PDA

Επιστροφή στο Forum : Vista restore σε νέο δίσκο



Minas1000
03-11-08, 14:01
Γειά σας.

Έχω ένα backup του υπολογιστή μου,με vista.
Το έχω σε ένα εξωτερικό δίσκο και έχω κανει μερικά restore με αυτό,όλα καλά...

Το ερώτημα είναι αν βάλω ένα μεγαλύτερο δίσκο στο pc και κάνω restore θα γίνει;
Ο extra χώρος του νέου δίσκου θα φαίνεται η όχι;

Συγκεκριμένα έχω ένα 320gb wd και θέλω να τον αντικαταστήσω με ένα 640gb wd.
Δεν θέλω να ξαναπεράσω windows και προγράμματα όμως.

Είχα πάντως περάσει για δοκιμή αυτό το backup στο pc του αδελφού μου,με τελείως διαφορετικό hardware από το δικο μου,εκτός του δίσκου όμως (εχει τον 3200 aaks και εγώ τον 3200 ks) και αν εξαιρέσουμε κάποιους drivers που βρήκαν τα vista μόνα τους,δούλεψε κανονικά,και όλα τα προγράμματα.
Πραγματικά σώθηκα με αυτό γιατί ο αδελφός μου μόνο τα yes,allow,ok βλέπει και τα πατάει...και να τα format μετά...:(

Αυτά,ευχαριστώ.

crypter
03-11-08, 14:04
αν εχεις αμφιβολιες απλα χωρισε τον 640αρη δισκο σε 2 ιδια partitions των 320 ωστε να εγκαταστησεις τα vista σε partition με ιδιο μεγεθος με το αρχικο απο το οποιο πηρες backup.

Minas1000
03-11-08, 14:11
Το πρόβλημα ειναι οτι ο 320 ειναι ήδη 3 partitions τα οποία τα ξαναδημιουργεί το backup.
Οπότε μετά θα έχω 3 partitions 320 και άλλα 320 ελεύθερα στο νέο δίσκο;

21century
03-11-08, 20:28
Υπάρχει και μια αλλη επιλογή νομίζω. 1. κάνουμε νέα εγκατάσταση μέσα από τα Vista ως upgrade (το θετικό είναι ότι λειτουργεί και με τις OEM εκδόσεις), οπότε δεν χάνονται τα εγκατεστημένα προγράμματα και τα αρχεία 2. αντιγράφω το αρχείο από φίλο ή από νέα εγκατάσταση σε τρίτο δίσκο ή από το DVD των Vista.

Minas1000
03-11-08, 22:09
Λοιπόν το δοκίμασα και δουλεύει.

Έκανε κανονικά restore τα 3 partitions του 320 στον 640 δίσκο και έμειναν και τα υπόλοιπα αδιαμόρφωτα καί τα χώρισα σε άλλα 2 part. μέσα από τα vista.

Δουλεύουν όλα κανονικά και τα vista και τα προγράμματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.