PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργή η αρχική σύνδεση στο ιντερνετ μέσω ΟΤΕ!



pipidakos
01-11-08, 15:04
καλησπέρα σε όλους.
εχω το ενσύρματο baudtec (οχι και το καλύτερο modem) και όταν ανοίγω τον υπολογιστή αργεί να συνδεθεί στο internet. περιμένω κανένα 15 και μετά μπαίνει και όλα καλά. δήλωσα βλάβη και μου είπαν οτι φταίει το modem. να το αλλάξω. εδώ και 3 μήνες δεν μου έκανε τέτοιο πράγμα. οταν άνοιγα το modem και το pc έκανα σύνδεση άμεσα. επίσης μου πρότεινε να μην κλείνω το modem!!
επειδή ακούω και απο άλους χρήστες σχετικά με συνδεσιμότητα να πιστέψω τον τεχνικό του ΟΤΕ ή είναι κανένας απο τους..μάγους?
έχει κάποιος απο εσάς το ίδιο πρόβλημα μέ κάποιο άλλο modem???

baskon
01-11-08, 15:11
Επειδη το baudtec δεν ειναι modem αλλα modem-ρουτερ αν δε το κλεινεις θα παραμενει στο ιντερνετ οποτε μολισ ανοιγεις τον υπολογιστη θα εχεις ιντερνετ..
Συνηθως ο συγχρονισμος γινεται μεσα σε 1-2 λεπτα..Τωρα σε σενα γιατι κανει 15...Αγνωστο..Αν εχει κανεις καμια ιδεα..Ισως αλλο ρουτερ να συγχρονιζεις ταχυτερα..
Εκτος αν δεν ειναι θεμα συγχρονισμου..Αναβουν ολα τα λαμπακια στο ρουτερ και δε μπορεις να συνδεθεις?Αργει να αναψει το λαμπακι της γραμμης ?Το ppp?Ποιο απο ολα?

Cloudman
01-11-08, 16:09
Επειδη το baudtec δεν ειναι modem αλλα modem-ρουτερ

Υπάρχει και baudtec που είναι usb modem (όχι router). Συγκεκριμένα είναι το μοντέλο baudtec c802 usb και το έδινε παλιά ο ΟΤΕ δώρο με conn-x στις χαμηλές ταχύτητες πρόσβασης. Αυτό δεν είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο ίντερνετ. Ας διευκρινίσει ο φίλος ποιο baudtec έχει. Πάντως 15 λεπτά αναμονή για σύνδεση (δηλαδή να συγχρονίσει και να πάρει ip) είναι πάρα πολλά, είτε μιλάμε για σκέτο μόντεμ ή για μόντεμ-ρούτερ. Μια δοκιμή ενός άλλου (σωστά σεταρισμένου) ρούτερ θα έλυνε την απορία σχετικά με το αν φταίει η συσκευή.

CAMEL_LIGHTS
03-11-08, 02:39
Ακομα μια χαζη ερωτηση θα κανω (το συνηθιζω τελευταια)

Το router γιατι τι κλεινεις;
Ελπιζω να το κανεις για καποιο σοβαρο λογο (πχ να μη γινει καμια στραβη και καει το συμπαν)

και οχι γιατι δεν γνωριζεις οτι δεν υπαρχει χρονοχρεωση σε αυτες τις συνδεσεις


Υ.Γ. Μη βαρατε.......το ειπα εξάρχης οτι ειναι χαζη η ερωτηση αλλα.....εαν ειναι αυτη η μια στις 100000 περιπτωσεις ε, να μη ρωτησω? Αλλωστε ..οπως λενε και οι "Φιλοι" μας οι Αγγλοσαξονες : It's allways best to ask;)

utp
03-11-08, 02:44
Ακομα μια χαζη ερωτηση θα κανω (το συνηθιζω τελευταια)

Το router γιατι τι κλεινεις;
Ελπιζω να το κανεις για καποιο σοβαρο λογο (πχ να μη γινει καμια στραβη και καει το συμπαν)

και οχι γιατι δεν γνωριζεις οτι δεν υπαρχει χρονοχρεωση σε αυτες τις συνδεσεις


Υ.Γ. Μη βαρατε.......το ειπα εξάρχης οτι ειναι χαζη η ερωτηση αλλα.....εαν ειναι αυτη η μια στις 100000 περιπτωσεις ε, να μη ρωτησω? Αλλωστε ..οπως λενε και οι "Φιλοι" μας οι Αγγλοσαξονες : It's allways best to ask;)

Και γω το κλεινω χωρις να νομιζω οτι υπαρχει χρνοχρεωση.
Γιατι να το αφηνω ανοιχτο οταν δεν το χρειαζομαι?Πχ οταν λειπω απο το σπιτι?
Δεν του κανει κακο οταν σβηνει....

chosen0ne
03-11-08, 22:17
καλησπέρα σε όλους.
εχω το ενσύρματο baudtec (οχι και το καλύτερο modem) και όταν ανοίγω τον υπολογιστή αργεί να συνδεθεί στο internet. περιμένω κανένα 15 και μετά μπαίνει και όλα καλά. δήλωσα βλάβη και μου είπαν οτι φταίει το modem. να το αλλάξω. εδώ και 3 μήνες δεν μου έκανε τέτοιο πράγμα. οταν άνοιγα το modem και το pc έκανα σύνδεση άμεσα. επίσης μου πρότεινε να μην κλείνω το modem!!
επειδή ακούω και απο άλους χρήστες σχετικά με συνδεσιμότητα να πιστέψω τον τεχνικό του ΟΤΕ ή είναι κανένας απο τους..μάγους?
έχει κάποιος απο εσάς το ίδιο πρόβλημα μέ κάποιο άλλο modem???

Αν έχεις το ίδιο με το δικό μου (δες την εικόνα...) έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συγχρονίζει, αλλά αργεί να κάνει login..... :hmm: Αν θέλεις την γνώμη μου, ΜΗΝ το αλλάζεις......είναι πολύ σταθερό (λόγω του firmware του ΟΤΕ που έχει) σε γραμμές ΟΤΕ.... Δοκίμσα και άλλο ρουτερ έκανε αμέσως login αλλά.....είχα κάποιες αποσυνδέσεις................. :whistle: Με αυτό είναι σταθερά η γραμμή ακόμα και μέρες συνεχόμενα.............. ;)
Όπως είπε κι ένας φίλος, δεν χρειάζεται να το κλείνεις, καίει ελάχιστο ρεύμα, δεν πρόκειται να πάθει ζημιά και δεν σε ενοχλεί σε τίποτα............ ;)
Εγώ απλά του κάνω επανεκινήσεις για να κατεβάζω απο rapidshare, δεν το κλείνω καθόλου. :)


ΥΓ Αν έχεις το ενσύρματο ΜΟΝΟ με USB χωρίς ethernet.......χωρίς υπερβολή.... ΠΕΤΑ ΤΟ!!!!!!!!!!!!! :rofl:΄
Αυτά είναι για τα σκουπίδια. Μόνο με ethernet θα ασχολείσαι...........

@ ADSLgr.com All rights reserved.