PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειρότερα γίνεται;



Σελίδες : [1] 2

Midblue
02-11-08, 12:03
15 Οκτωβρίου έγινε η σύνδεσή μου στην vivodi στο telefonet+ μόλις 1.5 μήνα από την ημερομηνία που έγινε η αίτηση. Όλο χαρά συνέδεσα το router και περίμενα να δω. Τι είδα και τι βλέπω; Ορίστε:
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 7:15:14
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.017 / 2.611
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 881,50 / 2,30
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 14,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB /
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 8 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 71 / 767
HEC Errors (Up/Down): 172 / 328



Έχω την απίστευτη ταχύτητα των 2mbps, έχω συνεχείς αποσυνδέσεις (απορώ πως είναι online τόση ώρα τώρα, 7 ώρες τώρα up).
Από την αρχή δηλώνω το πρόβλημα. Παίρνω το laptop και το router και τα βάζω πάνω στο καλώδιο που έρχεται από την κολώνα στον δρόμο. Τα ίδια χάλια, ίδιο margin & attenuation.
Ήρθε προχτες τεχνικός της vivo και άφησε ένα χαρτί που έλεγε ότι έγινε έλεγχος στο box και τα χαρακτηριστικά της γραμμής ήταν καλά !!!!!!!!!!!!! Έγραφε ο αθεόφοβος margin 10 attenuation 41 . Τι καλά, γαμάτα είναι μακάρι να είχες και εσύ τέτοια ε;
Τέλος πάντων κατόπιν συζητήσεως με το τεχνικό τους team οι αποσυνδέσεις οφείλονται στο παίξιμο του attenuation το οποίο οφείλεται στο καλώδιο. Θα κάνω μια αίτηση αλλαγής απερχομένου καλωδίου και αν δεν στρώσει με αυτό έστω τα disconnect θα κάνω διακοπή με υπαιτιότητα τους.

Midblue
08-11-08, 21:59
Κατόπιν συνενοήσεως με το τεχνικό τμήμα Β επιπέδου προχώρησα σε αίτηση αλλαγής επερχομένου. Με ενημέρωσαν βέβαια ότι δεν υπάρχουν εγγυημένα αποτελέσματα και ότι μπορεί το νέο καλώδιο να είναι και ακόμα χειρότερο αλλά πόσο χειρότερα να γίνει; (ελπίζω να μην μάθω).

Ερώτηση: Τα mini dslams πως τοποθετούνται; Δηλαδή τα βάζει ο ΟΤΕ; ο πάροχος; (VIVODI) και πως; (Πρέπει να γίνει σχετική αίτηση; Τα βάζουν αυτοί όποτε κρίνουν; )

aa144
08-11-08, 22:01
Όχι επερχομένου, αλλαγή απερχομένου θα κάνουν, μπορεί να πάει και χειρότερα, μπορεί και καλύτερα. Λαχείο είναι.

Midblue
08-11-08, 22:18
Χειρότερα από 2 mbps με αποσυνδέσεις ανά 3 ωρο μέσο όρο; :p

subzer0
08-11-08, 22:20
Καλά χειρότερα δεν γίνεται. :p

Ποιά περιοχή είσαι?
Σου δώσανε χρονοδιάγραμμα?

Midblue
08-11-08, 22:28
Μενίδι και για την ακρίβεια δίπλα από την Αττική οδό.
Χρονοδιάγραμμα για πιο πράγμα; Για την αλλαγή του καλωδίου; Περίπου 2 εβδομάδες μου είπαν.

subzer0
08-11-08, 22:31
2 εβδομάδες είναι καλά.
Πίεσε τους και λίγο παραπάνω γιατί αν τους αφήσεις σε βλέπω να σε παίρνουν σε 2 εβδομάδες και να σου λένε δεν βλέπουμε κάτι σχετικό. :p

Midblue
08-11-08, 22:32
Κάτσε να βρουν πρώτα την αίτηση που τους έκανα βιαστικέ :p

subzer0
08-11-08, 22:34
Κάτσε να βρουν πρώτα την αίτηση που τους έκανα βιαστικέ :p

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

aa144
08-11-08, 22:57
Σύμφωνα με γνωστό νόμο του Μέρφυ, "τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο".

Andrikos
09-11-08, 00:49
Ερώτηση: Τα mini dslams πως τοποθετούνται; Δηλαδή τα βάζει ο ΟΤΕ; ο πάροχος; (VIVODI) και πως; (Πρέπει να γίνει σχετική αίτηση; Τα βάζουν αυτοί όποτε κρίνουν; )


Aπο τον ΟΤΕ μπαινουν,αλλα φανταζομαι ρωτας εγκυκλοπαιδικα ετσι..?δεν φανταζομαι να περιμενεις κατι τετοιο στην περιπτωση σου!

Midblue
09-11-08, 02:07
Κοίτα να δεις, αν εξακολουθήσει αυτό το φαινόμενο με βλέπω να γυρνάω σε οτε και connex να έχω τα ίδια χάλια αλλά με την διαφορά ότι αυτός μπορεί να δώσει την λύση.

Εγκυκλοπαιδικά δεν ρώτησα αλλά γιατί να μην περιμένω κάτι τέτοιο στην περιπτωσή μου; Θα έπρεπε να είναι χειρότερα ή να ήμουν στο δίκτυο του οτε;

chal_4
10-11-08, 12:26
Χειρότερα από 2 mbps με αποσυνδέσεις ανά 3 ωρο μέσο όρο; :p


Πως δε γίνεται? Να μη λειτουργεί καθόλου!!!

kanenas3
10-11-08, 12:44
Πως δε γίνεται? Να μη λειτουργεί καθόλου!!!

Το ίδιο δεν είναι; :p

Andrikos
10-11-08, 13:19
Κοίτα να δεις, αν εξακολουθήσει αυτό το φαινόμενο με βλέπω να γυρνάω σε οτε και connex να έχω τα ίδια χάλια αλλά με την διαφορά ότι αυτός μπορεί να δώσει την λύση.

Εγκυκλοπαιδικά δεν ρώτησα αλλά γιατί να μην περιμένω κάτι τέτοιο στην περιπτωσή μου; Θα έπρεπε να είναι χειρότερα ή να ήμουν στο δίκτυο του οτε;

Aπλα εσυ (εφοσον στο ειπαν) το αιτησαι, η βιβο το δηλωνει οτε - παει οτε φτιαχνει (μια διαδικασια η οποια μπορει να σε κανει να περιμενεις ανετα 10 μερουλεσ) - ο οτε δηλωνει αρση στη βιβο - η βιβο ερχεται και σε ενωνει..
Κανε τη σουμα..
Το κακο στον οτε ειναι οτι θα σου ελεγαν να σε αλλαξουν προφιλ,να σε βαζανε στα 2μβ επειδη δεν θα μπορουσες παραπανω,ενω η βιβο ειναι υποχρεωμενη να ζητησει αλλαγη απερχομενου σε ταχυτητα απο τα 2 και κατω :p

gatos_fc
10-11-08, 15:10
θα μπορούσα να υποθέσω ότι είσαι σε τεράστια - για τα δεδομένα του adsl - απόσταση από το dslam.
πόσο μακριά σου (υποθετικά σε km) είναι ο ΟΤΕ της περιοχής σου;

από την άλλη όμως έχεις πολύ μεγάλο συγχρονισμό στο upload για να υποθέσω κάτι τέτοιο!

Midblue
10-11-08, 16:52
Μπα δεν έχει καμμία σημασία. Από την vivodi το κάνανε και αυτό. Με "ρίξανε" στα 2 mbps αλλά και πάλι οι αποσυνδέσεις συνεχιζόντουσταν κανονικά οπότε τους είπα αποσυνδέεται που αποσυνδέεται δεν με ξαναβάζετε στο best effort τουλάχιστον να έχω λίγο υψηλότερη ταχύτητα για όσο είναι on; ;)

Midblue
11-11-08, 20:41
θα μπορούσα να υποθέσω ότι είσαι σε τεράστια - για τα δεδομένα του adsl - απόσταση από το dslam.
πόσο μακριά σου (υποθετικά σε km) είναι ο ΟΤΕ της περιοχής σου;

από την άλλη όμως έχεις πολύ μεγάλο συγχρονισμό στο upload για να υποθέσω κάτι τέτοιο!

Περίπου 3.5 - 4 km

gatos_fc
12-11-08, 12:47
ε σε τέτοια απόσταση μην περιμένεις πάνω από 5mbps

σου εύχομαι καλή τύχη με την αλλαγή του απερχόμενου!

Midblue
12-11-08, 15:02
Πέρασε τεχνικός σήμερα το πρωί που έλειπα και στο χαρτί που άφησε έχει τα εξής ενδιαφέροντα:
Απόσταση 2.592m
Margin (up/dwn): 8.5 / 9
Attenuation (up/dwn): 26 / 36

Αυτές είναι οι μετρήσεις του στο Box και του συγχρόνισε στα 1056 / 3996


Να και αυτές που έχω εγώ τώρα...

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 2.943
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 10,5

Μήπως μετράνε λάθος καλώδιο; Λέω εγώ τώρα... μιας & το καλώδιο από το box στον κατανεμητή περιέχει 2 ζεύγη. Το ένα είναι το δικό μου και το άλλο του διπλανού.

subzer0
12-11-08, 16:22
Πέρασε τεχνικός σήμερα το πρωί που έλειπα και στο χαρτί που άφησε έχει τα εξής ενδιαφέροντα:
Απόσταση 2.592m
Margin (up/dwn): 8.5 / 9
Attenuation (up/dwn): 26 / 36

Αυτές είναι οι μετρήσεις του στο Box και του συγχρόνισε στα 1056 / 3996


Να και αυτές που έχω εγώ τώρα...

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 2.943
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 10,5

Μήπως μετράνε λάθος καλώδιο; Λέω εγώ τώρα... μιας & το καλώδιο από το box στον κατανεμητή περιέχει 2 ζεύγη. Το ένα είναι το δικό μου και το άλλο του διπλανού.

Και του διπλανού το καλώδιο από τον ίδιο ΟΤΕ έρχεται. ;)

Άρα κάτι παίζει με την γραμμή σου.
Γιατί κι εγώ με ακριβώς τα ίδια στατιστικά που σου έγραψε στο χαρτάκι συγχρονίζω στα 8ΜΒ.

kanenas3
12-11-08, 16:26
Εφόσον στον κατανεμητή βγάζει άλλα από αυτά που έχεις εσύ πάνω σημαίνει ότι έχεις απώλειες από τον κατανεμητή. Οπότε αφού κάνεις μια δοκιμή με ρούτερ στον κατανεμητή και επιβεβαιώσεις τα ευρήματα, άρχισε να σκέφτεσαι και νέο καλώδιο από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα.

subzer0
12-11-08, 16:31
Εφόσον στον κατανεμητή βγάζει άλλα από αυτά που έχεις εσύ πάνω σημαίνει ότι έχεις απώλειες από τον κατανεμητή. Οπότε αφού κάνεις μια δοκιμή με ρούτερ στον κατανεμητή και επιβεβαιώσεις τα ευρήματα, άρχισε να σκέφτεσαι και νέο καλώδιο από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα.

Συν οτι είναι μάπα και η γραμμή του μέχρι τον κατανεμητή ή παίζει και κάτι άλλο για να συγχρονίζει τόσο χαμηλα.

gatos_fc
12-11-08, 17:49
όπως λέει κι ο kanenas3, μια δοκιμή στον κατανεμητή θα σε πείσει.
βάλτο πάνω όχι μόνο για να δεις τιμές θορύβου, αλλά αν έχεις τη δυνατότητα μείνε και λίγο εκεί να δεις αν εξακολουθούν οι αποσυνδέσεις.

το λέω ξανά, το upload rate σου είναι εκπληκτικά μεγάλο,
γεγονός που με κάνει να πιστέψω ότι υπάρχει κάποια παρεμβολή στις συχνότητες του download.
που όμως μου φαίνεται πολύ περίεργο!!!!!

πάντως κάτι λιγότερο από 4mbps down, για 2,6km μήκος καλωδίου είναι αστείο νούμερο.
σκέψου πχ ότι η γραμμή μου στα 3,8km πάει μέχρι 5,4...

Midblue
12-11-08, 22:14
Συμφωνώ αλλά κοίτα ακόμα και ο τεχνικός της βίβο πάνω στο κουτί συγχρόνιζε στα 3.9 max. Αν το άφηνε και κανένα 3ωρο 4ωρο θα έτρωγε και αυτός το dc του.
Έχω κάνει δοκιμή στον κατανεμητή και είχα ακριβώς τα ίδια snr margin & attenuation και ελαφρώς πιο υψηλό download ( 3.5 αντί 2.9).
Έκανα πάντως την αίτηση αλλαγής απερχομένου η οποία έχει διαβιβαστεί στον ΟΤΕ και πλέον περιμένω.

........Auto merged post: Midblue πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εφόσον στον κατανεμητή βγάζει άλλα από αυτά που έχεις εσύ πάνω σημαίνει ότι έχεις απώλειες από τον κατανεμητή. Οπότε αφού κάνεις μια δοκιμή με ρούτερ στον κατανεμητή και επιβεβαιώσεις τα ευρήματα, άρχισε να σκέφτεσαι και νέο καλώδιο από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα.

Ο τεχνικός τους έκανε την δοκιμή στο box και όχι στον κατανεμητή μου. Με βλέπω να ανεβαίνω στην κολώνα και εγώ χαλαρά και να συνδέσω εκεί κατευθείαν το router για να δω.:cool:

swatoner
17-11-08, 13:56
Άμα έχεις διαφορά 1mbit+ απο την κολόνα του ΟΤΕ έχεις πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης. Πάντως καλύτερη ταχύτητα μη νομίζεις οτι θα πετύχεις εύκολα.
αλλαγή κεντρικού και απερχομένου για να σου κάνουν με 4mbit max περίπου είναι πολύ δύσκολο έως και απίθανο. Στην καλύτερη μόνο απερχόμενο να σου αλλάξουν.

Midblue
17-11-08, 14:29
Εγώ πάντος έχω ενημερώσει την βίβο ότι αν δεν επιλυθεί το θέμα των αποσυνδέσεων θα κάνω αίτηση διακοπής για μη παροχή υπηρεσιών.

subzer0
17-11-08, 14:30
Εγώ πάντος έχω ενημερώσει την βίβο ότι αν δεν επιλυθεί το θέμα των αποσυνδέσεων θα κάνω αίτηση διακοπής για μη παροχή υπηρεσιών.

Συνεχίζω " με υπαιτιότητα της Vivodi ".;)

Midblue
17-11-08, 20:34
E ναι, έτσι θα γράφει αλλά αυτός είναι ο λόγος ;)
Τους το είπα κιόλας και συμφώνησαν.
Μετά να δω τι θα κάνω, μάλλον θα το γυρίσω σε κανένα ασύρματο usb stick της cosmote που έχει καλό σήμα εδώ :p

........Auto merged post: Midblue πρόσθεσε 100 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όταν αποσυνδέεται το router ακούγονται κάτι τσακ τσουκ λες και πατάς κανένα διακόπτη τοίχου και σβήνει τελείως το router (κόκκινο to power κτλ). Άλλες φορές πάλι πέφτει μόνο το internet και το voip. Μήπως έχει πρόβλημα το router; Μήπως φταίει το γεγονός ότι τηλεφωνική γραμμή και καλώδιο της ΔΕΗ συμβαδίζουν από τον κατανεμητή έως το σπίτι;;;;

kanenas3
17-11-08, 20:39
Όταν αποσυνδέεται το router ακούγονται κάτι τσακ τσουκ λες και πατάς κανένα διακόπτη τοίχου και σβήνει τελείως το router (κόκκινο to power κτλ). Άλλες φορές πάλι πέφτει μόνο το internet και το voip. Μήπως έχει πρόβλημα το router; Μήπως φταίει το γεγονός ότι τηλεφωνική γραμμή και καλώδιο της ΔΕΗ συμβαδίζουν από τον κατανεμητή έως το σπίτι;;;;

Το τσακ που ακούς είναι φυσιολογικό. Το κάνουν όλα τα 780.

subzer0
17-11-08, 20:42
Όταν αποσυνδέεται το router ακούγονται κάτι τσακ τσουκ λες και πατάς κανένα διακόπτη τοίχου και σβήνει τελείως το router (κόκκινο to power κτλ). Άλλες φορές πάλι πέφτει μόνο το internet και το voip. Μήπως έχει πρόβλημα το router; Μήπως φταίει το γεγονός ότι τηλεφωνική γραμμή και καλώδιο της ΔΕΗ συμβαδίζουν από τον κατανεμητή έως το σπίτι;;;;

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.
Εμένα τα κάνει αυτά 1 χρόνο τώρα,
Αν παρατηρήσεις όταν πάει το Power κόκκινο το Loss of Signal (Local/Remote) στα στατιστικά του ρούτερ σου πάει στο 0.
Αντίθετα όταν χάνεται μόνο το internet και το τηλέφωνο πάει 1 παραπάνω.

Midblue
18-11-08, 08:27
Άρα φταίει ο ΟΤΕ :p

Midblue
25-11-08, 16:32
Μάλιστα... Απ'ότι ενημερώθηκα έγινε η αλλαγή επερχομένου. Αποτέλεσμα; Καμμία μα καμμία διαφορά.
Ίδια ταχύτητα (2.7 - 3 mbps) ίδιες αποσυνδέσεις γενικώς τα ίδια σκατά.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 2.707
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 14,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,0

ghostrip
27-11-08, 03:45
το output power σου μου κάνει εντύπωση. εγω σε γραμμή που θεωρω σχιζοφρενική εχω 18 με 19 στο down. μήπως το modem δεν ζοριζει τον ευατό του λιγάκι παραπάνω? αν και το 780wl μου είναι αγνωστη ποσότητα. (εχω ενα usr9108)

kanenas3
27-11-08, 10:01
το output power σου μου κάνει εντύπωση. εγω σε γραμμή που θεωρω σχιζοφρενική εχω 18 με 19 στο down. μήπως το modem δεν ζοριζει τον ευατό του λιγάκι παραπάνω? αν και το 780wl μου είναι αγνωστη ποσότητα. (εχω ενα usr9108)

Αν είναι σε Adsl1 είναι φυσιολογικό. Γενικά δουλεύει σε πολύ χαμηλότερα db από το Adsl2+

ghostrip
27-11-08, 11:29
απο τα στοχεία του συγχρονισε σε G.992.5 annex A αρα adsl2+. Εμένα το Output Power (Down) σε [dBm] ήταν 18 όταν ήμουν σε adsl2+. άρα το modem του με 12 dβμ δεν προσπαθει πολύ. Εικασίες βεβαια ....

Midblue
27-11-08, 19:41
Λες να με έχουν σε adsl1 ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

kanenas3
27-11-08, 20:23
Λες να με έχουν σε adsl1 ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δες και πες μας! Στο πρώτο μήνυμα πάντως ήσουν σε Adsl2+. μετά δεν ξέρω.

Midblue
28-11-08, 12:45
Δες και πες μας! Στο πρώτο μήνυμα πάντως ήσουν σε Adsl2+. μετά δεν ξέρω.


Από που φαίνεται αυτό;

Link Information

Uptime: 0 days, 16:44:38
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 2.695
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 5,51 / 5,62
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 14,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / 
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 6 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 410 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 45 / 2.712
HEC Errors (Up/Down): 38 / 1.461

DSLaManiaC
28-11-08, 12:50
Modulation: G.992.5 annex A

adsl2+ είσαι.

Midblue
29-11-08, 01:01
Μήπως να τους πω να με γυρίσουν σε adsl1 τότε; Αφού μεγαλύτερη ταχύτητα δεν ίσως γλυτώσω τα disconnect. Αλλά και πάλι ρε γαμώτο για ποιό λόγο να πληρώνω σαν τον μαλάκα υπηρεσίες που δεν μου παρέχονται;

hristos 22
29-11-08, 01:43
Μήπως να τους πω να με γυρίσουν σε adsl1 τότε; Αφού μεγαλύτερη ταχύτητα δεν ίσως γλυτώσω τα disconnect. Αλλά και πάλι ρε γαμώτο για ποιό λόγο να πληρώνω σαν τον μαλάκα υπηρεσίες που δεν μου παρέχονται;

Με 19,90 εισαι?
Εαν ναι δες εαν μπορουν να σε γυρισουν σε adsl1 μηπως και συνχρωνισης πιο πολυ και εαν οχι....οπως το βλεπει κανεις φυσικα δε το και εαν εχεις προβληματα καντην με ελαφρια πηδηματακια....οπως νομιζης εσυ καλυτερα.....;)

Midblue
29-11-08, 14:48
Με adsl1 αν με γυρίσουν πόσο είναι το max της ταχύτητας;

hristos 22
29-11-08, 15:08
Νομιζω οτι δεν θα εχεις μεγαλη διαφορα αλλα θα εισαι ποιο σταθερος....δεν θα εχιες αποσυνδεσης κτλ....αλλα ακριβως δεν ξερω

kanenas3
29-11-08, 16:23
Με adsl1 αν με γυρίσουν πόσο είναι το max της ταχύτητας;

Το max για Adsl1 είναι τα 8Mbps αλλά έτσι όπως είναι η γραμμή σου δεν υπάρχει περίπτωση να τα πιάσεις.

Themos_netruler
30-11-08, 01:00
Εγώ πάντος έχω ενημερώσει την βίβο ότι αν δεν επιλυθεί το θέμα των αποσυνδέσεων θα κάνω αίτηση διακοπής για μη παροχή υπηρεσιών.
Οπου υπαρχει εξωτερικο box και οχι εισαγωγη τα πραγματα λογο του εναεριου και εκτεθειμενου κοματιου του δικτυου σου ειναι δυσκολα.Εχεις δυνατοτητα,εστω με καποιο ηλεκτρολογο να περασεις καινουργιο καλωδιο απτο βοχ στη χωνευτη?(δεν γνωριζω ακριβως ποιανου αρμοδιωτητα ειναι ομως) καθως και να γινει και ενας ελεγχος και εκει(μη μονωμενες ματισεις η οξειδωμενα καλωδια),καθως και το πριζακι σου .Αν ετσι μπορεσεις να εχεις τα ιδια χαρακτηρηστικα με τις μετρησεις απτο βοχ(4mbit ειπες οτι μετρησε ο τεχνικος),ζητωντας ενα κλειδωμενο vodsl1 4mbit με target margin 6,πιστευω οτι τα max της γραμμης σου θα ανεβουν σε 5,5-6 μβιτ,και θα συγχρονιζεις παντα σε 4 εχοντας ενα ασφαλες απο αποσυνδεσεις margin 7-8 db.Αν ετσι εισαι σταθερος μπορεις αργοτερα με ενα 8αρακι adsl1 profil να εχεις καποιους καλυτερους συγχρονισμους(κανονικα με margin 6 οι γραμμες πεφτουν μονο αν υπαρχει θεμα καλωδιου η παρεμβολων που ξαφνικα βυθιζουν το margin και η συνδεση πεφτει.)

Midblue
03-12-08, 22:42
Οπου υπαρχει εξωτερικο box και οχι εισαγωγη τα πραγματα λογο του εναεριου και εκτεθειμενου κοματιου του δικτυου σου ειναι δυσκολα.Εχεις δυνατοτητα,εστω με καποιο ηλεκτρολογο να περασεις καινουργιο καλωδιο απτο βοχ στη χωνευτη?(δεν γνωριζω ακριβως ποιανου αρμοδιωτητα ειναι ομως) καθως και να γινει και ενας ελεγχος και εκει(μη μονωμενες ματισεις η οξειδωμενα καλωδια),καθως και το πριζακι σου .Αν ετσι μπορεσεις να εχεις τα ιδια χαρακτηρηστικα με τις μετρησεις απτο βοχ(4mbit ειπες οτι μετρησε ο τεχνικος),ζητωντας ενα κλειδωμενο vodsl1 4mbit με target margin 6,πιστευω οτι τα max της γραμμης σου θα ανεβουν σε 5,5-6 μβιτ,και θα συγχρονιζεις παντα σε 4 εχοντας ενα ασφαλες απο αποσυνδεσεις margin 7-8 db.Αν ετσι εισαι σταθερος μπορεις αργοτερα με ενα 8αρακι adsl1 profil να εχεις καποιους καλυτερους συγχρονισμους(κανονικα με margin 6 οι γραμμες πεφτουν μονο αν υπαρχει θεμα καλωδιου η παρεμβολων που ξαφνικα βυθιζουν το margin και η συνδεση πεφτει.)

Δηλαδή;
Από την κολώνα στο πεζοδρόμιο έρχεται το καλώδιο στον κατανεμητή μου. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς. Ματίσεις δεν έχει ούτε αυτό, ούτε από τον κατανεμητή στο σπίτι.

Midblue
13-12-08, 18:50
Τελευταία επικοινωνία πριν από 5 λεπτά με την vivodi (που με πήραν) έχουμε και λέμε.
Επιτέλους βρήκαν λύση για τις αποσυνδέσεις. Με ρίξανε στα 2mbps οπότε ανέβηκε το margin στο 15 :shock: και μου είπαν ότι πλέον δεν θα αποσυνδέομαι.
Δεν είναι και γαμώ τις λύσεις; Για να δηλωθεί ως βλάβη στον ΟΤΕ πρέπει να συνδέομαι κάτω από 2 mbps, οπότε με βάζουν στα 2 και ησυχάζουν, και θα κάθομαι και εγώ ο μαλάκας να πληρώνω Telefonet+ .
Ρε δεν πάνε καλά. Άντε γειά. Αύριο κιόλας διαλέγω άλλο πάροχο. Μάλλον για ΟΤΕ το κόβω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τα λαμόγια.

swatoner
14-12-08, 09:33
Μη νομίζεις οτι ο ΟΤΕ θα σου παρέχει και πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Τα ίδια θα σου πεί. Δεν ασχολούντε. Μίλαγα και με ένα γνωστό που δουλεύει στον ΟΤΕ στα DSL. (Έχουν συγκεκριμένους τεχνικούς για DSL.) Αν σου δίνει 2+ δεν ασχολούντε καν. Είναι καλυμένοι, εφόσον η υπηρεσία λέει έως 24.
Αν και μπορούσε να το ανοίξει βλάβη αλλά εφόσον είναι 4mbit στο box και 2 στο χώρο σου ειναι καθαρά θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και το πρόβλημα είναι δικό σου και όχι δικό τους.
Φιλική συμβουλή, φέρε ηλεκτρολόγο να σου φτιάξει την καλωδίωση απο την χωνευτή στο μπριζάκι σου να έρχετε ένα ζευγάρι μόνο και να μη σπάει σε 2 - 3 ζευγάρια, γιατί θα έχεις απώλειες. Συνήθως οι ηλεκτρολόγοι στέλνουν 2 ζευγάρια απο τη χωνευτή στο μπριζάκι και έτσι έχεις απώλειες εσύ.
Ο τεχνικός που μέτρησε βρήκε 4mbit σε adsl1 ή adsl2? Βέβαια αυτό δε το ξέρεις εσύ αλλά ούτε και στην εταιρεία πια. :D

Midblue
15-12-08, 22:57
Τώρα θα γελάσουμε... περιμένω από ΟΤΕ να κάνουν έλεγχο και να μου πουν στα πόσα περίπου θα συνδεθώ αν βάλω connex, αύριο θα μάθω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.