PDA

Επιστροφή στο Forum : tellas μεγαλο προβλημα



mpetou
02-11-08, 22:57
Απο τοτε που συνδεθηκα με την τελλας εχει προβλημα το τηλεφωνο το ιντερνετ
κοβεται/εχει χαμηλες ταχυτητες/θορυβο το τηλεφωνο/αθλια pings

εστειλα φαξ διακοπης αναφεροντας τα προβληματα και μου λενε να τους δωσω 150 ευρο γιατι στο συμβολαιο δεν αναφερει οτι αμα εχω τεχνικο προβλημα η χαμηλες ταχυτητες δεν πληρωνω τιποτα...

Συμβολαιο ομως ΔΕΝ μου εχουνε δωσει οι κυριοι ....

Πως μπορω να τους κυνηγησω η που μπορω να τους καταγγείλω ?

δωστε μου μια βοηθεια γιατι δεν θα το αφησω να περασει ετσι αν νομιζουνε οτι ειμαι αλλος ενας
τελλης κανουνε μεγαλο λαθος οι τυποι ειναι μια απατη...

ermis333
02-11-08, 23:01
Απο τοτε που συνδεθηκα με την τελλας εχει προβλημα το τηλεφωνο το ιντερνετ
κοβεται/εχει χαμηλες ταχυτητες/θορυβο το τηλεφωνο/αθλια pings

εστειλα φαξ διακοπης αναφεροντας τα προβληματα και μου λενε να τους δωσω 150 ευρο γιατι στο συμβολαιο δεν αναφερει οτι αμα εχω τεχνικο προβλημα η χαμηλες ταχυτητες δεν πληρωνω τιποτα...

Συμβολαιο ομως ΔΕΝ μου εχουνε δωσει οι κυριοι ....

Πως μπορω να τους κυνηγησω η που μπορω να τους καταγγείλω ?

δωστε μου μια βοηθεια γιατι δεν θα το αφησω να περασει ετσι αν νομιζουνε οτι ειμαι αλλος ενας
τελλης κανουνε μεγαλο λαθος οι τυποι ειναι μια απατη...

Δεν έχεις συμβόλαιο;; Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις υπογράψει συμβόλαιο και να σε έχουν βάλει σε LLU.

mpetou
02-11-08, 23:02
και ομως υπαρχει....
εμενα το εκανε η μανα μου και επειδη δεν ειχε ενα εγγραφο μαζι της
δεν υπεγραψε και δεν της δωσανε συμβολαιο

Τους εχω στειλει φαχ και ζηταω αντιγραφο του συμβολαιου
να δω που λεει οτι αμα εχω αλυτο τεχνικο προβλημα πρεπει να πληρωσω το προστιμο της διακοπης
το οποιο λεει η τηλεφωνητρια ατο 13800 κυρια ... με ειρωνικο υφος.

Αμα δε μου στειλουνε το συμβολαιο με ΜΗ πλαστογραφημενη υπογραφη που να το λεει
εχει καλως αλλιως την εχουνε βαψει οι κυριοι...

ermis333
02-11-08, 23:08
και ομως υπαρχει....
εμενα το εκανε η μανα μου και επειδη δεν ειχε ενα εγγραφο μαζι της
δεν υπεγραψε και δεν της δωσανε συμβολαιο

Τους εχω στειλει φαχ και ζηταω αντιγραφο του συμβολαιου
να δω που λεει οτι αμα εχω αλυτο τεχνικο προβλημα πρεπει να πληρωσω το προστιμο της διακοπης
το οποιο λεει η τηλεφωνητρια ατο 13800 κυρια ... με ειρωνικο υφος.

Αμα δε μου στειλουνε το συμβολαιο με ΜΗ πλαστογραφημενη υπογραφη που να το λεει
εχει καλως αλλιως την εχουνε βαψει οι κυριοι...

Aν είναι έτσι είσαι ...αν και περίεργο, είσαι καλυμένος, άμα δεν έχεις πληρώσει και κανέναν λογαριασμό.

sdikr
03-11-08, 03:04
Απο τοτε που συνδεθηκα με την τελλας εχει προβλημα το τηλεφωνο το ιντερνετ
κοβεται/εχει χαμηλες ταχυτητες/θορυβο το τηλεφωνο/αθλια pings

εστειλα φαξ διακοπης αναφεροντας τα προβληματα και μου λενε να τους δωσω 150 ευρο γιατι στο συμβολαιο δεν αναφερει οτι αμα εχω τεχνικο προβλημα η χαμηλες ταχυτητες δεν πληρωνω τιποτα...

Συμβολαιο ομως ΔΕΝ μου εχουνε δωσει οι κυριοι ....

Πως μπορω να τους κυνηγησω η που μπορω να τους καταγγείλω ?

δωστε μου μια βοηθεια γιατι δεν θα το αφησω να περασει ετσι αν νομιζουνε οτι ειμαι αλλος ενας
τελλης κανουνε μεγαλο λαθος οι τυποι ειναι μια απατη...


και ομως υπαρχει....
εμενα το εκανε η μανα μου και επειδη δεν ειχε ενα εγγραφο μαζι της
δεν υπεγραψε και δεν της δωσανε συμβολαιο

Τους εχω στειλει φαχ και ζηταω αντιγραφο του συμβολαιου
να δω που λεει οτι αμα εχω αλυτο τεχνικο προβλημα πρεπει να πληρωσω το προστιμο της διακοπης
το οποιο λεει η τηλεφωνητρια ατο 13800 κυρια ... με ειρωνικο υφος.

Αμα δε μου στειλουνε το συμβολαιο με ΜΗ πλαστογραφημενη υπογραφη που να το λεει
εχει καλως αλλιως την εχουνε βαψει οι κυριοι...


Τα δυο κάπως έρχονται και αναιρούν το ένα το άλλο, πως εκάνες σύνδεση και τόσο καιρό έκανες χρήση και τώρα ψάχνεις συμβόλαιο;

Οτι και να σου λένε, εφόσον δεν σου παρέχουν τις υπηρεσίες τότε μπορείς να κάνεις καταγγελία,
1ον χαλαρώνεις, ηρεμείς, δεν βοηθουν σε τίποτα τα νευρά,
2ον γράφεις μια επιστόλη/καταγγελία, προς Τελλας με κοινωποιήση σε ΕΕΤΤ καταναλωτικές οργανώσεις και περιμένεις

Mikrovio
09-11-08, 00:13
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από όλα αυτά ακόμα. Μπορείς να κλιμακώσεις την αντιδρασή σου αλλά καλύτερα μην πας από την αρχή στο τέλος. Κατ' αρχήν το προβλημά σου είναι ότι δεν υπάρχει συμβόλαιο ή ότι έχεις πρόβλήμα με το νετ? Γιατί αν το ζήτημα που σε καίει είναι το νετ δεν θα καταφέρεις τίποτα κυνηγώντας συμβόλαια. Για αρχή μπορείς να καλέσεις το 13800 και να ελέγξεις κατά πόσο και πόσες φορές έχει δωθει βλάβη από το τεχνικό τμήμα. Χρειάζεται να φαίνεται ότι είχες επικοινωνήσει μαζί τους κάποιες φορές καί ότι έχει δωθεί κάποιες φορές βλάβη, για να μπορεί να αποδειχθεί η συνέχεια του τεχνικού προβλήματος. Μετά στείλε ένα φαξ στο λογιστήριο ζητώντας πίστωση της ποινικής ρήτρας λόγω τεχνικών προβλημάτων. Δεν νομίζω να μην το εγκρίνουν. Αυτά θα έκανα εγώ στην θέση σου για πρώτο βήμα. Στα άλλα θα προχωρούσα μετά. Αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι μπορεί και μάλλον δεν θα χρειαστεί.

Υ.Γ. Οι όροι του συμβολαίου μπορούν να βρεθούν και στο site της τελλάς.

mpetou
09-11-08, 02:33
λυθηκε ... με πηρανε τηλεφωνο αυτοι και μου ειπανε οτι μπορω να φυγω χωρις να πληρωσω προστιμο.
Αυτο εγινε βεβαια μετα απο αμετρητα τηλεφωνα και μετα που ζητησα γραπτες εξηγησεις.
οταν ζητησεις γραπτες εξηγησεις εκει αρχιζουνε και μαλακωνουνε και δεν σε ειρωνευονται

οσο με μιλουσα απλα τηλεφωνικα με κοροιδευανε μολις ζητησα εγγραφη απαντηση τα πηρανε ολα πισω..

γι αυτο με την τελλας αμα δε βγαζεται ακρη θα ζητατε εγγραφες απαντησεις στα τηλεφωνα ξερουνε οτι μπορουνε να σε κοροιδεψουνε

libero_mac
08-01-09, 00:26
λυθηκε ... με πηρανε τηλεφωνο αυτοι και μου ειπανε οτι μπορω να φυγω χωρις να πληρωσω προστιμο.
Αυτο εγινε βεβαια μετα απο αμετρητα τηλεφωνα και μετα που ζητησα γραπτες εξηγησεις.
οταν ζητησεις γραπτες εξηγησεις εκει αρχιζουνε και μαλακωνουνε και δεν σε ειρωνευονται

οσο με μιλουσα απλα τηλεφωνικα με κοροιδευανε μολις ζητησα εγγραφη απαντηση τα πηρανε ολα πισω..

γι αυτο με την τελλας αμα δε βγαζεται ακρη θα ζητατε εγγραφες απαντησεις στα τηλεφωνα ξερουνε οτι μπορουνε να σε κοροιδεψουνε

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να πληρώσεις πρόστιμο αν φύγεις νωρίτερα. Αν δεν παρέχουν τις υπηρεσίες τις οποίες διαφημίζουν κατά το ελάχιστο (νομίζω ότι ο νόμος ορίζει τουλάχιστον το 10% της ταχύτητας δηλ 2,4 Mbit/s). Το παραδέχονται και οι ίδιοι αν τους ρωτήσεις ΠΡΙΝ να κάνεις το συμβόλαιο. Είχα το ίδιο πρόβλημα με Forthnet με δυο συνδέσεις μάλιστα από την οποία έφυγα - χωρίς εννοείται να πληρώσω πρόστιμο - για να πάω δυστυχώς στην tellas (με βλέπω να την κάνω και από εδώ μια και εδώ και πολύ καιρό στα Χανιά είναι λίγο χάλια τα πράγματα). Γενικά τα χρήματα της ρήτρας τα ζητάνε ψαρωτικά και όποιος την πατήσει... Αν αντί αυτό τους πεις ότι όχι μόνο δεν πληρώνεις αλλά θα τους κάνεις και αγωγή και καταγγελία στην ΕΕΤΤ επειδή σε εξαπάτησαν τότε αλλάζουν τροπάρι και γίνονται ευγενικότατοι. Πάντως δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι νομιμοποιούνται να ζητάνε ρήτρα ακόμη και στην περίπτωση που όλα λειτουργούν σωστά στο δίκτυο τους. Ίσως κάποιος με νομικές γνώσεις θα μπορούσε να μας διαφωτήσει...

Karaflokotsidas
09-01-09, 04:25
λυθηκε ... με πηρανε τηλεφωνο αυτοι και μου ειπανε οτι μπορω να φυγω χωρις να πληρωσω προστιμο.
Αυτο εγινε βεβαια μετα απο αμετρητα τηλεφωνα

Mην φοβάσαι, τα πήρανε απο τα τηλέφωνα και τις αΤΕΛΕΙωτες ώρες αναμονής.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.