PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμη εργαλείων vista και αλλαγη cpu socket 478



k9train
02-11-08, 11:40
Καλημερα και απο εμενα

1)Αντιμετωπιζω το εξης περιεργο :whistle:τις 2 τελευταιες ημερες και δυστυχως μου ειναι αδυνατον να βρω τη λυση του προβληματος:hmm:
Χρησιμοποιω windows vista home premium sp1 και ενω ολα δουλευαν απροβληματιστα και ανελπιστα καλα ξαφνικα... χανω τα παραθυρα...δηλ. καθε φορα που κλεινω οποιαδηποτε παραθυρα δεν "κατεβαινουν" στη γραμμη εργασιων αλλα εξαφανιζονται τελειως με αποτελεσμα να χρησιμοποιω την "εναλλαγη μεταξυ παραθυρων" απο την "γραμμη γρηγορης εκκινησης" για να επιλεξω απο εκει ποιο παραθυρο θα επαναφερω για να συνεχισω την εργασια μου! Ειναι πραγματικα πολυ σπασ....:twisted::twisted::sorry::down:
Επισης δεν μπορω να συγχωνευσω τις συντομευσεις των προγραμματων που χρησιμοποιω στην "γραμμη γρηγορης εκκινησης" πολυ απλα γιατι δεν υπαρχουν πλεον τα μικρα εισαγωγικα chevron που σου δινουν αυτη την δυνατοτητα (για συγχωνευση τους προς τα αριστερα και εμφανιση τους πατωντας στο βελακι)??

2)Αντικατεστησα προσφατα την CPU απο Pentium 4 3.00Ghz(Northwood) σε Pentium 4 3.40Ghz(Prescott) socket 478.
Η μητρική ειναι: ASRock P4i65G (μονο αυτη βρηκα καινουργια ;)).
Μνημη DDR 2048 MBytes Dual Channels, 400Mhz, 3-3-3-8
Το περιεργο ειναι οτι μετα την τοποθετηση του νεου επεξεργαστη οι μετρησεις που πηρα ειναι χειροτερες απο πριν !!!!!!!!!!(δηλαδη το ολο συστημα δουλευει πιο αργα:sorry::sorry:).
Μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων BIOS?

Επιτελους τελειωσα και εβγαλα το αχτι μου;)
Δεκτη οποιαδηποτε βοηθειααααααα......

metsam
02-11-08, 14:50
Κάνε ένα format, λογικά τα windows έχουν εγκατεστημένους τους drivers της παλιάς μητρικής...

Είσαι τυχερός που το σύστημα παίζει, θα έπρεπε να είναι ασταθέστατο! Μάλλον οι μητρικές είχαν το ίδιο chipset...

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις από τη διαχείριση συσκευών τις παλιές συσκευές και μετά απο reboot να εγκαταστήσεις τους drivers της νέας μητρικής, αλλά αυτό είναι κάτι που θέλει γνώσεις και... τύχη!

Καλή επιτυχία!

k9train
02-11-08, 21:05
Φιλε metsam
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα format εγινε αναγκαστικα αφου η προηγουμενη μητρικη εκανε "τσαφ".
Ετσι λοιπον η εγκατασταση εγινε απο την αρχη στην νεα.
Επισης δεν ειχαν ιδιο chipset.
Οι μνημες πλεον δουλευουν στο auto με χρονους 2.5/2/2/6
Τελικα μαλλον θα ξαναβαλω τον 3Ghz αν δεν βρω λυση....ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο..????????? help:worthy:
Καμια ιδεα για τη γραμμη εργασιων????:hmm:

Πύρρος
02-11-08, 21:10
Χρησιμοποιω windows vista home premium sp1 και ενω ολα δουλευαν απροβληματιστα και ανελπιστα καλα ξαφνικα... χανω τα παραθυρα...δηλ. καθε φορα που κλεινω οποιαδηποτε παραθυρα δεν "κατεβαινουν" στη γραμμη εργασιων αλλα εξαφανιζονται τελειως με αποτελεσμα να χρησιμοποιω την "εναλλαγη μεταξυ παραθυρων" απο την "γραμμη γρηγορης εκκινησης" για να επιλεξω απο εκει ποιο παραθυρο θα επαναφερω για να συνεχισω την εργασια μου! Ειναι πραγματικα πολυ σπασ....:twisted::twisted::sorry::down:
Επισης δεν μπορω να συγχωνευσω τις συντομευσεις των προγραμματων που χρησιμοποιω στην "γραμμη γρηγορης εκκινησης" πολυ απλα γιατι δεν υπαρχουν πλεον τα μικρα εισαγωγικα chevron που σου δινουν αυτη την δυνατοτητα (για συγχωνευση τους προς τα αριστερα και εμφανιση τους πατωντας στο βελακι)??

Μάλλον έχεις τραβήξει το quicklaunch ώστε να πιάνει όλη τη μπάρα και να κρύβει την taskbar.

k9train
02-11-08, 21:15
thanks Πυρρος
Λιγο πιο "λιανα"παρακαλω....
Δηλαδη πως διορθωνεται το προβλημα γιατι εχω φρικαρει...σε λιγο θα διαλυσω το αρχαιο μου συστημα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.