PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν παίρνει IP με τίποτα



Meraklis
02-11-08, 15:57
Από εχθές το μεσημέρι δεν μπαίνω στο internet.

Στο Siemens CL-110 ανάβει το λαμπάκι του DSL αλλά όχι του ΡΡΡ, συχγρονίζει κανονικά αλλά δεν παίρνει ΙΡ με τίποτα.
Έκανα reset στο Siemens, το ξανασέταρα, αλλά τίποτα!

Επίσης δοκίμασα και το Linksys WAG200G, κι αυτό τα ίδια.

Λέω θα είναι γενικό το πρόβλημα, αλλά δεν... ρώτησα φίλους μου με forthnet στο ίδιο κέντρο με μένα αλλά, κι είχαν internet κανονικά.

Οπότε πήρα τηλ στην Τ.Υ, μου το δήλωσαν ως βλάβη, μου είπαν ότι θα το ελέξουν οι τεχνικοί και θα με καλέσουν να το δούμε...

rodin002
02-11-08, 18:32
και εμένα μου εχει συμβει 3-4 φορες, επαιρνα στην τεχν υποστήριξη και μου το φτιάχνανε σε μια μέρα, αλλά τωρα τελευταία οταν το κάνει(πολυ σπάνια πλεον) το σβήνω το μοντεμ για 2-3 ωρες και συνέρχεται.
PPPoE/ADSL2+

tonydigital
02-11-08, 19:10
Και σε μένα μια απο τα ίδια Απο Σαββατο Μεσημέρι ΤΙΠΟΤΑ πρώτη φορά το κάνει εδώ και πάνω απο 1,5 χρόνο...... Χαιρε Dial UP και πάλι...

Εβαλα 3 Routers Πανω.... αλλά τιποτα... κλειδώνουν αλλά δεν παιρνουν IP , Ασ επλισουμε να μην τα παιξε η πόρτα αλλιώς αντε να βρούμε άκρη.... Απο Σαββατό μεσημέρι που έδωσα βλάβη μου λένε για δευτέρα.. Αντε να δούμε τι θα γίνει ....

Αν δεν γίνει κάτι την δευτέρα με βλέπω να τα μαζεύω για αλλού.... καλά ηταν όσο κράτησε.....

Κανένα δωρεάν Dial UP της forthnet για το ιδιοκτητό σε τέτοιες περιπτώσeiς ξέρει κάνεις αν υπάρχει...????

emeliss
02-11-08, 19:32
Παιδιά χαλαρώστε λίγο. Ούτε εταιρικές συνδέσεις δεν έχουν πλήρη υποστήριξη μέσα στο Σαβ/κο. Λίγη υπομονή.

Meraklis
02-11-08, 20:47
Δηλαδή δεν είναι κάτι σοβαρό; Θα το φιξάρουν κι θα'μαι εντάξει; Να μην ανυσυχώ;

Τώρα κατάλαβα πως το internet μου'χει γίνει ανάγκη, ήδη μου'χει λείψει το msn και το facebook. :)

Πάλι καλά που έχω ένα γείτονα με ξεκλείδωτο ασύρματο και βολεύομαι κάπως. :rofl:

utp
02-11-08, 21:09
Mα τι διαολο που βρισκεται ολοι ξεκλειδωτα δικτυα??
Εχω ακουσει πολλους που η βασικη τους συνδεση ειναι αυτη του γειτονα.
Εγω ποτε μου δεν εχω βρει ουτε εδω ουτε στην Αθηνα.

DSLaManiaC
02-11-08, 21:14
Mα τι διαολο που βρισκεται ολοι ξεκλειδωτα δικτυα??
Εχω ακουσει πολλους που η βασικη τους συνδεση ειναι αυτη του γειτονα.
Εγω ποτε μου δεν εχω βρει ουτε εδω ουτε στην Αθηνα.

Εγώ έχω βρει άλλο χόμπι.

Όπου κάτσω με το laptop, κάνω αναζήτηση για ασύρματα ξεκλείδωτα και μαντέψτε.. τα κάνω disable :)

theopan
03-11-08, 00:03
Mα τι διαολο που βρισκεται ολοι ξεκλειδωτα δικτυα??
Εχω ακουσει πολλους που η βασικη τους συνδεση ειναι αυτη του γειτονα.
Εγω ποτε μου δεν εχω βρει ουτε εδω ουτε στην Αθηνα.

Αν μένεις στην Κυψέλη, στην Καλλιθέα, ή στο κέντρο του Περιστερίου προφανώς θα βρεις. Πολύς κόσμος, πυκνοκατοικημένες περιοχές, πολλή νεολαία (και άρα συνδέσεις). Αν περιμένεις στο Κρυονέρι ή στη Βάρκιζα να πιάσεις wireless και μάλιστα ξεκλείδωτο, είναι σχεδόν απίθανο. Στη γειτονιά μου, στο Ν. Ηράκλειο, δεδομένου κιόλας ότι μένω σε πολυκατοικία 5 διαμερισμάτων, όχι ξεκλειδωτο, αλλά ούτε καν κλειδωμένο δεν πιάνω. Ούτε ένα!

Freedom
03-11-08, 14:45
Από εχθές το μεσημέρι δεν μπαίνω στο internet.

Στο Siemens CL-110 ανάβει το λαμπάκι του DSL αλλά όχι του ΡΡΡ, συχγρονίζει κανονικά αλλά δεν παίρνει ΙΡ με τίποτα.
Έκανα reset στο Siemens, το ξανασέταρα, αλλά τίποτα!

Επίσης δοκίμασα και το Linksys WAG200G, κι αυτό τα ίδια.

Λέω θα είναι γενικό το πρόβλημα, αλλά δεν... ρώτησα φίλους μου με forthnet στο ίδιο κέντρο με μένα αλλά, κι είχαν internet κανονικά.

Οπότε πήρα τηλ στην Τ.Υ, μου το δήλωσαν ως βλάβη, μου είπαν ότι θα το ελέξουν οι τεχνικοί και θα με καλέσουν να το δούμε...

Ακριβως τα ιδια αντιμετωπιζω απο τις 30/11...ακομα περιμενω να με παρει καποιος τηλέφωνο ή να το φτιαξουν...

rodin002
03-11-08, 15:06
Πρέπει να τους παίρνεις συνέχεια τηλέφωνο, εγω τους έπερνα 2 φορες την ημέρα.. ε και κάποια στιγμή το φτιάξανε. Συνήθως τα πρωϊνα το φτιάχνουν

Και οταν τους πάρεις τηλ πρέπει να εχεις το μοντεμ ανοιχτό μέχρι να φτιαχτεί

Freedom
03-11-08, 15:57
Εχω παρει ηδη 3 φορες μεχρι τωρα απο την Πεμπτη... :evil:

antonisperr
03-11-08, 18:53
Ακριβως τα ιδια αντιμετωπιζω απο τις 30/11...ακομα περιμενω να με παρει καποιος τηλέφωνο ή να το φτιαξουν...

Γειά σας, απ΄ ότι θα προσέξατε, όσοι έχετε το ίδιο πρόβλημα στο ίδιο νήμα, όλοι προέρχεστε από το DSLAM ΔΑΓΚΛΗ.

Εγώ δεν είμαι forthnet, είμαι HOL, αλλά ένας φίλος μου από το ίδιο DSLAM μόλις πρίν μου είπε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχετε και εσείς. Μπήκα έτσι στο φόρουμ ώστε να βρώ πληροφορίες και να τον βοηθήσω και έτσι είδα και τα δικά σας προβλήματα. Πάρτε τηλέφωνο λοιπόν την φορτνετ και μην τους αφήσετε να σας λένε, κάτι έτσι κάτι αλλιώς. Πείτε τους ότι κάτι συμβαίνει στο dslam Δαγκλή.

Freedom
04-11-08, 00:27
Να κανω μια ερωτηση υψηλής κρισεως? Στις ρυθμίσεις εχετε βαλει PPPoA ή PPPoE?

Γιατι μολις εβαλα PPPoE συνδεθηκα αμεσως...τωρα πως στον διατανο εδώ και εναν χρονο+ δουλευα PPPoA (δεν μου συνδεοταν με PPPoE) και τι μεσολαβησε τις προηγουμενες ημερες ο θεος και η ψυχή του...

tonydigital
04-11-08, 01:17
Οκ τελικά με πολύ υπομονή και 5-6 τηλέφωνα με ΑΝΑΜΟΝΗ 10-40 λεπτά (κάτι λέγανε ότι φτιάξανε οι χρόνοι αναμονής…….έλα Αλέκο) σε κάθε τηλέφωνο τελικά το πρόβλημα λύθηκε το απόγευμα… Λοιπόν τηλέφωνο 13821 επιλογή 4 επιλογή 2 (εκεί είναι οι μεγάλες αναμονές…Αν και πολλές φορές το κέντρο από την πολύ υπερφόρτωση σε πετάει όπου Θέλει….π.χ. καθημερινές 16:00-18:00 ) μόνο από εκεί έχετε ελπίδες αρκεί να πείσετε τον τεχνικό ότι υπάρχει όντος πρόβλημα για να κάνει Reset το Port του DSLAM (αφού με έβαλαν πρώτα να κάνω reset τον Router 2 φορές … και κάναμε μια ανάλυση περί PPPoE και PPPoA και ότι δεν απαντούσε πουθενά το ρημάδι…). Πάντως πάλι καλά κοντά 1,5 χρόνο έπαιζε συνέχεια. Έτσι και παίζει το άτιμο καλά πάει αλλά …Αν σου κάτσει στραβή ΣΠΑΣ τα ……..ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ.

Το τελείος γελοίο τις υπόθεσης είναι ότι χρεώνουν το Dial Up στο 896100888 (πού εννοείτε ότι θα το χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ αν έχεις πρόβλημα με την ADSL) από το ιδιόκτητο λες και είσαι ο ΚΑΡΑ-ΗΛΙΘΙΟΣ και γουστάρεις να μπαίνεις με PSTN ενώ έχεις ADSL 24 Mbit, αντί να σε πληρώνουν κιόλας που σε αφήνουν χωρίς ADSL….

Φίλε freedom PPPoE πάντα... Αν όπως λές και εσύ πρίν έπαιζε και PPPoA

Freedom
04-11-08, 01:23
Φίλε freedom PPPoE πάντα... Αν όπως λές και εσύ πρίν έπαιζε και PPPoA

Τελος καλo ολα καλα bro...αν και ειλικρινά PPPoE εμενα προσωπικα δεν μου επαιζε ουτε το CL110 (πριν καει), ουτε το Speadstream 4200 ουτε ακομα και το US robotics 9105 (που αναγκαστηκα να το χρησιμοποιησω για καμια βδομαδα οταν καηκε το CL110)...

hel
04-11-08, 02:29
Οκ τελικά με πολύ υπομονή και 5-6 τηλέφωνα με ΑΝΑΜΟΝΗ 10-40 λεπτά (κάτι λέγανε ότι φτιάξανε οι χρόνοι αναμονής…….έλα Αλέκο) σε κάθε τηλέφωνο τελικά το πρόβλημα λύθηκε το απόγευμα… Λοιπόν τηλέφωνο 13821 επιλογή 4 επιλογή 2 (εκεί είναι οι μεγάλες αναμονές…Αν και πολλές φορές το κέντρο από την πολύ υπερφόρτωση σε πετάει όπου Θέλει….π.χ. καθημερινές 16:00-18:00 ) μόνο από εκεί έχετε ελπίδες αρκεί να πείσετε τον τεχνικό ότι υπάρχει όντος πρόβλημα για να κάνει Reset το Port του DSLAM (αφού με έβαλαν πρώτα να κάνω reset τον Router 2 φορές … και κάναμε μια ανάλυση περί PPPoE και PPPoA και ότι δεν απαντούσε πουθενά το ρημάδι…). Πάντως πάλι καλά κοντά 1,5 χρόνο έπαιζε συνέχεια. Έτσι και παίζει το άτιμο καλά πάει αλλά …Αν σου κάτσει στραβή ΣΠΑΣ τα ……..ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ.

Το τελείος γελοίο τις υπόθεσης είναι ότι χρεώνουν το Dial Up στο 896100888 (πού εννοείτε ότι θα το χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ αν έχεις πρόβλημα με την ADSL) από το ιδιόκτητο λες και είσαι ο ΚΑΡΑ-ΗΛΙΘΙΟΣ και γουστάρεις να μπαίνεις με PSTN ενώ έχεις ADSL 24 Mbit, αντί να σε πληρώνουν κιόλας που σε αφήνουν χωρίς ADSL….

Φίλε freedom PPPoE πάντα... Αν όπως λές και εσύ πρίν έπαιζε και PPPoA

Τελικά ήθελε reset η κάρτα ή να βάλεις pppoE ?

tonydigital
04-11-08, 12:10
Τελικά ήθελε reset η κάρτα ή να βάλεις pppoE ?

Μετά απο μεγάλη επιμονή μου (3 ημέρες) να γίνει Reset στην Πόρτα μου παρατήρησα (μετά απο 1 ώρα απο το τελευταίο τηλέφωνο και χωρίς να πειράξω τον Router) οτί χαθήκε ο συγχρονισμός στον Router για 1-2 Λεπτά, μετά ξανακλείδωσε και πήρε IP.... Υποθέτω πως πρέπει να έγινε Reset στην Πόρτα τελικά... Ο Router ήταν ρυθμισμένος PPPoE πάντα....!!!

Meraklis
05-11-08, 01:03
Εμένα μου το φτιάξανε τη Δευτέρα το πρωί, χωρίς όμως να με πάρουν τηλ να με ενημερώσουν όπως μου'χαν πει. Τέλος πάντων.

Nick-K
05-11-08, 02:54
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ απο χθες το μεσημέρι ως σήμερα το πρωί. Κάποια στιγμή σήμερα σηκώνω το τηλέφωνο αλλά δεν υπήρχε σήμα για 15 λεπτά περίπου (μάλλον θα το διόρθωναν), ξαναδοκιμάζω μετά και δούλευε κανονικά το internet.

Στο 13831, με ρώτησαν αν έχω καμιά τηλεφωνική πρίζα που έχει το λογότυπο του ΟΤΕ επάνω. Τους απάντησα πως υπάρχει τέτοια πρίζα και μου είπαν πως η συγκεκριμένη έχει ένα πυκνωτή ο οποίος μαζεύει παράσιτα και τα βγάζει κάποια στιγμή στα καλά καθούμενα.. Περίεργο μου φάνηκε μιας και δεν είχα ξανα ακούσει κάτι τέτοιο και σκέφτηκα πως μου λένε βλακείες για δικαιολογίες...

Σήμερα το πρωί όμως αποφάσισα να αλλάξω την συγκεκριμένη πρίζα με μια κανονική χωρίς πυκνωτή, μιάς και αυτή ήταν η λύση που μου πρότειναν και το πρόβλημα λύθηκε!

Αμέσως μετά πήρα κανονικά IP. Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι πως στο ADSL2+ ενώ συγχρονιζόταν στα 23.9xx τώρα κλειδώνει στα 11.9xx περίπου. Δοκίμασα και στο ADSL2 και έπεσε πολύ χαμηλά, γύρω στα 4.5xx ενώ παλιότερα με την ίδια επιλογή κλείδωνε στα 12.xxx

Θα τους πάρω αύριο πάλι να δώ τι γίνεται και γιατί έπεσε τόσο χαμηλά η ταχύτητα..

George978
05-11-08, 09:51
εγω απο παρασκευη βραδυ δεν επαιρνα ΙΡ , βρε τους ελεγα κολλησε η πορτα τπτ αυτοι

"τι ρουτερακι εχετε , παμε λιγο να δουμε τις ρυθμισεις?"

3 φορες η ιδια ιστορια , σημερα ξυπνησα το ειδα πρασινο. αν με παιρναν ξανα και μου λεγανε

"τι ρουτερακι εχετε , παμε λιγο να δουμε τις ρυθμισεις?"

θα τα ακουγαν πολυ χοντρα.

hel
05-11-08, 10:52
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ απο χθες το μεσημέρι ως σήμερα το πρωί. Κάποια στιγμή σήμερα σηκώνω το τηλέφωνο αλλά δεν υπήρχε σήμα για 15 λεπτά περίπου (μάλλον θα το διόρθωναν), ξαναδοκιμάζω μετά και δούλευε κανονικά το internet.

Στο 13831, με ρώτησαν αν έχω καμιά τηλεφωνική πρίζα που έχει το λογότυπο του ΟΤΕ επάνω. Τους απάντησα πως υπάρχει τέτοια πρίζα και μου είπαν πως η συγκεκριμένη έχει ένα πυκνωτή ο οποίος μαζεύει παράσιτα και τα βγάζει κάποια στιγμή στα καλά καθούμενα.. Περίεργο μου φάνηκε μιας και δεν είχα ξανα ακούσει κάτι τέτοιο και σκέφτηκα πως μου λένε βλακείες για δικαιολογίες...

Σήμερα το πρωί όμως αποφάσισα να αλλάξω την συγκεκριμένη πρίζα με μια κανονική χωρίς πυκνωτή, μιάς και αυτή ήταν η λύση που μου πρότειναν και το πρόβλημα λύθηκε!

Αμέσως μετά πήρα κανονικά IP. Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι πως στο ADSL2+ ενώ συγχρονιζόταν στα 23.9xx τώρα κλειδώνει στα 11.9xx περίπου. Δοκίμασα και στο ADSL2 και έπεσε πολύ χαμηλά, γύρω στα 4.5xx ενώ παλιότερα με την ίδια επιλογή κλείδωνε στα 12.xxx

Θα τους πάρω αύριο πάλι να δώ τι γίνεται και γιατί έπεσε τόσο χαμηλά η ταχύτητα..

Αν είχε πρόβλημα η πρίζα δεν θα συγχρόνιζε ο ρούτερ ή θα συγχρόνιζε χαμηλά και θα έπαιρνε ip.
Μάλλον αλλού ήταν το πρόβλημα.
Τι στοιχεία γραμμής έχεις τώρα;

dazed
05-11-08, 13:29
Αν είχε πρόβλημα η πρίζα δεν θα συγχρόνιζε ο ρούτερ ή θα συγχρόνιζε χαμηλά και θα έπαιρνε ip.
Μάλλον αλλού ήταν το πρόβλημα.
Τι στοιχεία γραμμής έχεις τώρα;

Δεν είναι απόλυτο.
Ο πυκνωτής προκαλεί βραχυκύκλωμα στη γραμμή και μπορεί να κολήσει την κάρτα. Άρα η πρίζα μπορεί πολυ εύκολα να ευθύνεται για sync/no IP.

........Auto merged post: dazed πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εμένα μου το φτιάξανε τη Δευτέρα το πρωί, χωρίς όμως να με πάρουν τηλ να με ενημερώσουν όπως μου'χαν πει. Τέλος πάντων.

Εδώ δεν προλαβαίνουν να πάρουν αυτούς που έχουν προβλήματα, περιμένεις να πάρουν για να ανακοινώσουν ότι φτιάχτηκε κάτι?:hmm:

tedd
05-11-08, 15:53
Xθες συνδέθηκα με το double play και έχω ακριβώς το ιδιο προβλήμα, 5-6 ώρες παιδευομουν κάνοντας ρεσετ, αλλάγη ρουτερ, αλλαγη σεττινγκς, δεν νομίζω να αφησα συνδιασμό που να μην δοκίμασα και τίποτα. Δήλωσα βλάβη και ειπαν οτι θα τηλέφωνούσαν αλλα τίποτα σημερα το μεσημέρι τους ξαναπήρα και κλείσαμε τηλεφωνικο ραντεβου για το απογευμα που θα γυρίσω απο την δουλεια να κάνουν τηλέφωνο για να το λύσουμε, άντε να δούμε!!!

hel
05-11-08, 16:06
Δεν είναι απόλυτο.
Ο πυκνωτής προκαλεί βραχυκύκλωμα στη γραμμή και μπορεί να κολήσει την κάρτα. Άρα η πρίζα μπορεί πολυ εύκολα να ευθύνεται για sync/no IP.


Και τότε όμως θα φαίνεται θόρυβος στη γραμμή του στο φάσμα συχνοτήτων του adsl.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Xθες συνδέθηκα με το double play και έχω ακριβώς το ιδιο προβλήμα, 5-6 ώρες παιδευομουν κάνοντας ρεσετ, αλλάγη ρουτερ, αλλαγη σεττινγκς, δεν νομίζω να αφησα συνδιασμό που να μην δοκίμασα και τίποτα. Δήλωσα βλάβη και ειπαν οτι θα τηλέφωνούσαν αλλα τίποτα σημερα το μεσημέρι τους ξαναπήρα και κλείσαμε τηλεφωνικο ραντεβου για το απογευμα που θα γυρίσω απο την δουλεια να κάνουν τηλέφωνο για να το λύσουμε, άντε να δούμε!!!

Το log του ρούτερ τι σου λέει;

Patha
05-11-08, 16:14
Απ' ότι μου είπε τεχνικός, αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο SNR down και up, συγκεκριμένα πάνω από 10 db. Αν δηλαδή έχει κάποιος SNR down 5 και up 17 (διαφορά 12 db), το ρούτερ χάνει την IP. Η λύση είναι το ανέβασμα του SNR, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του τεχνικού.

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αυτή την πληροφορία (για να ξέρουμε αν ακούμε ιστορίες για αγρίους...)

DSLaManiaC
05-11-08, 18:34
Απ' ότι μου είπε τεχνικός, αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο SNR down και up, συγκεκριμένα πάνω από 10 db. Αν δηλαδή έχει κάποιος SNR down 5 και up 17 (διαφορά 12 db), το ρούτερ χάνει την IP. Η λύση είναι το ανέβασμα του SNR, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του τεχνικού.

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αυτή την πληροφορία (για να ξέρουμε αν ακούμε ιστορίες για αγρίους...)

Η ΚΟΤΣΑΝΑ, ΜΠΑΡΟΥΦΑ, ΠΑΤΑΤΑ του μήνα. :rofl:

BlackInk
05-11-08, 22:20
Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αυτή την πληροφορία (για να ξέρουμε αν ακούμε ιστορίες για αγρίους...)

Σαφέστατα ιστορία για αγρίους, δεν το συζητάμε καν.

Τέλος πάντων, κι εγώ παρατήρησα χθες δυσκολία στην απόδοση IP (ενώ ο συγχρονισμός γινόταν όπως πάντα εύκολα και απροβλημάτιστα, χωρίς διακοπές.)

Nick-K
06-11-08, 02:14
Αν είχε πρόβλημα η πρίζα δεν θα συγχρόνιζε ο ρούτερ ή θα συγχρόνιζε χαμηλά και θα έπαιρνε ip.
Μάλλον αλλού ήταν το πρόβλημα.
Τι στοιχεία γραμμής έχεις τώρα;

http://imageshack.gr/files/2egg88aqqptxtow6hawp.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=2egg88aqqptxtow6hawp.jpg)

Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι πως δεν συγχρονίζει στα 24 όπως συγχρόνιζε αλλά στα 12 περίπου.

Patha
06-11-08, 10:09
Η ΚΟΤΣΑΝΑ, ΜΠΑΡΟΥΦΑ, ΠΑΤΑΤΑ του μήνα. :rofl:

Το φαντάστηκα χαχα :lol:

hel
06-11-08, 11:05
Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι πως δεν συγχρονίζει στα 24 όπως συγχρόνιζε αλλά στα 12 περίπου.

Aκόμα υπάρχει αυξημένος θόρυβος στη γραμμή.
Βγάλε ότι υπάρχει απάνω από τηλέφωνα-φαξ και άσε μόνο του το ρούτερ. Έχεις συναγερμό; Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;
Αν δεν βγάλεις άκρη φέρε τεχνικό (βέβαια αν φταις εσύ τον πληρώνεις).

tedd
06-11-08, 15:00
Το log του ρούτερ τι σου λέει;

Δεν θυμάμαι, απο την δουλεια γράφω.

saint240881
06-11-08, 15:04
Εγώ έχω βρει άλλο χόμπι.

Όπου κάτσω με το laptop, κάνω αναζήτηση για ασύρματα ξεκλείδωτα και μαντέψτε.. τα κάνω disable :)

Πολύ Karma! :lol:

Nick-K
06-11-08, 15:29
Aκόμα υπάρχει αυξημένος θόρυβος στη γραμμή.
Βγάλε ότι υπάρχει απάνω από τηλέφωνα-φαξ και άσε μόνο του το ρούτερ. Έχεις συναγερμό; Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;
Αν δεν βγάλεις άκρη φέρε τεχνικό (βέβαια αν φταις εσύ τον πληρώνεις).


Τελικά ο βλάκας είχα ξεχάσει στην πρίζα σε άλλο δωμάτιο το καλώδιο από το crypto modem που έχω σε ένα παλιό pc (για να μπαίνει η αδερφή μου που και που) και αυτό έφταιγε που συγχρονιζόταν στα 12 αντί για 24.

Οπότε τώρα έχουμε:

http://imageshack.gr/files/x37qfzfq13b2dkm1l3my.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=x37qfzfq13b2dkm1l3my.jpg)

Και κατεβάζω από rapidshare

http://imageshack.gr/files/bheb1y0jyi8vwf2gsdqy.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=bheb1y0jyi8vwf2gsdqy.jpg) :thumb_dup:thumb_dup:oneup::oneup:

hel
06-11-08, 16:17
Τέρμα τα γκάζια:oneup:

Nick-K
06-11-08, 16:31
Το γκαντέμιασα τώρα που μιλούσα με ένα φίλο μου και έφαγα ένα αποσυγχρονισμό..

Να σημειώσω επίσης πως το σπίτι μου είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο από τον ΟΤΕ που προφανώς εκεί μέσα είναι το DSLAM!

Meraklis
07-11-08, 15:13
Το γκαντέμιασα τώρα που μιλούσα με ένα φίλο μου και έφαγα ένα αποσυγχρονισμό..

Να σημειώσω επίσης πως το σπίτι μου είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο από τον ΟΤΕ που προφανώς εκεί μέσα είναι το DSLAM!

Σε ζηλεύω... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.