PDA

Επιστροφή στο Forum : emule settings for ADSL



Σελίδες : [1] 2

Brelock
26-10-03, 00:03
Exw adsl 1 mina peripoy kai exw balei emule plus alla katebazw poly arga.. (mesos oros mesa se 3 meres synexomenoy downloading - 3kb/sec) enw stelnw "me tis pantes" (mesos oros 10kb/sec).
Synolika mexri twra exw steilei 2,7GB kai exw katebasei 830MB.

Pisteyw oti exw kanei kati la8os stis ry8miseis toy emule.

Exw jetspeed 500i kai exw anoi3ei ena tcp kai ena udp port, 4662 kai 4672 antistoixa.

8a i8ela ti boi8eia sas kai tin symbouli sas... Episynaptw ena screenshot me ta settings poy exw balei... thanks

P.S. Kserw polla atoma poy exoyn antistoixa problimata.

runnerma
26-10-03, 00:40
Aν και δεν ειμαι ειδικός στο emule, ( το εγκατέστησα στις 23/10) Επισυναπτω ένα screenshot με τα settings μου. Αν και νέος χρηστης του μουλαριού κατεβαζω με 30-32ΚΒ/sec.
Σύνδεση 512/128 (otenet). To υπόλοιπο bantwidth μου το εκμεταλλευονται είται το DC++ είται το Getright.
Ελπίζω ο Παπιαρχοντας να μας βοηθήσει και τους δύο. :wink:

sooup
26-10-03, 01:33
Βαλε 32 /8 dwnl/up .1000/200 στα con. και ανα 5' το 20 αλλαξε το σε (5).Κατεβαζεις τοσο αργα διοτι εχεις "μπουκοσει" το p.c /modem σου απο τα πολλα Con. που εχεις ανοιχτα.

XTCgr
27-10-03, 03:12
Brelock ποια έκδοση του emule έχεις???
την τελευταία 0.30c ??

xlntstay
27-10-03, 04:21
Brelock ποια έκδοση του emule έχεις???
την τελευταία 0.30c ??

Εχει την plus.Eιναι ειδικη εκδοση του μουλαριου.

gan33
27-10-03, 04:29
Βάλε την έκδοση Sivka.
Και όποτε βλέπεις το upload σου να πέφτει, έχει μπουκώσει η γραμμή κάπου, οπότε κατέβασε αμέσως τα connections.

Stathis
27-10-03, 21:35
Symvainei to ekshs fainomeno,toulaxiston gia to emule plus:
Oso kaneis upload toso anevainei to score sou pros tous allous xrhstes.Ayto shmeinei oti otan kapoios katevazei apo sena,to score sou se ayton anevainei,me apotelesma otan tha katevaseis esy kati apo ayton na exeis eynoia(analoga me to poso megalo einai to score) ws pros thn queue.Mporei dld na mpeis se queue 1000 ston xrhsth,alla ama exis score 1000 se ayton,na prosperaseis olous tous ypoloipous me th mia.
Twra omws ayto den nomizw oti leei kai polla.Den voithaei ousiastika ektos an exeis to emule anoixto na kaneis upload synexeia gia kana 6mhno.Kai ayto giati ok,pes oti kaneis share tainies kai sou katevazoun polloi.Ama thes na katevaseis ena game p.x einai ligo amfivolo oti tha peseis stous idious users pou kanes upload kai etsi tha ksekinas me queue 1000 + xwtris kamia eynoia,dld fekse mou kai glystrisaKai den eina dynaton na mporeseis na kaneis uploads se megalh gkama users me megalh gkama arxeiwn(tainies,games klp) giati apla oi users einai para polloi kai ayto tha xreiastei para poly xrono..
Den an ayto isxyei kai stis alles ekdoseis tou emule.
H taxythta pou katevazeis exei sxesh apo posous users katevazeis.An katevazeis apo 2 users me 2 kb apo ton kathena(mesh timh),fekse mou kai glystrisa pali.An omws katevazeis apo 10 users me 2-3 kb,na mani mani 20-30 kb+ dld speed.Alla egw exw to emule 2 vdomades kai kanw uploads kai tetoies taxythtes eida mono gia mish wra.Oles tis ypoloipes wres me 4 kb to poly katevazw. Exw apelpistei...

sooup
28-10-03, 09:57
Μπορειτε να δοκιμασετε και πιο hardcore λυσεις δηλαδη
1)Max con 200,Max sourc 800 dwnl limit 32 upl 8 (384) τα υπολοιπα τα αφηνετε οπως εχουν.Εαν μετα απο μιση ωρα δεν δειτε αλλαγη κλειστε το και ξαναξεκινηστε.
2)Max con 300 Max sources 200 dwnl 32 upl 8 (384) και Max con/5 μπορειτε να βαλετε 10 η 5. Δοκιμαστε διαφορους συνδυασμους αλλα να θυμαστε οτι οταν το Mule δηλωνει upload speed 8 αυτο ειναι συνηθως 10 η 12 (γιατι 8 δινετε στους αλλους+ τα δικα σας) οποτε οσα credits και να'χετε η overall ταχυτητα σας θα παραμενει χαμηλη.

waste
28-10-03, 12:28
να ριξω κι εγω μια ερωτηξη. δεν ξερω εαν φταιει το δικο μου μουλαρι .30β αλλα οταν κλεινω τον σερβερ για να βγω απο το μουλαρι συνεχιζουν να μου κανουν upload εαν κλεισω το μουλαρι και το ξανανοιξω συνεχιζουν να μου κανουν upload. εαν κλεισω το μουλαρι και το αφησω κλειστο μου γεμιζουν τη γραμμη με requests για τις επομενες 5-6 ωρες. τι σοι bug ειναι αυτο ξερει κανεις? δεν θα επρεπε απο τη στιγμη που γινεσαι disconnect να το καταλαβαινουν και οι υπολοιποι ?

sooup
28-10-03, 12:41
Δοκιμασε την τελευτεα εκδοση (30c) το προβλημα ειναι υπαρκτο μεν, αλλα κλεινει πιο γρηγορα.Κατεβασε το zip file και extract στο root και οχι uninstall(προσοχη,αλλιως διαγραφει τα credits) 8O 8O

vasdaris
29-10-03, 17:03
Πρέπει να γίνουν σίγουρα 2 ρυθμίσεις:
Preferences->Server-> Check [Smart LowID] & Safe Connect

Οι ADSL χρήστες πρέπει να ανοίξουν τα ports: TCP 4662 & UDP 4672 στους routers/modems/firewalls

sooup
29-10-03, 20:23
Οσο για αυτο που αναφερεις δεν ειναι bug απλως το μουλαρι εχει Timeout. Δηλαδη σε αυτο-προστατευει απο τυχαια disconnect (δικα σου η του server) για να μη χασεις τη θεση σου στην σειρα. Αυτο ισχυει εως και για 1 ολοκληρη ωρα.

avatarious
30-10-03, 19:41
mporei kapoios an mou dwsei ena link gia to sivka giati den to vriskw pouthena?proipothetei kapoia sigekrimeni ekdosi tou emule?

mikelis
30-10-03, 20:35
θα πας στο google και θα φραψεις emuke sivka θα σου βγαλει αρκετα site να δεις

Ducklord
31-10-03, 05:10
Παίδες, επειδή βαριέμαι να κουωτάρω τους πάντες και τα πάντα, ξεκινάω εξ` αρχής.

Α, ναι, και η απαραίτητη αναφορά: επέστρεψα ;-)

ΚΡΕΝΤΙΤΣ:
Τα κρέντιτς (το επίπεδο, η βαθμολογία) του καθενός ΔΕΝ αποθηκεύεται στο δικό του υπολογιστή, μα στον υπολογιστή των άλλων. Αν σβήσεις το φάκελο με το μουλάρι σου δεν χάνεις εσύ τα δικά σου κρέντιτς, μα χάνουν οι άλλοι που σου έστειλαν τα δικά τους. Αυτό μακροπρόθεσμα ΕΙΝΑΙ αρνητικό, διότι με αυτούς δημιουργεί ο καθένας, άσχετα με το αν φαίνεται, μια μικρή κοινότητα: τόσο αυτοί όσο και εσύ έχετε αρχεία που μοιράζεστε, και αλληλο-ανεβαίνετε στα κρέντιτς σας. Όταν τους ξεχέσεις (ήτοι: διαγράψεις τα κρέντιτς τους) σύντομα βρίσκεσαι σε όμοια μοίρα.

ΠΟΡΤΣ:
Μην το γκαμείτε το ζήτημα. Κονέξιονς πρέπει να κυμαίνονται απο 100 ως 400 και ΟΧΙ παραπάνω. Το ίδιο και με τα σόρσες. Παρατήστε το, όμως, και δείτε το παρακάτω για να... εμπεδώσετε τις εξελίξεις!

ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ:
Κάποια μόντς του μουλαριού έχουν πια υποστήριξη για δυναμική διακύμανση των πηγών για κάθε αρχείο. Η μόδα ξεκίνησε, αν δεν απατώμαι, με το Σίβκα και ακολούθησαν τα Μπλακ Χέντ (μαύρο χεράκι, όχι κεφάλι) και ΕλΕςΝτι. Δουλεύοντας το Μπλακ Χεντ εδώ και 2 εβδομάδες είμαι ανάμεσα στα 15 με 35κ, με μέσο όρο τα 25 (δηλαδή: μια χαρά). Κατεβάστε το και ορίστε στις ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ τιμές του (`ειδικές` για αυτό) μια 300άρα στις πηγές για κάθε αρχείο και 200-400 στα κονέξιονς (με αυτό παίχτε). Όσο για τα "ανά δευτερόλεπτο", καλύτερα αφήστε τα στο 20 ή ρίχτε τα ως το 15-10, μα όχι και στο 5. Αυτά καθορίζουν, στην πράξη, το πόσο γρήγορα θα βρείτε πηγές για ένα αρχείο, και όταν τα ρίχνετε πολύ αυξάνεται το λάγκινγκ. Εντωμεταξύ, όταν κατεβάσετε 9ΜΒ απο ένα αρχείο, απο ένα χρήστη, η μεταφορά ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ για να συνεχίσει κάποιος άλλος: αν φαίνεται σαν να συνεχίζετε είναι γιατι κατεβάζετε απο άλλον. Τότε είναι που χρειάζονται τα κονέξιονς ανά σεκόντ: όταν αφαιρείται ένας χρήστης απο τη λίστα, για να πάρει γρήγορα τη θέση του ένας άλλος. Αν κατεβάζετε μόνο 2-3 αρχεία με 2000 πηγές το καθένα (λίγο σπάνιο το βλέπω) τότε είστε εντάξει με λίγες πηγές: σε μισή ωρίτσα θα έχετε μπει στα κιούς όλων των χρηστών που σας ενδιαφέρουν και απλά θα περιμένετε. Αν, όμως, κατεβάζετε (όπως εγώ) ταυτόχρονα πάνω απο 10 αρχεία με 50-200 πηγές το καθένα, τότε χρειάζεστε συνεχώς εύρεση νέων πηγών, και άρα δεν σας παίρνει να μειώσετε τις `ανά σεκόντ` στις ειδικές ρυθμίσεις.

Όσο για το Απ, προσωπικά το έχω περιορίσει στα 8 με το Νετ Λίμιτερ αφού το 10 μου μπούκωνε τη σύνδεση πολύ, πολύ συχνά. Εντωμεταξύ, είδα και ένα άλλο κουφό: λόγω του οτι το μουλάρι είναι απαιτητικό, πακετάκι με το φάηργουωλ και το αντιβάηρους μια φορά κάθε 20-40 λεπτά μου τίγκαραν τη σιπιγιού στο 100%. Το μουλάρι "πάγωνε", έχανε τις συνδέσεις του και, στην πράξη, ξεκινούσε πάλι απο την αρχή. Αυτό έχει, βέβαια, να κάνει με τα πολλά κονέξιονς, μα απο την άλλη - διότι το μαχαίρι είναι δίκοπο - αν δεν είχα τόσα κονέξιονς δεν θα έπιανα τέτοιες ταχύτητες. Πέρα, λοιπόν, απο τα `ιντερνετικά`, ελέγξτε πως προχωρά και το ίδιο το πισί σας.
Αυτάαααααα
λοιπές διευκρινήσεις όποτε θέλετε

Φιλικά
Ducklord: the thirial athathin

Υ.Γ.: Αν το υποστηρίζει το μοντ ή η έκδοσή σας, βάλτε σαν ταχύτητα κατεβάσματος το `0` και ΟΧΙ το μέγιστο που παρουσιάζεται. Αρκετοί άλλοι (ναι, και εγώ) ΔΕΝ βλέπουν υψηλές ταχύτητες με τα μέγιστα όρια, μα μόνο αν επιλέξουν το `0`, δηλαδή `απεριόριστο`...

sooup
31-10-03, 15:48
Καλως ηρθες πισω Παπιε :D Θα διαφωνησω μονο με τον αριθμο των "max conn" διοτι με 800 και 200 στα sources ειναι πανω απο τα 20-25 average.

venom82se
31-10-03, 16:14
signomi pou kano mia asxeti erotisi:)

an exis to emule anixto me aftes tis rythmisis
kai exis maximal upload sto genika 10me11
kai download oxi pano apo 5

poris na katebasis taftoxrona k apo kazaa
i apo bittorrent?
i tha mpoukosi

pio poli ia kazaa endiaferomai thanks

venom82se
31-10-03, 17:36
tha apantiso monos mou stin erotisi mou efoson to ekana check

lipon ia na kanis emule download kai kazaa kai taftoxrona surfing me mia 384adsl

prepi
:
sto emule to upload limit na ine sto 6(download limit tha pai taftoxrona sto 20)

meta sto kazaa na min kanis share sto options na patisis epidi meta tha prepi na exis modem xoris router epidi ta maximal ports ta anikses idi sto emule.

kai meta kanis kai aneta surfing

afto ia aftus pou theloun na katebasoun grigora software mp3 ktl apo kazaa
kai arga alla pragmata apo emule and taftoxrona surfing

elpizo na sas boithisa

ps an teliosete me kazaa to uploadlimit pali sto 10 na to balete
:mrgreen:

avatarious
31-10-03, 18:51
na rwtisw kati?
1)sto sivka den mporw na peiraxw ta sources einai kledwmeno sta 200 mipws kanw kati lathos?
2)otan afinw ta download gia panw apo 2-3 wres meta otn gyrnaw einai nekra kai xwris sources mporw na kanw kati gia ayto(nailed up connected)
3)Mipws xerei kaneis giati kata to vradaki stin 1 den mporw na anoixw selides kai olo den einai dinati i evresi selidas,me tellas 384 kai zyxel 650r33 kai xp pro
prepei na kleisw ola ta parathira kai meta leitorgei gia 5 lepta kai xana down kai xwris restart den ginetai tipota,episis xamilwnoun kai ta d/l,eyxaristw

venom82se
31-10-03, 18:55
ia to 2)
exis bali olla ta maximal conections kai olla ta alla poli psila

katebase ta arketa kai tha litourgisi :mrgreen:

ps diabase kai an thes ta pano post mipos se boithisoun

shaq141a
01-11-03, 04:40
Τουλάχιστον θα μπορούσατε να γράφετε ELLHNIKA? :?: :?:

Ducklord
01-11-03, 06:40
shaq141a: oxi, mallon den tha mporesoun. Kai ego diafono, ma... ase ta paidia na ekfrastoun ;-)

Sooup: Ξέρω τι λέει η θεωρία, ξέρω επίσης και τι... σημαίνει η θεωρία. Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για τη σχέση μεταξύ των "γενικών" συνδέσεων και των συνδέσεων ανά 5 δευτερόλεπτα. Ναι μεν υπάρχει μια θεωρητική αναλογία ανάμεσά τους, μα στην πράξη το "ανά 5 δευτερόλεπτα" σημαίνει "εύρεση νέων πηγών" και το "γενικές πηγές" σημαίνει "πόσες πηγές θα έχει το κάθε αρχείο". Πρακτικά, αν δεν απατώμαι, μπορείς να βάλεις το "γενικά" στο 5000 και το "ανά 5" στο... 1! Μετά απο 50 μέρες θα έχεις όντως βρει 5000 πηγές για το αρχείο σου! Αν το "ανά 5" το ανεβάσεις στο 20, θα βρεις τις πηγές σου σε 20 φορές λιγότερο χρόνο, μα με αντίκτυπο στο ρυθμό μεταφορών και, κυρίως, στα ρεσόρς που θα τρώει το πρόγραμμα. Στο δικό μου, ταπεινό δεύτερο πισάκι (που έχω για "κατεβαστήρι") οτιδήποτε πάνω απο 30 οδηγεί τον πατέρα όλων των θεών εις σεξουαλική πράξη (παραπομπή στη γνωστή φράση "γαμιέται ο Δίας", με το συμπάθειο!)

Βένομ: Σωστός. Εύγε. Στο περίπου, βέβαια, μα σωστός. Η γενική, τραγική αλήθεια είναι πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπουκώνει το μουλάρι, και κάθε νέο θρεντ μεταφοράς που ανοίγει κόβει μπόλικη ταχύτητα απο το μουλαράκι. Το 20άρι, όμως, μπορείς να το διατηρήσεις και να έχεις και μια 5άρα - 10άρα στο Χαζάα. Όταν όμως σερφάρεις παράλληλα, δεν νομίζω πως θα χρησιμοποιείς το "υπόλοιπο" των 10κ, αφού αυτό ισχύει θεωρητικά - μα πρακτικά θα έχεις φάει τμήμα του με το όβερχεντ των απανωτών κονέξιονς. Πάντως, όταν εμφανιστεί κανένας μάγκας Εφτουχής (εκ του γνωστού στους μαθηματικούς `f(x)`) να αναβαθμίσει σοβαρά το μουλάρι και να κόψει τις πολλές - πολλές μαλακίες ώστε να πιάνουμε καλύτερες ταχύτητες όλα θα είναι ΟΚ.

Αβατάριε: Το Σίβκα έχει στα ΔΙΚΑ ΤΟΥ σέτινγκς τον έλεγχο πηγών. Άλλαξε ΕΚΕΙ τα σόρσες, και όχι στο `κανονικό` ταμπ του μουλαριού. Βγες απο τα όψιονς, έμπα ξανά και η αλλαγή θα έχει `κάτσει`. Όσο για το θέμα του μπουκώματος, θα συμφωνούσα με τον Βένομα και πάλι μα έχω μια ηλήθια υποψία πως δεν έχει, τελικά, να κάνει με τις συνδέσεις μα πως κάτι παίζει με τα ντιεσλάμ, τους άλλους χρήστες, τον οροσκόπο του μουλαριού ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Βλέπεις, και εμένα το μουλάρι μου κόβει ταχύτητα και μπουκώνει το δίκτυο, μα όχι το βράδυ μα το πρωί και ως το μεσημέρι. Έλα μου, όμως, που αν ανοίξω γκέτραητ και χώσω ένα αρχείο κατεβαίνει σφαίρα! Τώρα, τι νόημα έχει αυτό, αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή και τι γυρεύουν οι γάτες επάνω στα δέντρα είναι θέματα που θα επιθεωρήσουμε σε ένα μελλοντικό επεισόδιο, αν ποτέ μάθουμε τις απαντήσεις, που δεν το βλέπω. (!!!)

Φιλικά
Παπ τεστ: τι νομίζατε πως είναι ;-)

avatarious
01-11-03, 16:35
ευχαριστώ παπιάρχοντα θα κοιτάξω να το μελετήσω περαιτέρω το θέμα :wink:

sooup
01-11-03, 19:54
Τελος παντων με το να αραδιαζουμε νουμερα δε νομιζω να βοηθαμε κανενα και οτι ισχυει για μενα μπορει να ειναι καταστροφη για αλλον. Εξαρταται απο ποσα αρχεια κατεβαζεις, ποσa con εχει το καθε αρχειο,αν ειναι spead και σε ποσους, αν βρεχει εξω.....κτλ. Προτεινω να δοκιμασουν οσοι εχουν προβλημα τα default settings, να το αφησουν κανα δυο μερες και απο κει και περα ας ξαναδουνε τα παραπανω και αποφασιζουν.

runnerma
02-11-03, 00:37
evrybody the Connections Preferences for eMule:

750 k

capacities:

download: 96

upload: 13

limits:

download: no limit or 0( no limits)

upload: 10

hard limit: 600

max. Connections: 1200


1500 k:

capacities:

download: 196

upload:13

limit:

download: no limit or 0( no limits)

upload: 10

hard limit: 600

max. Connections: 1200


512 k

capacities:

download:64

upload: 13

limits:

download: no limit or 0( no limits)

upload: 10

hard limit: 600

max. Connections: 1200


Aπο το www.ed2k-it.com
Δυστηχώς αναφέρεται σε συνδεσεις 750kb, 1.5mb, και 512 kb.

Εγω με 512 γραμμή και τις παραπάνω ρυθμισεις κατεβάζω με 55-60Κb

xlntstay
03-11-03, 15:20
Eρωτηση:
Oταν για οποιονδηποτε λογο κλεισεις το μουλαρακι και το ξανανοιξεις με καινουργια ID οτι εχεις δωσει ως τοτε (gredits) μηδενιζεται? :?:

avatarious
03-11-03, 15:29
nomizw oti kratiountai se arxeia ta opoia prepei na menoun sta programm files alla den eimai 100%sigouros

sdikr
03-11-03, 15:32
τα δικα σου credit , ειναι αποθηκευμενα στους αλλους χρηστες.
αν αυτοι σβησαν, τα program files εχεις χασει εσυ τα credits σου σε αυτους.
φιλικα

Stathis
03-11-03, 18:07
OK ola ayta pou lete alla akouste to ekshs: (mporw na grapsw me ellhnikous xarakthres alla kanw mia wra kai spazomai;p)
Exw to emule kamposo kairo.Xthes evala to black hand ,afou eida thn sxetikh anafora tou Papiarxonta. Exw stelei peripou 1,5-2 GB mexri twra.To problem einai oti akomh kai twra eimai synexeia se queue oti kai an paw na katevasw.Kai shnythws katafernw kai katevazw apo enan h 2 users to poly,me synolo 2 kb/sec.... Kai ayto giati se olous tous ypoloipous eimai se queue 500+.
To provlhma mas me to emule telika nomizw den einai oti den katevazoume grhgora,einai oti den mporoume kan na katevasoume apo pollous users,gi ayto kai den exoume kai taxythtes.Dhladh ti prepei na kanw? na to afhsw 1 mhna na kanei synexeia upload mexri na apoxthsw kalo score se arketous users? Alla kai pali,an paw na katevasw kati diaforetiko apo ayta pou kanw share,tote ti ginetai? Ftou kai apo thn arxh oi queue?
Diafwtiste ligo to zhthma, eseis oi ypoloipoi pou lete oti katevazete me 20+kb wspou na ftasete ayta ta noumera poso kairo to xate na kanei upload? Apo thn arxh htan etsi?
Doh........ :?

sdikr
03-11-03, 18:14
Παιζουν πολλα ρολο, οπως το ποσοι εχουν αυτο το αρχειο που θες, αν εσυ αφηνεις το μουλαρι ανοιχτο ωστε να παρει μπροστα στις ουρες. δεν βαζεις ποτε το full upload/download προσεχεις το ποσες συνδεσεις του βαζεις να κανει για να μην μπουκουνει και απο εκει.
Γενικα ΥΠΟΜΟΝΗ!
κατεβαζει αργα αλλα κατεβαζει
φιλικα

Stathis
03-11-03, 18:51
kai erwtw twra:
Poios o logos tou na exeis telika to emule,apo th stigmh pou wspou na parei mpros kai na arxisei na katevazei me mia taxythta 20-25kb exeis katevasei 5 fores perissotera pragmata apo dc++ h kazaa h apo opoudhpote allou.Exw vevaia mia apanthsh sthn erwthsh mou, einai kai o kyrios logos pou prospathw apegnwsmena na vrw akrh me to emule. Giati to emule exei pragmata pou den exoun ta alla p2p, vlepe sharereactor klp kai pio organwmena.
Alla re gmt aksizei pragmati ton kopo olh ayth h istoria?

sdikr
03-11-03, 19:20
Εγω πιστευω οτι αξιζει, εχω κατεβασει πολλα πραγματα απο εκει, και ενα καλο που εχει ειναι οτι δεν εχει τοσα fake και χαλασμενα download.
τις δυο πρωτες βδομαδες ειχα κατεβασει 50gb οχι και λιγο.
φιλικα

xlntstay
04-11-03, 14:59
Εγω παντος μεσα σε 5-6 ωρες αρχιζω να εχω 15-25 ταχυτητα :D .
Κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος :o .
Οταν επιλεγω server ,ειναι καλυτερο να επιλεγω server μεγαλο με πολλους χρηστες αρα πολλα αρχεια αλλα λογικα φορτωμενο(πολλες αναμονες) δικτυο :?: ,
η μικρο server αρα λιγοτεροι χρηστες,λιγοτερα αρχεια αλλα πιο χαλαρο δικτυο :?: .
Ισχυει κατι τετοιο η λεω παπ..ιες? :?: :?:

Koumooo
05-11-03, 04:52
εγω παντως απο τη δουλεια εχω κατεβασει.... 500 Gb... βγαλτε συμπερασμα

Ducklord
05-11-03, 07:32
ΠΑΙΔΕΣ!
ΠΑΙΙΙΙΔΕΣ!
Μπανίστε με την πέουσα (ή μήπως είναι με `δ`;;;) προσοχή τα ακόλουθα!

Οδηγίες για ηλίθιους (instructions for dummies... Ακούγεται καλύτερα στα ελληνικά!)

1. Αφήστε το μουλάρι να τρέξει γύρω στις ΕΙΚΟΣΙ (ναι, ΕΙΚΟΣΙ) ώρες, ΧΩΡΙΣ να κάνετε κάτι άλλο εκτός απο σερφάρισμα. Φροντίστε να έχετε γύρω στα 15 ενεργά κατεβάσματα, την έκδοση Black Hand ή Sivka και... διαβάστε παρακάτω.

2. Απο τα έξτρα σέτινγκς της έκδοσής σας ορίστε πως θέλετε να "κλωτσάει" τα υψηλά κιούς ανά 15-20 λεπτά. ΟΧΙ λιγότερο, ΟΧΙ περισσότερο.

3. Κονέξιονς ανά σεκ αφήστε στο 20

4. Αριθμός πηγών δεν έχει, πια, άμεση σημασία λόγω των "κλωτσιών" που προαναφέρω. Βάλτε μια 250άρα - 300άρα για να είστε μέσα.

5. Συνδέσεις; 300. Εξαρτάται και απο το μόντεμ και τον επεξεργαστή σας. Μια 300άρα, όμως, σας καλύπτει φαντάζομαι.

6. Φροντίστε να κατεβάζετε αρχεία ΤΟΥ-ΙΔΙΟΥ-ΤΥΠΟΥ. ΌΧΙ "ένα παιχνιδάκι, μια τσοντούλα, δύο ταινίες και ένα σπαστήρι". Θέλετε τσόντες; Ωραία. 50 τσόντες στη σειρά. Θέλετε βιβλία; 100 βιβλία στη σειρά. Ακολουθεί, παρακάτω, εξήγηση.

Δοκιμάστε αυτά και πείτε μου. Και, τώρα, φορ σάμθηνγκ κομπλήτλη ντίφερεντ (για όποιον το ξέρει ;-) )

ΘΕΩΡΙΑ
Όταν κατεβάζεις ένα αρχείο, ταυτόχρονα το στέλνεις, έτσι; Αν, λοιπόν, κατεβάζεις τα πάντα μπλεγμένα, εξαιτίας του 128 απ που έχουμε θα μπορείς να στέλνεις μόνο καμιά 10άρα κ`ς στους άλλους χρήστες. Έστω πως κατεβάζουν 5 χρήστες απο εσένα. Ο ένας ένα πρόγραμμα, ο άλλος μια ταινία και πάει λέγοντας. Έ, δίνοντάς τους 2κ στον καθένα,και με την αναλογία 1/3 που επικρατεί στο μουλάρι, θα πάρεις μεγαλοπρεπώς... τα τρία τους! Αν, όμως, ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 15 αρχεία του ίδιου τύπου, μαζεύεις "κρέντιτς αυτού του τύπου" απο "χρήστες που γουστάρουν τέτοιου τύπου αρχεία" (π.χ. ταινίες μάνγκα). Είναι πιθανότερο να βρείς ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ αρχεία αυτού του τύπου σε αυτούς, απο ό,τι κάτι άσχετο. Δεν είναι όλοι οι ξένοι έλληνες, να θέλουν... λίγο απο όλα! Έχουν ειδίκευση τα παλικάρια! Κατεβάζετε, λοιπόν, σε "στρημς"! Μια 15άρα ταινίες τη μια φορά, όταν αρχίζουν να τελειώνουν αλλάζετε σιγά - σιγά σε εφαρμογές και πάει λέγοντας. Γκοτ ιτ; Γκούντ! Συνεχίζουμε!

Το μαγικο τέχνασμα που βρήκα
Έχετε 15 αρχεία και θέλετε πάσει θυσία το ένα απο αυτά να σας έρθει γρηγορότερα. Ω, δεν το είχατε σκεφτεί το κόλπο, έτσι; ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΧ! Πηγαίντε στα ΔΙΚΑ ΣΑΣ αρχεία μέσα απο το μουλάρι (σέρντ φάηλς) και ΑΥΞΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ! Στέλνοντας περισσότερο απο αυτό σε κάποιους χρήστες, θα ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ περισσότερο απο αυτό - και συγκεκριμένα τα τμήματα που έχουν αυτοί στους οποίους στέλνετε, αφού θα ανεβαίνετε γρηγορότερα στην κιού τους! Ελπίζω να καταλάβατε τι ακριβώς λέω! Γαμώ τα κολπάκια, έτσι; Και άτομα του αντιθέτου φύλου άμα λάχει, μα προς το παρόν τα κολπάκια 8O !!!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

ΆΑΑαιντε! Καλά κατεβάσματα!

Υ.Γ.: Αλήθεια, μάθατε πως όπου να είναι κυκλοφορεί η νέα Φίφα; :twisted: :twisted: :twisted:

sooup
05-11-03, 18:08
Hθελα να προσθεσω οτι μπορειτε να βαλετε και αλλες πορτες απο αυτες που προτεινει το μουλαρι.Πιστευω οτι υπαρχει (μαλλον) QOS στην 4662 και 4672.Καντε το εξης :αντι για 4662 δωστε π.χ 8562 η 7250 η οτι αλλο θελετε και για την αλλη (4672) αναλογικα 8572 η 7260.Μετα στα Mule/pref/con αλλαξτε τις default πορτες στα νουμερα που δωσατε.Restart.
Το μεγαλυτερο προβλημα στο μουλαρι ειναι τα πολλα αρχεια. Με πανω απο 6-8 σας "πεταει εξω" οποτε εχετε συνεχως το νου σας στο Statistics/Connection/General/Max connection limit reached. Καποια στιγμη ειχα εως και 160 τη μερα και αυτο με ξαναγυριζε στην αρχη των queues.
Τελος συμφωνω απολυτως με τον παπιαρχοντα εχω ολα τα shared files στο "release" και κακως δεν το αναφερα μεχρι τωρα.

Ducklord
05-11-03, 19:45
Σόουπ (απο το "Σαπούνης" βγαίνει; Και εμείς κάνουμε ντουζάκια, μα δεν το κάνουμε ζήτημα :-) ) πιστεύω πως κάνεις ένα λαθάκι. Μπάνισε το... σχεδιάγραμα!

Αρχεία που "μοιράζομαι" με άλλους

--------------
--------------
οοοοοοοοοο


Αυξάνω την προτεραιότητα σε ένα απο αυτά:

---------------
----ο----------
οοο-οοοοοοο

Αποτέλεσμα: έρχεται "γρήγορα".

Αυτό που κάνεις εσύ:

οοοοοοοοοο
--------------
--------------

Αποτέλεσμα: έρχεται το ίδιο γρήγορα με τα υπόλοιπα :roll:
Με λίγα λόγια, το "ρηλήζ" ΔΕΝ αυξάνει την ταχύτητα!
Μπάνισε, όμως, πως μπορείς να χρησιμοποιείς το κόλπο.

-----------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
(ταινία)(ταινία)(γκέημ)(ταινία)(ταινία)(ταινία)

άν το κάνεις....

---------------------------------------------------
----------------(γκέημ)--------------------------
(ταινία)(ταινία)---------(ταινία)(ταινία)(ταινία)

...ίσιωσες! Δεν θα σου έρθει το παιχνιδάκι μετά απο ένα μήνα. Γκοτ ιτ; Με αυτό τον τρόπο μπορείς α) να διατηρείς ισορροπίες ή β) να ψιλο-επιταχύνεις ένα αρχείο που θες να σου έρθει νωρίτερα απο τα υπόλοιπα.
Αυτάαααααα

Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος

Υ.Γ. ΟΥΡΟΥ απο`δώ ρε! (για μαντέφτε και ψάχτε στο μουλάρι...! Χεχεχεχ!)

avatarious
05-11-03, 21:08
paidia den xerw ti exete pathei oloi me to emule kai ti sas exei piasei kalo alla ateleiwta queues.apistefto kai den to antexw me tipota.gyriste sti manoula aytou nai kala katalavate ::::::::edonkey.katevazw apo ta prwta 5 lepta me 35kb/sec,oxi apo tis prwtes 20???!!!!!!! wres.Arkei na einai o xristis open kai oxi firewalled.mercy re seis mercy,to emule exei ginei mastiga

Stathis
05-11-03, 21:12
Loipon ta pragmata einai pio apla apo oti ta lete.Swsta ta lete men,alla ekshgoumai:
Opws eipe kai enas filos mou,h kaluterh lysh einai na kaneis share mono to arxeio pou thes na katevaseis,h ta arxeia an einai polla.Dld na kaneis share mono ton temporay folder sou,isws meta kai ton completed.Me ayton ton tropo,aytoi pou tha katevazoun apo sena estw kai ta 1 mb pou tha xeis katevasei,tha nai aytoi pou exoun alla chunks.Katilavou? Dld kaneis upload mono to sygkekrimeno arxeio kai etsi apo aytous pou kaneis upload mporeis na katevaseis alla kommatia tou idiou arxeiou me pio eynoikous orous stis queues.H logikh ayth sthrizetai sto oti o enas user mporei na xei chunks sthn arxh kai na katevazei ayta pou toy leipoun,o allos sth mesh,sto telos klp.Opws kai sy.Etsi ousiastika o enas katevazei apo ton allo.Einai eggyhmenh methodos gia pio grhgora apotelesmata apo to na kaneis share 20 gb apo diafora pragmata p.x h akomh kai apo files tou idiou eidous.
Alla kai kati allo shmantiko:
To emule einai programma katallhlo pio poly ews para poly gia thn douleia sou,thn etaireia pou douleyeis,to panepisthmio kai ola ayta ta merh pou kaneis upload 24 wres to 24wro epeidh ta mhxanhmata ekei shnythws menoun olh mera anoixta.Kai ayto dioti an kleiseis to emule estw kai gia 1 sec, meta trws to super paketo tou na perimeneis ksana se oles tis queues.Xaneis thn seira sou koinws.To emule den endykneitai gia home users pou den mporoun na xoun to pc olh thn wra anameno.Ayto einai apla kai omorfa.... Oloi oi filoi mou pou mou lene oti katevazoun me 30 kb kai kseskizontai sto katevasma klp,oloi katevazoun apo panepisthmia h etaireies pou douleyoun klp

EC
06-11-03, 11:38
Ολοι δίκιο έχετε λίγο πολύ, αλλα περισότερο δίκιο έχει ο στάθης επειδή. Τo emule είναι φτιαγμένο για να δουλεύει 24ωρες. Οπως έχετε παρατηρήσει το Queue σας γεμίζει πολύ γρήγορα με χιλιάδες άτομα που για να στείλετε σε όλους αυτούς πρέπει να περάσουν πάνω από 2 ημέρες. Το credit system του emule αλλάζει αυτή την κατάσταση ανταμίβωντας τα άτομα που έχουν στείλει σε εσάς κάτι με το να ανεβάζει πολύ γρήγορα στπ Queue. Αμα έσεις κλέινετε το emule κάθε βράδυ τότε το επόμενο πρωί θα μπείτε στο τέλος του Queue και δεν θα μπορέσετε ποτέ να κατεβάσετε. Για αυτό τον λόγο το σημαντικότερο για το emule είναι να το έχετε συνέχεια ανοικτό. Αν και αυτό πρόκειται να αλλάξει μελλόντικα με κάποιες αλλαγές που θα γίνουν στο emule και θα μπορείτε να το κλείνετε και να το ανοιγετε και να έιστε περίπου στην ίδια θέση Queue που είσασταν πρωτου το κλείσετε. Αν θέλετε παραπάνω πληροφορίες για το emule πειτε μου

Koumooo
13-11-03, 23:53
ρε παιδια κανενα readme για το Sivka εχει κανεις??
εχει όλες αυτες τις κρυπτικες ρυθμίσεις αλλα βαρεθηκανε να φτιαξουνε ενα μου φαινεται...

και το site του ειναι στα γερμανικα και να πω την αληθεια με τους αυτοματομεταφραστες δεν εχω βγαλει και 100% νοημα

Ducklord
14-11-03, 22:21
Στάθη και Ήση, έχετε απόλυτο δίκιο και ήταν βλακεία μου που παρέλειψα να αναφέρω το σύστημα με τα σέρντ φάηλς. Προσοχή, όμως, σε δύο δικές σας παραλείψεις: 1, αν ξεκινήσεις να χρησιμοποιείς το μουλάρι με ΜΗΔΕΝ αρχεία, δίχως να μοιράζεσαι κάτι (μιλάμε πάντα για την πρώτη - πρώτη φορά, ή όταν σου έχουν μηδενιστεί τα κρέντιτς και δεν κατεβάζεις αρχεία) είναι καλό να θέσεις ως σέρντ κάποια γκίγκα ώστε να κάνεις αυτό που λέμε "τζάμπ-σταρτ", να κονομήσεις δηλαδή στα γρήγορα κρέντιτς απο κάποιους χρήστες που ΙΣΩΣ να έχουν κάποια αρχεία που αργότερα θα θελήσεις. Είναι καλύτερο απο το τίποτα. Αν ξεκινάς με το μηδέν, τότε...
Όσο για το οτι "χάνεις τη θέση σου στην κιού" δεν ισχύει ακριβώς έτσι. Μπορείς να κλείσεις και να ξανανοίξεις το μουλάρι και, αν έχεις ξανασυνδεθεί μέσα σε λιγότερο απο μια ώρα, μπαίνεις και πάλι στη θέση των κιούς που ήσουν. Υπάρχουν, όμως, δύο προβλήματα: 1. Το μουλάρι σώζει ΜΟΝΟ έναν ορισμένο αριθμό πηγών. Αν είχες βρει 2000 πηγές και ήσουν στην 5η θέση του κιού, και ξανασυνδεθείς, θα βρεθείς στην 5η θέση μόνο 40 πηγών (τόσες αποθηκεύει απο ντηφόλτ, αν θυμάμαι καλά)! Μέχρι να ξαναβρείς τις άλλες 2000, μπορεί να έχει περάσει το χρονικό όριο. 2. ΔΕΝ ξανατοποθετείσαι και στη ΜΗΔΕΝΙΚΗ θέση του κιού, δηλαδή ΔΕΝ ξεκινάς άμεσα το κατέβασμα απο τα άτομα από τα οποία κατέβαζες πριν το κλείσεις. Πιστεύω πως αυτούς τους "χάνεις εντελώς", μα δεν το γνωρίζω.

Όσο για το "24/7", ναι ρε παιδιά, εννοείται! Ποιός δοκιμάζει να χρησιμοποιήσει το μουλάρι για 2-3 ώρες και να το κλείσει; Εγώ τώρα, μετά απο 3 μέρες συνέχεια ον είμαι στα 29-32κ και κατεβάζω περί τα 2-2,4ΓΒ τη μέρα :-) :-) :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας


Υ.Γ.: Κούμου: Για ποιές ρυθμίσεις ακριβώς θες οδηγίες; Καλύτερα άσε τα όλα όπως είναι - έχει ήδη τουηκαρισμένες, "πειραγμένες" τις τιμές του μουλαριού για καλά αποτελέσματα. Χώσε, μόνο, καμιά 300άρα συνδέσεις και καμιά 200άρα - 400άρα σόρσες στις βασικές ρυθμίσεις, ανάλογα με το μοντέμι, το πισί και τη σύνδεσή σου!

Υ.Γ.2: Αβατάριε, το ξέρεις πως μπόλικοι απο τους οποίους κατεβάζεις είναι μουλαροχρήστες; Το γαιδούρι, στις τελευταίες του εκδόσεις, και επειδή οι δημιουργοί του έχουν απελπιστεί (το γύρισαν σε εμπορικό μοτίβο με διαφημίσεις και οι χρήστες τους ξέχεσαν!) ακολουθεί επιθετική πολιτική απέναντι στο μουλάρι. Αν κοιτάξεις στατιστικές, το γαιδούρι και το οβερνέτι καταλαμβάνουν πια λιγότερο απο το 20% του δικτύου (!!!)... Οι ταχύτητές σου ναι, είναι καλές, μα διότι βασίζονται στις "πουστίτσες" του γαιδουριού. Σύντομα, αν τη βιδώσει στους δημιουργούς του μουλαριού, μπορεί να τις δεις να πέφτουν στα 5-10κ και τον "ορίζοντα" αρχείων αποκλειστικά στο γαιδούρι - δηλαδή στο 10-20% όσων βρίσκεις τώρα! Παράτα το εξαρχής βρε... Γιατί υποστηρίζεις σπάηγουερ και άντγουερ λύσεις;

avatarious
14-11-03, 23:30
κοίτα μπορεί να έχεις δίκιο πάντως εμένα οι διαμάχες δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα,εγώ προσπαθώ να βελτιστοποιώ το μπάντγουιθ μου,επίσης νομίζω ότι το μουλάρι ήρθε μετά το γαιδούρι,άλλωστε αποκλείεται χρήστες του μουλαριού να κατεβάζουν από εμένα;κατεβάζω στα όρια που μου δίνει τη δυνατότητα δίνοντας 10 κιλομπάϊτς απλόουντ,και στο κάτω κάτω εμένα δεν με ενοχλούν οι διαφημίσεις και όποιος νομίζει ότι ενοχλείται δίνει 15$ και παίρνει το προ και να σου πώ καλα κάνουν οι διαφημίσεις είναι πολύτιμες πηγές εσόδων που το βοηθούν να αναπτυχθεί κάνω κάπου λάθος;

Ducklord
15-11-03, 11:40
Βρε Αβατάριε, δεν το πήγαινα για διαμάχη και σόρυ αν ακούστηκα κακός! Επισημάνσεις έκανα, τις οποίες προφανώς δεν κατάλαβες όπως ήθελα. Κοίτα, και εγώ με το γαιδούρι ξεκίνησα. Το πρόβλημα είναι πως, επειδή το γαιδούρι πάντα πήγαινε ψιλο-χελώνα και όλοι κλαίγονταν, ενώ απο δυνατότητες και ίντερφεης ήταν πάρε-με-και-βάρα-με, βγήκε το μουλάρι. Σιγά-σιγά άρχισε ο κόσμος να πηγαίνει προς αυτό και σήμερα, στο ίδιο δίκτυο, κυριαρχεί το μουλάρι και μειονεκτεί το γαιδούρι. Το ωραίο τώρα είναι πως, σε μια προσπάθειά τους να ξανακερδίσουν το ίδιο τους το δίκτυο, οι δημιουργοί του γαιδουριού "παίζουν επιθετικά" απέναντι στο μουλάρι, σκάβωντας τον τάφο τους (αφού με αυτό τον τρόπο πολεμούν το 80-90% των ατόμων που μοιράζονται αρχεία)!!! Αυτό που έλεγα είναι πως, αν τη βιδώσει στους δημιουργούς του μουλαριού και τους χρήστες και πούν ένα μεγαλόπρεπο "άντε στο διάολο" στους δημιουργούς του γαιδουριού, μεταπηδώντας σε παραπλήσιο, δικό τους δίκτυο (όπως ως ένα βαθμό θα γίνει με το νέο Καντέμλια) τότε το γαιδούρι θα μείνει με το 10% του δικτύου που βλέπεις τώρα! Όσο για τις "διαφημίσεις", δεν αναφέρθηκα σε μπάνερς που εμφανίζονται μέσα σε αυτό μα σε σπάηγουερ και άντγουερ λύσεις που κάποτε τρύπωσαν στο ντιστρό του, μετά απο ουρλιαχτά τις έβγαλαν και μπορεί κάλλιστα, κάποια στιγμή, να ξαναχωθούν σε αυτό. Εξάλλου, δες τι έγινε και με το γκνουτέλα: απο τη στιγμή που βγήκε το τσαμπέ σέραζα και οι άλλες εφαρμογές άρχισαν να προσπαθούν να βγάλουν χρήματα με επιθετική πολιτική και συνοδευτικές διαφημίσεις και εφαρμογές, όλοι μεταπήδησαν στο σέραζα και λύσεις όπως το λάημγουάηρ και το μπέαρσερ παίζουν το ρόλο του αναπληρωματικού!
Τέσπα. Συμφωνώ πως με το γαιδούρι βλέπεις καλύτερες ταχύτητες μα έτσι δεν υποστηρίζεις άμεσα το δίκτυο στο οποίο "παίζεις" μα τους άλλους χρήστες του γαιδουριού. Θα προτιμούσα να δούλευες και εσύ, και όλοι το μουλάρι, μα ο καθένας κάνει ό,τι προτιμά - και υποστηρίζω 200% την πολυμορφικότητα και ανεξαρτησία των Π2Π εφαρμογών. Αν όλοι μεταπηδήσουμε σε μια, άλλωστε, θα αρχίσουν και οι μυνήσεις τύπου ΧαΖάΑ..!

Ένυγουεης!
Καλά κατεβάσματα σύντεκνε, και καλώς να... μας έρχονται!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Ducklord
15-11-03, 11:41
Βρε Αβατάριε, δεν το πήγαινα για διαμάχη και σόρυ αν ακούστηκα κακός! Επισημάνσεις έκανα, τις οποίες προφανώς δεν κατάλαβες όπως ήθελα. Κοίτα, και εγώ με το γαιδούρι ξεκίνησα. Το πρόβλημα είναι πως, επειδή το γαιδούρι πάντα πήγαινε ψιλο-χελώνα και όλοι κλαίγονταν, ενώ απο δυνατότητες και ίντερφεης ήταν πάρε-με-και-βάρα-με, βγήκε το μουλάρι. Σιγά-σιγά άρχισε ο κόσμος να πηγαίνει προς αυτό και σήμερα, στο ίδιο δίκτυο, κυριαρχεί το μουλάρι και μειονεκτεί το γαιδούρι. Το ωραίο τώρα είναι πως, σε μια προσπάθειά τους να ξανακερδίσουν το ίδιο τους το δίκτυο, οι δημιουργοί του γαιδουριού "παίζουν επιθετικά" απέναντι στο μουλάρι, σκάβωντας τον τάφο τους (αφού με αυτό τον τρόπο πολεμούν το 80-90% των ατόμων που μοιράζονται αρχεία)!!! Αυτό που έλεγα είναι πως, αν τη βιδώσει στους δημιουργούς του μουλαριού και τους χρήστες και πούν ένα μεγαλόπρεπο "άντε στο διάολο" στους δημιουργούς του γαιδουριού, μεταπηδώντας σε παραπλήσιο, δικό τους δίκτυο (όπως ως ένα βαθμό θα γίνει με το νέο Καντέμλια) τότε το γαιδούρι θα μείνει με το 10% του δικτύου που βλέπεις τώρα! Όσο για τις "διαφημίσεις", δεν αναφέρθηκα σε μπάνερς που εμφανίζονται μέσα σε αυτό μα σε σπάηγουερ και άντγουερ λύσεις που κάποτε τρύπωσαν στο ντιστρό του, μετά απο ουρλιαχτά τις έβγαλαν και μπορεί κάλλιστα, κάποια στιγμή, να ξαναχωθούν σε αυτό. Εξάλλου, δες τι έγινε και με το γκνουτέλα: απο τη στιγμή που βγήκε το τσαμπέ σέραζα και οι άλλες εφαρμογές άρχισαν να προσπαθούν να βγάλουν χρήματα με επιθετική πολιτική και συνοδευτικές διαφημίσεις και εφαρμογές, όλοι μεταπήδησαν στο σέραζα και λύσεις όπως το λάημγουάηρ και το μπέαρσερ παίζουν το ρόλο του αναπληρωματικού!
Τέσπα. Συμφωνώ πως με το γαιδούρι βλέπεις καλύτερες ταχύτητες μα έτσι δεν υποστηρίζεις άμεσα το δίκτυο στο οποίο "παίζεις" μα τους άλλους χρήστες του γαιδουριού. Θα προτιμούσα να δούλευες και εσύ, και όλοι το μουλάρι, μα ο καθένας κάνει ό,τι προτιμά - και υποστηρίζω 200% την πολυμορφικότητα και ανεξαρτησία των Π2Π εφαρμογών. Αν όλοι μεταπηδήσουμε σε μια, άλλωστε, θα αρχίσουν και οι μυνήσεις τύπου ΧαΖάΑ..!

Ένυγουεης!
Καλά κατεβάσματα σύντεκνε, και καλώς να... μας έρχονται!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Ducklord
15-11-03, 11:41
Σόρυ, μου βγήκε διπλό το πόστ... Άτιμε πρόξυ..!

Παπιάρχοντας

avatarious
15-11-03, 13:45
apenantias to thema tis diamaxis to ethesa metaxy emule kai edonkey kai se kamia periptwsi metaxy mas den parexigithika katholou me endiaferoun poli ayta ta zitimata kai xairomai na milaw me gnwstes,opws esy gia paradeigma apla apogoitevomai na perimenw polles wres gia downloads isws na prospathisw na dw to black hand gia ligo.....ase pou i mana mou fwnazei gia to revma kati pou egw to thewrw midamino alla etsi einai oi palaioteres genies kai sigoura kapou kapou ana 3 meres prepei na kleinoume gia ligo to pc.episis ton teleytaio kairo exw provlimatakia me to gaidouri kai lew na parw account se newsgroup exeis kati kalo na proteineis?episis me endiaferoun kai alla xaraktiristika twn newsgroups:
1)iparxoun moderators pou linoun apories se kapoa zitimata?
2)iparxoun etoima texts gia diafora zitimata?
3)oi xristes exoun kapoia arxeia kai apla oi servers dinoun bandwith i oi idioi oi servers prowthoun arxeia?
4)exeis na mou proteineis kapoio kalo?skeftomai na parw ena miniaio account sto usenet
thanx kai sorry gia to makroskeles post

Koumooo
17-11-03, 22:28
Βασικα μου φαινεται κουλο που δεν εχουν ενα site της ππροκοπης για το sivka...

έτσι έλεγα να βάλω το emule plus 1h, το οποιο εχει και γαματο web για αν το ελεγχω απο την δουλεια αλλα και πολυ καλή υποστήριξη στο site τους...

όμως εδω και 5 μερες το sivka κατεβαζει κολημενο μονιμα στα 39-42κ !! όπως αντιλαμβανεστε δεν το πειράζω καθόλου

sooup
18-11-03, 20:09
Ηθελα να ξερω εαν εχει παρατηρησει κανεις αλλαγη στο downrate οταν κατεβαζει αλλους τυπους αρχειων...Για παραδειγμα με "Rar" "Zip" η οτι αλλο; Αυτο γιατι ξερω οτι αλλιως κατεβαινει το .avi και αλλιως το συμπιεσμενο.Εμενα με 12 rar αρχεια με εριξε στο 15 απο 35. :evil: :evil:

sooup
18-11-03, 20:14
Update
Μολις εβγαλα μερικα "rar" και ανοιξα παλι τα "avi" τα πραγματα επανηλθαν στο κανονικο τους!
Τελικα το μουλαρι δεν τα παει καλα με τα Rar; :?

@ ADSLgr.com All rights reserved.