PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forthnet 2play σε OTE CONN-X



XpRiSe
03-11-08, 00:45
Γεια σας όπως λέει ο τίτλος του θέματος, θέλω να ακυρώσω την Forthnet 2play που έχω τώρα και να κάνω αίτηση για 24mb ote conn-x. Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι επειδή πριν 1-1.5 μήνα έπιανα 19mb σταθερά, μετά έπιασα 9mb και δεν υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα (σύμφωνα με τους κ***τεχνικούς της Forthnet) λέω να βάλω 24-αρα conn-x (όσοι το έχουν απο την γειτονια μου, δεν εχει κανενας παραπονο, ολη σε μια χαρα γραμμες 16 και πανω και pings τελεια...) δεν μπορω να καθομαι σαν το κορόιδο 1 χρονο και να περιμενω να φτιαξει η συνδεση.. ασχετα που εχουμε και με το τηλεφωνο προβληματα πολλα (οπως να δειχνει οτι ειναι κατελλημενη η γραμμη που καλω ενω κανονικα δεν ειναι, να κοβεται στην μεση της ομιλιας.. εξωτερικο ολα αυτα)

τι σταδια πρεπει να ακολουθησω για να το ακυρωσω και ποιες θα ειναι οι συνεπειες εναντια εμενα η forthnet (γιατι καποιο ποσο θα δωσω δεν υπαρχει περιπτωση.. Ελλαδα ζουμε). Μπορουν να γινουν ολα τηλεφωνικα και να μου ερθει ο εξοπλισμος του conn-x ьу courier?

Ευχαριστώ..

ariadgr
03-11-08, 00:49
Γεια σας όπως λέει ο τίτλος του θέματος, θέλω να ακυρώσω την Forthnet 2play που έχω τώρα και να κάνω αίτηση για 24mb ote conn-x. Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι επειδή πριν 1-1.5 μήνα έπιανα 19mb σταθερά, μετά έπιασα 9mb και δεν υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα (σύμφωνα με τους κ***τεχνικούς της Forthnet) λέω να βάλω 24-αρα conn-x (όσοι το έχουν απο την γειτονια μου, δεν εχει κανενας παραπονο, ολη σε μια χαρα γραμμες 16 και πανω και pings τελεια...) δεν μπορω να καθομαι σαν το κορόιδο 1 χρονο και να περιμενω να φτιαξει η συνδεση.. ασχετα που εχουμε και με το τηλεφωνο προβληματα πολλα (οπως να δειχνει οτι ειναι κατελλημενη η γραμμη που καλω ενω κανονικα δεν ειναι, να κοβεται στην μεση της ομιλιας.. εξωτερικο ολα αυτα)

τι σταδια πρεπει να ακολουθησω για να το ακυρωσω και ποιες θα ειναι οι συνεπειες εναντια εμενα η forthnet (γιατι καποιο ποσο θα δωσω δεν υπαρχει περιπτωση.. Ελλαδα ζουμε). Μπορουν να γινουν ολα τηλεφωνικα και να μου ερθει ο εξοπλισμος του conn-x ьу courier?

Καλείς το 13888 και ζητάς φορητότητα τηλεφωνικής γραμμής από Forthnet σε ΟΤΕ + conn-x. Ο εξοπλισμός αποστέλλεται με courier.

Αν είσαι λιγότερο από χρόνο στη Forthnet πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης 70€.

Δεν επικοινωνείς με Forthnet για διακοπή.

Georgevtr
03-11-08, 02:00
Και φυσικα μη ξεχασεις με 16,5 € να ενεργοποιησεις το conn-x talk:oneup:

XpRiSe
03-11-08, 15:18
Καλείς το 13888 και ζητάς φορητότητα τηλεφωνικής γραμμής από Forthnet σε ΟΤΕ + conn-x. Ο εξοπλισμός αποστέλλεται με courier.

Αν είσαι λιγότερο από χρόνο στη Forthnet πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης 70€.

Δεν επικοινωνείς με Forthnet για διακοπή.

Θα τους τα πω ακριβώς με την λέξη "φορητότητα"? (γιατι δεν ξερω και τι σημαινει:p)
Το username και password για την συνδεση θα μου αποσταλει και αυτο με courier?
Ευχαριστώ.

gvenos
03-11-08, 15:23
ναι με το που θα ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου, θα έχεις username και password.

andreasermones
03-11-08, 15:28
το θεμα ειναι φιλε αν εισαι λιγοτερο απο ενα χρονο και δεν εχεις πολλες βλαβες η προβληματικες υπηρεσιες οχι dsl δηλαδη θα πρεπει υποχρεωτικα να πληρωσεις τελος αποσυνδεσης και μετα να πας στον οτε...

logosof
03-11-08, 20:53
Και φυσικα μη ξεχασεις με 16,5 € να ενεργοποιησεις το conn-x talk:oneup:

Με 14,90 €

XpRiSe
04-11-08, 16:00
Τους πήρα τηλέφωνο εχθές και μου έστειλαν σε φαξ τις αιτήσεις για να συμπληρώσω για να γίνει η φορητότητα και να τα ξαναστείλω πίσω. Πρώτα μου είπαν πως πρέπει να μπει το τηλέφωνο στο δίκτυο τους και μετά θα γίνει το ίντερνετ.

Τώρα άραγε σε πόσο καιρό θα αρχίσουν την διαδικασία? (Το έστειλα εχθές το φαξ συμπληρωμένο)

gbil
04-11-08, 19:16
Τους πήρα τηλέφωνο εχθές και μου έστειλαν σε φαξ τις αιτήσεις για να συμπληρώσω για να γίνει η φορητότητα και να τα ξαναστείλω πίσω. Πρώτα μου είπαν πως πρέπει να μπει το τηλέφωνο στο δίκτυο τους και μετά θα γίνει το ίντερνετ.

Τώρα άραγε σε πόσο καιρό θα αρχίσουν την διαδικασία? (Το έστειλα εχθές το φαξ συμπληρωμένο)

Εγώ που έκανα μόνο μεταφορά internet - shared llu- πήρε 2 μέρες (για την ακρίβεια 1 μέρα να αλλάξουν dslam + 1 για τους κωδικούς) και για να μην περιμένω κωδικούς πήρα τηλ και μου τους δώσαν.

XpRiSe
05-11-08, 14:37
Μπορώ να μάθω την διαδικασία φορητότητας μέσω το site τους (όπως στην forthnet) η δεν γίνεται αυτό?
Μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο και να τους ρωτήσω?

Lagman
07-11-08, 13:41
Αν είσαι λιγότερο από χρόνο στη Forthnet πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης 70€.

Δεν επικοινωνείς με Forthnet για διακοπή.

θα μπορούσε να κάνει διακοπή απο FORTHnet πρώτα και να μην πληρώσει τα 70 ευρω είναι γνωστα τα σοβαρα προβλήματα στην εταιρία δείτε post :

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πληρώσεις τα 70 ευρώ αν σπάσεις το συμβόλαιο επειδή οι υπηρεσίες τους δεν τηρούν τις προβλεπόμενες προδιαγραφές (θα στο επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι. Ζήτα να μιλήσεις με ένα υπεύθυνο πωλήσεων). Στο λέω γιατί έγινε με μένα. Ήδη έκανα αίτηση για άλλο πάροχο μετά από πάνω από δυο μήνες ταλαιπωρία και δεν έχω συμπληρώσει το 12μηνο... Οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα ζήτησαν και συγνώμη για την ταλαιπωρία που τραβάμε (τουλάχιστον οι υπάλληλοι τους είναι ευγενικοί)

greg21
07-11-08, 13:48
Ακομη και μετα την συνδεση του στον οτε μπορει να αιτηθει οτι ειχε προβληματα και να μην πληρωσει τα 70 που θα ζητησει η forthnet....φυσικα αυτο γραπτως με κοινοποιηση ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μετα την αποδεσμευση του απο τη forthnet διοτι δημιουργουν αρκετα προβληματα με ακυρωσεις αιτησεων του οτε-φορητοτητα κλπ...

mpetou
07-11-08, 13:51
τι router δινουνε δωρο στο connx 24 ?

XpRiSe
07-11-08, 19:01
τι router δινουνε δωρο στο connx 24 ?

Αν θυμάμαι καλά έχει διαφορα, απότι είδα στο site όταν πατάς παραγγελια κων-x έχει να επιλέξεις ρόυτερς, μπορείς να μην επιλέξεις και καθόλου (να επιλέξεις δηλαδή έχω δικό μου εξοπλισμό)
αλλα δεν είδα πουθενά ότι δίνει δωρεάν, πληρώνεις αν δεν κάνω λάθος (αποσο είδα στο site)

Georgevtr
10-11-08, 12:38
Με 14,90 €

Σωστος δικο μου λαθος:oneup:

nontasaggelis
11-11-08, 02:57
θα μπορούσε να κάνει διακοπή απο FORTHnet πρώτα και να μην πληρώσει τα 70 ευρω είναι γνωστα τα σοβαρα προβλήματα στην εταιρία δείτε post :

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πληρώσεις τα 70 ευρώ αν σπάσεις το συμβόλαιο επειδή οι υπηρεσίες τους δεν τηρούν τις προβλεπόμενες προδιαγραφές (θα στο επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι. Ζήτα να μιλήσεις με ένα υπεύθυνο πωλήσεων). Στο λέω γιατί έγινε με μένα. Ήδη έκανα αίτηση για άλλο πάροχο μετά από πάνω από δυο μήνες ταλαιπωρία και δεν έχω συμπληρώσει το 12μηνο... Οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα ζήτησαν και συγνώμη για την ταλαιπωρία που τραβάμε (τουλάχιστον οι υπάλληλοι τους είναι ευγενικοί)

Lagman καλως ηρθες στον ΟΤΕ!!!
Πως τα βλεπεις τα πραγματα???
Και εγω την δευτερη γραμμη την γυρισα σε οτε και "ησυχασα"!!!

dream-maniac
11-11-08, 03:24
θα μπορούσε να κάνει διακοπή απο FORTHnet πρώτα και να μην πληρώσει τα 70 ευρω είναι γνωστα τα σοβαρα προβλήματα στην εταιρία δείτε post :

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πληρώσεις τα 70 ευρώ αν σπάσεις το συμβόλαιο επειδή οι υπηρεσίες τους δεν τηρούν τις προβλεπόμενες προδιαγραφές (θα στο επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι. Ζήτα να μιλήσεις με ένα υπεύθυνο πωλήσεων). Στο λέω γιατί έγινε με μένα. Ήδη έκανα αίτηση για άλλο πάροχο μετά από πάνω από δυο μήνες ταλαιπωρία και δεν έχω συμπληρώσει το 12μηνο... Οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα ζήτησαν και συγνώμη για την ταλαιπωρία που τραβάμε (τουλάχιστον οι υπάλληλοι τους είναι ευγενικοί)


θελω και εγω να την κανω απο forthnet.τα Ping εινια αθλια!!ειναι συνδεδεμενος 1 εβδομαδα και μου ειπαν οτι θα πληρωσω 70 ευρω!!παντως αν περιμενουν να τους τα δωσω ειναι γελασμενοι!!!δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.δεν περιμενα ποτε οτι θα το ελεγα αλλα θελω οτε!!!! ετσι και αλιως μετακομιζω σε 2 εβδομαδες.οποτε κανω μια καταργηση και μην τον ειδατε.κατευθυαν σε connex,ελπιζω να μην αργησει να ενεργοποιηθει.

Jparalias
11-11-08, 23:03
να την κάνεις ταχύτατα!! Μόλις έφυγα από τη forthnet και βρήκα την υγειά μου!! Στην ΟΤΕΝΕΤ τα ping δεν είναι πλέον υψηλά , ακόμα και οι ταχύτητες έχουν μια μεγαλύτερη σταθερότητα. Βέβαια, δεν περιμένω θαύματα! Συγχρονίζομαι μάλλον χαμηλά, πράγμα που θα πρέπει να εξετάσω, αλλά γενικά η διαφορά είναι εμφανής...

@ ADSLgr.com All rights reserved.