PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ταχύτητα downloading



gavrinos
03-11-08, 13:11
Έχω μία απορία: εχω double play εδώ και 1 εβδομάδα και η ταχύτητα που κλειδώνει, ειναι στα 13900/1000.

ενώ λοιπόν στο τορεντ κατεβαζω με max 1,35 Mbps, η αντίστοιχη ταχύτητα που πιανω από διαφορα ftp, οποιαδηποτε ωρα και ημερα το προσπαθησω, δεν ξεπερνα τα 450 kbps. Άρα κάνοντας τις αναγωγές για bits και bytes, προκύπτει ότι για το μεν τορεντ φτανω, προσεγγιστικά, στα 10,8 ΜΒps ενώ στο κατεβασμα απο αλλου ειμαι στο 3,6 ΜΒps. Αντίστοιχες χαμηλές τιμές μου βγαίνουν και στα, έστω και όχι και τοσο αξιοπιστα, speed test που κυκλοφορουν.

Πως εξηγείται αυτό; σημειώνω ότι οταν ήμουν σε vivodi, OTE και Teledome, υπηρχε σχετικά ταυτιση των δύο ταχυτήτων, με απόκλιση 10% το πολύ.

Μπορώ να κάνω κατι για να το βελτιώσω?

ermis333
03-11-08, 13:31
Έχω μία απορία: εχω double play εδώ και 1 εβδομάδα και η ταχύτητα που κλειδώνει, ειναι στα 13900/1000.

ενώ λοιπόν στο τορεντ κατεβαζω με max 1,35 Mbps, η αντίστοιχη ταχύτητα που πιανω από διαφορα ftp, οποιαδηποτε ωρα και ημερα το προσπαθησω, δεν ξεπερνα τα 450 kbps. Άρα κάνοντας τις αναγωγές για bits και bytes, προκύπτει ότι για το μεν τορεντ φτανω, προσεγγιστικά, στα 10,8 ΜΒps ενώ στο κατεβασμα απο αλλου ειμαι στο 3,6 ΜΒps. Αντίστοιχες χαμηλές τιμές μου βγαίνουν και στα, έστω και όχι και τοσο αξιοπιστα, speed test που κυκλοφορουν.

Πως εξηγείται αυτό; σημειώνω ότι οταν ήμουν σε vivodi, OTE και Teledome, υπηρχε σχετικά ταυτιση των δύο ταχυτήτων, με απόκλιση 10% το πολύ.

Μπορώ να κάνω κατι για να το βελτιώσω?

Ποια περιοχή είσαι;

Επίσης την ταχυτητα να φανταστώ την πιάνεις έχοντας ανοικτό μόνο ένα connection, δε χρησιμοποιείς δηλαδή κάποιο Download manager έτσι;

Βάλε να κατέβουν μαζί 4-5 αρχεία και πρόσθεσε το σύνολο να δείς πόσο βγαίνει.

ΥΓ. Η λύση ακούει στο όνομα Download Manager.

gavrinos
03-11-08, 13:40
ειμαι αθηνα, νεο ηρακλειο. ναι, μονο με ενα connection εχω αυτη την ταχυτητα.

με το download manager θα μπορω να αυξησω την ταχυτητα ακομα και σε ενα μονο αρχειο;

goku
03-11-08, 13:45
επίσης έχεις κλειστό το τόρρεντ όταν κατεβάζεις από ftp ε;

gavrinos
03-11-08, 13:46
ναι, κλειστο το τορεντ.

οι ταχυτητες απο τα speed test ομως θα παραμενουν χαμηλες, ακομα και με το download manager. και δεν μιλαω για διαφορες 1-2 Mbps. αυτο πως εξηγειται;

ermis333
03-11-08, 13:52
ειμαι αθηνα, νεο ηρακλειο. ναι, μονο με ενα connection εχω αυτη την ταχυτητα.

με το download manager θα μπορω να αυξησω την ταχυτητα ακομα και σε ενα μονο αρχειο;

Ο download manager το ίδιο αρχείο στο κατεβάζει ταυτόχρονα μέσω πολλαπλών συνδέσεων, οπότε ναί, εκτός και αν ο server από τον οποίο κατεβάζεις δεν αφήνει τα πολλαπλά connection.

mpetou
03-11-08, 16:51
και σε εμενα συμβαινει αυτο ? γιατι ?
ειναι πιτα το δυκτιο ? εχουνε βαλει περιορισμο?

or1onas
05-11-08, 21:49
Σχετικά με το θέμα περιορισμού, εγώ είμαι στα Α.Πατήσια και πρόσφατα λόγω μετακόμισης έκανα μεταφορά της γραμμής μου - παραμένοντας στην ίδια περιοχή (500μ απόσταση) και DSLAM (Αλυσίδα).
Το router αρχικά κλείδωνε μόλις στα 4096/256. (Στο παλιό σπίτι έφτανε 16MBps με τρελά όμως disconnections).
Τους έκανα σχετικά mail και τηλ για να το ανοίξουν, καθώς οι μετρήσεις (SΝR και attenuation) είναι αρκετά καλές.
Τελικά με ανέβασαν, αλλά τώρα κλειδώνω στάνταρ στα 10994/996 μόνο (χωρίς καμμία αυξομείωση).
Πήρα τηλ στο τεχνικό τμήμα τους και μου είπαν ότι όντως η ταχύτητα έχει κλειδώσει γιατί πάνω από αυτή θα έχω συνεχώς disconnections... :-(

mpapadaki
08-11-08, 09:52
Θα με βοηθήσει κάποιος, please;
Είμαι καινούργια στο ιδιόκτητο δίκτυο της tellas. (Ηράκλειο Κρήτης).
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε σχέση με το αντικείμενο adsl, ως προς τεχνικούς όρους.
Η απορία μου είναι η εξής: Τα 24 kB/s πόσα MBs είναι; Με αυτή την ταχύτητα κατεβάζω τώρα ενα αρχείο torrent με το VUZE.

Σύμφωνα με την διευθυνση http://www.apn.gr/speedtest/ η ταχύτητα μου αυτή τη στιγμή (με κλειστό το vuze) είναι : 670,67 kbps
[και με ανοικτό το vuze είναι : 81,80 kbps]
Εχω μπερδευτεί. Τι ταχύτητες μου δίνει τελικά η tellas;

mpetou
08-11-08, 10:09
καλως ηρθες στις τραγικες ταχυτητες της τελλας στο ηρακλειο.
Τα ελεγα εγω πριν εδω αλλα μου λεγανε οτι δεν εχει καποιος αλλος προβλημα με το ηρακλειο

ermis333
08-11-08, 19:39
καλως ηρθες στις τραγικες ταχυτητες της τελλας στο ηρακλειο.
Τα ελεγα εγω πριν εδω αλλα μου λεγανε οτι δεν εχει καποιος αλλος προβλημα με το ηρακλειο

Για τις ταχύτητες στην Kρήτη δεν ευθύνεται η Tellas ακτριβώς αλλά ο δήμαρχος στο Ναύπλιο, η Tellas έχει ρίξει υποβρύχιο καλώδιο Ναύπλιο-Κρήτη και για λίγα μέτρα σκάψιμο δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει....ελέο καλών τοπικών αρχόντων....

Γενικά η Tellas έχει γεμίσει την Κρήτη με οπτικές γιατί είχε κερδίσει κάποιες περιοχές με επιδότηση.

sdikr
08-11-08, 19:46
Για τις ταχύτητες στην Kρήτη δεν ευθύνεται η Tellas ακτριβώς αλλά ο δήμαρχος στο Ναύπλιο, η Tellas έχει ρίξει υποβρύχιο καλώδιο Ναύπλιο-Κρήτη και για λίγα μέτρα σκάψιμο δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει....ελέο καλών τοπικών αρχόντων....

Γενικά η Tellas έχει γεμίσει την Κρήτη με οπτικές γιατί είχε κερδίσει κάποιες περιοχές με επιδότηση.


είπαμε ποτέ δεν φταίει ο πάροχος ;)

ermis333
08-11-08, 20:31
είπαμε ποτέ δεν φταίει ο πάροχος ;)

O πάροχος φταίει πάντα...αλλά ποτέ μόνο αυτός ;)

alejandros1967
18-11-08, 21:44
Το πρόβλημα λύθηκε με το download γιατί κατεβάζω μόνο με 100KB/sec από εδώ
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/

Αυτα είναι καλά.Πολλά errors βλέπω
Link Information

Uptime: 0 days, 0:34:10
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 936 / 13.997
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,63 / 57,15
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 3,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 497 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1.381 / 21.559
CRC Errors (Up/Down): 466 / 2
HEC Errors (Up/Down): 8.286 / 1

@ ADSLgr.com All rights reserved.