PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα ύστερα από μείωση ταχύτητας σε conn-x



wolves
03-11-08, 11:28
Καλημέρα σε όλους

το περίεργο πρόβλημα έχει ως εξής:
έκανα υποβάθμιση ταχύτητας σε conn-x από 8mb σε 4mb, λόγω του ότι η γραμμή μου έπιανε οριακά τα 8 λόγω μεγάλης απόστασης από τον κατανεμητή με συνέπεια να μην είναι σταθερή και είχα πολλά disconnect. Έπειτα από έλεγχο της γραμμής από τεχνικό του οτε μου πρότεινε να κατέβω στα 4 και έτσι δεν θα είχα πλέον προβλήματα από αποσυνδέσεις. Δεν είχα πρόβλημα να γίνει αυτό καθώς αυτό που ενδιαφέρει είναι η σταθερότητα της σύνδεσης και όχι τόσο η διαφορά στην ταχύτητα.

Έτσι και έγινε λοιπόν, την περασμένη Τρίτη μειώθηκε η ταχύτητα στα 4mb.
To modem συγχρόνισε με καλά στατιστικά επιτέλους στα 4, και όλα καλά...
Την Παρασκευή όμως έγινε το εξής κουφό. Επιστρέφωντας το απόγευμα από τη δουλειά διαπίστωσα οτι το modem είχε συγχρονίσει πάλι στα 8mb και μου έδινε πάλι τα στατιστικά που έπαιρνα πριν την αλλαγή.
Έκανα reset το baudtec μήπως είχε φάει κανά κόλημα. Τα ίδια. Με λίγα λόγια άλλαξα 3 διαφορετικά modem τα οποια και αυτά έβγαλαν τα στατιστικά της 8άρας.
Μίλησα με 134 και 121 και αυτοί έβλεπαν οτι η γραμμή μου είναι στα 4. Και όντως έτσι είναι στην πραγματικότητα, ύστερα απο έλεγχο που έκανα και εγώ στις ταχύτητες, η γραμμή μου είναι 4άρα, αλλά τα modem λένε τα δικά τους.
Αυτή τη στιγμή το έχω δώσει σαν βλάβη στο 121 και περιμένω να γίνει έλεγχος της γραμμής.

Σας έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο;
Η σύνδεση είναι σταθερή χωρίς να πέφτει, στα 4, και το modem δείχνει 8 και με συνεχείς διακυμάνσεις στο snr που είχα πρίν...(το καλό είναι οτι δεν πέφτει πάντως η σύνδεση)

Rnocth
03-11-08, 17:21
Οτεν λεσ οτι μιλισεσ με 121 , δηλωσες βλαβη και σε πηρε το τεχνικο τμημα ? γιατι το 121 και 134 δεν βλεπουν DSLAM αλλα μονο τα στοιχεια τις καρτελας σου δηλ. οτι πληρωνεις 4MB.

wolves
03-11-08, 17:53
Στο 121 δηλωσα τη βλάβη και περιμένω να με πάρει το τεχνικό τμήμα...
Απλά μου είπαν οτι η γραμμή μου είναι 4 mb (δεν γνωρίζω από που το είδαν ή αν είδαν απλά την καρτέλα μου)
Από κάποια πρόχειρα download που δοκιμασα και εγώ (nvidia.com, klp) έχω τις ταχύτητες που έπαιζαν από τότε που με γύρισαν στα 4 και όχι αυτές που είχα όταν ήμουν στα 8.

@ ADSLgr.com All rights reserved.