρασκευή 22/09/2006 προς Σάββατο 23/09/2006 ) στις 3:30 ο Router δεν συχρονίζει !!!!

Ανα διαστήματα συνχρονίζει αλλά όχι για πολύ ώρα και η ταχύτητες είναι χάλια !!!

Εδώ και κανα μισάωρο ( τώρα είναι 10:05 το βράδυ ) έχει συνχρονίσει μετά από κανα δύωρο που ήταν κάτω παλι.

Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ , αντι για 2048/256 συνχρόνισε 1024/256 !!!!!!

Παλι τα έχον κάνει ήρεμα εκει στον Ο.Τ.Ε. .

Αντε να δούμε πότε θα φτίαξει πάλι !!!!

Φιλικά
Γιώργος

Raziel
24-09-06, 03:26
Μια ερωτηση:Τα τηλεφωνικα νουμερα στα οποια αντιστιχει το DSLAM ειναι τα 21048xxxxx ?:hmm:

Kostan
24-09-06, 05:52
Καλημέρα,

όπως με ενημέρωσε η Οτενέτ, υπάρχει γενικά πρόβλημα με το dslam του Ιπποδρόμου.

Αυτή τη στιγμή "Κυριακή 24/9 και ώρα 6πμ" δεν έχω σύνδεση (τηλέφωνο από 210-94XX), το πρόβλημα έχει ξεκινήσει από τις 11/9 και ακόμη δεν έχει διορθωθεί...

geobest99
24-09-06, 15:51
Καλημέρα ,

Λοιπών σήμερα πριν 20 λέπτα ( Κυριακή 24/09/2006 ώρα 15:20 ) συνχρόνισε το Router !!!

Aπό εχτές λίγο μετά το Post που έκανα ( Σάββατο 23/09/2006 ώρα 22:10 ) είχε πάλι πέσει η Γραμμή και δεν συχρόνιζε ο Router !!!

Βέβαια και τώρα που συχρόνισε πάλι δεν είναι εντάξει !!!

Αντί για 2048/256 συχρόνισε 1024/256 !!!

Τα πάντα σέρνονται ούτε για 384 δεν ειναι οι ταχύτητες.

Αντε να δούμε πόσο ακόμα θα μας πέζει ο Ο.Τ.Ε.


Φιλικά
Γιώργος

GeorgeH
24-09-06, 16:54
Φίλε Geobest μία από τα ίδια κ εδώ. Offline από χτες νωρίς το απόγευμα μέχρι σήμερα το μεσημέρι. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Λογικά υπάρχουν ανυπέρβλητα προβλήματα που πασχίζει να επιλύσει η αγαπητή telco. Ίσως να είχε κάποια συμβολή κ η μπόρα η χτεσινή στην περιοχή. Τι να πω?

@Raziel, τα νούμερα που ξεκινούν απο 48 υπάγονται στο DSLAM του Φαλήρου. Το DSLAM Ιπποδρόμου καλύπτει αυτά που ξεκινούν απο 94.

EDIT: Και εδώ έχουμε υποδιπλασιασμό στα 1024/256. Έλεος.... Είναι απαράδεκτοι οι τύποι.

Kostan
24-09-06, 20:19
Καλησπέρα,
8μμ και η βλάβη δεν έχει διορθωθεί ακόμη, άν και από τις 6μμ το router συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει I.P.
Όλα τα προβλήματα ξεκίνησαν με την αναβάθμιση (έχω OTENET Home Bundle 1024/256 από 512/128 αλλά ...).
Αναρωτιέμαι πόσοι Μοσχατιώτες με adsl, έχουν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα και από πότε;
Έχει κανείς άλλος κάποια επίσημη απάντηση από ΟΤΕ ή ISP;

GeorgeH
24-09-06, 20:35
Κυριακάτικα δεν υπάρχει help desk για να πάρεις την όποια απάντηση. Νομίζω πως μέχρι τις 2 μμ δουλεύουν στα σχετικά τηλέφωνα. Ούτε βλάβη δε μπορείς να δηλώσεις. Αυτό τα λέει όλα νομίζω για τη σοβαρότητα του ΟΤΕ.

Raziel
25-09-06, 03:33
:hmm: αν ειναι ετσι τοτε σωστα το εχω συμπληρωσει το profile μου,thx GeorgeH,το 121 αρνιοταν να μου το πει,απλα ρωτησα για να σιγουρευτο διοτι και στο Φαληρο παιζουν πολυ ασταθης ταχυτητες

geobest99
25-09-06, 10:05
Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα ,

Λοιπόν από εχτές στι 15:00 περίπου που συνχρόνισε ο Router δεν εχει πέσει ( όσο μπορώ να ξέρω , δεν είμουν συνέχεια από πάνω ) αλλά αντί για 2048/256 συνεχίζει να ειναι 1024/256 και να σερνεται σε επίπεδα 384 !!!!!

Σήμερα έδωσα βλάβη στο 121 , παίρνω και στο 1242 αλλά μιλάει συνεχώς !!!

Αντε να δούμε !!!

Φιλικά
Γιώργος

geobest99
24-02-07, 14:21
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω ,

Ξέρεις κανείς σε ποιο σημείο στην καλλιθέα είναι το DSLAM του Ιπποδρόμου ??

Λογικά πρέπει να είναι μεταξύ Συγγρού και Θησέως από τη Σκρά και κάτω προς Τζιτζιφιές , αλλα μήμπως ξέρει κανείς ακριβώς που είναι ???


:hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :hmm:

Santeron
21-03-07, 02:44
Hello!

Εγώ από τότε που έχω βάλει DSL, έχω ΟΤΕ. Τον τελευταίο καιρό που απελευθερώθηκε το internet και έχουν αρχίσει οι προσφορές, έχω αρχίσει να ψήνομαι για καμιά άλλη εταιριούλα... Στην αρχή είδα την 10άρα την ON και χάρηκα... Αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι. Μετά είδα Vivodi 20άρα! Αλλά και αυτή έχει αρχίσει να κάνει νερά με τα modem που δίνει κτλ. Οπότε, η επόμενη επιλογή είναι το HiBox που μου φαίνεται λίγο πιο "ώριμο" από τα υπόλοιπα. Κατ' αρχάς ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν άτομα στο DSLAM ιπποδρόμου να μας πουν τις εμπειρίες τους (καθυστέρηση ενεργοποίησης, ταχύτητες, ping κτλ.). Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε γενικότερα τις απόψεις για HOL γιατί δεν έχω ακούσει και πολλά... Μήπως κάποιος θα μου πρότεινε πχ. forthnet;

Οποιαδήποτε απάντηση, σχόλιο ή άποψη είναι ευπρόσδεκτα...

Ευχαριστώ πολύ :oneup:

Santeron
21-03-07, 18:54
Anyone? Καμία ανταπόκριση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.