PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα εγκαταστασης win xp



mindthegap
03-11-08, 00:58
Προσπαθω να εγκαταστησω win xp sp3 σ ενα καινουργιο λαπτοπ που αναμενομενα ηρθε με εγκατεστημενα vista.
Οταν bootαρω λοιπον το cd κ φορτωνει βγαζει μπλε οθονη μετα απο λιγο με το εξης:
STOP: 0X0000007B (0XF78DE524, 0XC0000034, 0X00000000, 0X00000000)
Δοκιμασα με διαφορες εκδοσεις των ΧΡ κ συνεχεια κ παντα το ιδιο.
Καμια αποψη γιατι?
Ειναι επειδη εχει ολους τους οδηγους ο δισκος?
Aσυμβατοτητα?
Εαν κανω φορματ τελειως πρωτα τον δισκο κ μετα παω για εγκατασταση ενδεχεται να παιξει? Κ πως θα τον φορμαρα στο λαπτοπ αφου η εγκατασταη μπλοκαρει πριν φτασω στην οθονη με αυτες τις επιλογες....?
Βοηθηστε αν ξερετε εχω χασει ποσες μερες "παλευοντας" κ τιποτα - κ το λαπτοπ δεν ειναι κ δικο μου κ πρεπει να το φτιαξωτο ρημαδι ειναι για βαρια επαγελματικη χρηση...
ΜΑΥDAY....

treli@ris
03-11-08, 01:05
Πρεπει να βρεις αν το λαπτοπ εχεις οδηγους για ΧΡ ωστε να σου αναγνωρισει το σκληρο δισκο. Κοιτα στη σελιδα του κατασκευαστη. Επισης αν κανεις φορματ και βαλεις ΧΡ τα οποια ομως δεν υποστηριζει η εταιρεια (κι ας δουλεψουν) χανεις την εγγυηση. Κανε πρωτα recovery discs

gvenos
03-11-08, 01:06
Δες αυτό (http://support.microsoft.com/kb/314082), ίσως σε βοηθήσει καθώς και να δοκιμάσεις να βάλεις το cd των ΧΡ και να κάνεις repair

mindthegap
03-11-08, 12:18
Thanx guys!
Το λαπτοπ ειναι αυτο: LG S510-X.CP12HS
- Πως μπορω να βρω εαν εχει οδηγους για ΧΡ δηλαδη??
Το θεμα εγγυησης δεν μας ενδιαφερει αμεσα + οτι εχω το recovey disk αρα θα μπορω να το γυρισω σε vista ευκολα.
- gvenos, βαση του post σου το προβλημα εντοπιζεται στο δισκο (εκει ειχα καταληξει κ εγς αλλα τωρα σχεδον επιβεβαιωνεται). "This error may occur if the registry entries and the drivers for the mass storage controller hardware in the backup computer are not installed in Windows XP." Εδς αναφερεται σε back up system... Τι σημαινει για την δικη μου περιπτωση? O δισκος ειναι S-ATA κ εχει 2 particions...

Παντως να αναφερω οτι η μπλε οθονη βγαινει κατα την φορτωση των διαφορων components που απαιτουνται για να αρχισει η εγκατασταση, δηλαδη μολις bootaρει απο το cd. Οποτε ουτε στην επιλογη για repair δεν γινεται να φτασω...!

Αυτο εδω http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=243258 λετε να βοηθησει/αποτελει λυση???

treli@ris
03-11-08, 14:05
Οδηγους για ΧΡ μπορεις να βρεις στην σελιδα του προιοντος.
Συμφωνα με το σφαλμα θα πρεπει να εγκαταστασεις τους οδηγους για τον ελεγκτη του σκληρου

Αφου λες οτι οταν αρχισει να κανει boot σταματαει ισως να φταιει και το δισκακι αλλα σε μικρο ποσοστο

Για οδηγους μπες εδω (http://hellas.lge.com/support/download_soft.jsp). Διαλεξε μοντελο και λειτουργικο. Απο οσο ειδα υποστηριζει ΧΡ

mindthegap
03-11-08, 14:42
Σε υπερευχαριστω geofak!
Μαλλον θα πρεπει να δοκιμασψ να εγκαταστησω τον οδηγω SATA AHCI Controller.
Υποθετω θα πρεπει να γινει αρχικα οταν παει να μπουταρει απο το cd/dvd...
Παντως μιλησα με το τεχνικο τμημα της εταιριας κ μου ειπαν "αναμενομενο. ειναι σεταρισμενο για vista". Δεν δινουν οδηγιες για κατι αλλο αλλα μου ανεφερε οτι στις νεες παραλαβες οσωνοπο στα περισσοτερα μοντελα θα δινεται η δυνατοτητα επιλογης αν το 8ες με vista η xp ειδικα αυτα που προοριζονται για πιο "επαγγελματικη χρηση" γιατι διαμαρτυρονται πελατες... ενδιαφερον...
Θα κανω δοκιμη αποψε κ θα επανελθω.
Φαντασου τι εχει να γινει οταν με το καλο τους πισω να βαλουμε κανα linux επανω.. η μπορει κ να μην εχω προβλημα εκει... ιδωμεν. Thank you so far.....

JohnnieWalker
03-11-08, 18:09
κατι απο το bios σου θελει ρυθμιση,γιατι και εγω το ιδιο προβλημα ειχα και μπηκα στο bios και εβαλε σε disable το floppy και κατι αλλο....δε θυμαμαι....δες απο το bios

mindthegap
04-11-08, 13:00
Τελικα με λιγη επεμβασγ στο BIOS εγινε!
Δεν μπορουσα παντως να φορτωσω οδηγους δισκου κατα την εγκατασταση (που να το βρω το floppy? - no other choices available!)
Ουσιαστικα ρυθμισα να "βλεπει"τον σκληρο σε ΙDE k οχι AHCI. (δεν ειχα δει κατι τετοιο στο παρελθον. Καινουργια πραγματα!)
Θελω να πιστευω οτι εφοσον εγκαταστησω κ τον σχετικο οδηγο για ΧΡ οταν επαναφερω την ρυθμιση στο ΒΙΟΣ θα παιξει...αποψε το 2ο επεισοδιο...
Σας ευχαριστω για την βοηθεια!

organus
05-11-08, 12:46
για μισο..!

κι εχω το ιδιο ακριβως προβλημα αλλα στο παλιο μου desktop...

φοραει windows xp κουτσουρεμενο sp1 θελω να κανω format και στους 2 σκληρους και να βαλω windows XP sp3 απο bootable δισκακι αλλα σταματαει σε bsod με το ιδιο σφαλμα που αναφερουν τα παιδια παραπανω...

ετρεξα chkdsk (και σκετο και με chkdsk d: /f) αλλα δεν αλλαξε τιποτα... μα ειναι να δυνατον να θελω να κανω format και να μη με αφηνουν? εδω παρακαλαμε συνηθως να μην κανουμνε ποτε format...ε ρε Murphy!

για πειτε συγκεκριμενα αλλαγες που λετε οτι ελυσαν το προβλημα απο το BIOS

thanks in advance

mindthegap
08-11-08, 18:11
organus εφοσον σου παρουσιαζει το ιδιο σφαλμα το προβλημα σου προερχεται απο τους οδηγους του δισκου σου. αλλαξε στο βιοσ την ρυθμιση πως βλεπει τον δισκο σου (εγω το εβαλα σε ΙDE) οδηγος δηλ που υποστηριζεται απο τα ΧΡ. διαφορετικα οταν σου φορτωνει τα ΧΡ πατα F6 ειναι νομιζω ωστε να φορτωσεις τους καταλληλους οδηγους (σε ρωταει-δειχνει κατω αριστερα στην μπλε οθονη φορτωσης).
95% θα λυθει ετσι το προβλημα σου. υπαρχει κ το 5% στατιστικο λαθος η αλλιως θειος Μερφυ my friend...

BOBBY
10-11-08, 20:32
Εγώ προσπαθώ να εγκαταστήσω τα Xp Sp2 pro σε ένα παλιό desktop το οποίο είχε Xp home και μου παρουσιάζει "άρνηση" να δεχτεί το F8 που χρειάζεται ώστε να αποδεχτώ τους όρους χρήσης.Αντιθέτως,το esc που με παραπέμπει στην επανεκκίνηση του υπολογιστή δουλεύει κανονικά.Καμιά ιδέα κανείς;;;;Το συγκεκριμένο cd το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε άλλο desktop χωρίς κανένα πρόβλημα.


Το μηχανάκι είναι Pentium D στα 2.8ghz με 512 μνήμη.

crypter
10-11-08, 20:58
λιγο σπανια βεβαια αλλα τσεκαρες αν το F8 λειτουργει κανονικα σε win; η εστω με αλλο πληκτρολογιο;:p

BOBBY
10-11-08, 21:08
Μάλλον θα φταίει το πληκτρολόγιο,είναι ένα της Trust το οποίο συνοδευόταν από cd εγκατάστασης,μάλλον θα χρειαστεί να το περάσω ξανά.Δεν έχω άλλο πληκτρολόγιο μέχρι στιγμής οπότε πρέπει να βολευτώ με αυτό :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.